„Jongens moeten bij beroepskeuze beroep van kleuterleider eerder overwegen" I 1 etisd e n Opening militair luchtvaart museum Kleuterleider Peter Jansen Kantlijn „llc JU in zijn WERK" DONDERDAG 9 APRIL 1981 MEDISCHE WEEKEINDDIENSTEN Weekeinde: HUISARTSEN: Voor de huisartsen in de ge meente Leusden, voor de prakti|ken van de artsen Van den Berg, Binkhorst du Boeutf, Boersema/Koch, Lantink Verhagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekein de waar dr. J. du Boeuff, Asschatterweg 69a, Leusden-C, tel 944600 Voor spoedgevallen: spreekuur zaterdag en zondagmiddag om 14 uur. Visites graag voor 10 uur s morgens aanvragen. APOTHEEK: Apotheek Leusden. winkel centrum De Biezenkamp Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8 30 tot 18 00 uur en uitsluitend voor spoedgeval len van 19 30 tot 20.00 uur Op zaterdag en zondag geopend van 14.00 tot 14 30 uur en van 17 30 tot 18.00 uur WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr I I Kipp-Nijhuis. Prins Hendriklaan 17. tel 940346 dienst Bovendien heeft deze zuster avonddienst van donderdagavond 9-4 t/m woensdagavond 15-4 VERLOSKUNDIGE: Mevr Thuis-Paulus- sen. Kon Wilhelminalaan 18. Amersfoort, tel 10886 b gg 722000 TANDARTS: Voor noodgevallen in het weekeinde Dokterscentralè Amersfoort tel. 033-722000 MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINS VERZORGING: De spreekuren van de ge zamenlijke dienstverleningsinstellingen in Leusden en Achterveld zijn als volgt Leusden-Centrum: In de boerderij Groot Krakhorst, Bolderikhof 18. tel 945618 Maatschappelijk werk woensdag 10 00- 11.00 uur Gemeente Leusden, donderdag 14.00-15 00 uur Protestants Sociaal Cen trum (PSC) MDE gezins- en bejaardenverzorging en maatschappelijk werk maandag van 14.00- 15 00 uur. dinsdag van 14 00-15 00 uur Ge zamenlijke Kruisverenigingen (AIMD); don derdag van 14.00-15 00 uur PSC Leusden-Zuid:ln Kruisgebouw, Roovan Al- dewereltlaan 13, tel. 940818 Maatschappelijk werk: maandag 10 00- 11.00 uur Gemeente Leusden: vrijdag 14 00-15 00 uur PSC Gezinsverzorging en Bejaardenhulp maan dag 13 30-14.30 uur AIMD; vrijdag 14 00- 15.00 uur PSC. Achterveld: Kruisgebouw, Walter van Amersfoortstraat 30. tel. 03425-1333 Maatschappelijk werk vrijdag 9 00-10.00 uur Gemeente Leusden. Gezinsverzorging en Bejaardenhulp vrijdag 9 00-10 00 uur MDE Maatschappelijk werk MDE: maandag van 11 00-12 00 uur Tijdens het weekeinde kan men zich in drin gende gevallen dag en nacht wenden tot de telefonische hulpdienst voor Vechtstreek, Gooi en Eemland. tel. 035-45555 Moeders voor moeders: Mevrouw M L Ro- zendaal-Doucet. Jan van Arkelweg 47. Ach terveld. tel 03425-1853 Werkgroep ..Laat leven" te Leusden, hulp voor moeder en kind bij niet gewenste zwan gerschap, tel 033-942291 en 033-940541 (Leusden) en tel 033-620244 (bureau „laat leven" Amersfoort) Dierenartsen: Gelieve uw eigen dierenarts of dierenkliniek te bellen Een telefonisch antwoordapparaat geeft op welke dierenarts voor spoedgevallen te bereiken is. Tel. Hulpdienst: Werkgroep Homosexuali- teit Amersfoort (WHAM) Iedere vrijdag avond van 20.00-24.00 uur, tel. 03495-5672. Pastorale Hulp: Van 10 tot 17 april is bereik baar. Pastor A Goes, Wederik 40, Leusden- C. tel 944903 Rutgershuls Amersfoort (bureaus voor ge boorteregeling en seksualiteitsvragen). Zon nehof 10 (in het GG en GD gebouw), tel 033-18931. Spreekuren volgens afspraak Oppascentrale: Van maandag tot en met zaterdag tussen 16.00 en 18 00 uur tel 944235, Grienden 16, Leusden AA (Anonieme Alcoholisten) werkgroep „De Schakel": Groepsavonden iedere dins dagavond in het Groene Kruisgebouw. Leusden-Zuid. tel 033-943722 (24 uur per dag) Corr adres Postbus 709. 