„Afsluiten Heiligenbergerweg betekent verplaatsen probleem" Uitbreidingsmogelijkheden woningen in herzien bestemmingsplan Rossenberg Bewoners Akkerhoeve en Noordwijck stellen vragen over CAI, hondepoep en reinigingsrechten Wethouder Wagenaar: Van Tiel (VVD): <osten dak zwembad nerhalen op aannemer Leden vergadering De Vallei Gespreksgroep „opkomen voor jezelf" van start Yoga vrienden kring over natuur geneeswijze Tijdens kennismakingsavond met gemeentebestuur KRAAKACTIE IN HAMERSHOF WIE NIET BANG IS, IS BLIND: EEN WALGELIJKE GRAP.? DONDERDAG 9 APRIL 1981 van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Op zich zou het - wan- ïeer de provincie daartoe bereid is - nogelijk zijn om de Heiligenberger- veg voor autoverkeer af te sluiten. )aardoor zou er een veiliger verbin- iing Leusden-Amersfoort ontstaan. Haar de problemen verplaats je naar elders, met name naar de Lockhor- sterweg en Zwarteweg/Horsterweg. Aldus liet direkteur gemeentewerken H Pais afgelopen dinsdagavond weten n de vergadering van de raadscommis- iie Openbare Werken en Ruimtelijke vctuuyu, icirviji icuci yvciuci i kend mens wéét, dat een atoomaanval nauwelijks over leefd kan worden. Veiligheid- door-atoomschuilkelders is schone schijn zo schreef eén van die verontwaardigde lezers Natuurlijk heeft hij gelijk. Het zin netje. waarin werd gesteld dat verschillende plaatselijke vie- desbewegingen voorrang zou den willen hebben bij het reser veren van een plaatsje in zo n schuilkelder, wekte eveneens walging op bij deze briefschrij vers Ook wat dat betreft heeft hij natuurlijk volkomen gelijk vre desbewegingen weten wel beter en hechten weinig waarde aan een atoomschuilkeloer. Vandaar ook, dat de ..grap voor velen doorzichtig genoeg was om er niet in te trappen Slechts zij, die de 350 piek wel op prijs stelden, BARNEVELD - Dinsdag 14 april houdt de coöperatieve landbouw vereniging De Vallei een algemene ledenvergadering. Alle leden met hun echtgenotes zijn van harte wel kom op deze dag die van 9.15 tot 15.30 uur gehouden wordt en het ka rakter draagt van een familiedag. De vergadering wordt gehouden in de Veluwehal in Barneveld. Op de agenda staan de volgende punten vermeld: 1 Opening vergadering door de voor zitter (10 00 v.m.) 2 Huishoudelijke zaken 3 Notulen algemene ledenvergade ring d d 17 december 1980 4. Ingekomen stukken en mededelin gen 5. Waarom De Vallei? En hoe blijkt dat? 6 Vaststelling balans per 27 decem ber 1980 en de resultatenrekening over het boekjaar 1980 7 Bestemming overschot 8. Voorstel winstuitkering aan perso neel 9 Bestuursverkiezing, aftredend in Ordening. Hij gaf daarmee antwoord op een vraag, die in een vorige vergade ring was gesteld door Harm Offereins (SGP/GPV) Offereins suggereerde enige tijd geleden dat afsluiting van de Heiligenbergerweg voor autoverkeer zou leiden tot een veilige verbinding voor het langzaam verkeer tussen Leusden en Amersfoort Hij vroeg com missie-voorzitter Jan Wagenaar (VVD) eens te onderzoeken of dat juridisch mogelijk zou zijn en welke gevolgen zo'n afsluiting zou hebben Op het eerste gedeelte van de vraag van Offereins liet Pais weten dat het op zich wel mogelijk is om de Heiligenber gerweg af te sluiten, maar dat dat voor het gedeelte buiten de bebouwde kom geen bevoegdheid van de gemeente is Leusden zou niet meer kunnen doen dan een verzoek indienen bij de provin cie, want die is verantwoordelijk voor dat stuk weg Maar, zo liet Pais weten, een dergelijk verzoek aan de provincie kan maar beter niet worden gedaan Want afsluiting van de Heiligenberger weg vanaf het kruispunt met Lockhor- sterweg en Burg Beaufortweg, zou ver velende konsekwenties hebben voor andere wegen. De toch al druk bereden Lockhorsterweg zou nog meer verkeer te verwerken krijgen, hetgeen ook weer een grotere drukte op de Hertekop