3 LEUSDENSE VROUWEN OVER VREDE: ^oooo^ IN DE NIEUWE P.A.A.Z. De orchideeën en schelpen van Aart Duijser M i Z/ DINSDAG 17 MAART 1981 LEUSDEN Op zondag 8 maart werd de Internationale Vrouwendag gehouden. Deze dag stond in het teken van de vrede en veiligheid. Voor enkele vrouwen In Leusden een reden om zich daar méér in te gaan verdiepen. Het zijn onder andere de theologiestudente Ineke Lorljn (aktief in „Vrouwen voor Vrede"), Ted Janssen (aktief in „Rooie vrouwen voor ontwapening") en Ans van Kemenade (kontaktvrouw „Rooie Vrouwen" Leusden). Anco Mail had een gesprek met hen. De eerste vraag, die dan gesteld kan worden is: waarom in Leusden over vrede praten en denken9 Ted Janssen. ..Omdat een aantal vrouwen in Leusden elkaar gevonden heeft in een gezamenlijk denken over de zeer belangrijke kwestie van ont wapening Wij willen ook andere vrouwen ertoe motiveren om na te denken over de ontwapeningspro- blematiek Via een stuk informatie willen wij deze vrouwen de mogelijk heid geven zich verder over deze zaak te informeren." Ineke Lorijn „Wij willen ons bezig houden met die politiek, die zich inzet voor niet-bewapening. Wij wil len vrouwelijke politici vragen om buiten het gebruikelijk politieke den ken te treden, dat in verband staat met bewapening Ans van Kenemade „Wij vinden dat mannen zich in de loop der ge schiedenis te veel met oorlog hebben beziggehouden, en te weinig met vrede Veel mannen zijn met oorlog bezig geweest, en hebben hun gedachten erover geformuleerd. De Perzen. Alexander de Grote roeiden gehele volkeren uit. Beroof den volkeren van al hun leiders On derwierpen volkeren in hun geheel Maakten hen tot slaven Ik wil graag het volgende aanhalen Plato was van mening, dat oorlog ontstaat uit de menselijke hartstoch ten als woede, trots, haat Nietzsche stelde, dat oorlog een biologische noodzaak is, een natuur lijke selektie waardoor de zwaksten door de sterksten worden uitgeroeid. Daaraan verwant is de opvatting, dat de wetenschap vorderingen maakt dankzij de oorlogen „De atoomener gie is voornamelijk bestudeerd dank zij de oorlog Marx stelde, dat oorlog ontstaat door ekonomische oorzaken. Sinds 1945 zijn er al 150 gewapen de konflikten geweest. Met meer dan 30 miljoen doden Na elke oorlog is de schade zó groot, dat men zich afvraagt of het middel wel juist is. Minister Trip uit het vorige kabinet heeft een rapport uitgebracht over sociale verdediging. Daarin wordt gekeken naar mogelijkheden voor geweldloze konfliktoplossingen". PERSOONLIJKE MOTIVATIE Ineke, wat is iou persoonlijke mo tivatie om met vrede bezig te zijn?" „Ik wil een betere toekomst, een wereld die leefbaar is. een rechtvaar diger verdeling van de goederen en van het voedsel En wat zie ik gebeu ren? Er worden door de regeringen onderhandelingen gevoerd over hoe veel wapens, hoeveel kernwapens Ik kan me wijs laten maken, dat die kernwapens er zijn voor mijn veilig heid Maar dat is onzin Wapens heb ben betekend, dat ze gebruikt kun nen worden voor vernietiging. Ik wil daarals vrouw niet langer aan méédoen Tegenover de bewapening zet ik mijn eigen gevoel, dat ik het leven moet beschermen Dat we op de wereld gezet zijn om ons steentje bij te dragen aan een rechtvaardiger samenleving Ook vanuit mijn theologie studie kan ik niet anders konkluderen. dat wapens de wereld uit moeten Dat we het geld veel beter gebruiken kunnen om de honger in de wereld te bestrij den. Ik ben aktief in „Vrouwen voor Vrede", en demonstreer ook met mijn kleine kinderen mee in Soesterberg, en in Den Haag bij de herdenking van de atoom katastrofe van Hiroshima en Nagasaki." ,,Ted, wat beweegt /ou om met vrede bezig te zijn?" „De huidige toestand van waanzin nige bewapening en oorlogsdreiging beangstigt mij erg. De hele proble matiek dringt zich