Echtpaar Mensink-Nijhuis Itwee dagen in het zonnetje Viering Koninginnedag in Achterveld Vanwege 65-jarig huwelijksfeest... in Blijhof Oranjebitter smaakte best plaatselijk nieuws eremedaille in goud, die verbonden is aan de Orde van Oranje Nassau Daar naast ontving hij ook het mobilisatieher- inneringskruis 1914-1918. Hij is zeker geen man die zich gauw zal vervelen tijdens zijn pensioen Al heeft hij al zijn taken één voor één uit handen moeten geven, er blijven twee hobby's over. Hij houdt veel van tuinieren en de tuin ziet er dan ook keurig verzorgd uit Verder heeft hij in het kader van een andere hobby - genealogie - de afstamming van de familie Mensink uitgezocht tot in de vijftiende eeuw. Dit heeft geleid tot een boekwerk van ongeveer 200 pagi na's. GEZONDHEID De gezondheid van beiden is nog goed. Voor ziekten is de dokter nog zelden over de vloer geweest. De heer Mensink fietst nog regelmatig, zei het wel op een damesfiets om het op- en afstappen te vergemakkelij ken. Het lopen gaat echter niet zo vlot meer als het gaat om een afstand van meer dan een paar honderd me ter. Mevrouw Mensink is in 1971 door een kind op een fiets op de Leusder- weg in Amersfoort van de fiets gere den. Een gecompliceerde been- en kniebreuk was het gevolg. Lopen gaat sindsdien erg moeilijk. Sedert een half jaar laat het geheugen haar wat in de steek. Een bejaardenhulp helpt thans twee ochtenden per week. Overigens zijn zij samen nog zelf-verzorgend, zij het met enige moeite. „Maar dat krijg je op deze leeftijd," aldus de heer Mensink, „dan doet de slijtage zijn intrede." Het echtpaar was de afgelopen da gen dus nog best in staat familie, vrienden en kennissen te ontvangen en met hen een paar fijne dagen door te brengen. Dat geldt dan met name voor de familie. Met 55 personen werd Oud-Leusden bezocht voor een etentje. Al was het weer dan niet zo goed als 65 jaar geleden zoveel be langstelling maakt een hoop goed! LEONIE MERTS had een plaats in het bestuur van het Amersfoortse Tehuis van de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond ,,Pro Re- ge". Verder was hij in de periode dat het echtpaar in Apeldoorn woonde ouder ling van de Nederlandse Hervormde Kerk. Voor zijn verdiensten is de heer Mensink onderscheiden. Zo bezit hij de VRIJDAG 1 ME11981 ACHTERVELD - De viering van Koninginnedag in Achterveld werd woensdagavond begonnen met een lampion-optocht. Door ruim honderd kinderen werd aan deze tocht deel genomen. Het was een fleurig ge heel. Velen waren op een leuke en orginele wijze verkleed, terwijl ook de deelnemers op fietsen en met wagentjes deze voertuigen mooi hadden versierd. Voorafgegaan door de muziekvereni ging DWS werd een rondgang door het dorp gemaakt. Gelukkig voor de deel nemers was het de gehele tijd droog weer. Na afloop van de optocht werden in Ons Gebouw de prijzen uitgereikt. De gelukkige winnaars waren bij de enke lingen: 1de wasvrouw, 2. het fruitmeis- je, 3. het Chinese meisje, 4. de goche- laar, 5. de toverheks, 6. klederdracht en 7. het ballonnenmeisje. Bij de paren wa ren de winnaars 1 Spaans echtpaar, 2. zigeuners, 3. de spoken. 