De wonderlijke wereld van science fiction en fantasy uitgelezen £?(DT; LEUSDEN - (RIJGT iASKET- JALLCLUB BP eluisterde atthaus- assion Geslaagden E.H.B.O. Demonstratie cosmetica advies per computer Spirit kampioen bij Avanti Cursus Zwanger- schapsgym Expositie uitbreiden woningen Rossenberg AMBC- programma DONDERDAG 2 APRIL 1981 13 Het Ie al weer een tijd geleden, dat we ruime aandacht hebben geschonken aan een nog steeds door velen miskend en onderschat literatuur-genre: de science fiction en fantasy. Dat het eigenlijk al weer te lang geleden Is, blijkt uit de grote stapel nieuwe Nederlandse uitgaven, die :lch Inmiddels op mijn bureau heeft ge vormd. Een zeer gevarieerde hoeveelheid romans en korte verhalenbundels, ook van verschillende uiteenlopende kwali teit. En dat Is wellicht één van de factoren, waardoor SF nog steeds een beetje ach ter loopt bij andere literatuur-gebieden: het kaf wordt vaak gekocht en het rijpe, goudgele koren laat men helaas nog te veel liggen. Science fiction begint gelukkig in Neder land behoorlijk terrein te winnen. Ik schreef dat reeds eerder en het blijft nog steeds groeien. Verschillende uitgevers hebben in middels een respectabele naam veroverd op het gebied van SF en fantasy, waarbij nu ook de Nederlandse SF door begint te breken, getuige het succes van Wim Gijsen met zijn uitstekende roman ,,De eersten van Ris- sah", die binnenkort gevolgd zal worden door een tweede roman van wat een trilogie gaat worden. En dat niet alleen. Steeds regelmatiger kan men artikelen over SF en fantasy aan keffen in bladen, die enkele jaren geleden er nog niet zouden hebben gedacht dit soort onderwerpen in hun pakket te stoppen. Ma nuel van Loggem schreef een artikel over SF in Intermediair (juli '80), muziekkrant Oor deed dat in haar Kerstnummer van 1980, Avenue, Haagse Post en nog meer tijdschrif ten doen tegenwoordig óók aan SF. Het no- vember-decembernummer van ..Literair (Paspoort" (Meulenhoff) was aan SF gewijd. Het tijdperk, dat onder SF alleen de groe ne, gele of rode Marsmannetjes en monsters van Andromeda werd verstaan, is gelukkig voor Nederland vrijwel afgesloten. SF-ro- mans (futuristische of toekomst-romans) waann de menselijke waarden in een toe komstige wereld worden geplaatst met al hun voor- en nadelen beginnen steeds meer de belangstelling te trekken van hen, die voordien zich ver van de SF hebben gehou den. En dat niet alleen ook als ontspanning heeft SF enorm veel te bieden buiten het geijkte om. De afgesleten paden worden hooguit door de mindere broeders onder het schrij- versdom bewandeld en vullen hoofdzakelijk jde goedkopere pulpuitgaven met hun kleuri ge. monsterlijke omslagen. Prima treinlek- tuur misschien, maar niet behorend tot de echte SF, zoals die tegenwoordig wordt ge schreven. SF en fantasy van schnjvers als john Brunner, John Varley, Jack Vance, Phi- ip Dick en anderen, zoals Wim Gijsen. Vandaag in dit nummer de nieuwe oogst en - het moet gezegd worden - ook hieron der zitten uitgaven, die kwalitatief achterblij ven bij wat in het algemeen als redelijk goed ot uitstekende SF wordt beschouwd. Al- hans: naar mijn gevoel. Maar smaken blij ven nu eenmaal verschillen. NIEUWE BOEKEN VOOR U GELEZEN EN BESPROKEN Samenstelling Bert Vos In dit nummer o.m. De wonderlijke wereld van science fiction en fantasy. Nieuwe romans en herdrukken van: John Brunner. John Varley. Harry Harrison, Gordon R Dickson. John Wyndham. H. G. Wells. Alfred Be- ster, Pierre Boulie e.a. EDEREEN OP ZANZIBAR Het heeft lang geduurd, voordat ..Stand on (anzibar" van John Brunner uit 1968 in Ne- lerlandse vertaling verscheen, Opnieuw is iet Meulenhoff. die dit heeft gedaan, zij het lan misschien toch wat te laat „ledereen op Zanzibar" werd bekroond net de Hugo Award en wordt beschouwd als jen mijlpaal in de geschiedenis van de cience fiction Nu is het misschien niet zo heel erg ver anderlijk, dat de Nederlandse vertaling zo ang op zich liet wachten, want „ledereen op Zanzibar" is niet bepaald een SF-roman, dat ich vlot laat lezen als een thriller Daarvoor s de konstruktie wellicht te gecompliceerd, in het is de vraag of in de zestiger jaren de >F-liefhebbers in Nederland al zover in aan- zouden zijn gegroeid om voldoende ex- implaren af te nemen van dit bijna 600 blad- ijden tellende boek, om het rendabel te ma ten. Nu misschien wel. ledereen op Zanzibar" is geen boek, dat zo maar even in een keer uitleest, ook al laat dat wel optimistisch op de achterflap. Ik en daar in ieder geval niet in geslaagd. De jvige roman draait om onze woelige wereld n een toekomst, waarbij de ontwikkelingen, oekomstvoorspellingen e.d zijn doorge- rokken naar die toekomst van Brunner en erg rooskleurig ziet het er allemaal niet uit. Brunner koos voor een verhaal-vorm, die niet erg gebruikelijk is en ook veel aandacht blijft vergen Naast de verhalende vorm, waarin de hoofdpersonen langzaam maar zeker karakter krijgen, een plaats in het grote geheel, voegt Brunner onderbrekingen toe in de vorm van „reclame-spots", computer verordeningen. wetten etc. ondergebracht in de sene's Kontekst" en „De wereld nu". Het zijn overigens niet zo maar „toevoe gingen" zonder enige betekenis. Alles in de ze roman heeft z'n betekenis, ook al komt dat vaak pas later in het boek tot uitdrukking. Brunner's wereld verschilt nogal wat van de onze. of in ieder geval van de wereld uit de zestiger jaren. De wereld, die Brunner beschrijft is een wereld vol chaos. Overvol. Een wereld vol commercie, doorgetrokken mode-trends, druggebruik, misdaad, kon trasten. Een schreeuwende wereld Dat cha otische lijkt ook uit de verhaal-struktuur naar voren te komen, maar dat is slechts schijn. Met één keer lezen kom je er waarschijn lijk niet. Om alles te doorgronden, alle ver banden te leggen, is een tweede lezing noodzakelijk. Ik heb het op één keer gehou den. Zeshonderd bladzijden is niet niks. Toch heeft het boek een grote indruk op mij achtergelaten. De vertaling was in voortreffelijke handen van M. K Stuyter SJ, die ook een andere mijlpaal, „Duin", van Frank Herbert, voor zijn rekening nam. TITAAN John Varley is een nieuwkomer, die onder meer in korte tijd bekend werd met „Rode Lijn met Ophiuchi." „Titaan" is zijn nieuwste roman, in vertaling bij Meulenhoff verschenen. Hoewel het een uitmuntend avonturenver haal is, met de technische kenmerken van Arthur Clarke, de robuustheid van Harry Har rison en de menselijkheid van Jack Vance, is Varley er in geslaagd om in een geheel eigen stijl het verhaal aparte accenten mee te ge ven. Het verhaal draait om de ontdekking van een gigantisch rad in de buurt van Saturnus. Een wetenschappelijke expeditie gaat op onderzoek uit, maar krijgt niet de kans om erg ver met