I 'We moeten mensen niet confronteren met schuld en lij den zonder dat wij hun hoop laten zien' De Til met Pasen ■eusdep krant Ds. J. J. Kooman neemt afscheid van Leusden t DONDERDAG 16 APRIL 1981 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Dominee J.J. Kooman gaat Leusden verlaten. Na ruim acht jaar in het Leusdense werkzaam te zijn geweest. Op donderdag 23 april kan de Leusdense bevolking van 20.00 tot 22.00 uur in de Marcuskerk afscheid van hem nemen. Op zondag 26 april gaat hij voor het laatst voor in de Dorpskerk om 9.00 uur, en in de Marcuskerk om 10.30 uur. Dominee Kooman en zijn gezin vertrekken naar Oegstgeest. Naar de wijkgemeente Noord van de Her vormde Gemeente. Hij krijgt daar, zou je kunnen stellen, eenzelfde soort werk als hij hier heeft gedaan. Oegstgeest is een dorp, dat al jaren lang in de huidige vorm bestaat. Er is daar wel nieuwbouw, maar veel min der dan in Leusden. Er komt nog een klein wijkje bij. Maar daar houdt het dan ook mee op. Waarom uit Leusden dan vertrokken, vroegen wij dominee Kooman. „Ik heb er in feite niet zelf om ge vraagd.'' zegt hij „Mensen van Oegst geest zijn hier gekomen, en hebben ge vraagd of ik déar beroepen zou willen worden. Mijn vrouw en ik hebben daar vorig jaar over gepraat Of wij nog enkele jaren in Leusden zouden blijven Zowel voor het vóór als het tegen daarvan konden wij argumenten en redenen aangeven. We zeiden toen: Laten we eens kijken wat er op ons afkomt vanuit andere plaatsen. Er kwamen hier toen enkele uitnodi gingen vanuit andere plaatsen, en dat resulteerde in ons gaan naar Oegst geest. We hebben voor Oegstgeest ge kozen. afwegend ten aanzien van een aantal andere plaatsen, omdat Oegst geest iets meer in het verlengde ligt van Leusden dan de andere plaatsen, die zich aandienden. Zo kan het gaan in de Hervormde Kerk. Het is de traditionele methode: wachten of je soms beroepen wordt." „Is er in Oegstgeest eveneens een autochtone èn een geïmporteerde bevolking?" „Oegstgeest is een dorp met een veel grotere groep mensen, die daar al jaren woont Verder stond er in één van de stukken, die ik las. dat een gedeelte van de bevolking erg mobiel is. Ambte naren, artsen na het beeindigen van hun specialistische opleiding aan het Academisch Ziekenhuis te Leiden, mensen van de Marine, die vrij spoedig na hun vestiging weer worden overge plaatst." „Is daar in de kerk ook iets van beweging te bespeuren?" „Ik heb er natuurlijk nog geen zicht op wat men daar in de laatste tijd voor ont wikkeling heeft meegemaakt. Maar ik weet. dat er oekumenische diensten van schrift en tafel zijn. éénmaal in de maand In óe Gereformeerde en Hervormde Kerk zijn net beslissingen genomen ter zake van gezinscommunie. Er zijn af spraken gemaakt rond de liturgie. Men denkt er over na hoe je samen met jon geren het geloof kunt beleven en vorm geven. Ik heb een jaarplan van de Diakonie gelezen, dat wereldwijd is. Er is een zeer uitgebreid kursus- en kringwerk. waar ik van onder de indruk ben Ik heb een aantal zeer inspireren de mensen ontmoet. Ik heb een aantal dingen aangetroffen, die mij zéér aan spreken. hendrik kraemer instituut Dat komt ook doordat in Oegstgeest het Hendrik Kraemer Instituut is geves tigd. het vroegere Zendingsnuis. De mensen, die voor de zending worden opgeleid, hebben een heel bepaalde in breng in het kerkelijk leven van Oegst geest Er is het vormingscentrum Oud Poel geest. Ik heb gelezen, dat er goede kon takten over en weer zijn. Binnenkort zul len in Oegstgeest een aantal synodale bureaus uit Den Haag worden geves tigd Ook dat geeft een heel bepaald aspect „Hebt u de balans van uw Leus dense jaren kunnen opmaken?" .Ik heb er voor mezelf nog geen over zicht over. Ik ben nu veertig jaar, en ik ben zeven plus één jaar in Leusden geweest. Ik heb