4. clowns- schoorsteenveger, 5. de twee leuke meisjes. Groepen: 1de molen, 2. Ach terveld wil bouwen, 3. Sneeuwwitje en de zeven dwergen, 4. de paddestoel, 5. het ziekenhuisbed en 6. de clowns. Donderdagmorgen werd de dag be gonnen met de reveille. Om zeven uur trok de jeugd door het dorp met veel lawaai. Daar de muziekvereniging DWS reeds om half acht een rondgang door het dorp maakte, was de reville heel wat vroeger afgelopen dan voor gaande jaren. De prijswinnars waren ditmaal de fam. Van der Ven-Rutte, de familie Wouter, de familie B van Midde laar - J. Tolboom en Marion de Groot. Om 9 30 uur was het de beurt aan de jeugd. Voor de kinderen tot en met 10 jaar werdiin Ons Gebouw een film ver toond, waarbij zij in de pauze werden getrakteerd op limonade. Eveneens vond om 9.30 uur voor de jeugd boven de 10 jaar een speurtocht door het dorp plaats. Aan deze speurtocht werd door 97 kinderen deelgenomen. Tijdens de speurtocht moesten een aantal letters worden verzameld, die een zin vorm den. Uit deze zin moest een woord wor den gevormd. Het ward was Oranje hovenHoewel door een groot aantal kinderen niet alle letters waren gevon den, konden vele toch het woord ma ken. De 1e prijs ging naar groep 8 met 10 strafpunten. De groep bestond uit Jerry van Nimwegen, Fredo van Lierop, Michel Rutte en Guido de Gans. De tweede prijs was voor groep 18 met 121/2 strafpunt, Judith Boersen. Connie Boersen en Manan Smink. De derde prijs was voor groep 23 met 15 strafpun ten bestaande uit Marian van Dijk, Ro- selein v. d. Heuvel, Carla Boersen en Carla Smink. Prijs 4 was voor Ellen Tol boom en Miranda van Marwijk met 171/2 strafpunt. Eveneens met 171/2 strafpunt werden 5e Peter Teunnissen, Gerwin van Marwijk, Everd van Westerlaak en Cornel Swraver ZESKAMP ACHTERVELD - De jeugd kon genieten van een disco-avond in Ons Gebouw t LEUSDEN - Vijfenzestig jaar gele ien was 27 april de eerste zomerse r lag van het jaar. Dat weet het echt- >aar Mensink, woonachtig op Bruin- lorst 13, te vertellen. Dat mooie weer 1 wam erg gelegen, want die dag was lun trouwdag. In verband met de ho- 9je leeftijd van het echtpaar - de heer Aensink is 90, zijn vrouw is 89 - had- v len zij weinig ruchtbaarheid aan hun 'I 65-jarig huwelijksfeest gegeven. De yiering zou beperkt blijven tot een 9 amilie-etentje buitenshuis op 28 april. Maar 27 april is het bepaald niet 9 ;til gebleven in huize Mensink. 's Ochtends kwam de burgemeester »en bloemstukje aanbieden Hij was 9 én van de vele bezoekers, die dag. k Mochten we nogmaals zo'n feest vie- n en, dan houden we ergens een recep- e", aldus de heer Mensink, ,,dan heb je n jeen zorgen tijdens de dag. Het wordt dan allemaal voor je geregeld. Het was iu lastig, we moesten zorgen dat alles n n huis was ondanks de winkelsluiting )p maandag. Ook moest er voor het jezoek, dat af en aan liep stoelen wor- len neergezet Mensen hadden voor ms een plaat aangevraagd bij de s JCRV-radio. maar door de drukte heb- e >en we er niet naar kunnen luisteren Gelukkig heeft mijn dochter de plaat op- jenomen op de bandrecorder." De heer Mensink, geboren op 12 au- justus 1890, is de oudste uit een gezin 1 fan vijf kinderen, van wie er nog drie in 6 even zijn. Mevrouw G. Mensink-Nij- 0 luis, geboren op 27 maart 1892, is ook 5 Ie oudste uit een gezin. Bij haar thuis 0 varen echter 10 kinderen Vijf van hen rijn nog in leven. Beiden zijn afkomstig 4 4 uit Epse (gemeente Gorssel). Hun hu welijk is dan ook voltrokken te Gorssel. De heer Mensink was militair en had eigenlijk geen verlof op 27 april 1916. Maar de legerleiding kneep een oogje dicht. „Ik vertrok naar huis met de tram. Ze hadden gezegd dat ik de gordijntjes van de tram maar dicht moest doen, zodat ik niet herkend zou worden