dat onderzoek te komen. Als een enorme oktopus grijpen tentakels het schip en het geheimzinnige rad slokt alles op. Cirocco, de vrouwelijke commandant van de expeditie, wordt samen met de anderen gekonfronteerd met een wonderlijke wereld met een geheel eigen ecologie en levenswij ze. Bizarre levensvormen, anderssoortige intel ligenties, een exotische plantenwereld. Een kunstmatige wereld, maar toch Varley beschrijft op boeiende wijze de avonturen van de bemanningsleden, die ie der met hun eigen geaardheid, détgene trachten te vinden, dat hen aanspreekt. „Ti taan" is het verhaal van Sirocco, die zich veel bewuster wordt van haar eigen leven ten opzichte van zichzelf en ten opzichte van anderen. Het verhaal ook van Gaby, die ver liefd wordt op Sirocco in die bizarre wereld vol boeiende, meeslepende en uiterst ge vaarlijke ervaringen „Titaan" is ook het ver haal van Calvin, die het liefst rondreist in de buik van Fluitketel, een soort levende Zep pelin. „Titaan" is een wonderlijk mengsel van techniek en fantasy, dartel, speels, niet zon der humor en cynisme verteld. Zelf heb Ik een beetje moeite met het slot. Het lijkt me wat al te gekonstrueerd. En dat doet afbreuk aan het totaal. Voor het overige: fascinerende avonturen-SF zonder echte winnaars of verliezers. Eer der vol menselijke tekortkomingen In een bijna volmaakte wereld. GRAANWERELD/STER- RENWERELD Harry Harrison is een bekende auteur van SF-romans Bij uitgeverij Rostrum versche nen van zijn hand „Thuiswereld", „Graan- wereld" en „Sterrenwereld" Een trilogie, drie boeken vol avonturen op de aarde én op andere werelden, geconcentreerd rond de hoofdpersoon: Jan Kulozik, die in het eerste deel, „Thuiswereld" in konflikt komt met het wereldregime en wordt verbannen naar de planeet Halvmörk, waar bannelingen in hun levensonderhoud voorzien door het verbou wen van erg voedzaam graan In „Graanwe- reld" beschrijft Harrison deze hardvochtige planeet met haar stugge, traditiegetrouwe bevolking van bannelingen. Eén keer in de vier jaar. voordat de felle zon de oogst zou Kunnen verbranden, komen schepen van de aarde om het rijke voedsel uit de gigantische graansilo's te slurpen Voedsel voor het aardse imperium. Maar deze keer blijven de aardse ruimteschepen weg Jan Kulozik weet de bijna mechanische gewoonten van de bevolking te doorbreken en hij organi seert, samen met enkele voormannen, een enorme expeditie om het graan voor ver branding te redden De mannen en vrouwen slagen daarin, zij het ten koste van verschil lende doden, zweet bloed en tranen. Dan worden ze gekonfronteerd met een oorlog der werelden Harrison schrijft in het algemeen uitste kende SF, maar ik had met dit boek toch wat moeite en ik denk. dat dit het gevolg is van de nogal vlakke, soms hortende vertaling Het gebruikte Nederlands is niet direkt om over te juichen en zoiets roept - als het steeds maar weer wordt gekonstateerd - een lichte tegenzin op. Merkwaardig genoeg had ik daar minder last van met „Sterrenwereld", het slot van de trilogie, waarin Jan Kulozik de brandende graanwereld verlaat en terecht komt in een nietsontziende oorlog tussen de Aardse machthebbers en opstandelingen van de ge koloniseerde planeten, die de tirannie van diktator Thurgood-Smythe en de zijnen beu zijn. Ook geen perfekte vertaling, maar toch veel beter dan die van „Graanwereld" Al met al