zo het gevoel nu groei ik weer naar een andere fase toe in het leven. En dat heeft ook zijn weerslag op je wijze van werken. Ik vind de vraag moeilijk om te beantwoorden. Ik ben blij. dat de uitbreiding van Leusden wat tot stilstand is gekomen, althans rondom de Marcuskerk. Dat we een beetje in de diepte hebben kunnen werken. Natuurlijk ben ik ook blij met alle nieuwe mensen, die er in de laatste tijd zijn bijgekomen. Het was een heel stormachtige ont wikkeling in Leusden. Met name voor de kleine Protestantse kern die hier al tijd al woonde en voor de mensen uit de éérste uitbreiding. De kerk is niet meer van hier. Voor hun belevingswereld is dat zo. De kerk werd bepaald door de nieuw ingekomenen. „Ach." zegt dominee Kooman glimla chend peinzend, „alle veranderingen zijn óver ons gekomen. Zó mag je dat wel zeggen. Als we die veranderingen zélf in de hand hadden gehad, dan wa ren ze misschien veel langzamer geko men, en hadden we er misschien meer met elkaar over kunnen praten." maaltijd van de heer opengesteld voor jonge ren ..In de Hervormde Gemeente is de Maaltijd van de Heer opengesteld voor de jongeren. Daar hebben we lang met elkaar over gepraat. In de bijbelkring van 't Hamersveld heb ik daar met de anderen ook van gedachten over ge wisseld. Iemand zei mij toen: „Nu is de zaak wat lichter voor mij geworden." Ik vind dat je zó met elkaar moet om gaan in de kerk. Dat uit elkaar groeien, dat is nu eeuwenlang al zo. Je moet met elkaar communiceren Ik denk. dat we ook best gezocht heb ben naar allerlei verschillende vormen van kerk. Ik denk, dat er zo veel ver schillende verwachtingspatronen zijn, dat je naar differentiatie moet streven In de beginjaren was er een intensief gesprek over vormgeving van de ere dienst. We zochten naar vormen, en spraken die met elkaar af. Want wat die kerkdienstvorm betreft; je zou kunnen zeggen: iedere dominee gaf daar zijn eigen vorm aan. en zei dan dat dat dé vorm was Maar ondanks de grootte van de ont wikkeling was de gemeente in Leusden nog te overzien. Als je je een beetje openstelde, kon je nog de andere leden van de kerk leren kennen Dat is de Gemeente zeer ten goede gekomen. Daarom voelen toch vrij veel mensen zich betrokken bij de Hervormde Kerk in Leusden. Het is niet zo n amorfe massa als in een grote stad. Er bestaat nog een wisselwerking, waardoor mensen wil len meewerken. Het was hiet toch een heel nieuwe wijk. Ik ben hier gekomen op een nieuw- gestichte predikantsplaats. Die heb ik kunnen uitbouwen. Ik ben blij dat ik dat zó heb kunnen doen. Ik zou het niet nóg een keer zo willen doen. Ik wil nu verder gaan in de gemeente waar ik naar toe ga. Ik denk ook niet, dat ik een dominee ben voor een grote stad Ik vind het fijn om de mensen te leren kennen. Ook in groepsverband met hen werkend Ik ben ook niet iemand, die op de populai re toer zal gaan." „U hebt ook vorm gegeven aan an dersoortige religieuze beleving." „Voor mij was één van die dingen bijvoorbeeld de samenkomst op de zondagmiddag, 't Was een poging in de richting om het gesprek wat verder te bewegen. Mijn vrouw en ik hebben gezeten in de Taizegroep. De groep rondom het oekumenisch avondgebed. De groep, waarin je aandacht voor elkaar hebt. en waarin je elkaar terecht wijst. Terecht wijst, maar niet vanuit de hoogte Als een kerk iets voor mensen wil betekenen, dan moet dat ook in de klei ne kring. Sommige basisgroepen zijn precies zó aan het werk. Alleen, bij sommige basisgroepen zijn de mensen té gelijkgezind Ik denk. dat het beter is mensen van verschillende leeftijd, ver schillende werkkring, verschillende po litieke kleur bijeen te hebben. Er moet een diversiteit zijn, wel met een raak vlak uiteraard. Voor mij werkt zo'n kring het beste als er bijvoorbeeld zeer radi cale IKV'ers in zitten en