landelijke belangstelling Leusdense bevolking heeft recht op veilige route voor alle verkeer Werkgroep Verkeer komt bijeen B. en W. van Amersfoort krijgen één maand de tijd om te reageren op aangeboden petitie „Wezenlijke probleem is dat Leusden stad werd" dank aan alle deelnemers demonstra tieve fietstocht Aktievoerster Janny Vos: tevreden, maar voorzichtig Fietsprotest op ongeluksdag Burgemeester Vermeer: DINSDAG 17 MAART 1981 plaatselijk nieuws - Namens Rijkswaterstaat namen de heren Van leperen, Van der Neut en Timmerman (van links naar rechts) aan het gesprek deel vervolg van de voorpagina genwoordigers van Rijkswaterstaat elkaar opnieuw. In zijn inleiding op het gesprek sprak wethouder De Bruijn van een overweldigende aktie. Hij uitte zijn waardering voor de organisatoren van de demonstratieve fietstocht en dankte de aktievoerders voor het rus tige karakter van de demonstratie De wethouder zei te begrijpen, dat de aktievoerders gekomen waren om spijkers met koppen te slaan. ,,Maar", aldus De Bruijn. „het zal u bekend zijn, dat het om een zeer complexe zaak gaat. Er zijn niet alleen verschil lende beheerders van wegen bij be trokken, alleen al in Amersfoort wordt door de gemeenteraad al se dert 1974 hier over gepraat. Die raad staat er volledig achter om fietspaden aan te leggen langs de Heiligenber- gerweg, maar het probleem is dat we geen bestemmingsplan hebben op grond waarvan we de benodigde gronden desnoods zouden kunnen onteigenen. Daarom proberen we in minnelijk overleg met de aanwonen- den tot overeenstemming te komen. Want als we een procedure tot wijzi ging van het bestemmingsplan in gang zouden moeten zetten, dan kan het wel vier, vijf jaar duren voor het zover is." BOMEN De wethouder maakte duidelijk dat verschillende aanwonenden niet zit ten te springen om een fietspad vlak langs hun deur en hij toonde daar ook wel begrip voor. De Bruijn: ..Uit oogpunt van verkeersveiligheid kun je zo'n fietspad niet vlak achter de bomenrij leggen Daar moet enige ruimte tussen zitten en daardoor komt zo'n fietspad vrij dicht langs sommige huizen. Dat kan. met name door bromfietsers, voor overlast zor gen. En daarom zijn sommige bewo ners niet zo willig om grond af te staan. Daar komt nog een probleem bij. De nieuwe aansluiting op de Rijks weg is al jaren gepland, maar wordt iedere keer verder vooruit gescho ven. Daardoor weten we nog steeds niet, hoe dat er precies uit gaat zien. Dat zouden de bewoners van de Hei- ligenbergerweg ook graag willen we ten Zij willen graag weten wat daar van de konsekwenties voor hun zul len zijn", aldus De Bruijn. Niettemin kon de wethouder mel den, dat er aan de kant van het ziekenhuis nu geen ernstige proble men meer zijn. ,,Er moeten nog twee gesprekken worden afgerond, maar daarbij gaat het niet meer om zware kwesties. Daarna zouden we de zaak in procedure kunnen zetten Op de meerjarenbegroting hebben we er het geld voor gereserveerd, dus fi nancieel zijn er ook geen proble men De Bruijn voegde daar echter aan toe, dat aan de oostzijde van de Heiligenbergerweg de gesprekken over verwerving van de benodigde gronden in een veel minder ver ge vorderd stadium verkeren. ,,Dat gaat langer duren", aldus de wethouder, die overigens wel zei te hopen ,,met uw massale steun" op korte termijn resultaten te kunnen boeken BEWONERS GEBELGD In een reaktie op de woorden van de wethouder zei Evelien Blom na mens de aktievoerders blij te zijn met de uiteenzetting Ten aanzien van het aanbrengen van vrije fietsbanen langs het viadukt