i/eel gemeenteleden namen afscheid van ds. Kooman Provincie Utrecht in één streekplan Bouw parochiehuis St. Jozef gestart 'rovincie Utrecht vil sociaal-economisch leleid verbeteren Procudure duurt vijf jaar „Wellicht oplossing voor accommodatie van KC Antilopen" „Zuid" organiseert aktiviteiten in Zuid Feestmiddag Blijhof Wethouder Van Woudenberg: Oranjeavond in De Koningshof Commentaren/ iWeniiijjeii DINSDAG 28 APRIL 1981 plaatselijk nieuws an een onzer verslaggevers) LEUSDEN Afgelopen zondag is Kooman voor het laatst voorge- aan in een dienst In de Marcuskerk. Zoals bekend vertrekt ds. Kooman met zijn gezin naar Oegstgeest, al waar hij door een gemeente beroe pen is. Donderdagavond namen de ge- Ds. Kooman tijdens de afscheidsavond, met op de achtergrond de Vaarwelsingers" meenteleden al op een feestelijke wijze afscheid van de familie Koo man. Niet minder dan 242 gemeente leden maakten er in een fraai versier de kerkzaai in de marcuskerk een gezellige avond van. Een speciale plaats werd tijdens de bijeenkomst van donderdagavond ingenomen door de zogeheten Vaarwelsingers". Deze in witte toga en zwarte baretten gestoken zangers en zangeressen behandelden op ca bareteske wijze een aantal gebeurte nissen uit het leven van de familie Kooman in Leusden. Tussen de lied jes door was er voor een aantal men sen een beperkte hoeveelheid spreektijd ingeruimd. ledereen maakte er iets ludieks van, waarbij vooral dominee Ridderbos een on vergetelijke creatie neerzette; gesto ken is bisschoppelijk ornaat kwam ds. Ridderbos luidzingend van zijn collega afscheid nemen. Uiteraard vertrekken ds. Kooman en de zijnen niet met lege handen uit Leusden. Als kado's werden onder meer aangeboden, foto's van ge meenteleden, meestal zelfgemaakte kaarten, een band van het kabaretge- beuren en de tijdens de feestelijke avond gemaakte fotoreportage. - De grote zaal van de Marcuskerk was donderdagavond geheel gevuld met gemeenteleden, die afscheid kwamen nemen van de familie Kooman. UTRECHT - Het provinciaal be- ;uur van Utrecht heeft in de slag om En beter sociaal-economisch beleid in omvangrijk actieplan ontwor- w. Tot de in het oog springende lornemens behoren: het extra on- vsteunen van initiatieven voor om- ïer- en bijscholing; het plaatselijk imuleren van kleine, verzorgende drijven - eventueel door financiële gemoetkomingen het in het le- n roepen van een provinciaal so- aal economische raad en het geven in voorlichting In de meest ruime Abonnementsgeld: I 45,20 per aar, 23,10 per half jaar, '11,80 per kwartaal. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Marnix Kreijns, Bertien Calkoen en Caspar van Loo. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. Inlevering kopij en adverten- lies: voor het dinsdagnummer lot uiterlijk maandagmiddag. 12.00 uur, voor het donderdag- lummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Bedaktie en administratie: <antoor Leusder Krant, Rozen- Jaallaan 9, Leusden-Centrum. Dp werkdagen geopend van J9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 :ot 17.00.uur, dachten bezorging: Ms abonnee dient u de krant (oor dinsdag- of donderdag- tvond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet het geval, leem dan kontakt op met onze ïoofdagent bezorging dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033- 140691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur jezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: Be meeste in de Leusder Krant jepubliceerde foto's kunt u «bestellen (met uitzondering ran archief- en historische fo- o's), bij vooruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. Ie BDU b v te Barneveld met luidelijke vermelding