AFVAL LEUSDEN NIET DIRECT NAAR AVR ROTTERDAM ■ty.X „Maak van oud raadhuis bijvoorbeeld een museum" M VAXliAMi IN UK liBIISIIBK KRANT III uj ni LJLJ Raad verbindt geen politieke konsekwenties aan uittreden wethouder Raadslid Henk van der Sloot: „Stichting jongerencentrum overleggen met jeugdraad" Commissie OW/RO vergadert 7 april ■1 Leusder Krant j Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden CDA-raadslid E. Blom: Provinciale commissie vindt: FOTO-KOPIE NODIG? Reimus&Snel DINSDAG 31 MAART 1981 12e JAARGANG NO. 97 Verantwoordelijk redekteur BERT VOS Redaktie en edmlnistratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement M 1,80 per kwartaal. Uitga va B.D.U. B.V. Mandemaker blijft zitten op onafhankelijke basis Van de redaktie) I LEUSDEN Sinds donderdag- h» avond heeft Leusden een onafhanke- ijk opererend wethouder. Jan Man iemaker, die in de afgelopen weken Koor nogal wat onzekerheid en op- schudding binnen de fraktie en par- tijen van Progressief Leusden zorg- V Ie, verklaarde donderdagavond voor V >en stampvolle publieke tribune, aan e zullen blijven als wethouder van de aiemeente Leusden op persoonlijke Itel. Dat hij daarbij de programma's an Progressief Leusden, PvdA en .Samen Onderweg" trouw blijft, was illeen voor D'66 aanleiding om te erklaren, dat zij zich distantieerde fan hetgeen Corrie Verduin namens de meerderheid van haar fraktie ver- ilaarde. Woordvoerder Bloemhof van de Democraten sloot zich aan bij letgeen Evelien Blom namens alle rakties naar voren gebracht had: Uitgaande van de door wethouder landemaker uitgesproken intenties erklaren alle frakties dat zij geen litieke konsekwenties zullen ver binden aan hetgeen de wethouder heeft verklaard." KONFLIKT Zoals bekend had met name de PvdA de laatste tijd nogal moeite met het funktioneren van wethouder Mandemaker binnen de partij en bin nen de progressieve samenwerking. Die meningsverschillen liepen zo hoog op, dat het bestuur van de PvdA probeerde wethouder Mandemaker aanvankelijk met zachte drang van het politieke toneel te verwijderen Dit mislukte en de zaak escaleerde zodanig, dat de heer Mandemaker zich genoodzaakt zag zijn lidmaat schap van de Partij van de Arbeid op te zeggen Die stap betekende te vens. dat hij uit de plaatselijke Pro gressieve samenwerking stapte. In zijn korte verklaring aan het begin van de raadsvergadering zei Mande maker: ..Als gevolg van een conflict met het afdelingsbestuur van de PvdA heb ik mij genoodzaakt gevoeld te moeten bedanken voor het lidmaat schap Met nadruk wil ik stellen, dat het mijnerzijds in geen enkel opzicht gaat om een wijziging van politieke opvatting, landelijk noch plaatselijk Binding met het plaatselijk samen werkingsverband van Progressief Leusden vindt echter plaats via het lidmaatschap van één der vier deel nemende partijen Deze ontbreekt nu Daarom heb ik mij moeten bera den op de mogelijkheid van verder functioneren. Gemeend wordt, dat dit inderdaad mogelijk is gezien het ontbreken van principiële menings verschillen en het aanwezig zijn van voldoende mogelijkheden tot samen werking met de achterban of een groot gedeelte daarvan. Derhalve zal de raadszetel niet worden opgege ven, tenzij het persoonlijke vertrou wen in de raad onvoldoende groot zou blijken te zijn Het spreekt vanzelf, dat mijn func tioneren op persoonlijke titel ook verder gebaseerd zal blijven op de (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Naar de mening van raadslid Evelien Blom (CDA) moet bij de eventuele verkoop van het vroege re gemeentehuis aan de Burg. de Beaufortweg bepaald worden dat dit gebouw een functie krijgt voor de Leusdense bevolking. Zij denkt hier bij aan het inrichten van bijvoorbeeld een museum in het oude raadhuis. Het liefst zou het CDA-raadslid zien, dat het monumentale gebouw van de gemeente blijft. