Thrillers van Hammond Innes, Gavin Lyall en Jon Cleary FIJN GOOCHELBOEK VOOR JONG EN OUD Heruitgave „Daan Durf, piloot van de toekomst" Vreemde, vogels moeten sterven Samenstelling: Bert Vos DINSDAG 10 MAART 1981 10 Jon Cleary kun je eigenlijk niet rangschikken onder de categorie „thriller-schrijvers", maar voor het gemak nemen we zijn romans toch maar mee in dit artikel. Cleary's ro mans hangen net tegen de thriller aan, hebben méér romantiek op de bladzijden en minder echte aktie, hoewel dit laatste ook maar relatief is. Bij De Boekerij te Amsterdam ver schenen kortgeleden drie nieuwe ro mans van Jon Cleary. die werden ge schreven in 1965, 1972 en 1977. Tus sen de eerste en de laatste zit een tijds bestek van twaalf jaar en dat is duidelijk te merken ..Vreemde vogels moeten sterven" meer een romantisch getinte „avonturen'-roman (1965). ..Fatale zondag" uit 1977 ademt veel meer de sfeer van een thriller uit. Ik kan me overigens voorstellen, dat de romans van Cleary prima verfilmbaar zijn. Al zijn onderwerpen lenen zich voor een speelfilm of televisie-serie Voor zover ik weet is nog niets op dit terrein ge beurd met deze romans. JonCleary „Vreemde vogels moeten ster ven" is - zoals gezegd - nogal roman tisch van aard Hoofdpersoon is de Australische archeologe Virginia Hal- stead. die het verlies van haar man tracht te vergeten door haar werk op een woeste hoogvlakte in Turkije. Ze komt daar in kontakt met Nick Meidrun, een Amerikaanse ingenieur die daar een waterdam bouwt en met Yashar Doersoen. die tegen de Turkse regering ageert als rasechte Koerd en om aan geld te komen bankovervallen pleegt. Er ontwikkelt zich een liefdesgeschie denis tussen Virginia en de Koerd met op de achtergrond de Amerikaanse in genieur, die - hoewel gesloten en cy nisch - toch wel een meer dan gewone belangstelling heeft voor Virginia. Eén en ander bereikt haar climax tijdens een grote aardbeving in het gebied, die alle partijen bij elkaar brengt en tevens op lossingen biedt. „Vreemde vogels moeten sterven" is een prima sfeerver- haal met enkele thrillerelementen, die deze roman onderscheidt van een beter verhaal uit de Boektreeks Opperoffe- ring, moed en liefde, het zit er allemaal boeken, voor u besproken De derde roman van Jon Cleary. „Fatale zondag" werd in 1977 ge schreven en het is duidelijk, dat Cleary intussen is gegroeid. De stijl is veran derd. waarbij veel minder de nadruk komt te liggen op de romantische as- pekten in een overigens boeiend men senleven. „Fatale zondag" speelt zich af in een Amerikaans stadje, „Friendship" in het zuidwesten van de staat Missouri. Hoofdpersoon is de po litiechef van het stadje, Jim McKechnie. oorspronkelijk afkomstig uit het poli tiekorps van New York De plaats Friendship ligt in een zogenaamde tor- nadozóne. een gebied, waarover jaar lijks tientallen tornado's trekken, die soms onvoorstelbaar veel schade aan kunnen richten Cleary situeert zijn ver haal in een periode, dat dergelijke tor nado's aktief zijn en dat geeft aan deze roman een aparte, specifiek broeierige sfeer. Een ongeluk komt zelden alleen en dat blijkt ook hier weer McKechnie wordt niet alleen gekonfronteerd met de komst van tornado's, maar ook met moord op een lid van de meest voor aanstaande familie in het stadje, waar op dat moment de vice-president van de Verenigde Staten incognito zijn maitresse in haar laatste uren bijstaat Deze opeenhoping van gebeurtenissen in een vrij korte tijd maakt deze roman tot een