mensen met een anders gerichte vroomheid. Mensen leven in Leusden gedistan- cieerd van elkaar. Zo in de trant van: ik woon nu hier, maar over een paar jaar ben ik weer weg. Daarom stel ik me niet open voor anderen Je moet als mensen proberen je aan elkaar te geven. Dat heb ik de laatste jaren meer gedaan. En dat maakt in dat opzicht het vertrek moeilijker." ikv „U hebt ook het IKV In Leusden ruimte gegeven. U had aandacht voor het IKV." „Het IKV is één van de dingen, die altijd zeer mijn aandacht hebben ge had. Ik heb mij altijd zeer geïnteres seerd voor hun houding, opstelling en inzichten. Ik heb doctoraal examen ethiek gedaan bij Prof. De Graaf, met als hoofdvak politieke ethiek. Over Hel mut Gollwitzer heb ik een scriptie ge maakt. Veel van zijn werk heb ik gele zen. Uit dien hoofde houdt me dat ook zeer bezig. In het IKV herken ik een bepaalde traditie, die zich in de Her vormde Kerk manifesteert. Ik denk daarbij ook aan het eerste rapport van de Hervormde Kerk dat in 1962 uit kwam over het vraagstuk van de kern wapens Ik kan mij het kerk zijn in deze tijd niet anders voorstellen, dan dat wij ons er heel goed over bezinnen dat er atoom bommen zijn gevallen, en dat er een grote dreiging is Dat er sprake is van totale vernietiging Het werk van Jezus, als verzoening van mensen, dat raakt daar zo funda menteel aan. Je moet er zelf mee bezig zijn door bezinning èn aktie. Ik heb in dat verband meegeholpen om het IKV een volwaardige plaats te geven in de kerk in Leusden nier sjoemelen met vrede „Bent u ook niet van mening, dat er met vrede niet gesjoemeld kan wor- door Anco Mali den. Je kunt geen kernwapens aan maken, en dan naar vredesonder handelingen gaan." „In toenemende mate ook onder druk van de niet aflatende kernwapenspi raal, ben ik mezelf gaan afvragen of ik in dat opzicht niet radicaler zou moeten zijn. Zonder dat ik mijn mening dwin gend aan anderen zal moeten opleg gen, of ik het evangelie nog wel anders kan verstaan dan dat het wijst naar een totaal andere manier van omgang tus sen volkeren, een totaal andere veilig heid dan waar we nu met z'n allen aan bezig zijn Maar ik ben daar nog niet uit. Ik ben geen totaal pacifist, wél een atoompacifist. Ik heb ook het gevoel dat we daarin misschien nog radicaler moe ten zijn. Met ontwapening op één slag brengen we de vrede geen stap dichter bij. Het IKV-voorstel is: laten we met een paar landen een eenzijdige stap zetten, en kijken of er een proces op gang kan komen. Daar zou je best een opening mee kunnen maken. Met politi ci en militairen kun je dat doorpraten en vorm geven. Met alle betrokkenen moet je daarmee aan de gang gaan Ik vind wel, dat ik tegen de mensen, die rechtstreeks hun brood verdienen met het wapenbedrijf moet kunnen zeg gen, dat ik daaraan ook mijn brood heb te danken Ik vind dat je alleen vanuit solidariteit met mensen kunt praten Ik moet zeggen, dat die dingen op be drijfsniveau moeten worden doorge sproken De buitenwacht mag niet hau tain over die mensen spreken. De men sen in de vrije beroepen zijn er zich té weinig van bewust, dat ook zij hun bo terham te danken hebben aan het werk, waarmee zij het niet eens zijn. Ik kan me niet opstellen als een bui tenstaander. Ik sta er zelf ook midden in. Ik word er door in het leven gehou den. Dat zullen we ons in toenemende mate bewust moeten worden. De ar moede van de derde wereld hangt sa men met de organisatie van de wereld politiek „Maar het is toch ook zo, dat we. als we onze produktie anders zou den richten, niet zo veel nutteloze zaken en niet zulk waanzinnig wa penmateriaal zouden aanmaken, on ze handen vol zouden hebben aan de herverdeling van al het beschikbare op deze aarde. 