kijk öp de'film De flauwe grapjes van Cactus Jack leder zijn eigen boek, thema Boekenweek 1981 I leusdET Krant: Boekenweek start op 26 maart DONDERDAG 5 MAART 1981 kijk op de film AMERSFOORT - Deze week weinig echt filmnieuws. Het programma blijkt zo succesvol, dat er weinig of geen ruimte is voor nieuwe films. Ééntje is er wèl bijgekomen, maar dat is een oudje: .Cactus Jack" van regisseur Hal Needham, de maker van bestsellers als Hooper en „Smokey and the Bandit I en II". Geen wonder, dat is geaarzeld om „Cactus Jack" in te zetten, want het is niet zo n beste film. Aan de andere kant is het nog niet eens zo gek om het nu tijdens de krokusvakantie te doen, want kinderen zullen Kirk Douglas en Cactus Jack misschien wèl aardig vinden. Ate de Jong's „Een vlucht regenwulpen" is (ook in Amersfoort) een grandioos succes en trekt volle zalen. En dat is goed voor het imago van de Nederlandse film. Overigens blijven ook verschillende andere toppers goed in de running, zoals Brian de Palma's „Dressed to kill", „Flying High" (twaalfde week!), „Being There" met de onnavolgbare Peter Sellers en „The Blue Lagoon", die fraai gefilmde neo-roman- tiek over een Adam en Eva als Robinson Crusoë op een onbewoond eiland. En het hoeft geen betoog dat „Supersmeris" met Terence Hill ook als een trein is gaan lopen, want daar kun je je geen chagrijnige buil aan vallen. Keus genoeg voor de jeugd, want naast de toch al ruim aanwezige alle leeftijden-films, blijven ook „The Aristocats" en „De Bende van hiernaast" nog eventjes in Amersfoort, terwijl in de Euro-matinee „Gulliver's Reizen" zijn te bewonderen, naar het gelijknamige boek van Jonathan Swift. De liefhebbers van Catherine Deneuve en de Franse film moeten verzuimen een bezoek te brengen aan de stijlvolle film van Francois Truffaut: „Le dernier metro" over het Franse theater-leven in de laatste wereldoorlog. CACTUS JACK Regisseur Hal Needham is waar schijnlijk al lang weer vergeten, dat ie de film „Cactus Jack" ooit heeft gemaakt. Zeker na het succes van zijn tweede „Smokey and the Ban- dit"-film zal dat zeker wel zo goed zijn voor zijn gemoedsrust. Want zo leuk de Smokey en Bandit-filrns zijn, zo flauw is „Cactus Jack" met Kirk Douglas in de titelrol. De film behoort zeker niet tot de nieuwste en het is begrijpelijk, dat men wat heeft geaarzeld met het in roulatie bren gen van deze komedie in Amers foort. De krokusvakantie-week is wellicht toch een goede keus, want ik denk dat de kinderen zich ondanks alle tamelijke flauwe grapjes mis schien best zullen vermaken. Wie de naam Hal Needman hoort is altijd bij voorbaat een tikkeltje nieuws gierig, omdat de voormalige top-stunt- man heeft getoond prima lachfilms met veel stuntwerk te kunnen maken. In het licht van die prestaties (zoals „Hooper" en „Smokey") valt „Cactus Jack" enorm tegen. Misschien ligt het aan Kirk Douglas als Cactus Jack, maar zeer zeker ook aan het anti-stuntwerk dat wordt gele verd. In een poging om extra grappig te zijn, probeerde Needham stunts op de film te zetten, die in de praktijk helemaal onmogelijk zijn en alleen maar te berei ken door het terugdraaien van de film, wat goedwillende amateurs nog wel eens ten gerieve van toekijkende fami lie willen doen „Cactus Jack" is het wat ongeïn spireerde verhaal van een nogal onhan dige outlaw, die er op uit is de grootste en handigste boef van het wilde westen te worden. Daarvoor heeft hij een handboek, waarin de meest „on deugende" dingen worden beschreven. Maar hoe onze Cactus Jack (Kirk Douglas) ook zijn best doet, het wil maar niet lukken om een echte boef te worden. Na een totaal mislukte bank overval wordt hij voor het nogal duistere karretje