Het Vrouwenkafé: een plaats waar alle vrouwen welkom zijn let IS mi e r <rnnt leusder hrant Informatie-avond medische gevolgen kernwapens leusder krant: Tot 1 april „goedkope paspoorten Knotgroep Leusden E»S3H=3s=— de meest oeiezm hrcmb r DONDERDAG 19 MAART 1981 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Het vrouwenkafé is een plaats waar alle vrouwen wel kom zijn. Dat dit naar buiten toe niet altijd zo overkomt, is de organisatie en de vaste bezoeksters wel duide lijk. Over de oorzaak hiervan bestaan verschillende meningen, die naar vo ren werden gebracht op 9 maart jl. tijdens Leusder kringen in en over het vrouwenkafé". Deze avond was bedoeld om meer informatie te ge ven over wat er zoal komt kijken bij de organisatie van een vrouwenkafé. Op 18 januari 1977 is het vrouwen kafé in Leusden van start gegaan. Aanvankelijk als ochtendkafé, later werd dit uitgebreid met een avondka- fé. In september 1978 werd echter besloten alleen het avondkafe te handhaven, omdat er minder be zoeksters waren voor het ochtend kafé. BEWUSTWORDING Het vrouwenkafé stelt zich als doel het bewustworden van vrouwen over hun positie in de maatschappij, het die nen als „praatpaal", het steunen van akties, hulpverlening, informatievoor ziening en vorming. Ada van der Vlist en Ans van Keme- nade, „vrouwen van het eerste uur" vertellen: „We wilden werken aan de bewustwording van de vrouw en aan herkenning van eikaars problemen. We voelden ons ook niet thuis bij bestaande vrouwenverenigingen." Het vrouwenkafé richt zich niet alleen op vrouwen in het begin van het be wustwordingsproces, maar ook op vrouwen die hiermee al verder zijn De organisatiegroep achter het vrouwen kafé bestaat uit vrijwilligsters. Momen teel bestaat de groep uit acht vrouwen, te weten: Wil Greeven (vaste bar- vrouw), Jopie v d Wiel (kontaktvrouw), Thea Middelkoop (public relations), Ca- to Essenboom (vertegenwoordigster vrouwenraad). Tine v Leersum (finan ciën), Liesbeth Kuipers, Treesje Schaeffer en Tineke Hartjesveld. Jopie „De groep vergadert éénmaal in de veertien dagen Het kost wel veel tijd, maar het is moeilijk te zeggen hoe veel tijd er precies in de organisatie gaat zitten." Dit jaar verlaten weer een aantal vrouwen de groep Om opvolgsters te kunnen inwerken, vraagt de groep aan belangstellende vrouwen om zich nü voor de organisatiegroep op te geven. Vanaf het begin van het vrouwenkafé zijn er nogal wat aktiviteiten op stapel gezet, maar ook diverse groepen zijn vanuit het vrouwenkafé van start ge gaan. Sommige groepen zijn opgehe ven, andere zijn blijven bestaan, een gedeelte daarvan zijn hun eigen leven gaan leiden Thea: „Het is de bedoeling dat. wan neer er een groep in het leven wordt geroepen, deze op eigen benen gaat staan. Het is anders niet op te brengen voor de organisatie van het vrouwenka fé. De groepen ontstaan vaak naar aan leiding van thema-avonden, waan/oor een grote betrokkenheid bestaat bij de vrouwen. Voorbeeld daarvan is de groep „vrouwen en bijstand". Cato. „Ook bij de thema-avond „wel/geen kinderen" was veel belangstelling van heel verschillende vrouwen Er was een moeder van acht kinderen, maar ook een vrouw, die we naar een BOM-groep moesten verwijzen. Naar aanleiding van dit thema zijn nu ook vrouwen bezig een groep te vormen die zich hiermee bezig houdt THEMA-AVONDEN De thema's voor deze avonden kun nen de vrouwen zelf inbrengen en/of zelf voorbereiden. De tot nu toe gehou den thema-avonden varieerden van praten over jezelf, over je kinderen, je partner, werk, emancipatie, tot het pra ten n a v een film, een toneelstuk of kabaret Treesje is kontaktvrouw voor de thema-avonden Op de vraag of de thema-avonden in een behoefte voorzien, antwoord Thea. „We bekijken het zó, dat een avond geslaagd is als de bezoeksters er en thousiast over zijn We beoordelen het succes van een avond niet naar de op komst. Over het algemeen trekken