kijk op de film ,Kijk op de film" in een nieuwe vorm met tal van top-sterren Uit de filmbladen Nedeilandse filmdagen '81 Films in het kort RACING BUll kijk op de film „Ach, wat is rijk? Met een kleiner zwembad was ik ook tevreden geweest." Tenslotte even aandacht voor de leef tijdsgrens: alle leeftijden. Natuurlijk, er komen weinig zaken aan de orde. die jon ge kinderen eventueel zouden kunnen schokken. Maar aan de andere kant is het geen kinderfilm en het is de vraag of kin deren van tien jaar het verhaal èn de es sentie ervan redelijk kunnen volgen. Daarvoor zijn sommige dialogen wellicht ook wat te cynisch van toon om door jon ge kinderen volledig te worden begrepen. Voor kinderen is dit grote mensen-spel ook niet echt spannend bij gebrek aan duidelijke boeven. filmagenda Filmagenda voor Amersfoort van woens dag 29 april t/m woensdag 6 mei 1981. Grand. tel. 033-14632 Grand 1: Recht voor z'n raap A I Dagelijks. 18.30. 21.15 uur Grand 2: De sherrif maakt zich kwaad A I Dagelijks 13 30, 18.30.21 15 uur Zondag 13 30. 16 00. 18.30. 21.15 uur Grand 3: De spiegel barstte. A I. Dagelijks 13.45. 18 45, 21.30 uur Zondag 13 45, 16 15, 18.45. 21.30 uur. Grand 4: Vrijdag de 13e 16 jaar Dagelijks 14 00. 19 00. 21 45 uur Zondag 14 00. 16 30. 19 00. 21 45 uur Grand 5: Tarzoon, shame of the jungle 16 jaar. Dagelijks. 14 00, 19 00. 21 45 uur Zondag 14 00. 16.30. 19.00. 21.45 uur Grand Matinee: Dumbo. het vliegende oli fantje A I Dagelijks: 13.30 uur Zondag 13.30, 16 00 uur. Cinema, tel. 033-18900 Cinema 1Once upon a time in the west 12 |aar Dagelijks 20.00 uur Cinema Matinee: Superman II. A T Dagelijks: 13 45 uur Zondag: 13 45, 16 15 uur Cinema 2: Een vlucht regenwulpen. 12 jaar Dagelijks. 13 30, 18.30, 21 15 uur. Zondag: 13.30. 16.00. 18.30. 21.15 uur. Euro, tel. 033-33655 Euro: Sphinx, 12 jaar Wo za. en wo. 18.45, 21.15 uur. Zondag: 13.45, 16 15. 18 45. 21.15 uur Overige dagen 13 45. 18 45. 21 15 uur Euro: Heksen en bezemstelen. A.l. Wo.. za. en wo 13.45 uur. Duo. tel. 033-16572 Duo 1Teenagers op het pornopad. 18 jaar Dagelijks 14.15. 19.15, 21 30 uur. Zondag 14 15. 16 30. 19.15. 21 30 uur. Duo 2: The Getaway 16 jaar Dagelijks 14 00, 19 00, 21 15 uur Zondag 14.00. 16 15. 19 00. 21.15 uur Duo-nachtvoorstellingen Duo 1: Gloeiende huid 18 jaar Vrijdag en zaterdag 24 00 uur Duo 2: Killerfish 16 jaar Vrijdag en zaterdag 23.45 uur VRIJDAG 1 ME11981 (Van de filmredaktie AMERSFOORT - Met Ingang van vandaag verschijnt onze filmrubriek in een wat gewijzigde vorm. De re censies over nieuwe films in Amers foort zullen niet meer - zoals tot nu toe het geval was - achter elkaar worden geplaatst, maar In afzonder lijke artikelen, tevens voorzien van de belangrijkste credits, zoals hoofdrolspelers, regisseur, produ cers, leeftijdsgrens, lengte (indien bekend) e.d. Elke recensie van een film zal van een aparte kop worden voorzien. Zo mogelijk zullen wij aan geven In hoeverre de door de Neder landse filmkeuring gestelde leef tijdsgrens door ouders van kinde ren als juist kan worden gezien of dat enige interpretatie van die grens noodzakelijk is. De rubriek „Films In het kort" zal gehandhaafd blijven, omdat uit o.m. de fllmenquete is gebleken, dat daar veel belangstelling voor is. Niet al leen ten aanzien van de feitelijke in houd, maar ook wat betreft de waar dering. Misschien dat wij echter toch - bij gebrek aan ruimte - zo nu en dan zullen moeten kiezen voor de belangrijkste films. Met name ten aanzien van films, die in de twee Duo-theaters draaien, Is vaak weinig of niets zinnigs