Fiets-lnn in de Hamershof Leuke kijkdozen- wedstrijd in Blijhof leusden krant I leusder krant SPAANSE ONTBOEZEMINGEN AKTIWIWreN- MEHM leusden krant r BURGERLIJKE STAND de Trmtgetezm èrcmb J DINSDAG 10 MAART 1981 loep op Leusden LEUSDEN - Vorige week opende aan de Grutterij in de Hamershof Fiets- lnn. Deze fietsenwinkel maakt deel uit van de franchise organisatie Unie Kring, die in Nederland een aantal zelf standige rijwielspeciaalzaken bege leidt. De organisatie heeft een duidelijk eigen gezicht dat onder meer tot uiting komt in de vormgeving van de fietsen- zaken. Ook voor de Fiets-lnn aan de Grutterij is zowel voor het interieur als voor het exterieur een speciale vorm gekozen, met groen als de voornaam ste kleur en diverse elementen als steeds terugkerende onderdelen Bij gaande foto geeft een beeld van de nieuwe Fiets-lnn U.V.V. SENIOREN- SOCIËTEITEN SPEEL- EN RECREATIE VERENIGING „BLIJHOF" Ansfriduslaan 49, telefoon 941627 Peuterspeelzaal: maandag tot en met vrijdag van 8.45 tot 12 00 uur voor kin deren van 2 tot 4 jaar. Dependance Smoussesteeg 2. Inlichtingen en in schrijvingen vrijdagmiddag van 14.30 tot 15.00 uur in het verenigingsgebouw. Kursussen maandag poppen maken om 9 30 uur en van 16 00 tot 17 30 uur voor kinderen. Inlichtingen, telefoon nummer 942252 Maandag kursus por tret- en figuurtekenen voor beginners van 9.30 tot 11.30 uur. Inlichtingen, te lefoonnummer 941947. Dinsdag: Kreatieve kindercursus voor kinderen van 8 tot 10 jaar; van 16 00 tot 17.30 uur. Inlichtingen, telefoonnum mer 942015 Model- en portrettekenen voor gevorderden: van 9 30 tot 11 30 uur. Inlichtingen, telefoonnummer 941947. Woensdag: Volksdansen van 10.00 tot 11 30 uur voor volwassenen; van 14 00 tot 15.00 uur voor kinderen vanaf 6 jaar; van 15.00 tot 16 00 uur voor kinderen vanaf 9 jaar, van 19 00 tot 20 30 uur voor beginners, jongeren en volwasse nen; van 21.00 tot 22 30 uur voor gevor derden, jongeren en volwassenen In lichtingen, telefoonnummer 942252 Donderdag: Bloemschikken van 10 00 tot 11.30 uur. Inlichtingen tel nr. 942706. Boetseren van 13 30 tot 15.30 uur. In lichtingen, telefoonnummer 941947. Kreatieve kinderkursus voor kinderen van zes en zeven jaar. Inlichtingen, te lefoonnummer 943516. Vrijdag: Textiele werkvormen van 9.30 tot 11.30 uur. Inlichtingen, telefoon nummer 722136. Zaterdag om de veertien dagen hobby- instuif van 10 30 tot 12.30 uur. Andere veertien dagen timmerkursus. Inlichtin gen, telefoonnummers 942252 en 943622. Laatste woensdag van de maand film van 13.30 tot 15.30 uur. EVANGELISATIECLUB In boerderij Groot Krakhorst. Bolde- rikhof 18 Zaterdagochtend van 10.00 tot 11.30 uur bijeenkomst waar gele genheid is te luisteren naar een bijbel verhaal of deel te nemen aan handenar beid en spel E.H.B.O.-VERENIGING HAMERSVELD Berkeldijk 33 (Openbare lagere school De Heerd), telefoon 943262. Donderdagavond van 20.00 tot 22 00 uur instructie-avond voor leden. JEUGDRAAD LEUSDEN Zwarteweg 14, telefoon 946313 Jeugd- en jongerenwerk, informatie, advies en dienstverlening. Jongeren werker Pirn van Esch is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar tussen 13 00 en 14 00 uur OPPASCENTRALE LEUSDEN Grienden 16. telefoon 944235 Maandag tot en met zaterdag van 16.00 tot 18 00 uur. ROOIE VROUWENGROEP LEUSDEN Secretariaat Karper 9, telefoon 940169 Elke tweede woensdag van de maand bijeenkomst in De Til om 20.15 uur Deelname aan werkgroepen is moge lijk. Voor inlichtingen. Ans van Kemenade, telefoon 943552. SCHRIJFAVOND AMNESTY Hamersveldschool, Lijsterbeslaan 54. Iedere tweede maandag van de maand van 19.30 tot 22.00 uur. STICHTING PEUTER SPEELZAAL „NIJNTJE" Waarden 25a, telefoon 942348. De peuterspeelzaal is geopend van maan dag tot en met vrijdag zowel s morgens als 's middags Voor inlichtingen. E Seeverens, telefoon 944996 Centrum: Donderdagmiddag van 14.00 tot ca 16.30 uur seniorensoos in sportzaal Groenhouten, De Meent 4. Zuid: Dinsdagmiddag van 14.00 tot ca 16.30 uur in de Roda-kantine, Burge meester Buiningpark Op beide sociëteiten kunt u kaarten, sjoelen, handwerken en een praatje maken Voor bezoekers die slecht ter been zijn of niet op eigen gelegenheid kunnen komen, kan voor vervoer ge zorgd worden Voor vervoer in Centrum bellen naar mevrouw Geomini, telefoon 942339 en voor Zuid mevrouw Van Marwijk, tele foon 945726 VROUWENCAFÉ LEUSDEN In eetcafé Hakhorst, Waarden 25a. Elke maandag geopend van 20.00 tot 24.00 uur Om de week thema-avond, filmavond en cabaretavond. Voor inlich tingen Jopie van de Wiel, Waarden 16, telefoon 943726 VERRASSING Was me dal een plezierige verras sing op een van de weinige winterse dagen Eigelijk geen idee dat het toch behoorlijk gevroren had, en daar lag dan de IJsbaanonze plaatselijke trots, in een helder zon nelicht Talloze bontgeklede figuurtjes zwierden al of niet sierlijk over de gladde baan, kleuters gesteund door vaders of moeders, met een kleur van inspanning op de wangen Een paartje dat als balletdansers over de ijsvloer zweefde, beginners die talloze malen onderuit gingen en onvervaard weer opkrabbelden. Het was in dat stralende zonlicht met al die bonte kleuren als een schilderij tje uit de zeventiende eeuw, op de achtergrond het zware geboomte van Lookhorst, dichterbij wat scha pen die in het schrale gras nog iets zochten, arme schapen, dacht ik nog Als ik de auto's, fietsen en brommers wegdacht, was het zo n schilderijtje van Aert van der Neer, Schelfhout of van Ostade, daar kan \e ook uren naar kijken. Het was een onverwacht gebeu ren op die stralende dag, dat kan je alleen maar overkomen in een dorp, zo maar op een ondergelopen stukje grond, in de hoop dat het gaat vrie zen Niet een in de Welzijnssfeer" geschapen ijscentrum omgeven door hekken en schuttingen en prik keldraad met een kantine die door het verkopen van frites, cola en bier de exploitatie mogelijk moet maken Nee. zomaar in de vrije natuur1 En een plezier dat er was, zelfs de da verende popuitingen van deze da gen ontbraken. Ik heb nog steeds wat tegen bier op en bij sporttoestanden, daar kom ik weer met m'n ouwe tijd toen alles beter" was 'k Ging vroeger toen ik een jongen was, dat ben ik ook ge weest, weieens clandestien naar het voetballen kijken op zondagmiddag. Fort una tegen XerXes of zo. uai clandestiene kwam door m 'n confessionele opvoeding, er stond zware straf op. we sprongen ergens achteraan het voetbalveld over een sloot, kropen door het gras en waren er soms bij, dan werden we weieens teruggejaagd door de kddebeier. Een soort schuur was de kantine, er waren wat hokjes met alleen koud water voor de spelers, en een toog. Gevulde koeken, thee en limonade was alles wat er te koop was, want in die tijd waren sport en alcohol nog vijanden Het water liep in onze monden als we die uitgedroogde koeken zagen liggen Ze kostten een stuiver maar zo rijk waren we niet. En nu is de vreterij en drmkerij de steunpilaar van het sportgedoe, zonder dat kan je geen voetbalveld van de grond krijgen (da 's ook een rare redenering). Maar ik heb pas schik gehad in een voetbalwedstrijd, twee elftallen, niet helemaal, de een had tien en de andere had negen, ..manschaften" maar gespeeld dat er werd, de gemiddeld leeftijd was een jaar of tien. Vol vuur werd er beentje gelicht en hakjes uitge deeld, soms ging er een rofessio- neel tegen de grond, een scheids rechter was er niet, en het ging pri ma. 