Prins Claus wordt de beschermheer Scouting Kraaiendans LEUSDEN KRIJGT HAAR EIGEN MONUMENT Meerderheid raad geeft het groene licht voor realisering „Huis van de Sport" voor Jantje Beton Riolering bekijken met TV Film bij Blijhof Commentaren/ Aieniiijjeii Hoogheid op bezoek in Leusden Wijkbewoners op bezoek bij gemeentebestuur leusder krant: plaatselijk nieuws BITTERE PIL Het moet politiek gezien een bijzonder bittere pil zijn ge weest, die Progressief Leusden vorige week donderdagavond heeft moeten slikken. Immers na jaren van oppositievoeren was men er vla een kombinatie van progressief samenwerkende partijen in geslaagd om eindelijk een wethouder op de college- stoel te krijgen. Wat Jan Kuljpers nooit is gelukt, viel Jan Mande- maker wèl ten deel. Het was echter vanaf het begin duidelijk, dat het een moeizame zaak zou worden. De nieuwbak ken wethouder waagde het niet om binnen het college al teveel zijn nek uit te steken om de progressieve meningen naar vo ren te brengen en te verdedigen, bang om binnen het college uit de boot te vallen. Het innemen van een minderheids-standpunt behoorde dan ook voor Jan Mandemaker tot de grote zeld zaamheden, in tegenstelling tot zijn liberale collega Jan Wage naar, die daar nooit enige moeite mee heeft gehad. Dat het nog zo lang is goed gegaan, mag een wonder heten. De heftige diskussies rond de evenementenhal en sporthal, waarin wethouder Mandemaker zich op z'n zachtst gezegd nogal merkwaardig opstelde, gaven de doorslag. Progressief Leusden herkende In Mandemaker niet langer een wethouder, die de belangen van de Progressieven binnen het college verdedigde. De progressieve hoop, dat eindelijk haar eigen ideeën in gang zouden kunnen vinden bij het college, is nu grotendeels vervlogen, ook al stelt wethou der Mandemaker nu wel, dat hij de ideeën en het programma van de progressieve partijen zal blij ven verdedigen. Zeker gezien de opstelling van met name de Par tij van de Arbeid, zal dat straks moeilijk vol zijn te houden. Man demaker is een wethouder zon der partij, zonder achterban. Hij zal zich onafhankelijk op kun nen stellen en we hebben zelfs de indruk, dat hij er zélf niet onder gebukt gaat dat de tame lijk grote druk van de progres sieve fraktie van zijn schouders is genomen. Integendeel. De progressieve kombinatie had al een opvolger voor Mande maker achter de hand. Jan Ja cobs. Het was echter wel een tikkeltje naïef te denken, dat de andere frakties binnen de raad déér nu wel zo gelukkig mee zouden zijn. Wij denken, dat ze uit politieke overwegingen de voorkeur hebben uitgesproken voor een onafhankelijk gewor den Mandemaker, die voor de fracties van de VVD en het CDA wat gemakeliiker hanteerbaar is dan een strijdbare Jan Jacobs met progressieve achterban en een strakke binding met eigen fraktie. Het is dan ook geen won der, dat men binnen deze partij en en binnen het college redelijk tevreden is met de afloop van deze voor progressief Leusden èn Jan Mandemaker onverkwik kelijke affaire. Voor de kombinatie van Pro gressief Leusden blijft tenslotte alleen maar het likken van de wonden over. En die zijn niet gering. Nadat D'66 In een eerder stadium al heeft aangekondigd de progressieve kombinatie te zullen verlaten om op eigen wie ken verder te gaan teneinde zich goed te kunnen profileren voor de komende gemeenteraadsver kiezingen, heeft deze partij vori ge week donderdagavond reeds blijk gegeven van een eigen koers door zich te distantiëren van de verklaring van Progres sief Leusden. D'66 wil de handen duidelijk vrij houden. Dat zij dat nu op een tamelijk ondoorzichtige manier heeft gedaan, wat de duidelijk heid niet ten goede is gekomen, is weer een andere zaak. De kans dat de progressieve kombinatie met de affaire Man demaker definitief aan haar ei gen afbraak is begonnen, is niet denkbeeldig. En dat is alleen maar te betreuren. Voor Pro gressief