loor procedurefout bij gemeente egenvaller voor volkstuinstichting Hinderwetvergunning noodzakelijk voor agrarische bedrijven I leusder hrnnt Verkeer sportpark afvoeren via de bestaande kruisingen Commentaren/ Doortrekken Groene Zoom FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant DONDERDAG 19 MAART 1981 plaatselijk nieuws i\\Clllll]|CII /an één onzer medewerkers) LEUSDEN - De stichting volkstuin tmplexen Leusden moet totaal on- •rwacht per jaar bijna 5.000- leer op tafel leggen om het nog aan leggen volkstuincomplex op de loek van de Asschatterweg en de anaalweg te mogen beheren. Voor komstige volkstuinders betekent lit dat hun stukje grond van 10x10 eter geen 60,- a 65- per jaar loet gaan kosten: waarop aanvan- telijk was gerekend, maar een be- Irag van 100,- per jaar wel te bo en zal gaan. Ondanks deze forse [egenvaller rekent de stichting er op lat op 1 april de eerste zaadjes of Jantjes de grond in kunnen op het log aan te leggen volkstuincomplex. De gemeente is er steeds van uit ge- iaan dat het volkstuincomplex, dat zal jaan bestaan uit 135 tuintjes van ieder |i00 m2, kostendekkend moet zijn Dat 'il zeggen het geheel mag de gemeen te geen cent gaan kosten Wel is de temeente steeds bereid geweest een •emiddelende rol te spelen in het ver- Iknjgen van de benodigde grond. Op ba sis van een door de stichting volkstuin complexen opgestelde begroting, waarmee rekening werd gehouden met een te betalen huur voor de grond van 'ongeveer 2000 - zag het er naar uit dat toekomstige volkstuinders voor hun stukje grond zo n f 60 - huur per jaar moeten gaan betalen In haar eigen be rekening had de gemeente er echter geen rekening mee gehouden dat aan de huidige pachter van de grond een schadevergoeding betaald moet wor den omdat men van ..zijn" grond ge bruik gaat maken Deze zogenaamde ontpachting gaat de gemeente 40.000- kosten. Op basis van een annuiteitslening met een looptijd van 40 jaar en een te betalen rente van 12% betekent dit een kostenpost van 4900 - per jaar. Dit laatste bedrag zal opgebracht moeten worden door de volkstuinders, hetgeen betekent dat er alleen om dit bedrag te bekostigen per tuintje ongeveer 35,- per jaar meer betaald moet worden. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Marnix Kreijns, Bertien Calkoen ^en Caspar van Loo. Verantwoordelijk redakteur Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00.uur. Abonnementsgeld: f 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, f 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet h%t geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, 'overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Bameveld. GELDLENING De raadscommissie financiële en economische zaken hield zich woens dagavond uitgebreid bezig met boven beschreven cijferwerk al stond op de agenda van de commissie slechts de vraag of de gemeenteraad bereid is ga rant te staan voor een door de stichting volkstuincomplexen Leusden af te slui ten lening van 25 000,- Bij hoge uit zondering kreeg het bestuur van de volkstuinstichting van de voorzitter, wethouder J. J Mandemaker uitgebreid de gelegenheid om zich in de discussie van de aanwezige raadsleden te men gen. VERWACHTINGEN De voorzitter van de volkstuinstich- ting, de heer D. de Kooter. verweet de gemeente dat er bij de toekomstige volkstuinders verwachtingen waren ge wekt die nu niet waar gemaakt kunnen worden. Steeds is beloofd dat nog dit jaar met tuinieren kan worden begon nen, als de gemeente op de éem pf amdere manier niet bijspringt, ziet het bestuur van de volkstuinstichting geen kans alle