Milieuweek moet mensen met neus op feiten drukken ff! De Stichting Werkgroep Natuurbescherming Van 18 tot en met 22 mei in stadhuis Wat zit er elk jaar in het huishoudelijk afval? DINSDAG 12 ME11961 leusdef Icront milieu 10 door Caspar van Loo AMERSFOORT - Geen juspannen batterijen meer in de vuilniszak stop- meer over het balkon leegkieperen, pen. Op dit soort zaken zullen de geen koelkasten meer In de grachten mensen met hun neus onder meer gooien, geen olie meer in het riool worden gedrukt in de Milieuweek, die laten weglopen en geen glas en kwik- van maandag 18 mei tot en met vrij- 1.827.800.000 kg Groente - fruit - tuinafval Papier, karton Lompen, touw en vloerbedekking Glas Metalen Stenen, aardewerk Plastic Brood Dierlijk afval Hout 809.400.000 kg 106.400.000 kg 524.400.000 kg 117.800.000 kg 64.600.000 kg 228.000.000 kg 64.600.000 kg 38.000.000 kg 19.000.000 kg Samen 3.800.000.000 kg Deze tekening van de Stichting Vuilverwerking spreekt boekdelen AMERSFOORT - In het kader van de milieuweek, die van 18 tot en met vrijdag 22 mei in Amersfoort wordt gehouden, heeft de S.W.N.A., de Stichting Werkgroep Natuurbe scherming Amersfoort, een aantal activiteiten op stapel staan. Er zal een expositie zijn in de hal van het Stadhuis. Daar komen de diverse na tuurbeschermingsgroeperingen met hun tentoonstellingsmateriaal De S.W.N A zal er staan met een stand met uitvoerige informatie. In de loop van de week organiseert de S.W N A diverse wandelingen in Amersfoort. Een heel leuke activiteit is die van woensdag 20 mei. Een wande ling door de stad. Om 19.30 uur verza dag 22 mei in Amersfoort wordt ge houden. In deze week zal ook worden geprobeerd de mensen daadwerke lijke oplossingen voor te schotelen. De Milieuweek gaat bestaan uit een aantal aktiviteiten, dat voor het grootste deel plaatsvindt in het ge meentehuis tussen 9.00 en 21.30 uur, behalve op vrijdagavond. Amers- foorts burgemeester drs. A. R. Ver meer verricht maandag 18 mei om 16.15 uur in het stadhuis de officiële opening van de Milieuweek. Het programma van die week bestaat uit een milieutentoonstelling in het stadhuis, een milieuwandeltocht door Amersfoort, dis cussieavonden in de raadskelder. een mi lieuproject voor een aantal geselecteerde scholen in de regio Eemland. een openbare bezichtiging van het rioolwaterzuiveringsge- maal aan de Neonweg op 23 mei. een be zichtiging door groepen van het pompstation aan de Hogeweg en een filmvoorstelling in de ..bios" van het gemeentehuis Het accent van de Milieuweek ligt voorna melijk op de tentoonstelling in het Amers- foorts stadhuis Daar zullen dan informatie stands staan. Een daarvan licht de bezoe kers in bij welke garagebedrijven in de Kei- stad men de afgewerkte olie uit het carter van de auto kan brengen Op de stand is een schumgeplaatste auto te zien, waaruit de olie wordt getapt Veel mensen schijnen dal smeersel in de riolering te laten weglopen Daar wordt voor gewaarschuwd 1 liter olie kan 10.000 liter grondwater min of meer verontreinigen Als men de carterolie brengt naar de garagebedrijven, zorgen die ervoor dat het spul wordt afgevoerd naar de zoge naamde verdelingsbedrijven, waar de olie onder meer weer bruikbaar wordt gemaakt voor het verwarmen van kassen. Een andere informatiestand laat zien hoe nonchalant mensen kunnen omgaan met hun omgeving vervuiling van straten, stoepen en plantsoe nen. Er zijn echter prullebakken en afvalcon tainers genoeg, zal er worden gepredikt bij deze stand FOTOREPORTAGES Verder zal informatie worden gegeven over recycling (hergebruik) van autowrak ken. afgedankte koelkasten, wasmachines en dergelijke, over het gasgebruik. over het gevaar en het voorkomen daarvan van rat ten en kakkerlakken in woongebieden (er schijnen in Amersfoort 120 000 ratten te hui melen op de Beestenmarkt. Naar aan leiding daarvan komt er een speciaal nummer van ..De Ratelaar" uit, het blad dat naar alle scholen in Amersfoort gaat De wandeling is een stukje stadspad. ,,We gaan op dezelfde manier uitleg geven bij die wandeling als we dat in ,,De Ratelaar" doen