3800 AS Amersfoort A.A. Amersfoort: telefoon 941102. Al-Anon Amersfoort; Postbus 946, Amers foort. tel 727203 en 753373 Al-Anon Werkgroep te Leusden; Groeps avonden iedere dinsdagavond om 20 00 uur in Huize Groot Schuttershoef. Arnhemse- weg 10.3832 GL Leusden-Zuid (tevens corr adres), tel ml 033-943722 b g g 940182 Hulpdienst Gemeentediakonaat Dorps kerk: Voor Groenhouten, Akkershoeve-Noord- wijck, Langenbeek: Mevr Langbroek. Weesboom 13. tel 940130 en mevr Lawala- ta. Wanmolen 20. tel. 944237. Voor Zuid: Mevr Abbrmg. Pr Christinalaan 7. tel. 942047 en mevr Schwenke. v D Scheltuslaan 44, tel. 940635. Voor het gebied ten noorden van de Noor- derinslag-Middenweg kunt u zich tot de hulpdienst Marcuskerk richten DEZE WEEK IN DE GEMEENTE Donderdag 9 april 20.00 uur: Verga dering Jeugdraad, hobbyruimte De Moespot. Vrijdag 10 april 19.00 uur: Tiener avond in De Til Vrijdag 10 april 20.00 uur: Zangavond Chr. Gemengd Zangkoor, Dorpskerk Zaterdag 11 april van 10.30 tot 12.30 uur: Paas-instuif Blijhof. leeftijd vanaf 4 jaar, Ansfriduslaan 49 Maandag 13 april 19.45 uur: Vergade ring NCVB Leusden-Centrum, Dien stencentrum, Burg. de Beaufortweg. Maandag 13 april 19.45 uur: Bijeen komst Yoga vriendenkring over natuur geneeswijze, De Hakhorst, Waarden 25a Maandag 13 april van 19.30 tot 22.00 uur: Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Hamersveldschool, Lijsterbeslaan 54 Maandag 13 april 20.00 uur: Vergade- SOESTERBERG - Op donderdag 9 april zal de Bevelhebber der Luchtstrijd krachten de Luitenant Generaal M.G Geschiere het nieuwe „Militaire Lucht vaart Museum" op het Kamp van Zeist, officieel openen Na de verhuizing van de vliegbasis Soesterberg naar het Kamp van Zeist (een complex even ten zuiden van het dorp Soesterberg) is er vanaf medio vo rig jaar hard gewerkt om het museum zijn definitieve vorm te geven. In het museum is nu ook plaats ge maakt voor de Marine Luchtvaart Dienst. In verband hiermede is de naam „Luchtvaartmacht Museum" veranderd in „Militaire Luchtvaart Museum" Het museum is vanaf 13 april tot 1 de cember vanaf maandag tot en met vrij dag geopend van 10.00 tot 16 00 uur. Toegang gratis. Voorshands blijft het museum op de zaterdagen gesloten Gevonden en verloren VERLOREN/WEGGELOPEN Grote bruine hond, damestas met rij bewijs en portefeuille. Quartz herenhor- loge GEVONDEN Rode poes. autosleutels ring Werkgroep Onderwijs, Zwarteweg 16a. Dinsdag 14 april 20.00 uur: Bijeen komst NCVB Leusden Zuid, 't Trefpunt, Arnhemseweg. Dinsdag 14 april 20.00 uur: Vergade ring werkgroep verkeersaangelegen- heden, Zwarteweg 16a. ACHTERVELD Vrijdag 10 april 20.00 uur: S V A. kaartavond, kantine sportpark. Vrijdag 10 april 19.30 uur: Klont Creatieavond De Moespot. Zaterdag 11 april 20.00 uur: Klont Dis co, De Moespot, leeft v.a. 14 jaar Zaterdag 11 april 9.30 uur: LT V De Eemelaar openingstoernooi senioren Zaterdag 12 april 15.00 uur: Klont Soos, De Moespot, leeft va 14 jaar Dinsdag 14 april 9.00 uur: Handwerk- hobbyclub. De Moespot. JEUGDIGE INWONERS OP VER DENKING VAN DIEFSTAL AAN GEHOUDEN Naar aanleiding van de vele diefstal len en vernielingen die de afgelopen tijd in Leusden plaats vonden, heeft de poli tie deze week twee jeugdige inwoners van Leusden aangehouden. Een acht tienjarige inwoner heeft bekend betrok ken te zijn geweest bij inbraken en ver nielingen in Leusden, Woudenberg en Amersfoort De andere jongen, een ne gentienjarige, is overgedragen aan de politie in Amersfoort op verdenking van heling van goederen. Tien tot vijftien zaken zijn door deze aanhouding boven water gekomen. Het onderzoek wordt voortgezet SNELHEIDSCONTROLE STOU- TENBURG Maandagochtend hield de politie een snelheidscontrole in Stoutenburg Dit in loep op Leusden 12 verband met het feit dat er op het ogen blik weer veel te hard gereden wordt in met name Stoutenburg. Dertien perso nen kregen een proces verbaal opgete kend Hun snelheid