redelijke avonturen-SF SPOTVOGEL Zelden kom je een toekomstroman van hoog niveau tegen. Als dat dan het geval is, ga je meteen vergelijken, zoals Ameri kaanse recensenten ook deden. Zij noemden „Spotvogel" (Mockingbird) van de Amerikaan Walter Tevls de beste SF- roman nó „Brave New World" van Aldous Huxley. Een dergelijke uitspraak maakt nieuwsgierig. „Spotvogel" is een SF-roman van niveau, dat staat buiten kijf. Walter Tevis, die be kendheid verwierf met enkele bestsellers zo als „The Hustler" en „The man who fell to earth", heeft een toekomstroman geschre ven, die niet alleen van het begin tot het einde boeit, maar tevens ontroert naast een fiks portie humor en cynisme. Natuurlijk is het thema, een door robots en computers geperfektioneerde wereld, niet nieuw. Meerdere SF-schrijvers hebben dit thema uitgewerkt, maar Tevis is er in ge slaagd om van de geijkte paden af te wijken, waardoor een fascinerende, geheel eigen samenleving ontstaat rond de super (neger- )robot Robert Spofforth, model nummer ne gen. Spofforth is de centrale figuur waar al les om draait. Spofforth moet er voor zorgen, dat de samenleving, hoe miniem ook na een danige inkrimping van de wereldbevolking, blijft draaien Spofforth is de supervisor en tevens de klusjesman. Hyperintelligent, zorgzaam, maar tevens levensmoe. Tevis heeft dit thema uitstekend uitge werkt tot een meeslepend verhaal, waarin twee jonge mensen, Paul Bentley en Mary Lou Borne elkaar ontmoeten en in feite een nieuwe impuls geven aan de saaie, voort kabbelende. inspiratieloze samenleving in het toekomstige, bijna onbewoonde New York. De titel van het boek slaat op een dich tregel,die steeds door het gecomputeriseer de brein van Spofforth spookt: „Aan de bos- rant zingt enkel de spotvogel; wiens bossen dit zijn, meen ik te weten Het „geestelijk" ontwaken van de jongen Paul, die als enige in de wereld opnieuw leert lezen aan de hand van oude, stomme films en het meisje Mary Lou Borne, dat zich nog nooit iets van de regels van de nieuwe be schaving heeft aangetrokken, is niet iets, wat in de verwachtingen van Spofforth past. Spofforth is levensmoe, omdat hij - robot met een menselijk, uitgewist brein - op de achtergrond voelt, dat het leven méér is dan het automatisme van alle dag. Spofforth staat op het punt de menselijke gevoelens te ontdekken, maar weet aan de andere kant, dat hij nóóit mens zal worden Daarom wil Spofforth een einde aan zijn leven maken. Zijn dwangmatige innerlijke programmering weerhoudt hem daarvan. Zolang er mensen bestaan zal hij moeten blijven dienen. Walter Tevis heeft dit gegeven op onna volgbare wijze uitgewerkt, waarbij met name de sterke karakterbeschrijvingen én de sfeer van de volautomatische samenleving het boek tot een zo nu en dan aangrijpend doku- ment maken Tevis ontkomt er niet altijd aan, dat hij reeds eerder beschreven paden be wandelt, maar zijn uitwerking geeft er een nieuwe dimensie aan. Het slot is prachtig, het is onontkoombaar en tragisch, ondanks de belofte die het in houdt „Spotvogel" is een boek, waar je nog lang over na zult denken. Want de samenleving die wordt geschetst, kan heel goed de we reld zijn, die ons staat te wachten Met een Spofforth om over ons te waken, terwijl we langzaam maar zeker als mensheid inslapen bij gebrek aan inspirerende impulsen, bij ge brek aan levenskracht. Dat „Mockingbird" ondanks de pessimistische ondertoon toch een hoopgevende roman is. is niet zozeer te danken aan de schrijver Walter Tevis, dan wel aan het onontkoombare feit, dat zolang er mensen zijn er toch nieuw leven, nieuwe inspiratie zal zijn. Tenzij de cirkel van dit leve abrupt wordt verbroken door krachten van buitenaf „Spotvogel" Is niet alleen een roman voor de liefhebbers van SF. Het verdient een bredere belangstelling. FATA MORGANA LEUSDEN/CENTRUM - Het voor- emen bestaat om bij voldoende be- ngstelling met ingang van het sei nen 1981/1982 te starten met een Bsketballclub In Leusden voor da- es en heren, meisjes en jongens, omenteei kan deze sport hier in de Jurt alleen te Amersfoort, Hoevela ken en Woudenberg worden beoe fend in competitieverband. De Ne derlandse Basketball Bond telt mo menteel circa 40.000 leden. De kern Amersfoort omvat clubs uit De Bilt, Blaricum, Hoevelaken, Amersfoort, Hilversum, Naarden, Eemnes, Spa kenburg, Baarn, Soest, Zeist, Bun- nik, Doorn, Wijk bij Duurstede, Wou denberg en Amerongen. Met de kern en Utrecht, Rotterdam en Den Haag vormt Amersfoort rayon West. In de in aanbouw zijnde Leusdense sporthal komen zes vaste en twee ver plaatsbare basketbalvelden en in ver band met het reserveren van uren in die hal (vóór 15 april) is een spoedige aan melding van kandidaatleden dringend gewenst. Er bestaat duidelijk belang stelling voor deze sport in Leusden. Be weerd wordt, dat zelfs bij onze burge meester een basketbaliring in ue gara ge is te vinden. De Amersfoortse ver eniging Crackerjacks heeft onder meer 13 leden uit Leusden, waarvan er twee zittig hebben in het bestuur. De in Leus den op te richten club wil wedstrijd- en creatieve basketballers de gelegenheid bieden tot het beoefenen van deze sport. Er zijn mogelijkheden voor welpen (8- 12 jaar), aspiranten (12-14), kadetten (14-16), junioren (16-18V&) en senioren (I8V2 en ouder op leeftijdsbasis per 1- 1-1981). De wedstrijden worden door gaans in de weekeinden gespeeld en training is voorzien in de gymzaal van De Heerd. Voor informaties en aanmel dingen (gaarne omgaand) gelieve u contact op te nemen met A Appels, Marterhoeve 16 (telefoon 945198) of A.P. Baars. Beemden 35 (in de avondu ren telefoon 944727). LEUSDEN - Woensdag 25 maart eld de Nederlandse Bond van Platte- ndsvrouwen haar bijeenkomst in 'oot Krakhorst. Het programma be- bnd uit het beluisteren van delen uit Mattheüs Passion en het geven van leg daarover. Dit onder leiding van evrouw N. Broekstra. Hoewel een ge- ig aantal leden de avond bezocht, het de moeite zeer zeker waard. Mevrouw Broekstra vertelde over het ontstaan van de Mattheüs Passion (1728-1729) Ofschoon Johan Sebas tian Bach in dezelfde tijd als Handel leefde, heeft hij in zijn leven niet veel bekendheid gekregen. Pas in de Barok- tijd (eind 16e midden 18e eeuw) kregen zijn werken grote bekendheid. De herleving van de Mattheüs Pas sion stamt uit 1829 toen Mendelssohn deze opvoerde Aan de hand van de tekst vertelde en vertaalde mevrouw Broekstra de liturgie. Zij liet passages horen en toonde aan de hand van teke ningen hoe de koren in samenwerking met het -orkest het stuk uitvoeren. Zelf heeft mevrouw Broekstra 30 jaar in een orkest gespeeld, dat diverse keren de Mattheüs Passion in hun programma opnamen. Door de uitstekende uitleg zullen de dames die aanwezig waren een volgende keer de Mattheüs Pas sion met veel duidelijker inzicht beluis teren. LEUSDEN - Maandagavond 30 maart jl. deden 22 EHBO-kursisten examen in „De Heerd". Het examen werd afgenomen door de heren Hel linghuizen en Teniet. 