door andere soldaten Anders zouden die gaan zeggen: „Hij wel verlof en wij niet, dat gaat niet." Die soldaten heb ik inder daad langs de tram zien lopen," vertelt de heer Mensink, die met zichtbaar ple zier aan dit voorval terugdenkt. Me vrouw Mensink vertelt daarbij dat, toen zij vertrokken naar het gemeentehuis in Gorssel, langs de weg overal soldaten waren. De rit naar Gorssel werd ge maakt met paard en wagen. „Een open landauer", volgens de heer Mensink, „dat was gewoonte in die tijd". WOONPLAATSEN Tijdens het huwelijk heeft met name de heer Mensink veel van Nederland gezien Dat had te maken met zijn func tie bij het leger. De woonplaatsen van het echtpaar lagen echter in het midden en oosten van het land. Tot 1926 heb ben zij in Deventer gewoond, waar ook hun twee zoons zijn geboren, die later evenals hun vader een werkkring zou den zoeken binnen het leger. De twee dochters zijn geboren in de periode dat het echtpaar in Apeldoorn woonde. Dat was van 1926 tot 1936 Sinds 1936 woont het echtpaar in Leusden. Eerst hebben zij 35 jaar in Oud-Leusden ge woond, het toenmalige huis heeft plaats moeten maken voor de aanleg van RW 28 Sedert 1971 wonen zij op Bruinhorst 13. MILITAIR Zoals gezegd was de heer Mensink Militair. Hij bekleedde tijdens zijn 45 jaar durende ambtsperiode - hij nam vrijwil lig dienst toen hij 15 jaar was - diverse funkties. De laatste was korpsadmini strateur bij het ministerie van Buiten landse Zaken te Den Haag van de Ne derlandse Militaire Missie bij de Geal lieerde Bestuursraad West-Duitsland. „Die missie was in Berlijn. De uitbetalin gen moesten echter in Nederland ge beuren, omdat het geld niet naar Duitsland mocht. Omdat dit ook tot mijn werk behoorde zat ik dus gewoon in Nederland," aldus de heer Mensink. In 1950 werd hij op 60-jange leeftijd ge pensioneerd als adjudant-onderofficier dienstvak militaire administratie. Daar na heeft hij nog tot 1962 als administra teur gewerkt voor de Nederlandse Christelijke Onderofficiersvereniging (NCOV). Mevrouw Mensink. die tijdens het gesprek slechts een enkele maal aan het woord kwam is tijdens het hu welijk niet buiten het gezin werkzaam geweest Ook was zij niet aktief in ver enigingen. Haar man beantwoordde deze vraag voor zijn vrouw, omdat haar gehoor haar wat in de steek laat. „Zij houdt niet zo van het verenigingsleven. Ze is meer in de weer geweest met het huishouden en het haken van spreien. Daar heeft ze er wat van gemaakt," al dus haar man. Uit de verhalen kan men ook wel opmaken dat mevrouw Men sink zichzelf niet op de voorgrond plaatst en zichzelf steeds inzette voor haar echtgenoot, kinderen en 10 klein kinderen. Het echtpaar Mensink. EREMEDAILLE De heer Mensink was één van de pioniers van de NCOOV, lid van het be stuur van de afdeling Amersfoort en eni ge tijd lid van het hoofdbestuur en re- dakteur van het verenigingsblad. Hi| LEUSDEN - Op straat was er in niet zo veel te merken van oninginnedag, behalve dan dat hier m daar vlaggen uitgestoken waren in de Biezenkamp was opgesierd net rood-wit-blauwe linten. De sfeer ran koninginnedag was echter wel te Bbroeven in het clubhus van de speel- ■fcn rekreatievereniging Blijhof aan de Een onverwacht grote opkomst an zo'n tweehonderd kinderen ilaatste de organisatoren nauwe- Ijks voor problemen. Weliswaar ad nen liever gehad dat het zonnetje icheen, zodat veel aktivltelten bui en gehouden zouden kunnen wor- len, nu moest er in de