thriller vol spanning. Hoewel Cleary soms niet aan ietwat Peyton Place-achtige situaties ontkomt, is „Fatale zondag" een roman, die je in één adem uitleest Het is tevens een roman, waarin de verloedering van de zogenaamde ..dorpsaristocratie" cen traal staat. HAMMOND INNES Voor de liefhebbers van Hammond Innes een verheugend bericht de nieuwste thriller van deze rasschrijver is in Nederlandse vertaling verschenen: „Het Solomons Mysterie". Hammond Innes heeft (ook in Nederland) een ij- zersterke reputatie opgebouwd als de schrijver van niet alleen spannende, maar ook uiterst sfeervolle avonturen romans. waarin een bepaald aspekt van onze veelzijdige samenleving een extra belichting krijgt. Het is van Innes bekend, dat hij daartoe veel research verricht „Het Solomons Mysterie" draait in de eerste plaats om zeldzame postzegels (en de handel daarin) maar heeft een tweede hoofdthema de weg naar onafhankelijkheid van de eilanden rond Nieuw Guinea, het kolonalisme in deze gebieden en de sterke stamtradi ties die het leven hier nog steeds in belangrijke mate beïnvloeden Hammond Innes is een meester in het beschrijven van deze aspekten en weet deze elementen samen te vlech ten tot een uiterst spannende thriller vol aktie zonder dat de karakterbeschrij vingen van de hoofdfiguren worden vergeten. „Het Solomons Mysterie" is een nogal gecompliceerd verhaal rond zogenaamde stempelproeven van een zegel, die in filatelistische kringen be kend staat als ..Solomons Zeehond". Het is de aanleiding tot een enerverend avontuur van de „ik'-figuur in deze thriller, Roy Slingby. makelaar in on roerende goederen, postzegelverza melaar, ex-marineofficier en niet wars van een avontuurlijk leven Slingby wordt betrokken in de perikelen van een oud Engels zeevaardersgeslacht, dat handel drijft op de Solomonseilanden, dankzij zijn nieuwsgierigheid èn Peren- na Holland, een knappe jonge vrouw, die probeert de laatste resten van haar scheepvaartlijn in stand te houden. Ma gische stamrituelen vermengd met het moderne ritme van de commerciële be schaving. doodsvervloeking naast doodsverachting „Het Solomons Mysterie" is een fascinerend boek. me de door de onnavolgbare wijze, waarop Innes de lezers steeds weer voor nieuwe verrassingen plaatst Hammond Innes is een schrijver, die tot de groten van de thrillers be hoort naast mensen als Alistair McLean, Desmond Bagley en Gavin Lyall. GAVIN LYALL Van de genoemde Gavin Lyall ver scheen kortgeleden de nieuwste thriller: „Tylers oorlog" bij Sijthoff, die van plan is ook de vorige romans van zijn hand opnieuw uit te geven. Gavin Lyall is geen veelschrijver en dat blijkt ook uit het feit. dat we eigenlijk jaren achtereen niets nieuws van hem hebben gezien. „Tylers oorlog" is overigens een uit stekende thriller, zoals we van Lyall gewend zijn. In tegenstelling tot zijn Het einde van de regenboog, is to taal anders van opzet. Het is eerder geschreven volgens de veel beproefde Amerikaanse bestseller-formule De geschiedenis van een Engelse aris tocratische familie tegen de achter grond van de eerste en tweede wereld oorlog en de moderne tijd Het verhaal van sir Harry Aidan en zijn familie. Het is duidelijk, dat Cleary met dit boek al veel meer in de richting van de echte thriller is gegaan, ondanks de ook hier weer onvermijdelijke romantiek Het boek is in sommige opzichten harder van ka rakter en geeft niet alleen een sfeervolle beschrijving van het werk van de En gelse aristocratie in regeringskringen, maar