LDe doodsteek voor de Bieshaar" IA/oonwagenschap weer aan het werk Schoolhoofden zien andere schooltijden af van HEFFING HUIS- EN GROFVUIL WORDT MOGELIJK AANGEPAST G. Roetman in Den Haag onderscheiden IDEAALSPAARREKENING le—stl E MIDDENSTAND EN VERKEERSAFREMMENDE MAATREGELEN B. en w. Leusden: Commentaren/ Atcnimjcii RENTE 10i/2%. DE BIEZENKAMP een ideale combinatie tussen hoge rente en directe opvraagbaarheid Crediet-en Effectenbank DINSDAQ 12 ME11981 plaatselijk nieuws in de redaktle) EUSDEN Het realiseren van kee raaf remmende maatregelen bevordering van de verkeersleef- arheld en de veiligheid van de rkeersdeelnemer8 betekent de odsteek voor de Bieshaar. Deze Hing van werkgroeplld Buitenhuis is voldoende voor een nogal heftl- diskussle binnen de werkgroep dden- en kleinbedrijf, vorige week nderdag. De heer Buitenhuis deed n uitspraak naar aanleiding van de Leusden-Zuid gehouden inspraak- ond, waar verkeersafremmende aatregelen werden voorgesteld, ferkeersdrempels", aldus de heer iltenhuls, die daar een volstrekt genstander van bleek tezljn. „Als je Leusden-Zuid verkeersdrempels taf neerleggen, is dat de doodsteek tor de winkels In de Bieshaar". Een nogal boude veronderstelling, aar wethouder Mandemaker dan ok de grootst mogelijke moeite mee id Zeker zonder enige achter- ondinformatie, tekeningen en sug- isties was het volgens de voorzitter jgal onzinnig om hierover te gaan skussiëren Ad Wisman (CDA) erd boos over deze opstelling van voorzitter. „In het algemeen kun- en we best stellen, dat we tegen ergelijke maatregelen zijn als werk- roep midden- en kleinbedrijf" ver- laarde hij met stemverheffing. Voorzitter Mandemaker: „Dat is en open deur intrappen. Met een ergelijke algemene opmerking kun- en we niets doen. Overigens hoort eze diskussie thuis in de commissie )W/RO". Gerrit van Tiel (VVD): „Ik moet Leusden-Zuid met winkelcentrum De Bieshaar. zeggen, dat ik nogal wat moeite heb met een dergelijke ongenuanceerde benadering van het probleem zonder enige kennis van het desbetreffende onderwerp". De heer Wisman vond van niet „Het is gewoon zaak, dat deze werkgroep laat horen, hoe zij er over denkt. Het gaat om onze me ning Die moeten we kenbaar maken Anders kunnen we straks vaststellen, dat de plannen hier niet op tafel zijn geweest en dat we er niets over heb ben kunnen zeggen." Van Tiel: „Jawel, maar de midden stand moet alle belangen afwegen, niet alleen rekening houden met haar eigen belang. De wijze waarop de heer Wisman dit onderwerp nu bena dert is volstrekt zinloos." De heer Klemveid (Achterveld) „De benadering van de heer Wisman gaat ook mij te ver Ik ben tegen verkeersdrempels, maar wil ze daar om nog niet allemaal opruimen. Je zult uit moeten gaan van bepaalde situaties, waarbij je er natuurlijk van uit moet gaan. dat winkelcentra wel steeds goed bereikbaar moeten blij ven en déér zouden we een principi ële uitspraak over kunnen doen. Het is eigenlijk net als bij de Asschatter- weg. Déérover hebben we ons ook uitgesproken en is ons van gemeen tezijde toegezegd, dat voor die weg geen verkeersafremmende maatre gelen zouden worden getroffen om dat anders de toegang naar de Bie- zenkamp zal worden belemmerd Op dat moment brak wethouder Mandemaker de heer Kleinveld af. „Nu gaat ook u gedetailleerd te werk zonder over voldoende gegevens te beschikken. Ook de verkeersveilig heid kan van belang zijn voor de welvaart van een bepaald winkelcen trum". Wisman: „Mijn kernpunt is, dat wij als werkgroep niet gepasseerd willen worden In deze kwesties". Voorzitter Mandemaker stelde hem gerust: „U kunt er van overtuigd zijn, dat ook de mldden8tand8belangen steeds in het oog worden gehouden". jan één onzer medewerkers) LEUSDEN - Het woonwagen- chap, waar ook de gemeente Leus- en in deel neemt gaat haar decen- alisatie-werkzaamheden weer oortzetten. Het bestuur van het foonwagenschap had alle werk- aamheden met betrekking tot de