Interessante avond over Japan bij NCVB Ontspanningsmiddag en modeshow in huize St.-Joseph Deelnemers jeugd EHBO slaagden Muziek uitvoering DWS Con Amore hield jaar vergadering Leusder Krant leusder krant I Beu SKI en kram Is I ABTB en KPJ activiteiten Geen modeshow voor KPO-dames Carnaval foto's BURGERLIJKE STAND FOTO-KOPIE NODIG? loep op Leusden Uit het Bevolkingsregister van Leusden blijkt dat in de periode tot en met 12 maart 1980 zijn: OVERLEDEN: 9 mrt 81 van de Craats, Petronella, geh. met D Strietman, oud 78 jaar 10 mrt. 81 van der Velde. Jan, oud 75 jaar. Gerestein. Gijsbertus. wedn van J Koning, oud 90 jaar. DINSDAG 17 MAART 1981 Rozendaallaan 9 Leusden-C Woensdag 18 maart 9.00 uur: hand- werkhobbyclub. De Moespot Donderdag 19 maart 13.30 uur: be- jaardensoos. Ons Gebouw LEUSDEN CENTRUM EN ZUID Dinsdag 17 maart 20.00 uur: Ver- keersaangelegenheden. Zwarteweg 16a. Woensdag 18 maart 20.00 uur: Jaar lijkse feestavond UW. mmv De Gou den Klomp. Ponzaal. Bavoortseweg. Woensdag 18 maart 20.00 uur: Verga dering Planadviesgroep, raadszaal Donderdag 19 maart 20.15 uur: Schoolraad bijeen. De Bongerd. As- schatterweg 36a. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt op dinsdag en donderdag REDAKTIE Bertien Calkoen, (bureauredaktie). Marnix Kreijns. Caspar van Loo en Bert Vos Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos MEDEWERKENDEN: Achterveld: Fam D. Bijl. Joh. van Oldenbarneveltstraat 18. tel 03425- 2090 Leusden/centrum: Elly Acherman. Lijsterbeslaan 17. telefoon 941565 Frits van Breda. Asschatterweg 63. telefoon 941757 Alex Fieseler. Lindenlaan 34, telefoon 942553 Leonie Merts. Karper 11. telefoon Tea Middelkoop. Waarden 20. telefoon 943724 Leusden-zuid: Anco Mali, van Hardenbroeklaan 30. telefoon 940273 Sport: Peter Op den Camp, Finnmark 32, telefoon 941380 Inleveren kopij: Kopij voor het dinsdagnummer dient uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur in ons bezit te zijn, voor het donderdagnummer vóór woensdagmiddag 12 uur Redaktie-adres: Rozendaallaan 9, Postbus 11, Leusden-centrum Kantoor geopend van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.30 uur tot 17 00 uur (alleen op werkdaqen) telefoon: 033-941495. LEUSDEN Dinsdag 10 maart was mevrouw Tine Tusveld te gast bij de NCVB-Leusden Zuid. Zij bracht haar programma ,,Naar het land van de kersebloesem", waarin zij vertelde over het dagelijks leven, met name het huiselijk leven, van de Ja panse vrouw en man. Mevrouw Tusveld trad op in Japans kostuum en nam het publiek in ge dachten mee op bezoek bij een Ja panse familie. Zij sprak over etiquet te, leefwijze, kleding, taal, schrift, architektuur, bloemschikkunst, huis houding, enzovoort. Aan de hand van haar kleding vertel de zij hoe de vrouw thuis gekleed is. Van de voetbedekking, die bestaat uit witte sokjes en slippers, (Tine kon zelf geen mooie slippers kopen in Japan omdat zij daar de herenmaat heeft), worden de slippers buiten uit gedaan. Aan de hand van de versiering en de lengte van de mouwen van de kimono kun je een heleboel opmaken De versiering heeft veelal een symboli sche betekenis. Zo kun je aan een kimono zien hoe oud iemand is, of zij getrouwd is, welk seizoen het is. wat haar interessen zijn, het innerlijk is belangrijker dan het uiterlijk bij de japanner. Dit is ook te zien aan de vormen van de vrouw, die niet geaccentueerd worden, maar zo recht mogelijk moe ten uitkomen doormiddel van een kartonnen plaat van haar borst tot buik en een