Traditioneel bouwen van sporthallen is smijten met geld leusdei" krnnt Mr. L. J. H. Vink, voorzitter stichting „Stad en Rekreatie": Middag bijeenkomst Marcuskerk NCVB hield lezing over kastelen Jaarlijkse UW feestavond voor ouderen de Trmtgelmm fercmb r v__ plaatselijk nieuws DONDERDAG 12 MAART 1981 BlSllStlei" kPPiltï (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Smijten met geld. Zo noemt mr. L. J. H. de Vink, voorzitter van de stichting „Stad en Rekreatie", de manier waarop tot voor kort sporthallen in Ne derland werden gebouwd. Met Rijkssubsidie - van bijvoorbeeld één miljoen gulden - en een jaar lijkse door de betreffende ge meente te financieren exploita tietekort van vijf ton of meer. Het kan anders, meent de voor zitter van voornoemde stichting. Zonder Rijkssubsidie - wat ook wel zal moeten, want Den Haag subsidieert niet meer -, zonder door gemeentes te dekken ex ploitatietekorten. Maar dan moe ten er wel enkele traditionele uit gangspunten van de sporthal- bouw verlaten worden. „Stad en Rekreatie" zou met de bouw van een indoor atletiek- en turncen- trum in het Leusdense Ruige Velt graag zijn gelijk aantonen. „Sporthallen", zo weet voorzitter De Vink, „vind je bijna overal aan de ran den van steden. Waarom'? Omdat de grond daar goedkoper is. Dat kan wel zo zijn, maar dat heeft ook een geweldig nadeel zo'n sporthal functioneert so ciaal helemaal niet Zo'n voorziening staat daar niet voor bejaarden. Of voor moeders met kinderen, die er zomaar eens langs kunnen gaan. Zon ding staat er alleen maar voor de recht streekse sporter. Waardoor je een hele boel andere, sociale gebruikers er niet krijgt." Integreer zo'n hal dus in een woon wijk, zeggen De Vink en de zijnen, en maak dan meteen gebruik van een tot nog toe niet uitgebuite mogelijkheid: verlaag de kosten door zo'n sportvoor- ziening te combineren met woningen. De Vink noemt het „andere componen ten als kostprijsdragers laten funge ren", waarmee hij bedoelt dat de kosten van de sporthal voor een deel gedragen zouden kunnen worden door de wonin gen eromheen En dan hoeven volgens „Stad en Rekreatie" dan nog niet eens dure woningen te zijn, dat kunnen even zogoed appartementen in de goedkope sfeer zijn, waar zelfs een beetje kamer bewoner, wat de huur betreft, niet van hoeft te schrikken. Het klinkt fantas tisch, maar de voorzitter van „Stad en Rekreatie' legt het uit „In de eerste plaats heb je te maken, door de pyrami- neachtige vorm van zo'n gebouw, met een erg hoge bebouwingsdichtheid. Tachtig tot honderd woningen per hec tare, waar je er anders dertig kwijt zou kunnen Ten tweede kun je een deel van de konstruktie van de hal meepak ken voor de konstruktie van de wonin gen. En ten derde heb je in zo'n gebouw ook nog eens de ruimte voor een aantal voorzieningen, bijvoorbeeld winkels of een sauna, die ook hun opbrengst heb ben." DAN EEN STICHTING Octrooi heeft de Utrechtse advocaat niet op dit Ei van Columbus De ideeén komen vooral van het Doornse archi tecten-echtpaar Timmler en De Vinks verdiensten behelzen voornamelijk het onderschrijven van de gedachten van de Timmlers en het oprichten van een stichting. De Vink: „Het probleem van Timmler was. dat hij geen opdrachtge ver had, voor wie hij die ideeën verder uit kon werken. Want daar heb je allerlei deskundige mensen voor nodig. Eerst hebben we nog geprobeerd om CRM te interesseren. Het zou daar wellicht als een studieobject ontwikkeld kunnen worden. Maar niemand thuis, niemand thuis, niemand thuis Toen heb ik ge zegd. dan maken we een stichting „Stad en Rekreatie" zag het daglicht en biedt inmiddels onderdak aan drie soorten van belanghebbenden in zijn bestuur. Daar zijn allereerst de ontwer pers Behalve Timmler kunnen daar in middels