te zeggen. Porno films (sexfilms) lijken vaak op elkaar en hebben eigenlijk niets nieuws of boeiends in zich, alleen voor de lief hebbers interessant. Nieuwe trends In dit genre zullen we zo mogelijk aangeven, méér niet. Dat geldt ook voor de meeste aktiefilms. Zo moge lijk brengen wij een korte inhoud, maar lang niet altijd een oordeel. Verder zullen we proberen in de loop van de tijd de rubriek verder uit te bouwen door het geven van méér filmnleuws, reportages en Inter views. Een overzicht van de filmbla den staat ook op het programma, zoals In het verleden ook het geval was. De filmredaktie hoopt, dat deze verandering van de filmrubriek voor onze lezers een verbetering zal bete kenen. Angela Lansbury als Miss Marple in ..The mirror crack'd' „The mirror crack'd" (De spiegel barstte). Pre mière Nederland Regie: Guy Hamilton, gepro duceerd door John Brabourne en Richard Goodwin met muziek van John Cameron Naar het boek van Agatha Christie. Scenario. Jona than Hales en Barry Sandler In de hoofdrollen Angela Lansbury, Geraldine Chaplin, Tony Cur tis, Edward Fox. Rock Hudson. Kim Novak en Elisabeth Taylor. Nederlandse filmkeuring: alle leeftijden. Lengte: 103 minuten. Grand 3. „The mirror crack'd" is voor de niet-liet- hebbers van Agatha Christie dan ook best te beschouwen als een genoeglijke reünie, waarbij ook nog een (zij het soms matig) filmverhaal cadeau wordt gedaan. Want ach, regisseur Guy Hamilton is natuurlijk wel een vakman Verschillende James Bondfilms staan op zijn naam en hij stond als assistent regisseur aan de wieg van Orson Welles' „The Third Man", om maar enkele „wapen feiten" te noemen Dat vakmanschap is dan ook duidelijk herkenbaar in deze niet onver dienstelijke Agatha Christie-verfilming. Een groots opgezette verfilming met een keur aan internationale filmpersoonlijkhe den Een miss Marple-verhaal met Angela Lansbury als Miss Marple. die eigenlijk het zout in deze filmpap is door de wijze waarop zij haar nieuwsgierige neus in een dubieuze moord steekt, daartoe aangemoedigd door haar neef uit Londen, hoofdinspekteur Crad- dock (Edward Fox) van Scotland Yard HET VERHAAL (door Bert Vos) Het meest aardige van deze nieuwe Agatha Christie-verfilming is eigenlijk de terugkeer van twee oudgedienden van het witte doek: Kim Novak en Elisabeth Taylor, die al in geen jaren meer in een speelfilm optraden. Kim Novak is ge trouwd met een dierenarts en speelt al leen nog maar rollen die ze echt leuk vindt en Elisabeth Taylor is dezelfde mening toegedaan, sinds ze is getrouwd met de Republikeinse senator John Warner. Maar er is méér, want ook Tony Curtis zien we de laatste tijd zelden in films en hetzelfde geldt eigenlijk ook min of meer voor Rock Hudson, die sinds zijn TV-werk niet veel op zienbarends op het witte doek heeft verricht „Old filmstarts never die zou je deze film dus als motto mee kunnen geven. Any which way you can. Clint Eastwood en de aap Clyde in het vervolg op de succes volle aktiekomedie ..Every Which Way but loose" Eastwood moet het als Philo Beddoe opnemen tegen gangsters van een goksyn- dikaat die hem willen dwingen voor hen te vechten door geliefde Lynn Halsey Taylor (Sandra Locke) te kidnappen Veel tegen slapstick aanleunende komische actie-scè nes. waarin natuurlijk ook de Orang Oetan een niet onbelangrijk aandeel heeft Prima amusement. (Alle leeftijden.) De sherrif maakt zich kwaad (Why do they always pick on me?) Sheriff Bud Spen cer kennen we nu langzamerhand De man weet zich altijd garandeerd in de nesten te werken, ook