I PvdA wil binnen PL niet meer verder met D'66 Jan Jacobs (PvdA) wordt opvolger Marion Defares BEZORGERS (STERS) Andere vorm van samenwerken moet worden gezocht „Versnel ling KRANTEN KOMBINATIE PPR-kandidaten niet beschikbaar Vertrek Defares uit Raad officieel Commentaren/ Ateniiijjeii Gevraagd: i plaatselijk nieuws (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De afdeling Leus den van de PvdA wil binnen het samenwerkingsverband „Pro gressief Leusden" niet meer ver der met D'66. De ledenvergade ring van de Partij van de Arbied wil Progressief Leusden intakt houden als samenwerkingsver band tussen PvdA, PPR en PSP. Naar een andere vorm van sa menwerking met D'66 moet door besturen en fraktie nog gezocht worden. Aldus besloot de ledenvergadering van de PvdA afdeling Leusden algelo pen woensdagavond. Men was bijeen gekomen om de huidige situatie binnen Progressief Leusden te bespreken en le bepalen hoe in de nabije toekomst verder te handelen Richtingbepalend daarbij was een in de vorige ledenver gadering van de PvdA aangenomen notie om de samenwerking binnen Pro gressief Leusden in principe als beëin digd te beschouwen, wanneer zich be paalde feiten zouden voordoen Die tei len hadden zich inmiddels voorgedaan pn dus moest bepaald worden hoe uit voering te geven aan de vorige keer aangenomen motie MANDEMAKER De motie had betrekking op de door Progressief Leusden in de vorige aadsvergadering afgelegde verklaring jver het gedrag van wethouder Mande- naker (voorheen PvdA). Zoals bekend aestond er binnen Progressief Leus- Jen, en met name dan binnen de PvdA, grote onvrede over het funktioneren ran de progressieve wethouder Deze eeds lange tijd sluimerende gevoelens askaleerden toen wethouder Jan Man- jemaker onvoldoende duidelijk het pro gressieve standpunt inzake de realise- ing van een activiteitencentrum een sen tennishal binnen het college van b. in w. bleek te hebben uitgedragen. Het nas voor het bestuur van de PvdA aan- eiding om de wethouder te verzoeken )m op te stappen. Dat deed hij inder daad, echter niet als wethouder - zoals Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Mamix Krei|ns, Bedien Calkoen en Caspar van Loo. Verantwoordelijk redakteun Bed Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag), 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 u ur en van 13.30 tot 17.00.uur, Abonnementsgeld: I 45,20 per laar, 123,10 per half jaar, I 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet hfct geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. het PvdA-bestuur gewild had - maar als lid van de PvdA. Om vervolgens, met steun van de meerderheid van de ge meenteraad, als partijloos wethouder te blijven zitten De PvdA keurde die opstelling van Mandemaker scherp af De ledenver gadering droeg het PvdA-raadslid Cor- rie Cerduin op om in de raadsvergade ring van maart een scherpe verklaring hierover af te leggen. Bovendien ver langde de PvdA-leden dat die verkla ring namens de gehele fraktie van Pro gressief Leusden zou worden afgelegd. Zou eén van de samenwerkingspart ners de verklaring niet willen steunen - daarbij werd vooral gedacht aan D'66 dan zou de samenwerking binnen Pro gressief Leusden ,,in principe" als beëindigd beschouwd dienen te wor den DISTANTIËREN In de raadsvergadering gebeurde in derdaad wat een aantal PvdA-leden had zien aankomen. De afkeurende verklaring van Corri Verduin werd al ge steund door PPR en PSP, maar niet door D'66 Fraktieleider Rinze Bloem hof (D'66) zei zich te distantiëren van het konflikt tussen het bestuur van de PvdA en wethouder Mandemaker en