Jeugdraad gaat mogelijkheden ongerenwerk in Kelder onderzoeken Vrouwenraad praatte over emancipatie nota van Leusden f 59.000,- voor tijdelijk open jongerencentrum Aanpassing begroting gemeente Leusden door minder inwoners Geringe opkomst Rooie Vrouwen Onderzoek naar veilige schoolroutes Leusden-C. Prins Claus 27 maart in Leusden Nieuwe uitgave van „Wegwijs in Leusden" in voorbereiding FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Verlovingskaarten, ondertrouwkaarten of geboortekaarten Leusder Krant Info-verkeers- plan verschenen Commentaren/ Aieniiijjeii DINSDAG 17 MAART 1981 EUSDEN-C. Donderdag 12 iart kwam het algemeen Bestuur i de Jeugdraad bijeen In het hob- lokaal van „De Til" aan de Hamers- dseweg. 'unten van bespreking waren on- meer het konsept jaarplan van de ugdraad en de opzet van vakantie- tlvitelten. Het belangrijkste onder- rp voor de Jeugdraad was echter gang van zaken rond het jonge- icentrum. De Jeugdraad heeft indertijd een ef ontvangen van het gemeentebe- jur waarin om advies is gevraagd :ake een mogelijke vestiging van open jongerenwerk in de kelder n het nieuw te bouwen gemeente- Naar aanleiding van deze brief de Jeugdraad nu aan het onder eken of er alternatieven zijn. De jeugdraad heeft inmiddels een ief verzonden aan het gemeentebe- jur, waarin wordt duidelijk ge- aakt dat de Jeugdraad weinig ge- :<kig is met deze gang van zaken. heer Cloosterman las deze brief dens de vergadering van afgelopen inderdag voor De gemeente-afge- ardigde in de Jeugdraad vond ech- dat de verwachtingen van de ugdraad te hoog zijn. De gemeen- hjke brief was slechts bedoeld om n mening te krijgen ja of neen was het daarom niet eens met de i'uding die de Jeugdraad nu aan- iemt. Volgens hem wordt de Jeugd- ad niet aan de haren de kelder in sleept, als het tegen de zin is Mevrouw Verduin signaleerde wel. it het zeker een planologische aarschuwing was: Als men niets >elt voor de kelder, moet men alter atieven pas over meerdere jaren rwachten Men was het er met elkaar wel over dat er aan de coördinatie in aze zaak nogal wat schort, waar oor irritaties kunnen ontstaan. Het ontakt met de initiatiefgroep ver- iopt om die reden ook nogal stroef. Jeugdraad wil graag praten met initiatiefgroep, omdat men vindt at men in een gesprek met de ge- eente niet zonder initiatiefgroep an. De heer Van Es zoekt dan ook igelmatig kontakt met de groep, tot toe zonder resultaat. Eveneens naar aanleiding van de meentelijke brief onderzoekt men anuit de Jeugdraad toch de moge- jkheden van jongerenwerk in de elder. Hierbij gaat de Jeugdraad uit an drie vragen: Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Marnix Kreijns, Bedien Calkoen en Caspar van Loo. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Abonnementsgeld: 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, f 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet hftt geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, 'overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. - Gemeentehuis en jongerenwerk, gaat dat samen? - Jongerenwerk in een kelder, wat zijn de konsekwenties? - Welke mogelijkheden zijn er in de kelder? Om antwoord te krijgen op deze drie vragen wil de Jeugdraad excur sies gaan maken naar jongeren-cen tra. Er is al kontakt gemaakt met een jongerencentrum in Rijswijk Dit jon gerencentrum heeft onder het ge meentehuis in Rijswijk gezeten en wil graao ervaringen uitwisselen met Leusden Definitieve afspraken zijn echter nog niet gemaakt Enkele le den van de Jeugdraad vroegen zich ook af of men niet liever in de buurt zou moeten rondkijken in plaats van in de Randstad De heer Van Es zegde toe een en ander te zullen regelen en een definitieve afspraak voor een excursie te zullen maken VAKANTIE-AKTIVITEITEN Tijdens een informatieve avond over vakantie-aktiviteiten, die de Pro vinciale Jeugdraad in Amersfoort zou houden, waren alleen Leusden en Achterveld aanwezig Omdat men vergeten