Regionalisatie brandweer Eemland komt naderbij Tabaksschuur is niet meer Ingezonden Leusden moet nog akkoord gaan Commissie Financiën vergadert Inwonertal de 21.000 gepasseerd Cursus EVAV voor agrarische vrouwen hield laatste avond Bijeenkomst Rooie Vrouwen HEILIGENBERGER- WEG DINSDAG 10 MAART 1981 plaatselijk nieuws De brandweerkazerne in Amersfoort zal in de voorgestelde opzet dienst moeten gaan doen als een regionale brandweeralarmcentrale (Van één onzer verslaggevers) AMERSFOORT/LEUSDEN Een zeer uitgebreide samenwerking (regi onalisatie) tussen de brandweerkorpsen in de regio Eemland komt naderbij. De gemeenteraden van Leusden, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Nijkerk en Woudenberg zullen binnenkort moeten beslissen of zij akkoord gaan met de door het dagelijks bestuur van het gewest Eemland voorgestelde opzet van een geregionaliseerde brandweerorganisatie. Amersfoort, Soest en Hoevela ken hebben inmiddels hun goedkeuring aan de opzet gegeven. Als de overige gemeenten ook geen bezwaar maken tegen het voorstel van het gewestbe- stuur Eemland, wordt dat voorstel nog behandeld door de gewestraad. Gaat die akkoord dan is het laatste woord aan gedeputeerde Staten, die de uiteindelijke goedkeuring aan de opzet moeten geven. Als er geen kink in de kabel komt, wordt verwacht dat de regionalisatie van de brandweer in de regio Eemland nog dit jaar een feit wordt. Wat houdt een regionalisatie van de brandweer precies in? Het ge- westbestuur geeft in zijn voorstel een waslijst van taken en werkzaamhe den. die door deze opzet verwezen lijkt moeten worden. Een greep uit die lijst het regelen van onderlinge bijstand in regionaal en interregio naal verband; het instellen en in standhouden van een regionale brandweeralarmcentrale (in Amers foort. red.) voor het opnemen en verwerken van meldingen, het alar meren van het personeel en het on derhouden van de verbindingen; het maken van een organisatieplan, ge- varenanalyses en rampbestrijdings- plannen voor vredes- en oorlogstijd, het coördineren en verzorgen van opleidingen en oefeningen voor brandweerlieden en het voorberei den van de organisatie voor het op treden van de brandweer in oorlogs tijd en andere ..buitengewone" om standigheden. Om deze taken en werkzaamheden van de grond te krij gen. te begeleiden en in stand te houden zullen een beheerscommis sie (bestaande uit de burgemeesters van de negen betrokken gemeenten) en een commissie van commandan ten (bestaande uit alle commandan ten van de brandweerkorpsen) in het leven worden geroepen. KOSTENVERDELING Omdat een samenwerking tussen de brandweerkorpsen van de betrok ken gemeenten geld kost. heeft het gewest een ontwerpbegroting ge maakt. waarin een kostenverdeling voor de negen gemeenten is opgeno men. Op basis van het aantal wonin gen. De totale kosten per jaar zijn geraamd op 680.050 gulden. De werkelijke jaarlijkse lasten zijn ge schat op 870 050 gulden, maar het gewest verwacht een rijksbijdrage van lyu.uuu gulden. In de kostenver deling wordt uitgegaan van een over gangstermijn van vijfjaar, omdat over de invoering van het landelijke alarm- nummer0011 nog geen enkele zeker heid bestaat De kosten van de alarm centrale in Soest komen daarom ge durende deze vijf jaar voor rekening van de regio. Voor elke gemeente is uitgaande van deze gegevens bere kend hoeveel geld zij de eerste zes jaar op tafel moeten leggen voor de regionalisatie van de brandweer. Voor Amersfoort zijn deze bedragen: 1e jaar f351.867,—2e jaar f334 267 3e jaar f316 667.—. 4e jaar f299.067.—. 