van ge venste foto, aantal, nummer 'an krant, pagina waarop de oto werd geplaatst. U kunt >ok kontant betalen op ons antoor, Rozendaallaan 9, .eusden/Centrum Bngeveer drie tot vier weken ia betaling ontvangt u de ge- renste foto's thuis. >E LEUSDER KRANT is een litgave van de BDU-kranten- fombinatie te Barneveld. zin, variërend van het uitgeven van „Wegwijskranten" gericht op het be drijfsleven tot „Vacature-bulletins" voor werkzoekenden. GS van Utrecht willen gesprekken op gang brengen over de holelcapaciteit in de provincie en voorts rekenen zij tot de stimuleringsmaatregelen het uitbreiden van het centrum „Vakopleiding voor Volwassenen" te Utrecht met een de pendance te Amersfoort. Het zi|n alle maal onderdelen uit een omvangrijk no ta Sociaal Economisch Beleid, die op 29 april en 7 mei aan de orde komt in vergaderingen van de provinciale com missies Economische Zaken en Ruim telijke Ordening. Wanneer alles op schema loopt zullen provinciale staten op 17 juni de GS-voorstellen behande len. Gemeente en bedrijven die zich in middels tijdens een drietal hoorzittingen over het plan hebben kunnen uitspre ken, hadden over het algemeen veel waardering voor de door GS ontworpen strategie Kritiek ondervond een onder deel van de nota Sociaal Economisch Beleid, namelijk het „Toetsingskader Bedrijfsvestiging" waarmee de provin cie de vestiging van nieuwe- en uitbrei- LEUSDEN Blijhof zal op Konin ginnedag met de feestelijkheden niet achter blijven. Zij organiseert voor de jeugd een gezellige middag van 14.00 tot ongeveer 17.00 uur. De toegang is voor iedereen gratis, en ouders zijn ook van harte welkom. Men kan kij ken en meedoen met volksdansen er worden tekenfilms vertoond en er zijn leuke spelletjes. De deelname aan de spelletjes is geheel vrijblij- ding van bestaande bedrijven aan re gels wil binden In dit toetsingskader zijn de gemeenten in categorieën ver deeld. De provincie kent gemeenten waar zich slechts plaatselijk verzorgen de bedrijven mogen vestigen tot ge meenten waar bedrijven met een natio nale of zelfs internationale afzetmarkt een plaats kunnen vinden. Met name op die verdeling is kritiek geuit. Verwarrend werd genoemd, dat gel dende streekplannen niet altijd het zelf de zeggen als de nota Gedeputeerde Staten hebben nu besloten dit onder deel van het plan nog eens grondig te laten doorlichten. Nadat het .toetsingskader" op onder delen nader is herzien, zal het dit najaar door Provinciale Staten worden behan deld. Voor die tijd zal er nog uitvoerig worden overlegd met belanghebben den. UTRECHT Het Provinciaal Be stuur van Utrecht heeft besloten voor het gehele gebied van de provincie één streekplan voor te bereiden. In een streekplan worden de hoofdlij nen van de toekomstige ruimtelijke ontwikkeling vastgelegd. Gedepu teerde Staten hanteren het onder meer meer bij het al of niet goedkeu ren van gemeentelijke bestemmings plannen. Een streekplan moet volgens de Wet op de Ruimtelijke Ordening eenmaal In de tien jaren worden herzien. Het oudste thans nog geldende „Streek plan voor Midden- en Zuidoost-Ut recht" is in 1974 vastgesteld en is nu dus aan herziening toe. Er moet daar bij op een voorbereidingstijd worden gerekend van tenminste vier jaar. Dit komt door de veelheid aan onderwer pen die in een streekplan moet wor den geregeld, alsmede door het veel tijd vergende overleg met de bevol king, de betrokken gemeentebestu ren en het rijk. Omdat de beide andere in de pro vincie geldende streekplannen „Utrecht-Oost" en Utrecht-West", vastgesteld in 1978, uiterlijk in 1988 moeten zijn herzien, heeft het Provin ciaal Bestuur gekozen voor een ge lijktijdige aanpak van de drie streek plannen Dit