de- entrallsatle van woonwagen- ampjes op 1 oktober 1980 stilge- sgd toen de gemeente Amersfoort Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Marnix Kreiins, Bedien Calkoen .en Caspar van Loo. Verantwoordelijk redakteun Bed Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdag- nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00.uur. Abonnementsgeld: f 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, I 11,80 per kwadaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet hfet geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van I 5,- pet exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto Werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- komblnatie te Barneveld. verplicht werd de Leerdamse familie Tel toe te laten op het Amersfoortse kamp. De minister van Binnenlandse Zaken schrijft nu In een brief aan het woonwagenschap begrip te hebben voor het standpunt van het schap en problemen als deze. ln de toekomst te willen vermijden. Verder komt het ministerie met een aantal concrete toezeggingen. Re den voor het bestuur van het schap om weer aan het werk te gaan. Ook de begeleidingscommissie voor het Leusdense woonwagenkamp zal haar werkzaamheden weer kunnen voortzetten. De kwestie rond de familie Tel lijkt hiermee nagenoeg afgesloten. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken is het eens met het woonwagenschap dat in afwachting van de totstandkoming van voldoende standplaatsen in de regio, in beginsel geen nieuwe woonwagens in de regio toegelaten moeten worden Als woonwagenbewoners een nieu we standplaats willen innemen zullen zij zich van te voren op de hoogte moeten stellen of dit ook werkelijk mogelijk is. Indien een dergelijke standplaats ont breekt, zal de woonwagenbewoner zich bij de betreffende gemeente in moeten laten schrijven als ..standplaatszoeken- de" Voor de familie Tel gaat het ministerie van Binnenlandse Zaken een plaats zoeken buiten de regio van het Amers- foorts woonwagenschap Op langere termijn denkt de minister aan wijziging van de huidige woonwagenwet Het woonwagenschap is gestopt me', het werken aan het totstandkomen van een aantal kleinere kampjes in de regio, ter ontlasting van het grote Amersfoort se kamp. Toen er, als gevolg van dit decentralisatieproces een plaatsje vrij kwam op het Amersfoortse kamp, ver scheen daar de familie Tel met een woonwagen De woonwagen van de fa milie Tel werd met behulp van de politie van het kamp verwijderd en terugge bracht naar Leerdam, vanwaar de fami lie Tel vertrokken was. Omdat er voor de gemeenten geen ..terugneemver- plichting" bestaat kwam de familie Tel weer terug naar Amersfoort Een door de gemeente ingesteld beroep bleek vruchteloos, de familie Tel kon blijven waar ze was, op het Amersfoortse kamp. De zaak liep zo hoog op dat het woonwagenschap stopte met de de- centralisatiewerkzaamheden omdat dit werk geen zin zou hebben als iedereen als gevolg van de decentralisatie vrijko mende plaatsen zonder meer zou kun nen innemen. Ook in de tweede kamer werden vragen over de hele kwestie gesteld. Door de brief van de minister van Binnenlandse zaken lijkt er nu een eind aan de problemen te zijn geko men. De familie Tel krijgt een andere standplaats, in de toekomst moeten standplaatszoekenden" zich eerst goed informeren bij de gemeente van hun keuze en de decentralisatie kan weer doorgaan. