Alcohol is het mooiste geneesmiddel, maar heeft veel meer onbekende kanten I n—"srtw Knawfc CONSTERNATIE OVER VERKIEZINGSBORDEN Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Beraad van Welzijnswerkers in Leusden verspreidt brochure over alcoholgebruik Spannende film in De Til Reportage 7 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het is misschien niet iedereen bekend, maar eigenlijk is alcohol het mooiste geneesmiddel dat er is. Alcohol neemt pijn weg, werkt anti-depressief, verhoogt het zelfgevoel, verdrijft kou, neemt schuldgevoel weg en vermindert angst en schaamte. „Ik weet", aldus een plaatselijke huisarts, „werkelijk geen enkel ander geneesmiddel dat al die eigenschappen in zich verenigt". Wat misschien ook niet zo bekend is: alcohol verdooft hersencel len niet alleen, maar kan ze op den duur ook beschadigen, en wel juist die hersencellen, die je nodig hebt om alcoholisme te voorkomen. Alcoholgebruik kan leiden tot vervetting van de lever, die daardoor zijn werk niet goed doet. En dat is - op z'n zachtst gezegd - vervelend, omdat we de afbrekende en eiwitproducerende werking van de lever niet kunnen missen. Leven zonder lever kan een mens niet. En aange zien de lever ten gevolge van ruimschoots alcoholgebruik niet alleen vervet, maar ook verhardt, is er alle reden om uit te kijken met het gebruik van alcohol. Bovenstaande gegevens zijn alle maal feiten over alcohol en het gebruik van alcohol. Ze zijn te vinden in de bro chure „Drank. Makkelijk teveel. Moeilijk terug". Dat boekje treft u binnenkort aan in een aantal openbare gebouwen in Leusden en in de wachtkamer van uw huisarts. De boekjes liggen daar op ini tiatief van het Leusdense Beraad van Welzijnswerkers. De in dat beraad zit ting hebbende pastores, huisartsen, wijkverpleegkundigen en mensen uit het particuliere en gemeentelijke socia le en maatschappelijke werk, kwamen enige tijd geleden tot de conclusie dat het goed zou zijn om in Leusden infor matie te verstrekken over alcohol en het gebruik ervan. Niet in een poging om iedereen helemaal van de drank af te praten. Daarop ook is het boekje niet gericht. Wel in een poging om iedereen duidelijkheid te geven over wat alcohol gebruik voor gevolgen kan hebben Want nogmaals: er is alle reden om uit te kijken met het gebruik van alcohol. LEUK HUIS Bijvoorbeeld voor de 42-jarige Meta, wier drankgewoonten in de met teke ningen van Peter van Straaten verluch te brochure, staan opgetekend Meta is 42. Zij woont met haar man in een leuk huis middenin de tamelijk luxe wijk van een forensendorp. De kinderen zijn het huis uit, toch is Meta niet alleen Ze heeft veel vriendinnen in de buurt, die regelmatig over de vloer komen en om gekeerd. Het probleem is alleen, dat ze na een aantal jaren die vriendinnen van voor tot achter kent, en dat ze elkaar eigenlijk niet zo erg veel wezenlijks meer te ver tellen hebben. Meta heeft ook niets, wat haar erg interesseert en bezighoudt. Dus on danks alles heeft ze last van een vage verveling, en heeft aanvallen van nutte loosheid, zoals ze dat zelf noemt. Beide bleken te verdrijven met och tendsherry. Die al gauw ook middag sherry werd. En, omdat haarman na een drukke dag ook wel wat lustte, tevens een vroege avondsherry. Nu betrapte Meta zich erop, dat ze zo lang mogelijk wacht met het klaarmaken van het eten om maar zo lang mogelijk „legaal" door te kunnen drinken Wellicht omdat ze wat schuldgevoelens heeft over de overdag-sherry. Waar ze met haar man dan ook niet over praat. Die avondsher ry zit haar minder dwars, haar man is er immers bij en die vindt het goed. Overigens moet gezegd worden, dat 'de overdag-sherry ook al wat gemakke lijker vloeit, nu haar vriendinnen mee beginnen te doen". JOVIAAL EN SOCIAAL Of anders wel voor de eveneens in het boekje beschreven Kees. „Kees, 34, weet het van zichzelf. Maar ver klaart het door te zeggen dat zijn beroep het met zich meebrengt. Hij moet veel lunchen, altijd opgeruimd, joviaal en so ciaal zijn. Op de zaak wordt 's avonds voor het naar huis gaan nog een borrel gepakt op de goeie afloop van de dag En het gebeurt niet zelden, dat daarna nog even een cafe gepikt wordt Kees maakt zich er wel zorgen over. maar niet al te veel Hij zegt: „Kijk, ik drink er nu al zo n acht jaar een stuk of vijftien per dag. Dus als ik echt aanleg had voor alcoholisme, dan was het er al lang van gekomen" Wel is het zo, dat hij het maar een kale bedoening vindt als er 's avonds thuis met niks op de salontafel televisie gekeken moet worden, en vindt hij het doodnormaal als hij er 's ochtends om half tien eentje bij de koffie neemt om helemaal