ook de ingenieursburo's Star mans (konstruktiewerkzaamheden), Lichtveld (akoestiek, licht) en Van Heugten (installaties) toe gerekend worden. De tweede groep wordt ge vormd door potentiele bouwers van een dergelijk centrum. De KHV-groep (Kra mer, Holweg, Verstegen en Arwon BV) zit in het stichtingsbestuur „Maar", be nadrukt De Vink. „dat betekent alleen dat zij preferentie (voorkeur) hébben, wanneer zo'n accommodatie door de stichting daadwerkelijk gebouwd gaat worden. Maar in de statuten is opgeno men, dat als een derde, een buiten staander, het goedkoper kan. de bouw aan hem gegund kan worden. Datzelf de geldt wanneer een gemeentebe stuur de voorkeur zou geven aan plaat selijke aannemers NEUTRALISTEN Tenslotte maakt een groep personen en instanties deel uit van het stichtings bestuur, die door De Vink worden aan geduid als „neutralisten". Hij bedoelt daar behalve zichzelf en het door IME uit Nijmegen gevormde secretariaat ook de zogeheten raad van advies en toezicht mee In de gauwigheid herin nert De Vink zich niet alle namen van de leden van de Raad, maar in ieder geval zijn de Eindhovense professor Habra- ken en de directeur van de Utrechtse Provinciale Sportstichting, de heer Wa ge, lid. De Vink geeft een korte samen vatting: „Een denk- en praatclub met een zeer konkrete opdracht, geboren uit het vrije initiatief." Wel een club van vrije jongens, die belangen hebben bij het projekt. Of de vereiste kennis en contacten hebben Habraken weet bijvoorbeeld alles van zuinig energieverbruik, het kantoor van De Vink heeft in het bouwrecht zijn spe cialisme De weg van een simpele sporthal naar het in Leusden te bouwen indoor atletiek- en turncentrum loopt via Wage. De direkteur van de Provinciale Sport stichting kaart, in zijn kwaliteit van be stuurslid. in de stichting een probleem aan. waar hij al langer mee zit de KNAU zou in het Utrechtse graag een natio naal atletiekcentrum bouwen, terwijl de turnbond haar zinnen heeft gezet op een provinciale accommodatie Finan cieel tot nog toe niet haalbaar geweest, maar wellicht passend in de filosofie van „Stad en Rekreatie' De Vink: „Op zich zou het natuurlijk wel kunnen, maar economisch ligt zoiets nog veel gecom pliceerder dan met een eenvoudige sporthal Als zo'n hal drie keer zo groot wordt, dan stijgen de kosten van de constructiewerkzaamheden niet met een factor drie, maar met een veelvoud daarvan Zou een kleine hal in de opzet van „Stad en Rekreatie" zo'n vier miljoen gulden kosten, bij de stichting van het atletiek- en turncentrum moet rekening gehouden worden met kosten van 20 a 25 miljoen Dat is overigens een be drag, dat niet uit de mond van De Vink komt. Evenmin is de voorzitter duidelijk over de vraag, of hij een dergelijk be drag bij elkaar zal kunnen krijgen. Ze ker, er zijn geïnteresseerde beleggers. Evenzeer zouden er bijdragen te ver krijgen zijn van bijvoorbeeld de Sportto- talisator en CRM. „Maar", zegt De Vink, „allereerst moeten we een plaats heb ben om het ding neer te zetten. Dan kunnen we verder praten met beleggers en ook met de bonden, die er gebruik van zouden willen maken." VOORTVAREND Die plaats moet centraal in Neder land liggen Dat is, zoals dat heet. voor „Stad en Rekreatie" een randvoor waarde Er waren kontakten met Utrecht, Amersfoort, Nieuwegein en Veenendaal. Maar om verschillende re denen haakten die plaatsen af. De een had er geen geschikte plaats voor, de ander vreesde een te grote concurren tie voor de eigen voorzieningen, een derde had alleen maar een plaats die voor de stichting niet aanvaardbaar was Een half jaar geleden kwam Leus den in beeld Over de aanpak tot nog toe in Leusden is De Vink zeer tevre den Hij roemt met name de voortva rendheid waarmee wethouder Wage