Coördineren verkeersbrigadiers- dienst wordt probleem Scholieren slaagden voor verkeersexamen Twijfels over resultaat schoolonderzoek Restant grasvlies- veld wordt opgeruimd ruispunt Asschatterweg-Middenweg blijft gevaarlijk Amnesty International kreeg gewetensgevangene vrij Leusdense adoptiegroep Werkgroep Verkeer vergaderde uiteindelijk toch... leusder krant Zesde klassers voor tweede maal getest J FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant j i1 plaatselijk nieuws (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN- Even zag het er dins dagavond naar uit, dat de vergade ring van de werkgroep ..Verkeers- aangelegenheden geen doorgang zou vinden. Het voor deze vergade ring geldende regelement van orde bepaalt namelijk dat tenminste de helft van het aantal leden van de werkgroep aanwezig moeten zijn om te kunnen vergaderen Als er. inclusief de voorzitter, vier leden aanwezig zijn, is er dan sprake van het vereiste quorum Dat moest aan het begin van de bijeenkomst van de werkgroep even nagegaan worden, want niemand bleek uit zijn hoofd te weten, hoeveel leden de werkgroep eigenlijk telt. Na enig ge- puzzel kwam ambtelijk medewerker H Winkelman tot de conclusie dat de werkgroep zeven leden telt. Dus kon er met vier leden - zijnde meer dan de helft van het totaal aantal leden - vergaderd worden Zodat voorzitter Wagenaar, met enige vertraging, alsnog de vergade ring kon openen voorde aanwezige leden H Offereins (raadslid). H Os sendrijver (raadslid) en J. Witlox (Leusden-Zuid). DONDERDAG 16 APRIL 1981 Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Marnix Kreijns. Bedien Calkoen en Caspar van Loo. Verantwoordelijk redakteun Bed Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag. 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00.uur. Abonnementsgeld: I 45,20 per jaar, 123,10 per half |aar, 111,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet hfct geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van I 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Bameveld. aar-over voor de veiligheid van uw kinderen NOODKREET Alle oproepen in haar eigen omge ving hebben er tot nog toe niet toe ge leid dat er een opvolgster voor mevrouw lielid. Damboviceanu is inmiddels in Israël aangekomen en hij hoopt daar als journalist aan de slag te komen. De adoptiegroep beijvert zich inmid dels al weer voor een nieuw geval, de Argentijn Mariano Moreno Op dit ogen blik worden veel brieven geschreven naar de Argentijnse regering vanwege de presidentswisseling President Vide- la maakte plaats voor de heer Viola De hoop is nu dat de laatste amnestie zal verlenen aan politieke gevangenen Op grote beleidsbwijzigingen ten aanzien van mensenrechten hoeft overigens niet te zeer gerekend te worden, omdat Viola al geruimte tijd een vrij hoge positie in het leger innam Het aantal verdwij ningen in Argentinië is gelukkig in de laatste jaren afgenomen Iedereen kent langzamerhand wel de ..Dwaze Moe ders" die in Argentinië telkens weer de monstreren om inlichtingen te krijgen over hun verdwenen familieleden. Het totale aantal verdwenen personen is 15000. De door de Leusdense qroeo geadopteerde Mariano Moreno be hoort gelukkig niet tot deze categorie. Hij zit in de gevangenis in La Plata. Zijn gezondheid is slecht, en de groep pro beert via het Rode Kruis medicijnen naar hem te sturen. Ook deze gevangene komt wellicht in aanmerking voor asiel in het buitenland en in dit geval heeft de Bondsrepubliek Duitsland al laten we ten dat hij wel een kans maakt een visum te krijgen. De Amnesty-groep probeert nu de Argentijnse autoriteiten te bewe gen Mariano Moreno vervroegd (hij komt in 1982 vrij) vrij te laten. LEUSDEN/ACHTERVELD - Vorige week donderdag werd weer de lande lijke schoolverkeersexamens ge houden georganiseerd door Veilig Verkeer Nederland. Ook in Leusden en Achterveld werd door een aantal scholen aan dit schoolverkeersexa- men deelgenomen. De organisatie van de examens vond plaats in sa menwerking met de gemeente, de po litie en de plaatselijke afdeling van V.V.N. In totaal deden 351 kinderen mee aan het examen verdeeld over 15 scholen. Door de geweldige mede werking van onderwijzend perso neel, de politie, het personeel van de afdeling verkeer van de gemeente en de medewerkers van de afdeling VVN kon dezelfde dag alles nog worden gecorrigeerd. Hierdoor was het mo gelijk om reeds vrijdag 10 april de j diploma's met het daarbij behorende speldje aan de geslaagden te kunnen uitreiken. Alle deelnemende kinderen waren dit meerde basisschool of de montessori school Het kruispunt Asschatterweg-Mid