voortdurend aan mij op via kranten, radio en televisie Hoelang nog zal het bezig en het gebruik van atoomwapens te schei den blijven? De aarde wordt steeds minder leefbaar. Wat hebben mijn eigen kinderen, en de kinderen van andere mensen in west en oost, noord en zuid voor toekomst? De Partij van de Arbeid wil een kernwapen vrij Nederland, maar bin nen de partij bestaan verschillende opvattingen hoe dat moet gebeuren. Ik wil me sterk maken om goed mee te kunnen doen aan de diskussies over vrede en veiligheid Omdat dit binnen mijn mogelijkheden van dit moment éen van mijn manieren is om me via de politieke weg „in te zetten voor de vrede Ans van Kemenade formuleert haar bezig zijn als volgt „Wie wil er geen vrede en veiligheid9 Als ik er over nadenk kom ik tot de konklusie. dat iedereen natuurlijk vrede en vei ligheid wil. Tóch zitten we met een bewapeningswedloop waar je eng van wordt. Daar wil ik niet aan meedoen. Ook bewapening om je te verdedigen is onzin. Het hele wapenarsenaal wordt gemaakt om ermee te vechten Leger, defensie, bewapeningswed loop blijken door mannen beheerst te worden Vrouwen zouden daar mas saal tegen in opstand moeten komen. Wij baren geen kinderen om ze weer te laten vernietigen Ik probeer binnen de Rooie Vrou wen in ieder geval de Partij van de Arbeid ervan te overtuigen, dat deze moet ophouden met de kernwapen wedloop Ik wil ook geen kernwapentuig om dat tegen anderen te gebruiken. Ik ben ervan overtuigd, dat als wij vrou wen massaal zouden laten horen, dat we hier niet aan mee willen werken, de politieke leiders niet meer om ons héén kunnen. Tenslotte bestaat de helft van de wereldbevolking uit vrouwen, en die mogen een kleine groep (merendeels mannen) niet laten beslissen over de toekomst van onze kinderen en ons- zèlf EIGEN LEVEN „Jullie hebben het over het verta len van vrede naar de politiek toe. Wat is de rol van vrouwen daarbij?" Ans Ineke en Ted vullen elkaar daarbij als volgt aan „Bij politiek denk je meestal aan politieke partij en. Eerste en Tweede Kamer, Ge meenteraad. moeilijke taal. goed kunnen spreken Eigenlijk iets dat voor de meeste vrouwen ver van huis lijkt te gebeuren. Maar staat politiek echt zo ver van vrouwen vandaan? Politiek is niet alleen lid zijn van een politieke partij, of stemmen eens in de vier jaar Politiek heeft alles te maken met je eigen leven Door je niet te bemoeien met de politiek, laat je anderen jouw leven bepalen Niet je stem laten horen is ook een vorm van politiek bezig zijn. Als vrouwen niet duidelijk hun stem laten horen stemmen ze passief toe in de kernbewapening, kernkop pen in Nederland, ook op Soester berg. Ook in Leusden zijn vrouwen aktief binnen verschillende groeperingen, die zich inzetten voor ontwapening en vrede. Het is te hopen, dat alle vrouwen in Leusden elkaar vóór de vredesweek in september kunnen vinden om ge zamenlijk een publikatie uit te geven over de vrede." „Een praktische vraag. Kunnen jul lie vrouwen aangeven hoe de politie ke partijen in Nederland denken over kernwapens en nucleaire taken in Nederland?" „Ja, „Vrouwen tegen Kernwapens" hebben dat per partij uitgezocht Wij hopen, dat vrouwen hieruit hun kon- klusies over de vredesbenadering zullen trekken door niet op een partij te stemmen bij de komende verkie zingen. die het allemaal in het mid den laat. of die zelfs wil overgaan tot plaatsing van kruisraketten in Neder land". Hier volgt het overzicht naar aanlei ding van de (concept) verkiezings programma's Concept-verkiezingsprogramma's V.V.D.: Deelnemen aan nucleaire taken en plaatsing van nucleaire middelen op Ne derlands grondgebied Nederland moet bereid zijn haar aandeel in de verdediging van het Westen te nemen Onverkort uit voeren van de Navo-taken door Neder land Eenzijdige vermindering