over planten, vo zen) en wordt informatie verstrekt over ge luid en geluidhinder. Op de tentoonstelling kunnen bezoekers van 18 tot en met 22 mei ook terecht bij enkele instanties en groepe ringen. Zo zullen onder supervisie van de Stichting Werkgroep Natuurbescherming Amersfoort (SWNA) diverse milieugroepe ringen hun boodschap uitdragen Verder is de provincie Utrecht aanwezig met inlichtin gen. aan de hand van fotoreportages en tv- beelden, over water in het landschap, milieu in Nederland en rioolwaterzuivering In over leg met de Stichting Verwildering Afvalstof fen in Amersfoort geeft de reinigings- en ver voersdienst een beeld van hoe afvalstoffen, zoals glas. verpakkingsmaterialen en kwik batterijen. afgevoerd dienen te worden Bij het zien van deze informatie, zo is de rede nering. moeten de mensen het nutteloze van veel zaken, die zij elke dag plegen te doen. gaan inzien DISCUSSIES Gedurende de Milieuweek is het moge lijk stadswandelingen te maken aan de hand van een speciale uitgave van het blad „Ratelaar". Dit extra-nummer be schrijft een drietal routes door Amers foort waarbij zal worden gewezen op al lerlei zaken betreffende het milieu, en ge schiedkundige zaken. Onder verantwoor delijkheid van de provincie Utrecht wor den op maandagavond 18 mei en dins dagavond 19 mei (aanvang 19.30 uur) twee discussiemogelijkheden gehouden over de onderwerpen „Amersfoort Groei stad" (wat heeft dat voor gevolgen voor het milieu) en „Ruilverkaveling Eem land". De discussie die onder voorzitter schap staan van burgemeester Vermeer en de Commissaris van de Koningin in Utrecht mr. P van Dljke, zullen worden bijgewoond door Kamerleden van de PvdA, VVD en CDA. Vraag aan de heer H W Elzevier, chef van het bureau milieubeheer van de dienst gemeentewerken Amersfoort of hij ver wacht dat een Milieuweek vruchten zal af werpen; worden de mensen zich bewust van de milieuproblemen door zo'n week"? Elze vier. ..Ik heb weinig verwachtingen. Maar net als bij de reclame moet je steeds op het slechte milieu blijven hameren Als je niets doel. gebeurt er ook niéts Deze Milieuweek moet een stapje in de goede richting zijn gels. het leefmilieu", zegt Erik Maten, die voorzitter is van de SWNA (in het dagelijks leven wetenschapper in de Oosterse talen) Zodat de mensen ge confronteerd worden met bloemen en planten, (eventueel dieren) de verande ring van het milieu van vroeger naar nu Het gewijzigd gebruik ook van de ruim te, de huizenbouw, de terreinen van Willem III, alles wat er nog is, en dat wat we hopelijk zullen kunnen bewaren. We zijn er al jaren mee bezig om de gemeente te wijzen op dat wat er in gevaar is De NJN (Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie) heeft varenonderzoek op de kademuren ge daan. Wij vragen de gemeente gebruik geen gif voor die kaden Als er reparatie aan die kademuur moeten gebeuren, doe dat dan met kalk Van de oude stadsmuur aan de Sint Annastraat en Achter de Kamp zijn de muurvarentjes geïnventariseerd". Ebbe de Boer (bestuurslid SWNA en redactielid van ..De Ratelaar") ,.ln Amersfoort hebben we nog de pijp- bloem Een bloem, die plm. 1860 ont vlucht is uit het Observantenklooster. De wortel en de stam van de pijpbloem werden gebruikt voor medicinale doel einden. De pijpbloem is een merkwaar dige plant. Ze heeft een bol, en daar zwermen insecten omheen Die leveren strijd met elkaar, en de insecten die overleven bestuiven de andere plan ten". DOELSTELLING De doelstelling van de Stichting Werkgroep Natuurbescherming Amersfoort is de bescherming van na tuur en milieu. De stichting spant zich in voor het behoud van de natuur binnen de grenzen van de gemeente Amers foort, en werkt er mede om de natuur te beschermen. De Stichting probeert voortdurend in de bres te springen door aanzetten te geven tot inventarisatie en behoud. Door natuurbeschermingseducatie wil de stichting de aandacht voor het toe passen van de natuurbescherming on der het publiek verbreiden De stichting wilde mensen ervan be wust maken wat er om hen héén is, wat er te zien is, wat voor problemen zich