Superman redt opnieuw de wereld in «ter gemaakt vervolg van Richard Lester „Any which way you can": nieuwe akties van het duo Clint en Clyde leusder fcnwt beh rsief keken kijk op de film )OOR BERT VOS Hoewel ..Superman II" zich vrijwel geheel op aarde afspeelt, introduceerde Lester en zijn scenarioschrijver Mario Puzo (De Peet vader) Superman door een korte inhoud van het voorafgaande te brengen Dat is vooral handig voor mensen als ik, die het eerste deel op eén ol andere wijze hebben gemist Enig vergelijkingsmateriaal heb ik verder niet en dat steil mij in slaat om zonder enig vooroordeel „Superman II" te beoordelen AMERSFOORT - Het is een jdje rustig geweest, maar zo lak voor de Paasvakantie kan len er altijd verzekerd van zijn, at er verschillende nieuwe films roulatie gaan. In de meeste ge- illen ook in Amersfoort. Voor eze week staan twee nieuwe ms op het programma, die de ioeite waard zijn. Niet direkt in- rukwekkende arthouse-films, b laar dat zal ook niemand ver achten tijdens de paasdagen, ie in 1978 de eerste aflevering tg van het superspektakel „Su- Brman" met Christopher Ree- es in de hoofdrol als de schier nverwoestbare Superman, die zal zeer zeker het tweede deel niet willen verzuimen. „Super man II" is zeer zeker de moeite waard en volgens hen, die het eerste deel zagen, zelfs beter. En dat gebeurt niet zo vaak. Feit is, dat Richard Lester voor de regie tekende en dat is misschien één van de redenen, dat „Superman II" ongetwijfeld eveneens een su perhit zal gaan worden. Clint Eastwood is deze week te zien in de Nederlandse première van „Any which way you can", het ver volg op „Every which way but loose", waarin Clint de oerang oe- tang Clyde als kameraad heeft. Mis schien niet helemaal het niveau van de vorige Clyde-film, maar niettemin voor liefhebbers van aktie en kome die prima entertainment met tal van soms massale akties en slapstick scènes. Eveneens een Nederlandse première is de film „De sheriff maakt zich kwaad" met Bud Spencer en Cary Guffey onder regie van Michele Lupo. Nieuwe avonturen van het ruimtejon getje H-7-25 en de sheriff, nu tegen buitenaardsen. Pretentie loos, grappig en vol aktie. een film voor jong en oud. De kinderen hebben deze keer overigens veel keus, want naast de lach- en knokfilms is er nog de fijne Walt Disney-tekenfilm „Dumbo" (in Grand, matinee-voorstel lingen) en „The love bug", de spannende avonturen van Herbie de Volkswagen-kever. (Euro-matinee). UPERMAN II .Next year Superman II" beloofden de akers van „Superman". Ilya Salkind en erre Spengler In 1978. Zo snel Is het„ allemaal niet gegaan, maar desondanks kunnen we begin 1981 toch genieten van de nieuwe avonturen van de buitenaard se held Superman, als klein kind op aarde terechtgekomen, nadat het de ruimte in was gestuurd door zijn vader Jor-EI van iperman (Christopher Reevespakt generaal Zod (Terence Stampt hardhandig aan. Scène Superman II CUi -.EN WEEKJE GRATIS Kent u uw eigen postcode-nummer? Ik et Ik heb daar nog steeds de grootst mo- ilijke moeite mee Echt, de wil is wel aan- Bzig, maar mijn gedachten zijn zwak Ik kan e namelijk niet aan de sterke indruk ont- ikken, dat het gebruiken van de postcode et in het belang van de vaderlandse post- wsument is. Zelden is de chaos in het post- ezen zo groot geweest als na de invoering in de postcode, waarmee - zo werd ons 1erwegen beloofd - alles véél sneller en irrecter plaats zou kunnen vinden Tijdbe- tiring, dus minder verlies voor tante Post Wat die tijdbesparing betreft ik geloof wel 11 dit klopt. Enkele voorbeelden. Omdat en bij de sorteerafdehng op het postkan- or heel goed weet. dat ik bij de krant werk, lg ik regelmatig privépost, gericht aan mijn Né-adres mét postcode, keurig in hetpost- isvakje van de krant. Dat bespaart tijd tieven die gericht zijn aan mijn buurman, ear mijn huisnummer dragen, worden zon- ir pardon bij mij door de