denweg is al vaak onderwerp van ge sprek geweest. Alle discussies hebben er niet voor kunnen zorgen dat het kruispunt echt veilig werd. Wel is het kruispunt enige tijd geleden zodanig ge reconstrueerd dat twee auto's elkaar ter hoogte van de kruising, op de Asschat- terweg, niet meer kunnen inhalen. Twee jaar geleden heeft wethouder Wagenaar aan mevrouw Roos en een drietal andere verontruste moeders toe gezegd dat er in maart 1980 stop lichten zouden komen op het betreffen de kruispunt Zoals iedereen kan vast stellen. zijn de verkeerslichten er tot op heden niet gekomen. Wel is er voor het verkeer dat de Middenweg nadert een stoplicht ingesteld. GEEN ZEBRA Een ander punt dat de klaar-overs nogal dwars zit is het feit dat er rond het kruispunt geen zebrapaden aange bracht zijn Was dat wel het geval dan zou de oversteek misschien iets veiliger zijn. Ondanks alle bemerkingen die de klaar-overs op het kruispunt hebben, stemt één feit hen toch wel tevreden In al de jaren dat er nu een verkeersbriga- diersregeling op het kruispunt is, is er gedurende de tijd dat de klaar-overs hulp verleenden, nog nooit een ongeluk gebeurd. Buiten deze uren is het vaak raak op het kruispunt, zo weet mevrouw Roos uit eigen waarneming te vertellen, ze kijkt vanuit haar huis namelijk zo op het kruispunt. Kruispunt Asschatterweg-Middenweg nog steeds levensgevaarlijk. Roos als coördinatrice voor het kruis punt is gevonden Twee noodkreten in het informatie blad van de openbare basisschool De Bongerd hebben ook niets opgeleverd, zodat het er naar uit ziet dat er wel klaar-overs zijn, maar er niemand is die zegt wanneer hij of zij op het kruispunt wordt verwacht Cintia Roos is één van de tien coördi natrices die een kruispunt.onder haar hoede hebben". Centraal wordt de ver- keersbrigadiersdienst voor Leusden geleid door mevrouw L. ter Wolde. NIETS TE DOEN ,,Als alles goed gaat hoeft een coördi natrice vrijwel niets te doen", aldus me vrouw Roos Het enige dat gedaan moet worden is één keer per 14 dagen een lijst samen te stellen van mensen die aan de beurt zijn om een dagje te helpen. Voor de ..normale dienst" zijn er op het kruispunt Asschatterweg-Mid denweg 44 mannen en vrouwen be schikbaar Voor de middagdienst, vigr dagen in de week een kwartier, zijn er twaalf mensen. In de praktijk betekent dit dat ieder een zo eens in de twee a drie maanden aanbod komt. AANMELDEN Nog vers in het geheugen ligt de de- monstratieve fietstocht naar Amersfoort om een betere fietsroute naar Amers foort te bepleiten. Directe aanleiding voor de demonstratie was een dodelijk ongeval op het viadukt over de rijksweg. ,,Moet er nou eerst een ernstig ongeval gebeuren, voordat de mensen in bewe ging komen voor het kruispunt Asschat terweg-Middenweg?" zo vraagt me vrouw Roos zich af Zij hoopt echter van ganser harte dat het niet zover hoeft te komen Op haar adres Henegouwen 7. telefoon 942650 wacht Cïntia Roos op een telefoontje met het bericht dat U de klus van haar wilt overnemen. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN-Elk jaar worden leerlin gen van de zesde klas lagere school door de Amersfoortse Onderwijs Ad viesdienst (OAD) getest op hun kwa liteiten. Uit het resultaat van de test volgt een advies over de voor de be treffende leerling meest geschikte school voor voortgezet onderwijs. Dit jaar zijn er twijfels gerezen over de juistheid van de uitgebrachte advie zen. De beslissing welke school een zesde klasser moet gaan bezoeken na hef verlaten van de lagere school is voor veel ouders erg moeilijk. In de meeste gevallen zal men het advies van de school volgen, in enkele situa ties komt het echter ook voor dat ou ders afwijken van het schooladvies en hun zoon of dochter toch voor een andere school dan geadviseerd aan melden. Het advies dat een school, meestal in de persoon van het schoolhoofd geeft, wordt gebaseerd op eigen indrukken die de leerkrach ten over de leerling hebben. Een an der hulpmiddel dat het schoolhoofd heeft is het resultaat van de test welke de onderwijsadviesdienst afneemt. Er lijkt dit jaar echter iets mis gegaan te zijn met de testen en de daarom vol gende adviezen, zo bracht één van de leden van de werkgroep onderwijs tij dens de vergadering van de werkgroep deze week naar voren. Het was het be treffende werkgroeplid ter ore gekomen dat op minstens twee Leusdense scho len de helft van de geteste kinderen opnieuw een test zal worden afgeno men. Deze tweede test wordt afgeno men omdat de uitgebrachte adviezen van de OAD volstrekt niet overeen kwa men met de indrukken die men over de leerling op de betreffende lagere school