en de opritten daar van, liet Evelien Blom de wethouder blijken, dat zij hem aan de termijn van één jaar zal houden. Zij verschilde met de wethouder van mening over de grondverwerving aan de oostzijde van de weg Evelien Blom: ,,lk ben gebeld door verschillende bewoners van de oostzijde van de Heiligenber gerweg en zij zouden het niet recht vaardig vinden als zij nu de Zwarte Piet toegespeeld zouden krijgen Dat zou ook niet juist zijn, want die men sen hebben zelf twee jaar geleden contact opgenomen met de gemeen te. Er is toen een onderhoud geweest met de gemeente, waarin werd toe gezegd dat hen nadere plannen ge toond zouden worden Na die tijd hebben die mensen echter helemaal niets meer gehoord En op zich zijn ze best bereid om grond af te staan voor een fietspad Wethouder De Bruijn verdedigde zich door er op te wijzen, dat het de gemeente nog niet mogelijk was ge weest om de Heiligenbergerwegbe- woners iets te laten zien, „we hadden de complete tekeningen aan hen wil len laten zien, dus ook met het nieu we viadukt erop, maar die zijn er nog steeds niet. Dat komt omdat die zaak alsmaar vooruit geschoven wordt." VERBAZING Die opmerking van de wethouder was voor Evelien Blom aanleiding om haar verbazing uit te spreken over het feit, dat er over de Heiligenberger- weg en alles wat daar mee samen hangt al zoveel jaren gesproken wordt, maar dat is er nog niets ge beurd is. ,,De lijnen zijn kennelijk heel lang Eigenlijk is het heel triest, dat zo'n aktie nodig is om de overheid daar op te wijzen." Wethouder De Bruijn wees in ant woord op de woorden van Evelien Blom. dat plannen maken tijd vergt en dan wel eens de indruk ontstaat, dat er niets aan gedaan wordt De Bruijn ,,Zo zijn we bijvoorbeeld ook al twee jaar bezig om een fietspad langs de Ponlijn mogelijk te maken Dat zou een fantastische fietsverbin- ding tussen Leusden en Amersfoort kunnen worden Maar daar is overleg met allerlei instanties voor nodig en dat vraagt tijd Daar zijn we dus wel mee bezig, maar dat ziet u niet zo direkt." Daaraan voegde de heer Timmer man, verkeersdeskundige van Rijks waterstaat aan toe, dat onzekerheid de voornaamste oorzaak is van het feit, dat er nog niks gebeurd is aan het bestaande viadukt Onzekerheid over de vraag, wanneer de bouw van een nieuw viadukt nog in gebruik zal zijn. Timmerman: ..Er is een tijd gele den een plan voor verbetering van het viadukt geweest, waarmee een be drag van bijna een miljoen gulden gemoeid zou zijn Maar toen was de gedachte dat er ongeveer in 1981 aansluiting van Leusden op de Rijks weg zou plaatsvinden. Is het dan voor zo'n periode de moeite waard om zo'n bedrag uit te geven9 Nu wordt er gepraat over 1984 of 1986 als jaar waarin die aansluiting er zou kunnen komen, als hij er ooit komt. Nu ligt dat dus anders VOORLOPIG Daarom is Rijkswaterstaat nu be reid om fietspaden aan het viadukt aan te brengen Maar Timmerman wees er wel op dat het om een voorlo pige oplossing gaat. ..Ideaal is het niet. Zo'n fietspad is niet zo erg breed en bij inhaalmanoeuvres kunnen er moeilijkheden ontstaan Deze voor zieningen vragen wel enige discipli ne van de fietsers en bromfietsers Aktievoerder Erik van der Vlist wees er op, dat het niet voldoende zal zijn om alleen het viadukt te verbete ren Er moeten op Amersfoorts grondgebied fietspaden langs de Heiligenbergerweg komen Wethou der De Bruijn was het daar mee eens. ,,Zo snel mogelijk die fietspaden aan pakken". zei hij; „door deze manifes tatie raakt dit in een stroomversnel ling. Ik heb alle hoop op resultaten op termijn. Door uw aktie wellicht op kortere termijn dan anders het geval zou zijn geweest Op woensdag 22 april kunnen de aktievoerders van de Vrouwenraad en „Veilig Over" gaan bekijken of dat inderdaad gebeurt. Dan komen zij met de wethouder en vertegenwoor digers van Rijkswaterstaat opnieuw bijeen om over de plannen te praten. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN In een eerste reac tie toonde Janny Vos, één van de organisatoren van de demonstra tieve fietstocht, zich vrijdagmid dag redelijk tevreden. Zowel over het verloop van de demonstratie als over het gesprek dat de aktie voerders na aanbieding van de petitie hadden met wethouder De Bruijn. Maar ze bleek ook voor zichtig. Janny Vos: „Op het eerste gezicht vond ik dat dat gesprek met De Bruijn erg positief is verlo pen. Ik kreeg het idee dat die mensen van Waterstaat best wel haast willen maken. Maar we zul len toch even moeten afwachten of er nu ook snel iets gaat gebeu ren. Dat zal de komende maanden moeten blijken". Een bemoedigend teken vindt Janny Vos, die lid is van de aktie- groep „Veilig Over het in ieder geval, dat de medewerkers van Rijkswaterstaat onmiddellijk aan de slag zijn gegaan. Janny „Toen wij na~het gesprek met wethouder De Bruijn naar huis fietsten, wa ren die mensen van Rijkswater staat, die aan dat gesprek hadden deelgenomen, al iets aan het op meten op het viadukt. We hebben nog even naar ze gezwaaid Tevredenheid ook over het ver loop van de tocht De deelnemers aan de demonstratie hebben zich volgens Janny Vos uitstekend aan de regels gehouden, waardoor de tocht gedisciplineerd kon verlo pen Speciaal wil zij een compli ment geven aan de schooljeugd, die deelnam aan de tocht. Janny Vos „Ze hebben zich allemaal zeer correct gedragen, onderweg en in de hal van het stadhuis Daar ben ik erg blij om." Marnlx Kreljns LEUSDEN - De werkgroep Ver- keersaangelegenheden komt dinsdag avond (vanavond) bijeen in het ge meentelijke informatiecentrum aan de Zwarteweg De vergadering begint om acht uur en op de agenda staan de vol gende onderwerpen. 20 00 uur Opening 20.05 uur: Verslag van de vorige verga dering (d.d 17-2-1981). 20 10 uur: Mededelingen - parkeerproblemen Groenhouten-de Weetering - Leusden-zuid - Verkeersplan - Afsluitingsmaatregelen voor vracht auto's. 20,30 uur. Procedure onderzoek veilige schoolroutes (zie bijlage) 20 45 uur Aansluitpunten Groene Zoom 21 00 uur: Wijziging kruispunt Arnhem- seweg Leusebroekerweg. 21.20 uur: Provinciaal fietspadenplan (zie bijlage). 21.45 uur Rondvraag. 22 00 uur Sluiting. Eventuele vragen kunnen vooraf worden opgegeven bij de ambtelijk me dewerker. 7an oarer verslaggevers LEUSDEN, zaterdag en kilometers lang peloton van circa 1000 Leuadene- rcn fietste gisteren op on geluksdag vrijdag de 13e naar Amersfoort om te protesteren tegen de onvei lige route, die honderden Lcusdense scholieren elke dag moeten volgen om hun school In Amersfoort te be reiken. inleiding voor de demon stratieve tocht onder poli tiebegeleiding was de dood van een lS-Jarlge scholier, die veertien dagen geleden op het veel te smalle via duct over rijksweg 28 door De stadhuishaJ van Leus den veranderde door hel pro test In een heksenketel Sinds de Jaren zeventig groeit Leusden explosief, moor de san- en afvocrwe- gen zijn niet meegegroeid. Een knelpunt vormen de Heiligenbergerweg naar Amersfoort en het daarin liggende hoge viaduct van rijkswaterstaat. Op het viaduct ls san belde zijden slechts een strook van amper eeo halve me ter breed