Vier modellen ontwikkeling bevolking Leusden heeft nu te veel winkels Meer werkgelegenheid in dienstensector Positie landbouw niet rooskleurig Schat aan gegevens over natuur t ■Eusda' kranb v S9HH& Commissie financiën vergadert 1 4 - plaatselijk nieuws M DINSDAG 5 ME11981 nemen aan het arbeidsproces (wer kenden en werklozen) De bereke ningen werden gemaakt voor de mo dellen 1, 2b en 3b en zien er als volgt uit: ierkante meter bedrijfsvloeropper- lak, in de sector duurzame en overi- )e goederen een overschot van on- leveer duizend vierkante meter. In otaal is er in Leusden nu 4.600 vier- ;ante meter bedrijfsvloeroppervlakte n de voedings- en genotsmiddelen- iranche en 9 074 vierkante meter in Ie sector duurzame en overige goe- leren. De onderzoekers van advies- 8 >uro Arnhem gaan er van uit, dat Jankzij de bevolkingsgroei in de rest ran de Tweede Fase de bestaande vinkels in 1985 een bevredigend re- ;ultaat zullen kunnen behalen. Erzou lan zelfs weer enige ruimte voor lieuwe winkels ontstaan. Wanneer ve die ruimte op een rijtje zetten voor Ie verschillende bevolkingsgroeimo- lellen, dan ogtstaat het volgende leeld model 1 model 2b model 3b 1990 1995 1990 1995 1990 1995 aantal inwoners 26.600 27.300 23.200 20 900 30.000 omvang beroepsbevolking 10 700 11.000 9.200 8.300 12 200 voedings- en gonotsmiddolen 1980 1985 1990 duurzame en overige goederen 1980 1985 1990 nodel 1 -290 450 300 -1000 350 460 nodel 2a -290 450 180 -1000 350 260 nodel 2b -290 450 -280 -1000 350 -500 Behalve dit kwantitatieve aanbod van werkkrachten, is de opleidings kwaliteit er van ook van belang. Vol gens de onderzoekers van het buro Arnhem is het aannemelijk, dat het opleidingsnivo van de Leusdense be volking hoger is dan het opleidings- nivo van de beroepsbevolking van de provincie Utrecht En die is dan weer Zoals bekend hadden de modellen a en 3b het winkelvoorzieningenni- o als uitgangspunt. Wordt er aan de estaande voorzieningen een buurt- teunpunt in Alandsbeek toege- oegd. dan moet Leusden in 1990 7 000 inwoners tellen. Wordt daar iok nog eens een warenhuis in de lamershof aan toegevoegd, dan is ie bevolkingsaantal van 30 000 in 990 nodig. De onderzoekers van Arnhem heb- len voor wat dit onderdeel betreft eel gebruik gemaakt van het distri- iutie-planologisch onderzoek, dat in 978 in Eemland werd gehouden De itkomsten voor Leusden zijn geac- ualiseerd, omdat er sedert 1978 in .eusden nogal wat veranderd is. Bij de prognoses is rekening ge- louden met een groei van de toon- iankbestedingen (wat mensen in rinkels uitgeven) van 1%. In de rap- iortage wordt er op gewezen, dat dat ercentage in de huidige minder lunstige economische omstandig- leden nog wel eens aan deoptimisti- che kant zou kunnen zijn, Mocht het lijvoorbeeld 1/2% worden, dan zijn er teer inwoners nodig om de situatie oor het Leusdense kleinbedrijf gun- tig te houden. BEROEPSBEVOLKING EN ERKGELEGENHEID Voor drie van de groeimodellen leeft het adviesbureau Arnhem uit- erekend wat de bijbehorende be- oepsbevolking zou zijn. Onder be- oepsbevolking wordt dat deel van de ievolking verstaan dat deel wenst te hoger dan het opleidingsnivo van de beroepsbevolking in heel Nederland. Tegenover het aanbod van werk krachten staat het aantal arbeids plaatsen in de gemeente Leusden. Dat is in de afgelopen tien jaar meer dan verdubbeld Er zijn nu in Leus den ongeveer 3800 arbeidsplaatsen, die voor een belangrijk deel in de dienstensfeer te vinden zijn. De on derzoekingen van Arnhem leveren de prognose op, dat het aantal arbeids plaatsen in Leusden zal stijgen naar 4100 in 1985 en 4500 in 1990, wan neer er door de gemeente geen be leid wordt ontwikkeld dat gericht is op de aantrekking van