Sint Jozefparochie gaat ontmoetingsruimte bouwen in tuin pastorie Subsidieverzoeken worden kritischer bekeken I Ook interieur kerk wordt aangepast Inspraakprocedure Verkeersplan: 19 en 20 maart exposities Gemeente zegt nee tegen groot aantal aanvragen Amnesty schrijft voor gevangenen Leusder Kringen in en over het vrouwenkafé Open deur dienst Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? plaatselijk nieuws DONDERDAG 5 MAART 1981 (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - In de tuin van de pas torie aan de Hamersveldseweg gaat de R.K. parochie Sint Jozef binnen kort een ontmoetingsruimte bou wen. Dat parochiehuis zal als een vleugel aan het bestaande kerkge bouw worden gebouwd en omvat een zaal, een hal met kofflekeuken. Hel interieur van de kerk gaat grondig veranderd worden. toiletten en een grote en een kleine vergaderkamer. Verder zijn de plan nen om het interieur van de kerk te moderniseren in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Met één en ander is een bedrag van 750.000,- gemoeid. Dezer dagen zijn de parochianen over de plannen geïnformeerd door middel van een extra-uitgave van het kerkblad ..Geloof en Kerk". Daaruit blijkt dat er al meer dan tien jaar ge dacht wordt over verbouw van de Jozef kerk. In concreto is er aan gewerkt van af april 1978, toen het huidige kerkbe stuur voor de eerste maal sprak over het onderwerp ,,de toekomst van ons kerkgebouwDuideli|k was op dat mo ment dat er hoognodig iets gedaan moest worden aan het groot onderhoud van het gebouw en aan het interieur. Dat is momenteel niet meer aangepast aan de eisen van de hedendaagse litur gische vieringen Tal van mogelijkhe den werden bekeken, waarbi] er ook nog gedacht is over afbraak van de be staande kerk en de bouw van een nieu we. Maar de financiële mogelijkheden zijn beperkt en lang heeft men gewerkt aan een acceptabel en financieel haal baar plan. Dat werd ontworpen door de architecten Volders en Boogert uit Bilt- hoven Het omvat, voor wat betreft het interieur van het kerkgebouw, een aan tal ingrijpende wijzigingen Zo wordt het altaar verplaatst en komen de banken er in een U-vorm omheen te staan Dat worden nieuwe banken, want de oude zijn hiervoor niet geschikt te maken. De kerk krijgt ook een heel nieuwe vloer, terwijl de apsis (de plaats waar nu het altaar staat) enigszins afgescheiden wordt van de rest van de kerk. Wel blij ven het houten plafond, de koperen kaarsenkronen, de communiebanken. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Bert Vos, Marnix Kreijns en Bertien van Beeck Calkoen. Verantwoordelijk redakteur Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: t 45,20 per jaar, 123,10 per half jaar, t 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel. 033- 940691 Bij geen gehoor kunt u kontakl opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van I 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Deze week Is de ont- werp-nota Planvoorbereiding Ver keersplan Leusden verschenen. De daarvoor In aanmerking komende organisaties hebben de nota inmid dels ontvangen. Voor belangstellen den ligt de ontwerp-nota ter inzage in het informatiecentrum van het bu reau voorlichting aan de Zwarteweg 16a en in de gemeentelijke informa tiestand in de bibliotheek Nieuw Lan- genbeek. Volgende week wordt bo vendien een aan het verkeersplan gewijd nummer van Info Leusden huis-aan-huis bezorgd. EXPOSITIE Op 19 en 20 maart zal in het gemeen telijk expositiecentrum, Zwarteweg 16a, een expositie over het verkeers plan worden gehouden Op beide da gen is de expositie van 14 00 tot 17 00 uur geopend, op 19 maart bovendien van 19 30 tot 21.30 uur. Tijdens de ex positie zijn inspraakbrieven verkrijg baar VERDERE PROCEDURE De reacties op de ontwerp-nota kunt u inleveren tot maandag 6 april 1981. De ontvangen reacties zullen op 14 april worden behandeld in de werk groep Verkeersaangelegenheden. Op 12 mei komt de nota na verwerking van de uitspraakreacties, opnieuw aan de orde in de genoemde werkgroep. Vervolgens zal de nota op 2 juni wor den behandeld in de commissie Open bare Werken en Ruimtelijke Ordening om tenslotte in de raadsvergadering van 25 juni te worden vastgesteld LEUSDEN - Het is nu al weer vier jaar geleden dat de Amnes ty International groep te Leus den is gestart