pen jongerencentrum ..De Geut" ]aat direkt na de zomer open Mogelijk toch nog hout- skeletbouw in Langenbeek nr Al 'erkzaamheden in boerderij Zwarteweg 29 van start gegaan j Leusder Krant j VANIIA AC IN IIK LKIISIIEIt KKANT Aktie Boven-Volta Rooie Vrouwen kwamen bijeen Sekretariaat PPR verhuisd Reimus&Snel Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden FOTO-KOPIE j NODIG? DINSDAG 14 APRIL 1981 -12e JAARGANG NO. 101 r<Tb^7 w '6,4' Verantwoordelijk redakteur. BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaailaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 11,80 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. fan een onzer verslaggevers) EUSDEN - Het tijdelijk open Bngerencentrum zal direkt na de omer zijn deuren openen. De erbouwingswerkzaamheden an de voormalige boerderij warteweg 29 zijn onlangs van tart gegaan. Naast de initiatief- roep is er ook al een groepje Dngeren aan het werk om - met eperkte middelen - van de hoer erij een jongeren accommoda- e te maken. Het ligt in de bedoe- ng van de initiatiefgroep om de ingeren niet alleen bij de ver- ouwingswerkzaamheden te be ekken, maar hen vooral ook eel inbreng te laten hebben in e aktiviteiten, die in het centrum aan plaatsvinden. Als naam oor het tijdelijk jongerencen- um is gekozen voor „De Geut", initiatiefgroep open jeugd- en jonge- inwerk kwam begin vorig jaar van de rond. Een aantal individuele Leusde- aren achtte toen het tijdstip gekomen oor enige aktie. Zij hadden moeten aststellen dat de pogingen van men- Bn uit de stichting Jeugdraad Leusden m tot een open jongerenaccommoda- e te komen tot op dat moment niets adden opgeleverd. „Daar voelen wij ns helemaal niet senang bij", aldus de eer L. Mertens, die voorzitter van de iitiatiefgroep is; „Die accommodatie- ommissie van de Jeugdraad kwam ie- ere keer weer met mooie en nog mooi- re plannen voor een jongerencentrum, naar begonnen werd er nooit." De initiatiefgroep, die binnenkort op orm van een stichting zal krijgen, be- on wel. Er kwam een gesprek met het ollege van burgemeester en wethou- ers, dat onder meer resulteerde in een rofielschets van de uit te breiden initia tiefgroep. Aan het kwartet initiatiefne mers (de heren J de Jongh, J Kool, J. Veldman en eerder genoemde L. Mer tens) werd een drietal nieuwe vrijwilli gers toegevoegd: mevrouw A de Vries en de heren J Boerma en E. Defares. Deze zeven mensen hebben zich aller eerst gebogen over de statuten van de op te richten stichting Daarbij hebben, naar hun eigen zeggen, de verschillen de leden van de initiatiefgroep af en toe stevig met elkaar van gedachten gewis seld. Dat resulteerde in een pakket sta tuten - die inmiddels aan de notaris zijn aangeboden - waarin in ieder geval de inbreng van de toekomstige gebruikers van het jongerencentrum is vastgelegd VERBOUW Een tweede bezigheid van de initiatief groep werd gevormd door het opstellen van een pakket van eisen voor de ver bouw van de boerderij en het geven van een financiële vertaling daar aan Om daartoe te komen, formuleerde de ini tiatiefgroep allereerst een zo breed mo gelijk pakket van eventuele aktiviteiten, die in het centrum zouden kunnen plaatsvinden Niet om alvast een pro gramma te maken, wel om te kijken hoe de verschillende ruimtes in de boerderij ingericht zouden kunnen worden Uit eindelijk presenteerde men een plan netje aan de gemeente, met een bijbe horende begroting, die 44 000,- om vatte. Een laag bedrag, maar volgens de initiatiefnemers voldoende. Jan Boerma ,,We hebben het bewust be scheiden gehouden We zijn echt niet uit op een luxe accommodatie. Het gaat ons er om. dat we de jongeren snel iets bruikbaars kunnen bieden. Overigens blijkt de kwaliteit van de boerderij, nu we eenmaal aan het werk zijn gegaan, toch iets minder dan we aanvankelijk dach ten. Maar we geloven nog wel, dat we het met die 44.000,- redden Inmiddels zijn binnen de initiatiefgroep enkele werkgroepen gevormd De heer Kool heeft zich vooral belast met de uitvoering van de werkzaamheden in de boerderij De heer Defares staat aan het hoofd van de programmawerk groep Daarover zegt hij „Het is onze bedoeling om er de jongeren zelf bij te betrekken. Bij de verbouw, en ook bij het inventariseren van de aktiviteiten, die hier gehouden zouden kunnen wor den In principe is hier van alles moge lijk Samen met de jongeren willen we een programma opbouwen. Het is de bedoeling dat dat programma wordt ge dragen door een kern van vrijwilligers Waneer die training en coaching nodig hebben, dan zullen wij daar voor zor gen." JEUGDRAAD Ook de kontakten met de stichting „Jeugdraad" lopen