was deze avond af te zeg gen stonden deze mensen nog voor een gesloten deur ook Maar vanwe ge de grote belangstelling vanuit de ze groep heeft de Jeugdraad beslo ten de Provinciale Jeugdraad naar Leusden te vragen voor een informa tieve avond. Zo'n avond lijkt de Jeugdraad zeer leerzaam en boven dien een mooie gelegenheid om er varingen uit te wisselen KONSEPT JAARPLAN Tijdens de bespreking van het kon sept jaarplan van de Jeugdraad kwam mentotdekonklusiedatereen stuk moet komen waarin de doelstel lingen van de Jeugdraad en de ver houding tot de gemeente en de diver se organisaties staan weergegeven. In het jaarplan miste men dat en nu wil men komen tot een praatpapier Op de grote lijnen wil men zich gaan bezinnen, uitgangspunten kiezen en afspraken maken Op deze manier hoopt men duidelijkheid te brengen in het funktioneren van de Jeugd raad. OVERIGE PUNTEN De Jeugdraad vond het verslag van de begeleidingskommissie met be trekking tot het funktioneren van de beroepskracht te negatief over de resultaten plaatselijk nieuws De heer Cloosterman wijst erop dat voor een goed functioneren een goe de samenwerking, deskundige lei ding. aktualiteit in jeugd- en jonge renwerk en variatie nodig is. Onder aktualiteit verstaat men inspelen op problemen als drugs, alcohol en jeugdwerkeloosheid Rozendaallaan 9 Leusden-C. De tot tijdelijke jongerenaccommodatie te verbouwen boerderij aan de Zwarteweg. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadscommissie „Financiële en Economische Zaken" is bereid om 59.000,- beschikbaar te stellen voor de verbouw van de boerderij Zwarteweg 29 tot tijdelijk open jeugd- en jongerencentrum. Dat is 15.000,- meer dan het colle ge heeft voorgesteld. Het verschil zit hem in de aanleg van parkeergele genheid bij de boerderij, die noodza kelijk is. De kosten daarvan bedra gen 15.000,- en volgens de leden van de financiële commissie is het het beste om dat bedrag maar gelijk mee te pakken bij het beschikbaar stellen van een krediet voor verbouw en inrichting van de voormalige boerderij. Alle commissieleden spraken jongst leden woensdagavond hun waardering uit voor de inspanningen van de initia tiefgroep, die zich met het open jonge rencentrum bezighoudt. Ook waren de raadsleden vol lof over het feit dat bij de verbouw van de boerderij door de toe komstige gebruikers veel eigen initiatief getoond zal worden Drs. Jan Carel van Dijk (VVD) vroeg zich echter af, of de initiatiefgroep in haar pogingen om alles zo zuinig mogelijk te doen niet wat ver gaat met de zelfwerkzaamheid. Vooral het feit dat ook de elektrische installatie door de jongeren zelf aangelegd zal worden, riep bij de VVD-er vraagtekens op. ,,Je kunt veel zelf doen, maar uit veiligheidsoverwegingen zou ik die electrische installatie maar aan een vakman overlaten,aldus Jan Carel van Dijk. Zijn collega-commisielid Harm Offe reins (SGP/GPV) kon, in samenwerking met de op de tribune aanwezige heer Kool van de initiatiefgroep, de onrustge voelens van Van Dijk wegnemen. De aanleg van de electrische bedrading zal gebeuren onder leiding van een daar toe bevoegd installateur Dat kan ook niet anders, want zulks is wettelijk voor geschreven. Wanneer de raad in zijn vergadering aan het eind van deze maand het kre diet beschikbaar stelt, kan op korte ter mijn worden overgegaan tot verbouw van het boerderijtje. Het jongerenwerk zal er, zoals het er nu uitziet, maximaal twee jaar gebruik van kunnen maken. ACHTERVELD Als uitzondering op de regel hield de vrouwenraad woensdag 11 maart haar vergadering In De Moespot in Achterveld. De aktie, afgelopen vrijdag, vooreen veilige fietsroute naar Amersfoort was een belangrijk punt op de agen da, maar er waren meer belangrijke punten. Bij de ingekomen stukken was er voor iedere afgevaardigde het com mentaar van B W op de emancipa tienota. Deze nota is gemaakt door de vier vrouwelijke raadsleden. In april komt dit onderwerp weer in de raad. Opmerkingen en