xl testuur PvdA wil van Mandemaker af i Turn- en atletiekcomplex donderdag in gemeenteraad Schoolraad heeft meer tijd nodig .Aanblijven als wethouder niet in belang PvdA" Morgenavond esloten eden- vergadering ÉJ) 44 4 J L br Inspraaktermijn verkeersplan is te kort Overzicht GAB: meer werklozen in Leusden EHBO- leden- vergadering vakiiaai; IK IIE LEIISIIER KRAKT Kledingbeurs Leusden-Zuid Reimus&Snel Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden FOTO-KOPIE NODIG? Verantwoordelijk red a kleur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 1 11,80 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. DINSDAG 24 MAART 1981 -12e JAARGANG NO. 95 /an een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het bestuur van de afdeling Leusden van de Partij van de rbeld wil af van zijn wethouder Jan Mandemaker. Het bestuur heeft de iethouder van financiën onlangs gevraagd om „dringende persoonlijke edenen" af te treden. Na een aanvankelijke toezegging dat te zullen doen, is landemaker daarop terug gekomen. Het bestuur heeft nu geen vertrouwen teer in de wethouder en is van mening dat hij in ieder geval niet geplaatst kan orden op de lijst van kandidaatsraadsleden voor de verkiezingen van olgend jaar. Morgenavond vergadert de PvdA-afdeling over deze affaire. De ergadering is niet openbaar. zou kunnen wordenDe diskussie heeft geleid tot een initiatief van het bestuur tot het doen van „een aantal principiële stappen". In de uitnodi ging staat niet. welke deze stappen zijn Ze zullen morgenavond worden toegelicht alsmede de overwegingen die tot die stappen geleid hebben. „Gezien de gevoeligheid van de pro blematiek heeft het bestuur moeten besluiten, overigens niet zonder schroom, om de vergadering een be sloten karakter te geven". Daarmee wordt afgeweken van een gebruik in de PvdA, namelijk om de ledenverga deringen in het openbaar te laten plaatsvinden. De leden van de afdeling Leusden an de PvdA zijn uitgenodigd voor en bijeenkomst waarop gesproken al worden over „de gemeentelijke Dolitiek. waarbij in het bijzonder zal /orden ingegaan op de huidige poli- ieke situatie en het funktioneren van >estuur en fraktie hierin". In de uitno- liging staat dat de situatie rond eve- lementenhal en Leusder Kringen in iet bestuur heeft geleid tot een uitge breide diskussie over de vraag op velke wijze „het geschonden gezicht fan de PvdA in Leusden gerenoveerd ONVREDE De te nemen principiële stappen mogen dan officieel nog niet bekend zijn. duidelijk is wel dat zij voorname lijk wethouder Mandemaker zullen betreffen Al geruime tijd bestaat er binnen Progressief Leusden - de thans nog bestaande combinatie van PvdA, D'66, PPR en PSP - onvrede over het funktioneren van Jan Man demaker als wethouder. Mandema- Wethouder Jan Mandemaker gesteund kennelijk alleen door andere partijen Onafhankeh|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden i BDU ffi' Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. ker zou onvoldoende de progessieve standpunten verdedigen in de verga deringen van het college van burge meester en wethouders. Voorts zou den de kontakten tussen wethouder en fraktie, en wethouder en bestuur niet optimaal zijn. Die fricties dateren niet vandaag of gisteren. Al enkele maanden na het aantreden van Mandemaker als wet houder was er in progressieve kring kritiek op zijn funktioneren Op 18 oktober vorig jaar sprak het afde lingsbestuur een dag lang met de wethouder over deze problemen. Er werden afspraken gemaakt om tot betere onderlinge verhoudingen te komen en tot een herstel van het vertrouwen in de progressieve wet houder Die afspraken blijken niet in vol doende mate tot resultaten te hebben geleid. De „zaak-Mandemaker" es- kaleerde eind januari - begin februari van