gedane toezeggingen na te komen Ondanks de financiële tegenvaller blijkt het bestuur toch strijdvaardig ge noeg om niet bij de pakken neer te gaan zitten. Men was al aan het rekenen ge slagen om te bekijken hoe de centjes dan misschien wel op tafel zouden kun nen komen Gedacht wordt zelfs om alle volkstuinliefhebbers die een tuintje gaan huren een entreegeld te laten be talen van 100,- Met dit bedrag zou men de eerste broodnodige voorzienin gen kunnen aanbrengen Gedacht wordt aan het omploegen van de grond, het verharden van paden en het aanleg gen van parkeerplaatsen, zoals aan de gemeente is beloofd TUINBOONTJES Willen de tuinboontjes nog voor half april de grond in kunnen dan zal de gemeente op andere wijze dan finan cieel bij moeten SDrinaen De heer de Kooter deed dan ook een dringend be roep op het gemeentebestuur om een toiletvoorziening (tijdelijk) ter beschik king te stellen en waar mogelijk te hel pen met materiaal. Wat dit laatste be treft kon wethouder Mandenmaker geen enkele toezegging doen, ook wn- de hij geen verwachting wekken dat de gemeente in de vorm van subsidiever lening zou kunnen bijspringen. Wel bleek de wethouder open te staan voor mogelijke alternatieven waarmee de volkstuintstichting komt Zo mogelijk en indien wenselijk is de wethouder bereid nog vóór de gemeenteraadsvergade ring van volgende week donderdag met een ander voorstel te komen SOCIAAL ASPECT Wethouder Mandenmaker is het eens met het stichtingsbestuur dat aan de hele zaak ook een sociaal aspect zit. Juist om deze reden hoopt de wethou der dan ook dat verhuur van een volks tuintje mogelijk is voor een, wat ge noemd werd „sociale prijs" Juist de sociale kant van de zaak werd door de stichtingsvoorzitter, de heer Kooter, sterk benadrukt Tussen de kandidaten voor een volkstuintje bevinden zich veel AOW-ers en ook werklozen. In het alge meen kan gezegd worden dat volkstuin- ders behoren tot de groep van Jan Mo daal, aldus de heer Kooter. Dat er in een jongerencentrum duizenden guldens worden gestoken, terwijl volkstuinders de volle mep moeten betalen vond de heer Kooter niet redelijk Even later noemde de penningmeester het voor stel dat nu op tafel ligt zelfs een „tikkel tje a-sociaal" Hij had uitgerekend dat alleen om de financiële kant van de volkstuintjes te kunnen bekostigen, per deelnemer 80 - moet worden opge bracht. Verder zal er geld op tafel moe ten komen om de notaris, de kamer van koophandel, electriciteit, water, af schrijving etc. te kunnen bekostigen. VERWARREND De hele discussie over het volkstuin complex verliep nogal verwarrend. Het soms wat rommelige verloop van de discussie werd veroorzaakt door het feit dat de betrokken raadsleden de begro ting van de volkstuinstichting pas ter plaatse kregen uitgereikt Ook voorzit ter Mandemaker was 's middags voor het eerst geconfronteerd met de (gewij zigde) begroting waarin het bedrag voor de ontbinding van de pachtovereen komst was verwerkt. Normaal gespro ken wordt in een dergelijk geval beslo ten behandeling van het onderwerp uit te stellen tot een later tijdstip In dit ge val bleek dit niet mogelijk omdat uitstel van de behandeling zou betekenen dat dit jaar niet meer begonnen kan worden met tuinieren in de volkstuintjes De volkstuinstichting zal echter geduld moeten hebben tot donderdag 26 maart als ze precies wil weten hoe de ge meenteraad uiteindelijk denkt over alle gedane voorstellen. ACCOORD Met het voorstel dat eigenlijk op de agenda van de raadscommissie finan ciën stond, namelijk het garant staan voor een lening welke de volkstuinstich ting wilde aangaan, had