kartonnen kussentje in haar rug. Dit alles op zijn plaats gehouden door zeven ceintuurs Kom je bij een Japans gezin op visite dan worden eerst de nodige buigin gen gemaakt, tot de vrouw des huizes het voldoende vindt De hoeveelheid buigingen is afhankelijk van de be langrijkheid van de gast. JAPANSE HUIZEN Een Japans huis heeft een grote gang rondom de kamers, aan de buitenkant van deze gang bevinden zich glazen schuifdeuren en de bin nenkant. de entree naar de kamers, bestaat uit papieren schuifdeuren. Kom je een kamer binnen dan be vindt zich daar niets, hooguit een stapel kussens in een hoek De Japanner heeft wel huisraad, maar dit wordt opgeborgen in de kast en wat nodig is wordt daar uitge haald De reden daarvan zijn de vele aardbevingen die het land teisteren, daar hoor je zelden van maar een Jappanner leeft ermee leder huis in Japan is gelijk aan het andere Op de grond liggen dikke matten van eenzelfde afmeting. Ga je verhuizen dan neem je je matten en je glazen schuifdeuren mee Zou het nieuwe huis groter zijn dan schaf je enkele standaardmatten en stan daardschuifdeuren aan Waar ieder huis wel verschillend in is. is dat ene schilderij in een aparte nis. Het schilderij, eenvoudig van lijn, maar met veel expressie, is de enige wandbedekking Deze wordt aange past aan het bezoek wat verwacht wordt Onder het schilderij bevindt zich een bloemstuk. De vrouw of heer des huizes maakt om de vijf dagen een nieuw bloem stuk. waar zeker vijf uren aanbesteed wordt In dat bloemstuk, dat ook weer een voudig van opzet is, wordt de ge moedsrust van de maker weergege ven. hoe hij of zij op dat moment de verhouding God. mens en aarde ziet Aan het schilderij en het bloemstuk geeft de gast de nodige eerbetuiging. Zoals eerder gezegd, vertelde me vrouw Tusveld verder het nodige over het Japanse schrift (2000 te kens). over de manier van schrijven, over de eetgewoonten (theeceremo nie). de hygiëne kortom teveel om op te noemen Ook mevrouw Tusveld had moeite met één avond en moest diverse onderwerpen vrij beknopt weergeven Wat niet zo bekend is maar nu ter sprake kwam, is dat iedere japanner nu nog. wanneer zij de deur uit gaan, westers gekleed zijn. maar zodra zij thuis zijn zich onmiddellijk weer tra ditiegetrouw kleden in kimono en hun leven leiden volgens de oude japanse cultuur. Tot slot zong mevrouw Tusveld het lied van de Japanse kersebloesem hetgeen geheel pastte in de sfeer die zij bij het begin van de avond al opgebouwd had GEBOREN: GEHUWD: 1 mrt 81 Krista. d v C. F. M Bruinede Bruin en C. M de Haas. Anouk, d v G J. Albers en A. Wissink 2 mrt 81 Fabian, z v R. Zantvoord en MME Peters. 3 mrt. 81 Anniek Lidewij. d.v P. G. Schipper en A. H van Otterloo. geen DEZE WEEK IN DE GEMEENTE Achtervelds nieuws ACHTERVELD - Woensdagmid dag 11 maart was in de recreatiezaal van huize St.-Joseph weer een groot aantal bewoners van het huis en Sl- necura bijeen voor een ontspan ningsmiddag. Deze middag werd ver zorgd door zuster Josepha uit Boxtel. Nadat dedirecteurde heerHilhorst de middag met een hartelijk wel komswoord had geopend gaf hij het woord aan zuster Josepha. Deze wist met haar humor en luim op de korst mogelijke tijd de lachspieren goed in beweging te brengen Op een humo ristische wijze vertelde zij hoe haar leven als zuster begonnen was en hoe het tot heden allemaal verlopen was Als geboren Zeeuwsch-Vlaam- se was zij begonnen in Hulst in het klooster en via diverse omzwervin gen uiteindelijk in Boxtel in Noord