daarom de verklaring van Verduin niet te willen ondersteunen Hetgeen vol gens de PvdA-motie het einde van Pro gressief Leusden betekende. In het kort ,daarop gevolgde vergadering van Pro gressief Leusden werd in feite van ver schillende kanten alleen maar olie op het vuur gegooid en mede daarom kon de PvdA-vergadermg woensdagavond eigenlijk nl n.ot onriprs meer besluiten om de samenwerking met U 66, althans in deze vorm, te beëindigen. Dat besluit werd dan ook genomen. Het PvdA-bestuur zal trachten om in overleg met besturen van PSP en PPR de samenwerking tussen de drie partij en in stand te houden D'66 mag daarbij niet meer meedoen, maar de ledenver gadering heeft bestuur en fraktie wel de ruimte gelaten om toch nog tot een be paalde vorm van samenwerking met de democraten van Bloemhof te komen. Want, zo hield het bestuur de vergade ring voor, met het oog op de toekomst moet men tot een bepaalde vorm van samenwerking met D'66 komen. Te meer daar in de afgelopen jaren er poli tiek inhoudelijk veel overeenkomsten tussen de partijen zijn gebleken Dat laatste werd krachtig ondersteund door de fraktieleden Corri Verduin en Jan Jacobs, die overigens ook niet op deze voet door willen gaan met D'66 Hoe aan het besluit van de PvdA- vergadering uitvoering gegeven gaat worden zal het PvdA-bestuur dezer da gen, in overleg met de overige partijbe sturen en de fraktie. bepalen. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Naar alle waar schijnlijkheid wordt Jan Jacobs (PvdA) in de gemeenteraad de opvolger van Marion Defares (PPR). In een brief aan het PvdA- bestuur heeft het PPR-bestuur laten weten geen gebruik te zul len maken van haar recht om de opengevallen plaats door een PPR-kandidaat te laten opvullen. De vier op de lijst van Progres sief Leusden voorkomende PPR- kandidaten blijken geen van alle beschikbaar te zijn. Zoals wij afgelopen woensdag reeds meldden, heeft Marion Defares beslo ten haar lidmaatschap van de gemeen teraad op te geven. De zware kombina- tie van gezin, volledige baan én raads lidmaatschap is mevrouw Defares te veel geworden. Zij heeft daarom beslo ten om te stoppen met het raadswerk, ook al omdat zij door tijdelijk verblijf bui ten de gemeente Leusden dat werk niet meer naar behoren meent te kunnen verrichten. Marion Defares, die zich voor Progressief Leusden vooral met ruimtelijke ordening bezighield, zal in een brief aan raadsvoorzitter burge meester Rademaker dezer dagen haar besluit kenbaar maken. De raadsverga dering van gisteravond maakte zij al niet meer mee. Marion Defares maakte Jan Jacobs (PvdA), die Marion Defares in de gemeenteraad gaat opvolgen. sedert de verkiezingen van 1978 deel uit van de gemeenteraad Volgens de binnen het samenwer kingsverband van Progressief Leusden (momenteel nog gevormd door PvdA, D'66, PPR en PSP) geldende afspra ken zou de in de fraktie opgevallen plaats nu moeten worden ingekomen door een PPR-lid op de kandidatenlijst. Dat betekent dat hoger op de lijst ge plaatste leden van andere partijen be danken om zo ruimte te maken voor de PPR-kandidaat. Maar het bestuur van de PPR heeft geen van de vier op de kandidatenlijst voorkomende PPR-le- den bereid gevonden in de gemeente raad zitting Jan Boerma, Jan van Doorn, Dirk Kooistra en Bernard van de Ven hebben alle vier bedankt voor de eer. Het PPR-bestuur schrijft, dat men in deze situatie Jan Jacobs wil ontslaan van de verplichting om zich niet be schikbaar te verklaren bij de opvolging van Defares. Jan Jacobs stond vijfde op de kandidatenlijst van Progressief Leusden en komt daardoor als eerste voor de