nieuwe bedrij ven. In de vraagpuntennota werd aan gegeven dat het aantal arbeidsplaat sen in Leusden in redelijke mate moet worden afgestemd op de om vang van de beroepsbevolking. Arn hem kreeg de opdracht om bij de verschillende groeimodellen uit te rekenen hoeveel arbeidsplaatsen er nodig zijn, wanneer respectievelijk 50%, 60% en 70% van de Leusdense beroepsbevolking in de woonplaats werkgelegenheid zou moeten vin den Op dit moment iservoor ruim de helft van de beroepsbevolking werk gelegenheid in Leusden Wil men dat zo houden, dan zal er de komende jaren ruimte moeten worden gescha pen voor niet-agrarische werkgele genheid. Hoe meer inwoners, des te meer nieuwe werkgelegenheid moet er komen Duidelijk is natuurlijk ook, dat als je dat percentage gaat verho- gen naar 60 of 70, er nog meer werk gelegenheid nodig zal zijn :D€RLAND 1960 1970 UTRECHT 1980 loo* 1973 1975 voorop moet staan Daarbij moet het accent komen te liggen op beroepen met een lager of uitgebreid lager opleidingsnivo. LANDBOUW De speciale aandacht, die de ge meenteraad heeft gevraagd voor de positie van de landbouw in de ge meente Leusden, is in het onderzoek tot nog toe eigenlijk niet goed tot zijn recht gekomen. Er werd in het kader van de opstelling van het structuur plan een enquête gehouden onder de Leusdense agrariërs. De bedoeling was om een zo goed mogelijk inzicht te krijgen in de positie van de land bouw in Leusden Maar de respons van de Leusdense boeren is tot nu toe niet voldoende geweest om de en quête-resultaten in de onderzoeks rapportage te verwerken Men hoopt in een volgende fase van het proces wel over die gegevens te kunnen beschikken, maar voorlopig heeft men het vooral met cijfers van het Centraal Buro voor de Statistiek (CBS) moeten doen. De ontwikkeling van de afgelopen tien jaar laat zien dat de oppervlakte cultuurgrond in Leusden met 271 hectare afnam tot 2740 hectare. Te gelijk nam het aantal bedrijven met 48 af tot 256. In de laatste vijf jaar heeft de bij deze afname van bedrij ven vrijkomende grond geleid tot een geringe toename van het gemiddelde bedrijfsoppervlakte Het gemiddelde agrarische bedrijf in Leusden omvat momenteel 10,7 hectare cultuur grond. Via zogeheten Standaardbedrijfs- eenheden (s.b.e verschaft het buro Arnhem inzicht in de mogelijkheden van de boer om een bepaald inkomen te halen. In het algemeen kan gesteld worden dat bedrijven van minder dan 90 s.b e niet groot genoeg zijn om er een ^behoorlijk inkomen uit te halen. In Leusden hoorde niet minder dan 38% in 1980 tot deze categorie. In de categorie van 90 tot 190 s.be. is er sprake van middenbedrijven. Het in komen is er redelijk, maar er is onvol doende ruimte voor de reservering van kapitaal om de bedrijfsvoering voor de langere termijn zeker te stel len Van de bedrijven in Leusden viel in 1980 opnieuw 38% in deze catego rie. De resterende 24% van de bedrij ven heeft een goede tot zeer goede produktie omvang. Hoe zal volgens de verwachting ••m>-hog*r hogtr uKg*br*+d laQ*r Wanneer men bekijkt wat de aard van nieuw aan te trekken werkgele genheid zou moeten zijn, dan luidt volgens Arnhem het antwoord, dat stimulering van de dienstverlening Overzicht van het opleidingsnivo van de beroepsbevolking in Nederland en in de provincie Utrecht In Leusden Hat hef opleidingsnivo weer hoger dan in Utrecht. Door de realisering van Hamershol (boven in deze foto) en de uitbreiding van De Biezenkamp is er in Leusden enige overbewinkeling ontstaan. Wanneer er meer werkgelegenheid gecreëerd moet worden in Leusden, dan moet in de eerste plaats gedacht worden aan bedrijven in de dienstensector. Op het terrein Rincenhof (zie foto) zijn er daar ook een aantal van te