David Carradine schittert in Hill's „The long riders" kijk op de film Tien jaar groepswerk wandkleden in kreatief Centrum „De Hof" en DONDERDAG 2 APRIL 1981 kijk op de film 14 AMERSFOORT - Volgende week - met het zicht op Pasen - kunnen we wat Amersfoort betreft wellicht In leder geval de premières verwachten van „Superman IIen „Any which way you can", de nieuwste Clint Eastwood-film met de aap Clyde. Deze week zullen we genoegen moeten nemen metéén nieuwe film en wel „The Long Riders" met David, Keith en Robert Carradine in de hoofdrollen Een western, mocht u dat nog niet duidelijk zijn. Collega Dick van Rheenen bespreekt deze film elders in deze rubriek. Als reprise kunt u kijken naar „Coming Home" met Jane Fonda en Jon Voight in Cinema 2, een prima film over de naweeën van de Vietnam-oorlog door regisseur Hal Ashby. terwijl in de nachtvoorstellingen van Duo 2 „Gray Lady Down" nog een keertje Ie zien is met Charlton Heston in de hoofdrol. Nederlandse titel: „S.O.S. Atoomonderzeeër gezonken". Voor het overige zijn vrijwel alle films gehrolon- geerd In het Filmhuis kan men in de weekvoorstelllngen kijken naar een program ma van twee, reeds eerder op TV vertoonde korte speelfilms: „Video Julia" en „Waarom niet?" Er Is geen nachtvoorstelllng. THE LONG RIDERS Als liefhebber van westerns was ik toch wel benieuwd naar „The long ri ders". Regisseur van de film is Walter Hill en hem kennen we vooral van „The Streetfiqhter". „The Driver" en „The f¥| MAANDAG Maandag vind ik altijd de meest ake lige dag van de week. Je bent net een beetje aan het vrije weekeinde gewend geraakt en hupsakee, moet je weer in de dagelijkse tredmolen van de meest ingewikkelde beslommeringen. Afge lopen weekeinde heb ik me overigens behoorlijk uitgesloofd door in het lente zonnetje aan een grondige metamorfo se van mijn tuin te beginnen Nou heb Ik maar een klein stukje van deze aarde in mijn bezit, maar toch is het nog een hele klus geworden. Het is maargoed, dat bij ons zoiets tamelijk demokratisch In z'n werk gaat, want als ik m'n zin zou hebben gekregen, zou ik nu nog aan het ploeteren zijn in moeder aarde. Zoals u zich wellicht nog kunt herin neren heb ik nou al meer dan een jaar m'n grote mond vol gehad over het aanleggen van een konijnenheuvel. Zeker sinds onze veestapel aanmerke lijk werd uitgebreid door een biologi sche vergissing onzerzijds, werd de noodzaak tot aanleg van een konijnen park steeds groter. Zonder tussenkomst van een tuinar chitect waren wij er na heftige diskus- sies eindelijk in geslaagd om een rede lijke tekening samen te stellen van de voorgenomen rekonstruktie van onze tuin. Aanvankelijk wilde ik de helft daar van benutten voor het aanleggen van ons wildpark, maar mijn vrouw behoed de mij voor deze blunder. Hebt u wel eens een kuil van twee meter en vijftig centimeter diep gegraven? Ik nu wel. De buren dachten, dat wij waren be gonnen met de aanleg van een zwem bad en mijn handige doe-het-zelf-buur- man vroeg mij over de heg bezorgd of hij misschien met adviezen terzijde moest staan, maar ik wimpelde zijn aanbod zorgeloos af. Een paar kuub zand verplaatsen in beslist geen sinecure, vooral niet als blijkt, dat het piepkleine stukje grond ook nog ondermijnd is door stevige wortels van omringende bomen, die zich niet hebben gestoord aan de toch zo zorgvuldig geplaatste paaltjes, ter begrenzing van mijn kostbare eigen dom. Bomen kennen geen grenzen, dat bleek. Met zaag en bijl zijn we de ondergrondse onverlaten te lijf ge gaan. Ik voelde me eventjes een mi lieu-verkrachter. maar aan de ander kant was het voor het goede doel. ons mini-wildpark. Twee dagen hebben we gegraven. Zelden heb ik zo trots naar een gat in de grond gekeken. Daarna was het ei genlijk een peuleschilletje. Gaas er in en al dat