breeduit de klanten om tien uur te kunnen gaan bezoeken Kees slaapt slecht, brandt voortdurend siga- rettengaatjes in zijn pak, zweet gauw en veel, en slaagt er maar niet in om zijn vrouw duidelijk te maken hoeveel eisen zijn werk aan hem stelt Heeft zojuist van de keuringsarts te horen gekregen, dat zijn hart best wat regelmatiger kon". Meta en Kees zijn voorbeelden van probleemdrinkers. Naar schatting van de eerder geciteerde huisarts moeten er in Leusden zo'n 2000 forse drinkers zijn. Daarnaast zijn er in Leusden, naar schatting, zo'n 250 alcoholisten. Toch is het boekje niet alleen voor hen bedoeld, maar voor iedereen die min of meer regelmatig alcohol gebruikt en wellicht niet voldoende op de hoogte is van wat alcohol nu eigenlijk precies doet in je lichaam en bij overmatig gebruik mis doet. Kees. zoals Peter van Straaten hem tekent in de brochure heb ik er mee te maken Ik denk dat een overmatig alcoholgebruik niet ten goe de komt aan het gezin Het gezinsgeluk gaat er onder lijden, de communicatie tussen de ouders zal verminderen en de mogelijkheid kan ontstaan dat kinde ren daardoor zelfs een afkeur van hun ouders krijgen". En een van de wijkverpleegkundigen, die in haar praktijk vaak het makkelijke gebruik van alcohol signaleert „Het verhaal is eigenlijk wel bekend Het be gint met een borreltje, dat de man drinkt als hij van zijn werk thuiskomt Om de spanning waar hij in heeft gezeten, even kwijt te raken De vrouw drinkt uit gezelligheid mee en het ene borreltje wordt er al gauw meer Drank is dan al snel een gewoonte geworden, ook voor de kinderen. En als die dan opgroeien, dan drinken ze ook mee. Thuis, waar vader en moeder zelf hun borreltje drin ken en in een café of in de sportkantine of jeugdhuizen als de Til en 't Claeve- renblad, waar een biertje ook de ge woonste zaak van de wereld is". ER OVER PRATEN De welzijnswerkers willen zich beslist niet alleen maar in negatieve, afkeuren de zin over het gebruik van alcohol uitla ten. Het gaat hen er vooral om, dat ie dereen moet weten wat hij doet als hij bepaalde hoeveelheden alcohol ge bruikt. en wat alcohol met hem of haar doet. En bovendien moetje, eerder dan nu het geval is, er over kunnen praten, wanneer alcohol een probleem voor je wordt. Een van de welzijnswerkers heeft vastgesteld dat sommige mensen pas durven zeggen dat zij niet meer moeten drinken, wanneer hun arts hen verbo den heeft om nog langer alcohol te ge bruiken En dat is natuurlijk pas in een gevorderd stadium het geval De arts „Het is eigenlijk ook een beetje bedoeld om arisen van het taboe af te helpen. Want dat is echt waar, ook voor artsen vormen alcoholproblemen vaak een ta boe" De pastor „Ik moet je eerlijk zeg gen dat mijn ogen wel een beetje zijn open gegaan door lezing van dit boekje Daar staan dingen in, die ik niet wist" tn de maatschappelijk werkster „Ie dereen moet weten dat het helemaal niet gek is om met een alcohol-vraag bij een hulpverlener te komen Wij schrik ken daar echt niet van" Is er nu een bijzondere aanleiding om het boekje, dat aan boven omschreven doeleinden zijn bijdrage moet leveren, juist in Leusden te verspreiden? Er is in ieder geval geen aanleiding om te ver onderstellen dat die mate van alcohol gebruik, die tot problemen leidt, hier minder zou voorkomen dan elders Eer der het omgekeerde De wijkverpleeg kundige „Ik geloof niet dat het iets is dat zich in Leusden alléén voordoet. Je ziet het overal waar in korte tijd veel mensen bij elkaar gebracht worden In snelgroeiende plaatsen vind je altijd een groter aantal mensen dat te kam pen heeft met gevoelens van eenzaam heid En juist bij die gevoelens kan alco hol je de schijn geven dat het anders is" Het was een van de wijkverpleeg sters, die geruime tijd gelegen in het Beraad van Welzijnswerkers kwam met de vraag, of er niet eens iets gedaan zou moeten worden aan het als maar toenemende alcoholgebruik, dat in Leusden zeker niet minder zal zijn dan in de rest van het land. VERHULD PROBLEEM In het beraad vroeg men zich vervol gens af, of er inderdaad SDrake was van een probleem, waarbij iedereen die vraag vanuit zijn eigen deskundigheid benaderde. Ja, luidde het antwoord, er is zeker sprake van een probleem, maar het is een verhuld probleem. Pro blematisch alcoholgebruik wordt vaak niet herkend of het wordt ontkend, door zowel de patiënten, als de artsen, als de maatschappelijk werkenden. Niet-her- kennen is vaak een gevolg van onbe kendheid met een en ander, het ontken nen een gevolg van de taboesfeer, die het probleem omringt Aan die facetten zou het Beraad van Welzijnswerkers iets willen doen. De artsen