brievenbus gewor- in. Dat spaart tijd, want ik neem dan de ak van de PTT over en bezorg de brief >nog op het juiste adres. Vroeger ging dat héél anders. Toen keken postbestellers nog naar de naam op de til. Pas als die naam klopte met het naam- )rdje op de deur, dén pas werd de brief tir binnen geworpen. Er zijn uit het verle- n gevallen bekend van brieven, die de Ie wereld rondzwierven, maar uiteindelijk '■h op hun plaats terecht kwamen ondanks foute adressering Nu is dat héél anders izwerven onze brieven oók de hele wereld id. maar omdat ze een juiste codering bben. Daarom vermijd ik postcodenum- En wordt mijn post tijdig bezorgd In mijn dagblad las ik gisteren, dat de Ita liaanse posterijen van plan zijn om een week de post gratis te bezorgen, indien een juiste postcode is vermeld Dit om het gebruik van die postcode te stimuleren. Is een dergelijke maatregel in Nederland nou óok nodigIk zou zeggen van niet. Tenzij onze vaderland se postbesteller niet alleen naar de postcode gaat kijken, maar ook naar naam en adres. Want anders is de ramp niet te overzien. Ik denk. dat onze postbodes de brieven zullen gaan bezorgen onder het motto het is toch gratis en iets wat voor niks is. daarover kun je niet klagen En ik maar post bezorgen bij mijn buren Bovendien een week gratis bezorgen van correct geadresseerde brieven is natuurlijk erg aardig, maar wat gebeurt er met al die andere brieven Van al die mensen, die den ken dat de post die week gratis is, er géén postzegel op plakken, maar gemakshalve het codenummer vergeten? Mag ik die por tokosten gaan betalen via dat keurige blau we kaartje dat door een zorgzame postbe ambte aan mijn post wordt bevestigd? Dat wordt me wat al te dol Dat zou betekenen, dat ik niet alleen de post moet gaan bezor gen, maar bovendien ook nog de postzegels dubbel moet gaan betalen. Om dan aan het eind van het jaar bovendien van een bezorg de president-direkteur van de PTT te moeten vernemen, dat het verlies alweer groter is geworden en dat derhalve een verhoging van de posttarieven.onontkoombaar is. Ik moet er niet aan denken. Nee. ik wil best betalen voor de brieven, die ik wil verzenden. En ik wil ook zo nu en dan best een handje helpen, als brieven per ongeluk verkeerd worden bezorgd. Zoveel gemeenschapszin heb ik wel Want ik troost me met de gedachte, dat over tien, twintig jaar of misschien wel véél eerder, onze brie ven keurig via een op de huiscomputer aan gesloten printer rechtstreeks de huiskamer in zullen rollen. Ik zal die vrolijke, aardige, langs 's Heren wegen fluitende postbodes dan erg missen. Een computer is natuurlijk óók niet alles. Maar ze hebben er om ge vraagd. Ja toch? V Drie galaktische superschurken maken de aarde onveilig Hier een aktiescéne uit ..Superman II" de tot de ondergang gedoemde planeet Krypton. Regisseur Richard Donner maakte van de eerste „Superman"-fllm een grandioos, maar ook pretentieloos spektakel vol supereffekten, aktie en hu mor. Een film voor jong en oud, waarin de superkrachten van Superman de aarde voor een wisse ondergang redden. Het valt niet mee om een uiterst succes volle film te evenaren met een vervolg. Ver schillende regisseurs zijn in een dergelijke poging niet geslaagd Regisseur Richard Lester (bekend door films als ,,De drie mus ketiers", ,,De vier musketiers". ..The Knack". ..Petulia" en andere) werd deze keer aangezocht om het succes van Richard Donner en zijn speciale effekten-makers te evenaren Want laten we eerlijk zijn een groot deel van het succes van de eerste „Superman-film kon gevoeglijk op het kon- to van de speciale effekten worden geschre ven. ontsproten uit de (technische en fanta sievolle) breinen van Colin Chilvers (specia le effekten). Derek Meddings en Brian Smi thies (model-effekten), Denis Rich (visuele effekten) en anderen Ik moet zeggen, dat Richard Lester weet te overtuigen Want hoewel alles rond Su