't Is toch té absurd dat je zo maar in de krant leest: dorp uitgeroeid in Guatemala. En dat je, als je daar dan de vinger op legt, te horen krijgt: je haait het communisme in huis." „In het laatste rapport van de Her vormde Synode wordt zo veel verwoord als; als het dan al waar is dat we het communisme in huis naien, aan moeien we ook verstaan, of we dit niet moeten aanvaarden als een bepaald ontwerp van het oordeel van God over ons. Zo als dat met name door de profeten wordt gezegd. Tegen de ballingen in Babel werd gezegd Bidt vrede toe aan de stad. en bouwt daar huizen Men moet niet terugverlangen naar het ei gen land Men moet daar wonen en werken Het heeft mij wel eens een tijd be nauwd, de luxe, het welvaartsaanzien van een plaats als Leusden Dat is in Oegstgeest ook zo. Ik denk niet dat het helpt dat ik alles zou weggeven, en on der de krottenbewoners in Zuid-Ameri- ka zou gaan werken, als mijn gezin dat al zou willen. Laat ik maar proberen in zo'n plaats ook kerk te zijn. Ik denk dat ze daar zouden zeggen dat wij hier óók kerk met elkaar moeten zijn Daar komt bij: ik ben natuurlijk ook zelf gesteld op comfort, op een mooie studeerkamer met boeken, en op het kunnen aanschaffen van boeken die ik graag wil lezen Dét heb ik óók geleerd, ik kan de mensen niet individueel aanspreken. Dat is erg onbarmhartig. Ik moet samen met de mensen zoeken naar een ma nier waarop we dat met elkaar gestalte kunnen geven Dét vond ik in de Nieuwe Levensstijl Beweging goed Dat wilde ik stimuleren, en ik zei: probeer of dat vruchtbaar te maken is met een aantal mensen gezamenlijk." „Individueel zal het niet veel uit maken of iemand zijn boedel weg geeft, en onder de krottenbewoners gaat werken. Maar als veel mensen uit de rijke landen dat zouden doen, dan zou er heel wat kunnen verande ren. Als de mensen het alleen maar konsekwent politiek zouden willen vertalen, dan zou er al veel verande ren." „Een figuur als Ds Buskes kwam vanuit fundamentele dogmatische be zinning tot een uiterst verrassende op vatting in de politiek. Het dogma van de kerk betekende in de praktijk van zijn leven, dat hij optimaal politiek stelling nam. In verbinding moet je werken. Déar geloof ik wel in. spiritualiteit en engage- ment Dat trekt mij in Taizé aan. wat ik merk bij die broeders spiritualiteit èn enga gement. Ik denk dat ik dat moet probe ren in mijn gemeente in praktijk te bren gen. Ik ben blij, dat mensen er zich van bewust zijn geworden, dat we bezinning nodig hebben. De Hervormde IKV'ers zijn zeer Hervormd meelevende kerk mensen. zéér geëngageerde mensen. Dat wordt dan wel gezegd dat is een actiegroep van mensen buiten de kerk. Maar dat zijn helemaal geen mensen. die aan de rand van of buiten de kerk leven „Wel is het zó, dat naarmate groe peringen zich meer bezinnen over het bezig zijn in de wereld van kerk en maatschappij, andere groeperin gen zich meedogenlozer zelfs fascis toïde gaan opstellen. Naast Huub Oosterhuls verschijnt Bisschop Gijssen öf een Amerikaanse secte." „Sinds meer dan een jaar ben ik geabonneerd op „Concilie Het num mervan januari 1981 is gewijd aan het neo-conservatisme als maatschappe lijk en religieus verschijnsel. Er wordt geschreven over het ineenstorten van nieuw links. Veel van de gebreken daar van kunnen worden teruggevoerd op het gebrek aan verbeeldingskracht om zich te identificeren met de arbei dersklasse Hoe komt het dan dat bepaalde groe peringen in Amerika, waar wij moeite mee hebben, met hun fundamentele bij belbeschouwing en omgaan met el kaar, aanslaan? Mensen zoeken een voudig duidelijk houvast. Ik kan me dus voorstellen waérom men daar heil in zoekt. De samenleving is te moeilijk ge worden Ik vrees dat het nog moeilijker zal worden. Met al die dingen, die zich voordoen. Werkeloosheid. Bewape ning. Het is moeilijk voor mensen om een keuze te maken, de eigen identiteit te vinden Mensen hebben