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het gemeentebestuur van Leusden is van plan te bekijken of de heffingsregeling voor het ver wijderen van huis- en grofvuil aange past moet worden. Bezien zal wor den of het heffingsbedrag verhoogd of verlaagd moet worden. Als een aanpassing van de regeling nodig blijkt te zijn zal de gemeenteraad zich moeten uitspreken over een ont werpverordening op de heffing en de invordering van de afvalstoffenhef fing en de reinigingsrechten. Het da gelijks bestuur van Leusden kan hiertoe over gaan volgens de Afval stoffenwet uit 1979, die iedere ge meente de mogelijkheid biedt om voor het dekken van de kosten die verbonden zijn aan de verwijdering van huis- en grofvuil een heffing in te stellen. Burgemeester en wethouders laten dit weten in hun voorstel aan de raad om de „Afvalstoffenverordening ge meente Leusden" vast te stellen. De Afvalstoffenwet verplicht iedere ge meente een dergelijke verordening vast te stellen. Dat moet voor 1 oktober van dit jaar gebeurd zijn. Door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is in samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Reinigingsdirecteuren een modelveror dening gemaakt, die door het gemeen tebestuur is toegespitst op de Leusden se situatie. Zo wordt in artikel 12 de mogelijkheid geopend het huishoudelijk afval gescheiden aan te laten bieden B. en w laten weten dat hun streven ge richt zal zijn het apart laten aanbieden van bepaalde categorieën afvalstoffen te bevorderen Zij denken dan aan glas. oud papier-en oud ijzer. Op die manier kan de enorme stroom huisval uit Leus den naar de Afvalverwerking Rijnmond in Rotterdam fors ingedamd worden, dat de gemeente een aanzienlijke be sparing oplevert. De afvoer van een ton huisvuil naar Rotterdam kost Leusden 165 gulden. Als glas, oud papier en oud ijzer apart worden opgehaald, kan de gemeente daar nog iets voor vangen, want dit afval brengt per ton respectie velijk 20, 50 en 40 gulden op B. en w zeggen dat deze bedragen natuurlijk schommelen, maar ze zijn in ieder ge val zo hoog. dat het gescheiden opha len van afval winstgevend is. „Deze winst krijgt extra perspectief tegenover de hoge kosten die de Afvalverwerking Rijnmond berekent voor het verwerken van het afval", aldus het Leusdense ge meentebestuur. LEUSDEN - De Leusdense school hoofden adviseren de diverse schoolbesturen de schooltijden voor het kleuter- en lager onderwijs voor het volgend schooljaar niet te wijzigen. De schoolhoofden zien af van het geven van een advies over andere schooltijden omat naar hun mening de hele discussie hierover een politieke zaak is geworden. De schoolhoofden hebben slechts wil len praten over gewijzigde schooltij den, in de gemeenteraadscommissie voor onderwijszaken, de werkgroep onderwijs en de schoolraad voor het openbaar onderwijs werd echter veel waarde gehecht aan het tot stand ko men van een overblijfregeling. De schoolhoofden vinden dit laat ste een duidelijk politieke zaak en hebben alle schoolbesturen dan ook geschreven dat zij de kwestie rond andere schooltijden niet kunnen op lossen. Bij het openbaar onderwiis en een deel van het R.K. onderwijs biijkt er gro te onvrede te bestaan over de huidige schooltijdenregeling. zo blijkt uit een brief die namens het Leusdens school- hoofdenberaad aan alle schoolbestu ren is geschreven De schoolhoofden adviseren hun besturen dan ook om een commissie in het leven te roepen bestaande uit afgevaardigden van be sturen, oudercommissies, leerkrachten en klaar-over-dienst die een nieuwe re geling tot stand zou moeten brengen Als eventuele oplossing ziet het schoolhoofdenberaad de mogelijkheid om per wijk te komen tot uniforme schooltnden. Hoe dat in de praktijk zou Eigenlijk is het natuurlijk een waanzinnige zaak. Maar zo lang deze krant bestaat - en dat is alweer bijna twaalf jaar- hebben we in onze kolommen aandacht moeten besteden aan de proble men van het winkelcentrum De Blezenkamp. We zullen de hele lijdensweg niet nogmaals op schrift zetten, maar duidelijk is, dat er nog steeds geen einde aan is gekomen. Het is dan ook terecht, dat de werkgroep Mid den- en Kleinbedrijf zo langza merhand genoeg heeft van alle vertragingen en nu daden van het gemeentebestuur wenst te zien, zeker na de grotendeels mislukte rekonstruktie van de verkeersstruktuur in de Biezen- kamp. De Biezenkampers willen niet langer wachten en daar kunnen we inkomen. Het gaat tenslotte om hun brood