'k Heb de hele wedstrijd uitge zien. het werd 18 tegen 9 ende fa lende keeper stond er wat beteuterd bij. En toen kwam ik langs de glas bakken, wat ik daarvan zo knap vind, is, dat iemand heeft uitgere kend dat 34% van 't Leusdense glas in die bakken komt. Hoe krijg je dat uitgerekend! Vermoedelijk is er een officiële glasteller aangesteld die eerst kijkt wat er binnenkomt in 't - dorp en dan zit te graaien in die bak ken. Gevaarlijk hoor Misschien hebt U het ook gelezen in een medium, dat is een krant: We krijgen weer discriminatie, het ge kleurde glas moet in een aparte bak, groen bij groen, zwart bij zwart, het moet gescheiden worden van het blanke glas, zo hoort het ook, niet dat gedoe zo maar door elkaar We waren al een beetje op het goede pad en nou dit weer, het begint al vast met het glas Een dezer dagen kreeg ik een paar goeie tips om het inzakkende bedrijfsleven weer nieuwe mogelijk heden te geven. Er is grote vraag in West-Europa naar tenen schilden voorde M. E. een soortgelijke instan ties, wellicht kan onze wilgenstrui- kencultuurzich hierop in stellen En wat een perspectief voor onze knot- groepen, missschien is het zelfs mo gelijk, als ze willen, enkele van de honderdduizenden werklozen aan de gang te helpen. Grote vooruitzichten zijn er ook voor een rolluikenfabriek, stalen lui ken in alle maten, kunnen we onze huizen het als in de middeleeuwen tot een vesting maken. De tijd dat we onze welvaart door die grote ruiten etaleerden is voorgoed voorbij, 'k Heb al mijn Friese en Zaanse staartklokken op geborgen. je bent ze zo kwijt. Mis schien is het wel goed om net als in de voornoemde middeleeuwen als je 's avonds eens de deur uit wil, een man met brandende fakkel als bege leider te hebben 'n Soort particulie re bewakingsdienst, allemaal werk- gelegenheidsobjecten En dan spreek ik een mevrouw uit Amsterdam-Noord en die gaat re gelmatig 's avonds naar haar zuster in Amsterdam-Oost met bus. tram men en overstappen. ..Ben je dan niet bang, 't wordt nog al eens laat". Het antwoord in onvervalst Amster dams. ..bang? An me nooit niet, als ze me meenemen en 't wordt licht brengen ze me zo weer terug, maar nog nooit last gehad van wie dan ook". ,,Je mot het niet uitlokke met een zwaaiende tas of alleen de Seedaik over. maar dat is overal zo". Nou, dat was voor de brand in Rotterdam ook alzo. dan kon je ook beter niet alleen over de Schiedam- sedijk of Bmnerotte gaan. Dus, (dat is de eerste keer dat ik dat mode-woord gebruik) is er be halve het scheiden van het glas weer geen nieuws onder de zon Ja toch, ik zie hier en daar schuchtere sneeuwklokjes en een paar krokus jes en groene frutsels aan struiken en bomen, is dat even een wonder en goed nieuws1 Sp OEZE WEEK IN DE GEMEENTE LEUSDEN ZUID EN CENTRUM Dinsdag 10 maart 20.00 uur: NCVB- bijeenkomst in 't Trefpunt Dinsdag 10 maart 20.00 uur: Verga dering Algemene Bestuurszaken, raadszaal van het gemeentehuis Woensdag 11 maart 20.00 uur: Verga dering commissie financien, raads zaal van het gemeentehuis Donderdag 12 maart 20.00 uur: Ver gadering Jeugdraad in De Til ACHTERVELD Woensdag 11 maart 9.00 uur: hand werk hobbyclub. De Moespot Woensdag 11 maart 20.00 uur: K P J contactavond. De Moespot Donderdag 12 maart 13.30 uur: Be- jaardensoos. Ons Gebouw Donderdag 13 maarf 19.30 uur: Herv Jeugdvereniging jaarfeest. Ons Ge bouw Uit het Bevolkingsregister van Leusden blijkt dat in de periode tot en met 5 maart 1981 zijn; GEBOREN: 24 feb. 81 Kirsten Agnes, d v J Beu kenkamp en M J. M. Vonk 26 feb 81 