Heidemij hield voorlichtingsmiddag „Het beheer en onderhoud van sportvelden wordt belangrijker" Geld van .Leusden voor het kind'wordt nu gebruikt Vanaf 6 april: afsluiting Langestraat In Msimba verrijst moeder- en kindcentrum reportage DONDERDAG 2 APRIL 1981 AMERSFOORT/LEUSDEN - In deze tijd, waarin je elke gulden twee maal moet omdraaien, wordt het beheer en het onderhoud van sport velden steeds belangrijker. Een versleten grasveld zomaar even ver nieuwen is veel te kostbaar. Dat beweert de NV Heidemaatschappij Beheer, beter bekend als de Heidemij. Haar devies is momenteel: „Houd wat je hebt zo lang mogelijk in goede staat, en dat betekent een zo goed mogelijk beheer en onderhoud." Om deze overtuiging eens flink uit te dragen werd onlangs een voorlichtingsmiddag ge houden. Uitgenodigd waren gemeenteambtenaren van plantsoenen diensten en sportzaken uit Amersfoort, Leusden en omstreken, be heerders van regionale sportcomplexen en vertegenwoordigers van de KNVB, de korfbalbond en de NSF, de Nederlandse Sport Federatie. Een van onze verslaggevers begaf zich tussen dit select gezelschap en luisterde mee wat de Heidemij te vertellen had. Ir. F. Tjalma (met regenjas) van het regionaal ingenieursbureau van de Heidemij in ,,zijn" Dienstencentrum te Leusden. „Door het intensiever gebruik dan voor 1960 worden er hogere eisen ge steld aan de sportvoorzieningen. Deze verschijnselen zullen in de jaren tachtig ongetwijfeld toenemen. Vooral in groei- gemeenten zal de druk op sportaccom modaties groter worden. Het onder houd zal meer worden, maar dat gaat veel geld kosten. Omdat de sporters gewend zijn aan goede voorzieningen zullen bij het ingebreke blijven van on derhoud, omdat er geen geld meer is. spanningen optreden tussen de be heerder en de huurder van een sport complex". Aldus een fragment uit de inleiding van L Groeneveld ing.. Hoofd beheer van de Utrechtse Stichting voor Lichamelijke Oefening, voor de naar schatting vijftig genodigden in een res taurant aan de rand van Hoogland. Dit etablissement vormde het verzamel punt voor de gasten van de Heidemij. Onder hen was overigens geen enkele vrouw te bespeuren. Groeneveld, een van de twee inleiders op deze Heidemij- voorlichtingsmiddag, zei verder vrij ver taald: „De kwaliteit van een sportveld is tijd- en tijdstipbepalend. Met tijdbepa lend bedoel ik, dat na 18 jaar een gras mat versleten is. Tijdstipbepalend houdt in, dat de toestand van het veld in augustus duidelijk beter is dan bijvoor beeld in maart. De kwaliteit van de gras mat wordt zeker ook bepaald door het aantal speeluren Als het maximale aantal speeluren van 250 per seizoen wordt overschreden, zal een grasveld daar zeker van te lijden hebben Groe neveld pleitte dan ook vurig voor de aanleg van tijdelijke velden op sport complexen. „In verband met de krappe geldbuidels is dit een goede en niet te dure zaak. Deze tijdelijke sportvelden kunnen ervoor zorgen dat het aantal speeluren per grasmat verminderd kan worden, waardoor een kwaliteitsverbe tering optreedt. Als de tijdelijke velden overbodig worden, kunnen ze naar mijn mening voor andere doeleinden wor den gebruikt," aldus Groeneveld. QS-METHODE In Nederland zijn 6000 hectaren grassportvelden, die 91 miljoen gulden aan onderhoud vergen. „Besteden we die 91 miljoen wel goed," vroeg ir. F. Tjalma, Hoofd sport en recreatie van het regionaal ingenieursbureau van de Heidemij. zich af Een vraag waar hij, als tweede inleider, echter geen ant woord op wist Wat hij