en het is duidelijk, dat de bereikbaarheid van het centrum met name aan de oost kant allesbehalve ideaal ge noemd kan worden. Het is nu alweer meer dan een jaar gele den, dat leden van allerlei com missies en werkgroepen het fa len van de verkeersstruktuur van de Biezenkamp ter plaatse zijn gaan bekijken. Intussen Is er In feite nog niets konkreets ge beurd, terwijl nu het wachten is op geheel nieuwe ontwikkelin gen, waarbij het verplaatsen van het parkeerterrein van 't Ha- mersveld naar de boomgaard een belangrijke rol speelt. We kunnen ons indenken, dat de gemeente - zoals de wethou der stelde - graag alles in één keer wil afhandelen, maar dat wil niet zeggen dat daarom niet wat meer spoed betracht hoeft te worden en vooral dat er daarom maar niks gezegd hoeft te wor den over de gehele ontwikke ling. Want als door een belang stellende Biezenkamper op de publieke tribune dit punt niet op de agenda was gezet, zou er niet over zijn gepraat. Geen goede zaak voor een gemeente, die openheid betracht. De kwestie van de oostvleugel van de Biezenkamp is al jaren lang een heet hangijzer. De eer ste rekonstruktie heeft daar - ondanks alle fraaie beloften - niets aan veranderd. Het is on der meer de merkwaardige paal tjes-politiek van de gemeente, die de gramschap van de Bie zenkampers heeft opgeroepen, maar daarnaast wenst men dat nu definitief afgedaan wordt met alle problemen rond de oost vleugel en de daarbij behorende parkeerchaos. De oostvleugel moet net als de rest van het cen trum leefbaar en gezellig zijn. Een parkeer-zoekroute achter de Biezenkamp langs is volgens hen dan ook een vereiste. Dat laaste zien we echter niet zo snel gebeuren. Raadslid Van Tiel (VVD) had ook kunnen weten, dat een dergelijke zoekroute op ernstige bezwaren zal stuiten, afgezien nog van de financiële konsekwenties. In de commis sie OW/RO heeft hij uit de mond van zijn eigen fraktlegenoot wet houder Wagenaar kunnen ver nemen, dat een dergelijke zoek route In feite wel vergeten kon worden, omdat de tuinen van de aangrenzende bewoners te dicht bij een eventuele zoekrou te zouden liggen en er zeker be zwaren zouden komen. En de Biezenkampers weten uit erva ring wat dat kan betekenen. Het Is daarom beter om wat dat be treft geen valse hoop te wekken. Wat niet wegneemt, dat de overi ge problemen nu met spoed uit de wereld geholpen moeten worden. Desnoods losgekop peld van de verplaatsing van het parkeerterrein, zoals ook de werkgroep heeft geëist Ook al zal dat dan weer de nodige fi nanciële problemen geven. Een beetje alerter Biezenkamp-be- leid van de gemeentebestuurde ren zou eindelijk op haar plaats zijn. WINKELS EN VERKEER We hebben overigens erg wei nig waardering voor de zeer on genuanceerde wijze, waarop CDA-raadslld Ad Wisman don derdagavond in de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf even tuele verkeersafremmende maatregelen voor Leusden-Zuid benaderde. Zonder over gede tailleerde kennis te beschikken riep hij de werkgroepleden toe, dat zij maar moesten uitspre ken, dat de werkgroep tegen alle verkeersafremmende maatrege len is. Daarbij Inhakend op het geen de heer Buitenhuis al even ongenuanceerd naar voren had gebracht: dat soort maatregelen zijn de doodsteek voor o.m. het winkelcentrum de Bieshaar. Het zijn onbewezen stellingen en wethouder Mandemaker vond het terecht een onzinnige wijze van diskussiëren. Wij kunnen daar nog wat aan toevoegen. De werkgroep Veilig Leusden-Zuid is nu ruim vijf jaar bezig met het voorbereiden van maatregelen, die de verkeersveiligheid van Leusden-Zuid ten goede moe ten komen. Er is - volgens de kortgeleden gelanceerde voor stellen - geen enkele sprake van afsluiten van de toegangswe gen naar Leusden-Zuid, zoals nu werd gesuggereerd. Dat zou op zich onzinnig zijn. Net zo on zinnig om te veronderstellen, dat de werkgroep Veilig Zuid vijf jaar lang bezig is geweest met deze zaak zonder dat daarvoor