geen van de raadsleden enige moeite Zonder hoofdelijke stemming ging men ak koord met het voorstel. Of de volkstuin stichting een dergelijke lening ook daadwerkelijk zal afsluiten is op dit mo ment nog een open vraag. De rente voor een dergelijke geldlening zal ook weer opgebracht moeten worden. Lie ver probeert men op een andere manier aan een bedrag ineens te komen LEUSDEN C. - De werkgroep agra rische aangelegenheden vergaderde maandag 16 maart j.l. in het gemeen telijk informatiecentrum aan de Zwarteweg. Na de gebruikelijke eerste punten van de agenda te hebben doorgeno men, gaf de heer H.E. Winkelman een uiteenzetting over milieuwetten in het algemeen en de Hinderwet in het bijzonder. Het milieuprobleem staat tegen woordig centraal, zo begon hij zijn betoog, en men zou de indruk krij gen, dat dit een probleem is van deze tijd. Niets is minder waar volgens de heer Winkelma en hij noemde de pro blemen in de leerlooijerijen, aardap pelmeel- en melkfabrieken. HINDERWETVERGUNNING Stond de mens vroeger centraal in het milieu, thans wordt gestreefd naar beheersing van alles wat groeit en bloeit De agrariër krijgt met veel milieuwetten te maken, maar de heer Winkelman wil de de relatie van de landbouwer en de Hinderwet wat meer benadrukken. De uit 1952 stammende Hinderwet is als gevolg van de nieuwe milieuwetge ving meer en meer uitgehold en verou derd op een aantal punten. Wetwijzin- gingsvoorstellen zijn dan ook bij de 1e Kamer in behandeling. Bekend mag worden geacht, zo ging de heer Winkelman verder, dat elk agrarisch bedrijf onder de werking van de Hinderwet valt Dit kan zijn vanwege de mestopslag, hetzij vanwege het heb ben van een motorvermogen van meer dan 2 pk, of vanwege opslag van olie producten of propaangas. Veel agrariërs ervaren het aanvragen van een Hinderwetvergunning als lastig en geldverslindend. Dit in tegenstelling tot het aanvragen van een bouwvergun ning. Hier komt iets tastbaars uit n.l het recht van bouwen. Volgens de heer Winkelman zijn er geen problemen bij het aanvragen van een Hinderwetvergunning, indien dat door een deskundige wordt gedaan. Hierop wilde hij verder niet ingaan en richtte zich meer op een zaak van groter belang n.l. het gelijktijdig aanvragen van een Hinderwetvergunning met een bouwvergunning Men kan dan het pro bleem voorkomen, dat men wel de bouwvergunning krijgt en later bij het aanvragen van een Hinderwetvergun ning nul op het rekest krijgt, zodat de nieuw gebouwde schuur of anderszins niet gebruikt, niet rendabel gemaakt kan worden. Het is goed erop te wijzen, aldus de heer Winkelman, dat wanneer een bedrijf hinderwetplichtig is door een bepaalde oorzaak, het gehele bedrijf onder de werking van de Hinderwet valt. Indien men later het voornemen heeft het bedrijf te gaan uitbreiden of te wijzi gen dan is hiervoor in het algemeen een vergunning nodig. Alleen niet in de ge vallen waarvan redelijker wijze moet worden aangenomen, dat van de uit breiding of wijziging gunstige gevolgen verwacht mogen worden zowel ten aan zien van de aard als van de omvang van het gevaar, schade of hinder buiten de inrichting. Wel is een vergunning nodig voor wij ziging van b.v. een kalveropfokkerij en -mesterij in een handel in nuchtere kal veren. Na deze uiteenzetting ging de heer Winkelman nog in op het feit dat er mo menteel in Leusden zo n 180 agrari sche bouwpercelen bestaan. Hiervan hebben 60 bedrijven een Hinderwetver gunning aangevraagd; 40 daarvan heb ben dit gedaan in de afgelopen 10 jaar hieruit blijkt dus dat een groot aantal agrariërs nog niet in het bezit is van een