opvulling van de opengevallen plaats in aanmerking. Jacobs is wel be reid om zitting te nemen in de raad. Dus ziet het er naar uit dat Jacobs binnen afzienbare tijd opvolger wordt van Marion Defares. Daarover zal ove rigens eerst nog gesproken worden in het besturenoverleg van de verschillen de bij Progressief Leusden betrokken partijen. Jacobs, die als jurist werkzaam is bij de Voorlopige Landelijke Raad voor Cultureel Werk in Amersfoort, maakt al geruime tijd deel uit van de schaduw- fraktie van Progressief Leusden. Voorts houdt hij zich bezig met de welzijns planning in Leusden. als lid van de Plan adviesgroep. Zo stelt Rijkswaterstaat zich voor om op het viadukt de wielrijders te beschermen. langs de buitenzijden van ae opritten houten hekken worden geplaatst. vervolg van pagina 1 het viadukt van de rijbaan wil scheiden door een vangrail Op de vangrail komt een hek. De hekken aan de zijkanten van het viadukt worden naar de buiten zijde verplaatst. Tussen buitenhek en vangrail resteert dan aan beide zijden een ruimte van één meter en twintig centimeter voor het fiets- en bromfiets- verkeer. Voor de auto's blijven twee rij banen van ieder twee meter en zeventig centimeter over. Dat is nauwelijks min der breed dan de rijbanen die er nu liggen, maar door het plaatsen van de vangrail zal de doorgang wel nauwer gaan lijken. De vangrail wordt aan beide kanten van het viadukt over de gehele lengte van de opritten doorgetrokken Ter ver dere beveiliging van de fietsers zullen HALF MILJOEN De kosten van de operatie op het via dukt bedragen bijna een half miljoen gulden. Rijkswaterstaat is bereid die kosten voor zijn rekening te nemen, maar dan moet de gemeente Amers foort het beheer en onderhoud van het viadukt en de opritten op zich nemen Het plan met genoemde voorwaarden zendt Rijkswaterstaat dezer dagen naar de gemeente Amersfoort Daar moet men dan een beslissing nemen over het overnemen van de kosten van beheer en onderhoud van het viadukt. Als de gemeente daar niet te lang over aarzelt, kan het viadukt over elf maan den gereconstrueerd zijn De aktievoerders toonden zich tevre den met hetgeen gemeente Amersfoort en Rijkswaterstaat hen kon meedelen Woordvoerster Evelien Blom zei blij te zijn, dat er duidelijk hard aan gewerkt is. Zij zegde de wethouder toe dat de akti- voerders, die voortkomen uit de Vrou wenraad Leusden en de aktiegroep „Veilig Over", de verdere ontwikkelin gen kritisch zullen blijven volgen. Graag willen de aktievoerders op de hoogte blijven van de verdere voortgang Wet houder De Bruijn beloofde de aktievoer ders voortdurend op de hoogte te zullen houden Mocht het te lang gaan duren voordat men weer iets hoorde, dan moest men zeker niet schromen om aan de bel te trekken, zo suggereerde De Bruijn. De aktievoerders zullen dat zeker doen. En als alles over een jaar klaar is, dan ziet wethouder De Bruijn zijn ge sprekspartners nog een keer terug Evelien Blom: ,,Dan komen we weer op de fiets, maar dan met bloemen". LEUSDEN - Burgemeester J. Ra demaker heeft gisteravond de raads leden officieel meegedeeld dat Ma rion Defares, PPR-lid van de fractie van Progressief Leusden, uit de ge meenteraad is gestapt. Zij heeft dat gedaan vanwege persoonlijke om standigheden. De burgemeester zei het vertrek van Defares te betreuren ..Zij is twee jaar en zeven maanden lid geweest van de ze raad, maar het leken wel twaalf jaar en zeven maanden Zo nadrukkelijk heeft zij zich doen gelden'aldus bur gemeester Rademaker vervolg van pagina 1 te scheppen Maar de goede intentie is zonder meer aanwezig, bezwoer hij de raadsleden. ,,Het