bepaalde voorbeelden nodig om zich op te rich ten. Ze doen een beroep op goeroe s Ik denk dat dat gehonoreerd moet worden met besef voor de gevaren, die daarin schuilen." „Ik denk dat mensen zich alleen maar op mensen kunnen oriënteren. Mensen als wereldbewoners. Dan wordt het denken over mens en schepping ook ruimer." „Ook dat ruimer omgaan met elkaar is een ideologie Ik weet, dat ik gegroeid ben tot een wat vrijere manier van omgaan met me zelf en met andere mensen. Doordat ik op het spoor ben gekomen van een fun damentelere zekerheid dan je krijgt op gediend. Als je gelooft dat God jou aanvaardt zoals je bent, met ook al je nare kanten, als je dat bij benadering kunt aanvoe len, dan groei je naër een ruimere ma nier van omgang met jezelf en met an deren toe Ik heb wel het gevoel, dat de ontwik kelingen niet gelijktijdig lopen. De één heeft behoefte om knellende banden los te maken. Terwijl de ander daar nog niet aan toe is. Of zich aan de hand wil laten nemen om zijn leven richting te geven op authentieke manier. Ik weet niet hoe je dat verbinding moet geven Bij het actuele moet je proberen aan te knopen. Ik denk dat we op weg moeten gaan naar concrete richtlijnen, waar we elkaar in kunnen helpen Ik denk, dat mensen de ruimte moe ten hebben om hun eigen ontwikkeling dóór te maken. Dat is het geheim van ieder mens Aan de andere kant heb ben we behoefte aan een kring van mensen, met wie wij ons verbonden voelen." „Het is ook erg belangrijk om de historie van volkeren in je benade ring van het geheel te betrekken. In een staat als Amerika staat het in de grondwet, dat elke Amerikaanse bur ger een wapen mag dragen. Vanaf 1492 zijn Amerikanen met wapens bezig geweest. Pas de laatste tien jaar hebben anthropologen ons dui delijk gemaakt dat het gehele Ameri kaanse volk leeft op basis van een gigantische genocide op de daar dui zend jaren wonende Indiaanse vol keren. Het waren Christenen, blan ken, die dit ondernamen." „Als we denken, dat de wereld met óns begint, dan maken we geen gebruik van het verleden. We gedragen ons dan als een adolescent, zoals de psycho loog Erik Erikson dat heeft geschreven Maar tekenen wijzen er op dat daar verandering in komt. Misschien wor den we met elkaar wat volwassener! Ik wil me laven aan de Quakers, die daar toch ook in Amerika zijn. We moeten mensen niet confronteren met schuld en lijden, zonder dat wij hun hoop laten zien!" LEUSDEN - In het komende week end zal het jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg als volgt ge opend zijn: Op vrijdag 17 en zaterdag 18 april is De Til gesloten. Zondag 19 april, eerste Paasdag, is het geopend van 10 00 tot en met 13.00 uur voor iedere belang stellende, zo maar voor gezellig onder elkaar zijn. Maandag, tweede Paasdag, is het eveneens geopend van 10.00 tot en met 13.00 uur In de middag is er van 14.00 tot 17.00 uur disco zoals elke zondagmiddag ontspanntngsmiddag voor kinderen Woensdag 22 april wordt door het jeugd- en jongerenwerk van De Til een ontspanningsmiddag voor kinderen georganiseerd. Voor kinderen van 5. 6 en 7 jaar wordt het paaseieren zoeken ergens in Den Treek. Voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar wordt er een platen- tocht gehouden, ook in Den Treek Kin deren die aan deze aktiviteiten mee wil len doen, moeten zich om 13.30 uur melden bij De Til, waar dan de groeps indeling plaatsvindt Vervolgens wor den de kinderen per auto naar de start plaatsen gebracht Na de aktiviteiten in Den Treek wor den de kinderen ook weer in auto's te ruggebracht naar De Til, waar filmpjes worden vertoond in afwachting van de prijsuitslag. Ook is er voor de kinderen een traktaktie. Van de kinderen wordt een kleine bijdrage van een gulden ge vraagd

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7