Amersfoortse binnenstad: historie met veel problemen leusder krone .Centrum is nooit af, anders wordt hetn Orvelte' DINSDAG 28 APRIL 1981 PvdA-wethouder A Asselbergs ..Het komt wel goed met de binnen stad. AMERSFOORT - Eén van de mooiste oude steden van Nederland is Amersfoort, zeggen velen. Ze bedoelen dan eigenlijk de binnen stad met haar Middeleeuwse gebouwen, oude smalle straten, sin gels en grachten. Een brokje historie. De binnenstad is echter ook een gedeelte van Amersfoort, waarin zich een groot winkelcentrum bevindt, dat ook een regiofunctie moet vervullen. Een winkelcen trum dat, vooral op zaterdag, veel verkeer trekt. In de Keistedelijke binnenstad zijn bovendien de nodige kroegen gevestigd, die voor namelijk in de weekeinden door horden mensen worden bezocht. In het oude stadscentrum wonen op dit moment bijna 3600 mensen. In 1947 waren er nog 7700; dertien jaar later was het aantal binnen stadbewoners gedaald naar circa 6400. De totale daling zal onge twijfeld te maken hebben met de ontwikkelingen in de binnenstad: meer winkels, meer verkeer, meer kroegen, meer overlast, minder veiligheid en vooral minder woningen. De meeste overgebleven inwoners van het stadscentrum vinden de huidige toestand niet zo leuk meer. De Amersfoortse binnenstad verloedert, zeggen ze. „Er moet een halt worden toegeroepen aan deze situatie. De woonfunc tie dient versterkt te worden en het woonklimaat moet worden verbeterd". Dit verhaal gaat over de binnenstad, haar problemen, de benodigde oplossingen en alles dat hiermee samenhangt. „Vrijdagavond. 22 10 uur: op de Weversingel komt een zware mo tor aanbulderen, die daar hevig na- bulderend wordt geparkeerd 22.30 uur. diezelfde motor lijkt weer te vertrekken, echter niet voordat alle vrienden en vriendin nen het geluid van de met vol gas stationair draaiende motor hebben kunnen bewonderen. Het televi sieprogramma is in de huizen al die tijd onverstaanbaar. Of de kin deren er wakker van zijn gewor den, is ook niet te horen, dus maar even naar boven Zaterdag. Zo wat alle voordeuren zijn geblok keerd door auto's. Haast niemand heeft een achterom. Fietsen, kin derwagens en eventueel rolstoe len moeten door de onbereikbare voordeur. Het telt niet. Zaterdag is de binnenstad voor de markt Het hoort bij het wonen in die binnen stad; een luxe die tot uitdrukking komt in het tarief van de onroerend goedbelasting (anderhalf maal ho ger dan in de meeste wijken, een kwart lager dan het tarief op de Berg). Zaterdagavond. 22 10 uur. Het lijkt toch nog een ouder wets weekend te worden Een met helmen op bonzende meute slaat een ruit kapot en davert vervol gens de Muurhuizen uit Het lijkt een op hol geslagen kudde koeien, ledereen verschrikt aan de ramen, want naar buiten durft bijna nie mand. De kinderen mogen weer opblijven op te kalmeren Aldus enkele letterlijke fragmenten uit een folder van het ABC. het Amersfoorts Binnenstad Comité dat zich inzet voor een leefbaarder centrum. De aangehaalde situa ties zijn. op verzoek van het ABC onder het motto „Noteer eens een weekendje overlastopgetekend door een aantal binnenstadbewo ners. Zij lieten het comité als con clusie weten een uitzonderlijk rus tig weekeinde gehad te hebben geen schade aan de auto's, geen vuurwerk of urine in de brieven bussen en geen schade aan het straatmeubilair. De hinder bleef beperkt tot éen gebroken ruit, één fiets in de gracht en verder alleen maar „normale" geluidsoverlast De fragmenten uit de ABC-folder geven aan dat er iets mis is in de binnenstad, maar