Leusdense huisman, Han Seton ,lk herken me niet in onderzoeken waarin het rieste beeld van de huisvrouw wordt geschetst" 1 „interieur cadeaus leusder krant: "I leusder krant HIT HET l»»MTIIMt AIM'OIM Wijziging ophalen huisvuil Zitten bijvoorbeeld: DINSDAG 14 APRIL 1981 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Waar veel over gepraat wordt maar nog steeds een uitzondering In de maat schappij is, is de man die voor het huishouden zorgt en de vrouw die buitenshuis werkt. Langzamerhand neemt de man wel enkele taken in het huishou den over, zodat de vrouw enkele uren per dag kan gaan werken of studeren, maar dan is het vaak de vrouw die aangeeft wat er gedaan moet worden. Han Se ton is huisman. Hij wil daar wel over vertellen, maar dan op een beschouwende wijze. Han Oorspronkelijk stu deerden Ans en ik in Amsterdam en sloten een studentenhuwe lijk Wij studeerden in hetzelfde jaar af en binnen de opleiding werkten wij part-time en deden samen het huishouden. Op een gegeven moment ga je naden ken over kinderen krijgen en wat dan Ik had een volledige baan en de consequenties waren, kie zen voor het vaste patroon. Op zich hadden wij geen vaste af spraken gemaakt, maar wel ste vig gepraat over het feit dat wij dat met wilden Wij verhuisden van Amster dam naar Bovenkarspel Ik was als wetenschappelijk medewer ker verbonden aan de Vrije Uni versiteit en Ans was thuis met ons eerste kind. Dat wil zeggen, Ans was wel veel weg. had dit geregeld met buurvrouwen en haar moeder kwam graag over maar het werd steeds drukker. Langzamerhand was het voor haar een complete halve baan en Ans moest steeds meer keuzes maken Dit wrong aan alle kan ten. Ik had het na vier jaar wel gezien, het is een vrij ivoren toren" bestaan en ik wilde wel eens wat anders Ans zat zo'n beetje op de wip en op de achter grond speelde de afspraak dat wij samen verantwoordelijk zijn voor de kinderen, wij hadden er inmiddels twee Het meest idea le is natuurlijk beiden part time, maar het is vaak of volle dig werken of niets Het is zo wel voor de een als de ander niet leuk om om zes uur thuis te komen en de kinderen om half acht naar bed gaan Ans kon een volledige baan in Leusden krij gen en toe ben ik thuis gekomen Omdat ik ook altijd een baan wilde hebben waar ik werk, zijn wij in september naar Leusden gekomen Ik ben nu precies een jaar thuis." LIJSTJE MAKEN Hoe ging dat In het begin? .Voordat ik thuis kwam deed ik wel het een en ander in het huishouden en kende daardoor ook diverse werkzaamheden, maar je doet het altijd onder aanwijzing, aan de hand van het systeem Kleine onderdelen van het geheel Maar nu moest ik het zelf runnen. Ik heb een lijst aan gelegd. hoeveel keer ik wat moet doen, waar ik op moet letten, de inkopen, enzovoort Aan dohand van de lijst heb ik zo'n anderhalve maand gewerkt. Daarna kleun je nog wel eens mis, bijvoorbeeld met de was maar je leert ook wat slimmig heidjes zoals strijken tijdens het kinderprogramma op de woens dagmiddag." Heeft deze situatie jou veran derd? ..Mijn vak ligt dicht bij de sociale veranderingen in de maatschap pij (Han heeft sociologie en filo sofie gestudeerd.) Ik vroeg mij te voren af in hoeverre ik wezenlijk zou veranderen In je beroep wordt je zelfbeeld beïnvloed door wat anderen van jouw posi tie vinden. Het is verrassend te constateren dat ik nauwelijks het idee heb veranderd te zijn, ook emotioneel niet Met kinde ren omgaan is een redelijk emo tioneel gebeuren Het enige wat veranderd is. zijn de dingen die je mist Nu wil je maatschappe lijk aktief zijn bij allerlei dingen in de samenleving. In de positie van werken buitenshuis mis je het gezin Het wensenpatroon is omgekeerd Zolang er geen goede verde ling mogelijk is en ikom me heen kijk en het huisman/vrouw be staan vergelijk met mensen die geen promotie kunnen maken, met tegenzin werken en geen verandering meer in de situatie kunnen aanbrengen, dan. heeft deze manier van leven iets heel specifieks Het vergt geen volle dige inzet om goed te funktione- ren en je bent vrij om min of meer te kiezen wat je wel en niet wilt. Ik herken me niet in de onder zoeken waarin het trieste beeld van de huisvrouw geschetst wordt Ik vraag me trouwens af of dit wel te maken heeft met het werken binnenshuis. Is een vrouw slechts opgevoed tot huisvrouw, echtgenoot en moe der dan kan ik mij voorstellen dat zij op een druilerige dinsdag