voordoen bij bedreiging en behoud. In de statuten staat, dat de stichting dit onder andere dat door het stimuleren van het biologie-onderwijs, het orcjani- seren van excursies, filmvoorstellin gen, lezingen, het voeren van acties ter bescherming van natuurobjecten, de samenwerking met instellingen en per sonen. die hetzelfde of soortgelijk doel dienen Ook maakt de stichting dia's, die vermenigvuldigd worden, en die door de hoofden van de scholen kunnen worden besteld Onder leiding van wethouder De Bruyn werkt men aan de oprichting van een Milieuraad ..In de afgelopen tijd", aldus Erik Maten, „hebben wij ons inge zet voor het moerasterrein aan de Hooglandse dijk. Dat is een deel van de Oude Eem, een gebied dat werd be dreigd. Dat terrein is geïnventariseerd door de N J.N. In de buurt daar kwam water omhoog uit een natuurlijke bron Die buurt was altijd erg schoon School- biologen gebruiken het terrein voor hun excursies Het terrein dient nu een pri ma doel Tussen de Bosweg en de Zandber genlaan ligt een stukje bos. dat is be houden Momenteel zetten we ons in voor de Arkemheenpolder" De S.W.N A is samengesteld uit de vertegenwoordigers van verschillende verenigingen en instellingen: IVN, Nl- VON, KNNV, Openbaar Onderwijs, ACR, OAD. NJN. VVD Milieugroep, RK onderwijs, Protestants Christelijk On derwijs en Plantsoenendienst De Stichting is het contactorgaan voor al deze mensen. Hoe gaat dat in zijn werk? De Stich ting werkt plaatselijk (én provinciaal en landelijk incidenteel) De gemeente Amersfoort voert een milieubeleid, en nodigt de groeperingen uit om mee te denken. De SWNA levert daaraan zijn bijdrage. De SWNA is aangesloten bij de Stichtse Milieufederatie, en denkt provinciaal mee. De SWNA geeft steun of adhesiebetuigingen aan incidentele landelijke acties als bijvoorbeeld mo menteel de strijd om het behoud van de Oostervaarderplassen Het blad ,,De Ratelaar" wordt uitge geven ter ondersteuning aan de hoog ste klassen van de basisscholen. Voor ,,De Ratelaar" werkt men samen met Vincent van Laar van de OAD. De laatste jaren is men voornamelijk thematisch bezig met de artikelen in De Ratelaar" de Gelderse Vallei, de Utrechtse Heuvelrug, de Polders. Er wordt vertelt hóé zo'n gebied tot stand is gekomen Hoe de terreinen gebruikt zijn. Ebbe de Boer in het bijzonder be handelt de historie en de folklore. Een ander thema zijn de seizoenen Wat gebeurt er met dieren en planten in de winter. Hoe reageert de natuur op de winter. Per nummer wordt er eén aspect van zo'n thema behandeld. De naam Ratelaar? De ratelaar is een plant, die rammelt als hij rijp is. Dat 'is dan tevens een waarschuwing. De Ratelaar gaat naar alle scholen Daar voor wordt de SWNA gesubsidieerd, omdat het blad een functie heeft in het onderwijs Op de meeste scholen krij gen de kinderen ,,De Ratelaar" mee naar huis. De ouders lezen het blad ook' Er is een enquête op de scholen gehou den onder de kinderen én de ouders o- ver het blad. en de resultaten waren po sitief Ook buiten de stad bestaat er be langstelling voor het blad De scholen buiten de stad moeten een financiële bijdrage leveren om het blad te ontvan gen. Op 23 januari 1964 startte men met „De Ratelaar", waarvan de initia- tiefname lag bij de Plantsoenendienst (de heer C A.K. van Aelst, Mevrouw A M. Goud, de heren Reinders. Visser en De Boer Ebbe de Boer is de enige, die nu al 17 jaar meewerkt. Practisch in iedere „Ratelaar" heeft hij geschreven Mochten er in Amersfoort groepe ringen of actiegroepen zijn die nog niet bij de S.W.N.A. zijn aangesloten, het zij op veldbiologisch of ander ge bied, dan kunnen zij zich melden bij één van de bestuursleden om zitting te nemen in het bestuur: Mies Baten burg, Schutterhoeflaan 33, Leusden, telefoon 46133. Ebbe de Boer, Johan Karmenhof 16, Amersfoort, telefoon 16828. Erik Maten, Dommeringdreef 195, Utrecht, telefoon 030-623486. ANCO MALI Mensen kunnen nonchalant omgaan met hun omgeving. Vervuiling van plantsoenen hoort daarbij. In de Milieuweek wordt het nutteloze hiervan aangetoond

Leusder Krant | 1981 | | pagina 10