al bedoelt hij het nog zo goed Dat hebben we dan te danken aan het dap per, maar uiterst eigenwijze jongetje uit de ruimte, H-7-25 Bulldozer Spencer en H-7- 25 komen in kontakt met buitenaardse we zens. die geen al te beste bedoelingen met ons mensen voor hebben Het jongetje ont dekt dit, maar ook de sheriff behoort tot het bijzonder eigenwijze en eigenzinnige men senras Hij gelooft hem eerst niet Maar als ze toch oog in oog staan met de robots van een andere planeet, wordt het knokken ge blazen. voor zover dat voor die tijd nog niet was gebeurd Léuk amusement voor jong en oud Grappig, inventief soms (Alle leeftijden Vrijdag de 13e. Een horror, waarin alles misgaat, veel bloed vloeit, veel geweld wordt gepleegd Wat ons betreft een film om snel te vergeten (16 jaar Superman II. Uitstekend door regisseur Richard Lester gemaakt vervolg op „Super man". Christopher Reeves als Superman en Margot Kidder als de journaliste Lois bele ven weer allerlei avonturen, moeten het op nemen tegen drie galaktische schurken van topniveau (generaal Zod. Ursa en Non) en tegen Lex Luther (Gene Hackman), een su- permisdadiger van aardse origine Richard Lester is er in geslaagd om naast spektaku- laire aktie-scènes. verpakt in schitterende effekten, méér aandacht te besteden aan de dialogen, de karakters van de hoofdperso nen Méér humor, maar ook meer soms ef- fektieve satire dan in de eerste Superman film. Amusant vermaak voor jong en oud Een vlucht regenwulpen. Schitterende verfilming van Maarten 't Hart's gelijknamige bestseller met Jeroen Krabbé in een voor treffelijke dubbelrol. Nederlands jongste re gisseur Ate de Jong is er ruimschoots in ge slaagd om het toch moeilijk vertnmbare boek te vertalen in sfeervolle filmbeelden Jeugd herinneringen lopen door het aktuele ver haal, waarin de hoofdpersoon Maarten „van God zeven dagen de tijd krijgt, om eindelijk met een vrouw naar bed te gaan", onder het motto Gaat heen en vermenigvuldigt u. Dit gegeven wordt door Ate de Jong geloof waardig. amusant uitgewerkt, met hier en daar een vleug tragiek. (12 jaar.) Sphinx. Een avonturenfilm in het myste rieuze Egypte. De jonge Egyptologe Erica Baron gaat op zoek naar een oude Egypti sche architect Een zoektocht, die tot een aantal bloedstollende moorden leidt (12 jaar SKOOP. In Skoop van april een beschou wing van Peter van Bueren over sportfilms zeker geen sportredakteur bij de hand ge- iad) naar aanleiding van Scorsese's „Ra- Bmg Bull" Harry Hossman belicht een stukje Van het filmmaken het story board van regis seur Scorsese voor „Raging Buil". Verder #en filmografie van de Poolse regisseur Jeslowski van de hand van filmmaker Jur- tien Rood, de geschiedenis van „Super fan" van strip via filmserie naar superspek- bkel. door Bram Reijnhoudt en Wim Ver- Happen over het rumoer rond het Produktie- fonds Regisseur Guido Pieters is boos op de Nederlandse filmcritici, die volgens hem Been visie hebben en daarom zijn film „Te ek om los te lopen" weinig vleiend hebben •enaderd. Wim Verstappen blijft boeien met Éjn filmanalyses Deze keer legt hij Hitch- ock's „Psycho" op de snijtafel en geeft aan, 'aarom de Master of Suspence met deze FILMHUIS In het Amersfoortse Filmhuis deze week de Russische speelfilm „De Boom der wensen" van regisseur Tengls Aboe- ladse, gemaakt In 1977. In Aboeladse's film De Boom der Wensen treden vele personages op. ieder met een eigen thema, dat een deel van het totaal is. Het zijn Zizikore. de ongekozen maar door allen erkende „leider en leraar" van het dorp; de rebel