dat is natuurlijk geen nieuwtje. SURVEILLANCE Op dinsdagavond 24 maart hield het Amersfoorts Binnenstad Comi té een bijeenkomst voor de bin nenstadbewoners. Zij konden, on der het genot van een drankje, een hapje en een muziekje, met elkaar praten over een veiliger en leef baarder binnenstad Een bewoon ster vertelde: „Als ik 's avonds het centrum in moet, dan probeer ik zoveel mogelijk door straten met éénrichtingsverkeer te fietsen, maar dan wel tegen het verkeer in Als ik dan achter me een auto of brommer hoor, weet ik dat ik moet1 oppassen. Zo onvejjig voel ik me". Volgens haar heeft de schade die A wordt aangericht en de overlast die wordt veroorzaakt in de Muurhui zen vooral te maken met twee kroegen die daar in de buurt lig gen. die een op de hoek van de Lavendelstraat en de ander aan de Weversingel „De bezoekers van deze cafes trekken van het ene naar het andere en omgekeerd, en komen dan door de Muurhuizen, meestal niet onopgemerktaldus de bewoonster Naar de mening van de aanwezigen op die bijeen komst van het ABC heeft de onvei ligheid en de overlast zeer zeker te maken met het teruglopend aantal woningen in de binnenstad „Er is op die manier geen sociale contro le meer. De straten worden bijna niet meer verlicht vanuit de ramen, ook omdat de meeste mensen hun dure ruiten 's avonds afschermen met houten luiken'zo klonk het op de bijeenkomst Enkelen lieten we ten dat een betere surveillance door de politie ook veel rottigheid kan voorkomen Een bewoonster vertelde dat er 's avonds, zo had ze gehoord, maar vijf agenten be schikbaar zijn om te patrouilleren in de binnenstad. Het Amersfoorts Inspecteur B Poeiert Je kan rustig s avonds in het weekeinde door de binnenstad lopen voor gestoken, omdat deze ver bouwing volgens het beleids plan niet zou mogen gebeuren." VOETPATROUILLES Wat vindt de politie van de klach ten over onveiligheid en overlast in de binnenstad? Inspecteur B. Poe iert (31). chef-surveillancedienst van de gemeentepolitie Amers foort, zegt onomwonden: „Je kan rustig 's avonds in het weekeinde in de binnenstad lopen of uitgaan. Ik kan me voorstellen dat er men sen zijn die dan een onveilig ge voel hebben, maar of dat rechtvaardig is, betwijfel ik. Er zijn genoeg weekeinden dat er niks ge beurt. Gezien de grote hoeveel heid personen die de vele kroegen bezoekt, valt het aantal incidenten best mee." In het weekende (van vrijdag tot en met zondag) hebben tussen tien uur 's avonds en half drie 's ochtends (de zogenaamde „moei lijke uren") tien a zestien geünifor meerde agenten surveillance dienst in de binnenstad. Boven dien zijn dan ook nog vier agenten in burger, waaronder recher cheurs, op pad en rijdt er constant een auto met een politiehond door de binnenstad Inspecteur Poeiert „In het weekend wordt extreem veel gepatrouilleerd Het accent ligt dan echt op de binne.istad Daardoor is het overigens jammer dat de buitenwijken van Amers foort in feite worden verwaarloosd. Ik moet zeggen, dat door de inten sieve surveillance het aantal aan houdingen, wij noemen dat „hete daadjeser best mag wezen Toch denkt inspecteur Poe iert, dat de situatie in het cen trum zoals die nu is. waarschijn lijk altijd zo zal blijven. Hij zegt: „Met een politieorganisatie kan je nooit honderd procent veilig heid bereiken. Wil je dat doel verwezenlijken, dan moet het politiekorps enorm worden uit gebreid en zouden wij op iedere hoek van de straat een agent moeten neerzetten. Een derge lijk systeem vind ik echter onge zond. Dan krijg je een „politie- binnenstad" naar