Éi|) 4> b Nog één knelpunt in realisering fietspaden Heiligenbergerweg Raad besluit na talrijke schorsingen tot „versnelling" van de 2e fase CDA OMGEPRAAT IN BESLOTEN VERGADERING ïi Reconstructie viadukt nader uitgewerkt Iffl IMIIEK Hobby instuif Blijhof HMAK HM KItANT Vrouwenkafé over onderwijs en emancipatie Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden VRIJDAG 24 APRIL 1981 - 12e JAARGANG NO. 104 (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Er is momenteel nog één knelpunt dat de realisering van fietspaden langs de Heiligerbergerweg op Amersfoort grondge bied in de weg staat. Aan de oostzijde is één grondeigenaar niet zonder meer bereid om grond voor de aanleg van een fietspad aan de gemeente Amersfoort af te staan. Die grond ligt nu juist op een belangrijk punt langs de Heiligenbergerweg, namelijk daar waar de Zwarteweg er op uitkomt. Voor de rest is de gemeente Amersfoort met alle grondeigenaren aan west- en oostzijde van de Heiligenber gerweg tot overeenstemming gekomen. De plannen voor de aanleg van fietspaden aan beide zijden van de weg vanaf de gemeentegrens tot aan de Ringweg Randenbroek zijn gereed en als men met de laatste grondeigenaar tot overeenstemming is gekomen, kan er een subsidie bij het Rijk worden aangevraagd. De plannen voor de aanleg van gescheiden fietspaden langs het viadukt in de Heiligenbergerweg zijn inmiddels door Rijkswaterstaat uitgewerkt. Nog steeds is het mogelijk dat die plannen in maart volgend jaar uitgevoerd zijn. Dat alles bleek jongstleden woens dag tijdens een gesprek tussen de ak- tievoerders voor een veiliger Heiligen bergerweg en de Amersfoortse wethou der mr E.J L.M. de Bruijn Het gesprek volgde op een eerste gedachtenwisse- ling tussen de aktievoerders en de wet houder, die had plaatsgevonden op vrij dag 13 maart jongstleden Op die dag fietsten vele honderden Leusdenaren naar het Amersfoortse stadhuis om dui delijk te maken dat de Heiligenberger weg veiliger moet worden gemaakt voor het langzaam verkeer. Een dodelijk on geval op het viadukt had kort daarvoor op schrijnende wijze het gelijk van de aktievoerders onderstreept. Nadat op vrijdag de dertiende in de hal van het stadhuis een burgemeester Vermeer een petitie was aangeboden, spraken de aktievoerders enige tijd met de wet houder van Verkeer en vertegenwoor digers van Rijkswaterstaat. In dat ge sprek bleek de bereidheid van Rijkswa terstaat om het viadukt snel van ge scheiden fietspaden te voorzien. Wet houder De Bruijn gaf een uiteenzetting over de stand van zaken met de Heili- Aan de oostzijde van de Heiligenbergerweg (op de foto rechts) stuit de gemeente Amersfoort nog op problemen bij het aanleggen van fietspaden. genbergerweg op Amersfoorts grond gebied Bovendien maakte men de af spraak om op 22 april weer met elkaar om de tafel te gaan zitten VORDERINGEN De dames Blom, Bergsma, Van Da len en Vos en de heer Van der Vlist konden vaststellen dat er ondertussen duidelijke vorderingen zijn gemaakt. Wethouder De Bruijn kon meedelen, dat de grondonderhandelingen op één geval na zijn afgerond Het plan voor fietspaden op Amersfoorts grondge bied is geheel uitgewerkt. Aan de west zijde (de kant van het ziekenhuis) ko men een fietspad en een wandelpad achter de bomenrij. Aan de andere kant wil de gemeente Amersfoort een fiets pad leggen. Zodra het tot overeenstem ming met de laatste grondeigenaar zou komen - de gemeente Amersfoort wil blijven proberen om via onderhandeling het eens te worden - zal de gemeente Amersfoort bij het Ministerie van Ver keer en Waterstaat een subsidie aan vragen in de aanlegkosten van de fiets paden.Op de vraag hoe lang een en ander gaat duren, konden wethouder De Bruijn en zijn ambtenaren niets con creets zeggen. Men zie