morgen denkt over de toekomst in dit bestaan tot in lengte van dagen." Wat doe jij op de uren dat je vrij bent? In april, toen ik thuis kwam, ben ik erg druk geweest het werk af te ronden en daarna heb ik heer lijk in het zonnetje gezeten met een paar goede boeken Na de verhuizing ben ik veel in huis bezig geweest, verbouwd, ge schilderd noem maar op Sinds dien oriënteer ik me op wat er zo te doen is. Ik heb wat artikeltjes geschreven en ben binnen de PvdA aktief Daar zijn heel wat dingen gebeurd en dan is het maar goed dat je wat vrije tijd hebt. Zeker 's avonds heb ik het aardig druk Toch ben ik wel een beetje aan het zoeken wat in de lijn van mijn opleiding ligt Daar naast vind ik het heerlijk om met kinderen bezig te zijn. Met kin deren kun je spelen Zij vinden het helemaal niet merkwaardig dat ik thuis ben." REAKTIE OMGEVING Hoe vindt de omgeving deze rolverandering? ,,De mensen vinden het wel inte ressant Vrouwen willen graag weten hoe het gaat In Boven karspel kende je de mensen al, naar heb ik het lang van tevoren aangekondigd en zij vonden het allemaal prachtig. Mannen heb ben vaak positieve reakties en zouden het ook wel willen Ik denk dan wel van: ..ik zou je wel eens willen zien zitten" Ik denk dat het grootste probleem bij samen part-time werken of een hele rolwisseling de financiële consequenties zijn Dat speelde bij ons niet Wanneer de vrouw geen gelijkeopleiding heeft isde salariëring minder. Zelfs wan neer hun opleiding gelijk is en manlief 5 a 6 jaar alleen gewerkt heeft, begint de vrouw toch waar zij zes jaar geleden geëindigd is. De situatie waarin iedere man en vrouw part-time buitenshuis werkt is, naar mijn idee, de idea le Maar daar gaat zeker nog een generatie overheen Ben je het huishoudelijk werk anders gaan zien? ,,Nee, het hoort tot de noodzake lijke dingen des levens. Ik doe het niet met plezier maar heb er ook geen hekel aan. Het vergt relatief weinig tijd en het is voor- waardescheppend voor andere dingen Als het gebeurd is kun je gaan lezen wat je wilt of doen wat je wilt Heb je een beroep, zoals ik had. dan lees je uitsluitend vakli teratuur. Zou je een ander boek lezen dan is dat een misinveste- ring. In dat opzicht heb je wel een andere kijk op jezelf gekre gen. Je hoeft niet meer als vak idioot bezig te zijn, hoewel ik mijn vak wel probeer bij te hou den. Dat geeft best een bevrij dend gevoel KONTAKTEN Heb je kontakten in de buurt en heb je daar behoefte aan? ,,ln Bovenkarspel had ik al kon takten, door Ans gemaakt, die gewoon doorliepen. Het was ook zomertijd en dan zie je veel meer mensen In Leusden heb ik alleen de winter meegemaakt. Nu moet ik zeggen, ik voel me niet geïsoleerd en zoek ook niet persé kontakten Toch, toen Ik je bij een discus sieavond over het inventarisatie rapport sociaal cultureel werk meemaakte, vroeg je je af waar om er een vrouwentrefcentrum moet komen. Mannen hebben toch dezelfde problemen als zij thuis zijn, stelde jij? ..Voor sociale kontakten zou ik niet naar zo'n centrum gaan Ik zou hier niet voor mezelf om vragen, maar wel voor anderen ln Leusden is het nogal geïso leerd wonen, dus zoiets is geen overbodige luxe Als het om gemeenschappelij ke belangen gaat, zoals overblljf- regelingen, veilige schoolrou- tes of het heeft met de buurt te maken dan zou ik niet weten waarom dit exclusief vrouwelijk gemaakt moet worden. Ik wil dan best meepraten." Tea Middelkoop-van Maanen Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt op dinsdag en donderdag REDAKTIE Bertien Calkoen, (bureauredaktie), Marnix Kreijns, Caspar van Loo en Bert Vos Verantwoordelijk redakteur: Bert Vos MEDEWERKENDEN: Achterveld; Fam D. Bijl, Joh. van Oldenbameveltstraat 18. tel 03425- 2090 Leusden/centrum: Elly Acherman, Lijsterbeslaan 17, telefoon 941565 Frits van Breda, Asschatterweg 63, telefoon 941757 Alex Fieseler, Lindenlaan 34, telefoon 942553 Leonie Merts, Karper 11telefoon Tea Middelkoop. Waarden 20. telefoon 943724 Leusden-zuid: Anco Mali, van Hardenbroeklaan 30, telefoon 940273 Sport: Peter Op den Camp, Finnmark 32, telefoon 941380 Inleveren kopij: Kopij voor het dinsdagnummer dient uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur in ons bezit te zijn, voor het donderdagnummer vóór woensdagmiddag 12 uur Redaktle-adres: Rozendaallaan 9, Postbus 11, Leusden-centrum. Kantoor geopend van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.30 