de avonden veel vrouwen, maar als bij een mindere opkomst de belangstelling van de vrouwen diepgaand is, kun je zo n avond ook als geslaagd beschouwen". Naast de thema-avonden kunnen de vrouwen ook de open avonden bezoe ken. waarop ze wat kunnen drinken, lezen, praten, dansen of onder leiding van Cato aan handenarbeid kunnen doen FINANCIËLE SITUATIE Tine „Het Vrouwenkafé draait sinds een jaar met een begroting omdat we nu een subsidie krijgen voor aktiviteiten als films en dergelijke De verdere on kosten worden door de bezoeksters zelf betaald. In tegenstelling tot verenigin gen waar men kan terugvallen op vaste contributies, kunnen de te dragen kos ten voor een vrouwenkafé, waar men de opkomst voor de verschillende avonden moeilijk kan inschatten, nogal hoog zijn. Thea en Cato vinden de subsidiever- deling onder de vrouwenverenigingen eigenlijk onevenredig „Het vrouwen kafé werkt van deze organisaties het meest aan de bewustwording van de vrouw, maar krijcjt evenveel als de ove rige groepen" Over het vrouwenkafé bestaat vaak een heel negatief beeld Voor mannen is de deur vanzelfsprekend gesloten, maar een heleboel vrouwen durven er ook niet heen te gaan. Het feit dat het vrouwenkafé vaak gezien wordt als een aktiegroep, maakt dat men veel vrou wen „verliest" Ook worden vrouwen uit het vrouwenkafé over één kam gescho ren met feministen, iets wat per definitie niet juist is In het vrouwenkafé komen zowel feministen als vrouwen met een andere opvatting. Op de onlangs georganiseerde avond over de organisatie van het vrou wenkafé, was een twintigtal vrouwen aanwezig. Deze groep bestond naast de organisatiegroep uit bezoeksters en een pianiste - Jose - uit Utrecht die voor de muzikale omlijsting zorgde De vrouwen waren óf regelmatige bezoek sters door de jaren heen - een aantal van hen al vanaf het begin - maar er waren ook „nieuwelingen De bezoek sters kwamen niet uit één leeftijds groep. De meeste vrouwen komen naar het vrouwenkafé voor de gezelligheid, om met elkaar te praten over een aantal zaken die hen bezig houdt Ze vinden het belangrijk dat er daartoe een plek is, naast een druk leven Met de stelling, dat men naar het vrouwenkafé gaat als het thuis slecht gaat. waren de vrouwen het zonder meer niet mee eens „Ze ker". zeiden enkelen, „het kan voor sommige gevallen gelden dat men uit onvrede komt, maar het geldt niet voor de meesten" De vrouwen vinden het jammer dat ze nog niet over een eigen ruimte beschikken, die ze zouden kun nen inrichten zoals ze zelf willen Enkele vrouwen komen voor de warmte die ze aantreffen in het vrou wenkafé. Een warmte, die anderen juist misten in het vrouwenkafé: „Als het vrouwenkafé er niet meer is, zal ik er niet mee zitten Je leert van alles, ook buiten het vrouwenkafé om. Bewust wording is een proces dat zich afspeelt in je hele leven en niet alleen in het vrouwenkafé". Waarop de anderen zich weer afvroegen waarom deze vrouwen dan kwamen Hierop kregen ze echter geen bevredigend antwoord LEUSDER VROUWENKRANT Vorige maand verscheen voor het eerst de Leusder Vrouwenkrant. Zeker voor een eerste uitgave is het een goed nummer, omdat in grote lijnen alle akti viteiten en de nee.rsjag van die aktivitei ten er wel in terug te vinden zijn Het idee voor een eigen vrouwenkrant van het kafe was vong jaar mei al ontstèan. Riet, één van de maaktsters, miste zelf de leuke dingen in het blaadje. Ze vond dat het te serieus geworden was Ze vertelde dat een krantje maken nog best moeilijk was en raadde eventuele opvolgsters aan minstens met een groepje van zeven a acht vrouwen sa men te werken. Het leukst zou een the manummer zijn, waarin men het geko zen onderwerp vanuit diverse invals hoeken benaderd VROUWENCENTRUM Cato is afgevaarde voor de Vrouwen raad en heeft op die manier te maken met de gang van zaken rond het verkrij gen van de benodigde ruimte voor een vrouwencentrum. De vrouwenraad