5e jaar f281 467,— en het 6e jaar f272 667,— Leusden betaalt natuurlijk een stuk minder 1e jaar f 17.525,—. 2e jaar f 26.811.—. 3e jaar f 36.097.—. 4e jaar f 45 383—, 5e jaar f54 669.— en het 6e jaar f59.312—. OORLOG Waarom is regionalisatie noodza kelijk? In een nota over de oprichting van de Regionale Brandweerorgani satie Eemland schrijft Amersfoorts brandweercommandant J. Borger ..In tijd van vrede is er behalve het gebruikelijke en eveneens toene mende brandrisico de realiteit van het verwerken en vooral ook het tran sport van gevaarlijke stoffen over de weg en over de rails bij een bijzonder grote verkeersintensiteit. Het Eem- landgebied wordt door zeer veel van deze transporten doorkruist, tran sporten die hier in Nederland met zeer veel zorg en veiligheidsmaatre gelen worden omgeven. De praktijk leert echter, dat vaak door samen loop van omstandigheden zowel bij brand als bij ongevallen complicaties kunnen optreden met zeer verstrek kende gevolgen." Volgens Borger is de brandweer de enige parate technische organisatie die de brand- en ongevallenbestrij- ding direct en efficiënt kan aanpak ken als ze hiertoe voldoende is uitge rust en bemand. Zo nodig, schrijft de Amersfoortse brandweercomman dant, wordt hierbij samengewerkt met de politie en ambulancedienst. „Op veel gebieden wordt al lang de behoefte gevoeld om hierbij in groter verband te werken. Nog niet alom is de brandweer voldoende in staat haar taak volledig uit te voeren, met als consequentie de mogelijkheid van onnodige slachtoffers en onno dige schade", aldus Borger. Hij vindt ook, dat in geval van oorlog organisa tie „in grotere verbanden daarbij on ontkoombaar is. VOORBEREIDING Naar de mening van de brandweer commandant kan met de regionalisa tie van de brandweerkorpsen onder meer een goed begin worden ge maakt met de planning en coördina tie van aktiviteiten op regionaal ni veau ..Deze zaken komen momen teel bij gebrek aan deskundige krachten nauwelijks van de grond", aldus Borger Deskundigen die er zullen komen (een regio-officier en een regio-onderofficier) zal het Rijk voor een belangrijk deel gaan beta len. Met de voorbereiding van de regiona lisatie van de brandweer in Eemland is in 1970 al een begin gemaakt. In dat jaar werd door het toenmalige Sa menwerkingsorgaan Eemland de werkgroep ..Regionalisatie en bun deling van hulpverlening" opgricht. waarvan voornamelijk vertegen woordigers van de parate diensten (brandweer, politie enz.) deel uitma ken. Een jaar later werd de zogeheten subwerkgroep brandweren Eemland in het leven groepen, waarin alle brandweercommandanten en hun plaatsvervangers zitting hebben. Bei de werkgroepen hebben al vele regi onale taken bedacht, die alle op vrij willige basis worden uitgevoerd. De laatste tijd heeft een andere werk groep, onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. Rademaker van Leusden. gewerkt aan een concept verordening (die de voor het gewest Eemland bestuurlijke zaken bepaalt) bij de regionalisatie financiële opzet en aan een overgangsregeling in ver band met de alarmcentrale in Soest, die na vijf jaren worden opgeheven LEUSDEN De raadscommissie „Financiële en Economische Zaken" vergadert morgenavond (woensdag 11 maart). De leden van de comrr.is- sle komen om 20.00 uur bijeen voor maandelijkse bijeenkomst in de raadszaal van het gemeentehuis, Ha- mersveldseweg 2. Hen wacht de be handeling van een lange agenda, die de volgende punten omvat: 1. opening en inventarisatie vra genstellers/woordvoerders; 2 mededelingen, 3. verslag vergadering 11 februari 1981, 4. gemeentelijk emancipatiebeleid. 