Amersfoort heeft primeur van uniek ontwerp Vóórhaar Gewest Eemiand presenteert rapport WOENSDAG 22 APRIL 1981 plaatselijk nieuws Gemeenten moeten aktiever beleid gaan voeren voor bedrijfsleven (van één onzer verslaggevers) AMERSFOORT - Het gaat slecht met het bedrijfsleven in Eemiand. Althans, stukken minder goed dan tot voor één jaar geleden. „Toen zo zegt drs. H. van Ek, sekretaris van de Kamer van Koophandel Eemiand, „was de situatie in Eemiand zo gunstig, dat we dachten dat het automatisch goed zou blijven gaan. Eemiand vormde toen een positieve enclave binnen de provincie Utrecht. Dat is nu omgeslagen. De situatie in Eemiand wordt nu slechter dan gemiddeld in de provin cie. Dus is het hoog tijd om daar wat aan te doen." Tot de instanties, die daar wat aan kunnen doen, behoren in ieder geval ook de negen Eemland-gemeenten. Dat blijkt uit het rapportje „Eemiand: werkloos toezien?", dat einci vorige week, in aanwezigheid van Van Ek, gepresenteerd werd door mr. P. Scholten, behalve burgemeester Van Soest ook voorzitter van de werkgroep „Structuurbeleid" van het gewest Eemiand. In het rapportje doet de werkgroep een reeks aanbe velingen aan de gemeenten, die er toe moeten leiden dat er in Eemiand voor het bedrijfsleven een wat gun stiger klimaat ontstaat. Want, zo meent de werkgroep „Structuurbe leid", in de huidige situatie is een aktiever beleid van de gemeenten ten aanzien van het bedrijfsleven dringend noodzakelijk. Of, om het met de woorden van Scholten te zeg gen: „Het antwoord op de vraag „werkloos toezien?" luidt natuurlijk: nee, er is werk aan de winkel. Onmid dellijk aan de slag dus." Eigenlijk zou er in Eemiand een om vangrijke studie over werkgelegen heidsaspecten worden verricht Maar zo n studie kost veel geld - Scholten: „Daarbij moet je aan enkele tonnen denken" - en veel tijd en wat wordt er uiteindelijk mee gedaan? Vaak wordt een dergelijke rapportage in het gun stigste geval nog eens hier of daar be sproken om vervolgens geruisloos in diverse buroladen te verdwijnen. Geen uitvoerige studie daarom, wel een aan tal concrete aanbevelingen aan ge meenten Vijf aanbevelingen op de kor te termijn, negen voor het ontwikkelen van een beleid op de langere termijn. GEBREK AAN TERREINEN Om met de korte-termijn-aanbevelin- gen te beginnen: er is in Eemiand een gebrek aan werkgelegenheidsterrei- nen. Dus moeten de gemeenten eens snel. met elkaar, gaan onderzoeken, wat voor behoefte aan bedrijfsterreinen er nu eigenlijk is en in welke mate daar aan tegemoet gekomen kan worden Kijk ook eens. zo adviseert de werk groep. of er binnen de bebouwde kom geen ruimtes of gebouwen te vinden zijn, waar bedrijven of bedrijfjes zich zouden kunnen vestigen, desnoods tij delijk. Probeer ook eens of er niet een aantal kleinere ambachtelijke bedrijven een start zouden kunnen maken in één gebouw, bijvoorbeeld een leeggeko men fabriek of ander bedrijfspand. Want. zo beveelt de werkgroep aan. besteedt als gemeente eens wat meer aandacht ook aan de kleinere bedrij ven In haar tweede aanbeveling spoort de werkgroep de gemeenten aan om. waar mogelijk, het bedrijfsleven gebruik te laten maken van stimuleringsmaatre gelen van de overheid. De gemeenten in Eemiand zouden gezamenlijk een in zicht moeten krijgen in de stimulerings maatregelen. die Rijk en provincie zou den kunnen bieden. Waarna de ge meenten het bedrijfsleven de weg zou den kunnen wijzen. KONTAKTPERSOON De derde aanbeveling ligt enigszins in het verlengde van de tweede Het bedrijfsleven moet bij iedere gemeente een vast kontaktpunt hebben Daar kan het bedrijfsleven gewezen worden op de mogelijkheden, daar kan overleg ge pleegd worden over moeilijkheden en daar kunnen vaste kontakten ontstaan met belangenorganisaties, Gewestelijk Arbeidsbureau. Kamers van Koophan del en andere bestuurslagen Het beste zou, volgens de werkgroep zijn, om een ..gemeentelijk medewerker van gekwa lificeerd