„Ponlijntje" misschien weer bestemd voor personentreinen Leusden wordt mogelijk tussenstation op lijn Amersfoort-Rhenen Ds. Ferguson hield lezing voor NCVB Stervensbegeleiding, geen eenvoudige taak Koninginnedag in Achterveld KP0 bijeenkomst krant: plaatselijk nieuws WOENSDAG 22 APRIL 1981 |Cg|gH|y ICIUllli Het zogenoemde Ponlijntjetussen Amersfoort en Leusden vervolg van pagina 1 gers". De „burgers" in de advies groep vertegenwoordigen geen poli tieke partij maar zijn wel door de C D A V V D en Progressief Leus den gevraagd in de planadviesgroep zitting te nemen Iedere partij heeft drie leden in de planadviesgroep mo gen vragen Alleen deze leden heb ben stemrecht, de raadsleden mogen wel meepraten in de groep, maar mogen niet meebeslissen Het geheel staat onder leiding van mevrouw N A van Amerom, raadslid voor de VVD Tijdens haar vergadering van vori ge week woensdag moest de planad viesgroep zich uitspreken over de aanbevelingen welke betrekking hebben op peuterspeelzaalwerk/kin- deropvang, samenlevingsopbouw- (werk) en sportieve rekreatie Om een indruk te hebben over welke bedragen men eigenlijk praatte was door de gemeente een overzicht ge maakt van de financiële konsekwen- ties welke aan de diverse aanbevelin gen waren verbonden. PEUTERSPEELZAALWERK Het allereerste punt op de lange lijst van suggesties was al direct aan leiding tot een uitvoerige discussie Het betrof hier een aanbeveling om de subsidie in de personeelslasten van peuterspeelzaalleidsters op te trekken van 25% naar 50% Binnen de planadviesgroep bestond duidelijk verschil van inzicht over het nut van het peuterspeelzaalwerk Vanuit de progressieve hoek bleek er wel be grip te bestaan voor de moeilijke financiële situatie waarin de Leus- dense speelzalen blijken te verkeren j De uit de VVD en CDA afkomstige I leden bleken daar wat anders over te denken Het meest extreem in haar uitlatingen was mevrouw Miggels. zij j vond dat ..werkloze kleuterleidsters maar moesten assisteren" Met een I compromis van de heer Jacobs kon den de meeste leden het tenslotte wel eens zijn De suggestie wordt nu om de subsidie in de personeelslasten van 25% naar 30% te verhogen Een 'aantal andere aanbevelingen vanuit de burgerij nam de planadviesgroep niet over In een groot aantal gevallen verschilde het standpunt van de pro gressieven en de overige leden ech ter. OVERBLIJFMOGELIJKHEID Waar alle leden van de planadvies groep het roerend met elkaar eens waren, was over de suggestie om overblijfmogelijkheden op scholen uit te breiden Deze suggestie kreeg de kwalifikatie ..zeer urgent" hetgeen betekent dat dit hoog op de prioritei tenlijst voor de gemeenteraad zal komen Men was het ook wel met elkaar eens dat er op dit ogenblik geen behoefte is aan een kinderdag verblijf. zoals dat in Amersfoort wel fungeert In een dergelijk verblijf worden kinderen de gehele dag op gevangen OPBOUWWERKER Eén van de moeilijkste punten waarover men zich woensdagavond moest uitspreken was die over sa menlevingsopbouw en een eventuele aanstelling van een opbouwwerker Over samenlevingsopbouw blijkt verschillend gedacht te worden Ook binnen de planadviesgroep bleken er verschillende meningen te bestaan over wat verstaan moet worden on der het begrip samenlevingsopbouw Men was het er over eens dat het gaat om de manier waarop mensen in een wijk of dorp met elkaar omgaan en in die wijk functioneren Over de taak die de overheid zou moeten hebben in dit proces, lopen de meninger uiteen Vanuit CDA kring viel te be luisteren dat men het voldoende vond als de overheid accommodatie ter beschikking zou stellen, de rest moet overgelaten worden aan het particulier initiatief CDA-fractie- voorzitster Evelien Blom noemde het creeren van ontmoetingscentra in ce I LEUSDEN-ZUID Veel mensen in I de moderne samenleving hebben de neiging de dood „weg te drukken", I omdat zij door de ontwikkeling ver vreemd zijn geraakt van de dood. Men neemt daardoor ook vaak de