5. subsidies in het kader van de rijksbijdrageregeling sociaal- cultureel werk 1981 (voorheen educatief programma); 6. beschikbaarstelling krediet voor verbouw en inrichting tijdelijk centrum voor jeugd- en jonge renwerk. (Zwarteweg 29); 7. schaderegeling grasvliesveld; 8. renovatie hoofd(voetbal)veld Burg Bumingpark, 9. verlenen garantie Stichting Volkstuinencomplex Leusden; 10 voortgang stichting activiteiten- centrum/tennishal; 11. aanvrage rijkslening t.b.v warm- te-isolatie 155 woningwetwonin gen, 12 verkoop gemeentelijke gebou wen voor de openbare dienst; 13 actualisering begroting 1981, 14 aanschaf dranghekken; 15. onderwijskredieten artikel 50/72; 16. rapport Stichting Bouwcentrum te Rotterdam inzake factorenta bel O G.B.. 17 aantrekken 25-jarige lening ad f 5 miljoen; 18. meerjarenanalyse 1982-1985; 19 grondverkoop aan de stichting bouwteam Leusden in plan Zwa nenburg; 20. aankoop perceel Hamersveldse- weg 52; 21. grondverkoop aan de WSL in plan Zwanenberg. 22 aankoop Hamersveldseweg 58 firma v/d Berg, 23. rondvraag; 24. sluiting. LEUSDEN Woesdag 4 maart was de laatste avond van de cursus Economische Vorming Agrarische Vrouwen (EVAV). Aan twintig dames die de 32 lessen hebben gevolgd, werd een getuigschrift uitgereikt. De onderwerpen die tijdens de cursus werden behandeld waren de verzeke ringen, sociale wetten, boekhouding, financieringen, erfrecht en bedrijfs opvolging. Vooral aan het laatste on derwerp werd veel aandacht ge schonken. De leidster van de cursus, mevrouw v. d. Horp-ter Bekke hield een toe spraakje waarin ze zei te hopen dat de dames van dit alles veel profijt mogen hebben. Daarna werd voorde cursisten en introducés de film „Als je met een boer trouwt" vertoond. In deze film, die opgenomen is door de boerinnengroep uit Wage- ningen, worden gesprekken gehou den met verschillende boerinnen Zo kwam mevrouw Koeman aan het woord die vertelde dat zij 29 jaar geleden op het bedrijf begon met twee werknemers, samen later met haar man werkte en nog later zelf buiten de deur ging werken Een schapeboerin vertelt over haar dub bele soms wel erg zware werk. Een nog jonge dame vertelde dat zij persé zelf ondernemer wil worden, maar waarom zij niet9 De film was bedoeld als discussie film en na de vertoning werden er enkele stellingen gedeponeerd voor een discussie Evelien Blom leidde de discussie. Er werd gepraat over de kansen van de vrouw binnen het boerenbedrijf Als zoon en dochter beiden boer willen worden, heeft de dochter dan kans? De aanwezige jongeren vonden dat de dochter de kans moet hebben, al zal het wel (van een onzer verslaggevers) Smeulende resten van de Tabaksschuur (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De loop der bevol king van de gemeente Leusden over de maand januari 1981 laat zien dat Leusden inmiddels het inwonertal van 21.000 gepasseerd is. Om precies te zijn, telde de gemeente per 1 febru ari 21.028 inwoners. In de maand januari werden er achtentwintig kin deren geboren Negen inwoners overleden waardoor er een geboorte- I overschot ontstond van negentien, In diezelfde maand kreeg Leusden er 120 inwoners bij maar zeiden 89 per sonen de gemeente vaarwel, een ves tigingsoverschot van veertig. De totale toename vap het inwonertal bedroeg dus in de maand januari 59. moeilijk zijn ..Vrouwen zouden geen verstand hebben van landbouwpoli tiek. dus moeten ze zich er niet mee bemoeien". Hier werd duidelijk op gereageerd. Of ze er nu verstand van hebben of niet specifiek, ze hebben er wel degelijk mee te maken Als je meewerkt op het bedrijf en mee denkt. interesseert het je zeker