perman uiterst ongeloofwaardig is (ondanks de buitenaardse afkomst van de gewelde naar), dit vrijwel nooit irritant, gênant of sto rend is. Superman doet de gekste dingen, haalt de vreemdste stunts uit maar niemand die daar vreemd van opkijkt Integendeel Men verwacht zo langzamerhand niet an ders en bovendien is het allemaal zeer ko misch met slechts zelden een moment, dat het flauw of op z'n minst kinderachtig wordt Superman neem je gewoon serieus door er hartelijk om te lachen. En daaroij komt dan onwillekeurig de in vloed van Richard Lester, die het scenario van Mario Puzo. David en Leslie Newman op zijn geheel eigen wijze verfilmde De dialo gen zijn voortreffelijk, cynisch soms in een niet onverdienstelijke poging om „the Ameri can way of life" keurig netjes in het kleurige hemd te zetten. Superman (Christopher Reeves) - oh boy. Amerikaanser kan een jongen er niet uit zien - werkt nog steeds in vermomming als Clark Kent als journalist bij de Metropolis Daily Planet, waar ook ster-verslaggeefster Lois Lane (Margot Kidder) de dagelijkse kolom men vult onder supervisie van Perry White (Jackie Cooper) Lois is verliefd op Super man, die niet weet dat Clark het is en Clark is verliefd op Lois en wil niet vertellen, dat hij Superman is. De film begint meteen al sterk met de be zetting van de Eiffeltoren door terroristen, die dreigen een atoombom tot ontploffing te brengen als niet aan de voorwaarden wordt voldaan Superman brengt redding, maar is tevens de oorzaak, dat drie galactische su perschurken uit hun eeuwige Kryptoniaanse gevangenis worden bevrijd en op aarde te recht komen U hebt het natuurlijk al door. dat wordt een hard-tegen-hard-gevecht van Superman tegen generaal Zod. (Terence Stamp), Ursa (Sarah Douglas) en de brute krachtpatser Non (Jack O'Halloran). „Superman II" is niet een vervolg op de eerste.' probeert producer Ilya Salkind ons te vertellen, maar eerlijk gezegd lijkt het wel sterk op een vervolg, ook al kan de film ook onafhankelijk van de eerste gezien worden zonder dat je op een vacuum stuit „Niks daarvan." zegt Salkind. „want dit tweede deel was al gepland en aangekondigd voor dat we met de eerste film van start waren gegaan." Waarvan acte Niettemin komen we bijna allemaal dezelfde hoofdfiguren te gen. zoals ook de grote boosdoener uit „Su perman I". supermisdadiger Lex Luther, een prima rol van Gene Hackman Marlon Bran do liet deze keer verstek gaan Was wellicht toch te duur geworden Missen doen we hem niet. want ook in het eerste deel had hij niet direkt een opzienba rende. essentiële rol. „Superman II" is naar mijn gevoel een uitstekende spektakel-komedie met SF-ef- fekten geworden Supernormale krachten en vaardigheden spelen een overheersende rol. wat het meest indrukwekkend tot uitdruk king komt in de grootse aktie-scène. waarin Superman het toch eindelijk op gaat nemen tegen generaal Zod en de zijnen, nadat deze drie schurken de president van de Verenigde Staten letterlijk op de knieen hebben gekre gen Een strijd tussen giganten, waarin re gisseur Lester en de speciale effekten-tech- nici niets achterwege hebben gelaten om die strijd zo boeiend mogelijk in beeld te bren gen. Razendsnelle aktie. ongelooflijke stunts, goed getimed vermengd met dialo gen, vol humor. En eerlijk is eerlijk: de effek ten zijn werkelijk uitstekend Ze komen ui terst geloofwaardig over. Meestal is het maar droevig gesteld met de acteerprestaties in gigantische spekta kelfilms We hebben verschillende voorbeel den op het doek gehad, die miljoenen heb ben gekost, maar eigenlijk geen „body" had den door het ontbreken van echt levende mensen. Zonder nu direkt te willen beweren, dat die karaktertekeningen in „Superman II" zeer diepgaand en van een intelligent niveau zijn, zijn het niet alleen de effekten, die de Veel spektakelwerk is te zien in ..Superman II film tol een genoeglijk avontuur maken De