dit jaar. toen in commissie- en raadsvergaderingen de bouw van een aktiviteitencentrum en een ten- nishal in Leusden besproken werden De progressieve frakties verzetten zich met hand en tand tegen deze plannen en men verwachtte van zijn wethouder, dat hij het collegevoor stel niet zou ondersteunen. Uit niets bleek echter, dat Mandemaker bin nen het college een minderheids standpunt had ingenomen Op het laatste moment kwam de wethouder van financiën met een persoonlijke verklaring, waarin hij de bezwaren van zijn fractiegenoten onder schreef. maar het was toen te laat om dat als een minderheidsstandpunt op te vatten Die gang van zaken wekte beroering binnen en buiten de raad. In bestuurlijke kringen binnen de PvdA vreesde men schade aan het imago van de partij Vervolgens werd ook de afwezigheid van de wethou der bij de jaarlijkse progressieve nieuwjaarsbijeenkomst „Leusder Kringen" hem ernstig kwalijk geno men. ZELF OPSTAPPEN Op 14 februari sprak een afvaardi ging van het bestuur - bestaande uit voorzitter, secretaris en penning meester - met Jan Mandemaker Zij stelden hem in kennis van een be stuursbesluit. dat inhield om de wet houder in overweging te geven om dringende persoonlijke redenen op te stappen In dat gesprek zou Jan Mandemaker hebben gezegd, dat hij zelf al besloten had om begin maart zijn wethouderschap te beëindigen Maar dan om politieke redenen en dat zou hij nog wel naar buiten laten blijken ook Begin maart gebeurde er helemaal niets Althans niet met het wethou derschap van Jan Mandemaker. Eind februari liet hij het bestuur van de PvdA weten op zijn eerder genomen besluit terug te komen en toch maar niet af te treden. Volgens zegslieden in de PvdA zou Mandemaker op zijn besluit zijn teruggekomen na een gesprek met een „top-ambtenaar" van de gemeente Leusden. die hem een aantal politieke overwegingen zou hebben ingegeven Er wordt daarbij gedoeld op Reier van Gooi, de per 1 juni aanstaande benoemde gemeentesecretaris. Desgevraagd zegt Van Gooi dat hij Mandemaker nooit politieke adiiezen over zijn wethouderschap heeft gegeven Oók zou de wethouder zijn standpuntbe paling hebben laten beïnvloeden door contacten met leden van CDA en VVD in Leusden. OPVOLGER Dat alles staat vermeld in een zeven punten omvattende brief van het be stuur van de afdeling aan Jan Mande maker De kernpunten daaruit zijn hierboven al in de inleiding ge noemd het bestuur heeft geen ver trouwen meer in de wethouder en het bestuur is van mening dat Jan Man demaker voor de verkiezingen van volgend jaar niet meer op de kandi datenlijst moet voorkomen Dat laat ste zal het bestuur morgenavond aan de ledenvergadering voorleggen. In de op 10 maart gedateerde brief wordt wethouder Mandemaker er verder van in kennis gesteld, dat het bestuur van mening is. dat het aan blijven van zijn persoon als wethou der niet in het belang is van de PvdA Het bestuur concludeert dat Mande maker als wethouder kennelijk alleen steun geniet van andere partiien. Tenslotte bevat de brief een uitno diging aan het adres van de wethou der om zich alsnog terug te trekken Het bestuur meldt in dat geval al een kandidaat-opvolger in de persoon van Jan Jacobs beschikbaar te heb ben Mandemaker zou tot vijf dagen voor de vergadering van morgen avond schriftelijk aan het bestuur te kennen kunnen geven, dat hij terug treedt Voor zover bekend heeft hij dat niet gedaan (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De eventuele bouw van een turn- en atletiekcentrum an nex woningcomplex In 't Ruige Velt Is één van de punten op de agenda van de raadsvergadering van aanstaande donderdag. Het college vraagt de raad om op basis van een twaalftal randvoorwaarden, die eerder in de commissies besproken zijn, in princi pe in te stemmen met