loram, die vol vuur over revo lutie en anarchie spreekt, de kinderen om zich heen verzamelt en voor hen vurige re devoeringen houdt; de historicus en filosoof Boembala; de stille, half idiote dromer Elios, die met behulp van een toversteen, een goudvis of een wonderboom, die al zijn wen sen vervult, een uitweg uit de ellende meent te kunnen vinden; de zonderlinge vagebond Foefala, dochter van een geruïneerd edel man, die in haar bijzondere outfit van dorp naar dorp trekt om de mensen haar wijshe- Agatha Christie situeerde het verhaal in St. Mary Mead, de woonplaats van miss Marple Een rustig Engels plattelandsdorpje, waar alles loopt zoals het behoort te lopen. Totdat Hollywood voor een filmproduktie zijn intrek neemt Wat zich dan ontwikkelt is ty pisch volgens het handboek van Agatha Christie. Er wordt een moord gepleegd, die stapje voor stapje wordt ontrafeld Er zijn verdachten voldoende. Zoals daar zijn: Man na Gregg (Lizz Taylor), een filmster van allu re, evenals haar grootste concurrent Lola Brewster (Kim Novak). Regisseur Jason Rudd (Rock Hudson), is met Marina ge trouwd en heeft daar een fikse kluif aan Marty N Fenn (Tony Curtis) is de producent, die niet spreekt zonder daarbij te liegen en ook hij is verdacht. Tenslotte is er dan nog miss Ella Zielinsky (Geraldine Chaplin) de secretaresse van de regisseur, ook vol on- Elisabeth Taylor (links) en Rock Hudson in „The mirror crack'd" van Agatha Christie. UTRECHT - In de week van donderdag 24 t/m woensdag 30 september 1981 zal in Cultureel Centrum 't Hoogt (drie filmzalen, tentoonstellingsruimte en groot café) voor de eerste maal Nederlandse Filmdagen worden georganiseerd De opzet is dat dit ieder jaar zal plaatsvin den en ook andere Utrechtse theaters (bios- kopen) hier t z.t aan mee zullen doen. De organisatie berust bij de speciaal hier voor opgerichte „Stichting Nederlandse Filmdagen", die hoopt hiermee een bijdrage te leveren aan „de verbreding en uitdieping van de Nederlandse filmkultuur" Er wordt gedacht aan het uitreiken van Nederlandse filmprijzen waarnaar films die in première zijn gegaan tussen 30 septem ber 1980 en 30 september 1981na aanmel ding kunnen meedingen Tevens zullen tal rijke lange en korte Nederlandse speelfilms in premiere gaan. Ook het randgebeuren wordt mogelijk erg interessant retrospektie- ven van enkele Nederlandse filmers, oude films van het Filmmuseum, eventueel een nationaal filmjaarboek. een tentoonstelling, diskussies over voor de Nederlandse film kuituur van belang zijnde onderwerpen en vooral voldoende gezelligheid en ambiance waarbinnen het voor filmers en publiek goed toeven is. Talrijke (film)organisaties. personen en in stellingen zijn hierbij betrokken en de bedoe ling is dat iedereen die op wat voor manier dan ook met „film" bezig is. hieraan mee zal gaan doen De organisatie nodigt derhalve alle vak broeders uit te participeren in welke vorm dan ook, ideeën, films, suggesties etc Kort om wilt u iets aan de man brengen of anders zins opvallen, hou er dan in uw planning rekening mee dat daarvoor in september een unieke gelegenheid bestaat en laat dat even weten. Het adres voor informatie: Stichting Nederlandse Filmdagen, p a Hoogt 4. 