van de Ne derlandse defensie-inspanning of eenzij dige ontwapening dient met kracht te worden afgewezen Ook in materiele zin moet Nederland bijdragen aan de onmis bare aanwezigheid van Amerikaanse strijdkrachten Verbindingen ter zee, die voor de Westerse wereld onmisbaar zijn in Atlantische verband veilig stellen In de cember 1981 tot plaatsing van de kruisra ketten overgaan, tenzij het overleg met de Sovjet-Unie tot voldoende vermindering van de middellange afstandsraketten uit de Sovjet-Unie heeft geleid P.v.d.A.: Afstoting van Nederlandse kern- wapentaken voor de korte afstand (taken in Duitsland) Eenzijdig, na oveleg met Navo-bondgenoeten. overgaan tot ver mindering van de Nederlandse nucleaire taken tot één hooguit twee kernwapenta- ken binnen 4 jaar Vermindering van het defensiebutget Geen plaatsing van nieu we wapensystemen als kruisraketten. Pershing 2, en ook geen neutronenwa pens e d P.S.P.: Verwijdering van alle kernwapens uit Nederland Terugtrekken Nederlandse troepen uit de Bondsrepubliek Duitsland Geen kernwapentaken voor Nederland Jaarlijkse registratie en publikatie van alle voorbereidingen op nieuwe wapenpro- duktie in het buitenland, die ook voor Nederland van belang zou kunnen wor den Geen nieuwe kernwapens P.P.R.: Afstoten van alle Nederlandse kernwapentaken Verwijderen van de kernwapens uit Nederland en verbod op transport over Nederlands grondgebied Geen plaatsing van nieuwe raketten enz D'66: In de eerste helft van de jaren 80 moet Nederland zijn kernwapentaken te rugbrengen van zes naar twee of drie Eenzijdig moet Nederland de volgende taken afstoten, resp niet vervangen nu cleaire luchtafweer (NIKE), atoommijnen, nucleaire bommen voor de onderzee- bootbestrijding Ook tegen de nucleaire artillerie 8-inch en 155 mm geschut zijn bezwaren D'66 is daarom voor afschaf fing van gevechtwapens Nederland moet definitief besluiten dat het 155 mm ge schut niet wordt gemoderniseerd Bij de 8-inch artillerie is eenzijdige afschaffing niet verstandig Deze eenzijdige verzwak king zou door bondgenoten niet worden aanvaard en zou betekenen dat de gehele Nederlandse deelname aan de gemeen schappelijke verdediging ter discussie komt Nederland moet de bondgenoten overtuigen, dat deze wapens gezamenlijk afgeschaft moeten worden, het beste in het kader van onderhandelingen met Sov- jet-Unie Die moeten voorkomen dat dit land nucleaire artillerie gaat invoeren in centraal Europa Plaatsing in Nederland van middellange afstandsraketten kun nen in de huidige omstandigheden niet aanvaard worden. Regelmatig beraad op de totale veiligheidssituatie is noodzake lijk Bij de beoordeling hiervan kunnen de Nederlandse atoomtaken, de plaatsing van de middellange afstandssystemen in Nederland en het niveau van conventi- "4 1 straaljager 20 miljoen dollar 40.000 plattelands- apotheken 1 onderzeebootjager (100 miljoen dollar) 17 Elektrische voorziening voor 13 steden en 19 plattelands zones met een bevolking van ongeveer 9 miljoen mensen 1 tank (500.000 dollar) De uitrusting voor 520 basis school-klaslokalen (30 leerlingen per klas) onele bewapening opnieuw overwogen worden in het licht van de onderhandelin gen Navo-Warschaupact C.P.N.: Verwijdering van alle atoomwa pens uit Nederland Geen uitrusting met atoomkoppen, geen atoomtaken voor Ne derlandse strijdkrachten Geen nieuwe atoomraketten in Nederland, dus ook ver hindering van de uitvoering van de Navo- beslissing van december '79 over de crui se missiles en de Pershing 2 raketten Verlaging van de Nederlandse defensie begroting Geen legering van Nederland se troepen in de Bondsrepubliek Geen buitenlandse militaire vestigingen in Ne derland Geen integratie van Nederlandse strijdkrachten in de Bundeswehr. Paaien perk stellen aan internationale wapen handel, een verbod van wapenleveranties aan neokoloniale regimes C.D.A.: Vermindering van soorten en aan tallen kernwapens voor de korte afstand Terugtrekking kernwapens uit de voorste posities Geen invoering van nieuwe nu cleaire gevechtswapens (neutronen bom). In december '81 pas beslissen over plaatsing van de nieuwe kruisraketten, met de volgende overwegingen: a bondgenootschappelijk overleg, b te gen de achtergrond van de eigen verant woordelijkheid van Nederland De beslis sing zal worden bepaald door de volgen de factoren. 