Gemeente geeft aanzet tot plaatselijk emancipatiebeleid leusder Hendrik Cirkel b.v. 669. C02 lasser M. OSNABRUGGE Vrouwen in de raad krijgen hun zin knMifc KPJ oud ijzer actie VUILPROBLEMEN? Een van de paradepaardjes uit de stallen van SPARTA. r de -yrmtgeCmrv hrcmb KPO-bijeenkomst (mechanical handling J DONDERDAG 5 MAART 1981 LEUSDER KRANT (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De vier vrouwelijke raadsleden in Leusden, afkomstig van C.D.A., Progressief Leusden en V.V.D., hielden in 1979 een pleidooi voor een gemeentelijk emancipatie beleid. De dames Blom (CDA), Ver duin, Defares (beiden P.L.) en van Amerom (VVD) deden dit in de vorm van een notitie, welke tijdens de al gemene beschouwingen met betrek king tot de begroting 1980 werd aan geboden. Na herhaald aandringen van de zijde van de vier vrouwen, is het dan nu zover. Deze week ver scheen een door B. en W. opgestelde nota over een mogelijk gemeentelijk emancipatiebeleid. Maandag j.l. werd de nota voor de eerste maal behandeld tijdens de vergadering van de commissie welzijn en onder wijs, waarin drie van de vier vrouwe lijke raadsleden zitting hebben. B en W.. zo verklaarde de wethouder voor emancipatiezaken G. van Wou denberg, hebben besloten geen lijvig rapport te produceren, waarin veel din gen zouden staan die niet erg nuttig zijn voor het plaatselijk beleid. Er is daarom gekozen voor een opsomming van con crete aandachtspunten, welke op de Leusdense situatie zijn toegespitst. Het ligt in de bedoeling om de gemeentelij ke emancipatienota in alle raadscom missies te bespreken, alvorens het ge heel, met eventuele aanvullingen, in de voltallige raad behandeld zal worden WEINIG TIJD Alle commissieleden toonden zich maandagavond erg blij met het feit dat er nu een aanzet wordt gegeven tot een gemeentelijk emancipatiebeleid. Una niem waren de aanwezige raadsleden het er echter over eens, dat men te weinig tijd had gehad om de nota diep gaand te bestuderen Men werd het er dan ook snel over eens dat de nota ook volgende maand weer op de agenda moet staan van de commissie welzijn. In die tussentijd zouden dan ook de Leusdense vrouwenraad en de planad viesgroep zich over de nota kunnen uit spreken. De suggestie van B. en W. om de nota naar deze adviesorganen uit sluitend ter kennisname te sturen von den de raadsleden niet juist HISTORIE B. en W. geven in hun notitie een kort overzicht van enkele gebeurtenissen die er toe hebben geleid dat vrouwene mancipatie tegenwoordig erg actueel is en in het middelpunt van de belangstel ling staat Eigenlijk is er sprake van opnieuw in de belangstelling staan, zo meent het col lege van b. en w., omdat al aan het eind Het wordt steeds moeilijker mensen te vinden die nog niet zijn geabonneerd op de Leusder Krant. Misschien is er iemand in uw omgeving, een familielid, de buurman, of wie dan ook, die nog geen abonnement op de Leusder Krant heeft. Indien het u mocht lukken een abonnee te werven dan stellen wij daar natuurlijk een leuk presentje tegenover. Een presentje waarbij we gedacht hebben aan de vogels in het komende voorjaar. Dit leuke zelfbouw vogelnestkastje krijgt u van ons kado als u een jaarabonnee aanbrengt op de Leusder Krant. De nieuwe abonnee ontvangt de krant één maand gratis. Stuur daarom vlug onderstaande bon in. 1 V. Bon: Als abonnee van uw krant geef Ik een nieuwe abonnee op. Naam:Adres: Plaats: Postcode: Graag ontvang ik het vogelnestkastje. De nieuwe abonnee is: Naam:Adres: Plaats: Postcode: Deze ontvangt de krant eerst een maand gratis en betaalt daarna per jaar. (Bon insturen naarBDU, antwoordnummer 21, 3770 VB Barneveld (afd. Abonnementen). Deze bon kan in een open envelop zonder postzegel worden verzonden). van de vorige eeuw strijd werd gevoerd voor de bevrijding van de vrouw Een strijd die er toe leidde dat in Ne derland het kiesrecht voor vrouwen werd ingevoerd. De emancipatiegedachte kwam weer volop in de belangstelling in het jaar 1975. Dit jaar werd tot het jaar van de vrouw uitgeroepen, door de Verenigde Naties. In Nederland werd als gevolg van dit initiatief het Nationaal Comité Internationaal Jaar van de Vrouw inge steld, ook werd een