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDUi Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. programma's van PvdA en Progres sief Leusden en niet te vergeten ..Sa men onderweg" als de gezamenlijke beleidslijnen van de raadsfracties." GEEN POLITIEKE KONSEKWENTIES Tijdens de schorsing kwamen alle frakties samen tot de konklusie. dat aan de verklaring van wethouder Mandemaker geen politieke konse kwenties verbonden behoefden te worden Na een desbetreffende ver klaring van Evelien Blom (CDA) bleek echter, dat de eensgezindheid binnen Progressief Leusden ver te zoeken was Corrie Verduin, die zei namens haar fraktie te spreken, legde een verklaring af. die kort daarop door haar eigen fraktievoorzitter Bloem hof danig werd afgezwakt, doordat D'66zich van deze verklaring nadruk kelijk distantieerde en zich aansloot bij de gezamenlijke konklusie. uitge sproken door Evelien Blom Mevrouw Verduin ,.De fraktie van Progressief Leus den ziet zich tot haar spijt genood zaakt te verklaren, dat het samenspel van persoonlijke t politieke beslis singen. dat wethouder Jan Mande maker heeft genomen - en dat hij in zijn verklaring heeft aangeduid - haar dwingt tot het uitspreken van teleur stelling en afkeuring Door de beslissing zijn lidmaat schap van de Partij van de Arbeid op te zeggen heeft Jan Mandemaker zich losgemaakt van de politieke par tij die voor hem de weg naar het raadslidmaatschap en het wethou derschap heeft vrijgemaakt. Door dezelfde beslissing heeft hij zich in feite óók losgemaakt van het samenwerkingsverband van de vier progressieve partijen in onze ge- Evelien Blom zei dit donderdag avond tijdens de behandeling in de raad van het voorstel van B.enW om de zes huidigegemeentelijkepanden en wellicht de brandweergarage en de gemeentewerf te verkopen om met de opbrengsten daarvan de kos ten van de bouw van het nieuwe gemeentehuis in de Hamershof te dekken Met de suggestie van me vrouw Blom waren haar fractiege noot Henk Ossendrijver en Rinze Bloemhof (Progressief Leusden) het eens. Ossendrijver pleitte er zelfs voor om het vroegere gemeentehuis na een mogelijke verkoop niet over een aantal jaren te laten slopen. ..Want in Leusden hebben we veel monumenten gehad die na jaren plotseling tegen de grond gingen", aldus het Achterveldse CDA-raads lid Wethouder J. Wagenaar ant woordde hem. dat wat de moeite waard is behouden blijft ..Het ge bouw zal niet worden afgebroken, lijkt mij", zo zei de wethouder. Rinze Bloemhof kreeg de toezegging, dat een eventuele bestemming van het oude raadhuis, dat omstreeks 1900 is gebouwd, eerst in de betreffende commissies aan de orde komt. Of het gebouw eigendom van de gemeente kan blijven is nog maar de vraag, zo zei wethouder Wagenaar ..Het zou mooi zijn, maar het lijkt mij financieel gezien een moeilijke zaak", aldus Wagenaar Bloemhof pleitte ervoor dat bij de verkoop van de gemeentelijke ge bouwen makelaars worden gezocht die een eenzijdige courtage (vergoe ding) berekenen VVD-raadslid Ger- rit van Tiel vond zelfs dat plaatselijke makelaars moeten worden ingescha keld bij de verkoop Wethouder Wa genaar antwoordde hem. dat het erg moeilijk zal zijn om Leusdense make laars erbij te halen, omdat die meest al niet berekend zijn op de verkoop van zulke grootschalige projecten Wethouder Mandemaker