zand weer in de kuil. Straks krijgen onze konijnen vrij spel op dit stuk Van op een afstand hebben ze hoofdschuddend toegekeken hoe wij de aarde te lijf zijn gegaan, nog niet beseffend, dat het voor hun eigen best wil was. Als ze nou goed hebben geke ken, zullen ze straks weten, dat heel erg diep graven voor hen geen enkele zin heeft. Hopen we. Want als het kar wei op dat punt is mislukt, dan zullen we binnen afzienbare tijd in onze wijk te maken knjgen met rondwandelende konijnen. Toch hebben we voorlopig het volste vertrouwen in onze kundig heid En in de wijsheid van onze konij nen, die zo langzamerhand ook wel zullen weten, dat het ,,bos" in de buurt talrijke vijanden verbergt. Al zouden het alleen maar de loslopende honden moeten zijn. De maandag is nu bijna voorbij. Nog vier dagen en dan is het weer zover Zaterdag begin ik aan de tweede fase van het grote tuinprojekt. Naast het in elkaar knutselen van een riant nacht verblijf voor onze konijnen (volgens de tekening moet het een klein paleisje worden), moet de tuin ook nog worden opgehoogd. Dat wordt dus wéér zand verplaatsen. Het is echter maar goed, dat de lente maar drie maanden duurt. Want je moet zoiets natuurlijk nóóit overdrijven. V. Warriors". Hill is zeer geïnteresseerd in geweld en een western kon dan ook niet uitblijven. Als verfilmer van aktie is Hill soms meer dan voortreffelijk op dreef, maar daar staat tegenover dat hij zijn films veelal baseert op zwakke scenario's. Zijn personages krijgen nauwelijks eni ge achtergrond mee Toch meent Hil daar een bedoeling mee te hebben Zo merkte hij een paar jaar terug bij de première van ,,The Warriors" op: Jk geef mijn spelers geen achtergrond Dat laat ik over aan de bioscoopbezoeker. De manier waar op je personages leert kennen, is door naar ze te kijken, de manier waarop ze reageren op spanning, reageren op si tuaties en konfrontaties." Het verhaal van ,,The long riders" is gebaseerd op de overbekende legende van de Jesse James en Younger ben de. Zijn woorden getrouw laat Hill de bioscoopbezoeker middenin het ver haal ploffen; er is geen enkele moeite gedaan het verhaal op te bouwen, waardoor de karakters nauwelijks her kenbaar zijn. Een uitzondering daarop is David Carradine als Cole Younger, maar dat is meer een verdienste van hem dan van Hill. Er mogelijk van uitgaande dat het verhaal van Jesse James bij iedereen wel bekend is, zijn de figuren van Jesse en Frank James (gespeeld door de broers James en Stacy Keach), en hun beweegredenen het pad van de mis daad op te gaan, ondergeschikt ge maakt aan het verhaal. Alleen in de slotscène krijg je een beter beeld van de figuren van Jesse en Frank, maar de akteerprestaties van David Carradine en Randy Quaid heb ben dan al alle eer voor zich opgeeist. De rol van Cole Younger was David Carradine ook op het lijf geschreven. Zijn losbandigheid en zijn humor ken nen we van vorige films. Maar in z'n eentje, weliswaar bijgestaan door zijn broers Robert en Keith, kan hi| ..The long riders" toch niet naar het verwach te nivo tillen. Losgezien van het zwakke scenario, munt Walter Hill toch opnieuw uit in de aktiescènes en die zijn er genoeg in ,,The long riders". De bankroofscène in Northfield in Minnesota, overigens tot mislukken gebracht door ,,The Pinker- tons", geeft ,,The long riders" toch even de glans van een klassieke western. Hetzelfde kan worden gezegd van een messengevecht in een kroeg, waar Da vid Carradine bij betrokken is. Voor de liefhebber van westerns heeft ,,The long riders" genoeg te bie den, maar een beter scenario was be slist geen overbodige luxe geweest. (Grand 1, eerste week, 16 jaar). Dick van Rheenen FILMHUIS In het Filmhuis deze week een pro gramma van twee korte speelfims, die reeds eerder op de televisie te zien zijn