gespannen van een bankdirekteur, die geen handleiding nodig blijkt te hebben om het tot gang ster te brengen. Cactus Jack krijgt op dracht om de dochter van één van zijn cliënten te ontdoen van een behoorlijke hoeveel goud. Die dochter is de sexy (en op sex beluste) Charming Jones (Ann-Margret), die wordt begeleid door Handsome Stranger (Arnold Schwar zenegger) een naïeve jongeman, die nog nooit van het verschil tussen man en vrouw gehoord schijnt te hebben en zich daar dan ook naar gedraagt. Met het handboek „How to be a bad man" (Hoe word ik een goeie boef) bij de hand probeert Cactus Jack het goud van Charming Jones te roven, met behulp van een indianen-opperhoofd „Ner veuze Eik" (Paul Lynde), die ook z'n dapperste tijd al eeuwen achter de rug blijkt te hebben. Maar hoe je het allemaal ook b°kijkt: „Cactus Jack" is niet leuk. Je krijgt steeds weer het genante gevoel, dat alle dappere pogingen van regisseur Needham al evenzeer tot mislukken zijn gedoemd als hetgeen de hoofdrol speler probeert Cactus Jack, die als een bal terugkaats na een fikse dreun tegen een rots, of zo plat als een dub beltje wordt gewalst en daarna weer fris als een hoentje verder gaat met „ban- dietje spelen", het zijn tekenfilm-sja blonen, die geen enkel effekt sorteren in een gewone speelfilm. Natuurlijk er zit ten ook wel wat leuke gimmicks tussen, zoals de stotterende stationschef of het tamelijk amusante optreden van Ner veuze Eik en Bange Bever, maar in to taliteit onvoldoende om de film te kun nen redeen Zoals gezegd: misschien nog leuk voor de kinderen, die „Smokey and the Bandit" en dat soort films nog niet hebben gezien (Euro, 88 minuten, alle leeftijden). EINE FRAU MIT VERANT- WORTUNG In het Filmhuis Amersfoort draait van zaterdag tot en met dinsdag de Duitse film „Eine Frau mit Verant wortung" van Ula Stöckl uit 1977. Eine Frau mit Verantwortung is het verhaal van een jonge vrouw die vanaf haar twaalfde levensjaar verantwoor delijkheid moest dragen voor anderen, maar nooit leerde verantwoordelijk te zijn voor zichzelf. Haar vader, leraar van beroep, scheidde van haar moeder, toen deze zich niet langer meer wilde onderwerpen aan de levensvoorwaar den die haar huwelijk voor haar mee bracht. Helga nam na haar vertrek on middellijk geruisloos haar plaats in in het gezin en nam de zorg op zich voor de jongere broertjes en zusjes. Tot haar eindexamen vindt ze haar leven „normaal" bij gebrek aan andere maatstaven. Dan mag ze au pair naar Parijs en krijgt daar een andere kijk op de dingen. Ze wil graag in Parijs blijven De drie hoofdfiguren m Cactus Jack": van links naar rechts Cactus Jack (KirK Douglas), Charming Jones (Ann-Margret) en Handsome Stranger (Arnold Schwarzenegger). filmagenda DE IDEALE VAKANTIE Voor een werkelijk ideale vakan tie gebruik je natuurlijk je vuilniswa gen, zal een uitgeslapen ambtenaar van de Dienst Gemeentewerken uit het midden des lands hebben ge dacht. Hij plaatste in ieder geval de volgende advertentie in de Kam peer- en Caravankampioen" van februari: ..Huisvuilauto, merk DAF, type FA 1600 DF 300. Technische gege vens: Bouwjaar 1973, wielbasis 3.20 m. met stuurbekrachtiging en trek-duwhaak Kilometerstand 226.000. Reinigingsopbouw merk Colectomatic mark III, fabrikaat Sa- val-Kronenburg, eveneens bouwjaar '73. 