1de mate waarin resultaten zijn bereikt in het overleg met de Sovjet-Unie over ver mindering van Euro-strategische kernwa pens Alternatief toevoegen of althans daarop een betrouwbaar uitzicht is ver kregen; 2) de mate waarin tevens in onderhande lingen resultaten zijn bereikt terzake het daadwerkelijk verminderen van het aantal in Europa opgeslagen tactische kernwa pens, 3) of eventuele plaatsing van nieuwe wa pensystemen op Nederlands grondge bied zal leiden tot een vermindering van de bestaande Nederlandse nucleaire ta ken. Alternatief toevoegen 4) de overwe ging, dat Nederland voor de produktiebe- slissmg geen verantwoordelijkheid draagt. Ineke. Ans en Ted „Onze Leus- dense groep is van plan de kamerle den op de voet te volgen. En op de vingers te tikken alszezich betreffen de de vrede afwijkend opstellen van hun verkiezingsprogramma" Vrouwen, die reakties willen geven meer informatie willen hebben of mee willen denken over vrede, kun nen kontakt opnemen met Ineke Lorijn-Roelofs. Heggerank 8. telefoon 942918 Ted Janssen. Karper 9. telefoon 940169 Ans van Kemenade. Haverland 8, te lefoon 943552 Anco Mali AMERSFOORT - In de Psy chiatrische Afdeling Algemeen Ziekenhuis (P.A.A.Z.) van het Sint Elisabethziekenhuis toont de Amersfoorter Aart Duijser als eerste eksposant een drietal se ries van zijn gouacheachtige akwarellen. Laat een andere Amersfoorter. Harry M Hagenaars, zijn come back zien in eetkafee-galerie De Hakhorst in Leusden. ook voor Aart Duijser is het tonen van zijn werk in zekere zin een comeback. Aart Duijser volgde ooit de avondopleiding aan de Akademie voor Beeldende kunsten in Rotter dam. waar hij leerling was van Da vid Bautz Maar hij was werkzaam als onderwijzer, en werd enige ja ren geleden gepensioneerd als in- spekteur van de onderwijzersop leiding In zijn drukke loopbaan vond hij geen tijd om te tekenen of schilderen Het huidige werk is dan ook ontstaan sedert hij met pen sioen is. Aart Duijser is geïnteresseerd in de natuur, en akwarelleert graag bloemen, schelpen. En doet dat op een natuurgetrouwe manier Met een vaardig penseel Hij beeldt de voorwerpen van zijn keuze uit te gen mooie, in de kleur passende achtergronden Het is een ongekompliceerde. opgewekte tentoonstelling in de PAA.Z.. die vele mensen zal doen stil staan om even naar die mooie orchideeën, protaeën. en schelpen te kijken Van de 17 000 soorten orchi deeën zijn er verschillende te zien. onder andere de cymbidium Aart Duijser heeft vroeger zelf orchi deeën gekweekt Nu koopt hij ze om ze te schilderen. Een dankbaar onderwerp dat zeer veel mensen zal aanspreken Met hun bloem trossen, aren, pluimen of éénbloe- mige stengels in allerlei fraaie kleuren zijn ze bij vrijwel iedereen bekend als geliefde bloem, voor speciale gelegenheden Met veel aandacht en liefde zijn ook de protaeën geschilderd, die als bloemvorm krachtiger en toch ook wel karakteristieker zijn Tenslotte zijn er de schelpen in komische vormen, gladde en met uitsteeksels, alle met veel plezier en zorgvuldigheid gepenseeld. De lange gang naar de P A.A.Z. toe wordt door deze aangename akwarellen niet weinig opgevro lijkt. De kollektie is te zien tot en met donderdag 16 april.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9