had opgedaan Deze wat vreemde gang van zaken is zeker niet in het belang van de school- verlatertjes, die als gevolg van een ver keerd gegeven advies mogelijk op een voor hen .verkeerde school terechtko men. Leden van de werkgroep onder wijs gaan hun ..achterban" raadplegen om te vernemen of er ook op andere scholen twijfels zijn gerezen over de door de OAD uitgebrachte adviezen. Is dat laatste het geval, dan zal er vanuit Leusden zeker aktie worden onderno men om in de toekomst problemen te voorkomen. LEUSDEN - De Leusdense adop tiegroep van Amnesty International heeft zich met succes ingespannen om een Roemeense gewetensvange- ne vrij te krijgen. De Roemeen, Robert Damboviceanu, was gevangen ge zet, omdat hij een verklaring gete kend had, waarin gepleit werd voor het naleven van de rechten van de mens. Hij werd weliswaar weer vrijge laten, maar hij moest zich regelmatig bij de politie melden, waar hij dan bedreigd werd. De Leusdense adop tiegroep demonstreerde tweemaal voor het Roemeense Verkeersbu reau In Amsterdam. Damboviceanu werd ongeveer in die tijd te kennen gegeven dat hij het land mocht verla ten, mits hij een inreisvisum voor een ander land kon tonen. De staat Israel bleek bereid hem op te nemen (hoe wel hij geen Jood is) en de Leusdense groep verzorgde een aanzienlijk be drag (in dollars!) dat door de Roe meense regering geëist werd in ver band met de verzorging van een fami jaar geslaagd. Voor zover bekend was dit in Leusden en Achterveld nog niet voorgekomen Tijdens het corrigeren van het gemaakte werk werd door de voorzitter van de plaatselijke VVN-afde- ling aan mevrouw Pluymakers een bloe metje overhandigd. Dit als dank voor het vele werk dat zij had gedaan in verband met deze examens Dat dit ieders in stemming had bleek wel uit het applaus dat hierop volgde. Hoewel er soms wel eens anders over gedacht wordt, bleek dit schriftelijk exa men en de daaraan voorafgegane les sen toch wel succes gehad te hebben Zowel in Leusden als in Achterveld is al gebleken dat veel kinderen zich heel anders in het verkeergedragen als voor heen Diverse malen is al gezien dat er minder over de trottoirs wordt gefietst daarbij de opmerking horende ,,dat kan niet en dat mag niet. want we moeten toch ook rekening houden met de voet gangers en zeker met de bejaarde men sen die op het trottoir lopen (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Begin deze week is men begonnen met het verwijderen van wat eens het zo fraaie Leusdense grasvliesveld was De onderhoudsfirma is nu bezig met het verwijderen van de restanten van dat veld, dat een aantal jaren geleden onherstelbaar beschadigd werd. De Hockeyclub Leusden gaf er de voorkeur aan om geen nieuw grasvliesveld neer te leggen Daarom zal er op de plaats van het bijzondere veld nu een normaal grasveld worden aangelegd. Het heeft geruime tijd geduurd alvorens daartoe kon worden overgegaan, omdat de ontwikkeling van de veroorzaakte schade niet gemakkelijk te regelen bleek Pas begin dit jaar kwam men tot een voor alle partijen bevredigende oplossing Daaraan wordt nu, gedeeltelijk, uitvoering gegeven Rozendaallaan 9 Leusden-C. punten al vier jaar in handen van Cin- ta Roos. Mevrouw Roos moet echter stoppen met dit werk wegens een op handen zijnde verhuizing naar Suri name. Tot op heden is men er niet in geslaagd een opvolgster te vinden voor Cintia Roos te vinden, waar door de hele klaar-over-dienst op het kruispunt aan een zijden draad is ko men te hangen. Als alle kinderen oversteken zoals het hoort, steken er elke dag tussen de 130 en 150 kinderen vier maal per dag ('s woensdags tweemaal) de Asschat- terweg of de Middenweg over om naar school te gaan. Het gaat om kinderen die uit de wijken Rozendaal. Nieuw-Ha- mersveld en De Weteringh op weg zijn naar De Bongerd of De Vallei. Ook kin deren die de R.K. lagere school ..Klim op" bezoeken maken van de klaar- over-dienst op het betreffende kruis punt vaak gebruik. Ook in omgekeerde richting worden er vaak kinderen over gezet Het gaat dan om kinderen uit de wijken De Weteringh of Alandsbeek die op weg zijn naar de openbare basis school ,,De wegwijzer", de gerefor- van één onzer medewerkers) EUSDEN - Voor het helpen over- ken van schoolgaande kinderen er op het kruispunt Asschatter- - Middenweg ruim vijftig moe- s (en vaders) beschikbaar. Dit ital is voldoende om er voor te gen dat gedurende het hele looljaar klaar-overs aanwezig zijn de kinderen een veilige over- ek te bezorgen. De organisatie dit alles is voor wat betreft één Leusdens meest drukke kruis-

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3