vinden. van buro Arnhem de toekomstige landbouwkundige ontwikkelingen in Leusden er uit gaan zien? Daarover lijkt niet veel met zekerheid te zeg gen. Er zullen zo'n drie bedrijven per jaar verdwijnen, omdat de boer te oud wordt en er geen opvolger is Maar de afname van het aantal bedrij ven ten gevolge van het verdwijnen van cultuurgrond in verband met mo gelijke verdere uitbreiding van Leus den, is nu niet te becijferen. Daarover moet nu juist in het kader van het structuurplan een beslissing geno men worden. Wel duidelijk is, dat uitbreiding van agrarische bedrijven vooral zal gebeuren via intensieve veehouderij en intensivering van het grondgebruik. Voor andere mogelijk heden ontbreekt in Leusden de grond. NATUUR EN LANDSCHAP ,,Het opsporen van de aanwezige en mogelijke diversiteit in de natuur en het landschap, tot uiting komende in verschillen in bodemgesteldheid, waterhuishouding, bodemgebruik, vegetatie en fauna en ruimtelijke ver schijningsvormen, in onderlinge sa menhang" Aldus omschrijven deon- derzoekers van het buro Arnhem hun taakopvatting bij het onderzoek van natuur en landschap. Om het wat simpeler aan te geven: de onderzoe kers hebben allerlei aspecten van natuur en landschap bekeken om zo tot een waardering van de verschil lende gebieden te komen. Dat is LEUSDEN Woensdag 6 mei om 20.00 uur vergadert de commissie financiële en economische zaken in de raadszaal van het gemeentehuis. De agenda luidt als volgt 1 opening en inventarisatie vra genstellers/woordvoerders. 2. mededelingen, 3. verslag vergadering van 8 april 1981; 4 aanleg bruggen in plan Langen- beek; 5. verkoop grond plan Paarden- maat aan Van Galen; 6 verkoop 11 kavels in plan Mun- nikhove-Bosveld t.b.v. houtske- letbouw; 7 aankoop perceel grond achter De Til van de R.K. Kerk; 8. aankoop grond Eurowoningen N V. in plan Claverenblad-Wil- denburq; 9. oprichting en subsidiëring Stichting Regionale Onderwijs Begeleidingsdienst Eemland, goédkeuring jaarrekeningen 1978 en 1979 Stichting Soccle, goedkeuring begroting 1981 Groenstichting Rozendaal; krediet onderzoek stichting Bouwcentrum Rotterdam inzake de belastingverordening met factorentabellen onroerend- goedbelastingen; aanvraag definitieve rijksbijdra ge 1979 Woonwagenschap Re gio Amersfoort; diverse onderwijskredieten; rapport ..Eemland: werkloos toe zien?", aanbevelingen aan ge meenten van de werkgroep structuurbeleid van het gewest Eemland, rondvraag; sluiting uiteraard nodig om in het geval Leus den nog verder gaat groeien, met de uitbreidingzo min mogelijk schadete berokkenen aan natuur en land schap. In het aandachtsgebied is daarbij bij ieder gebied afzonderlijk gekeken naar bovengenoemde fac toren. Het resultaat is een schat aan gegevens, die een zorgvuldige bestu dering en vervolgens een afweging vragen VERDERE PROCEDURE Aan de hand van de onderzoekre sultaten moet de gemeenteraad nu komen tot een combinatie van keuze mogelijkheden per vraagpunt Daar uit vloeien dan beleidsalternatieven voort. In juni wordt er een bijzondere vergadering van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken aan gewijd, waarbij ook de overige raadsleden zijn uitgenodigd. Eveneens volgende maand moet dit onderdeel behandeld worden in de gemeenteraad. In de komende we ken komen we op verschillende aspecten uit de deelnota's van het onderzoek afzonderlijk terug. 10 12. 13. 1960 81 82 83 84 85 86 87 86 89 90 91 92 93 94 95 - Deze twee grafieken geven bil de verschillende modellen het verloop van het aantal inwoners en het verloop van de woningvoorraad weer. 11 10 o 7 3 c t t I I I i 1960 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 96

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5