varieerde van 66 tot 72 kilometer per uur. De toegestane snelheid bedraagt 50 kilometer per uur. ROOD LICHT CONTROLE Bij een controle bij de verkeerslichten op de kruising Noorderinslag en Ha- mersveldseweg zijn vijf personen be keurd wegens het negeren van het rode verkeerslicht. Dinsdagnacht heeft de politie een al coholcontrole gehouden Verschillende bestuurders moesten in het pijpje bla zen, maar konden daarna weer vrijuit gaan. Slechts bij één persoon werd een rijverbod opgelegd Verder werden er nog drie bestuurders bekeurd wegens het voeren van ondeugdelijke verlichten en wegens gladde banden en een be stuurder omdat hij geen geldig deel III had. Nu de bus Is gestopt willen we een lift-stop Maar wie stopt er straks 9 Wat kreeg ons gemeentebe stuur toch een aardige brief uit Utrecht. Het had misschien wat sneller oekund. maar ze hebben er waarschijnlijk de postcode bijge zet. In Achterveld kreeg onze burgerva - der een ring. Toch niet „een extra ring van zelfvertrouwen' In Leusden gebeurt altijd alles an ders dan anders Niet gelijktijdig met al die anderen in het land de bomen planten, nee hoor, gewoon een paar weken later. De bowlingclub Leusden heeft een voorlopig bestuur Dat is mooi Nu de banen nog Dacht eerst nog eventjes dat we een klein stormpje zouden krijgen, maar het was een diepe zucht van opluchting van al die honderden sporters Er is nog een groot tekort aan kleine woningen, zegt de Woningstich ting Déar zal Evelien Blom vast niet gelukkig mee zijn. Zij houdt van grote gezinnen Zag u trouwens Henk van der Sloot zondaga vond op televisie Maakte verdorie alwéér die stomme op merking Kunnen we ons volkstuinders niet inzetten voor het versneld bouw- rijpmaken van de tweede fase9 Een levensgrote paashaas op de Hamershof Een haas is toch maar een veertig tot vijftig centimeter hoog Dat wordt dus bukken gebla - zen. Want die haas deelt paaseieren uit Tja, denk je dan, het zullen vast geen kerstballen zijn Vlak voor de grote vakantie, zo lees ik in mijn lijfblad, houdt de Ha mershof de aktie ..Inpakken en wegwezen Ik heb de indruk, dat sommige duistere lieden daar nu al mee zijn begonnen Ik doe dat nu ook Voor een week. Prettige Paasdagen gewenst door. kerkdiensten LEUSDEN-CENTRUM R.K.KERK: zaterdag 19.00 uur. Gebeds- en communie viering H. van Hattum zondag 9 00 uur: H Mis; 11 00 uur: Gezins- dienst A. Goes. HERV/GEREF MARCUSKERK: 9.00 uur: gereformeerde woorddienst Dr A Kruyswijk uit Leusden 10.30 uur hervormde woorddienst ds. J.J Kooman 19.00 uur geref/herv. woorddienst Ds. G Hengeveld m m.v. „Reformation" GEREF. KERK (VRIJGEM.): 9 30 uur Ds M Nap 16.45 uur ds. M Nap LEUSDEN-ZUID DORPSKERK: 9 00 uur gerf/herv. woorddienst ds J.S F; a derbos 10.30 uur: geref/herv jeugddienst Ds. Ommening uit Baarn 18 30 uur geref/herv, woorddienst ds. Weernekers ACHTERVELD Ger. kerk De Glind, Jeugddorp: zondag 12 april 10 00 en 19 00 uur. ds Haverkamp uit Nijkerk. Donderdag 16 april 19.30 uur: ds J Jeller avonddienst met avondmaalsbediening Vrijdag 17 april 19 30 uur: avonddienst ds Jellema Ned. Herv. kerk: Zondag 12 april 9 00 uur. ds Klaassen Meteren en Echt R.K. kerk: Zaterdag 11 april 19 00 uur Jeugddier voorganger W. Jansen, predikant H Hattum Zondag 12 april 8.30 uur Gelezen H M 10 30 uur Gebeds- en communieviering leid door H. van Hattum rv nu op de kleuterschool en lagere school samenwerkt bestaat nu uit vier vrouwen en vier mannen. Aan het eind van het gesprek wil Peter nog wel kwijt dat er weinig kleuterleiders zijn in Nederland Op zijn initiatief zijn de jongens die de opleiding verspreid over het he le land gevolgd hebben, samen geweest om over een aantal feiten en persoonlijke ervaringen te pra ten. Dat waren er 25 tot 30. Velen onder hen gebruikten de opleiding als opstapje tot de pedagogische