met het organise ren van een maandelijkse schrijfavond (elke 2e maandag van de maand). Het doel van zo'n avond is om iedereen in de gemeente Leusden in de gele genheid te stellen zich in te zet ten voor de vrijlating van politie ke gevangenen. U kunt dit op deze avond persoonlijk doen door brieven over te schrijven die gericht zijn aan de autoritei ten van landen waar mensen on rechtmatig gevangen gehouden worden. Deze brieven (meestal 4 5 verschillende, waarvan u er één of meerdere kunt kiezen) zijn opgesteld door leden van de Amnesty-groep en zijn gesteld In de taal van het betreffende land. Een Nederlandse vertaling Is natuurlijk aanwezig. De eerst volgende schrijfavond wordt gehouden op 9 maart a.s. van 19.30 - 22.00 uur in de Hamers- veldschool, Lijsterbeslaan 54. Pen en papier liggen voor u klaar; wij vragen alleen een ver goeding voor de portokosten. Tijdens de Schrijfavonden wordt er op verschillende tijden een korte voordracht (plm. 10 min.) gehou den over een bepaald land, bij voorbeeld een land waarnaar ge schreven wordt of waarvoor een aktie gevoerd wordt. Op 9 maart a.s. wordt geschreven naar de au toriteiten van Taiwan, Argentinië, Sao Tomé e Pricipe (W-Afrika) en Japan; de voordracht heeft als on- Schets van het parochiehuis de brandgeschilderde ramen, de beel den en andere waardevolle versierin gen in het gebouw. JOHANNESHOEVE Met het afbranden van de Johannes- hoeve werd de vraag naar ruimtes voor het houden van bijeenkomsten aktue- ler. Daarin moet het nu te bouwen paro chiehuis gaan voorzien. Het parochie huis wnrdt door middel van een hal ver bonden met het portaal van de kerk Voor het kerkgebouw ontstaat straks een pleintje Door de bouw van het pa rochiehuis gaat de vijver in de tuin van de pastorie verdwijnen Wat de financiering van verbouw en nieuwbouw betreft, wordt aller eerst gebruik gemaakt van het verze keringsgeld. dat het kerkbestuur kreeg uitgekeerd na het afbranden van de Johanneshoeve. Dat is een bedrag van 550.000,-. De resteren de 200.000,- heeft men in de loop van de jaren gereserveerd voor het groot onderhoud van de kerk. De pa rochianen krijgen nog uitgebreid de kans om hun mening over de plan nen te geven. Waar mogelijk zullen zij ook betrokken worden bij de uit voering ervan. Ook over het beheer en gebruik van het parochiehuis wil het kerkbestuur de parochianen ho ren. RO IN HET KORT De herziening van het plan De Biezenkamp zal volgende week donderdag 12 maart a.s. in de commissie Midden- en Kleinbe drijf worden behandeld. Wat de gemeente betreft zit een restauratie van boerderij 't Claeve- renblad er niet in ,.Dat zou ons gigantisch veel geld gaan kosten", zei wethouder Wagenaar ,,Naar schatting meer dan een half mil joen". Endatgeld isergewoon niet kreeg Henk van der Sloot (CDA) te horen Hij was het, die zich be zorgd toonde over het behoud van de weinige gemeentelijke monu menten nu ook de Tabaksschuur na vier, vijf jaar verwaarlozing het loodje gaat leggen. ,,ln andere plaatsen kan het wel", zei Van der Sloot, die zijn twijfels scheen te hebben over de aanpak van de ge meente Leusden. Voor de bouw van het aktivitei- tencentrum, sporthal en tennishal is van de zijde van Gedeputeerde Staten dinsdag een verklaring van geen bezwaar binnengekomen Harm Offereins (GPV/SGP) vroeg wethouder Wagenaar te willen onderzoeken wat de kon- sekwenties zouden kunnen zijn indien de Heiligenbergerweg af gesloten wordt voor autover keer. Henk Ossendrijver (CDA) wilde liever eerst afwachten wat de nu op gang gebrachte aktie van Vrouwenraad en Veilig Over op zou gaan leveren alvorens met suggesties te komen. Harm Offereins: „Jawel, maar de ver keersveiligheid kan een voor waarde zijn om een weg af te sluiten". (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Een groot aantal Leus- dense verenigingen die een verzoek om subsidie hadden ingediend om dat ze voor 1981 educatieve activitei ten op het programma hadden staan, zullen van de gemeente te horen krij gen dat ze niets zullen ontvangen. Er bestaat, dit jaar overigens voor het laatst, een subsidieregeling voor so ciaal-cultureel werk, vroeger ook wel educatief programma genoemd. Op grond van deze (rijks)regeling kon den organisaties die educatieve acti viteiten organiseerden een beroep doen op deze subsidiepot. Voor