Adviescommissie Emancipatie ingesteld. REGERINGSBELEID Emancipatie is momenteel ook on derwerp van regeringsbeleid Het vori ge kabinet diende in 1977 een emanci patienota in bij de Tweede Kamer, de huidige regering nam de nota voor zijn verantwoordelijkheid. Ook is er tegen woordig een staatssecretaris speciaal belast met emancipatiezaken Al deze activiteiten hebben er. zo vinden b. en w. van Leusden toe bijgedragen dat er beslist meer belangstelling is voor het onderwerp emancipatie GEMEENTE Ook de gemeentebesturen hebben een eigen verantwoordelijkheid voor het plaatselijk emancipatiebeleid. In Leusden vond men het beter geen diep gaande studie te maken van emancipa tiezaken, omdat dit zou betekenen dat in veel gevallen werk van anderen her haald zou worden Men vond het daar om beter op een aantal concrete terrei nen maatregelen te nemen, die de emancipatie kunnen bevorderen. MAATSCHAPPELIJK PROCES Bij de emancipatie gaat het om een maatschappelijk proces, waarin een toestand van achtergesteld zijn wordt opgeheven, zo schrijven b en w in hun nota Meestal gaat het om emancipatie van de vrouw, omdat er van wordt uitge gaan dat de vrouw een achtergestelde positie in de samenleving inneemt en dat juist vrouwen met bijzondere pro bleemsituaties worden geconfronteerd. Emancipatie is echter eén zaak die de gehele samenleving aangaat en niet al leen vrouwen aangaat, meent het Leus- dens college. Als.probleemgebieden" noemen b en w - werk - onderwijs en vorming - bewustwording - hulpverlening en opvang - gezondheidszorg - medezeggenschap B. en W. zeggen niet de pretentie te hebben dat de opsomming van aan dachtspunten in de gemeentelijke emancipatienota volledig is. Men hoopt met de nota echter wel een aanzet te geven tot het creëren van verdere ont plooiingsmogelijkheden en kansen van de vrouw. AANDACHTSPUNTEN De in de nota opgesomde aandachts punten bestrijken vele sectoren van het gemeentelijk apparaat. Puntsgewijs worden in de nota zaken opgesomd welke betrekking hebben op financiën, onderwijs, personeelszaken, algemene bestuurszaken, voorlichting, ruimtelijke ordening, gezondheidszorg, cultuurge bied en het genoemd wordtoverig wel zijn". In het algemeen kan gesteld worden dat de gemeente zal pogen, meer nog dan voorheen alle rijksregelingen die er be staan met betrekking tot emancipatie zaken stringent uit te voeren en waar nodig en mogelijk zelfs uit te breiden. FINANCIEN Als daaraan behoefte blijkt te be staan zal de gemeente Leusden, los van rijkssubsidieregelingen eventueel plaatselijke initiatieven ondersteunen Dit laatste uiteraard in afweging tegen andere sociaal-culturele activiteiten. In het algemeen wil de gemeente het ontwikkelen van initiatieven vanuit plaatselijke vrouwen stimuleren Dit, omdat emancipatie een zaak van men taliteit is, die vooral vanuit de samenle ving zelf moet komen ONDERWIJS Verreweg de meeste gemeentelijke aandachtspunten zijn te vinden in de sector onderwijs en vorming. In de eer ste plaats wil de gemeente via voorlichtingsactiviteiten zowel meisjes als jongens stimuleren om een oplei ding te volgen waarmee zij later in eigen onderhoud kunnen voorzien De studie- en beroepenvoorlichting voor meisjes zou extra gestimuleerd moeten worden omdat in de praktijk blijkt dat vrouwen nog altijd voor het grootste deel in, als typisch vrouwelijk bekend staande be roepen terecht komen. Ook wil de gemeente het volgen van cursussen door volwassen vrouwen sti muleren. Zoals bekend worden er op dit moment al pogingen gedaan om in Leusden een dépendance van de Amersfoortse „moeder MAVO" te ves tigen Naar de mening van het gemeente bestuur zou er op een tweetal gebieden onderzoek moeten plaatsvinden binnen het onderwijs. In de eerste plaats zou onderzocht moeten worden hoe de tra ditionele rolopvatting in het onderwijs van de scholen kan worden uitgeban nen. In de tweede plaats zou er onder zocht moeten worden of er behoefte is aan overblijfmogelijkheden op de scho len. Een overblijfmogelijkheid op de school zou moeders de kans geven an dere activiteiten tijdens de schooluren uit te oefenen, waarbij ze dan niet meer gebonden is aan de middagpauze van