12 kubieke meter sprico-container belading, zwaai licht, stof kap en verticale uitlaat" waarna het adres van een dienst openbare werken volgde van een gemeente In het midden des lands. Nu niet direkt zeggen dat het on zin is! Koppie gebruiken. Een han dige doe het zeiver kan goud ver dienen met deze wagen. En boven dien: geen enkele kampeerauto biedt zoveel voordelen als een om gebouwde vuilniswagen. Ik zal het u eventjes voorrekenen Die container van 12 kubieke meter is niet niks. Als u wel eens een vuilniswagen hebt bewonderd, dan wéét u, dat déar heel wat in kan. Hoewel de ingang via dat draaiend vermorzelende apparaat misschien wat problematisch kan zijn, een feit is, dat dieven zich wel twee of drie keer zullen bedenken alvorens zich als een konijn in het hol van een vos fe wagen. Dikke dieven maken al helemaal geen kans. Er zit een trek- en duwhaak aan. Een wereld van ongekende moge lijkheden gaat daarmee voor u open. In de eerste plaats kunt u er zonder enige moeite een caravan achter hakenMocht u daaraan niet genoeg hebben, dan ook nog een bagagewagen en vóór waarin de tenten van de kinderen heel fijn een plaatsje kunnen krijgen. Die verticale uitlaat is misschien wel gemakkelijk als u als een soort locomotief de spoorrails op wilt om een stuk weg af te snijden, maar gebruik die mogelijkheid spaar zaam en doordacht. Nee, beter is het gebruik van het zwaailicht in kombinatie met de duwhaak en de container. Met die sprico achter u trekt u altijd aan het langste eind als u in een hardnekkige file zit. U plukt gewoon wat autootjes van de weg en duwt ze de achterbak in. Ze zullen in het begin wat tegensputteren, maar dat zuilen wel Nederlanders zijn Even uw zwaailicht gebruiken en let op mijn woorden: u wint. Er is één nadeel aan de wagen verbonden Als je eindelijk na her haalde malen voor de vuilnisdienst van een stad te zijn ingezet uw camping hebt bereikt en u trots hebt geïnstalleerd (liefst niet te dicht bij een patat-kraam) dan zullen er toch nog honderden domme toeristen zijn, die uw zo met nijvere vlijt tot kampeerauto omgebouwde vuilni swagen vooreen vuilstortplaats aan zullen zien Waarschuwen helpt niet, een zwaailicht zullen ze als een aanbeveling beschouwen Gooi er daarom een stevig prikkeldraad om heen en neem desnoods wat her dershonden mee voor de nachtelij ke wake. Mocht dat toch niet helpen, dan dit advies: zo nu en dan de sprico- container met Colectomatic mark III om alle overbodige troep weer te retourneren aan de rechtmatige eigenaars. U kunt daarvoor des noods een rondje over de camping maken. Let u dan wèl even op uw eigen huisraad? Het staat zo slordig als uw vakantiebed en al uw pas gewassen onderbroeken over de hele camping verspreid liggen. Sommige campingeigenaars heb ben daar een gloeiende hekel aan. En mochten de kinderen zich ver velen, dan kunt u de beweegbare container natuurlijk óók gebruiken als een geïmproviseerde achtbaan. Willen ze niet slapen? Gedurende een uur zachtjes heen en weer laten schommelen Let u dan wel even tjes op uw glas pils of uw sherry? Een goede raad tot slot. Zorg dat u goed herkenbare overalls met uniformpet bij de hand houdt. Mocht u onverhoopt toch vast ko men te zitten in druk stadsverkeer, kleedt u dan eventjes om en gega randeerd dat u zó bent geholpen. Maar weiger de u aangeboden vuilnisemmers met inhoud. Als u deze regels goed in acht neemt, zult u een geweldige vakantie hebben Die ambtenaar m het midden dt goed voor u is V Scène uit ..Cactus Jack" van regisseur Hal Needham Cinema, tel. 033-18900: Cinema 1: The Blue Lagoon. Dagelijks 13.45, 18 45, 21.30 uur. Zondag 13.45, 16.15, 18 45, 21.30 uur Cinema 2: Le dernier metro 16 jaar Zater dag en woensdag 18.30, 21.15 uur Zon dag. 16.00, 18 30, 21.15 uur, overige da gen 13 30. 18.30. 21.15 uur Cinema matinee: De bende van hiernaast. A l Zaterdag, zondag en woensdag. 13.30 uur. Euro, tel. 033-33655: Euro: Cactus Jack. A l. Zaterdag en woensdag 18 45, 21.30 uur, zondag 13.45, 16.15, 18.45, 21.30 uur. Overige dagen 13.45. 