3512 GW Utrecht, tel 030-312216 (Henk Camping). den te vertellen; het mooie jonge paar Manta en Gedia, wier gesmade liefde en schokken de dood de basis vöor het onderwerp van de film zijn; de schilderachtige andere dorpsbe woners de predikant, de diaken, de eerbare oude mannen en vrouwen, de herders en kinderen Het thema van de film is hoe schoonheid ten gronde gaat aan meedogenloosheid en onvrijheid. Een niet minder belangrijk motief is het einde van de patriarchale dwang De talrijke figuren die dit veelgevraagde filmepos bevolken peinzen onrustig over het leven, dat morgen anders zal zijn Ze schij nen niet meer te zijn dan komische zonder lingen en onwetende dorpsbewoners, maar zij - loram, Boembala. Elios en Foefala - leven in een mooie droom en laten zich niet door het alledaagse inpakken. Vreemd te genover het leven staand en tragi-komisch rebelleren ze op hun eigen manier tegen dit alledaagse en geven zelfs dat weinige op dat ze bezitten, om hun eigen weg te gaan (Filmhuis, zaterdag tot en met dinsdag 20.15 uur) i PREMIÈRE. Het maandelijks film-maga- ne „Première" is recentelijk vernieuwd, ankzij een samenwerking met het Belgi- che blad Cinema Magazine. De formule an het filmblad is daarmee ook verbeterd )e artikelen zijn wat langer geworden en oms zelfs minder vrijblijvend In nummer 29 bok de nummering is veranderd, dit is het 9e nummer sinds het eerste verschijnen) andacht voor „Sphinx" en de overrompe- mde charme van hoofdrolspeelster Lesley Anne Down, een voorbeschouwing van Heaven's Gate", de nieuwste film van Mi- hael Cimino (The Deer Hunter), die in Ame- Ika flopte en haastig terug werd genomen Om opnieuw te worden gemonteerd; aan- acht ook voor de komische „emancipatie"- lilm „Nine to five", waarin Jane Fonda, Dolly Parton en Lily Tomlin hun direkte chef op ori ginele wijze te grazen nemen. Timothy Hut- in huilde om „Ordinary People" en Maarten Van Rooyen vertelt er méér over in een inter view met de hoofdrolspeler uit deze Oscar- finnende film van Robert Redford. Overi- ens is de aktualiteit van „Premiere" stukken jeter geworden, getuige onder meer een erhaal over „Tnbute", waarin Jack Lemon e mislukte vader is Verder aandacht voor Hint Eastwood en zijn apenfilms, een in me- loriam van René Clair. een kort artikel over )laudia Weill, de nieuwe filmkomedie Hopscotch" met Walther Matthau en Glen- a Jackson, Goldie Hawn. die de mannen de baas is, Christopher Reeve, die met eeuwig (Je superman wil blijven en een uitgebreid rtikel over Martin Scorsese de maker van Raging Buil". „Ragtime" van regisseur Mi- bs Forman en een kort interview met Amy ving (The Competition) sluiten deze zeer evarieerde Première, nummer 29 af. film zo'n succes boekte. Altijd leerzaam, ook voor hen die zelf nooit aan filmmaken toe zullen komen. Harry Hosman sluit daarop aan met zijn artikel over de zwijgende films van Hitchcock uit zijn vroegste periode In het apnlnummer van Skoop filmbesprekin gen van „De pretenders". „Het 30-april-ge- voel". „Achter glas". „Te gek om los te lo pen", „Vooruitzichten" en „Rigor Mortus" en daar is geen enkele buitenlandse produktie bijUit het archief van filmkenner Charles Boost tenslotte (op de filmpremières na) een artikel over Charlie Chaplin en zijn tijd „1917 - het voetspoor van Charlie Chaplin". Een algemene opmerking over Skoop het blad heeft haar abonnementspnjs niet ver hoogd en dat is te prijzen, maar aan de ande re kant is de typografie er niet duidelijker op geworden. Hoewel: het aprilnummer is al weer aanzienlijk beter dan het maartnum mer Bezuinigen zal misschien nodig zijn, maar dat mag niet ten koste van alles gaan FILMFAN. Het filmblad „Filmfan" heeft het helaas niet gehaald, zo moeten we in Skoop lezen, want in Filmfan zélf wordt net gedaan alsof er niets verandert. Volgens Skoop wordt „Filmfan" met ingang van het volgende nummer een bijlage