Brabant terecht gekomen. Haar hele optreden werd afgewisseld met en kele door haar zelf geschreven lied jes. waarbij ze zich zelf begeleidde op de gitaar. Haar liedjes over het leven. Mientje, Adam en Eva en juffrouw Jansen sloegen geweldig aan. Aan het eind van haar optreden dankte zij de aanwezigen voor hun aanwezig heid. ..Ik heb jullie nodig om zo door te gaan. Door de ernst van het leven te vermengen met humor maakt het ons mogelijk het leven aan te kunnen zoals het van ons verwacht wordt", aldus zuster Josepha. Als laatste ver zocht zij alle aanwezigen haar te helpen met bidden om weer jonge priesters op de seminaries te kunnen krijgen." Willen wij de jeugd van he den voor het geloof willen behouden dan zullen we jonge priesters nodig hebben die volledig begrip voor hen hebben," aldus de zuster Namens de bewonerscommissie en namens alle aanwezigen bedankte zuster Hyronima haar voor hetgeen zij deze middag had gebracht Donderdagmorgen was er voor de bewoners van het huis en van Sine- cura een modeshow georganiseerd. Nu de lente en zomer op komst zijn zullen er wel dames zijn die weer eens wat nieuws willen aanschaffen. De belangstelling van de bewoon sters was groot. Er werd veel getoond waar voor elk wat wils bij was ACHTERVELD Vrijdagavond 20 maart zal door de leden van de A.B.T.B. en de leden van de K.P.J. weer gezamenlijk het Isedorusfeest worden gevierd. De avond wordt begonnen met een gezongen H. Mis om 19.30 uur in de R.K. kerk. Na deze kerkdienst zal het feest worden voortgezet In Ons gebouw. Nadat deze bijeenkomst door de voorzitter van de A.B.T.B. de heer C. P. Kooloos zal zijn geopend, zul len de toneelvereniging Guldoto en een aantal leden van de K.P.J. beiden een eenacter opvoeren. Het toneel stuk van Guldoto Is getiteld „Drift koppen" terwijl de K.P.J. met hun zelf geschreven stuk zullen komen „Hoe dooier, hoe mooier". De rest van de avond is er nog gelegenheid voor een dansje. De muziek wordt verzorgd door het Midland Trio. Ook zal er nog een verloting worden gehouden De avond zal worden gesloten door de voorzitter van de K.P.J., Wim van de Tweel De klucht van Culdoto speelt zich rond de eeuwwisseling af in Rusland terwijl het stuk van de KPJ. een satire is op de verontmenselijking van de hedendaagse maatschappij Donderdag 19 maart zal er om 20.00 uur in het jongerencentrum De Til te Leusden weereen gezamenlijke bijeenkomst plaats vinden van de landbouworganisaties A.B.T.B. Ha- mersveld, A.B T B Achterveld, U.L.G. Leusden en C B.T.B. Leusden e.o. Tijdens deze bijeenkomst zal de heer G.J. Norel van het centraal bureau van slachtveeverzekeringen het een en ander vertellen over doel en werkwijze van deze verzekerings- vorm. Daar deze instelling ook belast is met de uitvoering van het toezicht op het wegen en slachten van runde ren en varkens wordt ook hierover toelichting gegeven. Indien er tijd ovér is, zal er nog van gedachten kunnen worden gewis seld over het eigen werk van de organisaties en wat er zoal gezamen lijk wordt gedaan Wensen en tips zijn dan van harte welkom ACHTERVELD Zaterdagavond zal de muziekvereniging D.W.S. haar jaarlijkse uitvoering geven in Ons Gebouw. De aanvang is om 20.00 uur. Vele uren van repetitie, al dan niet In samenwerking met de majo rettes en de drumband, zijn hieraan vooraf gegaan. Het programma dat deze avond gebracht wordt is zeer gevarieerd. Er zullen werken ten ge hore worden gebracht als Servus Wien (Hongaars) en Indonesian Boat Song. Tijdens