geweest. Dat is in de eerste plaats ..Waarom De Jesse James en Younger bende. niet7" van Joost Ranzijn met Henk Ter- borg in de hoofdrol als een jongen, die het niet kan nalaten om op de meest onmogelijke plaatsen te zingen en daardoor in de moeilijkheden komt. (30 minuten). Video Julia" werd gemaakt door Christopher en Nicholas Guest als Charley en Bob Ford, de latere moordenaars van Jesse. De romantiek ontbreekt niet in The long nders", Amy Stryker als Beth Mimms en Keith Carradine als Jim Younger AMERSFOORT - In het Kreatief centrum De Hof Is In de centrale hal een aardige tentoonstelling te zien. Het Is een expositie van wandkle den, die grotendeels gemaakt wer den onder (bege)leldlng van Serafl- na de Maar. Voor het eerst exposeert de oor spronkelijke groep uit Velp (die al elf jaar bezig is, en waarvan Serafina deel uitmaakte vóórdat ze van Velp naar Amersfoort verhuisde en eigen groe pen ging leiden, samen met de andere groepen. De werkwijze van de groepen mag langzamerhand bekend worden geacht Een aantal vrouwen werkt ge zamenlijk volgens een tevoren vastge stelde techniek, al of niet naar een ge zamenlijk gemaakt ontwerp aan een wandkleed. Er zijn zeer goede en minder ge slaagde kleden te zien. Uit alle kleden spreekt het plezier om in teamverband naar een gezamenlijk resultaat te stre ven. Er worden in één werkjaar zó veel kleden gemaakt als er deelneemsters zijn, zodat door loting ieder in het bezit van één kleed kan komen. Het „oerkleed" hangt ook op de ten toonstelling Dat is het eerste groeps werk van de serie 1970, waar het alle maal mee begon, in Velp Vervaardigd met positieve en negatieve cirkels op jute. Er zijn (of waren) in de afgelopen tien jaar groepen in Velp, Renswoude, Scherpenzeel en Amersfoort. Voor „De Heygraeff" maakten twee groepen, die al twee jaar met elkaar hadden gewerkt, spelendenwijs een applicatiekleed met een heel plezierige ongecompliceerde voorstelling voor kinderen. In de punniktechniek werd uit door punnikmachientjes gekomen meters lange punnikslierten, een fantasie beest samengesteld Waarin voor ie dere deelneemster plaats was voor een eigen stukje fantasie. Een heel mooi kleed is Oerwoud, geïnspireerd op een stuk tropisch woud van Rousseau. Het Is met weefwol In fraaie kleuren en kwali teiten vervaardigd In een soort smyrnatechnlek. Een heel fraai exemplaar is ook het kleed, dat is ontstaan door afbinden, stempelen en appliqueren. In deze techniek wil Serafina de Maar ook het abstract te houden kleed voor de aula van de Muziekschool gaan uitvoeren. Tijdens het afbinden en stempelstofjes maken leren de deelneemsters elkaar kennen, waardoor de greep op het gro te kleed tot stand komt. Omdat er dit jaar geen apart groepswerk wordt georganiseerd kunnen liefhebbers zich opgeven voor het deelnemen aan het werk voor de Muziekschool U kunt bel len naar: Regentesselaan 7, telefoon 18493. Ook mannen zijn van harte wel kom (die werkeloos, gepensioneerd zijn?) Voor hen zijn er eveneens zwaardere klussen te doen! Er zijn kleden te zien. die door middel van het knopen met stroken stof zijn ontstaan. Mooi is het abstracte kleed, geknoopt op aardbeiennet. Dan is er het weefwerk met wol of kettingen van vissersgaren; het touw- plakwerk; het vastzetten van ketting steken op veredeld jute (zonder voor- schets geborduurd) Verscheidene groepen hebben zich zelf of hun kinderen uitgebeeld in appli- catiewerk. Sander Francken over de verwording van onze elektronische maatschappij, waarin geen plaats meer schijnt te zijn voor een persoonlijke kommunikatie. In „Video Julia" raakt een jong echtpaar in ernstige moeilijkheden doordat zij niet in staat blijken te zijn om hun ge voelens voor elkaar over te brengen. Maar het is niet alleen de huiselijke kommunikatie. die door