meest vreemde houdingen aan te genoverstervenden. In vroeger tijden I was men vertrouwd met de dood l doordat men met verschillende gene raties in één huis woonde. Dit vertel de ds. Ferguson uit Maarsbergen tij dens een lezing over stervensbege leiding voor de NCVB afdeling Leus den-Zuid. Ds. Ferguson begon zijn lezing met te vertellen dat veel mensen het veel liever hebben over sterven dan over doodgaan Het laatste woord klinkt voor velen zoveel passiever Daar- wijken wel een aardig idee maar vroeg zich tegelijkertijd af wie ..de centra rou moeten gaan runnen". De heer Parson, uit VVD-gelederen af komstig. vond het in het geheel niet nodig ontmoetingscentra per wijk op te zetten OPBOUWWERKER Ook over het nut van een opbouw werker in Leusden bleken de menin gen sterk verdeeld. De heer Jacobs, vanuit de progressieve hoek spre kend. noemde de aanstelling van een opbouwwerker ..zuur urgent" Een opbouwwerker zou per wijk of voor heel Leusden initiatieven vanuit de bevolking op sociaal-cultureel ge bied kunnen aanmoedigen en waar nodig begeleiden Ook zou een op bouwwerker kunnen fungeren als „praatpaal" en als informatiever schaffer Behalve de progressieve commissieleden bleek er niemand enthousiast te zijn voor het idee een opbouwwerker aan te stellen WAT WILLEN LEUSDENAREN? Belangrijkste motief om niet tot aanstelling van een opbouwwerker over te gaan is het feit dat niet genoeg bekend is wat de Leusdenaar in door snee nu eigenlijk wil. Evelien Blom zei er, ondanks alle enquêtes, nog niet achter te zijn waar in Leusden nu werkelijk behoefte aan is. Dat er be hoefte is aan een centraal punt waar iedereen alle mogelijke informatie kan krijgen was haar wél duidelijk. Mevrouw Blom zag dan ook graag een „figuur" op het gemeentehuis die als „informatieverstrekker" kan fun geren. De heer Parson zag liever eerst een onderzoek naar de behoef te aan een opbouwwerker. Naar zijn mening zullen éérst mensen moeten aankloppen om steun, alvorens over de aanstelling van een opbouwwer ker gepraat wordt. Men werd het er tenslotte over eens dat een analyse van de problematiek welke betrek king heeft op samenlevingsopbouw in Leusden „dringend gewenst" is. door kwam de dominee al op het feit dat mensen de dood verdrukken uit hun leven Men neemt allerlei vaak onjuiste houdingen aan als men met sterven wordt gekonfronteerd In dit kader vertelde hij ook dat hij gelezen had hoe rijke Amerikanen wel hun overledenen overlaten aan een firma, die de lichamen dan zo behandelde dat de overledene nog springlevend leek. zeker wanneer men het lichaam nog op een stoel aan tafel plaatste ook! Hieruit blijkt wel hoe weinig men raad weet met de dood Van geschiedkundigen weten we dat dood vroeger een alledaags ver schijnsel was, omdat er geen midde len waren om ziekten en epidemieen te genezen of zelfs maar te voorko men Ook het feit dat men thuis stierf, in het huis waar vaak drie generaties waren ondergebracht, maakte dat men van jongsafaan vertrouwd was met de dood VERANDERING MAATSCHAPPIJ De maatschappij veranderde ech ter Mèt de verstedelijking ontston den er ook andere gebruiken Ook de dood kreeg een andere, meer afzijdi ge. plaats toebedacht in het leven van de stedelingen, aldus de spreker In de achttiende en negentiende eeuw nam de medische wetenschap een enorme vlucht Al deze ontwikkelin gen hebben er toe geleid dat men statistisch gezien —slechts één maal per twintig jaar met de dood in de naaste omgeving wordt gekonfron teerd Dit is één van de redenen ACHTERVELD Door het feest comité Achterveld is inmiddels het feestprogramma voor de viering van Koninginnedag op 30 april nu offi cieel vastgesteld. Het begint met een lampionoptocht op woensdag 29 april. De opstelling voor deze tocht is bij de R.K. basis school Onze Wereld aan de Walter van Amersfoortstraat. De route is Walter van Amersfoortstraat - Van Oldenbarneveltstraat, Verjaegde Ruyterweg, Hessenweg, voor Huize St. Joseph langs en via