akademie - als ze MAVO gevolgd hadden. Bij zijn weten werken er nog 3-4 kleuterleiders in Neder land. Hij zou graag zien dat wan neer jongens denken aan werken met kinderen, zij ook de mogelijk heid van kleuterleider zouden overwegen. Hij verwacht echter dat de drempel wel verlaagd zal wor den als de nieuwe wet op het basisonderwijs erdoor is. (Die wet beoogt het „samensmel ten" van het kleuter- en lager on derwijs.) Peter Jansen heeft het in ieder geval erg naar zijn zin als kleu terleider en heeft absoluut geen heimwee naar zijn oude techni sche beroep. Leonie Merts. De kinderen hebben dan de mid dag vrij om wat dan ook te doen en de leiders zouden 's middags kun nen vergaderen Maar er zitten na tuurlijk zoveel kanten aan de zaak." DREMPEL LEUSDEN - Peter Jansen werkt bij de kleuterschool „De Hobbit" als kleuterleider. Kleu terleider, dat is een woord waar velen vreemd van opkijken. Een kleuterschool roept een beeld op van kleuters, kleuterleid sters, speelgoed, maar nee, aan kleuterleiders denk je niet zo gauw. Reden genoeg dus, om eens met Peter Jansen te gaan praten over zijn werk, maar ook over hoe hij tot zijn besluit om kleuterleider te worden, geko men Is. Het gesprek vindt plaats in de kleuterklas. Als ik binnenkom zijn de kinderen net aan het eten en drinken Ze zitten op hun kleine krukjes in een kring. Als de etens waren op zijn en de lege flesjes weer in de tassen zijn verdwenen, luisteren ze naar Peter die nu aan verschillende groepjes opdrachten meegeeft. De kinderen gaan een drietal tafels aan de slag We kun nen ons gesprek beginnen OPLEIDING Peter vertelt, dat hij via zijn twee lingzusje in aanraking is gekomen met het kleuteronderwijs Zij volg de indertijd de opleiding tot kleuter leidster. Ze waren toen ongeveer 16 jaar. Hij had nooit stilgestaan bij het feit dat kleuterleider een moge lijk beroep zou kunnen zijn voor mannen. Zelf volgde hij toen de MTS in Eindhoven. Nadat hij deze opleiding voltooid had, werkte hij drie jaar bij Philips, maar dat vol deed op den duur toch niet zo. „Ik ben toen eens gaan informe ren of ik nog toegelaten zou kun nen worden tot de opleiding tot kleuterleider. De opleiding in Venlo was op dat moment naar mijn me ning het best voorbereid om man nen tot de opleiding toe te laten. Zij vermeldden bijvoorbeeld al „op leiding tot kleuterleid(st)er". Ik was echter de enige jongen tussen al die meisjes. Dat maakte het toch wel zwaar. Het had veel gescheeld als er nog een jongen op de oplei ding zat, zodat we af en toe samen konden optrekken. Na een paar maanden ben ik dan ook gestopt. Ik heb mijn studie toen voortgezet in Eindhoven, waar na een iaar nog een jongen in de opleiding kwam". „Kun je nog wat meer vertel len over je opleiding en verdere studie?" „De opleiding duurt driejaar Tij dens deze studie loop je anderhal ve week stage Ik heb verder mijn hoofdakte gehaald en de applika- tiekursus gevolgd in verband met de op handen zijnde integratie bin nen het basisonderwijs Ik zou nog weieens een M O -akte willen ha len Verder volg ik wat er zoal ver schijnt op het gebied van onder wijs, bijvoorbeeld de vakbladen en wat er van de ministeries komt Ik volg dit jaar geen studie, want daar heb ik even genoeg van" „Is „De Hobbit" je eerste vas te werkkring?" „Nee, na het voltooien van de opleiding werkte ik dneënhalfjaar in Best als kleuterleider. Ik werk in Leusden sinds november VERTROUWEN De klas van Peter Jansen be staat uit 30 kinderen. Het vindt dat zelf een goed aantal kinderen. „Ik kan natuurlijk niet zoveel persoon lijke aandacht geven aan de kinde ren als bij een kleinere klas Nu kan ik echter wél de kinderen stimule ren om zelf initiatief te tonen. Ik heb nu eenmaal maar twee handen, zodat het best wel eens voorkomt dat ze zichzelf of elkaar moeten