biedt het voordeel, dat de enigszins arbitraire grenzen tus sen de plannen vervallen. De relaties tussen de diverse gebieden, zoals verkeer en wonen/werken, laten zich ook beter in één streekplan en op de daarbij behorende kaart verduidelij ken. Het grootste deel van de werk zaamheden kan zo bovendien ge schieden binnen één zittingsperiode van provinciale staten (1982-1986), waardoor de continuïteit is gewaar borgd. Het ligt in de bedoeling het nieuwe streekplan in het voorjaar van 1986 door provinciale staten te doen vast stellen. De vervroegde aanpak van de streekplannen „Utrecht-Oost" en „Utrecht-West" betekent overigens niet, dat de essentiële elementen uit deze plannen als achterhaald kunnen worden beschouwd Het is niet waar schijnlijk dat zich hier al te grote wijzigingen zullen voordoen In ver band met de noodzaak van nieuwe bouwlocaties in het centrale deel van de provincie Utrecht, zoals die on langs door de provinciale planologi sche dienst in een rapport werd aan getoond, zijn in dat gebied wel nieu we ontwikkelingen te verwachten. Het Provinciaal Bestuur streeft er naar in 1982 ten behoeve van de staten een globaal „basis-rapport" gereed te hebben. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Wethouder G. van Woudenberg heeft donderdagavond de raad toegezegd dat de gemeente zal proberen spoedig een oplossing te vinden voor het nijpende gebrek aan (goede) speelvelden voor de Leusdense korfbalclub Antilopen. De wethouder zei dat bij de behandeling In de raad van het voorstel van B. en W. om een werkkrediet van ruim een half miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van vier sport velden op het Burg. Bulnlngpark. De slechte veldaccommodatie van KC Antilopen werd in de raadverga dering aangehaald doordat de korf balvereniging een brief aan het colle ge en de gemeenteraad had ge stuurd. waarin zij benadrukte ernstig te worden belemmerd in haar groei door een tekort aan velden. Boven dien schreef „Antilopen" het niet zo prettig te vinden steeds het huidige veld met VV Roda '46 te moeten delen „Al met al zal men begrgpen, accommodatie", aldus KC Antilopen dat dit voor de korfbalvereniging een onverkwikkelijke gang van zaken is. temeer daar in de afgelopen jaren andere sportverenigingen (hockey, handbal, tennis) regelmatig voorzien zijn geworden in hun behoefte aan REGELING In het door de raad goedgekeurde voorstel om vier sportvelden op het Burg. Buiningpark aan te leggen (eerst was er sprake van vier voetbal velden) staat, dat in overleg met de sportstichting een regeling zal wor den getroffen voor het gebruik van de sportvelden. De grasmatten zullen kunnen worden bespeeld door voet ballers en korfballers. Daarom zei wethouder Van Woudenberg don derdagavond, dat zowel Roda als Antilopen voorlopig met de vier vel den uit de voeten moeten kunnen. „Maar we zullen bekijken of er voor de korfbalvereniging een betere op lossing bedacht kan worden. Datzelf-' de geldt voor Roda '46 die ook nog wel enkele velden kunnen gebrui ken", aldus de wethouder KC Antilopen denkt echter dat wan neer de sportstichting de velden gaat verdelen haar problemen op de lange baan worden geschoven, gezien de laatste overlegsituaties. vend, de kinderen hoeven niet alle spelletjes af te werken. Als het een beetje redelijk weer is wordt er een terrasje ingericht waar men wat kan drinken. Kortom, het kan een gezellig familie uitje worden! LEUSDEN - Donderdag 30 april wordt er in De Koningshof aan de Centrumweg 2 een Oranje avond ge houden die om 19.30 uur begint. De leiding van deze avond is in handen van de heer J. Zomer. Het Gereformeerde koor onder lei ding van Arie Vonk, het Gereformeerd koor