lijkt mij, dat de door het CDA en PL aangevoerde zaken pas na een ,,ja" van de raad aan de orde kunnen komen. Dan zal nader bepaald moeten worden hoe en wat daarvan de konsekwenties zullen zijn Het is niet helemaal reëel om nu al een aanpas sing van het woningbouwprogramma te willen. Het is daarvoor nog te vroeg. Al de genoemde punten blijven onze aan dacht vragen en zullen natuurlijk aan de orde komen De voorzitter wees de raad er tenslotte op. dat door versnel ling in ieder geval sprake zal zijn van „quitte spelen", maar wellicht zelfs van financieel voordeel ,.B. en w vragen u derhalve met klem om voor het voorstel te stemmen." VOET BIJ STUK CDA woordvoerster Evelien Blom verklaarde met klem beslist niet te gen sociale woningbouw te zijn. „De woningnood willen wij beslist niet wegcijferen, ook al wordt dat door de VVD gesuggereerd. Maar wij vinden, dat ten aanzien van de versnelling de meest positieve kanten naar voren worden geschoven, terwijl over de negatieve effekten wordt gezwegen. Als CDA hebben we toch wel onze bezwaren die aan een versnelling kleven. We hebben getracht te stre ven naar een aantal zekerheden, maar wij hebben niets konkreets ge zien. Ik vraag om een schorsing voor beraad." Bloemhof bleef eveneens op het in genomen standpunt staan. „U zegt wel. dat u alles zult bekijken, als wij maar 'ja' tegen uw voorstel zeggen, maar als dan straks na uw bekijken blijkt, dat er niets van onze punten terecht kan komen, dan is de beslissing inmiddels gevallen en schieten wij er niets mee op. Wij willen u alle kans geven om het voorstel terug te nemen Komt u er dan over een maand mee terug met een juiste beant woording van de door ons gestelde vra gen." Rademaker zag het allemaal niet zo. Hij vond, dat nu eindelijk spijkers mei koppen geslagen moesten worden „We zijn al bijna anderhalfjaar hiermee bezig. Je zult je natuurlijk moeten afvra gen waar de grens is." De nadelen, die het CDA vreesde zag hij niet. Waarna hij de vergadering schorste. Ook na de schorsing bleken de standpunten niet gewijzigd te zijn Evelien Blom verklaar de, dat de standpunten van het CDA en PL gehandhaafd werden „Wij vragen u terug te komen met antwoorden op de door ons gestelde vragen, gekoppeld aan een financiële paragraaf. Ook de door wethouder Wagenaar in de com missie beloofde informatie ontbreekt Ook die willen wij graag ontvangen al vorens te beslissen Wij stellen u der halve voor het voorstel terug te nemen. BOOS Opnieuw werd burgemeester Ra demaker erg boos. „Ik houd staande, dat alle in de motie genoemde pun ten in de brief van GS voldoende zijn beantwoord," schreeuwde hij. En schorste de vergadering voor over leg binnen het college. BESLOTEN VERGADERING Na deze schorsing deelde Radema ker mee, dat in beslotenheid verder zou worden vergaderd „in het belang van een goede afhandeling van het voor stel" en liet de publieke tribune ontrui men Het besloten beraad duurde ge ruime tijd en het voorstel, waaraan men omstreeks half neqen was beaonnen. kon pas tegen half elf worden afgerond. Tussentijds - zoals gezegd - de fraktie leden van Progressief Leusden de be sloten vergadering, omdat zij zich hier mee niet konden verenigen. MEERDERHEID VOOR De besloten vergadering had echter wel de doorslag gegeven. Het CDA, dat aan het begin van de diskussie zo fier haar vuisten had gebald, liep gedwee in de pas en stemde tenslotte vóór het voorstel van het college. Uiteindelijk bleven de twee tegenstemmers van Progressief Leusden over Corrie Ver duin (PL) in haar verklaring: „Ik had, evenals mevrouw Blom dat had, op emotionele gronden