Oost-Berlijns voorbeeld, waar je bij wijze van spreken over de agenten heen- valt." De Amersfoortse politie wil ech ter niet zonder meer de strijd in de binnenstad opgeven „Natuurlijk blijft de politie streven naar een opvullen van „de lege gaten innet stadscentrum door het bouwen van huizen voornamelijk in de wo ningwetsector. het renoveren van oude woningen van de gemeente en een activerend woonbeleid te voeren, waardoor het particulier initiatief wordt gestimuleerd Daar komt nog bij. dat gezorgd wordt voor het indammen van de par- keerstroom Namelijk 75 procent van de klachten over de binnen stad hebben betrekking op de par keeroverlast. Om de woonfunctie te versterken zouden er volgens mij in het centrum ook kleine nijver heidswinkels, kantoortjes, ateliers en dergelijke in de woongedeelten moeten komen. Er komt dan leven inde brouwerij" Wethouder Assel bergs weet dat er in de binnenstad 650 woningen kunnen worden ge bouwd, verdeeld in de particuliere en gesubsidieerde sfeer „Als je dat aantal vermenigvuldigt met twee mensen is de uitkomst, dat in de toekomst de binnenstad 1300 bewoners meer heeft", aldus As selbergs. Voor hem is de keistede lijke binnenstad dan ook één grote bouwplaats Maar hoe zit het ei genlijk met de bijkomende voorzie ningen als speelgelegenheid voor de kinderen in het centrum. Het Amersfoorts Binnenstad Comité stelt daar zeer nadrukkelijk prijs op De wethouder, die enkele jaren geleden aktief is geweest in het ABC. antwoordt: „Ik vind dat speelplaatsen voor kinderen niet bestemd moeten zijn voor een straat of een buurt, maar voor het totale woonkwartier. Op dit mo ment zijn er in de binnenstad vier speelgelegenheden voor kinde ren, waarvan er twee niet worden gebruikt Waar praten we dan ei genlijk over Volgens de socialistische wet houder ondervindt de gemeente veel tegenstand van eigenaren van verloederde plekken in de bin nenstad die dwars liggen als de gemeente vraagt ze te verkopen aan haar. Deze kadastrale leeg stand, zoals wethouder Assel bergs dat noemt, is nou niet een bepaald gunstige ontwikkeling. Hij zegt. „De mensen verwachten van de gemeente, dat zij een-twee-drie iets doet aan die „rotte plekken". Deze verwachtingen zijn echter veel te hoog gespannen. Je kan wel op een krot, dat geen eigen dom van de gemeente is, een stic ker met „afgekeurd" plakken, maar men vergeet dat het maan den of jaren duurt voordat de eige naar bereid is dat krot aan de ge meente te verkopen De wethouder denkt, dat de cri minaliteit in de binnenstad zeer ze ker te maken heeft met die „rotte plekken' Hij zegt, dat zolang die er zijn, er altijd wel criminelen, van welke pluimage dan ook. in het centrum blijven rondlopen. Ook Asselbergs heeft het dan over de sociale controle als er meer wonin gen zijn. De ongerustheid van de binnenstadbewoners vindt hij be grijpelijk „Ik ben van mening dat dat legitieme ongerustheid is. om dat er veelvuldig incidenten zijn in de binnenstad Maar dat komt om dat het centrum een groot gebied is. dat criminaliteit lokt", aldus As selbergs. Maar hij is optimistisch ge stemd. De PvdA-wethouder zegt: „Het komt wel goed met de binnenstad. Er zijn allerlei ont wikkelingen in gang gezet: er worden woningen gebouwd, de Bomen- en Monumentenzorg nota zijn goedgekeurd. Met an dere woorden, de gemeente heeft nu een beleidsvisie voor de binnenstad. De daaruit voor vloeiende ontwikkelingen zullen in samenhang met elkaar een sluis vormen, die allerlei zaken gaat reguleren." gemeentebestuur kreeg die avond