twee zalen van Jlijhof driftig geïmproviseerd wor- len om iedereen tevreden te stellen. Alhoewel de Blijhofhappening niet in iet draaiboek van de officiële Oranje vereniging voorkwam werd het hier een ïcht koninginnedag-kinderfeest. Kinde- 'en kregen allemaal een fraaie oranje- vitte bloem opgespeld en konden mee- Joen met een aantal activiteiten In eén /an de twee zalen werden continu, van wee tot half vijf tekenfilms gedraaid :nige pauzes waren om de kinderen te voorzien van limodenade en om de jroepen te wisselen. In de grote zaal van Blijhof stond Ho le voor de niet eenvoudige taak om met ïonderd, vaak kleine, kinderen tegelijk Ben dansje in te studeren. De toekijken- Je vaders en moeders waren duidelijk /errast dat het nog allemaal lukte ook. lona blijkt elke keer weer kans te zien iet enthousiasme van haar zelf over te irengen op de kinderen die dan ook net veel plezier weer meedoen. Na ruim een uur volksdansen met befde kinderen werden er In de grote t ii taal van Blijhof allerlei spelletjes ge daan. Het initiatief van Blijhof sloeg liei bij de kinderen erg goed aan. Vaders i/'rx jen moeders die hun kroost kunnen riih ophalen moesten vaak eet tot de laat- 7o|ste minuut wachten omdat zoon of dochter nog een spelletje moest af baken. Om 14.00 uur ging op het sportveld de zeskamp van start. Aan deze zes kamp werd door vijf ploegen deelgeno men. De af te werken onderdelen waren baby-race, zaklopen, mastklimmen, kruiwagenrace, estafetteloop, doel- schieten, ringsteken, strandbal, schot loop en flessenprinkken. Er werd door de deelnemers fel gestreden om alles in ACHTERVELD - Kaartavond in de Peerdestal de kortspkmogelijke tijd af te werken Dit ging dikwijls gepaard onder grote hilanteit van de deelnemers en de enke le aanwezige belangstellenden Na veel rekenwerk konden om onge veer 16.00 uur de prijswinnaars worden bekendgemaakt Eerste werden De Lieverdjes. 2. Beukenhof. 3. Vossen- bende, 4. Mussendorp en 5 Balkenbnj. In de avonduren was er vermaak zowel voor de jeugd als voor de ouderenVoor de jeugd tot 16 jaar was er een dis coavond in Ons Gebouw met medewer king van Black Power, terwijl er in de Moespot een discoavond was voor de jeugd van 16 jaar en ouder. Hier ver leende Bebo de muzikale medewer king. Ook de ouderen kwamen deze avond aan hun trekken met een kaart avond in D' Ouwe Peerdestal Hier wa ren 80 deelnemers aanwezig van wie 52 klaverjassers en 28 schutjassers. ACHTERVELD - Echtpaar Van de Kerkhof in aktie tijdens de kruiwagenrace, een onderdeel van de zeskamp. LEUSDEN - Het drinken van „oran jebitter", een likeur op basis van sinaas appels, was vroeger een algemeen ge bruik bij festiviteiten waarin het konings huis een rol speelde. In het dorpscafé „De Smartesteegh" van Ab en Truus van Maanen trachtte men op koningin nedag deze traditie weer in ere te her stellen. Elke bezoeker kreeg een glaas je met het oranjevocht aangeboden, ter gelegenheid van de feestelijke dag. Ook het traditionele suikerklontje ont brak niet in de borrel. Of de traditie weer in ere hersteld wordt betwijfelen we echter, ^Je meeste bezoekers spoelden het bittere vocht weer snel weg met het vertrouwde pilsje. Zaterdag 2 mei: 15.00 uur: voetbal Roda-Horst op het Buiningpark. 15.00 uur: korfbal Antilopen-Thor Zondag 3 mei: 14.30 uur: voetbal Schalkwijk-Roda te Schalkwijk 14.30 uur: hockey GHBS-Leusden te Groningen.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 7