helpen. Het ontwikkelen van de ei gen wil en het eigen initiatief vind ik een belangrijk aspekt in de vor ming van zulke jonge kinderen. Ik ga er niet vanuit dat kinderen „vol wassenen in zakformaat" zijn, zo als vroeger wel verondersteld werd, maar ik onderschat ze ook niet. Het zijn allemaal eigen per soonlijkheden waar je op in moet spelen Ons gesprek wordt natuurlijk verscheidene malen onderbroken door kinderen die hun werkstuk af hebben of het zomaar even komen laten zien. Maar nu gebeurt er iets heel interessants de fotograaf komt binnen om een plaatje te schieten Boven het rumoer wat nu even ontstaat roept een jongetje uit „Mééster, komt u nu in de krant?" Als Peter Jansen weer plaats neemt vertelt hi| „ik weet niet of ze wel geloven dat dit voor de krant is. Met de klas ontstaat een vertrouwensrelatie. Dat moet ook, vind ik, want onder die om standigheid werkt het kind het pret tigst. In een andere situatie - bij voorbeeld als ik ze iets op zou leg gen - kunnen ze zich geremd gaan voelen, wat hun ontwikkeling niet ten goede komt. Maar je moet voorzichtig zijn met hun vertrou wen' We hadden afgesproken dat de kinderen op 1 april apenootjes zouden meenemen, want dan zou er een olifant in de zandbak staan Toen we naar de zandbak liepen, bleek er een klein plastic olifantje in te staan Ze waren zwaar gepi keerd' Wat de emotionele kant betreft kinderen verlangen een zekere aanhankelijkheid, maar ook dat je met ze voetbalt om maar wat te noemen Ik kan niet zeggen dat ik ze aan het eind van het jaar met weemoed zie vertrekken Het is immers weer een stap vooruit in hun ontwikkeling Het kind moet verder. Daarom is het ook jammer een kind het volgend jaar weer in dezelfde groep te zien als dit jaar Niet vanwege het „het zittenblij ven" op zich." SCHOOLDAG „Hoe verloopt een normale schooldag ongeveer?" „We beginnen met een taalakti- viteit Dat is 's maandags bijvoor beeld het vertellen over wat ze in het weekend hebben meege maakt Het is erg belangrijk, dat kinderen nu al leren zich uit te drukken tegenover een groep Na dit onderdeel gaan we aan de slag met een thema We zijn nu bezig met het thema „boerderij, lente en pasen" Binnenkort gaan we een boerderij bezoeken Daarna doen we wat bewegingsonderwijs Dat kan buiten of binnen gebeuren. Dan gaan we eten en drinken, wat je zojuist zag. Daarna gaan de kin deren aan het werk Deze groep bestaat uit oudere kinderen en jon gere kinderen Onder deze laatste groep vallen de kinderen die in de loop van het schooljaar aan de klas zijn toege voegd. omdat ze toen oas naar school konden. Deze groep werkt nog vaak „vrij" De ouderen werken meestal naar het thema Vandaag zijn ze beesten, die ze gisteren gemaakt hebben aan het beplakken met-stukjes stof en een kartonnen paasei aan het versie ren De jongsten spelen met een boerderijspel We sluiten de och tend af met taal. toneel of muziek. De middag verloopt ongeveer het zelfde De middag is wat korter en ik geef ze gelegenheid om het wat rustiger aan te doen De gym is al expres 's ochtends Vooral de jongsten werken heel intensief" Over de problematiek rond de schooltijden laat hij zich liever nog niet uit, behalve dat hij de huidige schooltijden - dat is voor „De Hob bit" - niet zo gunstig vindt, van 8.45 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 15.15 uur „De middag is vaak te kort om echt iets te doen Ik heb eens gezien hoe ze in Duitsland volgens het tropenrooster werken Dat sprek me persoonlijk wel aan „Hoe reageren de kinderen en hun ouders eigenlijk op een kleuterleider?" Kinderen reageren er niet zo op Toen ik pas voor de klas stond, reageerden cje ouders wel sterk Ze wennen er toch wel aan Mijn aanstelling hier is dan ook niet moeilijk verlopen. Het team dat hier

Leusder Krant | 1981 | | pagina 12