suggesties van alle vrouwenverenigingen wor den voor april verwacht bij het dage lijks bestuur van de vrouwenraad. De planvoorbereiding verkeers plan zal door de VAC inzake de wo ningbouw en het dagelijks bestuur van de Vrouwenraad bekeken en be commentarieerd worden Door de Nederlandse vrouwenraad wordt op 7 april een dag in Utrecht georgani seerd onder de titel ..vrouw, handi cap. maatschappij" Dinsdag 31 maart komt de toneel groep „Bloemgroep" naar Achter veld op uitnodiging van het werk groepje experimenteel toneel van de Vrouwenraad. De kosten zijn f2,50. Kaartjes kunnen voorlopig bij Evelien Blom, kanaalweg 5. worden opge haald Om diverse redenen, dié" allemaal bestuur een naar gevoel ten opzichte van de gemeente Wat is namelijk het geval. Ten eerste is de afspraak ge maakt dat alle vrouwenverenigingen voor 1 januari te horen zouden krij gen of de subsidie wel of niet goed gekeurd zou worden. Dit is tot op heden nog niet officieel bekend gemaakt en besloten, of schoon alle verenigingen hun pro gramma vanaf 1 januari wel gestart zijn. Verder bestaan er enige meningsver schillen omtrent de inhoud van een brief van de gemeente over de orga nisatiekosten van de vrouwenraad. De bedoeling is volgens Corrie Ver duin en Evenien Blom (beide raadsle den) dat de organisatiekosten een vaste jaarlijkse subsidie moet wor den Het laatste punt was het verschil van mening tussen de gemeente en de vrouwenraad met betrekking tot de vergoeding van docenten van cur sussen Deze vergoeding is landelijk vastgelegd door de Nederlandse vrouwenraad, maar de gemeente trekt een andere conclusie Al deze zaken zullen nader besproken moe ten worden door het dagelijks be stuur met B&W De planadviesgroep zal een afschrift ontvangen van dit gesprek. De cursus opvoeding die op 27 maart van start gaat, f25,— kost en uit zes lessen bestaat heeft nog enke le plaatsen vrij evenals de VIDO- groep U kunt zich hiervoor opgeven bij Anneke van Hasselt tel. 940216 De laatste ontwikkeling van het vrou wentrefcentrum is een gesprek ge weest met de heer Boogaert, afdeling welzijn Aan de hand van een schetsje van de kelder van het nieuwe gemeentehuis werd de vrouwenraad gevraagd of deze wat zag in een ruimte van ±40 m^ Na telefonisch kontakt met haar ach terban heeft het dagelijks bestuur schriftelijk geantwoord dat deze ruimte, gezien haar aanvraag nooit voldoende kan zijn voor de vele vrou wenverenigingen die hier gebruik van wensen té maken Voor slechts een heel klein deel van de voorzieningen die nodig zijn kon deze ruimte dienst doen. Enkele punten uit de rondvraag Woensdag 1 april iseen kledingbeurs van twee tot half vijf in het Trefpunt in Zuid De maandag en dinsdag vooraf kan van twee tot drie kleding ingele verd worden. Donderdag 19 maart vergadert het CDA Om half negen zal staatssecre taris Kraayeveld-Wouters (emanci patiezaken) aanwezig zijn om een inleiding te houden en vragen te beantwoorden. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Doordat het Inwoner tal van Leusden per 1 januari 198T lager is dan geraamd heeft het colle ge van B. en W. de gemeentebegro ting 1981 noodgedwongen moeten aanpassen om haar sluitend te hou den. Het Inwoneraantal vormt name lijk de basis voor de berekening van de uitkeringen uit de gemeentefonds en voor een groot aantal uitgaven posten van Leusden. Per 1 januari van dit jaar telde Leusden 20 969 inwoners, terwijl bij het maken van de begroting van een inwonertal van 21.375 was uitgegaan. Volgens de gemeente kan dit verschil worden verklaard, doordat het aantal mensen bij de inrichtingen en inter naten binnen de gemeente Leusden sterker is gedaald dan was voorzien, het aantal leegstaande huizen groter is dan waarop bij het maken van de begroting (medio 1980) was gere kend en doordat de gemiddelde wo ningbezetting vorig jaar sterker daal de dan uit de trend van de afgelopen jaren mocht worden afgeleid De gevolgen voor de begroting hierdoor zijn onder