deze uitvoering zullen ook optreden de jonge drumband en het even jonge majorettekorps van D.W.S. Deze groepen zijn beide even voor de jaarwisseling begonnen met hun repetities. Door de uitstekende lei ding en een intensieve training zijn zij nu reeds in staat om tijdens deze uitvoering hun medewerking teverle- nen Tijdens de pauze wordt er een verloting gehouden waarmee aan trekkelijke prijzen gewonnen kunnen worden. SCHTERVELD Donderdag avond hield de Hervormde jeugdver eniging Con Amore haar jaarverga dering in de grote zaal van Ons Ge bouw. De belangstelling voor deze jaarvergadering was dit jaar gering. De bijeenkomst werd door de waar nemend voorzitter E. Legemaat met gebed geopend. Hierna verwelkom de hij de aanwezigen. Hij vond het heel Jammer dat de belangstelling dit Jaar zo klein was, maar hoopte dat het toch een gezellige en ook leerzame avond zou worden. Na een samen zang werd er door enkele leden van de vereniging een inleiding gehou den over het thema „De bijbel lezen en doorgeven". Door middel van een klankbeeld werd dit thema verder uitgewerkt, gevolgd door een samen zang. Door middel van een geimprovi- De opbrengst hiervan komt geheel ten goede aan de vereniging. Na afloop van de muziekuitvoering zul len de dansliefhebbers ook nog hun hart kunnen ophalen Met medewer king van het Midland Trio is er dan nog gelegenheid om te dansen Het belooft weer een echte gezellige D.W.S-avond te worden waarvan niet alleen de dansliefhebbers maar zeker ook de muziekliefhebbers vol op van zullen kunnen genieten. Is men zondag 22 maart uitgerust van de zaterdagavond dan kan men er weer tegen aan Het is die morgen dan weer Frühshoppen in D'Ouwe Peerdestal Ook nu zal de muziek weer worden verzorgd door de Hin- terfelder Musikanten Deze morgen wordt er uits'uitend Oostenrijkse mu ziek ten gehore gebracht. Wil men twee uur lang genieten van deze muziek en gezellig met vrienden of kennissen onder elkaar zijn dan is men vanaf 11.30 uur van harte wel kom in D'Ouwe Peerdestal Maandagavond 23 maart wordt de tweede ronde gespeeld van het kla ver- en schutjasgebeuren van D.W.S. ledereen is op deze kaartavond van harte welkom Deze avond zal de wisselbeker weer verdedigd moeten worden Buiten de wisselbeker is er verder nog een aantal aantrekkelijke prijzen beschikbaar De kaartavond wordt gehouden in D'Ouwe Peerde stal en aanvangen om 20.00 uur. seerd televisieprogramma werd het reilen en zeilen van de vereniging verteld Hierbij bleek dat de vereni ging weer een actief en vruchtbaar verenigingsjaar achter de rug heeft Er waren enkele hoogtepunten zoals onder andere de organisatie van de avondvierdaagse. In de pauze werden er loten ver kocht Een gedeelte van de op brengst is bestemd voor de bijbelver spreiding in Costa Rica Na de pauze werd door een viertal leden een zeer leuke sketch opgevoerd die de lach spieren wel in beweging bracht. Na deze sketch werd er afscheid geno men van het lid Evert Legemaat Hij is vanaf de oprichting van de vereni ging lid geweest van Con Amore. Daar door omstandigheden de ver eniging reeds meer dan een jaarzon- der voorzitter zit. had Evert het laat ste jaar ook de functie van vervan gend voorzitter vervuld Het afscheid vond plaats door middel van een lied Ook werd hem namens de vereniging een afscheidsgeschenk aangebo den. Hierna volgde een gezellige bin go waarbij een aantal leuke prijzen te winnen was. De bingo werd gevolgd door een sketch opgevoerd door een achttal leden