1 kursist werd afgewezen. De diplomauitreiking vindt donderdag 4 juni plaats in „De Schaapskooi" van boerderij „Groot Krakhorst". Geslaagden: A. v. Asselt, E. Bak ker, R. Bakker, J. v.d. Bunt, I. v. Dó ren, J. v. Eijden, M. Hom, R. Kuiper, E. Mey, W. Overvest, C. Pasker, F. Pot, B. Rlkkerink, G. Rooy, W. Spoelstra, P. Verra, A. v.d. Vlies, P. v.d. Vlies, A. v. Wieren, T. Wouters, C. v. Zalinge. LEUSDEN - Het geven van een goed advies voor de make-up is een gecom pliceerde zaak geworden. Er is zo'n grote keus dat het een tijdrovend werk is geworden alle gegevens tegenover elkaar af te wegen zoals kleur van ha ren en ogen, huidsoort, leeftijd en nog tal van andere faktoren. De hulp van een computer inschakelen kan uitkomst bieden De computer vormt een prach tig hulpmiddel bij het uitkiezen van de juiste huidverzorging en make-up Via een toetsenbord worden de vereiste ge gevens de computer ingevoerd, waar mee de computer zijn werk kan doen. Na enkele seconden verschijnt er dan een print-out waarop het advies em de raadgevingen van de computer staan afgedrukt. De Nederlandse vestiging van het Zweedse cosmetica concern Pierre Robert heeft zo'n computer inge schakeld Binnenkort wordt deze werkwijze voor de tweede maal gedemonstreerd in Leusden. Op maandag 13 apnl kan iedereen die belangstelling heeft ko men kijken bij Salon Passé Partout aan de Prinses Irenelaan 19. LEUSDEN - In het gemeentelijk ex positiecentrum aan de Zwarteweg 16a wordt woensdag 8 april een ten toonstelling gehouden van de door de gemeente voorgestelde mogelijk heden voor het uitbreiden van wo ningen in de wijk Rossenberg. De ex positie zal geopend zijn van 14.00 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 21.30 uur. Het huidige bestemmingsplan Ros senberg biedt geen mogelijkheden voor het uitbreiden van woningen Omdat is gebleken, dat daaraan in toenemende mate wel behoefte voor bestaat, zijn er nieuwe regels gemaakt. In hun definitie ve vorm zullen deze regels deel gaan uitmaken van de momenteel in voorbe reiding zijnde herziening van het be stemmingsplan Rossenberg ACHTERVELD - Na de openingsrit op 29 maart biedt de Auto-, Motor- en Bromfietsclub Achterveld het navolgen de programma: Koninginnerit 30 april, start 9 00 uur. Grasrit 17 mei, start 14 00 uur. Tour de Juniorrit 19 juli, start 19.00 uur. VVV-rit 27 september, start 14.00 uur Herfstrit 18 oktober, start 14.00 uur. Snertrit 15 november, start 14.00 uur. Toenstische rit, dagelijks van 9.00 tot 15.00 uur. Inschrijf-, start- en informatie adres. De Roskam Achterveld (03425- 1223). DE GEEST VAN DORSAI Het is een tikkeltje merkwaardig, maar als ik een (maar dat gebeurt zelden) een geïllu streerde SF-roman tegen kom. staat het me tegen. Waarschijnlijk omdat SF-illustratie in zwart-wit vaak niet voldoende reliëf krijgt om te boeien, echt te boeien In de fantasy-lite- ratuur is dat anders Hierin zijn juist de vaak voortreffelijke, sfeervolle zwart-wit tekenin gen een goede aanvulling op de fantasievol le belevingswereld, die daardoor extra reliëf krijgt. Een uitzondering op de regel is „De geest van Dorsai van Gordon R. Dickson Een