meer dat de alge mene uitkering uit het gemeente fonds daalt met 180.000 gulden en de zogeheten verfijningsuitkering onge woon bevolkingsverloop daalt met 215 000 gulden tot 20 mille Het aanpassen van enkele posten (sommige uitgaven blijken bijvoor beeld te hoog zijn geraamd) betekent niet dat er sprake is van structurele veranderingen in de uitgangspunten van het gemeentebeleid Natuurlijk bestellen bij de Rozendaallaan 9, Leusden-C. LEUSDEN - Het gemeentelijk voorlichtingsblad „Info Leusden" is uitgekomen met een nummer over het in voorbereiding zijnde verkeers plan. Dit nummer wordt thans in de gehele gemeente huis-aan-huis be zorgd. Wie aanstaande donderdag 18 maart nog geen exemplaar heeft ontvangen, wordt verzocht contact op te nemen met het bureau voor lichting, telefoon 033-941247, tst. 116, waarna alsnog toezending zal plaatsvinden. Aan de Info over het verkeersplan is een expositie gekoppeld in het ge- meentelijk expositiecentrum, Zwarte- I weg 16a. De openingsdagen en -tijden f I zijn donderdag 18 maart van 14 00- 1 17 00 uur en van 19 30-21.30 uur en vrijdag van 14.00-17.00 uur. Op de ex positie zijn de gebruikelijke inspraak- j brieven verkrijgbaar waarop men zijn vragen en opmerkingen kwijt kan. LEUSDEN De overvolle agenda van de Rooie Vrouwen en het nodige papierwerk dat doorgenomen moest worden, was misschien de oorzaak van de geringe opkomst woensdag 11 maart in De Til De vrouwen die aanwezig waren heb ben slechts een klein gedeelte kun nen afwerken Een belangrijk punt was het weekend op De Born, waar de helft van de groep eind van de maand heen gaat. Willemien Ruygrok, die dit weekend begeleidt, was aanwezig om zich wat nader over het onderwerp ..strate gisch bezig zijn" te laten informeren, wat tevens tot gevolg had dat ieder een zich hierover had beraden en punten naar voren bracht. De verslagen van de werkgroepen werden doorgenomen en naar aan leiding van het antwoord van B&W op de emancipatienota van de vier vrouwelijke raadsleden, zal de werk- groep gemeentepolitiek" een reak- tie verzorgen die naar B W en de vrouwenraad verstuurd zal worden De landelijke discussie van de Rooie Vrouwen binnen de PvdA kwam niet meer aan de orde, maar zal in het weekend op De Born zeker op het programma staan. Op de vergadering van het CDA donderdag 19 maart zullen verschil- DEMONSTRATIE De aktie voor een veilige Heili- genbergerweg is een succes ge worden. Twaalfhonderd Leus- denaren op de fiets, dat is niet niks. We zullen hier verder niet op het hoe en waarom van deze demonstratieve fietstocht in gaan. Wel op enkele merkwaar dige bijverschijnselen. Dat is dan in de eerste plaats het persbericht van het Leus- dens gemeentebestuur, waarin de leerlingen van de openbare basisscholen (vijfde en zesde klassen) te kennen werd gege ven, dat zij niet in klassikaal ver band mee mochten doen aan de tocht „omdat dit niet in het leer plan stond". Wij vinden dit op z'n zachtst gezegd een ietwat vergezocht argument om een initiatief van de openbare Schoolraad de grond in te bo ren. Als de scholen er een pro- jekt van hadden gemaakt in het kader van maatschappij-ontwik keling of iets dergelijks, wat dan? Overigens bleek uit de teneur van de desbetreffende brief van het college niet bepaald, dat het gemeentebestuur achter de ak tie stond. Eigenlijk verbazing wekkend, gezien de belangen die er voor Leusden en haar be volking mee gemoeid zijn. Een tweede opmerkelijkheid is het stilzwijgen van onze bloedeigen inspraak- en milieu organisatie het C.M.L. Goed, de werkgroep RO van deze organi satie heeft dan wel adhesie be tuigd, maar het kostte volgens onze informaties wel enige moeite.Was het niet de toen malige voorzitter van de werk groep. die nog niet zo lang gele den om aktie schreeuwde toen het om een snelle aansluiting van Noorderrandweg op Rijks weg 28 en het tracé voor de Hei- ligenbergerweg naar Stadsring ging? Nogal merkwaardig voor een van oorsprong milieu-orga