beschikbaar voor (brom Kletsers Vrijdag de 13de werd overi gens toch nog een onge luksdag. Een NOS-auto met een team van het Jeugdjournaal, dat opna men van do demonstratie maakte, reed tijdens de rit de 11-Jarigs Caroline van Maurlk met haar fiets on dersteboven. De chauffeur wilde doorrijden, maar woedende demonstranten beletten hem dit. zodat hij op de komst van de politie moest wachten. Het letsel van bet meisje bleek achteraf mee te val- AMERSFOORT/LEUSDEN - De demonstratieve fietstocht van zo'n twaalfhonderd Leusdenaren heeft de aandacht getrokken van een aantal landeli/ke media. Het NOS - Jeugdjournaal besteede er aandacht aan in zijn uitzending van /ongstleden vrijdagavond Ook verscheidene landelijke kranten schreven erover. Hierboven het bericht, dat „De Telegraaf" zaterdag afdrukte AMERSFOORT/LEUSDEN Ondanks zijn begrip voor de moeilijk heden en ondanks zijn bereidheid om mee te werken aan een oplossing daarvan, kon burgemeester Vermeer het niet laten om tijdens het gesprek met de aktievoerders te wijzen op wat hij noemde „het wezenlijke probleem". De Amersfoortse burgemeester zei: „U moet niet vergeten, dat het wezenlijke probleem is dat Leusden is uitgegroeid van een dorp tot een stad van 25.000 inwoners. Zonder dat er ooit is gedacht aan al het verkeer dat dat met zich mee zou brengen. Zonder dat er aan gedacht is dat voor werk en scholen dagelijks een heleboel Leusdena ren op Amersfoort zijn aangewezen. Dat is wezenlijke probleem en daardoor zitten we nu met de moeilijkheden". - Burgemeester Vermeer - hier te midden van zijn wethouders in de hal van het stadhuis op de aktievoerders wachtend - Leusden is een stad geworden, zonder dat er aan het verkeer is gedacht". (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN/AMERSFOORT „De Leusdense bevolking vindt dat zij recht heeft op een veilige route voor alle verkeer, maar vooral voor het meest kwetsbare verkeer op het Amersfoortse gedeelte van de Heiligenbergerweg". Dat staat te lezen In de petitie, die een afvaardiging van de plaatselijke Vrouwenraad en de aktiegroep „Veilig Over" jongstleden vrijdag heeft aangeboden aan de Amersfoortse burgemeester drs. A. R. Vermeer. Dat gebeurde na afloop van de demonstratieve fietstocht langs de gewraakte route. In de petitie geven de aktievoerders verschillende mogelijkheden aan om te komen tot een veiliger route voor het langzaam verkeer over de Heiligenbergerweg. Het college van burgemeester en wethouders is een maand de tijd gegeven om op de inhoud van de petitie te reageren. De volledige tekst van de petitie, waarvan afschriften naar diverse instanties zijn verstuurd, luidt als volgt: „Geachte dames en heren, Zoals U bekend zal zijn, is de belangrijkste verkeersverbinding tussen Leusden en Amersfoort de Heiligenbergerweg Van deze verbinding wordt gebruik gemaakt door zowel snel- als langzaam verkeer. Ook het openbaar streekvervoer heeft deze weg in haar route opgenomen. Het zal U eveneens bekend zijn dat, met name voor het langzame verkeer, het gedeelte van de Heiligenbergerweg dat in de gemeente Amersfoort is gelegen, zéér gevaarlijk is. Een aantal aanrijdingen en talrijke bijna-aanrijdingen hebben op dat weggedeelte plaats gehad Daarom heeft de bevolking van Leusden reeds geruime tijd geleden via de daartoe geëigende kanalen, bij het gemeentebestuur van Leusden aangedrongen, haar invloed bij het gemeentebestuur van Amersfoort alsmede bij Rijkswaterstaat aan te wenden, teneinde hierin verbetering te brengen, die tot op heden uitbleef. Nu