via de heer Defa res. Hij vertegenwoordigt de initiatief groep in de Jeugdraad Volgens Deta- res is er momenteel sprake van enige communicatiestoornis tussen de Jeug draad en de initiatiefgroep Om die uit de weg te ruimen, zal er op korte termijn een gesprek plaatsvinden tussen een afvaardiging van de initiatiefgroep en de Jeugdraad. Voorafgaand aan dat gesprek staat het voor de leden van de initiatiefgroep vast. dat het een goede zaak is, dat het open jongeren werk vanuit het particulier initiatief wordt op gezet De rol van de Jeugdraad kan slechts, waar nodig, een begeleidende zijn Hetzelfde geldt voor de in dienst van de Jeugdraad werkzame ambulant funktionaris Defares daarover: „Ik sluit niet uit, dat we hem ooit eens om advies zullen vragen. Maar dan zal dat van ons uit moeten komen. Alles wat we zelf kunnen doen, zullen we zelf doen „Wat niet wegneemt, dat de initiatiefgroep streeft naar een plezierige samenwer king met de Jeugdraad, die zij erkent als overkoepelend orgaan van alle jeugd- en jongerenorganisaties in Leusden Op dit moment heeft de initiatiefgroep nog niet bijzonder veel kontakt met jon geren Men verwacht echter een „sneeuwbaleffekt", nu men eenmaal met het verbouwen van de boerderij is begonnen Kool „De eerste dag waren hier twee jongens aan het werk, na een week hadden we er al een stuk of acht die regelmatig hielpen. Maar we kun nen nog best wat hulp gebruiken. Voor al wat vakjongens, zoals bouwvakkers, zouden ons goed kunnen helpen En Defares „Vanuit de jongeren die hier mee komen helpen bij de verbouwing, krijgen we vanzelf kontakt met jongeren over de aktiviteiten die hier moeten plaatsvinden." INDELING In de boerderij beschikt de initia tiefgroep over een ruime deel, die bij voorbeeld voor discoavonden en an dere bijeenkomsten met veel men sen gebruikt kan worden. Er wordt een bar in aangebracht. Verder zijn er drie ruimtes ter grootte van een kamer. Het opkamertje zal gebruikt worden als bj^jursruime. De keu ken (de „geut", waaraan het centrum zijn naam dankt) en de kelder kunnen hun funktie blijven behouden. Mo menteel onderzoekt men de moge lijkheid om ook van het bakhuis ge bruik te maken, maar de bouwkundi ge staat daar van is erg slecht. Voorlopig kan men voor het jonge renwerk tot 1 januari 1983 over de boerderij beschikken. Men hoopt en verwacht, dat die periode met nog tenminste één jaar verlengd zal wor den. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De kans bestaat dat er toch nog woningen in Houtskelet- bouw zullen worden gerealiseerd in het deelplan Langenbeek van de Tweede Fase. Het gaat om 59 koop woningen, die zouden verrijzen op de plaats waar in het oorspronkelijke plan ook ruimte voor houtskelet- bouw was gereserveerd. Dat eerste projekt leed echter nagenoeg finaal schipbreuk. Vervolgens liet Natio naal Grondbezit, die het recht had om op die plaats woningen te bou wen, het afweten. Nu heeft de ge meente een nieuwe belangstellende gevonden, die in „de witte vlek van Langenbeek" houtskeletwoningen zou willen bouwen. „We willen", aldus gemeetewerken-di- rekteurM Pais, „met een kant en klaar plan komen voor die vlek De combina tie van financier, architekt en aanne mer, die nu belangstelling heeft ge toond, kwam toevallig ook met houtske- letbouw op de proppen. Wat ons be treft kan dat. Voor ons is houtskelet- bouw één van de mogelijke bouwwijzen, niets meer en niets minder. Als het pro jekt aan de normaal te stellen voorwaar den voldoet en het ook in het prijskader past, dan hebben wij daar geen enkel bezwaar tegen Op de vraag ot het projekt ook inder daad gerealiseerd zal worden, spreekt Pais over een „grote mate van waar schijnlijkheid' Voorzover hij thans kan overzien, wordt het vc'gens Pais een BDU Onafhankelijk nieuwsblad !z| voor de gemeente Leusden LJUI Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaailaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur gsopsnd. Zaterdags gesloten. LEUSDEN De bijeenkomst van de Roole Vrouwen van de PvdA woensdag 8 april stond in het kader van het rellen en zeilen van het be stuur, de fraktie en de standpunten die de laatste tijd al of niet zijn inge nomen, en de verkiezingscampagne. Over de wending van de gebeurtenis sen rond het wethoudersschap is al genoeg geschreven en gepraat, maar het was nu belangrijk welke rol de Roole Vrouwen wel of niet In deze gebeurtenissen hebben kunnen spe len. De werkgroep gemeentepolitiek had samen met de andere rooie vrou wen een strategie uitgestippeld voor de besloten ledenvergadering Deze strategie was mede naar aanleiding van de informatie die Corri Verduin (raadslid PvdA) op dat moment kon geven. Corri was echter niet op de hoogte van deze strategie met het gevolg dat en Corri en de andere rooie vrouwen na afloop van de le denvergadering niet tevreden waren over de samenwerking Buiten deze faktor was het zo'n emotionele ge beurtenis dat van twee kanten het samen overleggen tijdens de verga dering niet tot zijn recht is gekomen. De conclusie was duidelijk, van tevo ren goed overleggen wat je van plan bent Het bestuur van de PvdA, waar de rooie vrouwen Ans van Kemenade en Jitty Wardekker zitting in hebben, had zichzelf zwijgplicht opgelegd, wat best wel eens vervelend was vanwege de vragen die diverse rooie vrouwen aan het bestuur stelden Gevraagd werd dan ook door Ans en Jitty, hoe zien de rooie vrouwen deze zwijgplicht. Unaniem was men van mening dat je in het bestuur primairals bestuurs lid zit Daarbij ben je afgevaardigde van de rooie vrouwen. Hoewel zwijg plicht vervelend is, dit moet dan ook tot een minimum beperkt worden, is het soms noodzakelijk Nog even werd er gepraat over de manier waar op het bestuur in eerste instantie alleen gehandeld heeft, „maar", zei Jitty. „precaire situaties met name als het om personen gaat kun je niet eerst voorleggen aan je leden Deze moeten zo voorzichtig mogelijk be handeld worden". Tijdens de verkiezingskampagne staan diverse aktiviteiten op het pro gramma. Zaterdag 25 april staan van 11 00 tot 4 00 uur diverse politieke stands in de Hamershof, waaronder een stand van de PvdA. Woensdag 6 mei spreekt Jaap van der Doef in Leusden Binnen de PvdA zal een werkgroep „verkiezingen" aktiviteiten gaan ontplooien. projekt van 59 premiewoningen van on geveer 150 000,-. Dat betekent dat het premie-B-woningen zullen worden. De grondprijs en de kleine schaal van het projekt lijken de bouw van woningen in de premie-A-sfeer onmogelijk te ma ken. Op zeer korte termijn zal er duidelijk heid bestaan over de vraag of er dan toch nog houtskeletwoningen in Lan genbeek zullen verrijzen Het oorspron kelijke projekt - opgepakt door de ge meente zelf in samenwerking met ma kelaardij RBR - stuitte op zo n stroom van tegenslagen en moeilijkheden, dat het uiteindelijk geannuleerd moest wor den De elf overgebleven belangstel lende houtskeletbouwers kregen een kavel in de semi-vrije sector in Munnik- hove-Bosveld aangewezen Hun pro jekt staat geheel los van wat er nu in Langenbeek wellicht gaat gebeuren baars woningen by. Bamiddeling bij aankoop en verkoop van onroerend goed. Hamersveldseweg 10a, 3833 GP Leusden C telefoon 033-943880 Rozendaailaan 9 Leusden-C. Aktiviteitenprogramma Oranjevereniging pag. 3 Achtervelds nieuws pag 5 Gezinsvervangend tehuis geestelijk gehandicapten in Leusdenpag. 7 Sport pag. 9 Leusdense huisman Han Seton vertelt pag. 11 NCVB LEUSDEN ZUID LEUSDEN - Dinsdagavond 14 april om 20 00 uur houdt de NCVB Leusden- Zuid weer haar maandelijkse bijeen komst in 't Trefpunt aan de Arnhemse- weg. Dominee C M M Ferguson komt deze avond spreken over stervensbe geleiding Ook belangstellenden zijn hartelijk welkom LEUSDEN Met ingang van 18 april is het sekretariaat van de PPR Leusden verhuisd van Boekweitland 24 naar Rietspinner 8 in Leusden Het telefoonnummer blijft ongewij zigd. LEUSDEN - De aangekondigde rommelmarkt voor Boven Volta gaat dit jaar niet door wegens het grote aantal van dergelijke markten die in de komende maanden gehouden zul len worden. In plaats daarvan zal de werkgroep Boven Volta vertegen woordigd zijn met een kraam tijdens de rommelmarkt van de Dorpskerk in Leusden Zuid op 30 mei aanstaande. Oude spullen die al zijn ingeleverd zullen worden doorgegeven. De werkgroep Boven Volta bezint zich op andere manifestaties rondom en ten bate van dit Afrikaanse land dat tot het Sahelgebied behoort. Zij denkt daarbij aan bijvoorbeeld meer regelma- tie informatie via een stand, aan lesbrie ven op scholen en wellicht ook in de toekomst weer aan een geldinzame- lingsaktie via een rommelmarkt. Nadere berichten zullen hierover vol gen Geïnteresseerden in de problema tiek van Opper Volta worden verzocht kontakt op te nemen met J Koelstra, telefoon 942933 of G Timmer, telefoon 942019. Mankracht en ideeën zijn bij de werkgroep zeer welkom. Verzekeringen Gratis hutzenpockel Computertiypotheek- adviezen. Eenzijdige courtage Taxaties tvmakelaarctiog hemersveldseweg 26 ieuaden, tel. 033-944569 Geen krant ontvangen? Wanneer u voor oinsdag- resp. donderdagavond 18 00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur bezorging, overdag te bereiken oqder tel.nr ,03420-16141

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1