in totaal 22 activiteiten zijn in Leusden aanvragen op het gemeentehuis bin nengekomen. Het merendeel zal niet gehonoreerd worden omdat ze in de ogen van het gemeentebestuur niet voor subsidie in aanmerking komen. Vooral Evelien Blom (CDA) bleek tij dens de deze week gehouden vergade ring van de commissie welzijn en onder wijs grote moeite te hebben met het groot aantal afwijzingen. Mevrouw Blom kon niet ontkennen dat het voor stel van B en W over de toekenning van subsidies bijzonder zakelijk was. Zakelijk gezien was hier dan ook best sprake van een goed voorstel, meende mevrouw Blom. Zij vond echter dat wel zijn, waarover het hier gaat, niet alleen zakelijk benaderd moet worden, maar ook met gevoel. Uit het stuk sprak naar de mening van de CDA-fractievoorzit- ster ook geen vriendelijke houding te genover de Leusdense vrouwen, ook veel aanvragen van vrouwenorganis- ties werden namelijk afgewezen. VRIJWILLIGERS Juist in de welzijnssector werken erg veel vrijwilligers, zo merkte mevrouw Blom op Sinds de tijd dat de gemeente subsidies verstrekt zijn de programma's van met name de vrouwenverenigingen op een hoger peil gekomen, waardoor de verenigingen meer aantrekkings kracht hadden voor grotere groepen vrouwen Zowel de wat meer conserva tieve als de progressieve vrouwenorga nisaties mochten zich de afgelopen ja ren dan ook verheugen in een spontane aanmelding van nieuwe leden. ,,We waren juist blij dat we uit het tijdperk van de boekenbon en reiskostenvergoe ding kwamen voor mensen die een in leiding kwamen houden" zo ging me vrouw Blom verder. ,,We moeten er nu niet bij voorbaat van uitgaan dat een bingoavond gehouden moet worden om de kosten van de vereniging te dek ken. Als inhouden van subsidie bete kent dat er minder vrijwilligers beschik baar komen voor hulpverlenende orga nisaties dan zijn we helemaal op de verkeerde weg. aldus het CDA-raads- lid. Ook de andere raadsleden in de com missie welzijn hadden op bepaalde punten bezwaren tegen de wijze waar op het gemeentebestuur denkt de sub sidies toe te wijzen. Mevrouw van Ame- rom (VVD) pleitte er sterk voor om hulp verlenende organisaties zoals bijvoor beeld de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers vooral niet te korten, omdat het in dat geval gaat om een organisatie die rustig vergeleken kan worden met een vrijwillige brandweer zoals we die in Leusden hebben PROCEDURE Corri Verduin (Progressief Leusden) had vooral bezwaar tegen de procedure welke door B en W gevolgd was. De toekenning van subsidie is een zaak die afgewogen dient te worden tegen ande re welzijnsvoorzieningen in Leusden. De planadviesgroep had zich beter eerst over het stuk kunnen uitspreken, was de mening van mevrouw Verduin Harm Offereins (SGP/GPV) had er grote bezwaren tegen dat zo kort voor de vergadering de voorstellen naar de raadsleden waren gezonden, zodat hij zelf geen tijd had gehad alle aanvragen serieus te bekijken. LATENT TALENT E.H.B.O. Voor 1981 is er op de begroting voor educatief werk een bedrag uitgetrokken van ruim 24.000,-. Het grootste deel hiervan, namelijk ruim 16 000,- gaat naar Latent Talent ter dekking van het geraamde tekort van deze werkgroep. Van de bijna 8,000,- die er resteren stelt de gemeente zich voor om nu al 5400,- toe te zeggen aan verenigin gen die daarom hebben gevraagd. Ve len zullen worden teleurgesteld, gelet op het totaal bedrag dat gevraagd is; 17.368.31. VROUWENRAAD Voor wat betreft de activiteiten van de Leusdense vrouwenraad, de overkoe pelende organisatie van Leusdense vrouwenverenigingen vinden b. en w. dat het geraamde exploitatietekort van een te organiseren kaderdag door de deelnemers zelf moet worden opge bracht. Hetzelfde geldt voor de aktiviteit gespreksgroep over opvoeding B en w. vinden dat geschikte gespreksleid sters via de provinciale vrouwenraad best bereid zijn om voor weinig of geen geld naar Leusden te komen. Het wordt dan ook niet nodig gevonden al bij voor baat een subsidietoezegging te doen Ook de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers zullen in het kader van de subsidie regeling educatief programma maar een deel van het gevraagd bedrag krij gen. Los van de jaarlijkse subsidie die het UW krijgt (tot een bedrag van 5710,-) had de organisatie een beroep gedaan op de extra