Karen Elise, d v J.C.H. van der Moolen en H M W. Mens 28 feb 81 Jord Adriaan, z.v. C J Kooijman en J C Edelbroek 3 mrt 81 Sandra Maria, d.v. G A Boersen en A. A. Ridder 4 mrt 81 Lukas Christian, z.v. J T P Visser en G M. B Herder. OVERLEDEN: 26 feb 81 van Gijn. Andrei, oud 15 jaar. 28 feb 81 van Gameren. Johannes Stephanus, geh met M. H. Jasper, oud 46 jaar. 2 mrt 81 Wanner, Reijertje, geh. met M. Reemst, oud 64 jaar. GEHUWD: 2 mrt 81 P J. Damen en P. L. H van der Werf. Ingezonden DE ZONNEBLOEM Secretariaat: Wierikwijk 40, telefoon 942877. Elke woensdagmiddag hand- werkclub van 14.00 tot 16.30 uur in het parochiezaaltje achter de R.K. kerk aan de Hamersveldseweg Elke dinsdag middag soos voor ouderen van 14.30 tot 17 00 uur in De Til aan de Hamers veldseweg. LEUSDEN WAT MAAK JE ME NU De gemeente Leusden heeft het dan eindelijk voor elkaar. Via allerlei ambtelijke procedures is woensdag 4 maart j.l de Tabaksschuur in de wijk Groenhouten gesloopt Het laat ste overschot van een cultuur waar mee onze vorige generaties hun brood verdienden. Voor mij komt dit over alsof men een oud familieportret in de asbak gooit Heeft men wel beseft dat het hierom een uniek geval ging9 Van dit type tabaksschuur zijn er in de omgeving bijna geen meer te vinden Hij behoorde tot het zoge naamde Nijkerks type Dit in tegestel- ling tot het type dat nog in Ameron- gen voorkomt. Met slogans ..geen functie, bouwvallig, lelijk, te duur en het past niet in de omgeving", werd elk voorstel, dat tot het behoud van de schuur diende, van de tafel ge veegd. Wat verstaat men onder func tie9 Een schilderij heeft ook geen functie, maar heeft wel een cultuur historische waarde Bouwvallig, wat is bouwvallig?Zijn er in Nederland dan geen hopelozer uitziende puinhopen hersteld? Men denkt dan maar aan de monumenten, geteisterd door oorlogsschade Over lelijk en mooi kan men met iedereen jarenlang redetwisten Te duur. wat heet te duur? Zijn er in de gemeente dan geen projecten te vinden die het tienvoudige gekost hebben? Het past niet in de omgeving. Bij het ontwer pen van de wijk Groenhouten zijn de heren kennelijk de boerderij ,.Het Spul" vergeten Toen men het plan verwezenlijkt had, begon men met het wetboek te zwaaien. Geen boe renbedrijf in een nieuwbouwwijk In vele gemeenten in Nederland is de term .aangepaste nieuwbouw" algemeen bekend. Maar daarover heeft men hier blijkbaar nog nooit van gehoord Wat was er eerder, de tabaksschuur of het bestemmings plan9 Hebben de heren dan geen gevoel voor historische waarden9 Hoe komt u daarbij' We hebben tij dens ..Leusden 1200" met al onze zintuigen de geschiedenis van Ha- mersveld kunnen waarnemen Maar de echte geschiedenis stond te ver pauperen Men denke aan de talloze oude boerderijen en huizen langs de Hamerveldseweg Ue gemeente is hard op weg de erfenis, die ons is toegekomen, dank zij onze voorou ders, naar het rijk der fabelen te verwijzen Op die manier is het oude Hamersveld onherkenbaar gewor den en onderscheidt het zich niet meer van de talloze naoorlogse stadsuitbreidingen Tot slot nog dit,wil men nog iets te weten komen over de tabakscultuur in Hamersveld. voor f 1kan bij Flehite een schaalmodel bewonde ren Dat is ook nooit weg. Jan Jehee Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt op dinsdag en donderdag REDAKTIE Bertien Calkoen, (bureauredaktie). Marnix Kreifns. Caspar van Loo en Bert Vos Verantwoordelijk redakteur: Berl Vos MEDEWERKENDEN: Achterveld: Fam. D. Bijl, Joh. van Oldenbarneveltstraat 18, tel. 03425- 2090 Leusden/centrum: Elly Acherman, Lijsterbeslaan 17, telefoon 941565 Frits van Breda. Asschatterweg 63, telefoon 941757 