tot gevolg zou hebben Aan de andere kant zou meer verkeer gebruik gaan maken van Horsterweg/Zwarteweg om via Stoutenburg en Hogeweg Amersfoort te bereiken ,.En dat kunnen Zwarleweg en Horsterweg helemaal niet aan. Bo vendien breng je op die wegen dan weer fietsers meer in gevaar .Verplaatsing van het probleem", zo vatte wethouder Wagenaar het betoog van Pais kort samen; ,,de echte oplos sing van het probleem Heiliqenberqer- Direkteur-gemeentewerken M Pais. zou provincie moeten doen weg is een verbreding van het viadukt en aansluiting van Leusden op de A28". Waarna Harm Offereins liet weten geen behoefte te hebben aan verdere uitwer king van zijn suggestie daarbij vooral in de belangstelling ston den waren de centrale antenne inrich ting, de reinigingsrechten, de bouw van het buurtwinkelcentrum in Alandsbeek en het probleem van de hondeuitwerp- selen Ook werden een aantal vragen gesteld op het gebied van de inrichting van de woonomgeving CAI Voor wat de centrale antenne inrichting (cai) betreft, werd aandacht gevraagd voor de beperkte radio-ontvangstmo- gelijkheden en voor het verschil in tarief tussen de aangesloten woningen in de 2e fase en die in de eerste fase Het in Akkerhoeve en Noordwijck aangelegde systeem kan, zo zei wethouder Wage naar in zijn antwoord, tot nu toe niet optimaal functioneren, omdat de pro vincie aan de bouw van de bijbehoren de mast vooralsnog geen medewerking heeft willen verlenen. Door het ontbre ken van deze mast wordt echter wel een tarief in rekening gebracht dat zo'n 30,- lager ligt dan wanneer de mast er wel al had gestaan. Dat het cai-tarief - inclusief de toegepaste korting - in de 2e fase beduidend hoger ligt dan in de 1e fase. is te verklaren uit het feit dat in de 1e fase het veel goedkopere rijgsys- teem is toegepast, een systeem dat in de praktijk zeer storingsgevoelig blijkt te zijn en daarom tegenwoordig ook niet meer mag worden toegepast Ook wees de wethouder in zijn antwoord nog op de mogelijkheid een vergunning voor een eigen antenne te krijgen indien men over apparatuur beschikt waar mee meer kan worden ontvangen dan via de cai mogelijk is plaatselijk nieuws LEUSDEN - De Maatschappelijke Dienstverlening Eemland begint half april een assertiviteitsgroep (leren opkomen voor jezelf) in De Krak- horst op de woensdagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur. Mensen komen vaak in persoonlijke moeilijkheden omdat ze in situaties niet durven opkomen voor zichzelf. Dit kan zich in allerlei vormen voordoen zoals géén nee durven zeggen omdat ze bang zijn een ander pijn te doen; ze gespannen raken in kontakt met ande ren; niet doen wat ze zelf willen omdat ze denken dat de ander hen niet meer aardig vindt; omdat ze ruzie willen voor komen of omdat ze gewoonweg niet in staat zijn om gevoelens te uiten of te ontvangen. In zo'n assertiviteitsgroep kun je met elkaar leren wel voor jezelf op te komen In zo'n groep kan met elkaar gepraat worden over waarom je niet voor jezelf opkomt Ook worden situaties ge- REINIGINGSRECHTEN Op een vraag over de reinigingsrechten antwoordde wethouder Mandemaker dat de gemeenteraad als uitgangspunt hanteert dat het ophalen van huisvuil kostendekkend dient te zijn. Ondanks de recente verhoging van de reinigings rechten met 25% is het dekkingsper centage op hetzelfde niveau gebleven als vorig jaar, namelijk 70%. De sterke stijging van de reinigingsrechten in de afgelopen jaren houdt verband met de sterk toegenomen kosten van afvoer en verwerking van het huisvuil. In dit ver band wees wethouder Mandemaker op het belang van een beperking in het aanbieden van huisvuil via de huis- vuilophaaldienst; daarom ontwikkelt de gemeente thans plannen om van het huisvuil zo veel mogelijk die materialen af te scheiden die als grondstof voor herqebruik - zoals