wel wist te vertel len was, dat zijn maatschappij een me thode heeft bedacht (de zogeheten QS- methode), die een bouwsteen zou kun nen zijn voor een goed beheersplan voor een sportcomplex „Deze metho de is een cijfermatige waardering voor de toestand van een veld. Uitgaande van een gemiddelde worden er punten gegeven voor de grasmat, de maaiveld ligging, de bodem en waterhuishou ding. Verder krijgen deze vier zaken ook cijfers bij een mogelijke verbetering van het veld. Aan de hand van de pun ten kan de Heidemij een onderhouds advies en prijsopgave maken, zo zei ir. Tjalma. Op de vraag van een ambte naar van de gemeente Veenendaal of het onderhoud van velden door derden, bijvoorbeeld sportverenigingen, niet goedkoper is, antwoordde de heer Vis ser van de Heidemij, en de geestelijke vader van de QS-methode, dat zoiets erg moeilijk te bepalen is. „In ieder ge val is het verantwoord het onderhoud door de Heidemij te laten doen," aldus Visser, DIENSTENCENTRUM Na deze inleidingen togen de gasten in hun auto's (enkelen namen maar plaats in een door de Heidemij gehuur de bus) naar de Amersfoortse wijk Schothorst om een demonstratie te zien van drie onderhoudsmachines voor grassportvelden. Al dan niet kritisch werd er gekeken naar een roterende diepverluchter (een helse machine met zes sets van drie vlijmscherpe messen die beurtelings door de grond gaan om het overtollige water sneller in de grond te laten zakken), een dubbele zaaima- chine en een verticuteermachine, die verticaal snijdt. De promotiedag van de Heidem werd afgesloten met een bezoek aa- het nog vrij onbekende Diensteneer trum voor Sportvelden in Leusden 0 centrum bestaat echter al een tijdje maar heeft nu een naam gekregen de formule is een beetje opgepoets: Het dienstencentrum (in Nederlar* moeten er zeven komen) is de hei- week open en zorgt voor het totale on derhoud en renovatie van alle sportve' den in de wijde omgeving. Sportvereru gingen kunnen tegen vergoeding ge bruik maken van dit centrum, dat eer 1 volgens de Heidemij snelle dienstverie ning kent voor het grotere en kleinen werk, direct goederen levert voor be heer en onderhoud van sportvelden attributen in voorraad heeft als doelpa len, netten en zelfs cornervlaggen. He dienstencentrum kan ook worden inge schakeld voor beplantingen en plaal sing of vernieuwing van hekwerken b een sportcomplex. De Heidemij-voorllchtingsmiddas is geweest. Misschien kan nu in dj toekomst wel de vraag van ir. Tjalma of de 91 miljoen gulden voor het on derhoud van sportvelden wel goe< besteed worden, van een antwoorc worden voorzien. De roterende diepverluchter, een onderhoudsmachine voor grassportvelden. AMERSFOORT - Op 6 april a.s. zal worden begonnen mei rioleringswerk- zaamheden in de Langestraal. Deze werkzaamheden zullen ongeveer 12 weken duren. Het werk zal worden uit gevoerd in drie fasen, waarbij in de laatste fase tevens op de Varkens- markt zal worden gewerkt. Fase I tussen Kampêrbinnenpoort en Zevenhuizen. Er wordt gewerkt vanaf de poort in de richting Zevenhuizen. Fase II: tussen Zevenhuizen en de Kor- tegracht Hier wordt gewerkt vanaf de Kortegracht in de richting Zevenhui zen. Fase III tussen Kortegracht en Var- kensmarkt Men werkt in de richting van de Varkensmarkt. Gedurende de werkzaamheden is een groot aantal verkeersmaatregelen van kracht. Men wordt aangeraden de binnenstad zo min mogelijk per auto te bezoeken. Teneinde het vezorgend verkeer zo veel mogelijk gelegenheid te geven om te laden en te