echter de uiterst gevaarlijke situatie op dat weggedeelte op 26 februari 1981 uitmondde in een aanrijding met een dodelijke afloop, is de bevolking van Leusden van mening dat zij zelf de onhoudbare situatie onder de ogen van het gemeentebestuur van Amersfoort dient te brengen Daarom is er vandaag een demonstratieve fietstocht langs de gevaarlijke route gemaakt en vragen wij nu en hier uw aandacht. De Leusdense bevolking vindt dat zij recht heeft op een veilige route voor alle verkeer, maar vooral voor het meest kwetsbare langzame verkeer op het Amersfoortse gedeelte van de Heiligenbergerweg. Zij eist temeer dit recht omdat Amersfoort de regio-functie vervult op medisch-, cultureel- en economisch gebied en omdat zich onder het langzame verkeer vele scholieren bevinden, die voor het voortgezet onderwijs aangewezen zijn op de scholen in uw gemeente DRINGEND De bevolking van Leusden vraagt daarom dringend aan het gemeentebestuur van Amersfoort a. te willen besluiten dat ten spoedigste op of naast de Heiligenbergerweg, vanaf de grens met Leusden tot aan de Ringweg Randenbroek een voor het langzame verkeer veilige voorziening wordt gerealiseerd; b. te willen aandringen dat ten spoedigste door of vanwege Rijkswaterstaat op het gedeelte van de Heiligenbergerweg dat onder haar jurisdictie valt, een voor het langzame verkeer veilige voorziening wordt gerealiseerd. ERNST Als bewijs dat het de Leusdense bevolking ernst is met haar eisen, heeft een groep mensen een studie verricht naar de mogelijkheden om op korte termijn een voorlopige oplossing van het probleem te vinden. Daarbij zijn twee suggesties aangedragen die, naar de mening van terzake deskundigen, op korte termijn als voorlopige oplossing realiseerbaar zijn. te weten I Het ter weerszijden van de rijbaan van de Heiligenbergerweg aanleggen van: van de rijbaan afgescheiden fietspaden, zonder enige aantasting van de bestaande rijbaanbreedte, gecompleteerd met ter weerszijden van het viaduct aan te brengen vrijliggende fietsbruggen Deze oplossing zou voor alle verkeer de meest veilige oplossing betekenen en uit dat oogpunt de meest aantrekkelijke II Op de taluds, ter weerszijden van de rijbaan aanbrengen van een beschermde fietsstrook, waarbij dan een gedeelte van het talud zal moeten worden verbreed - op het bestaande viaduct ter weerszijden van de rijbaan een door een hekwerk van de rijbaan afgescheiden verhoogd fietspad - op het overige gedeelte van de Heiigenbergerweg aan weerszijden naast de rijbaan een vrijliggend fietspad. Het nadeel van deze oplossing is dat de rijbaan op het viaduct voor het overige verkeer weliswaar niet effectief in breedte vermindert, maar door visuele effecten smaller lijkt. Öeze effecten kunnen worden bestreden door het instellen van een maximum snelheid, waarschuwin gen op borden en knipperlichten. Beide voorstellen kunnen door de betrokken personen, indien door U gewenst, nader worden toegelicht. ÉÉN MAAND Graag zou het comité dat zich, namens de bevolking van Leusden inzet voor het veilig maken van het langzame verkeer op de Heiligenbergerweg, binnen uiterlijk één maand na het tijdstip van het Indienen van deze brief schriftelijk van U willen vernemen hoe uw besluit luidt omtrent één der genoemde oplossingen dan wel omtrent een door uw deskundigen voorgedragen oplossing. Indien dit comité binnen die periode géén besluit van U heeft vernomen zal zij, overigens tot haar spijt, daaruit moeten concluderen dat U onze voorstellen alsmede andere door deskundigen aangedragen