niet exact te weten, hoe lang zo'n subsidieprocedu re duurt Bovendien heeft men dus nog niet alle grond. Er is inmiddels ook een mogelijkheid uitgewerkt om het fietspad aan te leggen zonder gebruik te maken van de nu nog niet in eigendom zijnde grond. Maar dat ontwerp is voor de vei ligheid van de fietsers veel minder ge wenst. VIADUKT Wel een concreet antwoord konden de medewerkers van Rijkswaterstaat geven Wat hen betreft kan het viadukt in maart volgend jaar van gescheiden fietspaden zijn voorzien. De heren Tim merman en Van der Neut toonden de aktievoerders een kaart, waaruit bleek dat Rijkswaterstaat de fietspaden op vervolg op pagina 3 (Van de redaktie) LEUSDEN - Voorzitter Rademaker zal na afloop van de raadsvergadering gisteravond een zucht van verlichting hebben geslaakt: het voorstel tot versnelling van de woningbouw voor de tweede fase was door de raad aanvaard. Bij afwezigheid van de verantwoordelijke wethouder Jan Wage naar (VVD) had burgemeester Rademaker de niet gemakkelijke taak om het voorstel van het gemeentebestuur te verdedigen bij een niet bepaald welwil lende meerderheid van de raad. Alleen de VVD-fraktie was vol lof ,,het bereik te resultaat" en was ,,zeer positief over het besluit tot versnellen". Harm Offereins (GPV/SGP) was gematigd in zijn opstelling en stemde niet tegen. In eerste instantie waren het CDA en PL de dwarsliggers, min of meer tot verrassing van de voorzitter, die dacht, gezien de besprekingen over dit onderwerp in de verschillende commissies, een „makkie" met dit voorstel te hebben. Het CDA verklaarde bij monde van fraktievoorzitster Evelien Blom. dat haar fraktie vrijwel nergens iets had teruggevonden van de in de CDA-motie genoemde voorwaarden, Progressief Leusden was dezelfde mening toegedaan ten aanzien van het door haar aan de CDA-motie toegevoegde amendement, ten motie, die overigens door vijftien leden van de raad was gesteund. Voor het CDA en Progres sief Leusden een reden om tegen de versnelling te stemmen Na verschillende schorsingen besloot voorzitter Rademaker kennelijk om een doorbraak te forceren, want hij liet de publieke tribune en de perstribune ontruimen om in beslotenheid verder te kunnen vergaderen. „Teneinde de door GS gedane toezeggingen nader in beslotenheid toe te kunnen lichten Halverwege die besloten vergadering verlieten Corrie Verduin en Rinze Bloemhof (beiden PL) de raadzaal. Bloemhof: „We hebben de toelichting van de voorzitter aangehoord, maar vonden die informatie niet relavant voor de besluitvorming, zodat we niet wensten deel te nemen aan de diskussie". Die diskussie wierp overigens wel vruchten af, want na een schorsing bleek het CDA volledig te zijn omgeturnd. Fraktiewoordvoerdster Evelien Blom ver klaarde namens haar fraktie, dat zij „gezien de door de voorzitter gegeven toelichting nu de mogelijkheid heeft om „ja" tegen het voorstel van b. en w. te zeggen, waarbij wij de motie volledig handhaven. We begrijpen, dat in nader overleg met Gedeputeerde Staten de door ons in de motie genoemde voor waarden punt voor punt in de raad aan de orde zullen worden gesteld." TERUGTREKKEN PL Fraktievoorzitter Hinze Bloemhof verklaarde tenslotte, dat zijn fraktie het betreurde, dat tot beslotenheid moest worden overgegaan. „Alle punten, die van belang zijn voor de besluitvorming zijn in de openbaarheid aan de orde geweest. Omdat het bovendien niet mogelijk is om de in beslotenheid aan gevoerde argumenten in de beschou wing op te kunnen nemen, zullen wij op ons standpunt blijven staan. Wij stem men mede daarom tegen het voorstel van het college". En dat betekende de uiteindelijke ÏDUi Onafhankeli|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden I BDU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent Der mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. overwinning voor voorzitter Rade maker, die met een opgelucht ge zicht konstateerde, dat de meerder heid van de raad (elf voor, twee te gen) zich achter het versnellings- voorstel van b. en w. schaarde. INHALEN VERTRAGING De VVD stond - zoals gezegd - posi tief ten opzichte van het college-voor stel Fraktievoorzitter Gerrit van Tiel stak dan ook niet onder stoelen of ban ken, dat zijn fraktie een zeer groot voor stander was van versnelling, „omdat in feite niets anders gebeurt dan het inha len van de opgelopen vertraging, waar door we uiteindelijk de tweede fase toch nog in 1985 afgebouwd zullen kunnen hebben Dat is. wat de raad altijd heeft gesteld in tegenstelling tot de provincie, die 1990 voor ogen had Wij begrijpen dan ook niet, waarom een deel van de raad hiertegen kan zijn Van Tiel wees er op, dat door die opgelopen vertraging in te halen, talrijke woningzoekenden in de sociale sector op z'n minst een jaar eerder dan nu het geval zou zijn, aan een woning geholpen kunnen worden Dat achtte zijn fraktie een erg belangrij ke zaak. Bovendien onderstreepte hij, wat reeds eerder door voorzitter Rade- maker in zijn inleiding was benadrukt, dat de erg plezierige kontakten, die nu tussen gemeenten en provincie zijn ge groeid zeker zijn vruchten zal afwerpen in de toekomst, waarbij hij wees op de positieve benadering van GS in de brief inzake de versnelling. NIET AAN MOTIE VOLDAAN Eigenlijk min of meer tot verrassing van zowel college als de overige raads leden maakte het CDA een stevige vuist tegen het college-voorstel CDA-voor- zitster Evelien Blom sprak forse taal tot het college, waaruit duidelijk opge maakt kon worden, dat haar fraktie alles behalve tevreden was over de bereikte resultaten. Integendeel. „Na intensieve bestudering van de brief van GS zijn we tot onze spijt tot de konklusie gekomen, dat de door GS gegeven antwoorden vaag en nietszeggend zijn. Er is géén overeenstemming bereikt inzake de problematiek rond de VVT, aanpassing van de woningdifferentiatie heeft niet plaats gevonden, terwijl nog een grote onzekerheid bestaat ten aanzien van de vraag of Amersfoort wel of niet groei stad zal worden. Ook op andere door de raad gestelde vragen zijn geen positie ve antwoorden gekomen Voor het CDA een reden om tegen de versnelling te zullen stemmen." De fraktie van Progressief Leusden - zeker gisteravond nog als één blok op tredend - ging een stapje verder. Bloemhof stelde het college maar voor het voorstel terug te trekken om alsnog de gedane beloften na te komen Ook hij konstateerde tot zijn spijt, dat niet aan de CDA-motie was voldaan noch aan het toegevoegde amendement van Progressief Leusden. Hij wees er overi gens op. dat door een recente uitspraak van de Raad van State het hele instituut van de VVT op de helling was gekomen. De raad van State achtte regels als de VVT niet in overeenstemming met de grondwet en beantwoordde een desbe treffend beroep van een burger dan ook positief. De fraktie van PL vond niets terug over de door haar voorgestelde eventuele verdichting van de woning bouw, dat als amendement bij de CDA- motie was gevoegd en door de overgro te meerderheid van de raad was aan vaard. Op bovengenoemde gronden stelde de fraktie voor om het voorstel terug te nemen om alsnog aan de voor waarden te voldoen. FINANCIEEL VOORDEEL Harm Offereins (GPV/SGP) bekeek de zaak pragmatischer. „Mijn eind- konklusie is, dat alle partijen „nee" heb ben gezegd. Zelfs de VVD, ook al heeft ze dan andere woorden daarvoor ge bruikt." Hij erkende, dat er geen duide lijke en komplete antwoorden waren ge geven ten aanzien van de door de raad opgeworpen vraagpunten, maar kon stateerde aan de andere kant, dat