I Bieb Leusden-Zuid naar dorpskern" Ruim 400 handtekeningen voor burgemeester Rademaker Woensdag 18 maart Nationale Boomfeestdag NATIONALE BOOMFEESTDAG 25 JAAR Tennisverenigingen krijgen respijt C 10 april te vroeg om te beslissen over gebruik van tennisaccommodatie De vrouw in Niger onderwerp vrouwenkafé Raad gaat akkoord met aankoop terrein v.d. Berg INGEZONDEN FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant j DONDERDAG 12 MAART 1981 plaatselijk nieuws IJ (Van één onzer verslaggevers) LEUSOEN - Burgemeester mr. J. Rademaker van Leusden heeft dins dagmiddag 435 handtekeningen in ontvangst genomen van mensen die vinden, dat de openbare bibliotheek „De Boekenmolen" in Leusden-Zuid een blijvend onderkomen moet krij gen in de dorpskern. Van de 435 handtekeningen waren er 210 van jeugdige lezers. Hun „krabbeltjes" werden door de jonge Carola Kruijs- wijk aan de burgemeester overhan digd. Namens de volwassen lezers bood de heer Tj. Wijnstra 225 handte keningen aan. De openbare bieb in Leusden-Zuid is momenteel gehuisvest in een gebouw aan de Ooievaarshorsterweg Zowel de lezers, het bestuur van de bibliotheek, de bibliothecaresse als de twee mede werksters vinden dit gebouw onge schikt. Hun klachten komen hierop neer de bieb is in de winter en met slecht weer moeilijk te bereiken, er is geen veilige verkeersroute voor de jeugdige lezers, voor invalide mensen is hel gebouw ontoegankelijk, de biblio theek is te klein en bij avonduitleningen is er geluidsoverlast van bijeenkomsten in de nevenvertrekken van het gebouw SPONTAAN Voorzitter J ter Maten van het be stuur van de Stichting Openbare Biblio theek Leusden liet dinsdag de burge meester en zijn wethouders weten, dat het bestuur al jaren bezig is met het zoeken naar een oplossing voor dit pro- Rechls op de foto zitten van links naar rechts voorzitter J ter Maten van hel bestuur Stichting Openbare Bibliotheek Leusden. Carola Kruijswijk. medewerkster mevrouw G Burger, bibliothecaresse mevrouw J van Aken-de Boer en medewerkster mevrouw E Bennink. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Marnix Kreijns, Bedien Calkoen en Caspar van Loo. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Abonnementsgeld: 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18 00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel 033- 940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's). bij vooruitbetaling van I 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro. 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Woensdag 18 maart wordt weer de jaarlijkse Nationale Boomfeestdag gevierd. Ook Leus den besteedt hieraan de nodige aan dacht. De afdelingen Onderwijs en Plantsoenen van de gemeente Leus den, de werkgroep Milieu-educatie en de deelnemende scholen hebben illustration d'Ch bruna C opyright merr.is Dv 80 Ch bleem ..Ik denk dat de lezers een beetje ongeduldig worden, want de handtekeningenactie is spontaan gebo ren Een actie overigens, waar wij als bestuur volledig achter staan", aldus Ter Maten De heer Wijnstra zei, dat er ongetwijfeld meer handtekeningen wa ren geweest als het weer niet zo slecht was geweest. Hij vond dat dit gegeven onderstreept, dat bij slecht weer de mensen minder vlug naar de bieb ko men Bibliothecaresse mevrouw J van Aken-De Boer liet aan de hand van een overzicht van het aantal uitleningen in de periode 1977-1980 zien, dat de ver huizing van de bibliotheek in juli '77 van een noodlokaal van de lagere school ,,'t Palet" naar de Ooevaarshorsterweg de bieb geen goed heeft gedaan ,,Het aantal uitleningen in 1977 was 34.277, maar eind 1978 was dit aantal gedaald naar 28.513", aldus mevrouw Van Aken. In 1979 en vorig jaar was het aantal uitleningen iets groter, maar de Carola Krijswijk biedt namens de jeugdige lezers van .,De Boekenmolen210 handtekeningen aan burgemeester Rademaker aan ruim 34.000 in '77 is nooit meer ge haald. Het aantal ingeschreven lezers steeg daarentegen fors van 801 in 1977 naar 912 in 1980 Mevrouw Van Aken verklaarde de stijging ,,De groei is waarschijnlijk mede ontstaan door de goede sfeer en de enorme inzet van iedereen om de bibliotheek in Leusden- Zuid in stand te houden Bovendien wordt de bieb, door diverse mensen, als een ontmoetingsplaats gezien." Wethouder G. van Woudenberg liet weten, dat het geld en de wil om „De Boekenmolen'' in de dorpskern van Leusden-Zuid te krijgen aanwe zig waren, maar dat bij de