geleid door Frank v d Bos, het Gemengd Koor „Kunst Veredelt", on der leiding van G Brinks en de Broeder- kens zullen hun medewerking verlenen. Tevens is de heer P. Jongeling, oud lid Tweede Kamer van de Staten Gene raal op deze bijeenkomst aanwezig Er wordt die avond ook een film vertoond die betrekking heeft op het Koninklijk Huis. De toegangsprijs bedraagt 2,50. le dereen is van harte welkom. LEUSDEN-ZUID In Leusden- Zuid opereert sinds enige tijd een groep jongeren onder de naam „Juid". Deze jongeren vinden het jammer dat in dit deel van Leusden zo weinig gebeurt voor jongeren (en ook voor ouderen). Het ziet er naar uit dat het geplande dorpshuis, dat in deze situatie verandering zou kun nen brengen, nog wel even op zich zal laten wachten. Daarom heeft „Juid" nu zelf het Initiatief genomen en organiseerd donderdag 30 april een aantal aktiviteiten voor jong en oud. Deze aktiviteiten zijn in de eer ste plaats bedoeld voor inwoners van Zuid. De festiviteiten worden gehouden op het terrein achter 't Palet, hoek van Hardenbroeklaan Willem de Zwijger laan. De ochtend begint met het ver sieren van het feestterrein. Vanaf 11 00 uur zal er een optocht door Leusden-Zuid gaan om de kinderen op te halen Neem een muziekinstru ment mee! Daarna wordt er versierd, met vodden en met touw. Ook de stoep wordt beschilderd met stoep- krijt. Om 14.00 uur is er een spelmiddag voor de jeugd van 6 tot 12 jaar. Deelname kost twee kwartjes, 's Avonds zijn er spelletjes voor dorpelingen Vanaf half zeven is er voor de jeugd van 12 jaar en ouder een fietsvoetbalwedstrijd met lang zaam fietsen. Ook wordt er nog touw getrokken en is er een verrassings- spel door stratenteams. Na afloop gezellige muziek. Er wordt op een grote opkomst gerekend! (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Dezer dagen is een aanvang gemaakt met de bouw van een parochiehuis naast de Jozefkerk. Daarmee wordt uitvoering gegeven aan de plannen, die nog niet zo lang geleden door het kerkbestuur werden gepresenteerd. Het parochiehuis, dat komt te staan in de tuin van de pastorie, zal verschillende ruimtes bevatten, die in de eerste plaats bestemd zijn voor aktiviteiten van de Sint Jozefparochie. Zoals bekend omvatten de plannen van de R.K.- parochie ook nog een ingrijpende vernieuwing van het kerkgebouw. DE EEUWIGE TWIJFEL VAN HET CDA EN DE BOOSHEID VAN EEN BURGEMEESTER Met stijgende verbijstering heb ben we vorige week donderdag de raadsbeslaglngen rond de versnel ling van de woningbouw tweede fase aanschouwd. Verbijstering In de eer ste plaats om een voorzitter, die zijn emoties duidelijk niet ondercontrole had en meende om zijn gelijk te kunnen krijgen te moeten gaan schreeuwen. Nu heeft schreeuwen In zo'n geval vaak een averechts resultaat, maar de raadsleden al thans de meerderheid zwichtten toch voor de zonder enige overtui gingskracht gebrachte argumenten van burgemeester Rademaker, die in feite een tour de force moest verrich ten bij afwezigheid van de verant woordelijke wethouder, Jan Wage naar. Nu heeft het schreeuwen van de raadsvoorzitter waarschijnlijk niet de doorslag gegeven. Wél de kunstgreep, die de voorzitter ten einde raad toepaste: het proclame ren van een besloten vergadering zonder daarbij op toestemming van de raad te wachten. Tot dat moment hadden CDA en PL vastgehouden aan hun ingeno men standpunt: afwijzen van de ver snelling op deze basis. In de chaos van een tegensputterend publiek werd al duidelijk, dat de voorzitter een goede kans had om de strijd te winnen. Zeker toen de leden van Progressief Leusden halverwege de besloten vergadering de raadzaal verlieten. Zij deden dat terecht: er was geen enkel argument om