VRIJDAGMORGEN NEGEN UUR START FIETSTOCHT Aktie voor veiliger Heiligenbergerweg krijgt een sneeuwbaleffekt Uw Bondsspaarbank is versterkt met de Bondsspaarbank BONDSSPAARBANK Studieweekend psycho-analyse Zie ook „Ingezonden" pagina 5 MIDDEN NOORD EN OOST NEDERLAND Commentaren/ iWeningen HEILIGENBERGER WEG DINSDAG 10 MAART 1981 plaatselijk nieuws (Van de redaktle) LEUSOEN De vorige week ge starte aktie voor een veiliger Heili genbergerweg door de Vrouwenraad Leusden en de Aktiegroep Veilig Over Leusden blijkt aan te slaan on der de Leusdense bevolking. Naast vele Leusdenaren, die zich spontaan op hebben gegeven, zijn er ook tal van verenigingen, instanties, groepe ringen en bedrijven die zich in zijn gaan zetten voor deze aktie, zodat er sprake is van een waar sneeuwbalef fekt. Nog steeds komen regelmatige nieuwe aanmeldingen bij de organi satoren binnen. Het ziet er naar uit, dat de demonstratieve fietsmanifes tatie van Leusden naar het Amers- foortse stadhuis een groot succes gaat worden, waaruit duidelijk blijkt hoe groot het onbehagen is over de verkeersonveiligheid van de Heili genbergerweg op Amersfoorts grondgebied en van het viadukt van deze weg. SCHOLEN Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Marnix Kreijns, Bertien Calkoen en Caspar van Loo. Verantwoordelijk redakteur Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: f 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, f 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze mspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5.- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. Verschillende scholen uit Leusden doen mee Leerlingen van de vijfde en zesde klassen van die scholen zullen vrijdat op de fiets stappen Dat is ook het geval met de leerlingen en medewerkers van het internaat ..De Hohorst" aan de Heiligenbergerweg, die in een brief aan de organisatoren meedeelden allemaal mee te zullen doen. Verder zijn positieve reakties ontvangen van het voortgezet onder wijs in Leusden èn Amersfoort. Vele verkeersbrigadiers van Leus den hebben zich spontaan gemeld voor deelname. Dit zal niet ten kosten gaan van de verkeersveiligheid voor de Leusdense schoolkinderen, om dat de organisatoren voor een tijdstip hebben gekozen, waarop de scholen reeds zijn begonnen. (09.00 uur). VERENIGINGEN Ook onder de verenigingen wor den akties gevoerd om mee te gaan fietsen op vrijdagmorgen. Via de Jeugdraad zijn alle jeugdverenigin gen benaderd, terwijl datzelfde ge beurde ten aanzien van de sportver enigingen door de Sportraad, als één van de organisatoren, datzelfde heeft gedaan wat betreft de Leusdense vrouwenverenigingen BEDRIJVEN zijn met een vriendelijk briefje, zal intussen duidelijk zijn geworden Er dient op korte termijn iets te ge beuren, vinden de organisatoren en met hen de honderden Leusdenaren. die deze eis vrijdagmorgen zullen onderstrepen door hun aanwezig heid. VERTREK NEGEN UUR Om zoveel mogelijk Leusdenaren de gelegenheid te geven om mee te fietsen, hebben de organisatoren het vertrek vanuit Leusden vastgesteld op negen uur. Het verzamelpunt is vrijdagmorgen vanaf het marktplein op De Biezenkamp aan de Zwarte- weg. Door de organisatie zijn ver schillende regels opgesteld, waaraan de deelnemende fietsers zich moeten houden om de veiligheid van de tocht te kunnen garanderen. Elders op de ze pagina vindt u de details. Uiteraard komen we in ons volgende nummer terug naar Amersfoort, die uiteinde lijk zal moetén resulteren in een voor iedereen veilige Heiligenbergerweg. De Leusdense bedrijven blijven evenmin achter. Zo is bij de organisa toren bekend, dat personeelsleden van o.m. Scouting Nederland en de Bankgirocentrale deel zullen nemen aan de fietsmanifestatie, terwijl ver schillende bedrijven hun personeel daarvoor zelfs vrijaf geven. Tijdens de tocht zal een geluidswa gen voor een zo goed mogelijke be geleiding zorgen De firma Coen van den Berg gaf zich spontaan op om dit belangenloos te gaan doen Zoals bekend heeft rijwielhandel Blom aan de Zwarteweg al aangeboden om fietsen van deelnemers vóóraf gratis te kontroleren om pech onder