bijvoorbeeld omdat zij toch ook preventie tot hun taak rekenen Eén van hen zegt daarover „Hoewel preventie nu niet direkt onze hoofdtaak is wordt er toch vanuit de maatschappij nadrukke lijk gevraagd om ons er wel mee bezig te houden Er wordt zo om gevraagd, dat we die toegeworpen handschoen hebben opgepakt" Een van de pastores, vanuit zijn werkterrein „Vanuit de zielzoraDraktiik Het boekje treft u dezer dagen in openbare gebouwen en bij uw huisarts. De leden van het Beraad van Welzijns werkers hopen dat u de moeite wilt ne men het te lezen. Dan kunt u zelf ook constateren, dat niemand er op uit is om u droog te leggen. Maar misschien ont dekt u in het boekje ook wel een aantal kanten van alcohol, die u tot nog toe niet kende en die u aan het denken zullen zetten Want „Drank Makkelijk teveel. Moeilijk terug" Alle reden dus om uit te kijken met het gebruik van alcohol ningen aan het dak zoveel geld moeten beschikbaar stellen. !k pleit er dan ook voor, dat de gemeenten in de toekomst zeer goed let op de bouwkundige kwali teiten van nieuw te bouwen openbare panden CDA'er Voormolen vond van de slechte constructie van het zwem baddak „Met een plat dak zit ie niet goed onder de pannen en vergietbouw is onbetaalbaar Het herstel van het dak is zonder meer nodig, maar de kosten moeten echter verhaald worden op de bouwer van het zwembad" Burge meester Rademaker verzekerde hem, dat geprobeerd wordt de bouwer aan sprakelijk te stellen. - Meta, door Peter van Straaten vastgelegd voor het boekje (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Na een kortstondige consternatie is de gemeenteraad van Leusden gisteravond met zeven te gen zes stemmen akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. om een krediet van 16.000 gulden beschik baar te stellen voor de aanschaf van nieuwe verkiezingsborden. Die con sternatie ontstond doordat burge meester J. Rademaker dacht dat alle raadsleden geen bezwaren tegen het voorstel hadden en zodoende met een hamerslag er een feit van maak te. Op dat moment riepen het raads lid R. Bloemhof (PL) dat zijn fractie tegen was en het raadslid A. Wis man (CDA) dat „wij" niet akkoord gaan met het voorstel. Na het tellen van de stemmen bleek dat Wisman met „wij" zijn CDA-fractie bedoelde met uitzondering van raadslid P. Voormolen. De meerderheid van de christen-democraten was vanwege formele gronden tegen. Het voorstel voor de aanschaf van nieuwe verkiezingsborden was ge daan, omdat de bestaande erg verou derd zijn en veel tijd vergen om te plaat sen. Met de komende Kamerverkiezin gen voor de deur zouden B en W het niet gek vinden om een stelletje nieuwe borden te kopen. Hoewel H Offereins (GPV/SGP) voor stemde, wilde hij wel kwijt dat de zin van het voorstel hem ontging. „De verkiezingsborden had den al lang geplaatst moeten worden. De nieuwe zullen echter pas over onge veer tien weken geleverd kunnen wor den", aldus het raadslid. Burgemeester Rademaker liet hem weten, dat de bor den onder alle mogelijk te bedenken ZWEMBAD Zónder hoofdelijke stemming ging de gemeenteraad akkoord met het voor stel om ruim een half miljoen gulden uit te trekken voor de reconstructie van het dak van het Leusdens zwembad en het treffen van energiebesparende maatre gelen voor het zwembadgebouw De raadsleden R. Bloemhof en P Voormo len wilden er toch nog wel iets over zeggen Bloemhof „We móeten ermee akkoord gaan, maar ik vind het niet pret tig, dat we voor bouwkundige voorzie- LEUSDEN - Vanavond, vrijdag 24 april, wordt er weer film vertoond in De Til De film begint om 20 00 uur en het entree bedraagt drie gulden Sonny Hooper (Burt Reynolds) is dé stuntman van Hollywood Hij schuift op een motor onder een hardrijdende vrachtwagen door, nij springt van een flat, en zelfs uit een helicopter. Dit alles komt zijn ge zondheid niet ten goede en door een hardnekkige rugblessure dreigt er een vroegtijdig einde aan zijn carrière te ko men Als laatste en gevaarlijkste stunt wil Hooper met zijn collega Ski in een raketauto over een ravijn springen en daarmee het wereldrecord verbeteren. Na lang aarzelen en onder hevig protest van Hoopers vriendin wordt het start sein gegeven Spanning en sensatie van de bovenste plank LEUSDEN - Dinsdagavond 28 april om 20.00 uur houdt de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen weer een discussieavond in Groot Krakhorst De discussie wordt geleid door Ada van de Steeg Het onderwerp van deze avond is „Het gezin", een onderwerp waar iedereen wel iets mee te maken heeft, zodat het een interessante avond belooft te wor den

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7