nivo" aan te stellen tot ambte- naar-bedrijfskontakten ,,Dus", aldus de aanbeveling, ..geen nieuwe ambte naar hiervoor aantrekken, maar iemand die reeds goed ingevoerd is en zelfstan dig en op nivo kontakten kan leggen Kortom, maak de entree voor het be drijfsleven bij de gemeentelijke over heid gemakkelijker. De vierde aanbeveling lijkt wat min der praktisch uitvoerbaar dan de voor gaande drie De gemeentelijke over heid zou door eigen maatregelen bij moeten dragen aan de groei van het aantal arbeidsplaatsen. Juist nu er in de bouwnijverheid de werkloosheid toe neemt. zouden de gemeentes wat meer moeten gaan doen aan grondtechni- sche werken, het stimuleren van de wo ningbouw en het creëren van civieltech nische werken. Dat lijkt meer een vrome wens dan een praktisch uitvoerbare - Gemeenten moeten meer aandacht besteden aan het bedrijfsleven. Hier, vanuit de lucht, het werkgelegenheidsterrein aan de Hamersveldseweg suggestie, want voor geen van de Eem- landgemeenten lijkt het weaaelegd om in die sektor nog eens wat extra's te gaan doen. Tenslotte zou het voor wat betreft de korte termijn nuttig zijn, wanneer de ge meentes eens duidelijk zouden formu leren. welk beleid ten aanzien van be drijfsvestigingen zij willen voeren En ook daarbij is samenwerking tussen de betrokken gemeenten van groot be lang ONDERZOEK Voor wat de langere termijn betreft, lig gen de aanbevelingen meer in de sfeer van onderzoek. Om een goed beleid te voeren is het onder meer van belang om te weten, wat de kwaliteit en de omvang is van arbeidsplaatsen en ar beidskrachten in ieder gemeente afzon derlijk en in de regio. Via het Geweste lijk Arbeidsburo moeten de gemeenten trachten het vereiste inzicht te verkrij gen. Wat de gemeenten verder met elkaar moeten onderzoeken: bevinden de be drijven zich in de buurt van hun afzetge bieden? Welke economische maatsta ven en richtlijnen moeten volgens de gemeentebesturen worden gehanteerd bij het bedrijfsvestigings- en -promotie beleid7 Als er bedrijven van buiten de regio worden aangetrokken, is dan aan te geven hoeveel extra woningen er ge bouwd zouden moeten worden? Kan iedere gemeente voortdurend een ba lans bijhouden van behoefte aan be drijfsruimte en beschikbaarheid van be drijfsruimte? Zijn er kriteria te bedenken op grond waarvan bedrijven en bedrijfs terreinen kunnen worden ingedeeld voor wat betreft hinderlijkheid7 Welke verbeteringen op verkeerstechnisch terrein zijn er in de verschillende ge meenten nodig om te komen tot een voor het bedrijfsleven zo gunstig moge lijke situatie? Deze en andere vragen moeten de gemeenten op wat langere termijn gaan beantwoorden, in samenwerking met instanties als Kamer van Koophandel en Gewestelijk Arbeidsburo Met de daaruit voortvloeiende gegevens moe ten de gemeenten komen tot een sa menhangend beleid op het gebied van de werkgelegenheid, want dat is er nu nog niet. En dat beleid moet er komen, om het in moeilijkheden verkerende be drijfsleven in Eemiand te helpen. DALENDE OMZET Om aan te tonen hoe moeilijk het Eem- landse bedrijfsleven het heeft, is aan het rapportje een samenvatting toege voegd van de recentelijk gehouden En quête Regionale Bedrijfsontwikkeling (ERBO) in het gewest Eemiand. Terwijl in de rest van Nederland het bedrijfsle ven zijn omzet nog met zo'n 3 procent zag groeien, daalde het omzetvolume van het Eemlandse bedrijfsleven vorig jaar met 1 Oorzaak is de teruglopen de bestedingen op de binnenlandse markt, wat voor de Eemlandse bedrij ven onvoldoende wordt gecompen seerd door export. Gemiddeld verkoopt een Nederlands bedrijf 18 procent van zijn produkten aan het buitenland, bij de Eemlandse bedrijven ligt dat percenta ge op negen. Ondanks die teleurstellende omzet, is de rendementspositie van het Eem landse bedrijfsleven over het algemeen nog wat gunstiger dan in de rest van het land Maar - de voorzitter van de Eem landse Kamer van Koophandel