Leusden is de titel van het politieke samenwerkings programma „Samen Onderweg" niet de meest gelukkige keus geweest. En ook dat is de ironie van het lot, evenals het feit. dat een onafhankelijke wethouder Mandemaker donderdagavond in dezelfde vergadering onbe vangen met Progressief Leus den meestemde, toen die te ken nen gaf tegen de realisering van het Huis van de Sport te zijn. V. LEUSDEN - De bewoners van de nieuwe wijken Akkerhoeve en Noordwijck in Leusden zijn door de gemeente uitgenodigd voor een ken nismakingsbijeenkomst op donder dag 2 april in het gereformeerd dien stencentrum aan de Burg. de Beau- fortweg 18. Op deze avond, die om 20 15 uur begint, zal burgemeester mr. J. Rade maker een inleiding houden, gevolgd door het vertonen van een diaprogram ma met de titel ,,Van Lisiduna tot Leus den". Daarna is het woord aan de wet houders J Wagenaar, G. van Wouden berg en J. Mandemaker. Vervolgens is er voor de wijkbewoners gelegenheid tot het stellen van vragen. Het is in Leusden gebruikelijk om e- nige tijd na het gereedkomen van een nieuwe wijk een ontmoeting tussen de bewoners van die wijk en het gemeen tebestuur te organiseren (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeente Leusden is van plan de riolen in de Hohorstlaan, Rossenberg laan, Ansfriduslaan en Wigge- ruslaan te controleren met een zogenaamd TV-inspectiesys- teem. Op die manier kan aan de hand van televisiebeelden en fo to's de inwendige toestand van de riolering zichtbaar worden gemaakt. De opnamen moeten uitwijzen of de riolen al dan niet grondig hersteld moeten wor den. In de oudere wijken van Leus den ontstaan geregeld problemen met de riolering zoals stagnatie in de afvoer en plaatselijke verzak kingen in de wegen Deze proble men worden door de gemeente opgelost, maar als dat veelvuldig moet gebeuren stijgen de kosten aanzienlijk. Het grondig opknap pen van de riolering is volgens de gemeente vaak dan een financieel aantrekkelijker oplossing. Het TV- inspectiesysteem moet uitwijzen hoe de riolen ervoor staan DINSDAG 31 MAART 1981 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Marnix Kreijns, Bedien Calkoen en Caspar van Loo. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag- nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00.uur. Abonnementsgeld: f 45,20 per laar, 123,10 per half jaar, I 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18 00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet hftt geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 1830 en 1930 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44, Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's). bij vooruitbetaling van I 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v de BDU b.v te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. (Van de redaktie) LEUSDEN Met de fraktie van Progressief Leusden, wethouder Mande maker (Partijl.) en Piet Voormolen (CDA) als tegenstemmers, ging de raad donderdagavond akkoord met het voorstel van het college inzake de realisering van het „Huis van de Sport", het atletiek- en turncentrum dat in het Ruige Velt zal moeten verrijzen. Dit betekent, dat het college het licht op groen heeft gekregen om met de plannen van de Stichting Stad Rekreatie verder te gaan. Progressief Leusden stemde tegen het voorstel, omdat zij van mening Is, dat eerst het bestemmingsplan 't Ruige Velt op tafel dient te komen om te kunnen bekijken of daarin een dergelijk gigantisch complex wel past. Wethouder Mandemaker stemde tegen op stedebouwkundige gronden. Hij vond een dergelijke grootschalige bouw niet passen in de kleinschaligheid van Leusden en 't Ruige Velt. Piet Voormolen, die als enige van het CDA tegenstemde, beschouwde de voorgenomen realisering van het complex als een stedebouwkundige blun der, waar hij niet achter wilde gaan staan. Als het aan de rest van de raad ligt, zal Leusden