van de vereniging Na een samenzang dankte de heer Legemaat voor het leuke afscheids lied en het aandenken dat hij had ontvangen ..Ik ben met plezier lid van de vereniging geweest en dank jullie allen voor de fijne samenwerking en vriendschap die ik steeds had onder vonden Ik wens de vereniging het allerbeste toe en hoop dat de vereni ging een lang leven is beschoren Zolang de voorzittersvacature va cant is. zal de heer C. v d. Berg als waarnemend voorzitter fungeren. Hij dankte de heer Legemaat voor het vele werk dat hij voor Con Amore had gedaan waarna hij de vergadering met een dankgebed sloot. Na de sluiting vond nog de prijsuitreiking van de verloting plaats. ACHTERVELD Dinsdagavond 17 maart komen om 20.00 uur de ACHTERVELD Hoewel de car navalsfeesten al weer een week ach ter de rug zijn, kan men er toch nog even van nagenieten. Tijdens deze feesten is er een groot aantal foto's van alle evenementen gemaakt Deze foto's zijn momenteel te bezichtigen in de etalage van de firma Van Bek- kum aan de Jan van Arkelweg. Dege nen die er belangstelling voor heb ben kunnen de foto's uiteraard ook daar nabestellen. K.P O.-dames weer bijeen in D'Ouwe Peerdestal In verband met de ko mende lente en zomer zou deze avond worden verzorgd door ..Happy Lady Mode" uit Barneveld Vrijdag morgen 13 maart werd door het be stuur bericht ontvangen dat deze show in verband met opheffing van de zaak geen doorgang kan vinden De bijeenkomst gaat gewoon door. maar in plaats van een modeshow zal er nu een gezellige bingo worden gespeeld, waarbij weer een aantal prijzen te winnen is aldus de lesgevende dames. Het zijn kinderen waardoor het soms wel eens niet meevalt om de aandacht van hen goed bij het onderwerp te houden. De ene of de andere klas maakt soms een heel groot verschil Onze inzet is echter weer goed beloond en we hopen het volgend jaar met de zelfde inzet te kunnen doorgaan. ACHTERVELD Ook dit jaar werd er door de vijfde klassers van de R.K. basisscholen Onze Wereld en St. Jo zef weer een cursus jeugd-EHBO gevolgd. In totaal waren dit 50 leerlin gen; 31 van Onze Wereld en 19 van St. Jozef. De cursus werd gegeven door mevrouw Kleinveld, hierbij geassi steerd voor wat het praktische ge deelte betrof door mevrouw Van Eist, mevrouw Teunissen en mevrouw Van Dljk-Van Halteren. Dinsdag 10 en vrijdag 13 maart vonden de examens plaats. Het theoretische examen werd afgenomen door de plaatselijke huisarts de heer Boersema en me vrouw Kleinveld terwijl het prakti sche gedeelte dinsdag werd verzorgd door mevrouw Teunissen en vrijdag door mevrouw Van Eist. Ondanks het feit dat de kinderen goed aan de tand werden gevoeld en de zenuwen zeker een grote rol speelden, bleek na afloop van de beide examens dat alle leerlingen waren geslaagd Net als bij alle ande re examens van welke aard ook was het ook nu zo dat er hele goede bij waren, maar er ook cursisten waren die het net met de hakken over de sloot haalden Ondanks alles toch weer een suc ces voor de dames die de cursus hebben verzorgd Uit de reacties van de kinderen bleek wel dat het voor de meesten niet mee was gevallen. Maar allen waren blij dat ze deze cursus toch hadden gevolgd en hoopten hetgeen dat ze hadden geleerd te zijner tijd ook eens in de praktijk konden toetsen. We hebben het ook dit jaar weer met plezier gedaan en zijn heel blij dat allen geslaagd zijn. Een vinger verbinden, behoorde tot het praktisch gedeelte

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7