naar en de heer Roggenkamp van de dienst Gemeentewerken de zaken heb ben aangepakt Over de reeks van voorwaarden, die het college heeft ge formuleerd en die in grote lijnen door de raadscommissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordenign zijn overgeno men, denkt de voorzitter genuanceerd Hij kan er bijvoorbeeld best in komen, dat Léusden niet wil dat het projekt con currerend gaat werken voor de eigen sportacommodaties. De Vink „Daar hebben ze wel gelijk in Maar helemaal voorkomen kan je zoiets natuurlijk nooit. Je kunt er afspraken over maken of bijvoorbeeld in je tarieven zoveel mo gelijk concurrentie voorkomen. Maar de eis om absoluut niet concurrerend te zijn lijkt mij te perlekt." Over de voor- waardel dat mooelijke winkelvoorzie- door Mamix Kreijns ningen in de atletiek- en turnaccommo- datie geen concurrentie voor de plaat selijke middenstand tot gevolg mag hebben, zegt hij: „Ik heb in de commis sievergadering al gezegd, dat ik er een voorstander van ben om allereerst Leusdense ondernemers in de accom modatie een kans te geven. Overigens gaat het alleen om branches, die orga niek met het centrum samenhangen Over de voorwaarde, dat de bouw van het centrum geen vertraging voor de ontwikkelign van de woningbouw in 't Ruige Velt tot gevolg mag hebben, zegt De Vink: „Lijkt me uitgesloten In feite zal de stichting van deze accommoda tie alleen maar een versnelling van de woningbouw in dat gebied tot gevolg hebben. U moet niet vergeten het gaat niet alleen om die 250 a 300 woningen in de schil rond het sportgedeelte, het gaat ook om een aantal huizen om het geheel van parkvoorzieningen en der gelijke heen In totaal gaat het om zo'n zeshonderd woningen En, tenslotte, over de voorwaarde, dat Leusden de Noorderrandweg op de Rijksweg moet kunnen aansluiten ter verkrijging van een goede ontsluitingsweg voor het sportcentrum, zegt De Vink: „Ik vind het vreemd om dat als een voorwaarde aan het adres van „Stad en Hekreatie" te formulieren. Daarvoor moet Leusden bij LEUSDEN - Zondag 15 maart zal er om 16.30 uur in de Marcuskerk weer een middagbijeenkomst gehouden worden. Deze wordt verzorgd door de plaatselijke afdeling van Amnesty International en de werkgroep van de Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland. Zoals u ongetwijfeld zult weten houdt Amnesty International zich bezig met gewetensgevange nen en tracht door middel van LEUSDEN - De NCVB uit Leusden- Centrum heeft op maandag 9 maarl haar vergadering gehouden in het Dien stencentrum Die avond waren de heer en mevrouw Van Norden uit Zeist uitgenodigd om het één en ander te vertellen over een dertigtal kastelen uit de Provincie Utrecht, dit aan de hand van dia's en muziek Na de pauze was het de beurt aan Het Slot te Zeist met de Evangelische Broe dergemeente Deze week wordt er ook een excursie naar toe geleid Het be zichtigen is zeker de moeite waard Om half elf werd de vergadering gesloten. het Rijk en Waterstaat zijn Bovendien die aansluiting moet er toch komen Af gezien van ons sportcentrum. In die zin kun je alleen maar zeggen, dat het cen trum nog meer reden is om Leusden snel op die weg aan te sluiten Maar zoals het nu gaat is het toch een omge keerde gang van zaken. Wij, als stich ting, zouden moeten zeggen goede verbindingen, anders komen we niet. Maar nu wordt het geformuleerd als een voorwaarde, waaraan wij zouden moe ten voldoen STIMULANS Het betoog van de voorzitter neigt inmiddels naar: Leusden zou eigenlijk zo'n prachtkans met beide handen moeten aangrijpen Waarom, zo luidt de vraag, zou Leusden daar dan zo ge lukkig mee moeten zijn? De Vink „Dat is een vraag, die ik in die vorm niet zal beantwoorden. Ik houd mij allereerst bezig met de belangen van de toekom