binnen enkele jaren in het trotse bezit zijn van een „waar monument", zoals wethouder Wagenaar (VVD) zijn toehoorders nog eens voorhield. „U kunt nu wel zeggen, dat het complex te groot of misschien lelijk Is. maar dat zei men ook, toen de Eiffeltoren werd gebouwd en dat Is nu de Irots van Parijs, waar honderdduizenden mensen per Jaar een bezoek aan brengen," aldus een duidelijk verheugde wethouder, die met de bouw van het „Huis van de Sport" een nieuwe mijlpaal aan zijn reeks „monumentale" successen denkt toe te voegen. VOORBARIG Marion Defares (PL) vond het voorstel van B en W tamelijk voorba rig „Waar zijn we eigenlijk mee be zig?" vroeg ze zich namens haar fraktie af „Ik kan me best vinden in de door het college gestelde voor waarden. maar het is onjuist om nu akkoord te gaan met dit voorstel, terwijl we nog steeds niet weten wat we met het Ruige Velt eigenlijk van plan zijn. Ik stel dan ook voor om het voorstel terug te nemen en eerst het Ruige Velt in te gaan vullen, zodat we een eventuele realisering van een atletiek- en turncomplex kunnen toetsen aan een desbetreffende be stemmingsplan Dat lijkt mij de juiste manier van besturen. Nu wordt de zaak omgedraaid en ik kan me nog herinneren, dat dit ook met de schiet baan in het Sportpark Valleikanaal is gebeurd met alle nare gevolgen van dien." Wethouder Wagenaar (VVD) gaf mevrouw Defares gelijk, dat zij de affaire rond het schietcomplex als negatief voorbeeld stelde „Maar," zo hield hij haar voor. „gezien de gehele ontwikkeling rond het Ruige Velt ligt de zaak hier toch anders. Om een bestemmingsplan te kunnen maken moet je weten, wat we daar allemaal willen hebben. Door de opstelling van de provincie is het duidelijk ge worden. dat in het Ruige Velt deels woningen, deels werkvoorzieningen dienen te komen. Dit plan voldoet aan die eis Het is daarom ook juister, om de raad van tevoren uit te laten spreken, dat de realisering van het Huis van de Sport op die plaats in principe kan plaatsvinden Het wordt een gigantisch leuk mooi gebouw, waar Leusden blij mee kan zijn." Natuurlijk betekent een akkoord verklaring van de raad niet, dat nu vrij spel wordt gegeven aan de stichting Stad Rekreatie. „Integendeel," al dus een enthousiaste wethouder, „de raad blijft er steeds nauw bij betrok ken Elk stukje van het plan zal stap Piet Voormolen (CDA) ,,Een stede bouwkundige blunder". voor stap door de raad beoordeeld kunnen worden. We zullen dezelfde procedure volgen als bij andere pro- jekten. Dat betekent dat gewerkt gaat worden met een samenwerkings overeenkomst. waardoor wij als raad en college de zaak in de hand kunnen houden." Marion Defares: „Het gaat ons vooral ook om het praktisch nut voor Leusden. Wat is het plaatselijke be lang? De woningen Daar is dringend behoefte aan. maar wij geloven niet, dat de huurprijzen straks in overeen stemming zullen zijn met de behoef te." Wethouder Wagenaar bestreed dit door opnieuw op. de samenwer kingsovereenkomst te wijzen, waard oor de gemeente alles in eigen hand kan houden. DUIVENTIL Evelien Blom (CDA) vond het plan LEUSDEN/CENTRUM Carnaval '81 is weer voltooid verleden tijd. Met een zucht van spijt of verlichting werd zaterdag, nog net voor het in gaan van de zomertijd, het „lustrum- seizoen" van de Gouden Klomp afge sloten met het Midvastenbal in De Hakhorst. Het kwartet Fix-Fox deed (ook in volume) nog een laatste solli citatie naar schnabbels in de toe komst en bij leven en welzijn komt dat viertal zeker nog terug. Van een echt uitbundig feest was, zo midden in de vastentijd, begrijpelijk ditmaal geen sprake. Bovendien hing de voor maandag dreigende huisvrouwen- staking in de lucht. Een gezellig on deronsje voor een handvol boeren (waaronder ene Voorthuizen ver kleed als heer), voor veel burgers en voor een 35-tal buitenlui (carnavals collega's de Beresteiners uit Hilver sum) werd het wel. Met het