prachtige, door Fernando Fernandez geil- lusteerde SF-roman. Wellicht doordat deze roman een zeer geslaagde vermenging van SF en ingehouden magie is, spreken de illu straties best aan. De beelden zijn poëtisch, de tekst is dat vaak ook. Gordon Dickson's boek maakt deel uit van de Childe-cyclus en is eigenlijk geen echte roman, maar eerder een verzömelmg novellen, die door een ver telster aaneengeregen worden. Boeiend voor de liefhebbers Over een (SF-)wereld. waarin onvervaarde amazones de strijd op nemen tegen veroveraars Met listige strijd- methoden, dat spreekt. Een boek over strijd op een planeet, anders dan anders door de genuanceerde benadering ORBIT i Science fiction en fantasy liggen soms dicht bij elkaar. Vaak is het zo. dat SF-lief- hebbers ook de fantasie best appreciëren. Verschillende SF-schrijvers hebben ook fan tasy verhalen geschreven, met vaak even veel succes In een vorige aflevering van deze rubriek heb ik al eens uitgebreid verteld wat de ver schillen zijn tussen science fiction en fanta sy. Fantasy is de onbestemde fantasierijke wereld van wereldse en buitenwereldse ma gie, van elfen, heksen, draken en andere soms imaginaire wezens Sprookjes voor volwassenen, vaak poëtische vertellingen. De plaatsbepaling is vaak onbestemd Het kan allemaal gebeuren op de aarde of op een andere, vaak niet nader genoemde pla neet. Jack Vance bijvoorbeeld, koos de aar de in een héél, heel verre toekomst als plaats, waar hij zijn voortreffelijke fantasy- verhalen situeert (De stervende aarde. Ogen van de Overwereld). Anderen, Ursuela Le- guin en Tanith Lee bijvoorbeeld, scheppen een geheel eigen wereld, met geheel eigen normen en tradities. Dit laatste genre is het meest verwant met de SF. waarin immers ook vaak sprake is van andere (buitenaard se) werelden. Voor de SF-lezers die zo nu en dan ook fantasy best aardig vinden, stelde Meulen hoff een dikke bundel fantasy-verhalen sa men van gerenommeerde SF-schrijvers. zo als L. Sprague de Camp, Fritz Leiber, Mi chael Moorcock, Jack Vance, naast voor aanstaande fantasy-auteurs als Tanith Lee, H. P Lovecraft Lord Dunsany, en Phyllis Eisenstein Een bundel van bijna 500 bladzij den pure fantasy, zorgvuldig geselecteerd door de Meulenhoff-redakteuren E L. de Marigny en Jaime Martijn. Aanbevolenl En geïllustreerd! plaatselijk nieuws Vrijdag 3 april: 20.00 uur: lezing over „Sport en Voe ding" in sportstudio Leusden, Berken- laan 34 Zaterdag 4 april: 09.00 uur; schieten om het Wilhelm- Tellschild, Leusderheide. 09 00 uur: openingstoernooi Eemelaar- jeugd, Kerstenssportpark 14.30 uur herenvolleybal Leos 1 - Avanti 1Groenhouten 15.45 uur damesvolley Leos 2 - Avanti 1, Groenhouten 17 00 uur damesvolley Leos 1 - Spo- kers, Groenhouten 16.00 uur: korfbal Antilopen - Exakwa, BB-park 16.15 uur: voetbal Roda - Hees, BB- oark Zondag 5 april: 10.00 uur: damesvoetbal BVC - Achter veld. Bilthoven 13.00 uur. vertrek fietscrossers naar Veenendaal vanaf de Til I 14.30 uur: herenhockey Tempo - Leus- J den, Zwolle 14.30 uur: voetbal Roda - Soesterberg. BB-park 18.30 uur: waterpolo Futen - Haaien Bij Luitingh verscheen onlangs de verta ling van een bundel korte SF-verhalen. ver zameld en geredigeerd door Damon Knight Een voortreffelijke bundel met verhalen, die nog niet eerder in Nederlandse vertaling zijn verschenen. Van Kate Wilhelm, Richard McKenna, James