een besloten vergadering uit te roepen. Het hoogstwaarschijnlijke wat de te genstribbelende CDA-ers te horen zullen hebben gekregen is de verkla ring, waarom Gedeputeerde Staten zo'n vage brief hadden geschreven. G.S. zal wel heel veel beloofd heb ben zonder dat op papier te willen zetten. En dat wordt door het college dan konkreet genoemd en voorzitter Rademaker had zelfs nog de euvele moed om hen, die de brief vaag bleven vinden „oppervlakkige le zers" te noemen. De beslotenheid had in iedergeval effekt: het CDA turnde volledig om en stemde na hervatting van de openbare vergadering volmondig „Ja". Ze hield wel aan haar motie vast, maar dat was slechts een zwak ke poging om voor het publiek het gezicht te redden. Progressief Leus den was ongekend eensgezind: als één blok stemde zij tegen. Maar de strijd was verloren. Het college voorstel werd met elf voor en twee tegen aangenomen, terwijl voor aan vang van de dlskussle zeven raadsle den tegen en zes voor waren. De vraag Is overigens of de dlskus sle zakelijk gezien de moeite waard Is geweest om te houden. Het moet al geruime tijd duidelijk zijn, dat de Leusdense woningbouw ver achter loopt bij de planning. De opmerking, van de raadsvoorzitter, dat normaal gesproken de tweede fase In 1986 afgebouwd kan zijn, moet als bijzon der optimistisch worden opgevat. Versnelling van de woningbouw be tekent In feite, dat misschien, héél misschien de aanvankelijke plan ning kan worden gehaald. Wat dót betreft had Van Tlel (VVD) gelijk, ook al was het nu voor het éérst dat hij het vertragingsargument naar voren bracht en niet zoals hij zelf verzekerd zei voor de zoveelste keerHet moet daarom ook duidelijk zijn, dat de VVD-fraktie van wethouder Wagenaar duidelijke in- struktles heeft gekregen om een eventuele ontsporing van de dls kussle met „zijn argumenten" recht te breien. Dat dit niet helemaal lukte kwam niet zozeer door de VVD-frak tie, maar wel door het ontbreken van de man, die zo'n karweitje uitstekend weet op te knappen: Jan Wagenaar. De principiële aspekten rond deze dlskussle waren In feite interessan ter en doorslaggevend. Dat het CDA zo gemakkelijk van haar principes valt, Is eigenlijk steeds weer teleur stellend, maar wel In overeenstem ming met het verwachtingspatroon. Een krachtiger opstelling van deze fraktle zou de duidelijkheid In de plaatselijke politiek beslist ten goe de komen. Overigens en dat tot slot —heb ben we geen enkele waardering kun nen opbrengen voor de raadsvoor zitter. Integendeel. Op sommige mo menten was zijn optreden bepaald ongepast of op z'n minst ongewoon. We hebben er begrip voor, dat niet eindeloos gepraat kan worden over versnellen. Op een bepaald moment kan dat overbodig geworden zijn. Maar het feit, dót er zoveel gepraat moest worden, was wel de volledige schuld van het college, dat op geen enkele manier tegemoet was geko men aan de wensen van de meerder heid van de raad. Wellicht een be oordelingsfout van wethouder Wa genaar, die in de commissie RO te weinig weerwerk ondervond Inzake het versnellingsvoorstel. En daarom gemakshalve de beloofde informatie maar achterwege liet. Dat de burge meester daar wat arrogant over heen walsde kan hem kwalijk worden ge nomen. De gevraagde Informatie was nou ook weer niet zo moeilijk op papier te zetten met zoveel knap pe hoofdambtenaren achter de hand Kortom: dergelijke vertoningen in de raad moeten in het vervolg voor komen worden. De demokratie ook al Is dat dan een wat groot woord —is daar beslist niet mee gediend. En we kennen burgemeesters, die achteraf hun excuses aanbieden als zij zich wat ongewoon hebben ge dragen

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3