18.45, 21.30 uur. Euro: Gullivers Reizen A.l. Zaterdag en woensdag 13.45 uur Duo, tel. 033-16572: Duo 1In opperste extase. 18 jaar. Dagelijks 14 15, 19 15, 21.30 uur; zondag 14 15 16.30. 19.15, 21.30 uur Duo 2: The big boss. 16 jaar Dagelijks 14.00, 19 00, 21 15 uur, zondag 14 00- 16 15, 19 00, 21.15 uur Duo-nachtvoorstelllngen Duo 1: Sex-airlines. 18 jaar. Vrijdag en za terdag 24 00 uur Duo 2: Rollerball. 18 jaar Vrijdag en zater dag 23.45 uur FILMHUIS Filmhuis, tel 033-19505. Tel. bespreken ma.-vr tussen 13 en 15 uur Eine Frau mit Verantwortung. Zaterdag tot en met dinsdag, 20.15 uur „L'lnvitation. Zaterdgavond, 23 uur De bedoeling van dit Boekenweek thema en de opening in Diessen is om nog eens duidelijk te maken, dat het dagelijks leven zonder boeken nauwe lijks denkbaar is. De CPNB wilde dat aantonen door een hele woon- en werk gemeenschap, ongeacht zaken als leesvoorkeur, opleiding en dagelijkse bezigheden, bij het boek te betrekken. Men koos het 3500 inwoners tellende Diessen om verschillende redenen. Het plaatsje is te klein voor een bibliotheek en een boekhandel en die zijn er dan ook niet. Wel is er een bijzonder aktief verenigingsleven, dat zich bereid verklaard heeft om mee te werken aan de viering van de Boekenweek 1981. min ligt in de film de schuld bij één ie mand persoonlijk. (Filmhuis Amersfoort, 78 minuten, zaterdag t/m dinsdag, 20.15 uur). L'INVITATION Maart staat in het teken van de Zwitserse film In de nachtvoorstel lingen van het Filmhuls. En dat onder de titel: Zwitserse film in de maartse nachten". Als eerste staat de film „L'invitation" op het programma van de bekende regisseur Claude Goret- ta, gemaakt in 1973. „L'lnvitation" laat in een koele en ele gante filmstijl het proces van sociale aftakeling zien bij het personeel van een kantoor, dat een tuinfeestje viert ter gelegenheid van het afscheid van een van hen die een kasteeltje met butler heeft geérfd. De sfeer van beleefdheid en goede manieren slaat onder invloed van drank en hitte al gauw om. Collega Maurice speelt daarbij een sterk kataly serende rol. Hij veroorzaakt met zijn provocerende banaliteiten een sfeer van agressie en onverwachte onthullin gen, inclusief vechtpartijen en beledi gingen. Zo wordt het aardige tuinfeest een komedie van sociale aftakeling, met als laatste dieptepunt de striptease van een giechelende secretaresse. De komedie start in een sterk hiërarchische sfeer. Alle aanwezigen beschouwen het feestje als een voortzetting van de dagelijkse gang van zaken. Je lacht om de grapjes van de baas en luistert naar 'm. Maar als gevolg van de dronken schap breken de personages geleidelijk door hun maskers heen en wordt er meer direkt gereageerd Er ontstaan si tuaties die satirisch werken en verwij zen naar een tweede laag in de film, de botsing tussen spontaan individualisme en sociaal gedrag. „L'lnvitation" kreeg de juryprijs op het Filmfestival van Cannes (Filmhuis, nachtvoorstelling, zater dagavond, 23.00 uur, 100 minuten) CPNB-PRIJS Voor het vierde achtereenvolgende jaar heeft de CPNB de CPNB-prijs uit gereikt. Met de prijs worden pubheks- media en de daaraan verbonden me dewerkers, die op een bijzondere wijze hebben bijgedragen aan de stimulering van de belangstelling voor boeken, on derscheiden. Dit jaar ging de prijs, die bestaat uit een geldbedrag en een oor konde, naar de Boekenbijlage van Vrij Nederland. Filmagenda voor Amersfoort van don derdag 5 maart tot en met woensdag 11 maart 1981: Grand, tel. 033-14632: Grand 1: Dressed to kill. 16 jaar Zaterdag en woensdag 18.30, 21.15 uur; zondag 16.00, 18.30, 21 15 uur, overige dagen" 13.30, 18 30, 21.15 uur Grand 2: Een vlucht regenwulpen. 