K.F.E. Brouwer was ruim 42 jaar in dienst van gemeente Leusden Plaatselijk bestuur zonder spanningen is een hersenschim Reijer van Gooi, gemeentesekretaris nieuwe stijl: (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De nieuwe gemeentesekretaris van Leus den - die R-e-i-j-e-r J. A. van Gooi heet en wiens naam voor deze gelegenheid nu eindelijk eens goed gespeld in deze krant verschijnt - is een heel andere dan de vorige. Niet alleen omdat Brouwer en Van Gooi twee geheel verschil lende persoonlijkheden zijn. Vooral ook omdat het ambt van gemeentesekretaris inhoudelijk totaal veranderd is. Lag het zwaartepunt van de werkzaamheden van een ge meentesekretaris vroeger vooral op administratief-juri- disch terrein, thans moet de gemeentesekretaris vooral kwaliteiten op het organisatievlak in huis hebben. Vol gens Van Gooi is het een ontwikkeling die zich een tiental jaren geleden in alle gemeenten begon af te tekenen. Na het bedrijfsleven en wellicht tegelijkertijd met de gezond heidszorg bleek de lagere overheid behoefte te hebben aan managers. Kennis van en ervaring met organisatiemo dellen bleek van groter belang te worden dan kennis en interpretatie van artikel zus uit wet zo. Was dat niet het geval, dan was Van Gooi nooit gemeentesekretaris ge worden. Hoogvliegerij op juridlsch-admini- stratief terrein kan Reijer van Gooi niet aangewreven worden. Wel heeft hij zijn sporen op het gebied van or ganisatie verdiend. Een „self-made- man" noemt hij zichzelf. Had na de MULO naar de Zeevaartschool ge wild, maar zag zich eenentwintig jaar geleden als volontair op de gemeen- tesekretarle van zijn geboortedorp belanden. Voor een carrière op zee werd hij ongeschikt bevonden. Pa was ge meenteontvanger, een broer chef van de gemeentebedrijven. En dus werd Reijer volontair te Zevenber gen, vijf en halve dag per week voor nul guldens in de maand. „Toen ik er aan begon, dacht Ik alleen maar: ik moet hier weg, hoe sneller, des te beter. Maar Ik bleef hangen. En later kwam de gedachte: als ik dit werk wil blijven doen, dan moet ik niet in deze gemeente blijven; zo met mijn vader en mijn broer, dat zou toch geen goe de leerschool geweest zijn.'' Via Nieuw Ginneken kwam hij in 1962 in Naaldwijk bij de gemeente in het per- soneelsvak terecht. Ondertussen haal de hij, als jongste ambtenaar van Ne derland, het diploma GA I. In 1964 ver huisde hij naar IJsselstein, waar hij niet alleen personeelszaken deed, maar ook als secretaris/penningmeester van de Sportstichting fungeerde. Na drie jaar Wassenaar belandde hij in 1970 op het buro „Personeel en Organisatie van de Lagere Publiekrechtelijke Organen Op 1 oktober 1975 haalde burgemees ter A. H. van der Post - die Van Gooi kende vanuit IJsselstein - hem naar Leusden, om hier hoofd van het stafbu- ro Personeelszaken en Organisatie te worden. MAATSCHAPPELIJK LEVEN Zijn GA l-kennis vulde hij aan met cursussen economie en management Maar studeren is niet Van Gools groot ste liefhebberijen; ,,ik heb het. eerlijk gezegd, nooit zo zien zitten. Ik heb altijd midden in het maatschappelijk leven gestaan. Als je ziet wat een lijst van funkties in het maatschappelijk leven ik al heb vervuld, daar schrik je gewoon van. Van leraar maatschappijleer aan de kaderschool van het NKV tot voorzit ter van de plaatselijke voetbalvereni ging. En van voorzitter van de afdeling van de KVP-jongeren tot wethouder. Ik heb dat altijd belangrijker gevonden dan studie, al heb ik ook wel momenten gehad, dat ik dacht dat ik iets miste door gebrek aan studie. En ik heb ook wel momenten gehad, wel eens overwogen om weer iets op te pakken. Maar ik vind in het maatschappelijk en culturele le ven toch voldoende compensatie." Het genoemde wethouderschap be kleedde Van Gooi in zijn toenmalige woonplaats Culemborg. Hij maakte er een flitsende politieke carrière. Een week na aankomst voorzitter van de KVP-afdeling, vervolgens lijsttrekker en fraktievoorzitter in de raad voor die par tij Om daarna ook nog eens negen maanden lang de portefeuille ..Welzijn" van een geblesseerd collegelid over te nemen. Van Gooi: ..Het