weg zoveel mogelijk te voorkomen. Als u dat wilt doen, dan moet u niet te lang wachten. Eventuele reperatiekosten komen natuurlijk wél voor uw reke ning POLITIEBEGELEIDING Natuurlijk zal een adekwate politie begeleiding tijdens deze fietstocht niet onbreken De organisatoren vin den dit uitermate belangrijk, want de fietstocht moet voor iedere deelne mer veilig zijn De rijkspolitie van Leusden en de gemeentepolitie van Amersfoort hebben hun volle mede werking toegezegd. Daarnaast zal de EHBO-Leusden paraat staan voor het geval dit ondanks alle voorzorgen toch nog nodig mocht zijn. We demostreren a.s. vrijdag 13 maart voor verkeersveilig heid en we zijn van mening, dat we dan niet zelf verkeersonvei ligheid moeten veroorzaken. We doen daarom op ALLE deel nemers aan de fietstocht een be roep om onderstaande regels strikt op te volgen. 1 In alle gevallen moeten de aanwijzingen van de politie worden opgevolgd 2. Als de politie u geen andere aanwijzingen geeft, volgt u de verkeersregels die voor u als fietser gelden 3. Zorgt u er voor, dat uw fiets aan de wettelijke eisen voldoet Rijwielhandelaar Blom zal gaarne voor u kijken of dat zo is Reparaties worden tegen betaling verricht. 4 De fietsers mogen met niet meer dan twee naast elkaar fietsen. Blijft u zoveel mogelijk achter uw voorgangers, ook al bent u van mening dat zij te langzaam rijden. 5. Let u op de Heiligenberger weg bij het viaduct extra goed op, zowel bij het naar boven gaan als bij het afrijden DENK AAN DE MENSEN VOOR EN ACHTER U 6. Na het aanbieden van een petitie op het stadhuis van Amersfoort zal op een teken van het comité de stoet worden begeleid naar het vertrekpunt Begeleiders van groepen kinde ren worden verzocht vóór het begin der tocht zich te melden bij de geluidswagen. De organisatoren PETITIE Een delegatie van de organisato ren zal vrijdagmorgen op het stad huis van Amersfoort een petitie aan bieden aan het Amersfoortse ge meentebestuur. Een petitie, waarin enkele noodoplossingen zullen zijn verwerkt, die haalbaar zijn en voor een veilige Heiligenbergerweg zullen kunnen zorgen. De organisatoren zijn echter wel van mening, dat een dergelijke oplossing op korte termijn gerealiseerd dient te worden. Dat zal dan ook In de petitie worden geëist. Overigens zijn verschillende (be langhebbende) overheidsinstanties uitgenodigd om aanwezig te zijn op het stadhuis wanneer de petitie wordt overhandigd Onder meer Rijkswa terstaat is uitgenodigd acte de pré- sence te geven Verder zullen af schriften van de petitie naar verschil lende overheidsinstanties worden verzonden èn naar minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat Het hangt strakt mede van deze instantie af hoe snel de Heiligenber gerweg veilig wordt gemaakt. Dat de organisatoren niet tevreden zullen Uw Bondsspaarbank maakt nu deel uit van een nieuwe kombinatie van Bondsspaarbanken: de Bonds spaarbank Midden Noord en Oost Nederland. Omdat de Bondsspaarbank nu met 142 bank kantoren een van de grootste spaarbankorganisaties van ons land is geworden, kunt u rekenen op een nog betere dienstverlening. Op deze wijze hebben de Bondsspaarbank Noord Nederland en de Bondsspaarbank voor Midden en Oost Nederland zich samen sterk gemaakt voor een nieuwe toekomst. Voor u, voor onze medewerkers, voor iedereen die te maken krijgt met de bank voor alle mensen en alle zaken. Hoewel met name gemeente lijke instanties vaak met klem stellen, dat het nog niet zo slecht gesteld is met de ver- keersvoorzieningen in de ge meente Leusden, is de praktijk toch anders. Vraag het aan des kundigen die weten hoe het ver keer moet verlopen, en men zal u tal van punten aanwijzen die niet goed zijn, onveilig, onlo gisch of onafgewerkt. Een echt verkeersplan is dan voor Leus den ook geen overbodige luxe. Daarnaast zijn er verkeerssi tuaties buiten de gemeente die ook enorm belangrijk zijn voor Leusden zélf. Het zijn probleem wegen geworden door de snelle groei van Leusden-centrum zonder dat deze wegen konden of het verdere wegenstelsel kon worden aangepast. De Heiligenbergerweg is zo'n knelpunt. Jaren achtereen werd steeds