wees daar in zijn nieuwjaarstoespraak ook al op - dat komt. omdat het Eemlandse bedrijfsleven altijd een tamelijk riante rendementspositie heeft gehad. Daar op wordt nu ingeteerd en dat is een zeer gevaarlijke ontwikkeling Nog twee begrippen om de neer gaande ontwikkeling aan te tonen. De omvang van de door het Eemlandse bedrijfsleven gedane investeringen in 1980 lagen 19% lager ten opzichte van 1979 De werkgelegenheid tenslotte steeg met niet meer dan 0,6%, waarbij die stijging dan nog vooral te danken was aan de kleinere bedrijven Werk aan de winkel daarom voor de Eemlandse gemeenten Het rapportje, dat volgens de werkgroep voor iedere gemeente bruikbare suggesties bevat, zal nu door iedere gemeente op zijn eigen wijze worden behandeld. De ge meenten zijn daar geheel vrij in, maar werkgroep en Kamer van Koophandel zullen er wel op toezien, dat er met hun aanbevelingen iets gedaan wordt De brochure is mede daarom ook rondge stuurd naar het Eemlandse bedrijfsle ven Bovendien zal de werkgroep over enkele maanden in een zogeheten „fol- low-up" bij de gemeenten gaan infor meren. wat men met de aanbevelingen gedaan heeft. normaliter geen woningbouw kan geschieden, maakt anderzijds - in aardbevingsgebieden - dat de ge volgen van een beving veel minder ernstig zullen zijn als bij de huidige bouwwijze. Omdat in de spil de leidingen .voorgegoten" zijn kan de unit in korte tijd - een uur of twee - ge plaatst worden, kan als de leidin gen in de grond liggen in heel korte tijd een kompleet dorp of een kom- plete stad uit de grond worden ge stampt! En dat is de bedoeling van de heer Vóórhaar geweest: een oplossing aandragen voor de wo- ningnoodl Hij vertelt, dat door het gebruikte materiaal - 2 lagen hoogwaardig aluminium met daar tussen een kunststoflaag, die én isolerend én brandwerend is - de wooneenheid een vrijwel onbe perkte levensduur heeft, geen on derhoudskosten kent. „Afhankelijk van de gewenste voorzieningen komt de unit gemiddeld op een vijfendertigduizend gulden. Maar dan zijn er wel in begrepen een volledige natte cel - douche, toilet, keuken - en de vloerverwarming. Ik heb met diverse banken gespro ken en die zijn bereid de units zon der eerste aanbetaling te financie ren. Na 10 jaar is de unit bij een maandelijkse betaling van een 325,-volledig het eigendom van de huurder/koper". OOK ALS BOUWPAKKET De kijkers en belangstellenden, dié aanwezig waren bij de plaat sing van de eerste unit hebben zichzelf ervan kunnen overtuigen, dat het plaatsen „een fluitje van een cent" is, dat het Bouwhuis Vóórhaar" daardoor bijzonder ge makkelijk verplaatsbaar is De Amersfoortse architect vertelt ook. dat dank zi| de moderne lijmen - en dat is natuurlijk vooral belangrijk bij het transport van de units naar ont- wikkelings- en andere landen de Het nog onafgewerkte interieur van het nieuwe model huis van archi tect Vóórhaar unit ter plekke in elkaar kan wor den gezet. „Komt, ziet en overtuigt u", zegt de heer Vóórhaar tot hen. die in ons land voor de woningproduktie verantwoordelijk zijn en tot aspi rant-kopers. Hij is ervan overtuigd een uniek ontwerp te hebben gele verd. dat tegen een betaalbare prijs - dat was de ideële visie ach ter de creatie „en daarom gaat op elke 30 units er één gratis naar een ontwikkelingsland" - de mogelijk heid biedt om de woningnood op korte termijn uit te bannen. Daar komt bij. dat de units geschakeld kunnen worden „Wie de opper vlakte te klein vindt kan door twee units te nemen aparte woon- en slaapvertrekken creëren". De op lossing is er zelfs voor vier of meer units rond een gesloten trappen huis en de units blijven ook dan volledig draaibaar en plaatsbaar Het Bouwhuis Vóórhaar blijft de eerstkomende weken te zien in Amersfoort - op het terrein van ga rage Bovee aan de Utrechtseweg. hoek Berkenweg zal daarna nog op verscheidene plaatsen in ons land tentoongesteld worden Voor Amersfoorters een goede gele