natuurlijk ook de Zwarte Piet toe geschoven Enkele op de bijeen komst aanwezige raadsleden van het CDA. de VVD en de PvdA wer den flink aan de haren getrokken over het gevoerde beleid voor de binnenstad BINNENSTADSSCHRIFT Vorig jaar oktober verscheen als een produkt van overleg en sa menwerking tussen het Bureau voor Stedebouw ir. F. J Zandvoort BV en de projectgroep binnenstad het zogeheten „Binnenstads schrift". Een nota die inzicht wil verschaffen in de problemen en knelpunten van de binnenstad Tussen de regels door worden ook adviezen aangedragen. Enkele van die adviezen zijn, dat er scho len, buurtwinkels etcetera in de binnenstad moeten komen, dat het autoverkeer afgeremd dient te worden, dat het wonen in het cen trum opgekrikt moet worden en dat niet alle winkels en cafés in een gebied gecentraliseerd zouden moeten worden, maar dat een soort centrumgebied gemaakt zou moeten worden, dat groter is dan het huidige centrum tussen de stadsringen. Kees Heerkens en Balt Hees ters van het gemeentelijk bureau Stadsvernieuwing zijn mede-au teurs van het Binnenstadsschrift Zij vinden dat deze nota een dis cussiestuk moet zijn en inmiddels als zodanig uitstekend dienst doet Heerkens „Het schrift bevat bo vendien een hoop informatie Ove rigens zullen de reacties worden gebundeld in een zogenaamd re actieschrift, dat binnenkort zal ver schijnen." Wat vinden zij nou van de klachten van de binnenstadbe woners over het nalaten van het verbeteren van de woonfunctie, over het lawaai, de onveiligheid en de parkeerproblemen? Heerkens „Als dat de klachten zijn, dan zitten we al een eind op de goede weg Kijk, verbeteren van de woonfunc tie in de binnenstad, akkoord Maar je moet je dan gelijk afvra gen wat kan worden gebouwd in „de gaten" van het centrum De mogelijkheden zijn beperkt, omdat er altijd kostenverhogende facto ren voor zo n binnenstad zijn; een nieuw pand moet worden aange past aan de rest van de bestaande bebouwing, enzovoort. Technisch is het geen probleem We blijven in ieder geval proberen en wroeten bij de provincie en het Rijk geld te krijgen Aan het lawaai en onveilig heid op straat kunnen wij als bu reau Stadsvernieuwing niets doen. Wij kunnen geen oplos sing geven voor het probleem „lallende kroegbezoekers en knetterende bromfietsen". In het Binnenstadsschrift is wel de mogelijkheid geopperd om alle horecabedrijven In het gebied rond de Utrechtse- en Arnhem sestraat te stoppen. Maar daar moet een kroegbaas wel iets voor voelen. De gemeente kan hem niet dwingen zijn hele han deltje op te pakken en in dat ge bied te gaan zitten." OPENLUCHTMUSEUM Wat de parkeerproblemen be treft, zo zegt Kees Heerkens, daar zijn nu oplossingen voor in de maak door middel van het Ver keerscirculatieplan. Hij zegt „Niet iedereen zal daarmee even geluk kig worden, omdat er nogal wat tegenstrijdige wensen zijn: de één wl bij wijze van spreken alle auto's uit de binnenstad en de ander wil zijn wagen voor de deur plus een speelzöne voor de kinderen in de straat Bij het vinden van een com promis gaat het en zal het daarom vaak hard tegen hard gaan Maar de oplossing mag natuurlijk niet er ger zijn dan de kwaal Als je het Binnenstadsschrift leest denk je, het komt wel goed met het stadscentrum. Heerkens grinnikend „Ik denk het wel, maar je moet niet vergeten dat de bin nenstad. gelukkig, nooit af is. Als dat ééns zo zou zijn. dan is het centrum een soort Orvelte. een openluchtmuseum In ieder geval komt er dit na jaar een beleidsplan voor de bin nenstad. Volgens het bureau