is één van de twee ervaringen, die ik voor geen goud zou willen missen. De andere is die paar jaar werken bij de Griffie. Ik zou dat echt iedere gemeente-ambtenaar wil len aanraden Daardoor heb je het ook een tijdje van de andere kant meege maakt en dat is echt heel nuttig Hetzelf de geldt voor dat wethouderschap daardoor weet je, hoe zon bestuurlijk college functioneert." DISTANTIE Ik suggereer, dat Van Gooi altijd wel lol heeft beleefd aan ,,de politiek" en dat het hem wel moeite zal kosten om zich wat dat betreft wat terughoudender op te stellen, wat de funktie van gemeente sekretaris toch wel lijkt te vragen Van Gooi bevestigt dat hij met plezier vanuit verschillende posities heeft deelgeno men aan plaatselijke politiek. Maar voegt daar aan toe. dat hij dat altijd met een zekere distantie heeft gedaan Van Gooi ..Het is niet zo, dat ik ben opgetre den als adviseur van het CDA, toen ik nog lid was van die partij. Of dat ik later als adviseur zou zijn opgetreden van de VVD. Maar natuurlijk heb je je kontak ten op politiek nivo Niet met partijbestu ren, wel met raadsleden. En waarom zou ik die niet kunnen handhaven? Na tuurlijk is daarbij enige terughoudend heid gepast. Maar voor zover ik weet heeft iedereen die daar bij betrokken is. zich altijd keurig gehouden aan de spel regels, die daar voor gelden Het adviseren van college en raad is een onderdeel van de taak van de ge meentesekretaris. Daarnaast is hij ook leider van het zogeheten manage- mentsteam, dat de top van het ambtelijk apparaat vormt Kunnen die verschil lende onderdelen van de taak niet mak kelijk met elkaar in conflict komen? Van Gooi: „Kijk, tussen theorie en praktijk is natuurlijk een hemelsbreed verschil In de eerste plaats wat stel je je voor bij een ambtelijk advies? Je kunt zeggen een ambtelijk advies mag alleen maar een zakelijk advies zijn. Maar als ze jou en mij nu eens over hetzelfde onder werp op basis van dezelfde gegevens een advies zouden laten schrijven. Dan zouden dat toch twee heel verschillen de adviezen worden Zo ook adviezen van ambtenaren. Die kunnen niet ge speend zijn van hun persoonlijke ach tergronden, eigen ideeën over het voor liggende onderwerp en politieke sym pathieën. En ten tweede: als zo n amb telijk advies dan in het college komt, dan moet je je pet van ambtenaar af kunnen zetten en de leden van het col lege op de politieke konsekwenties wij zen. En mocht het college uiteindelijk een ander besluit nemen, dan je ambte lijk geadviseerd hebt, dan leg je je loyaal bij dat politieke besluit neer." SPANNINGEN Een hypothetische kwestie Een ge meentebestuur krijgt het verzoek om sneller woningen te bouwen. Politiek is het opportuun om daar op in te gaan. Maar het ambtelijk apparaat kan het niet aan Van Gooi „Hypothetisch dus. In ieder geval nu niet aan de orde voor Leusden Maar zoiets kan zich voor doen. Misschien dat ze in Amersfoort daar nu mee zitten. Ik zou in zo'n situa tie vooral zoeken hoe je dat probleem van tekort aan ambtelijke mankracht zou kunnen oplossen. En daar dan over adviseren Maar inderdaad kunnen zich vraagstukken van die omvang voor doen Lokaal bestuur zonder spannin gen is een hersenschim. Het is niet meer de Ouwe-Betjes-tijd van vóór 1960." Waarmee we terug zijn bij het moder ne management. Sedert 1 november opereert binnen het ambtelijk apparaat een zogeheten managementsteam dat wordt gevormd door Van Gooi, Pais (di- rekteur gemeentewerken) en Boogaard (direkteur sekretarie) Het manage mentsteam kwam in de plaats van het coördinatieteam. waarin niet minder dan negen hoofdambtenaren om de ta fel zaten. Dat coördinatieteam had veel te maken met de verschillende hoofdaf delingen, die in het begin van de jaren zeventig in Leusden in het leven wer den geroepen om de uitbreiding van Leusden adekwaat aan te pakken Na enkele jaren moest men vaststellen, dat het allemaal niet vlekkeloos verliep. De konsekwenties van het in het leven roe pen van een zelfstandige dienst Ge meentewerken had men onvoldoende overzien. De door hoofdafdelingschefs gevormde top omvatte veel know-how, maar te weinig