glas, oud papier en oud ijzer - verkocht kunnen worden Ten dele is hier al een begin mee ge maakt door het plaatsen van glascon tainers Gevraagd naar het tijdstip waarop het buurtwinkelcentrum in Alandsbeek in gebruik zou kunnen worden genomen, zei wethouder Mandemaker te ver wachten dat met de bouw in de loop van '82 kan woeden gestart Hij wees er daarbij op dat de realisering van het buurtsteunpunt niet los gezien kon wor den van het gereedkomen van het win kelcentrum Hamershof en de voor dit winkelcentrum benodigde ..inbed dingsperiode' HONDEPOEP Voor de overlast die hondeuitwerpselen speeld. waardoor je kunt zien hoe het zou uitpakken als je eens anders rea geert dan je gewend bent Van daar uit kun je als een soort huiswerk eens pro beren ook in het dagelijks leven zo te reageren. Voor deze groep in Leusden hebben zich al een aantal deelneemsters opge geven en is er nog plaats voor een paar vrouwen Op woensdag 15 april is het de bedoeling dat de groep start. Als je deel wilt nemen aan de groep kan je je voor 14 april opgeven bij Emmy Muys of Tine van Leersum. Ook kan je bij hen nog meer informatie krijgen, telefoon 33924 of 941539 LEUSDEN - De Yoga Vrienden kring „eckehart" organiseert een bij eenkomst voor yoga cursisten en be langstellenden, met als onderwerp: natuurgeneeswijze. De Yoga Vrien denkring heeft Jelle Boorsma uitge nodigd om in een open gedachten- wisseling hierover met elkaar te pra ten. Voor veel mensen in Leusden heeft Jelle Boorsma bekendheid ge kregen door zijn praktijk voor ge neeswijze. Met kursussen voor ge zonde leefwijze bereikt hij een breed publiek dat anders de drempel van de zogenaamde alternatieve genees wijzen niet neemt. Natuurgeneeswijze is een genees wijze. die zich in de benadering van ziekte richt op de gehele mens en niet primair op zieke organen Zij baseert zich op de mens in wisselwerking met zijn milieu en heeft een eigen interpreta tie van ziektesymptomen, diagnostiek en therapie. Voorop staat hierbij het sti muleren van het zelfherstellend vermo gen van de mens en het gebruiken van natuurlijke middelen en methoden, die ieder op zich absoluut onschadelijk moeten zijn. Aan de ..gezonde' mens heeft de natuurgeneeswijze een leefwij ze te bieden, die gezondheid helpt be houden Als basis geldt vooral het be vorderen van een leefwijze die gezond houdt Op deze avond zal Jelle Boorsma het een en ander vertellen over de verschil lende mogelijkheden, door deze ge neeswijze geboden en over de toepas sing van deze geneeswijze in de prak tijk. De diagnostiek neemt een zeer eigen plaats in. de ziekte symptomen moet men in de natuurgeneeswijzen niet be schouwen als problemen, want zij wij zen op een reaktie van iets anders, wat de zelfherstelling probeert te bevorde ren. Het is de bedoeling om te laten zien dat iemand zelf verantwoordelijk is voor zijn ziekte en dus ook voor zijn gene zing. Men moet de genezing niet af schuiven op zijn/haar therapeut, hoe goed deze dan ook mag zijn Er is deze avond ook gelegenheid tot vragen stellen en Jelle Boorsma zal graag op algemene vragen ingaan De bijeenkomst is op maandag 13 april in De Hakhorst, Waarden 25a De avond begint om 19.45 uur en zal duren tot 22 uur ledereen die geïnteresseerd is in dit onderwerp is op 13 april welkom Kontaktadressen Ria Abels. Krakhorst 30, telefoon 941886. Henk ter Haar, Vlasland 15, telefoon 942147 ook in Akkerhoeve en Noordwijck ver oorzaken is geen onmiddellijke en af doende remedie voorhanden, zo bleek uit de beantwoording van de daarover gestelde vragen. De praktijk leert dat het maken van hondentoiletten of het plaatsen van bordjes nauwelijks enig effect sorteert. De oplossing voor dit probleem dient eerder gericht te wor den in een verbetering van de mentali teit bij de eigenaren van de honden, de goede niet te na gesproken