12 jaar. Dagelijks 13.30, 18.30, 21.15 uur; zondag: 13.30, 16.00, 18.30, 21 15 uur Grand 3: Supersmeris. A l. Dagelijks 13.45, 18 45, 21 30 uur; zondag: 13.45, 16 15 18.45. 21.30 uur. Grand 4: Flying High A l. Dagelijks 14.00. 19 00, 21.45 uur; zondag 14.00, 16.30, 19.00, 21.45 uur. Grand 5: Being there. A.l. Dagelijks 14.00, 19 00, 21.45 uur, zondag 14.00, 16 30 19.00. 21 45 uur Grand matinee: The Aristocats A.l Neder lands gesproken. Za.. zo en wo.. 13 30 uur GESCHENK Uiteraard verschijnt er dit jaar ook weer een Boekenweekgeschenk. Wie tussen 26 maart en 4 april voor tenmin ste 18,50 aan boeken koopt, krijgt „De ronde van '43" gescheven door Henri Knap, kado. Het gaat over een man, die in 1943 probeert een Joods meisje te laten onderduiken, daar niet in slaagt en het kind uiteindelijk maar zelf in huis neemt Het boekje verschijnt in een oplage van 386.000 exemplaren Een grote groep Diessenaren heeft zich de afgelopen maanden ingespannen bij de voorbereidingen er van. Het resul taat is een driedaagse happening, die gaat plaatsvinden op 26,27 en 28 maart aanstaande Er komen auteurs signe ren, schoolkinderen binden hun eigen boeken, de plaatselijke krant heeft een wedstrijd voor zondagsdichters uitge schreven, er wordt voor de jeugd een stripfigurenbal gehouden en er komt een boekenmarkt. Bovendien krijgen alle Diessenaren, geheel in overeen- Henri Knap, auteur van het Boekenweekgeschenk 1981 Maar dat zou ongehoorzaamheid te genover haar vader betekenen. Dus gaat ze terug. Ze leert een jongeman kennen en wordt zwanger. Haar vader is tegen abortus en haar vriend wil met haar trouwen. Zij wil noch hem, noch het kind. Maar ze vindt geen houvast om zich te verzetten. Alweer doet ze afstand van haar eigen behoeftes als „niet belangrijk". Verantwoordelijkheid wordt weer tot iets dat je voor anderen dient te hebben, maar niet voor jezelf. Ze komt pas in opstand als ze kort na haar eerste kind haar tweede verwacht. De verantwoordelijkheid die haar vader voor haar droeg, wordt geruisloos door haar echtgenoot overgenomen. De be voogding van haar vader kan nog op een natuurlijke manier ophouden, maar die van haar echtgenoot lijkt levenslang te zijn. Ook hij is tegen abortus. Helga past zich voor de derde keer aan. Maar de onderdrukte, verwaarloosde verplichtingen tegenover haarzelf eisen hun recht: fysiek blijft Helga bij haar gezin, psychisch loopt ze spaak in een ziekte: ze ontwikkelt een poetsneurose Helga is op dit moment 22 jaar oud Hier eindigt de film en wordt het de toeschouwer niet bespaard zichzelf te moeten afvragen, of het op zich terecht is dat eigen behoeftes onderdrukt wor den omwille van verantwoordelijkheid voor derden. Helga heeft haar ontwik keling niet aan zichzelf te danken, even- (van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - „leder zijn eigen boek" is het thema van de Boeken week 1981, die wordt gehouden van 26 maart tot en met 4 april aanstaan de. Een thema, dat de Commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek (CPNB) op de openingsdag van de boekenweek ook maar meteen in de praktijk brengt door alle inwoners van het Brabantse plaatsje Diessen een boek kado te doen. In dat Diessen vindt dit jaar de opening van de Boe kenweek plaats. stemming met het thema van de Boe kenweek. ieder een boek. Alle inwoners van het nabij Tilburg gelegen dorp mochten uit de laatste twee verschenen CPNB-catalogi „De Boekenmolen" een boek van ten hoogste f 30,- uitzoeken Niet minder dan 98% van de Diessena ren is ingegaan op de uitnodiging van de CPNB en zocht een boek uit. Die krijgen ze bij de opening Het meest gekozen boek is overigens Thieme's grote natuurgids.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9