Van de stelling ..Boerinnen geven moei lijk geld voor zich zelf uit omdat ze geen geld verdienen", vond iedereen dat dit zeer persoonlijk ligt Alle cursisten waren aan het eind van de avond eensgezind van mening dat ze veel van de cursus hadden opge stoken. Tot slot werd Evelien Blom bedankt voor haar medewerking aan deze laatste cursusavond. Ruim twee eeuwen cultuurgoed, op lengtes van één meter gezaagd LEUSDEN Op woensdag 11 maart aanstaande komt de Leusden- se Rooie Vrouwengroep bijeen in De Til. Vanaf 20.30 uur zal samen met de betreffende begeleidster van De Born gesproken worden over het kur- susweekend van 20-22 maart Er zal naar gestreefd worden dit program ma-onderdeel rond half tien af te ronden, waarna gediskussieérd zal worden over de nota van de zoge noemde kommissie van 17 Rooie Vrouwen tegen de stroom in", met name over het samenwerken als Rooie Vrouwen en over haar organi- satiestruktuur In de nog resterende tijd komen zaken aan de orde als de diverse plaatselijke werkgroepen, de plaatselijke bestuurszaken, het re cente PvdA-kongres, alsook de aktu- ele landelijke diskussie over de vraag Rooie Vrouwen in of buiten de PvdA9" Al met al zal het een heel druk bezette avond worden, waarop erg belangrijke kwesties ter diskussie staan De plaatselijke kerngroep re kent erop dat veel Rooie Vrouwen deze bijeenkomst zullen bijwonen Maar ook andere, belangstellende vrouwen zijn van harte welkom! Voor nadere inlichtingen kan getelefo neerd worden met Ans van Kemena- de, telefoon 943552. LEUSDEN - De tabaksschuur in de wijk Groenhouten is niet meer. Vrij dag jongstleden is het voormalige monument gevallen onder de sloper hamer. Nog bruikbaar materiaal werd meegenomen, maar het groot ste gedeelte van de oude schuur werd ter plaatse verbrand. Een en ander gebeurde onder toeziend oog van met name de vakantiehebbende jeugd. Precies een week voordat met slopen werd begonnen, had de gemeente van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg de toestemming gekregen om te slopen. Deze onder CRM resorterende dienst heeft zich geruime tijd tegen sloop van de Tabaksschuur verzet, om dat deze met zijn respectabele leeftijd van meer dan twee eeuwen beschouwd werd als een monument Maar de kwali teit van de bij de voormalige boerderij 't Spul horende schuur was de afgelopen -r u. u iaren zo veel minder npwordpn riat he- Kinderen zoeken in de puinhopen van de Tabaksschuur naar mogelijk jaren zo veel minder geworden, dat be- b kba,e artikelen houd onmogelijk bleek. Vandaar dat de BrulKDare artiKeien CRM de vergunning af gaf. De gemeen te liet er vervolgens geen gras over groeien. Aan de teams van de Openbare basisscholen de oudercommissies van de Openba re basisscholen de wethouder van onderwijs Ter kennisgeving aan: Stichting Katholiek Onderwijs Vereniging voor Protestant-Christe lijk Onderwijs Stichting en Vereniging voor Gere formeerd Onderwijs Vereniging voor Montessori Onder wijs Technische School Don Bosco Organisatie-comité A s. vrijdagmorgen 13 maart om 9.00 uur is er een grote fietsdemon- stratie in Leusden U weet ook waar om het gaat: het levensgevaarlijke viadukt op de Heiligenbergerweg. De onveilige verkeerssituatie op dit viadukt heeft nu uiteindelijk een le ven gekost. Over dit viadukt moeten voortdurend kinderen die in Amers foort voortgezet onderwijs volgen, of die om een andere reden naar Amers foort moeten Het volgend jaar of het jaar daarop kunnen uw kinderen daarbij zijn (of vriendjes van uw kinderen) resp kin deren die nu op uw school zitten. Ook zij kunnen dan het slachtoffer wor den, want