Hinderwetvergunning Aangezien de burgerbebouwing steeds verder op dringt, stelde de heer Winkelman dat een Hinderwetvergunning toch wel voor deze bedrijven noodzakelijk is. Bij de bespreking van het structuurplan in verband met uitbreiding van woon kernen, zal terdege rekening worden gehouden met de agrarische bedrijven Op dit moment is in de Eerste Kamer een voorstel in behandeling, dat een vergunning in de toekomst geweigerd zal kunnen worden. Op dit moment is die mogelijkheid er nog niet, zodat ook op grond daarvan het zeker belangrijk is, dat elk bedrijf de nodige maatregelen treft. Volgens de heer Verbeek, komt het er nu op neer, dat indien wel een Hin derwetvergunning verstrekt is, het be drijf zal moeten handelen naar de letter van die wet. In geval van problemen zal die vergunning kunnen worden inge trokken. waardoor het bedrijf zal moe ten ophouden te bestaan. De agrariër zal dan schadeloos gesteld worden Is er daarentegen geen Hinderwetvergun ning afgegeven, dan mag hij in principe alles doen. maar krijgt geen schade loosstelling als zijn bedrijf opgeheven wordt. Men ging nog even in op de Hinderwet vergunning, die de Dierenhoeve zou moeten hebben. Men stelde, dat indien de Dierenhoeve Hinderwet plichtig is. dit anders zal worden bekeken dan bij agrarische bedrijven. Voorts kwam aan de orde, dat de af standsnormen zoals die in de Hinder wetvergunning zijn vast gelged, op de bestaande bedrijven niet strikt toepas baar zijn. De huidige situatie in Leusden is zo, dat de burgerwoningen soms zeer dicht bij agrarische bedrijven staan Soepelheid is dus bij het verstrekken van een Hinderwetvergunning gebo den Problemen zouden er wel kunnen ontstaan indien de aanvraag van een Hinderwetvergunning tevens gepaard gaat met de aanvraag van een bouw vergunning voor een uitbreiding van het bedrijf B W van de gemeente zullen ruim van gedachten moeten zijn Nieu we bewoners die zich in de nabijheid van een agrarisch bedrijf in een burger woning vestigen, accepteren daarmede stilzwijgend toch wel de eventuele „overlast' Indien zo n bewoner toch nog een bezwaar gaat maken, dan zal hij wellicht tot aan de Kroon moeten gaan en dan is het nog maar de vraag of hij dit redden zal Wel zal het mogelijk zijn een wijziging aan te brengen in de bestaande Hinderwetvergunning indien er van omwonende bezwaar zou ko men. Dit zal echter van gemeentezijde in de adviessfeer komen te liggen. Hierna werd er gesproken over het gie ren van agrarische grond die grenst aan de burgerbebouwing. De eventuele stankoverlast van het gieren valt echter niet onder de werking van de Hinder wetvergunning. Het aanvragen van een Hinderwetvergunning kost enige hon derden guldens inclusief alle bijkomen de kosten De heer Winkelman advi seerde daarbij een architekt in te scha kelen Voorzitter Van Woudenberg maakte de opmerking, dat voor het aan vragen van nog zo'n 100 vergunningen het wellicht zinvol is een architekten- winkel in te schakelen Belangrijk is, dat bij het aanvragen van een Hinderwet vergunning de voorwaarden van tevo- Ook kwam er nog een vraag of er een verplichting bestaat tot het aanvragen van een Hinderwetvergunning Binnen kort. zo werd medegedeeld, zullen de agrarische bedrijven die rondom de be staande kommen liggen van de ge meente bericht krijgen, dat zij een Hin derwetvergunning kunnen aanvragen ren met de gemeente worden doorge praat Wellicht zijn er bepaalde punten die in de overlegssfeer toch gewijzigd kun nen worden, zodat hetzelfde effect be reikt wordt Begeleiding blijft bij deze procedure zeer wenselijk VERKEERSBORDEN Een volgend punt