verstrijken van de avond werd het drukker en warmer in het (zw)eetcafé en als onbetwist hoogte punt mag worden bestempeld het geheel onverwachte optreden van de op zich aanvaardbaar, maar zij bleek nogal wat moeite te hebben met de 250 tot 300 woningen, die als een schil om de hal zullen worden ge bouwd. „Zeker gezien het feit, dat dit allemaal kleine woningen zullen wor den, ben ik bang, dat het straks op een gigantische duiventil zal gaan lijken. Wij zijn er niet van overtuigd, dat we zoveel van die kleine wonin gen nodig zullen hebben. Wij gelo ven, dat er straks méér behoefte zal zijn aan woningen voor grotere ge zinnen." Wethouder Wagenaar kon daarin deels met de CDA-fraktie meegaan „Misschien hebt u gelijk wat het aan tal woningen betreft Het is best mo gelijk, dat we straks voor anderssoor- tige woningen zullen moeten gaan kiezen, maar daar zijn we zelf bij En afgezien daérvan, u hoeft er niet bang voor te zijn. dat de stichting wonin gen zal gaan bouwen, waaraan géén behoefte is STEDEBOUWKUNDIGE BLUNDER Piet Voormolen (CDA) nam binnen zijn fraktie een duidelijk minder heidsstandpunt in. „Ik heb met dit gebouw veel problemen Ik vraag me af, of het wel verstandig is om dit bijzonder grootschalige complex binnen onze gemeentegrenzen te ha len Ik heb daar mijn ernstige twijfels over. Ik ben bang dat we hiermee een stedebouwkundige blunder begaan." Wagenaar deelde die twijfel en zorg beslist niet. „We zullen zeker advies vragen aan onze stedebouw kundige en als die van mening is, dat het niet kan, dan zullen we dat de raad zeker laten weten. Het is best mogelijk, dat we straks een waar monument realiseren Iets wat bij zonder aardig is voor ons om te bouwen. Niks van dat vlakke gedoe. Dit is niet een besluit wat we nemen, we geven alleen het groene licht om in principe te kunnen beginnen Nog maals, we komen stap voor stap weer terug bij de raad, zodat zij op elk beslissend moment in kan grijpen wanneer dit nodig mocht zijn Voormolen „De gemeente wordt overspoeld met gigantische gebou wen Het wordt nu tijd. dat we pas op de plaats maken. De hal wordt ver guld met een woonfunktie. maar dat dekt volgens mij de lading geens zins." STRUKTUURPLAN Harm Offereins (GPV/SGP) wees de wethouder er op, dat met dit plan niet voorbij gegaan moet worden aan de ontwikkeling van het struktuur- plan. In het kader daarvan dient on derzocht te worden of de realisering van het Huis van de Sport in het Ruige Velt ook werkelijk kan. Ik denk niet, dat het bestemmingsplan het Ruige Velt versneld kan worden, maar heb daar overigens geen be zwaar tegen Wethouder Wagenaar „Toch ko men we zo spoedig mogelijk met een ontwerp voor het bestemmingsplan 't Ruige Velt En wel op korte ter mijn." Gerrit van Tiel (VVD) vond - zoals hij al eerder te kennen gaf - de realisering van het complex een ge durfd projekt, dat alle aandacht ver dient Hij zag geen overwegende be- Gouden Klomper dansmariekes, in siders weten, dat Johan Mater, de grote animator van dit groepje, eerst met een been en nu nog met een arm in het gips zat en zit. Geen gevolg van het voordoen van een dansje, als u dat mocht denken, maar Johan voet balt bij de Roda-veteranen en dan kan zoiets gebeuren Als verrassing voor hun leider (of lijder, zo u wilt) hebben de meisjes en instant-chore- ograaf Harrie van Schaik een spiks plinternieuw dansje ingestudeerd en zaterdag voor het eerst in de open baarheid gebracht Het was een zeer geslaagde „kraai endans" - wij zijn geen kunstkenner en het is dus best mogelijk, dat iets heel anders bedoeld werd - die erg aansloeg en niet in het minst bij „Jantje Beton", die woorden tekort kwam om te bedanken Ondertussen naderde het „uur U" van de zomertijd en omdat wij thuis nog diverse tijd meters een uur vooruit hadden te zetten, moesten wij het midvastenbal helaas voortijdig verlaten LEUSDEN Woensdag 1 april wordt er een spannende