enige aanleiding zou zijn. Ten slotte vinden wij het nu bepaald van alert middenstands-beleid getuigen als blijkt, dat nu pas - na vijf jaar - In wordt gegaan op het werk van de verkeerswerk- groep in Leusden-Zuid. Daér zou de heer Wisman en de mid denstand van Leusden zich eens in moeten verdiepen. Wil len de middenstanders hun greep blijven behouden op de ontwikkelingen in de gemeente Leusden, zullen ze konstant bo venop alles wat voor hen van belang is moeten zitten. Om niet zoals nu - via ongenuanceerde kreten - achter de markt aan te lopen. Wij hebben er volledig begrip voor, dat middenstan ders in het algemeen weinig vrije tijd hebben om allerlei be langrijke vergaderingen af te lo pen. Misschien dat een bepaal de werkgroep van de gezamen lijke middenstandsverenigin gen die taak op zich kan nemen. Pas dan kunnen onzinnige dis- kussies als donderdagavond over Leusden-Zuid worden ver meden. V. kunnen werken, is een zaak die de in te stellen commissie zou moeten uitzoe ken. In ieder geval biedt het schoolhoof denberaad al het door haar verzamelde materiaal over het probleem' schooltij den ter inzage aan voor de nieuw te vormen werkgroep. Het merendeel van de Leusdense scholen zal, zoals het er nu naar uit ziet, zich houden aan de huidige uniforme schooltijdenregeling. Leusden-Zuid. Achterveld, de gereformeerde basis school en de Montessorischool zullen echter hun huidige, afwijkende regeling voortzetten. De hele discussie over schooltij den en eventuele overblijfregeling Is met de brief van de schoolhoofden aan hun besturen nog lang niet afge lopen. Tijdens de vergadering van de commissie onderwijs bleken de vrouwelijke raadsleden te zijn uitge nodigd voor een bijeenkomst op 27 mei a.s. De uitnodiging was verzon den door de schoolraad voor het openbaar onderwijs. Dit adviesor gaan wil, op die datum met een grote groep belanghebbenden van ge dachten wisselen over het probleem schooltijden en alles wat daar ver band mee houdt. LEUSDEN Op het ministe rie van defensie werd op woens dag 29 april de heer J Roetman uit de Eikenlaan in Leusden on derscheiden Deze onderscheiding ging uit van de ministeries defensie, fi nanciën en justitie. De heer Roetman werd benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nas sau. Minister De Geus reikte de onderscheiding persoonlijk aan de heer Roetman uit. De heer Roetman is direkteur van de bank en financieringsmaat schappij Ons Belang in Amers foort en president van de Raad van Bestuur van de Ons Belang Groep ee De IDEAALSPAARREKENING biedt een hoge rente en uw geld blijft direct beschikbaar. U kunt f 2.000.- per maand vrij opnemen Zonder opzegkosten en zonder opzeg termijn. In december kunt u zelfs f 4.000,- vrij opnemen. Meer opnemen? Ook dat is mogelijk. Nog steeds zonder opzegtermijn; u betaalt echter over het meerdere 1 opnamekosten voor gelden die langer dan 12 maanden op de rekening hebben gestaan 2% opnamekosten voor gelden die korter dan 12 maanden op de rekening hebben gestaan Hoe opnemen? Vanzelfsprekend bent u welkom om per soonlijk uw geld te komen halen. Maar ook: één telefoontje is voldoende om het door u gewenste bedrag dezelfde dag te laten overboeken naar uw bank- of girorekening. Een ideale mogelijkheid voor als u wat ierderjweg woont! Het saldo op uw IDEAALSPAAR REKENING dient minstens f 2.000,- te bedragen. De rente wordt berekend volgens de dagelijkse methode. Wenst u nadere inlichtingen, vraag dan naar onze uitgebreide brochure of bel onze afdeling spaargelden. Wij zullen u graag adviseren. Direct een IDEAALSPAARREKENING openen? Ook deze mogelijkheid hebben wij voor u gecreéerd. Ideaal voor u! U kunt nu een IDEAALSPAARREKENING openen door storting op onze giro nr. 75651 of op onze bankrekening nr. 69.90.00.009. Graag onder vermelding van "openen IDEAALSPAARREKENING". Zeist: Boulevard 1, telefoon 03404-20634

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3