op de agenda was het feit, dat door agrariërs bezwaar wordt gemaakt tegen de plaatsen waar de huidige verkeersborden in de ge meente Leusden staan. In het agrari sche bedrijf wordt uit econmoisch oog punt meer en meer een beroep gedaan op grote machines. De boer zal, indien deze machines over de openbare weg worden vervoerd, zoveel mogelijk rechts rijden, teneinde het overige ver keer niet te hinderen. Dat uiterst rechts rijden nu, heeft in een paar gevallen het sneuvelen van verkeersborden tot ge volg gehad De vraag was dan ook, of bij het plaatsen van borden met dit ge geven rekening gehouden kon worden De heer Roggekamp antwoordde, dat er in Leusden niet voldaan wordt aan de regels die gelden voor het plaatsen van verkeersborden. Andere mogelijkheden voor het plaatsen van verkeersborden zijn in Leusden niet aanwezig Overigens was het de werkgroep niet bekend of veel borden plat gereden worden ENQUÊTE STRUCTUURPLAN Ten aanzien van de enquête met be trekking tot het structuurplan kon de heer Roggekamp mededelen, dat van de 180 formulieren er reeds 139 zijn geretourneerd, waarvan 13 blanco. Men hoopt toch wel op een 100% res pons en de gemeente gaat uit van de slogan „beter laat (binnen 14 dagen,) dan nooit". Bij de gemeente zijn nieuwe for mulieren niet aan te vragen voor die gevallen waarbij het eerste exem plaar niet meer voorhande is. De heer de Groot wilde toch wel genotu leerd zien, dat de informatie die uit de enquête naar voren komt, uitsluitend en alleen voor het onderhavige structuurplan wordt gebruikt. In mei of juni is een vergadering gepland tezamen met agrariërs en de com missie ruimtelijke ordening over dit structuurplan. De volgende vergade ring van de werkgroep agrarische aangelegenheden is op 22 juni 1981 Reeds nu maakte de voorzitter be kend, dat de vergadering die bepaald was op 21 september verschoven is naar maandag 19 October 1981. In 1975 kwam men met de Groene Zoom tot hier Het ligt in de bedoeling deze weg tot aan de Zuiderinslag door te trekken (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Als de Groene Zoom is doorgetrokken richting Zuiderinslag voelt de gemeente Leusden er in principe het meest voor om het ver keer vanaf het Burg. Buiningpark over de Bavoortseweg af te voeren via het kruispunt met de Centrum- weg en via het kruispunt met de Zuiderinslag. Wethouder J. Wage naar liet dit dinsdagavond de werk groep verkeersaangelegenheden weten. Er werden in de vergadering van de werkgroep nog drie andere mogelijkhe den door de wethouder aangedragen om het verkeer vanaf het sportpark af te voeren Dat zou kunnen gebeuren door een gelijkvloerse kruising in de doorge trokken Groene Zoom ter hoogte van het Buiningpark te maken, een voet gangers- en fietsersbrug over of een tunnel voor voetaanaers onder de Groene Zoom aan te leggen Het gemo toriseerd verkeer zou bij de komst van een brug of tunnel gewoon naar de kruispunten moeten De wethouder vond de laatste twee mogelijkheden echter erg kostbaar. „Bovendien krijg je dan dat de verkeersbelasting in de nieu we wijk Claeverenblad-Wildenburg. die tegenover het sportpark komt te liggen, een stuk groter wordt", aldus wethou der Wagenaar Wat de gelijkvloerse kruising betreft zei de Leusdense wet houder, dat het verkeerstechnisch mis schien niet zo handig is om drie kruis punten op één weg, de Groene Zoom, te hebben Als gekozen wordt voor het afvoe ren van de bezoekers van het sport park via de twee eerdergenoemde kruispunten, dan zal het nieuwe ge deelte van de Groene Zoom aan weerskanten worden voorzien van geluidswallen en slootjes. Op