de kost van de moderne elektronika verstek laat gaan- Video Julia" is geen slechte speel film, ook al had het misschien toch iets korter gekund op sommige momenten. De steeds groter wordende vervreem ding van de vrouw ten opzichte van haar video-gekke man wordt door Francken echter sfeervol in beeld ge bracht. De afloop is wat te dramatisch, maar misschien toch onontkoombaar- Overigens brengt het Filmhuis in de maand april méér Nederlandse produk- ties, waaronder „De code van Neder lands Hoop" van Orlow Seunke (25/28 april). TSJECHISCHE FILMWEEK In Utrecht wordt van donderdag 2 april (morgen) tot en met woensdag 8 april een Tsjechische filmweek gehou den. De films worden vertoond in thea ter Spnnghaver Het programma ziet er als volgt uit: Utrecht 1e film: 2.00 en 7.30 uur 2e film: 4.15 en 10.00 uur. Donderdag 2 april: Love between the raindrops. Regie: Karei Kachyna. The magnificent men with their crank Re gie. Jiri Menzel. Vrijdag 3 april: Postriziny. Regie: Jiri Menzel. Solo for an old lady. Regie: Vaclav Ma- tejka. Zaterdag 4 april: Seclusion near a fo rest. Regie: Jiri Menzel. The beauty and the beast. Regie: Luraj Herz. Zondag 5 april: The magnificent men with their crank. Regie: Jiri Menzel. Love between the raindrops. Regie: Ka rei Kachyna. Maandag 6 april: Goslings. Regie Ka rei Smyczek. Postriziny. Regie: Jiri Menzel. Dinsdag 7 april: Solo for an old lady Regie: Vaclav Matejka. The rabbit case. Regie: Jaromil Jires Woensdag 8 april: The beauty and the beast. Regie: Juraj Herz. Seclusion near a forest. Regie: Jiri Men zel. filmagenda Filmagenda voor Amersfoort van donder dag 2 april t/m woensdag 8 april. Grand, tel. 033-14632 Grand 1The long riders 16 jr Zaterdag en woensdag 18.30 - 21 15 uur Zondag. 16.00 - 18.30 - 21 15 uur. Overige dagen: 13.30 - 18 30 - 21.15 uur Grand 2: supersmeris A.l. Dagelijks: 13.30 - 18.30 - 21.15 uur Zondag 13.30 - 16.00 - 18 30 - 21.15 uur. Grand 3: Een vlucht regenwulpen 12 jr Da gelijks: 13.45 - 18 45 - 21.30 uur. Zondag: 13.45 - 16.15 - 18.45 - 21 30 uur. Grand 4: Te gek om los te lopen A I. Dage lijks. 14.00 - 19.00 - 21.45 uur. Zondag: 14.00 - 16.30 - 19 00 - 21 45 uur Grand 5: Dressed to kill. 16 jr. Dagelijks. 14.00 - 19.00 - 21.45 uur. Zondag. 14.00 - 16.30 - 19.00 - 21.45 uur Grand Matinee: The anstocats. A I Za. zo wo. 13.30 uur Cinema, tel. 033-18900 Cinema 1: Vrijdag de 13e 16 jr. Dagelijks 13.45 - 18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 16.15 - 18.45 - 21.30 uur. Cinema 2: Coming home. 16 jr. Dagelijks 13.30 - 18.30 - 21.15 uur. Zondag: 13.30 16 00 - 18.30 - 21.15 uur. Euro, tel. 033-33655 Euro: The blue lagoon. A.l. Za. en wo.: 18.45 - 21 30 uur. Zondag: 13 45 - 16.15 - 18.45 21.30 uur. Overige dagen: 13.45 - 18 45- 21.30 uur. Euro: Woody Woodpeckers festival. A.l. za en wo.: 13.45 uur. Duo, tel. 033-16572 Duo 1: Sweet young girls. 18 jr. Dagelijks 14 15 - 19.15 - 21,30 uur. Zondag 14.15 16.30 - 19.15 - 21.30 uur. Duo 2: Motel Heil. 16 jr. Dagelijks: 14.00- 19.00 - 21.15 uur. Zondag 14 00 - 16 15 19 00 - 21.15 uur. Duo 1: Claudio pornio. 18 jr. Vrij. en za 24.00 uur Duo 2: S.O.S. Atoomonderzeeër gezonker (gray lady down) 16jr. Vrij. en za.: 23.45 uur Opvallend is het wandboek „Kind in raam" 1976, dat is vervaardigd voor de Openbare Bibliotheek in Velp. Een bi- zondere vondst Grappig is het hang- objekt, dat is samengesteld uit frutsels en haaksels in nuancen wit Een plezierige tentoonstelling, waar u veel kijkplezier aan beleeft. Te zien in Kreatief Centrum De Hof, Coninck- straat 58. De openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van 9 00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 22.00 uur. Op zondag kunt u er kijken van 14.00 tot 17.00 uur.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 14