scenarioschrijvers hebben moeite ge daan om hun deel succesvol te maken en zijn daar wat mij betreft ook in geslaagd. De dialogen zijn in de meeste gevallen flitsend met humor en een vleugje cynisme, als een goede tegenhang voor het opgepepte natio nalisme. van de „Amerikaanse" superheld. „Super II" is. evenals z'n roemrijke voor ganger. prima voor de moraal van de Ameri kanen Want welke natie heeft nou de be schikking over zo'n sympathieke krachtpat ser? Juist. Alleen de Verenigde Staten En niemand is zo geschikt voor die rol als dat puur Amerikaanse lichaam van Christopher Reeves The All American Boy Maar hij moet geen geintjes uithalen door afstand te willen doen van zijn superkrachten, want dan loopt het uit de hand Oók al is het dan om eindelijk z'n Lois in de armen te kunnen slui ten Overigens. Margot Kidder weet door haar lekkere rol m'n hart te stelen Alleen voor haar zal ik zeer zeker naar alle volgende afleveringen van „Superman" gaan kijken Prima, zoals zij haar best doet om de „super- vrouw" te spelen Voor mij is ze het. ook al moet ze dan steevast door Superman gered worden in tijden van nood. „Superman II": volgens kenners bétei dan de eersteling en ik geloof dat graag Want het is een uitgebalanceerd spekta kei vol bovenmenselijke aktie, komedie slapstick, prima dialogen dat alles over goten met een licht verteerbaar SF-saus- je en zo nu en dan een verfrissend vleugje cynisme. Bovenal vergeet je zelden, dat je naar een verfilmde succes-strip zit te kijken, waar de makers van Flash Gordon eigenlijk toch wel een puntje aan kunnen zuigen! (Cinema 1, alle leeftijden, 127 minuten) Scène uil ..Superman II". ANY WHICH WAY YOU CAN Clint Eastwood blijft de lieveling van het grote publiek. Nadat hij acht jaar lang succesvol optrad in de televisie-serie „Rawhlde", werd hij een echte filmster en zeker sinds Sergio Leone's „Fistful of Dollars" kun je zeggen, dat Eastwood ge setteld Is. Toch is hij lanozaam maar ze ker zijn opgebouwde Imago als harde jon gen aan het ombouwen tot die van kome diant. Sinds de succesvolle „Dlrty Har- ry"-fllms Is er wel het één en ander veran derd. Na „Escape from Alcatraz" van re gisseur Don Slegel begon de verande ring. „Every which way but loose" was de tltel van een aktle-komedle (knockabout- comedy noemt men zoiets in de VS), waarin Clint Eastwood samen met een forse oerang oetang optrad. Humor, afge wisseld met ietwat slapstlck-achtlge ge vechten. Een filmhit. Overigens tegen de verwachtingen In, want men had er eigen lijk niet zoveel in gezien. Eastwood deed tussendoor nog de minder succesvolle „Bronco Bllly", opnieuw met Sondra Loc ke als tegenspeelster, maar nu is er dan het vervolg op de eerste „aap-fllmkome- dle": Any which way you can", In het Ne derlands vertaald tot „Recht voor z'n (r) aap." Alle ingrediënten uit de eersteling zijn te rug te vinden in dit vervolg, dat geregisseerd werd door Buddy van Horn. Clyde, de amu sante, bijna menselijke oerang oetang. de C&W-zangeres Lynn Halsey Taylor (Sondra Locke), Ma Boggs (Ruth Gordon). Orville Boggs (Geoffrey Lewis) en niet te vergeten de hells angel-achtige groep „The black wi dows", ze zijn allemaal weer present. Sondra Locke is de vaste vriendin van de nu vijftigjarige Clint Eastwood en zij ont breekt zelden in zijn films. In „Any which way you can" speelt ze opnieuw de country-zan- geres Lynn Halsey-Taylor. die in de vorige film haar eigen weg ging. maar tot de ontdek king kwam. dat ze teveel van Philo Beddoe (Clint Eastwood) hield en ze besluit dus maar weer met hem op te trekken Eastwood zelf speelt weer de wat luch thartige prijsvechter, die graag de hoofdrol speelt in speciale worstelwedstrijden, vaak klandestien georganiseerd ter meerdere ere en glorie van talrijke goklustigen. Vaste te genstanders zijn „de zwarte weduwen", een groep potsierlijk uitgedoste motorduivels. die ondanks hun toch wel