plaatst dit duidelijk tegen de ach tergrond, waarin zich alles afspeelt. „Het einde van de regenboog" bevat alle elementen van een goede, soms politieke, thriller: politiek gekonkel, be lastingfraude, kaping en heldhaftig ge drag van de hoofdfiguur Méér dan in „Vreemde vogels moeten sterven" be schrijft Cleary dit alles met soms cyni sche humor, waarin hij de hoofdfiguren karakter geeft en tevens de Engelse samenleving vol kontrasten en onuit roeibare tradities in het zonnetje zet. Een roman, die tot de laatste bladzijde blijft boeien ondanks de soms wat te theatrale gedeelten, die het in dit soort bestseller-produkten overigens uitste kend doen Goochelen. De magische kunst, waarmee generaties nieuwsgierigen op soms onvoorstelbare wijze ge boeid werden door grootmeesters. Maar natuurlijk is goochelen geba seerd op illusie en vingervlugheid en ondanks de magische sfeer die door talrijke meester-goocheleaars wordt opgeroepen, is het geen zwarte of witte magie, tot stand gebracht via ingewikkelde formules. Goochelen kun je ook zelf leren en er zijn ver schillende boeken, waarin wordt verteld hoe dat moet. Een erg goed boek over het leren goochelen is geschreven door Adrie van Oorschot Het heet: „Goochelen voor jong en oud' en het werd uitgege ven door Uitgeverij Luitingh te Laren (NH) Het aardige van dit boek vol goochel trucs is. dat met name de kinderen al veel voorpret kunnen hebben, omdat veel dingen die je voor je trucs nodig hebt, zelf gemaakt (kunnen) worden. Er wordt door Van Oorschot duidelijk aan-. gegeven hoe je dat moet doen. zoals ook de tientallen trucs duidelijk en met tekeningen vergezeld worden om schreven. Van Oorschot begint met het maken van een eigen goochelstaf èn hoge hoed. Twee onmisbare attributen voor een perfekte. magische voorstel ling! Er zijn gemakkelijke en moeilijke op gaven Ik deed een simpele: twee pa perclips in elkaar laten springen zonder die met de handen aan te raken. Hoewel ik op dit gebied vaak nogal een kluns ben, lukte dat prima! En dat bete kent, dat iederéén kan leren gooche len „Het goochelboek voor jong en oud" is voortreffelijk geschreven Duidelijk, in simpele, begrijpelijke taal. zodat ook de jongsten er prima mee kunnen werken en straks de ouderen versteld laten staan door hun perfekte goochelshow! V Goochelboek voor Jong en oud. door Adrie van Oor- schot. Uitgave Luitingh te Laren (NH). paperback. 128 bladzijden. Met veet tekeningen en voorbeelden. me stad als New York van essentieel belang om tenminste zo snel mogelijk èn zo goedkoop mogelijk zoveel moge lijk bezienswaardigheden te kunnen bezoeken in een zo kort mogelijke tijd Zo'n uitgebreide beschrijving ont breekt helaas. De praktische toelichting is te summier, terwijl een overzichtelijk metro-net op kaart ontbreekt. Vooral de eerste dagen lastig, want je zult eerst op zoek moeton naar zo n plattegrond met metro-lijnen om je te kunnen oriënte ren Datzelfde geldt voor de bussen Voor zover ik dat kan beoordelen, is de gids tamelijk volledig en wordt men in het kort wegwijs gemaakt in een stad. vol kontrasten, „Goede reis naar Parijs" is evenals de andere gidsen in deze reeks, beslist voldoende wat de informatie betreft Naast de algemene bezienswaardig heden, waar tijdens de zomermaanden hele horden toeristen zich aan verga pen. worden ook minder bekende, maar niettemin even interessante zaken on der de aandacht gebracht De talrijke illustraties maken het geheel erg aan trekkelijk! Voeg daarbij