Nederland se jeugdfilm gedraaid in Blijhof voor kinderen vanaf acht jaar In deze film kunnen jullie zien dat twee jongens (Q Q) en een meisje met zijn drieen handiger zijn in het opsporen van een internationale bende dan de politie Er zijn twee voorstellingen: Van 13.30tot 15 OOuurenvan 15.30 tot 17 00 uur Toegangsprijs f 1.50 voor leden en f2.50 als je geen lid bent. zwaren. Wim Bor (Gemeentebelan gen) was zoals gebruikelijk het kortst van allemaal „Ik hoop dat het er komt. maar we moeten wel vast blij ven houden aan de randvoorwaar den." Op voorstel van Henk van der Sloot (CDA) zal er overigens nog een voor waarde aan toe worden gevoegd Er dient zoveel mogelijk gebruik te wor den gemaakt van Leusdense onder aannemers GROOTSCHALIGHEID De kersvers partijloos geworden wethouder Mandemaker had deze keer het laatste woord „Op stede bouwkundige gronden ben ik tegen dit voorstel De omvang van het ge bouw verdraagt zich moeilijk of hele maal niet met de kleinschaligheid van Leusden Ik heb nog steeds de hoop. dat het ontwerp in overeenstemming zal worden gebracht met de klein schaligheid van Leusden. maar op grond van de nu bekende gegevens zal ik tegen het voorstel stemmen." Hetgeen geschiedde. Mandemaker stemde tegen, eendrachtig met de fraktie van Progressief Leusden en Piet Voormolen van het CDA. Maar als het aan de andere raadsleden ligt, krijgt wethouder Wagenaar de kans om eindelijk een monument te bou wen inplaats van af te breken. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Prins Claus heeft vo rige week vrijdag een werkbezoek gebracht aan het Landelijk Bureau van Scouting Nederland in Leusden. De prins liet zich tijdens dit bezoek informeren over de doelstelling en het werk van de scoutingsorganisa- tle. Aan de hand van deze informatie zal prins Claus, in overleg met het Scoutingsbestuur, bekijken op welke wijze hij Inhoud kan geven aan een mogelijk beschermheerschap van deze vereniging. De echtgenoot van koningin Beatrix is in principe bereid beschermheer van Scouting Neder land te worden. Prins Claus werd vrijdagochtend bij aankomst begroet door een hand vol geüniformeerde jeugdleden uit de scoutinggroep Nijkerk. Onder het wakend oog van enkele veiligheids mensen begaf de prins zich naar de hal van het gebouw, waar hij werd verwelkomd door mr W. van Dorp en de heer P Beeke, respectievelijk voorzitter en directeur van Scouting Nederland. In de kantine van het Landelijk Bureau gaf mr. Van Dorp tekst en uitleg over Scouting Hij zei onder meer, dat voor de komende periode vooral drie onderwerpen van groot belang zijn. „Allereerst zal Scouting Nederland zich gaan rich ten op een aantal nieuwe doelgroe pen Hierbij wordt onder andere ge dacht aan de tweede generatie van buitenlandse werknemers en aan de jeugd uit stads- en nieuwe wijken", aldus Van Dorp Hij liet weten dat de ervaringen uit Engeland voor wat dat betreft erg hoopgevend zijn. „Een tweede onderwerp dat extra aan dacht nodig heeft", zo zei de voorzit ter van Scouting, „is de emancipatie, een al jaren lopend proces binnen onze vereniging. Toch zijn wij er nog niet in geslaagd het spel voor de meisjes een gelijkwaardige plaats te geven Pinnen onze vereniging het derde onderwerp, dat volgens Van Dorp voor Scouting voor groot be lang is. datgene wat tot nu toe is bereikt zoveel mogelijk te behouden „De huidige economischeteruggang zal betekenen, dat wij bewuster moe ten omgaan met het bestaande en wellicht zelfs moeten leren omgaan met minder De term 'soberheid' is binnen Scouting gelukkig geen on bekende term", aldus Van Dorp Directeur P. Beeke van Scouting Nederland zei na afloop, dat hij het werkbezoek van prins Claus meer dan geslaagd vond „De prins was erg geïnteresseerd in het wel en wee van onze organisatie en bleef zelfs een half uur langer dan was ge pland". aldus Beeke

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3