die manier kan worden voorkomen, dat voetballers toch de Groene Zoom oversteken. VOORRANG LEUSDENSE TENNISCLUBS Voor een zo economisch moge lijke exploitatie van de aan de Groene Zoom te realiseren zes- baanstennishal is een „volle bak" nodig. Om die hal reeds in het eer ste jaar zo goed mogelijk bezet te krijgen is het gewenst, dat de ge meente op zo kort mogelijke ter mijn - de tennishal is per 15 okto ber a.s. bespeelbaar - een volle dig overzicht heeft van de toe komstige gebruikers. Tot dat doel is o.m. in onze krant van dinsdag j.l. een advertentie geplaatst, aan de hand waarvan de tennisvereni gingen speeluren kunnen clai men. Eind april, aldus de annon ce, zal de toewijzing plaatsvinden en op grond van die toezegging vliegt naar ons idee de kat in de gordijnen. Het is altijd de bedoeling ge weest om de drie Leusdense ten nisclubs voorrang te geven bij het toewijzen van speeltijden en met het oog daarop was oorspronke lijk aan de LTV's Lockhorst, Leus den en de Eemelaar gevraagd hun voorkeursuren uiterlijk op 10 april kenbaar te maken. Tijdens de ver gadering van de commissie Fi nanciën en Economische Zaken op 11 maart heeft Eemelaarvoor- zitter A. Wessels, mede namens de beide andere verenigingen duidelijk gemaakt, dat 10 april veel te vroeg is om een reële be slissing te kunnen nemen. Liever zag hij begin juli of in het uiterste geval begin juni. De commissie leden hadden begrip voor uitstel en e.e.a. zou in de een dag later plaatsvindende vergadering van de werkgroep, die zich met die problematiek bezighoudt, wor den besproken. Kennelijk kan men daar niet met Wessels' be toog meegaan of is ergens sprake van een kortsluiting? Nader over leg met de clubs vond niet plaats. Wij hebben nog even contact gezocht met de heer Wessels, die enerzijds teleurgesteld was over het feit, dat van het „begrip' van de commissieleden niets is te recht gekomen. Anderzijds ver baast hem niet veel meer. In de afgelopen maanden is al zoveel over de tennisproblemen beslist, zonder dat van door de tennis sers verstrekte adviezen gebruik werd gemaakt. Dat gaat net zo lang goed, denken wij, totdat ont dekt wordt, dat ook buiten Leus den overdekt kan worden geten nist en zelfs op betere condities! Desgevraagd verklaart ge- meentevoorlichter H. Hermans, dat er inderdaad sprake is van een misverstand. De werkgroep had wel degelijk begrip voor de argumenten van Wessels en de zijnen. Ten onrechte werd in de advertentie In de Leusder Krant vermeld dat toewijzing eind april zou plaatsvinden. Die zinsnede zal niet vermeld staan in de adver tentie, die dezer dagen in dag- en nieuwsbladen in de regio ver schijnt. Volgende week zal de ad vertentie nogmaals in de Leusder Krant geplaatst worden en ook dan zal het gewraakte regeltje er uit gelaten worden. Overigens ontvangen de bestu ren van de drie Leusdense tennis verenigingen deze week een brief van de gemeente. Daaruit zal, al dus H. Hermans, blijken, dat bij de toewijzing volledig rekening zal worden gehouden met de wensen van de Leusdense tennisvereni gingen. P. C. Rozendaallaan 9 Leusden-C Hotel-Restaurant „DE WITTE HOLEVOET" Holevoetplein 282 Scherpenzeel DINER-CONCERT MET MEDEWERKING VAN HET UTRECHTS STUDENTEN BAROKENSEMBLE. Op woensdag 25 maart a.s. Gaarne verwelkomen wij u om 19.00 uur I voor een apératief, waarna het diner aanvangt om 19.30. I De prijs van deze geheel verzorgde avond bedraagt 1 85.-, inclusief apératief, wijnen en koffie. Wij hopen u als onze gast te mogen ontvangen. Voor resen/ermgen tel. 034971336/3221 I

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3