de Hessen weg naar Ons Gebouw. Dit jaar zijn er extra prijzen voor versierde wagen tjes. De prijsuitreiking na afloop van de optocht vindt plaats in Ons Ge bouw. Elke deelnemer kan op een verrassing rekenen. Het feest op donderdag 30 april zal weer zoals gewoonlijk beginnen met de reveille om 7 00 uur Bromfietsers waarom de dood inde taboesfeer zou zijn geraakt. Als andere reden noem de ds Ferguson het feit dat de mens heid tot zoveel in staat is tegenwoor dig. dat men het gevoel heeft supe rieur te zijn. tot men gekonfronteerd wordt met het onvermijdelijke de dood De dominee vond het een goede ontwikkeling dat veel mensen toch weer het sterven een plaats geven in hun leven Hij noemde daarbij het voorbeeld van de mensen die vanuit het ziekenhuis terugkeren naar huis om daar testerven In verband met de begeleiding van stervenden noemde hij het boek „Lessen voor levenden, gesprekken met stervende mensen" van Elisabeth Kübler-Ross, een Ame rikaanse die zich in stervensbegelei ding verdiept heeft In dit boek is ook het fasenpatroon terug te vinden, dat slaat op de ma nier waarop stervenden hun situaties gewoonlijk schijnen te verwerken de ontkenning, de woede, het onder handelen (als ik doodga dan wil ik die verjaardag nog meemaken), depres sie. aanvaarding Slechts kort noem de ds Ferguson de begeleiding van de familie Iets wat ook vaak moet gebeuren als de patient de dood al aanvaard heeft De lezing werd besloten met het gedicht van Nel Benschop „Toen je het wist OPPERVLAKKIG Tijdens de pauze waren al enkele geluiden te horen over het feit dat ds Ferguson hier en daar te oppervlak kig gebleven was Deze kritiek gold zijn niet toegestaan Om 7 30 uur zal de muziekvereniging D W S een rondgang door het dorp maken Door de A M B C wordt er om 9 00 uur weer een Oranje-rit georganiseerd Ouders die aan deze rit willen deelne men kunnen hun kinderen naar Ons Gebouw brengen waar zij zullen wor den opgevangen en worden bezig gehouden In Ons Gebouw wordt om 9.30 uur voor kinderen tot 10 jaar een film vertoond Voor kinderen boven de tien jaar is er een speurtocht georga niseerd die om 9.30 uur begint Start en Finish bij Ons Gebouw Deelne mers aan de speurtocht moeten zich melden in de kelder van het gebouw De film en speurtocht zijn geheel i gratis Om 14 00 uur vindt er op het Ker stensportpark een grote zeskamp plaats. Ploegen die aan deze zes kamp willen deelnemen moeten be staan uit drie dames, vier heren en een coach Het inschrijfgeld be draagt f 10.— Opgave voor deelna me is nog mogelijk bij de secretaris van het comité W van Middelaar. Jan van Arkelweg 31. tel. 2001 Het is wel de bedoeling dat er voor de deelne mende ploeg een leuke naam wordt bedacht Elke ploeg krijgt een volle dig overzicht van alle spelen Die met name het punt dat hij niet ge sproken had over een wederzijds be geleiden, waarbij de stervende ook de nabestaande begeleidt. De manier waarop het nu werd voorgesteld leek wat routinematig een stervensbege leider werd een beroepskracht Dit kwam in de diskussie na de pauze ook naar boven Evenals het bezwaar van iemand tegen het woord ster vensbegeleiding Zij vond dat nogal pretentieus en zag liever „een oplo pen met." Ds. Ferguson maakte in zijn ant woord duidelijk dat hij wel gebro- beerd had duidelijk te maken dat de fasen van het sterven niet zo strikt genomen hoefden te worden Ook had hij wel stervenden meegemaakt die veel konden meegeven aan hun omgeving.maar hij zij ook patiënten te weten die graag alleen maar bege leid wilden worden. CREMATIE Verder hadden veel dames vragen over crematie Zij wisten te vertellen dat het meer gedaan werd onder de katholieken in Leusden dan onder de plaatselijke protestanten Ds. Fer guson toonde zich geen tegenstan der van crematie Het „voor" of „te gen" wordt in dit geval vaak bepaald door gevoelens Er zijn echter geen gegevens bekend dat crematie on kerkelijk zou zijn, aldus ds. Ferguson Men betreurde het verdwijnen van