maar weer vastgesteld, dat er iets aan gedaan moest worden, zonder dat er ook daad werkelijk iets gebeurde. In 1978 hield de VVD een enquête onder de Leusdenaren onder het mot to: „Leusdenaar zeg het maar". Nou, dat deden ze en één van de belangrijkste knelpunten die uit deze enquête naar voren kwa men, was de Heiligenberger weg, het viadukt en het deel op Amersfoorts gebied tot aan de Ringweg Randenbroek. Vorig jaar werd opnieuw een en quête gehouden, nu onder de Leusdense vrouwen, door de Vrouwenraad Leusden Het resul taat was hetzelfde: opnieuw kwam de Heiligenbergerweg er als be langrijkste onveilige weg uit. Voor de Vrouwenraad aanleiding om de werkgroep Verkeersaangelegen- heden dit probleem opnieuw onder de aandacht te brengen Wie de Leusder Krant uit de ach ter ons liggende periode nog eens doorbladert zal talrijke malen de Heiligenbergerweg tegenkomen Steeds is het credo van de ge meente Leusden. ,.we willen die situatie wel verbeteren, maar we kunnen niet." De Heiligenberger weg is - zeker wat het onveilige deel betreft - Amersfoorts grond gebied. Het viadukt met de op- en afritten behoort officieel tot de be slissingsbevoegdheid van Rijks waterstaat. Bovendien valt alles, wat buiten de bebouwde kom ligt, onder de provincie. Veel instanties die zich dus zouden moeten inzet ten voor deze weg. Dat is één pro bleem: een goede coördinatie èn inzet Het tweede probleem is de voor genomen reconstruktie van de Rijksweg 28 rond Amersfoort Die rekonstruktie zal aan moeten slui ten op de aanleg van het nieuwe deel Rijksweg 28 tussen Utrecht en Amersfoort. Nu blijkt volgens een mededeling onlangs van de zijde van de gemeente de aanleg èn de rekonstruktie niet onder de zelfde afdeling van Rijkswater staat te vallen, wat ook al niet bevorderlijk is voor de onderlinge kommunikatie en coördinatie Door de rekonstruktie zal het via dukt in de Heiligenbergerweg ver vangen moeten worden Ook op die plaats zal de breedte van Rijks weg 28 namelijk groter worden (méér njbanen) zodat het viadukt langer dient te worden. Uit finan cieel oogpunt is het dan ook duide lijk, dat rijkswaterstaat het niet aantrekkelijk zal vinden nu tijdelij ke oplossingen voor het viadukt aan te bieden, terwijl over drie. vier jaar toch alles wordt afgebroken De aansluiting van de Noorder randweg op Rijksweg 28 en het Amersfoortse wegenstelsel heeft alles te maken met de Heiligenber gerweg. Want - zo is de filosofie van de gemeente Leusden - zodra die aansluiting is gerealiseerd, ver valt de noodzaak om de Heiligen bergerweg en het viadukt voor het LEUSDEN Op zaterdag 11 en zondag 12 april aanstaande organi seert de Internationale School voor Wijsbegeerte een studieweekend met als thema Psychoanalyse in confrontatie met de filosofie" In een viertal lezingen zal, uitgaande van de geschriften van Freund en Lacans herlezing daarvan, speciaal worden ingegaan op het ontstaan van de psychoanalyse. Ook zal er gepraat worden over de plaats van de psy choanalyse binnen het westerse den ken, de mogelijke betekenis die zij kan hebben voor de sociale en poli tieke theorie en filosofie en op welke wijze zij van hieruit benaderd kan worden. Sprekers tijdens dit week end zijn Paul Moyaert uit Leuven. Harrie Teunissen uit Amsterdam en Gabrièl van den Brink uit Nijmegen Overnachting, ontbijt, lunch en diner zijn mogelijk. Verder informatie en opgave van deelname bij de Interna tionale School voor Wijsbegeerte, Dodeweg 8, 3832 RD Leusden, tele foon 15020. autoverkeer tussen Amersfoort en Leusden te handhaven De nieuwe verbinding zal dan aantrekkelijker en sneller kunnen zijn. Op dat mo ment zou het langzaam verkeer (en eventueel het openbaar ver voer) vrij baan kunnen krijgen op de Heiligenbergerweg Bovendien - en dat is nog een ander aspekt - is er nog het pro vinciaal fietspadenplan. Ook daar staan enkele nieuwe fiets paden richting Amersfoort aan gegeven. Samenhangend met de rekonstruktie van Rijksweg 28 en aansluiting Noorderrand weg is een fietspad langs de Noorderrandweg gepland naar Amersfoort. Ook dat zou voor het fietsverkeer naar en van Amersfoort een verbetering