genheid om het ontwerp van één van hun plaatsgenoten te gaan zien en zich te overtuigen, dat ook op 17 m2 een volledig wooncom fort te realiseren is! AMERSFOORT - Op de dag, dat de Amerikaanse space- shuttle weer behouden landde na enkele dagen in de ruimte te hebben vertoefd, beleefde Amersfoort de wereldprimeur van een op de ruimtevaart geïn spireerd ontwerp voor de oplos sing van de woningnood: het Bouwhuis Vóórhaar. Want zo heeft de Amersfoortse archltekt D. Vóórhaar uiteindelijk de door hem ontworpen wooneenheid genoemd. Bouwhuis Vóórhaar. En daarmee heeft hij ongewild een band gelegd met het Bau- haus, de Duitse werkgemeen schap ter bevordering van mo derne bouwkunst, die In 1919 door Walter Groplus in Weimar werd gesticht, later naar Dessau is verplaatst, onder het natio- naal-socialistische regime is opgeheven, een grote invloed heeft gehad op de architectuur tussen de beide wereldoorio- gen. Het lijkt niet onmogelijk dat het Bouwhuis van Vóórhaar net zo een grote invloed op de oplossing van de woningnood, niet alleen in ons land, maar ook in de ontwikke lingslanden en het Verre Oosten. De heer Vóórhaar vertelt over zijn kontakten met een Japanse multinational, dat voor eigen land en Korea de unit wil gaan fabrice ren. Verwacht mag worden, dat dit concern binnenkort de rechten zal camping, dus als vakantieverblijf, als wooneenheid voor buitenland se arbeiders, als permanente wo ning in aardbevingsgebieden en in de ontwikkelingslanden. Dank zij de moderne techniek is het moge lijk met een oppervlakte van ruim 17 vierkante meter, een optimale woonsituatie te creëren. Het be langrijkste daarbij is de spil, waar alles om draait, zelfs letterlijk. Want geleidelijk aan zijn er zoveel vindingen in toegepast, dat het zelfs mogelijk is de unit eventueel dagelijks op de zon te richten Dat kan belangrijk zijn voor het woon comfort én voor de voeding van de zonnepanelen of zomercollecto- ren waarmee het Bouwhuis Voor- haar kan worden uitgerust. Want vooral dat is het unieke van het ontwerp: er kunnen allerlei techni sche snufjes worden toegepast, waardoor de wooneenheid volle dig self-supporling kan zijn De heer Vóórhaar praat over „ener gie-vriendelijk" en „milieu-vrien delijk'. vertelt dat misschien de wooneenheid op zich niet revolu tionair is, maar wel de spil waar alles om draait ALLES DRAAIT OM SPIL Die spil. waarin alle leidingen lig gen, is ook het fundament voor de wooneenheid. maakt het mogelijk zonder kostbare voorzieningen de unit te plaatsen op grond, waar kopen voor een deel van Azië Een ontwikkeling, die het de heer Voor- haar mogelijk zal maken de pro motie van „zijn" unit in eigen land op grotere schaal aan te pakken, want hij ziet die unit als zijn levens werk, gelooft, dat het zijn bijdrage is aan één van de noden in onze wereld de woningnood. We moeten ongeveer een maand of vier terug toen hij ons zijn ontwerp van een woning voor de Amerikaanse astronaut James Al- win liet zien Een woning, die was samengesteld uit een aantal units, die de astronaut moesten herinne ren aan de ruimtecapsule, waar mee hij rond de aarde had gecir keld. „Wat kan je met de units. waaruit die woning is gebouwd, in de praktijk doen7" was de vraag toen. Een vraag, die de heer Voor- haar aan het denken zette, hem bracht tot het ontwerp voor het Bouwhuis Vóórhaar, dat nu is gevi sualiseerd in het prototype dat de eerste weken op het terrein van garagebedrijf Bovee op de hoek van Utrechtseweg en Berkenweg staat opgesteld. Een prototype, dat duidelijk laat zien waarvoor de unit gebruikt kan worden. Eigenlijk zijn de toepas singsmogelijkheden onbeperkt Als permanente woning voor één- of tweepersoonshuishoudens, als tijdelijke woning, bijv bij renovatie van de normale woning of als de De eerste ,,astro-unit" van architect Vóórhaar wordt in Amersfoort op een paal gezet. Een wereldprimeur

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7