rouwkleding uit het maatschappelij ke beeld Door deze kleding kon men vroeger de mensen die een rouwpro ces doormaakten herkennen en ont zien Nu moet men weer na enige verlofdagen voor de volle honderd procent aan het werk gaan Tenslotte gaf de spreker de aanwe zigen ter overweging een tweetal te genstrijdige verklaringen mee staat juichend voor Gods troon en Christus zal wederkomen om te oordelen levenden en doden —die volgens hem inhielden dat het tijds begrip aan de andere kant van de dood niet geldt. spelen zijn, mastklimmen. schotlo pen. flessenprikken. standballoop, zaklopen. kruiwagen race. skippybal, estafetteloop, doelschieten en ring steken De prijsuitreiking zal na af loop plaats vinden in de kantine Om 20 00 uur begint er een kaart avond in D'Ouwe Peerdestal Hieraan kan zowel jong als oud deelnemen Voor de jeugd van 12 tot 16 jaar is er een disco avond in Ons Gebouw met medewerking van Black Power ter wijl voor de jeugd van 16 jaar en ouder een disco wordt gehouden in De Moespot, waaraan Bebo zijn me dewerking verleent ACHTERVELD Donderdag avond 23 april houdt de KPO haar laatste bijeenkomst van het winter seizoen De avond begint om 20.00 uur in D'Ouwe Peerdestal Zuster Josepha uit Boxtel is bereid gevon den deze avond te verzorgen en zij zal met haar ernst en luim een One-Man show brengen Het bestuur verwacht op deze laatste bijeenkomst van het seizoen een grote opkomst Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden, Verschijnt elke dinsdag en donderdag Redaktie: Marnix Kreijns, Bertien Calkoen en Caspar van Loo. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17.00.uur Abonnementsgeld: f 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar. f 11,80 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen Is dat niet hfct geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141. toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro. 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN AMERSFOORT - Er bestaat een kleine kans, dat na 1990 weer een treinverbinding komt tussen Amersfoort en Rhenen met wellicht Leusden als een van de tussenstations. Een wijziging in het Structuursche ma Verkeer en Vervoer (SVV), dat prioriteiten stelt met betrekking tot het openbaar vervoer tot het jaar 2000, van het ministerie van Verkeer en Waterstaat maakt in principe een treinverbinding tussen de Keistad en Rhenen mogelijk. Het is nog niet helemaal duidelijk of Leusden dan een tussenstation krijgt, maar de kans is niet uitgesloten omdat in deze ge meente bij de Bavoortseweg door de NS nog steeds grond is gereserveerd voor de bouw van een klein station De genoemde personentreinverbinding is wellicht pas na 1990 mogelijk, omdat tegen die tijd misschien meer financiële ruimte is om treinen te laten rijden tussen Amersfoort en Rhenen. Een gedeelte van deze spoorlijn, tussen station Veenendaal-west en Rhenen, is weer in ere hersteld, omdat op 31 mei de eerste trein rechtstreeks tussen Utrecht en Rhenen gaat rijden. Tot 1953 is er een spoorlijn geweest tussen Amersfoort en Rhenen Voordat de Tweede Wereldoorlog uitbrak liep deze lijn sinds 1886 zelts tot in Keste- ren, waardoor het mogelijk was tussen Amsterdam en Nijmegen met de trein te reizen De spoorbrug over de Rijn tus sen Rhenen en Kesteren werd in de oorlog echter volledig verwoest Na de bevrijding liep het reizigersaantal op de lijn Amersfoort-Rhenen drastisch terug, omdat men niet meer via Kesteren naar Nijmegen kon De toenmalige trein- maatschappij besloot daarom in 1953 de verbinding op te hefen De rails tus sen Amersfoort en Leusden (het zoge noemde „Ponli|ntje") wordt momenteel alleen nog bereden door goederentrei nen, voornamelijk voor de aanvoer van auto's naar de Volkswagen-importeur in Leusden ding naar Nijmegen tot stand zou ko men ontstaat er volgens BOVAMO een Intercity-functie De werkgrope laat we ten tegen alle plannen die een reactive ring van de spoorlijn willen ondermijnen