van de Haag se Post, waarmee voor de tweede keer een einde is gekomen aan het bestaan van dit filmblad, dat een aparte plaats innam door haar uitgebreide (al dan niet gekochte) inter views. En dat is te betreuren, want het maakt de spoeling op de filmbladenmarkt weer wat dunner Overigens is niet helemaal duidelijk of de abonnees van Filmfan voor de rest van het jaar hun blad tegelijk met de Haagse Post in de bus krijgen of afzonderlijk krijgen toegestuurd. Maar dat horen we dan nog wel FILM EN TV MAKER. Het blad van de Stichting NBF (Nederlandse Bond van Film makers) is sinds januari van dit jaar onderge bracht bij Tijl in Zwolle en onderging een formaatsverandering. Een verbetering In het aprilnummer schrijft Paul Kramer over de casting voor film en '.elevisie „Het werk van de rolverdeler". Rolverdelers als Hans Kern- na, Anita van Ommeren en Ton Robbers komen uitgebreid aan het woord over dit specifieke vak in de film- en tv-wereld. Wim Jungman, sinds zijn pensionering bij het Pa rool als tv-criticus nog steeds schrijvend ac tief, gaat weer in op de relatie tussen film en tv in West-Duitsland „Voor ons bijna een sprookje" Toch zou een dergelijke samen werking in Nederland tussen de film- en tv- makers voor beide partijen veel voordelen opleveren, is de eindkonklusie. Het NOS- filmcentrum in Bussum, in het tv-wereldje gemakshalve „de Ambachtsschool" ge noemd. gaat binnenkort sluiten en zal wor den ondergebracht in een modern en effi ciënt nieuwbouwcomplex in Hilversum Jan van Sandwijk gaat er dieper op in. Verder Wim Jungman over het rapport van de Com missie Van Doorn, een impressie uit Holly wood en New York, een artikel over de synchroniteit (het gelijklopen van beeld en geluid) in de film, „De amateurs en de op drachtfilm" en nieuws over de bioscoop bond, videoen 16 mm „Film en Tv maker" is eigenlijk een blad voor dé vakmensen, maar ook voor de geïnteresseerde leek vaak erg boeiend. Rock Hudson met de twee topsterren Kim Novak (links) en Elisabeth Taylor in The mirror crack'd verwachte geheimen Het slachtoffer is Hea ther Babcock (Maureen Bennett), voorzit sters van het plaatselijke Vrouweninstituut èn een kletskous. Maar dat laatste hoeft nog geen reden te zijn om haar te vermoorden Miss Marple ontrafelt het mysterie volgens het beproefde Christie-recept en dat zal vooral de liefhebbers best aanspreken NIET OPZIENBAREND Odanks de opvallende inzet van bekende sterren is „The mirror crack'dgeen opzien barende filmproduktie Nu moet ik daar met een aan toevoegen, dat ik zelf geen liefheb- ber van Agatha Christie's detectiveromans ben Dezelfde traagheid als in haar boeken vind ik dan ook in de film terug, waarbij ik aanteken, dat regisseur Hamilton en zijn scenarioschrijvers de dialogen wellicht wat authentieker hebben gemaakt, want de film set-sfeer uit de vijftiger jaren, met haar do dende concurrentiestrijd tussen de filmster ren aan de top. het typische, vaak cynische jargon, is wel uitstekend getroffen Voor hoofdrolspelers Kim Novak en Elisabeth be kende aspekten, waar ze wellicht geen en kele moeite mee gehad zullen hebben, ter wijl Rock Hudson en Tony Curtis ongetwij feld ook vaker dan eens met dit bijltje gehakt zullen hebben Die aspekten èn het toch steeds weer aardige spel van Angela Lans bury. maken de film in feite aantrekkelijk ge noeg. ook voor hen. die normaal gesproken voorbij gaan aan de detectives van Agatha Christie. Maar bovenal zullen de fans aan 'rekken komen Of810E0ERIGE ClOSE'UP [ROE SPORTFILM

Leusder Krant | 1981 | | pagina 13