plaatsbe paling de planologie nogal tegen zit. „Het is voor ons niet zo eenvoudig de bieb ergens neer te zetten, omdat zoiets op bezwaren van omwonen den kan stuitenaldus de wethou der. Hij zei verder, dat een nieuw on derkomen voor „De Boekenmolen" bij de gemeente de hoogste prioriteit heeft en beloofde dat de kwestie de ze week opnieuw uitvoerig bekeken zal worden. „Want", zo verklaarde hij, „deze wethouder wil zo snel mo gelijk van het probleem over de huis vesting van de bibliotheek af". (Van één onzer verslaggevers). LEUSDEN - Voor de Leusdense tennisverenigingen is 10 april veel te vroeg als datum waarop men moet laten weten In welke mate men van de tennishal gebruik zal maken. Pas als het tennisseizoen van start ge gaan is kunnen de verenigingen met een redelijke mate van zekerheid zeggen hoeveel uur zij van de nieuwe accommodatie gebruik willen ma ken. Bovendien zouden de tennis sers er niets op tegen hebben als de tarieven voor de Leusdense vereni gingen wat lager komen te liggen dan voor de gebruikers uit de regio. Aldus meldde gisteravond Eemelaar- voorzitter Nol Wessels in de vergade ring van de raadscommissie „Financië le en Economische Zaken", waar onder meer over de verhuur van de langs de Groene Zoom te bouwen tennishal werd gesproken Wessels maakte van het spreekrecht gebruik om zijn mening naar voren te brengen, daarbij spre kend namens de drie Leusdense ten nisverenigingen De gemeente had de tennisvereni gingen verzocht om voor 10 april aan staande de gewenste uren in de tennis hal te claimen. Volgens de werkgroep, die zich met de invulling van de tennis hal bezighoudt, worden in de regio bij verschillende tennishallen voor 1 mei de contracten voor het volgend winter seizoen afgesloten Wil Leusden met zijn accommodatie niet achter het net vissen en toch zijn toezegging van een voorkeursrecht aan de Leusdense ver enigingen gestand doen. dan zouden die verenigingen uiterlijk de tiende van de volgende maand hun verlanglijstjes bij de gemeente op tafel moeten leg gen Maar bij de raadsleden in de com missie Financiën bleek wel begrip te bestaan voor de problemen, die de ten nisverenigingen met een dergelijk korte termijn hebben Vanuit de commissie werd het verzoek aan de werkgroep ge daan om de Leusdense tennissers wat respijt te geven, zonder daarbij de con currentiepositie van de tennishal scha de te berokkenen. De mogelijkheid daartoe lijkt aanwezig Wat de tarieven aangaat was finan- ciën-wethouder Mandemaker aanzien lijk minder toeschietelijk voor de Leus dense tennissers De tarieven zullen voor Leusdenaren precies even hoog zijn als voor tennissers van elders. samen voor deze dag een program ma gemaakt. Dat programma bestaat onder an dere uit het planten van een aantal bomen en struiken. Helaas is het niet mogelijk dat alle Leusdense school kinderen daadwerkelijk meehelpen deze bomen en struiken in de grond te zetten. Daarom worden ieder jaar een paar lagere scholen uitgezocht. Dit jaar zijn het „De Wegwijzer", „De Bongerd" en „Het Startblok". Zij gaan aan het werk in de wijk Langen- beek in Leusden-centrum en bij het trapveldje aan de Jan van Arkelweg in Achterveld. In Leusden-centrum zal de beplan ting bestaan uit ondermeer linde, es doorn, acacia, vleugelnoten, wilg, lijs terbes, meidoorn en één mammoet boom. In Achterveld wordt een bos plantsoen geplant met bottelroos, els. ligustrum, berk. lijsterbes, haagbeuk, vuurdoorn, esdoorn en eiken Tijdens de boomfeestdag op 18 maart wordt om half elf met het planten begonnen Na het planten wordt in het expositiecentrum aan de Zwarteweg 16a een feestelijke bijeenkomst voor de kinderen van de deelnemende scho len georganiseerd. De scholen die dit jaar niet actief be trokken zijn bij het planten, hebben van Staatsbosbeheer informatiemateriaal gekregen zodat ook zij de mogelijkheid hebben om de 25e nationale boom feestdag met de leerlingen te vieren. (Van de redaktie) LEUSDEN - Een niet voltallige raad van Leusden - vijf leden lieten verstek gaan - heeft dinsdagavond tijdens een extra vergadering het voorstel van het gemeentebestuur om het complex van de veevoederfa briek v. d. Berg aan de Hamersveld- seweg aan te kopen „met blijdschap aanvaard". De gemeente is al ettelijke jaren be zig geweest om dit complex aan te kun nen kopen en de raadsleden waren dan ook verheugd over het slagen van de onderhandelingen. Wel zette men en kele vraagtekens achter de invulling