T a v de vragen op het gebied van de verkeersvoorzieningen in Akkerhoeve en Noordwijck, met name betrekking hebbend op wegmarkeringen en het gebruik van de aanwezige paden, is tij dens de bijeenkomst toegezegd dat de ze op korte termijn door de Dienst Ge meentewerken in behandeling zullen worden genomen Tenslotte dient niet onvermeld te blijven dat bij de aanwezi gen veel waardering bleek te bestaan voor de groenvoorzieningen in hun wijk Grote groepen krakers bevonden zich woensdag j.L in het nieuwe winkelhart van Leusden. Gelukkig had deze manifestatie een vreetzaam en geweldloos karakter. De Leusdense politie zag het gebeuren van op afstaand aan. Er waren opvallend veel kin deren, vrouwen en zelfs 65+ers onder de deelnemers. Men trok al gauw naar 't Erf 6. Daar aangekomen begon men massaal met het kraken van die heerlijke, dagelijks vers gebrande noten van de Fa. Spithoven. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De kosten van de repara tie van het dak van het zwembad zal de Zwembadstichting trachten te ver halen op de aannemer van het bad. Het gaat om een bedrag van ruim een kwart miljoen gulden. Het VVD-raadslid Gerrit van Tiel zei dit dinsdagavond tijdens de maandelijk se vergadering van de raadscommissie .Openbare Werken en Ruimtelijke Or dening". Van Tiel, die lid is van het be stuur van de zwembadstichting, liet we ten. dat thans onderzocht wordt of het zin heeft om de aktie in die richting te ondernemen. Van Tiel ..Zoiets zal on getwijfeld een zaak van de lange adem worden en daarom onderzoeken we eerst of we enige kans van slagen heb ben We doen dat temeer, omdat zich bij het zwembad in IJsselstein. dat door de zelfde aannemer werd gebouwd, de zelfde problemen voordeden en men daar nul op het request heeft gekregen LEUSDEN - Onder het motto „Wie niet bang is, is blind" lan ceerden we vorige week een be richt, waarin vijftig vrijwilligers werden opgeroepen voor een zogenaamdschuilkelder-expe rimentom te bekijken, in hoe verre een atoom-aanval redelijk overleefd zou kunnen worden Verschillende Leusdenaren za gen daar wel wat in en stuurden het bonnetje retour naar Postbus 11. het postadres van de krant Anderen waren met walging ver vuld over zo'n misplaatste grap, waarin de spot gedreven werd met zoiets ernstigs als een atoom-aanval En dat, zo werd knipten trouw het bonnetje uit. Het aardige van de door de Leusder Krant gelanceerde 1- apnl-grap is echter, dat deze is ontstaan in de boezem van het IK V. (de plaatselijke afdeling van het Interkerkelijk Vredes Be raad). Wij hebben slechts het reeds uitgewerkte idee overge nomen, inclusief de nu door an dere IKV-leden gewraakte zins nede. waarin over voorrang aan vredesbewegingen wordt ge sproken. Het leek ons best aardig om eens te onderzoeken hoeveel Leusdenaren eigenlijk geloofden in een „atoomvrije-schuilkelder- voor iedereenen hoeveel Leus denaren de door ons gelanceer de flauwe kul zouden slikken. Dezelfde soort flauwe kul overi gens als door de minister van Binnenlandse Zaken in een lijvig rapport werd gelanceerd. We hebben met voldoende in zenders gehad om vijftig perso nen atoom-vrij onder te kunnen brengen in eventueel gerestau reerde en aangepaste bunkers. Maar het aantal, dat wel de moei te nam, gaf ons te denken Wat dat betreft is er nog werk aan de winkel voor het IKV, óók in Leus den Opdat iedereen ervan doordrongen zal worden, dat een eventuele atoomoorlog, zeker in de nabijheid van Soesterberg, mét of zonder schuilkeldertjes niet of nauwelijks te overleven is. redaktie 1981 en herkiesbaar de heer W v Puurveen, Overhorsterweg 52, Voorthuizen Het bestuur stelt het volgende dubbeltal: 1 W v Puur veen. Overhorsterweg 52, Voort- huizen. 