Stadsvernieuwing wordt dit een duidelijk plan over wat er in het centrum moet gebeuren. Heer kens: „De zaken die in het be leidsplan komen te staan wer pen nu al hun schaduwen voor uit. Zo was er laatst een onder nemer op de Kamp die de wonin gen boven zijn zaak bij de winkel wilde trekken. Daar is een stokje steeds effectievere surveillance dienst Zo zijn we sinds kort over gegaan, en dan met name voor de moeilijke uren. op voetpatrouilles De mensen kunnen op die manier zien dat er politieagenten rondlo pen Voor velen een geruststellen de gedachte", aldus de Amers foortse inspecteur AANGIFTE Het feit dat hij een lichtelijk opti mistische kijk heeft op de situatie in het centrum van de Keistad, ver klaart de chef-surveillancedienst met de woorden: „Ik praat alleen vanuit de gegevens die wij, de poli tie, binnenkrijgen en vanuit de er varingen, die ikzelf opdoe als ik in het weekeinde in burger de bin nenstad te voet doorkruis. Alles bij elkaar genomen zeg ik dan: het valt mee". Volgens inspecteur Poeiert neemt dit niet weg, dat de mensen niet moeten verzuimen in cidenten bij de politie aan te geven Hij zegt dat verschillende aangif tes, die alle betrekking hebben op één gebied in de binnenstad, vaak een verhoogde surveillance aldaar tot gevolg hebben Poeiert. „Ook gevallen van openbare geweldple ging, mishandeling dus. dient men steeds aan te geven De daders worden bijna altijd en vrij snel ge pakt. Zij kunnen dan zonder par don op een celstraf rekenen Het Openbaar Ministerie treedt name lijk hard op tegen dit soort figuren De klachten van de binnenstad bewoners over de wildgroei in het foutparkeren vindt de inspecteur meer dan terecht. Hij verklapt, dat de politie in de avonduren zeer streng gaat optreden tegen de foutparkeerders in de binnenstad Vooral het Hof („Het hoopt daar helemaal uit de hand") krijgt spe ciale aandacht. Het uitdelen van bekeuringen overdag laat de poli tie over aan de vier parkeerwach ters, die naar Poeiert zegt, op za terdag honderden foutparkeerders op de bon slingeren „Ze kunnen dus niet beweren dat de politie geen fluit aan parkeerovertredin- gen doet. Ik moet zeggen, dat wij heus wel iets leren uit de kritiek", aldus inspecteur Poeiert. 1300 BEWONERS MEER Even terug naar het vaakge- noemde versterken van de woonfunctie. Wat betekent dat voor het Amersfoorts Binnen stad Comité? Het ABC vindt dat dit doel bereikt kan worden door het verbeteren van de kwa liteit van het wonen en het woonmilieü. Het comité is daar om van mening, dat de beschik bare bouwgrond zorgvuldig moet worden gebruikt, dat de binnenstad niet klakkeloos moet worden volgebouwd met woningen die óf niet worden ge bruikt óf een eenzijdige bevol kingsopbouw in de hand zullen werken en dat niet gebouwd mag worden als niet vaststaat dat er eveneens ruimte is gere serveerd voor voorzieningen zoals speel- en parkeergelegen heid. Bovendien vindt het ABC dat de kwaliteit van het wonen en het woonmilieü verbeterd kan worden door het weren van stadsbussen uit de woonbuur ten, door het vooropstellen van de veiligheid van de voetgan gers, door het nemen van maat regelen ter beperking van de ge luidshinder en door het parke ren In de buurt van de woning mogelijk te maken. Wat verstaat Amersfoorts wet houder drs A Asselbergs (PvdA), die onder meer de binnenstad in zijn portefeuille heeft, onder het versterken van de woonfunctie? Hij zegt „Ik versta daar onder het De binnenstad van Amersfoort: historisch en problematisch.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 11