managementskwaliteit. Kortom, diensten en personen liepen elkaar voor de voeten, er werd niet zo efficiënt gewerkt als mogelijk zou zijn Van Gooi zat de club voor. die een nieu we struktuur uitdokterde. De hoofdafde lingen verdwenen, de top werd afge slankt, werkterreinen van Sekretarie en Gemeentewerken duidelijker afgeba kend. RESULTATEN Die nieuwe struktuur (Van Gooi „Niks bijzonders; in feite afgekeken van andere gemeentes, maar wel toege schreven op de betrokken personen") werd in een half jaar tijds doorgevoerd en is er nu sedert 1 november Zijn er al resultaten te zien? „Ja", zegt Reijer van Gooi, „er is zeker al wat van te zien Als je bijvoorbeeld kijkt naar de snelheid, waarmee de plannen voor aktiviteiten- centrum en tennishal zijn ontwikkeld, dan kun je niet anders zeggen dan dat dat ook te maken heeft met de nieuwe struktuur Ook de manier waarop we de nieuwbouw van het gemeentehuis aan pakken is een voorbeeld. Net zoals de aanpak van het verzoeken van de pro vincie om té komen tot een versnelling van de woningbouw. Het gaat meer pro cesmatig dan in het verleden, de coördi natie is beter dari in het verleden Giste ren merkte mijn voorganger Brouwer nog op. dat er in korte tijd een heleboel veranderd is. Maar dat betekent natuur lijk ook, dat nog niet iedereen aan het gewijzigd patroon gewend is." Het is niet alleen voor ambtenaren wennen, ook de bestuurderen zullen wellicht nog wel eens moeten slikken Bij de inventarisatie van knelpunten, die voorafging aan het ontwerpen van een nieuwe struktuur, werd ook vastgesteld dat de opdrachten, verlangens en wen sen vanuit het bestuur aan het ambtelijk apparaat vaak niet uitblonken door dui delijkheid. Van Gooi zegt aanvankelijk, dat dat ook beter door wijlen het coördi natieteam had moeten worden opge vangen, maar beaamt „Het bestuur moet bereid zijn om duidelijker haar doelstellingen kenbaar te maken aan het ambtelijk apparaat. De raad moet duidelijker zeggen wat ze wil. randvoor waarden aangeven, waarbinnen de ambtenaren hun werk kunnen doen." Dat is exact wat Pais onlangs zei ten aanzien van een mogelijk andere wo ningdifferentiatie van de versneld af te bouwen Tweede Fase. Van Gooi: „Pre cies. Ik ben dat met hem eens. En dan mag je als raadsleden vragen om de zaken eens op een rijtje te zetten, maar de rolverdeling moet wel zo zijn, dat de raad de richting aangeeft Het is natuur lijk niet goed. wanneer een raad zegt: d'r zou eens wat gedaan moeten wor den aan de woningdifferentiatie en ver der niks Dan weet je als ambtenaar natuurlijk ook niet wat je daar mee aan moet. Maar zulke dingen gebeuren wel. En dan vind ik de politiek wel eens mis- t'9" MACHINIST Dat mag zo zijn, Reijer van Gooi heeft er in ieder geval wel duidelijk zijn plaats in gevonden. Hij zelf ge bruikt als beeldspraak die van een machinist, die met een oliekan langs een apparaat rent om dat soepel draaiende te houden. Houd je dat tot je vijfenzestigste vol? Van Gooi (38): „Ik denk dat ik het maximaal tot m'n zestigste zal doen. Ik zal dan zeker gebruik maken van de VUT. Ik denk eigenlijk niet dat je na je vijftigste nog in optima forma bent om zo'n funktie te vervullen. Zo'n zestig, vijf enzestig uur per week, ik weet niet of ik dat dan fysiek nog aan zal kunnen. Ik zal in ieder geval niet trachten om me coute que coüte te handhaven." Maar je blijft wel al die tijd gemeen tesekretaris van Leusden? Van Gooi: „Ik denk het wel. Ik ben het wel van plan, maar ik moet voorzichtig zijn. Als de mogelijkheden blijven zo als ze zijn, althans niet veel verslech teren, dan blijf ik. Maar stel je voor dat je nog eens terecht komt in een college, waarin je het helemaal niet kunt rooien? Dan zou het kunnen zijn, dat ik nog eens iets anders ga doen; je weet het nooit." MARNIX KREYNS (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Eén ding heeft de heer K. F. E. Brouwer niet meer als ge meentesekretaris van Leusden mee mogen maken. In februari 1979 zei hij In een interview dat de toenmalige Leusder Krant-redakteur Bob Braak man met hem had: „Ik heb het oude gemeentehuis nog meegemaakt. Ik