2.E.J v d. Vis, Lankeren- seweg 6, Voorthuizen 10 Benoeming 2 leden van de Raad van Commissarissen, aftredend in 1981 en herkiesbaar de heren C G. Harthoorn, Mijllerweg 5. Lunte- ren en K Mulderij, Vickarienweg 4. Putten Overeenkomstig de statu ten (artikel 20 lid 2) en het huishou delijk reglement (artikel 6) zijn door de respectievelijke districtleden vergaderingen als enkelvoudig kandidaten voor de algemene le denvergadering gekozen de he ren: District Barneveld C. G. Hart hoorn. Mijllerweg 5, Lunteren Dis trict Stenenkamer: K Mulderij, Vic karienweg 4, Putten. 11 Pauze 12. Korte inleiding door mevr H.Zand- bergen-Borren, Stoutenburgerweg 28, Terschuur. Onderwerp: Boerin en coöperatie 13. Uitslag van de verkiezing 14 Rondvraag en sluiting (12.00) Hierna is er gelegenheid tot verpozing in het ..marktgedeelte" en in het restau rant Onder het genot van een hapje en een drankje wordt u aangenaam bezig gehouden Te 13.30 uur wordt u uitgenodigd voor een Gelderse Koffiemaaltijd. De dag wordt beëindigd te circa 15 30 uur (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De bewoners van wijk „De Rossenberq" krijqen binnenkort de mogelijkheid hun woningen uit te breiden. Tot nog toe was dat, otti- cieel. niet toegestaan, al werd er via zogeheten „voorbereldingsbeslui- ten" af en toe wel iets mogelijk. In het herziene bestemmingsplan zullen een aantal konkrete mogelijkheden tot uitbreiding van de woningen aan de Horsten worden opgenomen. Gis teren (woensdag) heeft de gemeente in het voorlichtingscentrum de voor genomen aanpassingen van het be stemmingsplan laten zien. Volgens het nog tot 29 juli aanstaande geldende bestemming „Rossenberg" is uitbreiding van de woningen niet toege staan Wel zijn er beperkte mogelijkhe den tot het bouwen van een garage en een berging aan de voorzijde van de huizen en van hokken of schuurtjes aan de achterzijde. Die regeling, zo meent men bij de gemeente, voldoet niet meer. Nu het bestemmingsplan toch moet worden herzien - dat gebeurt telkens na tien jaar - maakt men van de gelegen heid gebruik om het bestemmingsplan op dat punt te wijzigen. Op de tentoonstelling gisterenmiddag en -avond was te zien. wat de gemeente aan aanbouwmogelijkheden zou willen toestaan Door middel van foto's, teke ningen en geschreven teksten werd dui delijk gemaakt, wat stedebouwkundig gezien zou kunnen De bewoners van de Rossenberg kregen de gelegenheid via formulieren op- of aanmerkingen op de voorgenomen wijzigingen kenbaar te maken. LEUSDEN - Zo'n zeventig bewoners uit de wijken Akkerhoeve en Noord wijck waren aanwezig op de ontmoe tingsbijeenkomst met burgemeester en wethouders, die donderdagavond 2 april j.l. in het Gereformeerd Dien stencentrum werd gehouden. Burge meester Rademaker opende de bij eenkomst met een kort welkomst woord, waarin hij de bedoeling van de avond uiteenzette: de bewoners van Akkerhoeve en Noordwijck nog beter thuis te doen raken in hun nieu we woonomgeving. Hierop volgde de vertoning van Henk van Leest's dia-presentatie „Van Lisiduna tot Leusden", waarin een overzicht wordt gegeven van de geschiedenis van Leusden vanaf het jaar 777 tot heden. Aansluitend ging wethouder Wagenaar nader in op de totstandko ming van het bestemmingsplan Leusden-centrum 2e fase en de reali sering van de wijken Akkerhoeve en Noordwijck. Aan het slot van zijn in leiding deed hij nog eens een drin gend beroep op de bewoners van beide wijken om bij verbouwings plannen, zowel uit- als inwendig, tij dig in overleg te treden met de Dienst Gemeentewerken. Wethouder Van Woudenberg gaf in zijn inleiding een overzicht van de welzijnsvoorzienin gen zoals die in verband met de uit groei van Leusden tot stand zijn ge komen of waarvoor plannen in uit voering zijn. Van de daarop volgende mogelijkheid tot het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt Onderwerpen die

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5