lossen, zal er in de Lan- gestraat tweerichtingsverkeer worden ingesteld tot de grens van het werk Daarbij wordt het volgende systeem gehanteerd a. Zodra bn de KamDerbinnenpoort wordt begonnen, kan de Lange- straat vanaf die zijde niet meer inge reden worden. De Westsingel wordt dan tegelijk opengesteld voor bep zorgend verkeer met bestemming Langestraat, zodat men via de Westsingel de Langestraat tegen het normale verkeer In kan berij den tot de grens van het werk Via Langestraat-Varkensmarkt-Zuid- singel kan men het gebied weer verlaten, wat voor sommige auto's betekent, dat men in de Lange straat zal moeten keren of dat men een eind achteruit moet rijden. b. Wanneer men met het werk voorbij de kruising Langestraat/muurhui- zen is, mag alleen bezorgend ver keer vanaf de Kamperbinnenpoort de Langestraat inrijden tot de grens van het werk. Die grens schuift ui teraard steeds verder op in de rich ting van Zevenhuizen. Voor bezor gend verkeer is het dan t/m de tweede fase mogelijk de Lange straat weer te verlaten via de Kam perbinnenpoort. Daartoe zal in de Langestraat moeten worden ge keerd of achteruit gereden c. In de tweede fase blijft hetzelfde systeem gehandhaafd, maar be zorgend verkeer, dat bij de Kam perbinnenpoort de Langestraat bin nenkomt, zal deze eventueel ook via de Nieuwstraat kunnen verlafen (Het eenrichtingsverkeer in de Nieuwstraat wordt dan tijdelijk om gedraaid). De Hof is in de tweede fase vanaf de Langestraat niet toe gankelijk! In deze tweede fase zal het verkeer tijdelijk ook niet vanuit de Krommestraat de Langestraat in kunnen rijden Het bezorgend ver keer in het gedeelte van de Krom mestraat tussen Achter het Oude Stadhuis en Langestraat zal tijdelijk moeten keren of achteruit rijden d In de derde fase kan het bezorgend verkeer, dat moet zijn in het gedeel te van de Krommestraat tussen Achter het Oude Stadhuis en Lan gestraat zal tijdelijk moeten keren of achteruit rijden d. In de derde fase kan het bezorgend verkeer, dat moet zijn in het gedeel te van de Langestraat tussen Kam perbinnenpoort en Zevenhuizen, de Langestraat inrijden via de Kam perbinnenpoort. Op maandag t/m donderdag kan men dit deel van de Langestraat dan verlaten A via Hof, Lavendelstraat en Havik; of B. via Hof. Achter het Oude Stadhuis, Krommestraat. Langestraat en Kamperbinnenpoort (men behoeft dan dus niet meer in de Langestraat te keren) Voor vrijdag en zaterdag geldt hetzelfde als bij punt b.! Het bezorgend verkeer, dat in de Lan gestraat moet zijn tussen Zeven huizen en Krommestraat kan in de derde fase aanrijden via de Krom mestraat. Als de kruising Lange- strat'Kortegracht geblokkeerd is, moet het verkeer in de omgeving Muurhuizen/Kortegracht dat ge bied verlaten via de Scherbierstraat of eventueel via de Schoutensteeg (de Schoutensteeg wordt dan tijde lijk tweerichtingsverkeer). Op de Varkensmarkt zal zolang dat moge lijk is een laad- en losplaats open gehouden worden, die bereikbaar is vanaf de Westsingel In verband met de te verwachten stremmingen, wordt men dringend ver zocht, het laden of lossen tot het hoogst noodzakelijke te beperken en dit vooral niet op vrijdag of zaterdag te laten plaatsvinden. Tijdens de werkzaamheden zou het noodzakelijk kunnen blijken om wijzi gingen aan te brengen in de boven staande verkeersmaatregelen! Om dagelijks in te kunnen spelen op problemen, die kunnen ontstaan, zal de verkeerspolitie gedurende de werkzaamheden dagelijks van 9.00 tot 10.00 uur bereikbaar zijn onder telefoonnummer 