is echter niet tevreden met de 40 m2 die toegewezen is om alle vrouwengroe pen in Leusden onder te brengen. Deze ruimte ligt onder het nieuw te bouwen gemeentehuis. De reakties vanuit het vrouwenkafé op het idee van een vrouwencentrum waren wel positief Veel vrouwenver enigingen zitten met een ruimtegebrek en een gezamenlijk gebouw zou een goede oplossing zijn. Aan de andere kant moet men goed in het oog houden dat iedere vrouwengroep haar eigen identiteit bewaart Er is wel over en weer nog wat afstandelijkheid. Van de kant van het vrouwenkafé wijt men dat ook enigszins aan de naam „vrouwen kafé". Om terug te komen op de aktiviteiten tot en met juni is er nog genoeg te doen in het vrouwenkafé Het programma staat altijd in de Leusder Krant Voor belangstellende vrouwen volgt hier een globaal overzicht Maart 3 open avonden, 1 avond met een film en 1 avond over niet seksisti sche kinderboeken. April. 1 avond over emancipatie in het onderwijs, thema aan de hand van boek of artikel en open avond. Mei. 2 open avonden, thema „heb je het ook zo druk" en film. Juni kreatieve avond over hoe je naar jezelf kijkt en slotavond kabaret- optreden) Alle vrouwen zijn welkom, iedere maandagavond in hiet vrouwenkafé, dat haar onderkomen heeft in De Hakhorst. Leonie Merts. LEUSDEN - Op 30 december jl. hebben artsen, verpleegkundigen en andere werkers in de gezondheids zorg in een pagina-grote advertentie de aandacht gevraagd voor de medi sche gevolgen van het gebruik van kernwapens. Zij delen mee dat uit medisch-wetenschappelijk onder zoek is gebleken dat herstel van de samenleving na een atoomoorlog onmogelijk is. Zij konstateren tegelij kertijd dat het publiek onvoldoende is voorgelicht over de medische en andere gevolgen van het gebruik van kernwapens. De letterlijke tekst van de adver- tentië-boodschap gericht aan rege ring en parlement luidde: Wij, Nederlandse artsen en andere bij de gezondheidszorg betrokkenen, richten ons tot u met een zelfde bood schap als onze Amerikaanse collegè's onlangs hebben verzonden naar de re- gerinosleiders Carter en Brezjnjef Wij doen dit omdat naar onze mening het publiek onvoldoende is voorgelicht over de medische en andere gevolgen van het gebruik van kernwapens, terwijl in de internationale politiek steeds meer met een kernwapenoorlog rekening wordt gehouden Uit medisch-wetenschappelijk onder zoek blijkt het volgende 1Zelfs een beperkte atoomoorlog ver oorzaakt dood. verwondingen en ziekte op een tot nu toe ongekende schaal. 2 De medische wetenschap staat machteloos tegenover de gevolgen van een atoomoorlog. Een groot deel van de ziekenhuizen zal zijn verwoest, een groot deel van de art sen en verpleegsters zal omgeko men of zwaar gewond zijn, er zullen geen genees- en verbandmiddelen meer beschikbaar zijn De meeste overlevenden zullen alsnog sterven aan de gevolgen. 3 Een doeltreffende Bescherming Be volking is onmogelijk. Ontploffing, hitte en straling zullen ook diegenen doden die in een schuilkelder hun toevlucht hebben kunnen zoeken; de radio-actieve neerslag zal de mensen die zijn geëvacueerd ach terhalen. 4 Herstel van de samenleving na een atoomoorlog zal onmogelijk zijn. Mi lieu en maatschappelijk leven, de gehele gezondheidszorg inbegre pen, raken in het grootste deel van de wereld onherstelbaar ontwricht 5. Er zijn geen overwinnaars na een atoomoorlog. Grote delen van de wereld zullen generaties lang door radio-actieve neerslag besmet blij- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt op dinsdag en donderdag REDAKTIE Bertien Calkoen, (bureauredaktie), Marnix Krei|ns. Caspar van Loo en Berl Vos Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos MEDEWERKENDEN: Achterveld: Fam. D. Bijl, Joh van Oldenbarneveltstraat 18, tel 03425- 2090 Leusden/centrum Elly Acherman, Lijsterbeslaan 17, telefoon 941565 Frits van Breda. Asschatterweg 63, telefoon 941757 Alex