meente, het samenwerkingsverband dat hem indertijd als lijsttrekker en kandidaat-wethouder nummer één heeft geplaatst op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen in Leusden Door zo te handelen heeft Jan Mandemaker zich thans in feite be kend tot partijloos gemeenteraadslid zonder formele band met welke ach terban dan ook Een partijloos ge meenteraadslid. dat als éénmans- fraktie in de raad funktioneert en niettemin als wethouder meent te kunnen aanblijven In tegenstelling tot de verklaring van Jan Mandemaker is de fraktie van mening dat er niet alleen sprake is van een persoonlijk conflict met het afdelingsbestuur van de Partij van de Arbeid, maar dat er ook principiële meningsverschillen bestaan met de achterban. Onze fraktie spreekt als haar oor deel uit. dat dit samenstel van beslis singen van ae wethouder op gespan nen voet staat met een loyale uitvoe ring van bestaande democratische spelregels en met de afspraak, dat onze gemeente in de huidigezittings- periode van de raad een college heeft, dat een werkelijk afspiege lingscollege zou zijn. Door dit ingewikkelde maar naar de kiezer en naar zijn achterban niet faire samenstel van persoonlijke en politieke besluiten heeft Jan Mande maker het vertrouwen dat zijn partij en de in progressief Leusden samen werkende partijen hem hebben gege ven ernstig geschaad D'66 HAAKT AF D'66 - nog steeds samenwerkend binnen Progressief Leusden - kon zich blijkbaar niet in deze verklaring - mede namens haar partij afgelegd - vinden, want het was voor Rintze Bloemhof, fraktievoorzitter van P L en tevens lid van'D'66 aanleiding om een eigen verklaring af te leggen, waarin hij zich nadrukkelijk distanti eerde van de door mevrouw Verduin uitgesproken verklaring en zich aan sloot bij hetgeen mevrouw Blom na mens alle partiien naar voren had gebracht De overige frakties hadden niet veel toe te voegen aan hun gezamen lijke verklaring Zowel Bor (Gemeen tebelangen). Van Tiel (VVD) als me vrouw Blom (CDA) spraken de ver wachting uit. dat de verdere samen werking met wethouder Mandema ker vruchtbaar en konstruktief zal zijn. Voorzitter Rademaker sloot hierna de diskussie af en sprak de hoop uit. dat met de afronding van deze kwes tie de politiek en de daarbij betrokken personen niet verder beschadigd zul len worden Hij zei blij te zijn. dat wethouder Mandemaker deel blijft uitmaken van het college. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN/UTRECHT - Een meer derheid van de provinciale commis sie van Advies en Bijstand voor Vuil- verwijdering heeft Gedeputeerde Staten geadviseerd de gemeente Leusden geen ontheffing te verlenen voor het rechtstreeks afvoeren van huisvuil via een eigen overlaadsta- tion naar de NV Afvalverwerking Rijnmond (AVR) in Rotterdam. De commissiemeerderheid vindt dat wanneer Leusden een eigen over- laadstatlon mag bouwen, de andere gemeenten daar ook toestemming voor moeten krijgen. Dat zou tot ge volg hebben, dat het afvaltussensta- tion Lage Weide In Utrecht, waar het meeste vuil uit de provincie wordt gestort en van daaruit naar AVR wordt gebracht, te duur wordt voor die plaatsen die geen overlaadsta- tion hebben. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Raadslid Henk van der Sloot (CDA) heeft donderdag avond in de raad kritiek uitgeoefend op het bestuur van de op te richten stichting, die de verantwoordelijk heid op zich neemt voor de organisa tie en de begeleiding van de activitei ten voor het nieuwe jeugd- en jonge rencentrum aan de Zwarteweg 29. Hij vond het bepaald niet leuk dat het bestuur geen contact met de jeug draad heeft opgenomen over de in richting en de faciliteiten van het jongerencentrum. „Ik vind een sa menwerking op dit punt tussen de jeugdraad en het bestuur van die toekomstige stichting een doodnor male zaak", aldus Van der Sloot. Wethouder G. van Woudenberg ver zekerde hem, dat het bestuur heeft beloofd contact te houden met de jeugdraad over het jongerencen trum. Van het bedoelde jeugd- en jonge rencentrum is het de bedoeling het tijdelijk te vestigen in een voormalige boerderij aan de Zwarteweg 29 Er blijkt namelijk volgens de gemeente een grote behoefte te bestaan aan een derde centrum voor jeugd- en jongerenwerk in Leusden naast ,,De Til" en ,,'t Claeverenblad" Het zal echter nog even duren voordat be gonnen kan worden met de bouw van een blijvende accommodatie voor dit centrum. Inmiddels is het bestuur van de op te richten stichting gestart met de voorbereiding van de plannen voor de inrichting van het jongeren centrum De stichting kan op een krediet van 59.000 gulden van de gemeente rekenen. Leusden wil het huisvuil rechtstreeks via een overlaadstation afvoeren naar Rotterdam, omdat deze methode aan zienlijk goedkoper is dan het storten van afval op Lage Weide. De door Leus den beoogde methode kost 140,57 gul den per ton huisvuil. Voor het vervoeren van het afval naar Utrecht betaalt de gemeente 177,81 gulden per ton Mo menteel gaat het huisvuil tijdelijk naar Veenendaal tegen een prijs van onge veer 170 gulden per ton. Gedeputeerde Staten moeten uitein delijk beslissen of Leusden inderdaad niet via een eigen overlaadstation het huisvuil mag afvoeren naar AVR in Rot terdam. Alvorens zij een besluit neemt, zal eerst nog het advies worden afge wacht van de inspecteur voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne TBB baars woningen bv. Bemiddeling bij aankoop en verkoop ven onroerend goed. Hamersveldseweg 10a, 3833 GP Leusden C telefoon 033-943880 - Commentaar pag. 3 Raad geeft groene licht voor atletiekcomplex pag 3 Claus op bezoek bij scoutingpag. 3 Volkstuinders kunnen zaterdag aan de slag pag. 5 Wijkraad Groenhouden opgeheven pag 5 Niemand gebaat bij aanblijven Mandemaker pag. 7 Vrouwenadvies commissie pag. 7 Lisiduna gaf concert pag. 9 Leusden oefent civiele verdedigingpag. 9 Sportpag. 11 LEUSDEN De commissie Open bare Werken en Ruimtelijke Orde ning houdt op dinsdag 7 april een vergadering in het gemeentelijk voorlichtingscentrum aan de Zwarte weg 16a De aanvang is 20.00 uur. De agenda voor deze vergadering bevat de volgende punten 1 Opening 2 Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders 3 Vaststelling verslag 3 maart 1981 4 Mededelingen - afsluiting Heiligenbergerweg - slijtlaag Lockhorsterweg - bestemming gemeentelijke boerderijen - aanleg 5e hockeyveld 5. Hoofdstructuur Claverenblad- Wildenburg. 6. Eventuele versnelling bestem mingsplan Leusden-centrum 2e fase. 7. Renovatie dak zwembad 8 Benoeming lid werkgroep ver keer K N.A C 9 Grondruil fam Oudshoorn 10 Verkoop Dr Willem de Jong- stichting 11a Doorrekening riolering Leus den-zuid. 11b Doorrekening riolering Hamers- veld. 12. Verbetering rioolgemaal Zwar teweg 13 Inspectie riolering. 14. Bouw kleed- en wasaccommo- datie Burg. Buiningpark t.b.v. Roda '46. 15 Rondvraag 16 Sluiting Verzekeringen Gratis huizenpocket Computerhypotheek adviezen. Eenzijdige courtage Taxaties tv makelaardij og hamersveldseweg 26 leusden. tel. 033-944569 I I Rozendaallaan 9 Leusden-C. Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr 03420-16141

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1