subsidiepot. Ook hier had de organisatie graag gezien dat de ge meente zou bijdragen in tekorten van gespreksgroepen en trainingscursus sen De gemeente gaat op dit verzoek niet in omdat ze van mening is dat de kosten betaald kunnen worden uit eigen bijdragen of uit de normale jaarlijkse subsidie. Wel wil de gemeente ingaan op het verzoek om een EHBO cursus voor vier leden te bekostigen De EHBO verenigingen ..Achterveld" en „Hamersveld' hadden beide een beroep gedaan op de subsidie in het kader van het educatief programma. Kosten moeten naar de mening van b. en w betaald worden uit eigen bijdra gen of uit de subsidie die elk jaar al verleend wordt. De hartmassagepop die de E.H B O. vereniging ..Hamers veld" graag had willen hebben zou 3500,- gaan kosten. B en w. advise ren de vereniging bij andere verenigin gen in de regio na te gaan of men niet gezamenlijk een dergelijke pop kan aanschaffen PLATTELANDSVROUWEN De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen heeft voor een zestal projecten subsidie aangevraagd. In alle gevallen ziet de gemeente het niet noodzakelijk om tot subsidieverlening over te gaan. Door de deelnemers een eigen bijdrage te laten betalen of door de bijdrage iets te verhogen kunnen alle plannen kostendekkend zijn, meent het college van b en w SCHAKEN Eén van de weinige verenigingen die naar de mening van de gemeente wel in aanmerking komt voor een subsidie uit het speciale potje is de schaakvereni ging Leusden De vereniging heeft een verzoek ingediend voor de aanschaf van schaakborden en -stukken waar mee de lagere schooljeugd schaken kan worden geleerd. In totaal zal de vereniging voor dit doel 1760 - ont vangen Ook de stichting jongerencontact Achterveld kan een kleine subsidie te gemoet zien als tegemoetkoming in de kosten van één middag-theater in de vorm van wat genoemd wordt active rend of speel-mee poppen- en figuur theater derwerp Taiwan Verder kunt u op deze avond informatiemateriaal inzien (of kopen) en met elkaar van gedachten wisselen over het werk van Amnesty International. Voor dit laatste zijn er praattafels" waaraan men kan schrijven en praten. Voor mensen die graag schrijven zijn erstiltetafels Dat schrijven naar autoriteiten wel degelijk nut heeft kan men con stateren uit het feit dat onlangs Humberto Montano is vrijgelaten Een groot aantal mensen in Leus den, die in november 1980 een brief naar de autoriteiten van Uru guay hebben geschreven, hebben bericht ontvangen over zijn vrijla ting. Misschien is dit voor u aanlei ding om ook eens een schrijfavond te bezoeken. U bent in ieder geval van harte welkom op 9 maart a.s Inlichtingen Atty v Dijk, telefoon 944777 LEUSDEN - De knotgroep Leusden gaat zaterdag 7 maart door met het on derhoud aan de houtsingels van de zo geheten Pon-driehoek in Leusden- Zuid. ledereen die wil meehelpen kan zater dag van 9 00 tot 12.30 uur terecht op de Roo van Aldewereltlaan 2. Voor meer informatie moet men bellen 944873 of 942902 LEUSDEN - Maandagavond is er weer vrouwenkafé in eetcafé Hakhorst, Waarden 25a. Deze avond zal er ge praat worden over het reilen en zeilen van het vrouwenkafé. ledereen die ideeën heeft over bepaalde thema's, opmerkingen of vragen heeft over de organisatie, kan die deze avond kwijt. Ook zal aan de hand van kleine inter views informatie gegeven worden over wat het runnen van zo'n café eigenlijk inhoudt. Een enthousiaste Leusdense „inter viewster" heeft zich bereid verklaard om deze taak op zich te nemen Om dit op een speelse manier te doen, is er gekozen voor een opzet a lè „Haagse Kringen" Voor de muzikale onderbre king zorgt een pianiste uit Utrecht Ver der zal de gezelligheid op deze avond, die om 20.30 uur begint, een belangrij ke plaats innemen Het vrouwenkafé is elke maandag avond van 20 00 uur tot 24 00 uur Om de week is er een thema-avond, film avond of een cabaretavond. Inlichtin gen bij Jopie van de Wiel, Waarden 16. telefoon 943726. LEUSDEN - Zondag 8 maart wordt er een Open Deur Dienst gehouden in de Dorpskerk in Leusden Zuid. De dienst begint om 18 30 uur en wordt verzorgd door het Leger des Heils met medewer king van de Zangbrigade. Het thema waar over zal worden gesproken is „Vrede, vrede en geen gevaar Rozendaallaan 9 Leusden-C

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3