dat er meer ongelukken gebeuren lijkt niet onwaarschijnlijk Wegen worden wel drukker, maar deze wordt, zoals het er nu uitziet, in geen iaren breder en veiliger. Het Dagelijks Bestuur van de Schoolraad heeft zich afgevraagd wat het in deze als adviesorgaan van het Openbaar Onderwijs, kan doen Het voelt zich n.l. mede-verantwoor delijk voor de veiligheid van Leus- dense schoolkinderen. Na onderling overleg heeft het zich tot het organisatie-comité gewend en met dat comité overeenstemming be reikt aangaande een formule, die het mogelijk maakt dat door deelname van schoolkinderen de demonstratie aan gewicht wint - De schoolraad roept de scholen op om met hun vijfde en zesde klassers deel te nemen aan de fietsdemonstratie - deze kinderen nemen deel tijdens schooltijd onder begeleiding van de leerkrachten en dus ook onder hun verantwoordelijkheid - De Schoolraad benadert het Be stuur van het Openbaar Onder wijs om toestemming te laten ver lenen voor deelname aan deze aktie - Het organisatie-comité zorgt voor voldoende beveiliging t.a.v. het verkeer dmv politie-escorte (dit is geregeld) - De Schoolraad roept de besturen van de scholen voor Bijzonder Onderwijs op deel te nemen aan de demonstratie Wij zijn ons er van bewust, dat de organisatie op de desbetreffende scholen op zeer korte termijn moet plaatsvinden. We zijn er echter heel erg van overtuigd, dat het de moeite waard is deel te nemen aan deze demonstra tie, al was het maar om te voorkomen dat UW KIND of HET KIND DAT NU IN UW KLAS ZIT het volgend slach toffer zal worden Daarom, zet alle praktische proble men die er ongetwijfeld zijn, aan de kant STEL EEN DUIDELIJKE PRIORI TEIT' DOE MEE ALLEMAAL' Namens het Dagelijks Bestuur van de Schoolraad Jaap Brandligt, voorzitter Margreet Steur-Lammes. secretaris DE HEILIGENBERGER WEG MOET VEILIG' (3) Nog steeds stromen bij het aktie-ko- mité de adhesie-betuigingen binnen en de deelnemerslijst blijft groeien. Het ziet er naar uit, dat vrijdagmorgen om 9.00 uur het marktplein achter de Biezenkamp te klein zal zijn om alle deelnemers op te vangen De vele reakties, die bij het aktie-komité binnen komen zijn hartverwarmend en stimulerend Onze hartelijke dank voor de vele aan biedingen om mee te helpen. Zonodig willen wij daar graag gebruik van ma ken Hebt u zich nog niet opgegeven voor de fietstocht, dan kunt u dit alsnog doen via onderstaande telefoonnummers: Janny Vos - tel 944786 Nan van Dalen - tel. 941892 Erik v d Vlist - tel. 942845 Mevr. Donia - Tel 941467 An Bergsma - tel 941602 Evelien Blom - tel. 03425-1888 Namens: DE VROUWENRAAD LEUSDEN AKTIEGROEP VEILIG OVER LEUS DEN Onderstaande scholen, verenigingen en groeperingen hebben eveneens ad hesie betuigd met onze aktie SCHOLEN: Basisscholen: Leusden-C: Prot Chr basisschool ..Hamersveld" Motessori basisschool Openb. basisschool ,,De Wegwijzer" Voortgezet Onderwijs Leusden: Internaat ..De Hohorst" Technische School ,,Don Bosco" Hogere School voor Gezondheidszorg Voortgezet Onderwijs In Amersfoort: Stedelijk Gymnasium Johan van Olden- barnevelt Scholengemeenschap De Schothorst Scholengemeenschap De Amersfoort se Berg Rijksscholengemeenschap Corderius College Farel College Christelijke Mavo Leusderweg Andreasschool Geref. Scholengemeenschap Amers foort Van Lodenstein scholengemeenschap Eemlandcollege-zuid Eemlandcollege-noord Kardinaal de Jong Mavo Buitengewoon onderwijs: Dr. A v. Voorthuysen school Kon. Emma school EN VERDER: Bestuur C D A. Ad Wisman - C.D.A. raadslid Bestuur K.P O Stichting Soccle Rooie Vrouwen

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5