stige gebruikers van zo'n centrum Maar voor iedere plaats waar het ding zou komen - of dat nou in Leusden is of ergens anders - geldt dat het sociaal- cultureel gebeuren enorm gaat stimui- schrijfavonden en andere akties iets voor deze mensen te doen. De vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland zorgt voor de opvang, begelei ding, huisvesting en dergelijke van indi viduele politieke vluchtelingen Zij doet dit door middel van plaatselijke werk groepen De groep Amersfoort/Leus den is in 1977 opgericht en heeft sinds- d-en 12 vluchtelingen geholpen. Dit aantal is misschien niet zo indrukwek- leren Van zo'n centrum gaat een ge weldig groeieffect uit Al is het dan een nationaal en internationaal gericht ge beuren, het heeft ook zijn funktie voor de plaats waar het staat." Eind van deze maand wordt duide lijk of de gemeenteraad van Leusden bereid is medewerking te verlenen aan de plannen van „Stad en Rekrea tie". De voorzitter van de stichting heeft, gehoord de diskussies in de raadscommissie, alle vertrouwen in een voor zijn stichting gunstige be slissing. Vervolgens is er goedkeu ring van Gedeputeerde Staten nodig. Bijzondere omstandigheden daarge laten - bezwaarschriften bijvoor beeld - zou de planologische proce dure in september of oktober afge rond kunnen zijn. In het voorjaar ziet De Vink dan de eerste paal de grond in gaan om na ongeveer anderhalf jaar bouwtijd het centrum te laten openen. Maar dan zal het stichtings bestuur na de raadsvergadering van deze maand wel voor de financiën moeten gaan zorgen. Lukt dat De Vink: „Het hangt af van de invulling, maar de haalbaarheid van de invul ling is reëel." kend. maar het werk is belangrijk ge noeg om er mee door te gaan, dit kan echter alleen met steun van de plaatse lijke samenleving In deze samenkomst hopen beide groepen u nader te informeren over hun werkzaamheden Na afloop is er gele genheid om met elkaar nog wat door te praten Voor kinderoppas en koffie wordt gezorgd Iedereen is van harte welkom LEUSDEN - Woensdag 18 maart aanstaande organiseert de UVV- Leusden weer haar jaarlijkse feest avond voor alle ouderen in Leusden en Achterveld in de Ponzaal aan de Bavoortseweg. Deze avond wordt verzorgd door de carnavalsvereni ging De Gouden Klomp. Mocht u niet in de gelegenheid zijn zelf naar Pon te komen, dan kan de UW u wellicht wel met vervoer helpen. Ouderen in Leusden-Centrum kun nen mevrouw R Geomini bellen, tele foon 942339 en ouderen in Leusden Zuid mevrouw T van Marwijk, telefoon 945726 De UW heet u bij voorbaat hartelijk welkom op 18 maart bij Pon De aavang van de avond is 20.00 uur en de zaal is open vanaf 19.30 uur. Het wordt steeds moeilijker mensen te vinden die nog niet zijn geabonneerd op de Leusder Krant. Misschien is er iemand in uw omgeving, een familielid, de buurman, of wie dan ook, die nog geen abonnement op de Leusder Krant heeft. Indien het u mocht lukken een abonnee te werven dan stellen wij daar natuurlijk een leuk presentje tegenover. Een presentje waarbij we gedacht hebben aan de vogels in het komende voorjaar. Dit leuke zelfbouw vogelnestkastje krijgt u van ons kado als u een jaarabonnee aanbrengt op de Leusder Krant. De nieuwe abonnee ontvangt de krant één maand gratis. Stuur daarom vlug onderstaande bon in. i Bon: Als abonnee van uw Krant geef ik een nieuwe abonnee op. Naam:Adres: Plaats: Postcode: Graag ontvang ik het vogelnestkastje. De nieuwe abonnee is: Naam:Adres: Plaats: Postcode: Deze ontvangt de krant eerst een maand gratis en betaalt daarna per jaar. (Bon insturen naar BDU, antwoordnummer 21. 3770 VB Barneveld (afd. Abonnementen). Deze bon kan in een open envelop zonder postzegel worden verzonden).

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5