726581 of via num mer 621621 toestel 237. Vla dit laat ste nummer kunt u ook Inlichtingen Inwinnen over de hierboven ge noemde verkeersmaatregelen. Vraagt u dan naar de heren Smit of De Gans. Vanaf het begin van de werkzaamheden zal de busdienst de zogenaamde „zaterdagroute" vol gen vla de Singels. - Eveneens met geld vanLeusden voor het kind" is men begonnen met de aanleg en onderhoud van een tuin voor bij de school (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN In het Tanzani- aanse Msimba verrijst momenteel een zogeheten „moeder- en kind centrum". Dat centrum, dat in het kader van de ontwikkelingswerk zaamheden aldaar een belangrij ke plaats inneemt, wordt ge bouwd met Leusdens geld. Het projekt in Msimba wordt namelijk opgezet door de stichting „Ne- - Twee mannen uit Msimba bekijken het in aanbouw zijnde centrum derlands Kinderhulpplan". Aan die stichting werd begin vorig jaar de opbrengst van de in 1979 gehouden aktie „Leusden voor het kind" geschonken. Begin 1979 nam een aantal Leus- denaren het initiatief om in het kader van het internationaal „Jaar van het Kind" in Leusden een aantal aktivitei- ten te organiseren met het doel geld in tezamelen. Dat geld wilde men aan genoemde stichting ter beschikking stellen voor een konkreet aangege ven projekt in Tanzania. In het kader van de aktie werden onder andere en huis-aan-huis-kollekte, een grootse braderieen een rommelmarkt gehou den In totaal werd een bedrag van f 36.000,—bijeen gebracht, waarmee de organisatoren niet het nagestreef de bedrag haalden. Maar drs. A G N. van Suylichem, direkteurvan het Ne derlands Kinderhulpplan, toonde zich begin februari bij de overhandi ging van het geld in 't Ros Beyaart toch een zeer tevreden mens. Van Suylichem liet toen weten dat het bedrag van Leusden bijeen had ge bracht voldoende was voor de bouw en inrichting van een moeder- en kindcentrum, het centrale gebouw in een door Kinderhulpplan gesteund projekt Behalve voor bouwen inrich ting van het centrum zou het bedrag Msimba is een klein dorpje in het Tanzaniaanse Kolosa-distrikt, 320 ki lometer ten westen van Dar-es-Sa- laam In het moeder- en kindcen trum, dat nu in aanbouw is. komt een kliniek, die vooral gebruikt zal wor den als verloskamer Verder zijn er ruimten in onder gebracht voor een verpleegster en een arts en worden de vleugels van het gebouw gebruikt voor een vrouwenclub en een jeugd club Het Kinderhulpplan legt veel nadruk op voorlichtende aktiviteiten. Gezondheidsleer en voedignsleer nemen daarbij een voorname plaats in, maar ook onderricht in bijvoor beeld naaien en landbouwtechnie ken vormen onderdeel van het pro- ook nog toereikend zijn voor finan ciering van het projekt in Msimba gedurende een jaar - Voor het in aanbouw zijnde centrum worden alleen in de streek voor handen zijnde materialen gebruikt jekt. Met het opzetten van projekten als in Mismba beoogt het Kinder hulpplan een aanzet te geven voor een eigen toekomst voor het gebied waarin het projekt plaatsvindt Zeer onlangs ontving drs. Van Suy lichem de eerste foto's van het pro jekt Msimba. Zij tonen behalve het in aanbouw zijnde centrum ook een aantal van de kinderen, die er gebruik van zullen gaan maken. „Nu", zo schrijft de direkteur van de stichting, „volgen deze kinderen nog lessen I een zeer provisorisch en van modd gebouwd hutje. Ondertussen zijn i ook begonnen met het aanleggen e onderhoud van hun schooltuin voi eigen voedselvoorziening".

Leusder Krant | 1981 | | pagina 12