het feit, dat op achterkant een prima metro-kaart is af gedrukt en mijn belangrijkste bezwaren tegen de gids over New York is hiermee ook ondervangen. „Goede reis naar Londen" heeft hetzelfde karakter als de overige delen. Rijk geïllustreerd, mét metrokaart ach terop. boordevol interessante en boei ende informatie, zowel voor de musea- freak als voor de vrolijke nachtclub bezoeker Minder bekende beziens waardigheden en musea worden onder de loep genomen en ook de historie wordt niet vergeten. Aandacht voor wandelingen. het lekker. maar goedkoop eten (Soho), winkelen en een theater bezoeken. Want dat hoort erbij in Londen. „Goede reis naar Kopenhagen" is de laatste uit de reeks van vier. die kort geleden zijn verschenen. De Deense hoofdstad is niet zo groot en daarom is de gids minder omvangrijk Rijk geïllu streerd is ook deze gids (waarvan ook hier verschillende foto's in kleur) en de samensteller is er in geslaagd om een kompakt overzicht te geven van wat Kopenhagen te bieden heeft Kaarto- verzichten voor het openbaar vervoer ontbreken hier echter ook en dat is voor mij een negatief punt Het is in dit korte bestek niet de be doeling. dat uitgebreid wordt ingegaan om de inhoud van iedere gids. Voor over ik het kan bekijken en op grond van ervaringen die ik heb met andere gid sen, is de reeks „Goede reis naar geen slechte reeks, zeker niet als men voor de eerste keer één van de ge noemde steden bezoekt Persoonlijk geef ik de voorkeur aan gidsen, die ge schreven zijn door een bewoner van de stad zelf, maar lang niet alle gidsen kunnen daaraan voldoen Het feit, dat de Cantecleer-reisgidsen in het alge meen oorspronkelijk Duitse reeksen zijn. kan van invloed zijn op de keuze en de smaak, maar wie voor het eerst een stad bezoekt als Parijs, Londen of Ko penhagen, zal dat niet eens opvallen Een nadeel vind ik een beetje de prijs: bijna dertig gulden Niet iedereen zal dat grif neertellen voor een gids, die je in veel gevallen maar één keer echt ge bruikt als beginneling maar daarna vaak niet meer nodig hebt. omdat je intussen de weg ter plaatse hebt ge vonden naar andere informatie-kana len Tenzij je een luie toerist bent Dan is deze gidsenreeks prima, aantrekkelijk èn voldoende Een miljoenenstad bezoeken zonder gids. zónder informatie is nooit aan te bevelen Je mist dan erg veel of je be gint veel te laat aan de boeiende speurtochten door zo'n stad. Daarom: „Goede reis naar kan heel goed aansluiten bj hetgeen men van plan is te gaan doen tijdens een vakantie in New York. Londen Parijs of Kopenhagen Maar zorg daarnaast óók voor een goe de plattegrond! V Goede reis naar Londen. New York Parl|s en Kopenhagen. Rijk geïllustreerde reisgidsen 1980 Uit gave Cantecleer te De Bilt Prijs per deel. paperback. f 29.50 andere avonturenromans heeft Lyall deze keer niet gekozen voor de „ik figuur als hoofdrol, maar schreef hij deze roman in de derde vorm, gezien door de ogen van Harry Maxim, een legermajoor, die onverwacht op Downingstreet 10 terecht komt om Engelands bekendste defensies pecialist Tyler te bewaken. Die taak brengt Maxim compleet in de moeilijkheden, want Tyler is beslist niet de gemakkelijkste man om te bewaken Bovendien - en dat maakt de zaak extra gecompliceerd - heeft Tyler in de twee de wereldoorlog iets gedaan, waardoor hij gemakkelijk te chanteren zal zijn In ..Tylers oorlog" beschrijft Lyall op treffende wijze de sfeer op Dow ningstreet 10. krijgen we een kijk achter de schermen van de Britse politiek, de