Bond van Algemeer Rijks personeel 50 jaar kela TAPIJTTEGELS VAN PIET VAN HEUGTEN Keramiek, tekeningen, zeefdrukken, etsen en litho's in het Ploeghhuis Ideaal voor huiskamer, kantoor, caravan,etc. 50x50cm - met 5 jaar reeds A£arantie v.a.^9 p.t. CEES BLOM 17.95 m tt: "GOLDEN-HOUSE" Laat de zomer binnen komen maar houdt die vliegen op een veilige afstand. Te verkrijgen bij: SAMEN VERANTWOORDELIJK IS DE LEUZE VAN HET CDA STEM op 26 mei a.s. Lijst 2. Gehoor- beschermer welkooi» - CHA JOU YU TSIN CHAO JOU YU Hessenweg 170, Achterveld,tel. 03425-1943. DONDERDAG 14 ME11981 LEUSDER KRANT 10 AMERSFOORT - „Leden van een grote vakbond zijn niet meer dan een radertje in zo n organisatie. Een kleine bond als de onze kan veel be ter en specifieker de belangen van de leden behartigen. Wij zijn dan ook al vijftig jaar lang een steunpi laar voor het administratief perso neel van het ministerie van Defensie voor zover bij onze bond aangeslo ten". Dat zegt de heer E. A M. Klok. se cretaris van de afdeling Amersfoort van de Bond van Algemeen Rijkspersoneel (BvAR), naar aanleiding van het 50- larig bestaan van deze bond. Op 12 januari 1931 werd deze vak bond. die toen Bond van Burgerperso neel bij de Militaire Diensten (BBMD) werd genoemd, door zeventien ambte naren van het toenmalige Ministerie van Oorlog opgericht Het gekozen be stuur bestond destijds uit drie man te weten voorzitter J. Duik. secretaris F Teusink en penningmeester L Vogel Zij verrichten veel werk om het scha- 'mele ledental snel uit te breiden Met succes, want vier maanden later telde de bond veertig leden en aan het eind van 1931 kon het tweehonderdste lid worden ingeschreven De organisatie bleef groeien tot medio 1940. Toen brak de oorlog uit en de Duitse bezet ters verboden alle vakbondactiviteiten. Op 16 juni werd de draad weer opge pakt. maar de naam werd gewijzigd in Bond van Algemeen Rijkspersoneel. ..Onze organisatie telt op dit moment ruim 1000 leden, van wie er 188 staan ingeschreven bij de afdeling Amers foort". zegt secretaris Klok die in het dagelijks leven waarnemend-hoofd planning is op de legertankwerkplaats in Leusden Zoals het een goede vakbond be taamt, heeft de BvAR vijftig jaar geij verd voor goede arbeidsvoorwaar den voor hun leden. Op ditmoment hebben de de ongelijke salarissen van ambtenaren In dezelfde dienst- kring speciale aandacht, in het be lang van de zaak, die een beetje ge voelig ligt. wil Klok daar liever niets over zeggen. Even terug naar een stukje geschie denis. In 1950 werden de eerste dis trictsvergaderingen gehouden in Arn hem, Breda en Den Haag. Op dit mo ment telt de BvAR veertien afdelingen. Veel heeft de bond te danken aan de heer J A Bouquet, secretaris van de Centrale van Rijkspersoneel. In 1966 werd hij bij besluit van de koningin be noemd tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau. Gelijk een ridder, zo vindt de bond. was hij altijd op pad voor voor al de „kleine" ambtenaar de mens is zichtbaar in het landschap Op één prent is het silhouet van een huis zichtbaar Elders is de vorm van een vruchtboom herkenbaar of doemt een overgroeide olijfboom met een ver vallen muurtje op Maratien de Vries toont witte holle keramische vormen die op velerlei wij zen geplaatst kunnen worden, en die vaak uit meerdere onderdelen be staan. Zodat de vormencompositie ge wijzigd kan worden De vormen zijn ab stract. en doen door hun koele witte tint zeer afstandelijk aan Mathilda Jurrissen laat potloodte keningen zien van oude bomen. Bo men. die zij tegenkwam op haar pad in de zengende hitte van Zuid-Frankrijk Waar plotseling in het helle licht een donkere partij van oude bomen kan verschijnen Bomen in allerlei gedaan ten. heel blond, heel opgetogen weer gegeven in potlood, met een beetje acryl en pastel, soms ingepoetst of in- gewassen. Adine van Houten tenslotte toont een serie levensbomen in keramiek Die ontstonden in het koude voorjaar van 1981In dat voorjaar dat tot nu toe niet wilde doorzetten naar een zomer toe. Adine liet zich inspireren door de groei, die er in het voorjaar in de natuur zit Het ontkiemen, het ontspruiten van nieuw leven Het leven en overleven, de kwetsbare huid. Zij toont in haar keramiekobjekten vormen, die de grond uitkomen, die be loften inhouden Worteltjes, die groeien. Groeikracht die zich open baart in microscopische groei- vormpjes met phallische vormen als symbolen in gekrast Evenals teksten, die haar invielen We zien Ariadne, die door een draad het labyrinth uitkomt het voorjaar is óók zo n uitweg We zien de midzomer nacht. de bleke zon de zwevende ogen. We zien de oerbodem, de dauw druppels. de meiregen. U kunt deze tentoonstelling gaan zien van woensdag tot en met vrijdag van 10.30 tot 16 00 uur Op donder