Alex Fieseler, Lindenlaan 34, telefoon 942553 Leonie Merts, Karper 11telefoon Tea Middelkoop, Waarden 20, telefoon 943724 Leusden-zuid: Anco Mali, van Hardenbroeklaan 30, telefoon 940273 Sport: Peter Op den Camp, Finnmark 32, telefoon 941380 Inleveren kopij: Kopij voor het dinsdagnummer dient uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur in ons bezit te zijn, voor het donderdagnummer vóór woensdagmiddag 12 uur Redaktie-adres: Rozendaallaan 9, Postbus 11, Leusden-centrum. Kantoor geopend van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.30 uur tot 17 00 uur (alleen op werkdagen) telefoon 033-941495 LEUSDEN - Dinsdagmiddag 3 maart organiseerde „Blijhof" voor de jeugd een kijkdozenwedstrijd. De ze wedstrijd stond in het teken van het 50 jarig bestaan van de NUSO, de landelijke speeltuinorganisatie. De opdracht was dan ook, dat de kinde ren een speelgelegenheid uit moes ten beelden in hun kijkdoos. Het werkstuk dat het best aan deze op dracht voldeed, zou worden opge stuurd naar Amsterdam, waar de NU SO gevestigd is, om mee te doen aan de landelijke wedstrijd. Verder was er voor iedere groep één prijs be schikbaar. Deze groepen waren naar leeftijd ingedeeld: 6 en 7 jaar, 8 en 9 jaar en 10 jaar en ouder. De opkomst was een beetje teleur stellend, ondanks het regenachtige weer. De ongeveer 30 kinderen die er waren, gingen onder toeziend oog van de leiding, driftig aan de slag met schoenendozen, eierendozen, kurk, papier, schelpen, zand en ander mate riaal dat voor handen was Er werden erg mooie dozen gemaakt, waarin de zandbak vaak een plaatsje kreey. L>e jufy öcbiunu un bcii yiuepje van 11- en 12-jarigen Georgette. Eve lien, Tineke en Boudewijn bekeken al dozen uitvoerig voor zij zich met Karin Oskamp in een hoekje van de zaal te rugtrokken voor het juryberaad. De kin deren waren daar niet erg van de onder de indruk Zij bekeken ondertussen el- kaars dozen Maar ze waren weer snel stil toen de uitslag bekend gemaakt werd. Wendy Koevoet en Sonja Moorhof wonnen de eerste prijs bij de 6-7 res pectievelijk 10-jarigen. Zij mochten uit een grote doos met prijzen uitzoeken wat zij mooi vonden, samen met Yvon ne Michielsen, die hij de 8-9 jarigen de eerste prijs behaalde Yvonne's doos gaat bovendien naar Amsterdam, want zij was degene die de opdracht het best vervuld had Ze had een mooie speeltuin gemaakt, zoals je die hier wel tegenkomt in Leusden. Na deel van deze hoofdprijs was. dat ze zonder kijkdoos naar huis moest, maar daar stond weer tegenover dat Yvonne een stripboek uit de doos had gekozen Het wordt steeds moeilijker mensen te vinden die nog niet zijn geabonneerd op de Leusder Krant. Misschien is er iemand in uw omgeving, een familielid, de buurman, of wie dan ook, die nog geen abonnement op de Leusder Krant heeft. Indien het u mocht lukken een abonnee te werven dan stellen wij daar natuurlijk een leuk presentje tegenover. Een presentje waarbij we gedacht hebben aan de vogels in het komende voorjaar. Dit leuke zelfbouw vogelnestkastje krijgt u van ons kado als u een jaarabonnee aanbrengt op de Leusder Krant. De nieuwe abonnee ontvangt de krant één maand gratis. Stuur daarom vlug onderstaande bon in. 1 Bon: Als abonnee van uw krant geef ik een nieuwe abonnee op. Naam:Adres: Plaats: Postcode: Graag ontvang ik het vogelnestkastje. De nieuwe abonnee is: Naam:Adres; Plaats: Postcode: Deze ontvangt de krant eerst een maand gratis en betaalt daarna per jaar. (Bon insturen naar BDU, antwoordnummer 21 3770 VB Barneveld (afd. Abonnementen). Deze bon kan in een open envelop zonder postzegel worden verzonden).

Leusder Krant | 1981 | | pagina 11