Fieseler, Lindenlaan 34, telefoon 942553 Leonie Merts. Karper 11telefoon Tea Middelkoop, Waarden 20, telefoon 943724 Leusden-zuid: Anco Mali. van Hardenbroeklaan 30. telefoon 940273 Sport: Peter Op den Camp, Finnmark 32. telefoon 941380 Inleveren kopij: Kopij voor het dinsdagnummer dient uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur in ons bezit te zijn, voor het donderdagnummer vóór woensdagmiddag 12 uur Redaktie-adres: Rozendaallaan 9, Postbus 11, Leusden-centrum Kantoor geopend van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13 30 uur tot 17.00 uur (alleen op werkdaqen) telefoon: 033-941495. ven üe atmosfeer zal zo verstoord zijn dat alle leven op aarde ernstig wordt aangetast, Daarom doen wij omwille van dg be scherming van het menselijk leven een beroep op u 1. te werken aan de ontspanning tus sen de machtsblokken 2 het gebruik van alle kernwapens uit te bannen 3 het gevaar te erkennen van het in voorraad hebben van enorme aan tallen kernwapens en een begin te maken met het onschadelijk maken daarvan. Wij dringen er bij u op aan met ons een gesprek aan te gaan over de medi sche gevolgen van een atoomoorlog Wij dringen er bij alle artsen over de gehele wereld op aan deze oproep te steunen Eén van de leerlingen van de Ho gere School voor Gezondheidszorg te Leusden, tevens lid van de I.K.V.- werkgroep, Mirjam Zonneveld, heeft aan deze advertentietekst bekend heid gegeven via de publikatiebor- den in de school. Dit had tot gevolg dat het aantal leerlingen van de school lieten weten graag nader geïnformeerd te worden over de me dische gevolgen van een atoomoor log. Daarom organiseert het I.K.V. Leusden op dinsdag 24 maart, om 20.00 uur, in het gebouw van de Ho gere School voor de Gezondheids zorg, Larikslaan 10, een voorlich- tings- en gespreksavond over dit on derwerp. Dr. D. Ruijven, arts te Ede, één van de ondertekenaars van de advertentie is bereid gevonden aan deze avond zijn medewerking te verenen. Aan de plaatselijke artsen, wijkver pleegkundigen en andere werkers in de gezondheidszorg in de gemeente Leusden heeft het I.K.V. een uitnodi ging gestuurd om deze avond bij te wonen. Het wordt steeds moeilijker mensen te vinden die nog niet zijn geabonneerd op de Leusder Krant. Misschien is er iemand in uw omgeving, een familielid, de buurman, of wie dan ook, die nog geen abonnement op de Leusder Krant heeft. Indien het u mocht lukken een abonnee te werven dan stellen wij daar natuurlijk een leuk presentje tegenover. Een presentje waarbij we gedacht hebben aan de vogels in het komende voorjaar. Dit leuke zelfbouw vogelnestkastje krijgt u van ons kado als u een jaarabonnee aanbrengt op de Leusder Krant. De nieuwe abonnee ontvangt de krant één maand gratis. Stuur daarom vlug onderstaande bon in. E ac Hij t e E lat iei nn 5 J. at 1C 2. H sp no ')9 H LEUSDEN - Voor de laatste maal dit seizoen gaat de knotgroep aan de slag, aanstaande zaterdag vanaf 9 uur bij „Koepon". Ron van Aldewereltlaan 2, Leusden-Zuid. Een ieder die het be houd van het landschap de moeite waard vindt, krijgt de kans daaraan ook actief mee te werken Voor nadere inlichtingen tel 944873 of 942902 LEUSDEN - Wie dit jaar een nieuw paspoort nodig heeft of zijn oude moet laten verlengen, doet er ver standig aan dit voor 1 april aanstaan de te regelen. Afgifte van een nieuw of verlenging van een bestaand pas poort kost tot 1 april 48,80, daarna 59,30. Voor het aanvragen van reisdocu menten en alle informatie daarover kan men terecht bij de afdeling Burgerzaken op het gemeentehuis. Hamersveldse- weg 2, telefoon 941247. toestel 122 1 V. Als^bonnee van uw krant geef ik een nieuwe abonnee0p' Adres: postcode: Plaats-. Graag ontvang ik het vogelnestkastje. De nieuwe abonnee is: Adres. postcode: Plaats: Deze ontvangt de krant eerst een maand gratis en betaalt daarna per jaar. verzonden).

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5