nisatie om wél hard te schreeu wen als het om auto's gaat, maar stilzwijgend aan de kant blijven staan als het milieuvriendelijke langzaam verkeer een veilige route wil Tenslotte ons aller ENFB, de Eerste Echte Nederlandse Fiet sers Bond. Met ook een afdeling in Leusden, maar zeker eentje in Amersfoort. Ook hier een wat merkwaardig stilzwijgen op een adhesiebetuiging na. Geen daadwerkelijke hulp van een bij uitstek fietsers-organisatie, die zich in Amersfoort uitgerekend óók voor een veilige Heiligen- bergerweg sterk heeft gemaakt. Het moet ons van het hart, dat wij juist van deze twee organisa ties iets méér hadden verwacht. Is dat nou gemakzucht of voel den deze organisaties zich wel licht een tikkeltje gepasseerd en in hun hemd gezet omdat ze niet zélf op het idee waren geko men? Wij hopen niet, dat dit het geval is. Zeker is in ieder geval, dat door het zich afzijdig hou den van deze aktie door CML en ENFB de geloofwaardigheid van deze twee organisaties niet is versterkt en dat is op zich erg jammer. V. lende Rooie Vrouwen aanwezig zijn om mevrouw Kraaijeveld te horen en eventueel vragen te stellen. LEUSDEN De gemeente is van plan om de scholen in Leusden-cen trum te vragen waar naar hun mening knelpunten zitten in de schoolroutes. De betrokken schoolhoofden, ouder commissies, schoolbesturen en de verkeersbrigadedienst kunnen bin nenkort een brief hierover verwach ten. Dit voornemen van de gemeente komt naar aanleiding van de novem- bervergadering van de Leusdense werkgroep verkeersaangelegenhe- den. waarin de hoogste prioriteit werd toegekend aan de behandeling van veilige schoolroutes. De scholen in Achterveld zijn al in december vorig jaar gevraagd of de eeVder in dit kerkdorp verrichte onderzoeken naar veilige schoolroutes nog gewijzigd moeten worden. Waarschijnlijk komt op korte termijn uit Achterveld een schriftelijke reactie. De leden van de werkgroep ver- keersaangelegenheden praten van avond over de procedure van het onderzoek naar de veilige schoolrou tes voor de jeugd De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehou den in het gemeentelijk informatie centrum aan de Zwarteweg 16a (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Prins Claus komt vrijdagmorgen 27 maart naar Leusden. Die dag zal hij een zogeheten werkbezoek brengen aan Scouting Nederland. De echtgenoot van koningin Beatrix zal zich door middel van gesprekken met medewerkers van Scouting Nederland oriën teren over deze organisatie. Hoe het programma van dit werkbe zoek. dat een informeel karakter heeft, verder is, kon de Rijks voorlichtingsdienst vrijdag nog niet vertellen. Daar wordt nog aan gewerkt. Het bezoek van prins Claus aan Scouting Nederland heeft ook te maken met het feit, dat hij de nieuwe beschermheer van deze landelijke organisatie wordt. Tot aan haar aftreden vorig jaar was prinses Juliana beschermvrouwe van Scouting en haar man, prins Bernhard, beschermheer. De prins heeft besloten zijn functies van be schermheer geleidelijk aan over te dragen. LEUSDEN - Het bureau voorlich ting van de gemeente Leusden be reidt op het ogenblik een nieuwe uit gave van de informatiegids „Weg wijs in Leusden" voor. Onlangs heb ben alle verenigingen, instanties en organisaties die in de huidige uitga ve genoemd worden of bij het Bu reau Voorlichting bekend zijn, een brief ontvangen, waarop wijzigin gen, verbeteringen en/of aanvullin gen vermeld kunnen worden. Mogelijk zijn er (nieuwe) verenigin gen, instanties of organisaties die nog niet bij het Bureau Voorlichting bekend zijn, maar wel voor vermelding in „Weg wijs in Leusden" in aanmerking willen komen Hen wordt verzocht dit vóór 25 maart kenbaar te maken en wel door de nodige gegevens in een envelop zon der postzegel te zenden aan het Bureau Voorlichting van de gemeente Leus den, Antwoordnummer 108, 3800 XA Leusden met in de linkerbovenhoek de vermelding „Wegwijs".

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3