een verdere uitwerking van het plan. Mocht de raad dat inderdaad wille, dan stelt het college voor om de voor woning bouw gebruikelijke procedure verder te volgen, wat onder meer inhoudt dat er een samenwerkingsovereen komst tussen 'Stad en Rekreatie' en de gemeente moet komen. Onder meer daarvoor komt de ge meenteraad donderdagavond om 19.30 uur In openbare vergadering in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamersveldseweg 2, bijeen. De volle dige agenda vermeldt: 1 Opening 2 Mededelingen 3 Notulen 4 Ingekomen stukken 5 1e wijziging kapverordening 6 Oprichting geregionaliseerde Brandweer Eemland 7 Voorbereidingsbesluit Hessenweg 218 (Huize St Joseph) 8 Voorbereidingsbesluit Maanweg 16 9 Vervallen 10 Aankoop Hamersveldseweg 52 11 Verkoop grond aan de Stichting Bouwteam Leusden ten behoeve van de bouw van 73 premie-A woningen en 4 vrije sectorwoningen in het deel- plan Zwanenburg 12 Verkoop grond aan de Wonings tichting Leusden ten behoeve van de bouw van 226 woningwetwoningen waaronder 62 Van Dam-eenheden in het deelplan Zwanenburg 13 Verkoop gemeentelijke gebou wen voor de openbare dienst. 14 Eventuele realisatie indoor atle- tiek-turncentrum in Leusden (Huis voor de Sport). 15 Vacatures bestuur Zwembad stichting Leusden 16 Aanvrage ex artikel 72derLager- onderwijswet 1920 ten behoeve van de P C. lagere school „De Regen boog" 17 Diverse aanschaffingen ex artikel 50 van de Kleuteronderwijswet en ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920. 18 Renovatie voetbalveld Burge meester Buiningpark 19 Subsidie in het kader van de rijks bijdrageregeling sociaal cultureel werk 1981 (voorheen educatief pro gramma) 20 Beschikbaarstelling krediet voor verbouw en inrichting tijdelijk cen trum voor jeugd- en jongerenwerk (Zwarteweg 29) 21 Garantieverlening Stichting Volkstuinencomplex Leusden (wordt nagezonden). 22 Aanschaf dranghekken 23 Actualisering begroting 1980 24 Actualisering begroting 1981. 25 Rondvraag 26 Sluiting (van een onzer medewerkers) LEUSDEN Voor de derde keer binnen één jaar vragen burgemeester en wethouders van Leusden aan de schoolraad om te reageren op een gemeentelijke nota, terwijl de termijn die daarvoor geboden wordt In de ogen van de schoolraad veel te kort Is. Enkele maanden geleden heeft de schoolraad al een gepeperde brief aan B. en W. gezonden met de mede deling dat zij voortaan zou weigeren met een advies te komen als er geen gelegenheid wordt gegeven het on derwerp op een behoorlijke manier in een vergadering van de schoolraad aan de orde te stellen. De schoolraad wil zich niet laten verleiden om over het verkeersplan haar oordeel te ge ven zonder dat men daar op een behoorlijke manier over heeft kun nen praten. De gemeenschappelijke school raad voor het openbaar onderwijs in Leusden is het adviesorgaan voor de gemeente voor zaken betreffende het openbaar onderwijs In de school raad hebben vertegenwoordigers van ouders, onderwijskrachten en gemeente zitting Vooral de para graaf over veilige schoolroutes in de gemeentelijke verkeersplannen heeft uiteraard de belangstelling van de schoolraadleden De schoolraad vergadert éénmaal per maand. Donderdagavond 19 maart vergaderde de raad. terwijl op datzelfde moment de verkeersexpo- sitie in het gemeentelijk expositie centrum plaatsvond Enkele dagen daarvoor was het verkeersplan aan de schoolraad gezonden met het ver zoek vóór 6 april a s te reageren Dit verzoek was voor de leden van de schoolraad de druppel die de emmer deed overlopen Er gaat een brief naar de gemeente waarin men verwijst naar het eerder ingenomen standpunt dat men weigert inspraak te leveren als daarvoor niet voldoen de tijd wordt gegeven Op deze ma nier wordt de hele inspraak een farce, is de mening van de schoolraad De schoolraad zal de gemeentelij ke verkeersplannen op de agenda zetten van de vergadering van 23 april. Aan de hand van een notitie welke de schoolraadleden Brandligt en Vunderink zullen opstellen zal men het verkeersplan bespreken Zo als het er nu naar uitziet zal de in spraak van de schoolraad op het verkeersplan dan niet meegenomen kunnen worden in het totaal van de reacties, welke de werkgroep ver- keersaangelegenheden op 14 april al gaat behandelen. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN/AMERSFOORT - In de gemeente Leusden waren vorige maand 225 mensen werk loos. Onder hen waren 73 vrou wen. Vorig jaar februari waren maar 98 Leusdenaren zonder werk, 62 mannen en 36 vrouwen. De vraag naar personeel In deze gemeente was afgelopen maand nul komma nul. In februari 1980 waren er nog 73 vacatures In Leusden. Deze gegevens blijken uit een overzicht van het Gewes telijk Arbeidsbureau (GAB) Amersfoort. In het rayon Amersfoort, be staande uit de gemeenten Amersfoort. Baarn, Bunschoten. Eemnes. Leusden, Soest en Woudenberg, stonden vorige maand 2108 mannen bij het ar beidsbureau als werkloos in geschreven. van wie er 186 jon ger waren dan 19 jaar en 467 in de leeftijd van 19 tot en met 22 jaar waren Vergeleken met fe bruari 1980 is het aantal werklo ze mannen gestegen met 1161. Het aantal vrouwen dat naar werk zocht liep op van 649 naar 1025 In de zeven gemeenten werden afgelopen maand maar 325 banen aangeboden. 1306 minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Het Gewestelijk Ar beidsbureau heeft ook in pro centen uitgedrukt hoe de leef tijdsverdeling is van de werklo zen in februari 1981 (mannen) 31% in de leeftijd van 19 tot en met 22 jaar. 61% ii de leeftijd van 23 tot en met 49 jaar en 8% tussen de 50 en 60 jaar; (vrou wen) 46% in de leeftijd van 19 tot en met 22 jaar. 51% tussen de 23 en 49 jaar en 3% in de leeftijd van 50 tot en met 60 jaar. SELECTIEF Volgens het arbeidsbureau heeft de stijging van de werk loosheid duidelijk te maken met de steeds zwakker worden eco nomie en de daling van het aan geboden werk in de bouw. Dat veel jongeren geen baan kunnen krijgen ligt naar de mening van het arbeidsbureau aan de uiterst selectieve keuze van het bedrijfs leven. dat in de meeste gevallen ervaring als een vereiste stelt, waardoor jongeren al vlug afval len. LEUSDEN - Aanstaande donder dagavond 26 maart houdt de EHBO haar ledenvergadering. De avond be gint om 20 00 uur en wordt gehouden in De Heerd. Berkelwijk 33 - Eva bijt door in Leusden pag. 3 Gemeente helpt padden pag 5 - Lisiduna houdt uitvoering pag 5 Leusdenaren blijken Aardig Vaardig pag. 6 en 7 - Geslaagde uitvoering DWS pag. 9 - Overig Achtervelds nieuwspag 9 -Sport pag 10 - Spaanse ontboezeming pag. 11 LEUSDEN - Op woensdagmiddag 1 april wordt er een kledingbeurs gehouden van 14.00 tot 16.30 uur in 't Trefpunt aan de Arnhemseweg 75. Heeft u goede en bruikbare kleding, dan kunt u deze brengen op maan dag 30 en dinsdag 31 maart tussen 14.00 en 15.00 uur In 't Trefpunt. De opbrengst van de kleding zal besteed worden aan het verzenden van kleding naar Zuid Afrika; het adopteren van een projekt en aan de stichting Mensen in Nood. Ook dit keer hopen de organisatoren dat er veel kleding zal worden gebracht, waar vooral voor kinderen vaak leuke dingen bij zijn Verzekeringen Gratis huizenpocket Computerhypotheek adviezen. Eenzijdige courtage Taxaties tv makelaardij og baars woningen bv. Bemiddeling bij aankoop en verkoop van onroerend goed. Hamersveldseweg 10a, 1833 GP Leusden C telefoon 033-943880 hamersveldseweg 26 leusden. tel. 033-944569 Rozendaallaan 9 Leusden-C. Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag resp. donderdagavond 18 00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1