uur tot 17 00 uur (alleen op werkdagen) telefoon 033-941495. Kleuters van Hummeltjeshonk in Achterveld vierden vorige week al een beetje Pasen Met hun zelf versierde palmpasen stokken mochten ze bij de bakker een haantje van brooddeeg ha len voor boven op de stok. Met de mooi opgetuigde stokken werd daarna een optochtje door het dorp gehouden On ze fotograaf Janus Visser kwam ze on derweg tegen en maakte een foto van de stoet AANRIJDING HORSTERWEG Woensdag 8 april deed zich een i voorrangsbotsing voor op de kruising Horsterweg en Hessenweg De heer G. uit Amersfoort reed op de Horsterweg en verleende de heer D uit Gendringen geen voorrang die op de Hessenweg reed Aan beide auto's ontstond mate riële schade AANRIJDING DOORNSEWEG Donderdagochtend vroeg ontstond er een aanrijding op de Doornseweg tussen een personenauto en een vrachtwagen. De heer V. uit Nieuw Lek- kerland moest plotseling remmen voor een auto die met pech op de rijweg stond De heer H uit Leiden die een vrachtwagen bestuurde merkte dit rem men te laat op, met het gevolg dat hij achterop de auto van de heer V. reed De voorkant van de vrachtwagen werd zwaar beschadigd Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor VRACHTWAGEN ZAG INHALER NIET Op de Doornseweg vlak bij de Kolo nel van Royenweg deed zich donder dag 9 april een aanrijding voor tussen een vrachtwagen en een personenau to De bestuurder van de vrachtwagen wilde links af slaan, maar bemerkte daarbij niet dat hij op dat moment net ingehaald werd door een personenau to. Beide auto's kwamen met elkaar in botsing en er ontstond materiële scha de. INBRAAK IN WONING Vorige week is er ingebroken in een woning aan de Trekerweg. Tijdens af wezigheid van de bewoners heeft men kans gezien de woning binnen te drin gen en een grote hoeveelheid tafelzil ver te ontvreemden. AUTO TOTAAL VERNIELD Vrijdagochtend trof de politie een to taal vernielde personenauto aan op de Asschatterweg. De bestuurder was ver dwenen maar bij navraag bij de kente kenregistratie bleek de auto op naam van de heer S uit Reewijk te staan. Vermoedelijk is de auto door een te gro te snelheid uit de bocht gevlogen, waar na de auto drie bomen raakte en tot stilstand kwam De auto moest wegge sleept worden BROMFIETSER GEWOND Vrijdag deed zich een aanrijding voor op de Arnhemseweg bij de Schutter- hoeflaan. Een personenauto bestuurd door mevrouw D uit Woudenberg wilde vanuit Leusden komende, rechtsaf de Schutterhoeflaan inrijden. Hierbij dacht zij nog net voor een bromfietser uit Woudenberg langs te kunnen. Dit ge lukte niet en mevrouw D. raakte de zij kant van de bromfietser waardoor die kwam te vallen. De bromfietser is met verwondingen overgebracht naar het St. Elisabeth ziekenhuis AANRIJDING LANGESTEEG Vorige week vrijdag deed zich een aanrijding voor op de Langesteeg tus sen een personenauto en een trekker. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de trekker bij het passeren van de perso nenauto niet genoeg rechts gehouden. De linkervoorzijde van de auto werd opengereten VERLOREN/WEGGEVLOGEN Quartz herenhorloge, kinderschoe nen, rode portemonnee met 25 gulden; plastic tas met kleding; autosleutel in rood etui, witte kakatoe. doktersrecept; rode badstof trui; blauwe portemonnee met 250 gulden, blauw gele leren voet bal. GEVONDEN/AAN VLIEGEN KOMEN Sleutel met label CTKFSE-7. gele ka narie, nngnummer Q071rode leren schoudertas; leren grijze riem; drie dat- sunsleutels in etui. rode poes. LEUSDEN - In verband met de Paasdagen wordt maandag 20 april geen huis- en grofvuil opgehaald in Leusden. Dit zal echter gebeuren dinsdag 21 april, tegelijk met de wij ken waar normaal op dinsdag het huisvuil wordt opgehaald. Dè gemeente laat weten, dat men er rekening mee moet houden, dat de op- haaltijden gewijzigd kunnen zijn. Aan geraden wordt dan ook het huisvuil op deze dag voor half acht 's ochtends aan de straat te zetten Elke vrijdagavond serveren wij ons 5-gangenmenu f 35.- Qeatauranl Wal ciioo Doornseweg 18 Leusden (Leusderhen voor reserveren tel. 033-15177 k- Bij Betty's zit u beter. Op dit originele Chesterfield bankje dat volgens de beste Engelse tradities wordt gemaakt. U kunt kiezen uit diverse bekledingsstoffen. Fauteuil 1415.-, 2-zits 1875.-, 3-zits 2225.-, poef 460.-. <38atys Als het Origineel moet zijn hamershof leusden kooikersgracht 4 tel 033-941746

Leusder Krant | 1981 | | pagina 11