wapenhandel en de geheime diensten Lyall schrijft goed. heeft gevoel voor humor en is niet ontbloot van een ge zond portie cynisme, waardoor deze nieuwe roman extra aantrekkelijk is geworden Spanning, aktie en sfeer kenmerken ..Tylers oorlogzoals dat ook het geval is bij Hammond Innes Toch is het werk van Lyall onvergelijk baar met dat van Innes. „Tylers oorlog" kan het beste vergeleken worden met de werken van John Le Carré en dat komt dan vooral door de wijze, waarop Lyall zich achter de soms duistere schermen van de geheime diensten beweegt: relativerend, cynisch. JOHN LE CARRÉ En nu we het toch over de befaamde Jon Cleary spionage romanschrijver John Le Carré herdruk van het eerste boek van deze hebben, eventies aandacht voor een schrijver, „Voetsporen in de sneeuw" Het is niet zoals we van hem gewend zijn. een thriller, maar eerder een klas sieke detective Hoofdpersoon in dit boek is echter wel de man. die we in latere thrillers van Le Carré zullen te genkomen: George Smiley Le Carré situeert deze detective rond een ex clusieve public school, Carne, die grote overeenkomsten lijkt te vertonen met het beroemde Eton, waar John Le Carré, toen hij nog David Cornwell heette, een tijdlang als leraar werkzaam was Overigens is „Voetsporen in de sneeuw1 onmiskenbaar geschreven in dezelfde stijl als zijn latere spionage thrillers Met gevoel voor sfeer en authenciteit. V „Vreemde vogels moeten stervendoor Jon Cleary (The fall of an eagle, 1965) Vertaling: C A G.v d. Broek. 1980. Uitgave Oe Boekerij te Amsterdam, poperback 275 blz. Prijs 22.50. „Het elndo van de regenboog' door Jon Cleary. (Man s Estate. 1972) Vertaling Frans van Oldenburg Ermke, 1981. Uitgave Oe Boekerij te Amsterdam. Paperback 362 blz. Prijs 24.50. „Fatale zondag'door Jon Cleary. (Vortex. 1977) Verta ling: W. Stuit. 1981 Uitgave De Boekerij te Amsterdam, paperback, 263 blz. Prijs 23.50 „Het Solomons Mysterie door Hammond Innes (The Solomon Seal. 1980) Vertaling: Frank Visser, 1981 Uit gave: Elsevier Nederland te Amsterdam, paperback, 318 blz. Prijs I 14,90. ..Tylers oorlog" door Gavin Lyall. (The secret servant, 1980) Vertaling. Marle-Anne van der Marck. 1981. Ult- De thriller-auteur Gavin Lyall. gave A. w Sijthoff te Alphen aan den Rijn, paperback. 230 blz. „Voetsporen In de sneeuw", door John Le Carré. Her druk (A murder of quality, 1962) Vertaling: H. Tromp Vijfde druk. Uitgave. A W. Sijthoff te Alphen aan den Rijn, 1981. Paperback, 198 blz Prl|s 16,25. Kortgeleden werd ik gekon fronteerd met een toch wel prettige herinnering uit het verleden. Op mijn bureau kwam een bijzonder aardige strip terecht, door Rostrum in Haar lem opnieuw uitgegeven: „Daan Durf, piloot van de toekomst". Daan Durf. Even denk je dan: waar en wanneer heb ik dat eerder gelezen en dan weet je het weer: in Arend, het stripblad, dat ik altijd als jongen van begint tot het einde en omgekeerd verslond. Een revolutionair jon gensstripblad, noemt Rostrum dit blad uit mijn jeugd, maar of dit ook zo was, ben ik vergeten. „Arend" was voor mij het enige blad, zoals voor de jongens van vandaag bladen als Robbedoes, Donald Duck, Kuifje en andere in een soort heilige aanbid ding worden verslonden. De strip in „Arend" was voor mij Daan Durf, een kreatie van Frank Hampson Het was de belangrijkste ontmoet, die ook net datzelfde plekje heeft gekozen om de vakantie door te brengen. Dat risico loop je zeker ook in de grote Europese hoofdste den, ook al valt het daar (in de mas