haar kind of kinderen. PERSONEELSZAKEN Zelf wil de gemeente gaan zoeken naar een verdere verruiming van de deeltijdbanen binnen het gemeentelijk apparaat Ook zou de gemeente graag zien dat vrouwen naar hogere functies solliciteren binnen het ambtenarenap paraat, in de praktijk blijken vrouwen sterk ondervertegenwoordigd in de top van de organisatie Bij gelijkwaardigheid van sollicitanten zou de gemeente de voorkeur kunnen geven aan vrouwen om zodoende een achterstand in te lopen. AMBTENAAR De gemeente overweegt een ambte naar aan te wijzen die aanspreekbaar moet zijn voor alle emancipatiezaken. Verder zal de gemeente er naar streven meer vrouwen op te nemen in allerlei adviescollege's, werkgroepen enzo voort, om op deze manier de stem van de vrouw door te laten klinken in het gemeentelijk beleid. Ook een aparte commissie voor vrou wenzaken behoort niet tot de onmoge lijkheden De gemeente wil de wense lijkheid én de mogelijkheid van een der gelijke commissie gaan onderzoeken. VROUWENTELEFOON De totstandkoming van een zoge naamde vrouwentelefoon wil de ge meente gaan stimuleren. Een dergelij ke telefonische hulpdienst kan een con tactpunt zijn voor vrouwen in nood. De mogelijkheid en wenselijkheid van een instituut ombudsvrouw wil de ge meente gaan onderzoeken Een derge lijk instituut zou een vraagbaak, door- verwijspunt, of praatpaal kunnen zijn voor vrouwen en mogelijk ook voor mannen. De belangrijkste opmerking in de op somming van aandachtspunten is wel licht te vinden in het hoofdstuk voorlich ting en inspraak. In dit hoofdstuk wordt er nogmaals op gewezen dat emanci patie een proces is, dat vooral van on derop moet komen De vrouwenbewe ging is de eerste, die een rol speelt ACHTERVELD - Zaterdag zal de jaarlijkse oud ijzer actie van de KPJ worden gehouden. Het is ditmaal an ders opqezet dan voorgaande jaren Dit jaar zal er een oud ijzer container staan op het terrein van de heer J Rutte. ter hoogte van de Coöperatie, ledereen die oud ijzer op heeft te ruimen kan dit nu deponeren in bedoelde container. De container zal ter plaatse aanwezig zijn van 9.00-14.00 uur. Degenen die door bijzondere omstandigheden niet in de gelegenheid zijn om hun oud ijzer zelf te komen deponeren kunnen dit tot vrij dagavond telefonisch mededelen 03425-1311Men dient er wel rekening mee te houden dat de container voor oud papier voor de muziekvereniging DWS op het zelfde terrein zal staan. LEUSDEN - Op maandag 9 maart heeft het bestuur van de Ka tholieke Plattelandsvrouwen Or ganisatie Zr Angelique Meken- kamp bereid gevonden een avond te komen praten over haar werk in de kerk Zij vindt haar werkterrein in de parochie van de H. Geest in Amersfoort en wil de leden van de K.P.O. dan ook graag wat vertellen van de vrouw in het algemeen in de R.K. kerk. Deze avond zal plaats vinden in „Blijhof". aanvang 20 00 uur. de contalnerdlenst van Hendrik Cirkel lost ze op 1 A 4^- Niet zo Maar zo Deze containers met laadklep en kruiwagen zijn alleen te huur bij: ook voor kranen - beton - metselzand Havenweg 17 - Amersfoort Tel. 033-14726/33734. nagron mechanical handling bv stationsweg 281. postbus 33 3930 EA woudenberg, holland tel 03498-2134 telex 79091 Wij hebben op korte termijn nog plaatsingsmogelijk heden vooreen ten behoeve van het lassen van staalkonstrukties en een konstruktie-Zbankwerker voor het snijden en knippen van plaatmateriaal volgens tekening. Inlichtingen in te winnen bij onze bedrijfsleider, de heer G. D. van Dijk, tel. 03498-2134. trade mark of nagron naconaai grondbeztc nv and subsidiaries WINDSOR DE LUXE Uitgevoerd met roestvrijstalen velgen, messing lamphaak en vorkkap, spieloos crankstel en 2-tint banden. De Windsor de Luxe is compleet afgemonteerd. Torpedo terugtraprem en 3-speed knijp- of trommelrem. U vindt bij ons een grote sortering fietsen. Onze merken zijn: SPARTA BATAVUS - ERMO UNION -PEUGEOT - Komt u eens een proefrit maken. Volop AGU-REGENJASSEN in voorraad. Ook voor onderdelen voor uw bromfiets en fiets het juiste adres. L>* f RIJWIEL- en BROM FIETSHANDEL Arnhemseweg 93, Leusden (Z.) - Tel. 03498-1461 Naast de Mof. 'en wunhandelv f

Leusder Krant | 1981 | | pagina 4