ben mee verhuisd naar het huidige onderkomen aan de Hamersveldse- weg. Ik zou ook nog graag het nog te bouwen gemeentehuis even in funk tie willen meemaken". Dat laatste is er dus niet meer van gekomen. Want sedert woensdag avond is het niet meer gemeentesecre taris Brouwer, maar oud-gemeentese- kretaris Brouwer, en het nieuwe ge meentehuis staat er nog niet. Daar staat tegenover dat Brouwer een ongelooflij ke hoop dingen, die met de gemeente Leusden te maken hebben, wél heeft meegemaakt Want ruim 42 jaar heeft de nu van de VUT-regeling gebruikma kende Brouwer deze gemeente in ver schillende funkties gediend. Ruim 21 jaar was hij hier gemeentesekretaris. VOLONTAIR Het interview werd in februari 1979 afgenomen ter gelegenheid van het feit, dat de heer Brouwer veertig jaar ambte naar was. Dat betekende dus, dat hij in 1939 in overheidsdienst moest zijn ge treden. hetgeen eigenlijk niet helemaal klopt. Want ook het jaar 1938 werkte Brouwer al bij een gemeente, zij het als volontair Op 20 februari 1939 werd hij tweede ambtenaar van de gemeente Leusden en Stoutenburg. Brouwer trad onmiddellijk na zijn mid delbare school-periode in overheids dienst Hij werd in 1918 in het Noord- Hollandse Schagen geboren. De HBS deed hij in Amersfoort, naar welke plaats zijn vader - in dienst bij de Ne derlandse Spoorwegen - werd overge plaatst Na zeer kort gewerkt te hebben op het gemeentehuis van Langbroek vond Brouwer zo'n dikke veertig jaar geleden zijn stek op het gemeentehuis van Leusden Reeds in maart 1940 werd hij benoemd tot eerste ambtenaar. In september 1959 volgde zijn benoe ming tot gemeentesekretaris Voor die tijd bekleedde de heer Brou wer ook nog enkele funkties in het maatschappelijk leven. Zo was hij be stuurslid van de plaatselijke Oranjever Oud-gemeentesekretaris K F. E. Brouwer altijd met plezier in Leusden gewerkt. eniging en correspondent van het toen nog bestaande katholieke dagblad „Het Centrum Ook is de heer Brouwer geruime tijd lid geweest van het bestuur van de zwembadstichting. Tijdens de oorlogsjaren nam de heer Brouwer aktief deel aan het verzet te gen de bezetter. In het gemeentehuis van Leusden werd op grote schaal ge fraudeerd met bonkaarten, waardoor onderduikers aan voedsel, kleding en andere artikelen geholpen konden wor den Tijdens de in februari 1979 gehou den receptie kwam ook een vertegen woordiger van de toenmalige onderdui kers de jubilerende gemeentesekreta ris de hand drukken. In die oorlogsjaren telde Leusden zo'n vierduizend inwoners, gehuisvest in ruim zevenhonderd woningen Nu is dat inwonertal meèr dan vervijfvoudigd, terwijl er nu bij het vertrek van de heer Brouwer ongeveer zesduizend wonin gen in Leusden te tellen zijn Die ontwikkeling heeft Brouwer van nabij mee kunnen maken. In februari 1979 vertelde hij er nooit behoefte aan gehad te hebben om elders een werk kring te zoeken. „Ik heb altijd met ple zier in Leusden gewoond en gewerkt; als er van sleur sprake was geweest, had ik allang de kuierlatten genomen", aldus de scheidende gemeentesekre- tans. VERRE REIZEN In de beginjaren van zijn ambtelijke car rière was er in het gezin van de heer Brouwer zelden tijd voor vakantie. Een enkele vrije dag. die bijvoorbeeld be steed werd aan uitstapje naar het Zand- voortse strand. Die „schadehebben de heer en mevrouw overigens later wel ingehaald. In 1964 maakte het echtpaar Brouwer een eerste grote reis naar Au stralië, in 1970/1971 gevWgd door een tweede reis. waarbij verschillende lan den in het Verre Oosten werden aange daan Eind 1979 was opnieuw Australië het reisdoel van het echtpaar Brouwer. Voor het maken van die reis kreeg de gemeentesekretaris ter gelegenheid van zijn veertigjarig ambtsjubileum wat extra vrije dagen Bij diezelfde gelegen heid werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In een bijzon dere bijeenkomst in het Gereformeerd Dienstencentrum werden hem op maandag 19 februari 1979 de bijbeho rende versierselen door burgemeester mr. J W M Rademaker opgespeld interview VRIJDAG 1 ME' 1961 teilSdET IfMnfc Reijer van Gooi

Leusder Krant | 1981 | | pagina 9