sa) niet zo op als op een rustige camping in de Franse binnenlanden. Omdat Nederlanders reislustig zijn, hebben zij uiteraard de beschikking over een keur aan reisgidsen In een goede boekhandel staan ze te kust en te keur Er zijn maar weinig landen, streken of steden, die nog niet door de Nederlander aan een onderzoek zijn onderworpen en wiens al dan niet sub jectieve bevindingen op papier zijn ge zet Een uitgeverij die bekend staat om haar uitstekende reisgidsen, is Can tecleer. We bespraken in deze rubriek al eerder de tot nu toe uitgekomen serie Kunstreisgidsen van deze uitgeverij en het deeltje Moskou in de reeks „Goede reis naar In die laatste reeks ver schenen kortgeleden vier nieuwe de len: Parijs. Londen, Kopenhagen en New York. Nu zal die gids voor New York even als die van Moskou wat minder ge vraagd worden dan de andere drie, maar niettemin is het van belang om bij een bezoek aan dergelijke miljoenen steden een goed hanteerbare gids bij de hand te hebben. „Goede reis naar New York" is zo'n gids. ook al moet je natuurlijk ook weer niet al teveel verlangen van een com plex boekwerkje van 288 bladzijden en veel illustraties. New York kan wellicht nog niet in twintig van deze gidsen vol ledig worden beschreven, vandaar da' vde samenstellers zich dan ook „enige" beperkingen op moesten leggen En dat betekent in de praktijk, dat aandacht worden geschonken aan de bekendste bezienswaardigheden, de bekendste winkelstraten, musea, theaters en wij ken van New York. Niettemin toch al omvangrijk genoeg als je bijvoorbeeld voor tien dagen naar New York gaat om eens met eigen ogen deze gigantische stad te aanschouwen Je moet al heel erg je best doen wil je alles kunnen bekijken wat de gids aan te bieden heeft Het kan wél zijn. dat verschillende dingen ontbreken in deze gids Het eerste wat ik bijvoorbeeld doe. om een gids op bruikbaarheid te beoordelen, is de beschrijving van het openbaar vervoer. Vooral in een enor- strip van het blad, dat eveneens door Hampson werd gesticht Eagle"). Uitgeverij Rostrum heeft in samen werking met Dragon Dreams een fac simile-uitgave gemaakt, waarin de avonturen van Daan Durf opnieuw op kleurrijke en fantasievolle wijze gestalte krijgen. Het eerste deel: „De man van vNergens", waarin piloot Daan Durf en zijn trouwe makker Dirk Vis allerlei avonturen beleven op de planeet Ven us. Een planeet, die bewoond wordt door emotieloze Trienmannen en de hoog ontwikkelde, beschaafde The- rons Mekonta is de voornaamste stad in het noorden, het land van de Trienmannen, waar een meedogenloze heerser de dienst uitmaakt. Een diktator met een superbrein, genaamd de Me- kon. Verder is er nog de planeet Mer- curius, waar een nogal vrolijk, onbe houwen volkje woont De generatie, die in de jaren vijftig de jonqenskiel nog niet was ontgroeid, zal wellicht met deze heruitgave veel ple zier beleven, maar ook de jeug van nu zal „Daan Durf" nog steeds ervaren als een spirituele strip En er verschijnen nog méér delen. Ik zal u op de hoogte houden! V. Daan Durf, pllool van de toekomstdoor Frank Hampson. Eerste deel „Do man van nergens". Uitgave Rostrum to Haarlem, paperback groot formaat, prils I 29.95. Reizen zit de mens in het bloed en met name de Nederlander is bijzon der zwerflustig geweest in de afge lopen eeuwen. In feite is er niet zo veel veranderd, want waar je in Europa en ver daarbuiten tijdens de zomermaanden ook komt, gegaran deerd dat je wel een landgenoot

Leusder Krant | 1981 | | pagina 10