Blish, Paul Anderson, Alli son Rice, Virginia Kidd, Sonya Doorman. Thomas M. Dish en Keith Roberts. Aanbevo len. HET El VAN KRISTAL Hetzelfde geldt voor de bundel korte ver halen van de befaamde schrijver H. G Wells „Het ei van kristal". waarmee Bruna ons ver raste Wells wordt wel eens de vader van de toekomstfantasie genoemd en niet ten on rechte. want wat Wells schreef, kan zonder meer gerangschikt worden onder science fiction van soms grote klasse Tal van zijn toekomstromans zijn verfilmd, zoals „De tijdmachine„Oorlog der Werelden" en an deren. Maar Wells schreef ook korte verhalen, waarvan hier negen verhalen zijn opgeno men. Stuk voor stuk inventieve verhalen, die nog steeds vrijwel niet door de tijd zijn ach terhaald I „Hel el van kristel", door H. G. Wells. Samengesteld door Manuel van Loggem. 1980. Poperback, 192 blz. Uitgave. Bruna Zn te Utrecht. „OrbH I samengesteld door Damon Knight, 1980. Vertaling Marjan J J. Oleff. Uitgave: Luitingh te Laren (NH). 192 blz. Paperback 192 blz. Prijs. 18.50. „De geeet van Dorsaldoor Gordon R. Dickson. Ver taling W M. van den Hout. 1980. Uitgave Gravldus, Don Haag Paperback. 286 blz.. geïllustreerd door Fernando Fernandez. Prijs; Fata Morgana, verhalen uit het rijk van zwaarden, goden en meglérs 1980. Samonstolllng E. L. do Marig ny en Jalme Martl|n. Vertaling Annemarle Klndt en Jalme Martl|n. Uitgave Meulenhoff Nederland te Am sterdam. Paperback. 492 blz. Prijs 24,50. Geïllu streerd. „Graanwereld" en „Sterrenwereld", door Herry Har rison. Vertaling Kees van Toorn, 1980 Uitgegoven door Rostrum te Haarlem, prijs 16.50// 17.90. paper back. „Titaan", door John Varley. Vertaling: Gerard Suur- meljer. 1980 UitgaveMeulenhoff Nederland te Amoter- dam, SF-roeks nr 156.309 blz. Paperback. Prl|s 13,50. „lederoen op Zanzibar" (Stand on Zanzibar) door John Brunner, 1968 Vertaling M, K Stuyter, S, J„ 1980. Uitgegeven door Meulenhoff Nederland te Amsterdam, paperback. 578 blz. Prijs 29.50 „Spotvogel (Mockingbird), door Wolter Tevls 1981. vertaling Piel Verhagen Ultgcgovon door Elsevier Ne derland te Amsterdam, paperback. 270 blz. Prijs 22,50. ACHTERVELD - Zaterdag speel de dames 1 van Avanti in sporttaal Groenhouten de voorlaatste wed strijd voor de volleybalcompetitie. Tegenstandster Spirit 2 had nog twee puntjes nodig om kampioen te worden, zodat de Avanti's voor een belangrijke taak stonden. Gezegd mag worden, dat de Achter- veldse dames hun sportieve plicht vol ledig hebben vervuld In de eerste set bleek Avanti een behoorlijke sta-in-de- weg voor de Amersfoortse ploeg. Lang hield Avanti met goed spel stand maar uiteindelijk werd het toch 18-16 voor Spirit. De tweede set ging vlot verloren voor de Achterveldse formatie, maar in de derde bundelde de thuisploeg nog eens alle krachten om te proberen nog de helft van de puntjes te kunnen pak ken. Spirit was echter duidelijk sterker en na de leuke en spannende wedstrijd vol goede rally's was het Amersfoortse team verdiend kampioen LEUSDEN - Maandag 6 april om 20 45 uur en woensdag 8 april om 19.45 uur starten er weer nieuwe cursussen zwangerschapsgymnastiek. De cur sussen zijn bedoeld voor vrouwen die in de maand juni een baby ven/vachten. De lessen worden gehouden in het wijk- gebouw aan de Rozengaarde 33. U kunt zich ter plaatse opgeven. Inlichtin gen: telefoon 941218

Leusder Krant | 1981 | | pagina 13