bezwaar aan te tekenen Oege Kleijne, belast met spoorwegzaken in BOVA MO, zegt „Er zijn plannen om tussen Amersfoort en Leusden langs het Pon- lijntje een busbaan te maken Binnen de gemeente Amersfoort zijn ook geluiden opgegaan om vanaf het station in de ONDERMIJNEN De werkgroep ter Bevordering van het Openbaar Vervoer in Amersfoort en Omstreken (BOVAMO) is voorstander van reactivering van de spoorlijn Amersfoort-Veenendaal omdat er dan een snelle verbinding komt tussen de Keistad en Rhenen, en vanwege de mogelijkheid om deze lijn vanuit die plaats via Kesteren door te trekken rich ting Nijmegen Maar dan zal eerst een nieuwe spoorbrug over de Rijn ge bouwd moeten worden. Als die verbin- Keistad langs het spoor een fietspad naar de wijk Dorrestein aan te leggen Leisden zou dan graag zien dat het fietstracé wordt doorgetrokken naar Leusden-zuid Wij zijn bij voorbaat te gen deze plannen De bussen tussen Amersfoort en Leusden kunnen ons in ziens het beste via de Heiligenberger- weg blijven rijden in verband met de halte bij het ziekenhuis Die busbaan is volgens ons ook niet exploitabel ge noeg Wat het fietspad betreft, wij kun nen ons voor de aanleg niet inspannen, omdat BOVAMO het openbaar vervoer wil bevorderen Wij kunnen het tegen over onze achterban niet maken mee te werken aan de aanleg van een fietspad Het belangrijkste is natuurlijk, dat onze werkgroep graag ziet dat er weer trei nen gaan rijden tussen Amersfoort en Rhenen ONDERZOEK De werkgroep BOVAMO is van plan in samenwerking met een weten schapswinkel een onderzoek te begin nen naar de mogelijke kosten van de reactivering van het tracé Amersfoort- Veenendaal en van het in stellen van een verbinding tussen Amersfoort-Nij- megen Oege Kleijne „We zullen door dat onderzoek proberen de kosten en het te verwachten reizigersaantal op een rijtje te zetten Bovendien zullen we deze criteria ook hanteren voor de mo gelijkheid van een treinverbinding tus sen Amersfoort en Leusden. wat ons inziens eventueel ook nog zou kun nen' De resultaten van het onderzoek zullen worden gestuurd naar onder meerde Nederlandse Spoorwegen, het ministerie van Verkeer en Waterstaat en naar de betrokken gemeenten De werkgroep zou trouwens het liefst zien dat de NS een dergelijk onderzoek in stellen. omdat zij daar veel meer know- phow voor hebben Ofschoon BOVAMO zich inspant voor de reactivering van de sinds 1953 niet meer gebruikte spoorlijn Amersfoort-Veenendaal. heeft ze er toch wel een hard hoofd in dat een dergelijke gedachte ooit werkelijk heid zal worden. Oege Kleijne zegt: „Het is natuurlijk erg duur (éen kilo meter spoorlijn kost op dit moment een miljoen gulden, red.) en er zijn veel aspecten aan verbonden zoals: hoe valt het politiek gezien, is het financieel haalbaar, hoe gaat de in frastructuur eruit zien en hoe zit het met de geluidshinder. We zullen voor de reactivering blijven ijveren, maar blijven tegeljkertijd met beide benen op de grond staan". Een woordvoerder van de NS in Utrecht liet weten dat de door de Spoorwegen gereserveerde grond in Leusden bij de Bavoortseweg onder meer bestemd zou kunnen worden voor de bouw van een trein- of sneltramsta- tion Laatstgenoemde station zou na melijk onderdeel moeten uitmaken van een sneltramverbinding tussen Leus den, Amersfoort, Soest en Baarn, die is voorgesteld door het Planologisch Bu reau Kwantes. Maar volgens de woord voerder van de NS staat dit plan inge vroren in de ijskast. Hij zei verder des gevraagd dat het eerdergenoemde Structuurschema Verkeer en Vervoer een „politiek stuk is, waarover de poli tici in De nHaag zich moeten uitspre ken. Het Ponlijntjegezien vanaf de Stationsstraat in Amersfoort. De werkgroep BOVAMO zou graag zien dat over dit tracé vanuit Amersfoort weer personentreinen gaan rijden richting Veenendaal en verder, via een aansluiting op de lijn Utrecht-Rhenen die op 31 mei in gebruik wordt genomen.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3