aanvankelijk grote twijfels ten aanzien van de versnelling Vandaar ons aandringen op duidelijk heid Die duidelijkheid hebben we niet gekregen Er blijven nog veel teveel vaagheden. Vandaar dat ik tegen blijf DE GEMEENTE ALS COMMERCIEEL BE DRIJF Zoals bekend heeft de ge meenteraad onlangs besloten om het aktiviteitencentrum/ sporthal/tennishal in eigen be heer te gaan exploiteren. Dat be tekent in principe én in de prak tijk, dat de gemeente gaat optre den als commercieel bedrijf, ze ker om de paar ton exploitatiete kort tot een minimum te beper ken. De eerste resultaten van dit beleid worden nu reeds zicht baar. Kortgeleden kregen wij een brief van de projekt-coördi- nator L. Boogaard, in zijn dage lijkse werk ook direkteur van de gemeentelijke secretarie. In die brief roept hij personeelsvereni ging van Leusdense bedrijven op om mee te doen aan de be- drijfs-bowling-competitie, die half december van start zal gaan in het dan gloednieuwe aktivitei tencentrum in de Hamershof. Kosten per deelnemende ploeg 41,25 per avond (anderhalf uur spelen), twintig avonden lang. Afgezien nog van de vraag, of er personeelsverenigingen zijn, die dit een financieel aantrekke lijk bod vinden, hebben we toch onze twijfels over de commer ciële aktiviteiten van gemeente lijke hoofdambtenaren. Zeker als alles wordt gepresenteerd op het officiële briefhoofd van de gemeente. Het zit er in, dat we in de toekomst vaker gekonf ron- teerd zullen worden met derge lijke gemeentelijke commerciële aktiviteiten om de aktiviteiten- hallen exploitabel te maken. Of, zoals gemeentevoorlichter Hans Herman het zegt: „Je zult „Jezulteraan moeten wennen". Het is inderdaad wel eventjes wennen om een dienstverle nend bedrijf commercieel aktief te zien. Normaal gesproken wordt in een dergelijke kon- struktie, waarbij de gemeente officieel een dergelijke hal ex ploiteert, de zaak gedelegeerd aan de direkteur of manager van zo n aktiviteitenhal. Normaal ge sproken wordt zo n manager ook ver vóór de realisering van zo n hal benoemd om vanaf het begin direkt bij de zaken betrok ken te zijn. Normaal gesproken wordt dan ook gebruik gemaakt van een apart briefhoofd op naam van het desbetreffende aktiviteitencentrum. In Leusden is men echter nog niet zover. Hier neemt de direk teur van de secretarie dit werk voor zijn rekening in afwachting van benoeming van een mana ger of direkteur van het aktivitei tencentrum, waar men overi gens rijkelijk laat mee is. In de nabije toekomst zullen we nog meer van bovengenoemde brie ven kunnen verwachten. Oproe pen om uw feestje toch vooral in de toneelzaal te gaan houden, om in een verloren uurtje te ko men tennissen, etc. Eerlijk gezegd vinden we dat niet direkt de taak van de direk teur der gemeentelijke secreta rie, ook al is de heer De Boog aard dan projekt-leider ter bege leiding van de bouw van het cen trum. Met andere woorden: als de gemeente de aktiviteitenhal en het sportcentrum moet ex ploiteren, zal daarvoor een apar te instantie voor in het leven ge roepen dienen te worden en een betere, duidelijker presentatie nodig zijn. Om misverstanden en taakvermengingen te voor komen. V. stemmen Rinze Bloemhof (PL) dacht er al niet anders over, maar voegde er wel aan toe, dat de fraktie alsnog achter de versnelling zou gaan staan indien mocht blijken, dat in voldoende mate op de motie-voorstellen wordt ingegaan. Leusden kan nu beginnen aan het inhalen van de opgelopen vertraging in de woningbouw. vanaf 15 jaar voor de plaats Leusden Inl. 03420-16141, na 17.00 uur: 14679.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3