van het terrein De heer Van Dijk (VVD) vroeg of de voorgenomen realisering van 81 appartementen al hard te maken was. terwijl zijn fraktiegenoot de heer Van Tiel zich afvroeg of nu straks ge bruik wordt gemaakt van een postze gelplannetje of dat het complex in het totale bestemmingsplan Groenhouten wordt opgenomen. Voorzitter Rademaker deelde mee, dat de bouw van serviceflats in de pre mie-sfeer haalbaar wordt geacht, maar dat er op dit moment nog geen realisa- tor was, waarmee „bij wijze van spre ken op het zelfde moment een kontrakt getekend kan worden". De voorzitter tekende daarbij aan, dat de vooruitzich ten wat dat betreft toch wel gunstig wa ren. ondanks de onzekere tijden. De invulling zal via een postzegelplannetje geschieden, zodat het bestemmings plan Groenhouten nu als goedgekeurd kan worden beschouwd omdat het eni ge bezwaarschrift (van de firma v d Berg) nu automatisch komt te vervallen Naar aanleiding van een opmerking van de heer Bloemhof (PL) dat er wéér een monument uit Leusden gaat ver dwijnen, vond voorzitter Rademaker, dat dit wat al te sterk was uitgedrukt. „Ik zou eerder zeggen, dat hier sprake is van een monumentaal gebouw Overi gens hebben we in de afgelopen jaren het nodige gedaan om tenminste iets overeind te houden. Maar deze fabriek kun je bepaald geen monument noe men." Hij was het er wel mee eens. dat met de veevoederfabriek een markant punt van het oude Hamersveld gaat verdwijnen GEMEENTE LEUSDEN KAN NIET REKENEN LEUSDEN - Maandagavond 16 maart komt Els Verlinden naar het vrou wenkafé. Aan de hand van dia's zal zij vertellen over de positie van de vrouw in Niger, een van de Sahellanden Ook In een voorlichtingsavond voor wo ningzoekenden te Achterveld woens dagavond 25 februari, werd door de ge meente Leusden aan de hand van een folder uit de doeken gedaan wat de maandelijkse lasten van een premie- koopwoning zijn. Ik citeer hier letterlijk wat in de folder vermeld staat: „Bij een koopsom van 130 000,- en 100% hypotheek met haar eigen ervaringen als gehuwde werkende vrouw zonder kinderen in dat land komen ter sprake. Els Verlinden woonde twee jaar samen met haar man in Niger Hij was uitgezonden door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers en zij maakte daar haar studie af op het gebied van tropische landbouw De avond begint om 20 30 uur in het eetca fé De Hakhorst Het vrouwenkafé is ie dere maandag open van 20 00 tot 24 00 uur Inlichtingen bij Jopie van de Wiel. telefoon 943726. Maandag 23 maart houdt het vrouwenkafé een open avond. gemeentegarantie tegen 11 bedraagt de jaarlast voor rente en aflossing zon der premie 14300,-. De maximale premie bedraagt 10900 - Lasten per jaar voor rente en aflossing 3400,- Dit is in het eerste jaar maandelijks 284,- Zo te zien een leuk maande lijks bedrag, maar de realiteit is totaal anders. Nu mijn rekensom, hierbij uitgaande van een R P S. hypotheek met een looptijd van 50 jaar Jaarlast voor rente 11.71 a 130 000- 15223- aflossing2%130000,-+2600- 17823,- Totaal belastingbaar inkomen genoemd in folder is 24500,- aftrekbare rente (af) - 15223,- over max premie (bij) totaal huurwaarde (60% van 130.000,- 9277- 10900,- 20177,- 780- wel een heel ander bedrag dan de ge meente Leusden voorspiegelt. We kun nen gerust stellen, een blamage van de eerste orde. Je zult maar jong zijn, en ook graag in een huis willen wonen. Maar ja, de over heid Leusden kan zich een dergelijke voorlichting permitteren. Indien de ge meente Leusden ook zo rekent met haar sporthalplannen, dan zal het be grotingstekort nog wel eens heel an ders kunnen uitvallen De toekomstige kopers van een premiewoning en de overige burgers van Leusden.dienen dan hiervoor op te draaien in de vorm van b.v extra heffingen onroerend goed belasting enz. En dit in een tijd van rentestijgingen, broekriem aanhalen enz Onvoorstelbaar. Hoogachtend A v.d. Hoven van Oldenbarneveltstraat 68 3791 AL Achterveld belastbaar inkomen 20957.- geeft een voordeel van 1120.— Jaarlast zonder premie 16703 - max. premie 10900,-, lasten per jaar na 1 jaar bewoning 5803,-. De maande lijkse lasten zijn 5803 12 483.33 De O.G belasting en brandverzekering bedragen per maand 25.-. Dat is to taal 508,33. Overige kosten zoals schilderwerk zullen we maar niet in be schouwing nemen om het toch een beetje aantrekkelijk te houden Dit is Rozendaallaan S Leusden-C. I

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3