zachtaardige ka rakter steeds maar weer de ..schurken' pro beren uit te hangen, wat prompt steeds weer op een grandiose mislukking uitdraait. Zij le veren telkens weer een belangrijk aandeel in de komische acts van ..Any which way you can". Als één van de meeste bekende (en vaak winnende) prijsvechter uit de streek kan het niet anders of ook goksyndicaten moeten op een keer lucht krijgen van deze vechter, die bij uitstek geschikt zou kunnen zijn voor een worstelpartijtje op hoog niveau met uiteraard hoge inzetten Eén zo'n goksyndicaat tracht Philo over te halen als hun kandidaat een gevecht aan te gaan tegen de kandidaat van een concurrerende gokbende, de al even bekende prijsvechter Jack Wilson (gespeeld door William Smith) Philo weigert, maar dat kan zo maar niet. vindt gangsterboss Tony Paoli (Al Ruscio) Hij besluit hardhandig op te treden en kidnapt vriendin Lynn Philo stemt daarna in. maar probeert uiteraard wel voor die tijd eventjes zijn hartsvriendin te bevrijden. Hij vindt daarin onverwachte steun ..Any which way you can" is misschien niet helemaal op hetzelfde niveau als de eerste ling. maar alles blijft amusant. Het is altijd erg moeilijk om een eerder succes te evenaren, met name als je volgens hetzelfde recept met dezelfde hoofdfiguren te werk gaat Zoiets vereist veel méér fantasie om niet in dezelfde voetsporen met dezelfde soort grapjes terecht te komen Regisseur Buddy van Horn is daar toch wel redelijk in geslaagd samen met scenario-schrijver Stanford Sherman. De aktie-momenten zijn prima in beeld gebracht, de dialogen flitsend genoeg om te blijven boeien en de humor is van goed niveau, soms tegen slapstick aan Tenslotte aandacht voor de muziek in „Any which way you can" Die is prima en zal vooral de liefhebbers van C W aanspre ken Nieuwe songs zijn te beluisteren van Ray Charles en Clint Eastwood (Beers to you). Glen Campbell (Any which way you can). Fats Domino (Whiskey Heaven). John ny Duncan (Acapulco), Jim Stafford (Cow Patti) en Gene Watson (Any way you want me). Sondra Locke zelf zingt twee songs: „One too many women in your life" en „Too Loose" Speciaal opgedragen aan Clyde is de song ..Orangutan Hall Of Fame", gezon gen door Cliff Crofford Kortom: prima Paas-vakantie-vertler voor jong en oud. En daar gaat het ten slotte toch om. (Grand 3, 112 minuten, twaalf jaar). vervolg op pagina 15 filmagenda Scène uit: „Any which way you can", met Clint Eastwood. Sondra Locke en anderen Grand, tel. 033-14632 Grand 1Een vlucht regenwulpen. 12 jr Da gelijks 18 30 - 21 15 uur Grand 2: De sheriff maakt zich kwaad, a l Dagelijks 13.30 -18 30 - 21 15 uur. zondag: 13.30 - 16 00 - 18.30 - 21 15 uur Grand 3: Recht voor z'n raap. a l Dagelijks 13 45 - 18 45 - 21 30 uur, zondag 13.45 - 16 15 - 18 45 - 21.30 uur Grand 4: Supersmeris, a I Dagelijks: 14 00 - 19 00 - 21 45 uur; zondag 14 00 - 16 30 - 19 00 - 21 45 uur Grand 5: Te gek om los te lopen, a I Dage lijks: 14 00 - 19 00 - 21 45 uur. zondag 14 00 - 16.30 - 19.00 - 21 45 uur Grand matinee: Dumbo, a I Dagelijks 13.30; zondag: 13.30 - 16 00 uur Cinema, tel. 033-18900 Cinema 1Superman II. a I Dagelijks 13 45 - 18.45 - 21.30 uur. zondag 13.45 - 16 15- 18.45 - 21 30 uur Cinema 2- The Blue Lagoon, a l Dageli|ks 13 30 - 18 30 - 21.15 uur. zondag. 13.30 - 16.00 - 18 30 - 21 15 uur Euro. tel. 033-33655 Euro: Vrijdag de 13e. 16 jr. Za en wo 18 45 - 21.15 uur. zondag 13 30 - 16 00 - 18 45 - 21 15 uur; overige dagen 13 30 - 18 45 - 21.15 uur Euro: Thelovebug, a l. za. en wo 13 45uur. Duo, tel. 033-16572 Duo 1The devil in miss Jones. 18 jr Dage lijks 14.15- 19 15-21 30; zondag 14 15- 16 30 - 19 15 - 21 30 uur Duo 2: The long riders. 16 jr Dagelijks 14 00 - 19 00 - 21 15 uur; zondag, 14 00 - 16 15- 19 00 - 21 15 uur Duo 1Sex movie special. 18 jr Vrij en za 24.00 uur Duo 2: Shout at the devil, 16 jr Vrij. en za 23 45 uur

Leusder Krant | 1981 | | pagina 13