oplossingen tot verbetering afwijst. Wij hopen en vertrouwen erop dat een dergelijke onprettige situatie door U zal worden voorkomen en dat een (voorlopige) oplossing spoedig door U wordt aangekondigd. Wij verwachten van U dan ook uw volledige medewerking." De plaatselijke Vrouwenraad in samenwerking met de Aktiegroep „Veilig Over" Leusden Een afschrift van deze petitie is gezonden naar: - De raad van de gemeente Amersfoort - De Minister van Verkeer en Waterstaat - Het College van Ged. Staten der Provincie Utrecht - Rijkswaterstaat, directie Wegen - afdeling Utrecht - Het gemeentebestuur van Leusden Ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie Het was geweldig! Zeker 1200 Leusdenaren hebben gehoor gege ven aan onze oproep en het resultaat was een kilometers lange stoet van demonstrerende fietsers. Deze over weldigende opkomst was hartver warmend en heeft nog eens extra het belang onderstreept, dat we allemaal aan een veilige Heiligenbergerweg met viadukt hechten. Door deze enorme opkomst kon den we samen, zowel het gemeente bestuur van Amersfoort als Rijkswa terstaat er van overtuigen, hoe ern stig we de situatie op deze drukke schoolroute vinden Zij hebben kon- kreet ervaren, dat een overgroot deel van de Leusdenaren achter onze ei sen staan op korte termijn een veili ge Heiligenbergerweg en een veilig viadukt! De deelnemers aan de tocht waren zich er goed van bewust dat er ge demonstreerd werd voor de ver keersveiligheid, want iedereen heeft zich zo goed mogelijk aan de aanwij zingen van de politie gehouden en de verkeersregels in acht genomen Dank aan de politie van zowel Leusden als Amersfoort voor hun voortreffelijke begeleiding Hoewel er desondanks toch een klein onge lukje gebeurde, was dit gelukkig niet ernstig. Dank aan de EHBO die uit voor zorg meefietste, maar gelukkig niet aan het werk hoefde, aan de firma v.d Berg voor de uitstekende begelei ding met de geluidswagen, dank ook aan de heer Valkenet met de bezem wagen. die slechts enkele uitvallers op hoefde te pikken Het initiatief van het daaeleijks be stuur van de Openbare Schoolraad om de vijfde en zesde klas leerlingen mee te laten fietsen, hebben we erg op prijs gesteld Hoewel B en W. afwijzend op dit initiatief reageerden, hebben toch tientallen schoolkinde ren uit Leusden onder verantwoor ding van de ouders meegefietst We vonden het erg fijn, dat de talrijke leerlingen van het voortgezet onderwijs, die meefietsten, zich o.a. zo ongelooflijk goed hebben gedra gen tijdens de overhandiging van de petitie op het stadhuis van Amers foort Ondanks het feit. dat een mi crofoon helaas ontbrak, kon men zich mede hierdoor redelijk goed ver staanbaar maken Natuurlijk ontbreekt ons hier de ruimte om iedereen te bedanken, die zich op welke wijze dan ook heeft ingezet voor deze aktie We hopen, dat u er van overtuigd bent. dat ook u in deze dank bent betrokken, ook als is uw naam niet genoemd! We zijn niet met lege handen terug gekeerd uit Amersfoort, want we zul len bij de verdere planontwikkeling ten nauwste betrokken zijn. Het ac tie-comité zal over een maand een gesprek hebben met de wethouder van Verkeerszaken van Amersfoort, de heer E de Bruijn en Rijkswater staat U kunt er van overtuigd zijn, dat wij als organisatoren alles op alles zullen zetten om op korte termijn een oplos sing te bereiken De Heiligenberger weg moet veilig! Wij houden u op de hoogte. de organisatoren. Vrouwenraad Leusden Aktiegroep „Veilig Over" Leusden

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5