er volgens hem niets was, wat de ge meente zou kunnen benadelen. „Als we het goed doen zullen we er wellicht financieel voordeel bij hebben, maar wat belangrijker is, we zullen sneller iets aan de woningnood kunnen doen Daarom vind ik, dat we moeten door gaan met de versnelling, waarbij de wens van PL uitgevoerd dient te worden en bovendien het woningbouwpro gramma aan de behoefte dient te wor den aangepast." Offereins stelde zelf als voorwaarde, dat in overleg met de regio-gemeenten voorkomen dient te worden, dat zich straks door immigratie bepaalde enclaves in de woonwijken gaan vormen van inwoners uit andere gemeenten. Hij zei voor het voorstel te zullen stemmen OPPERVLAKKIGE LEZER Burgemeester Rademaker was hierna niet meer te stuiten. In een lange stroom woorden probeerde hij de frakties van CDA en PL alsnog over de streep te trekken. Hij maakte daarbij een duidelijk voorbehoud, mocht dat uiteindelijk toch tot mis lukken gedoemd zijn. Rademaker: „Het college houdt zich het recht voor om - afhankelijk van het ver loop van de diskussie - de verant woordelijke wethouder, die helaas niet aanwezig kan zijn - op een later tijdstip alsnog in het geweer te roe pen om zijn voorstel te verdedigen. Het voorstel zal dan door het college worden teruggetrokken." Hij wees zowel de CDA-fraktie als de fraktie van PL er op, dat de stukken verkeerd werden gelezen, „De ant woorden van gedeputeerde staten zeg gen véél meer, dan de oppervlakkige lezer er uit kan halen", verklaarde hij In een bijna drie kwartier durend betoog legde hij uit, waarom het CDA en PL de stukken oppervlakkig hadden gelezen Hij wees er op, dat er bestuurlijk gezien een grote mate van overeenkomst is bereikt met GS „De beide partijen we ten van elkaar heel goed wat ze willen. Ik ben van mening, dat GS goed heb ben ingespeeld op de behoeften van Leusden in de sfeer van samen bestu ren. Er is nadrukkelijk een ruimte open gehouden voor een eigen beleid van Leusden." De voorzitter wees erop, dat het onmogelijk is om konkrete toezeg gingen van de kant van GS zwart op wit te zetten zonder daardoor precedenten vervolg op pagina 3 Verantwoordelijk redakteur. BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.fl.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 11,80 per kwartaal. Uitgave B.D.U. B.V. - PvdA wil niet meer verder met D'663 - Jan Jacobs volgt Marion Defaresop3 - Ouders eisen vrijheid van schoolkeuze 5 - Welzijnswerkers waarschuwen voor alcohol 7 - Sport9 - Medische diensten 10 -Kantlijn10 - Uit in Amersfoort11 - Films geprolongeerd 11 DOKTERSDIENST: Weekend: 033-944600 Koninginnedag: 033-944541 LEUSDEN - Morgen, zaterdag dus, vindt de laatste hobby-instuit van dit sei zoen plaats. Alle kinderen var,at 4 jaar zijn weer van harte welkom bij het tim meren en andere knutselaktiviteiten. Het laatste uurtje kunnen de grootste kinderen zich uitleven in spel. Aanvang 10.30 uur, om 12 30 uur is het afgelopen. Prijs 1,50 leden en 2.50 niet-lftden LEUSDEN - Maandagavond 27 april behandelt het Vrouwenkafé het thema „Emancipatie in het onderwijs". Aan de hand van vragen voorafgegaan door een korte film en inleiding kan er ge praat worden over dit onderwerp. Daar bij gaat het niet zozeer om een conclu sie maar vooral om watje zelf ervaart op de peuterschool, kleuterschool of lage re school. De avond begint om 20.30 uur Inlichtin gen bij Jopie van de Wiel, telefoon 943726. Het Vrouwenkafé is iedere maandag geopend van 20.00 tot 24.00 uur in eetcafé De Hakhorst, einde Noor derinslag. Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij om wat voor reden dan ook niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te hereiken onder teLor. 33420-16141

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1