kunnen betekenen. Voor zover het er nu naar uitziet, zal de rekonstruktie van Rijksweg 28 en de aansluiting van de Noor derrandweg daarop, mét doortrek king naar het Amersfoortse we genstelsel, nog ettelijke jaren op zich laten wachten. De plannen zijn gereed, maar financiële en an dere problemen staan uitvoering nog steeds in de weg. Met name ook de Gemeente Amersfoort is nog lang niet zover, dat zij kan zeg gen, hoe de aansluiting van de Noorderrandweg op het Amers foortse wegenstelsel zou moeten verlopen Het is zelfs de vraag of Amersfoort dat wel wil Een duide lijke intentie-verklaring terzake hebben we wat dat betreft nog nooit uit de mond van Amersfoort se bestuurders gehoord. Dat het probleem ingewikkelder is dan op het eerste gezicht lijkt, moge blijken uit het feit, dat de ge meente Amersfoort op dit moment bezig is met plannen voor het ge bied rond de voormalige Willem III- kazerne en een rekonstruktie van de Heiligenbergerweg in dat ge deelte Zolang die procedure niet is afgewikkeld, zal men in Amers foort ook weinig zinnigs kunnen zeggen over de rest van de weg en de aansluiting met Leusden. De Heiligenbergerweg is op die plaats een éénrichtingsweg en de bewo ners willen dat graag op eén of andere manier zo houden en ver zetten zich tegen de plannen van het gemeentebestuur om er een tweerichtingsverkeer van te ma ken via een ander, beter tracé rich ting Stadsring langs of in de buurt van de Flierbeek Natuurlijk, de oplossingen voor de gevaarlijke Heiligenbergerweg en het viadukt liggen niet voor het grijpen, maar dat betekent niet, dat men daarom maar met de handen over elkaar moet gaan zitten wach ten tot het de overheid behaagt er eindelijk toch iets aan te gaan doen Want waar een wil is. is een weg, zegt het spreekwoord Een veilige weg. Het GPV/SGP-raadslid Harm Offereins vroeg wethouder Wa genaar de Konsekwenties te wil len bekijken van afsluiten van de Heiligenbergerweg op Leus- dens grondgebied voor het au toverkeer. Die konsekwenties zijn natuurlijk niet gering en men zal ook beslist niet tot af sluiting willen overgaan als er andere mogelijkheden voorhan den zijn. En die zijn er natuurlijk wel al kost het dan wat inspan ning en vooral geld om het te realiseren. In verschillende vergaderingen van de commissie R O de werk groep Verkeersaangelegenneden en de werkgroep CML'RO is zo'n alternatief genoemd, het aanleg gen aan beide zijden van het via dukt van fietsbruggen Dat blijft na tuurlijk het probleem, dat op Amersfoorts grondgebied fietspa den langs de Heiligenbergerweg ontbreken,, maar de hoogstgevaar- lijke verkeerssituatie op het via dukt zélf zou dan tot het verleden kunnen behoren. Aan de gemeen te Amersfoort de taak om dan ein delijk eens haast te maken met het onteigenen van gronden, bestemd voor deze fietspaden, van onwilli ge grondeigenaren Of om een alternatief te bedenken Het is triest te moeten konstate ren, dat verschillende uiterst ge vaarlijke verkeerssituaties jaren lang blijven liggen en dat, nadat er ernstige ongevallen plaatsvinden, burgers in aktie moeten kómen om de overheid in feite te dwingen iets te doen, wat zij zelf jaren lang heeft verzuimd. Dat gebeurde met de Hogeweg, met de Lockhorsterweg en nu met de Heiligenbergerweg Je kunt in eerste instantie soms begrip hebben voor de problemen, waar de lagere en hogere overhe den mee worstelen, ook al lijken die problemen niet altijd even lo gisch toe. Maar er is uiteindelijk een grens aan dat vermogen tot begrip. Zoals er ook een einde komt aan het geduld, waarmee Leusdenaren nu al jarenlang wachten op een goede oplossing voer de uiterst gevaarlijke ver keerssituatie op de Heiligenber gerweg. Enkele duizenden schoolkin deren gaan dagelijks vanuit en vla Leusden op weg naar het voortgezet onderwijs in Amers foort. Voor hen horen er in ieder geval veilige schoolroutes te zijn. Het is de moeite waard om déarvoor in aktie te komen. Wij hopen, dat de Leusdenaren massaal mee zullen doen aan de demonstratieve fietstocht over De Heiligenbergerweg op vrij dag 13 maart a.s. Bert Vos.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3