dagavond van 18 00 tot 21 00 uur Op zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur dustriéle doeleinden, worden overal toegepast Maar ze zijn eigenlijk niet aangepast voor gebruik door de kun stenaar Marian Plug laat zich op een fascine rende manier boeien door landschap en natuur Zij neigt naar abstractie Maakt de onderwerpen van haar zeef drukken niet helemaal herkenbaar Er zitten veel betekenissen en zinnebeel dige elementen in haar werk. die zij als het ware door de natuur en het land schap, dat zij uitbeeldt, héén weeft Zo zie ik de rode lijnen op de grond tussen de bomen op de zeefdruk „Bos als levensaders, en de zelfde rode golflijnen tussen de bladeren der bomen als contactlijnen tussen de bo men onderling Verschijningsvormen van het door de grof afgestemde mens niet waarneembare Haar zeefdrukken ademen en veel heid aan begrippen, zijn dan ook heel verschillend Op de zeefdruk met de auto komt rechtsboven een heel don kere, vlakke partij voor Terwijl links bo ven de bol staande boompartijen zijn ingevuld in zes kleuren, wat een boeiend spanningsveld teweeg brengt Links en rechts komen teer getinte en summier afgedrukte huizen voor Heel mooi en zeer bewogen is ook de prent van de zee De druk is een momentopname van de enorm forse beweging van de zee. Het dreigende van de golvenoverslag is vastgelegd. Met kracht wordt het water opgezogen Licht gevende puntjes lopen weg naar de horizon De prent wordt gekarakten- ke tentoonstelling de opbouw van zijn werk zouden kunnen laten zien Jaap Kruyff loopt in het landschap rond. en zóékt. Hij kan niet eerder werken dan wanneer hij een plek ge vonden heeft, waarmee hij zich in vol komen harmonie voelt Hij is geboren op Sumatra, en draagt de herinnering aan de rijke vegetatie van de tropische regenwouden met zich mee Van hem zijn er in het Ploeghhuis litografieen te zien Hij maakt ter plekke een schets, en wijzigt die later, zo dui delijk mogelijk het geluksgevoel dat de harmonie met de natuur hem gaf. op papier vertolkend. Dan verdiept hij het gegeven, en past het natuurlijk motief aan aan het landschap, de rivierbed ding. de bomen. Het visuele beeld wordt grafisch door hem vertaald dichtbij zijn het structuren Stukje voor stukje is opgelost in een structuur Stukje voor stukje wordt het vlak bezet. De grafische intenties geven heel verschillende prenten De invloed van seerd door waterdruppeltjes, tinteling en warmte Dan is er een interessante prent van een den, een heel oude boom in de oksels waarvan varens, een lijsterbes groeien Rechts in de lucht geeft Ma rian Plug het topje van de boom weer In de verte het voetbruggetje, dat over het ravijn naar de plek voert waar de den slaat Rechtsonder is de structuur van de boom opgenomen in de omrin gende atmosfeer Veel is af te zien aan hel wordings proces van de prent Het zet tot denken aan. en laat ruimte aan de eigen ver beelding en interpretatie Het werk van Jaap Kruyff en Jaap Hlllenius heeft een zekere verwant schap Beiden werkten in de ongerepte natuur van Noord-ltalie Het licht speelt een grote rol in het werk van Jaap Hillenius Vegetatieve vormen breken het licht, en daardoor ontstaat een zekere gespannenheid. Een boomstam en een opening doen door de lichtschakeringen een nieuwe vorm ontstaan Jaap Hillenius maakt zijn prenten di rect in de natuur. Hij heeft zijn grafische instrumenten bij zich. en etst ter plekke met de droge naald op de gepolijste koperplaat Hij zet stipjes en haaltjes, en binnen een paar uur ontstaat er een natuurbeeld. De volgende dag zet hij de compositie voort tot deze is voltooid Daarna gaat hij iets verder op. en no teert op dezelfde wijze weer een ander motief Jaap Hillenius geeft met zijn vegela- tievormen aan hoe het licht weerspie gelt. verandert vormt Daarbij maakt hij kleurnotities, hoe de bijpassende kleuren in hel beeld horen, hoe zij een ritme en een compositie vormen De kleurstudies kunnen later samenge voegd worden tot schilderijen bestuderen van steendrukken in Polen. In de latere litho's zijn ook reeds fo tofragmenten verwerkt Een „procé dé". dat in het werk. dat zij nu laat zien. tot volle wasdom is gekomen Het kleinbeeld van eigen foto's wordt ver groot en gerasterd Het raster is van zulke fi|ne gaat|es voorzien, dat Marian Plug verplicht is om met verdunnings- en vertragingsmiddelen te werken Tij dens het drukken draagt zij een masker tegen het effect van de uiterst giftige chemische stoffen In de nagatieven verandert zij zeer veel. En haar zeefdrukken ontstaan door eindeloos veel lagen over elkaar Zeefdrukken zijn ontwikkeld voor in- Op de tentoonstelling in het Ploegh huis zijn een aantal van deze kleura- kwarellen te zien Zij beelden de kleu- renopbouw van het landschap uit, in de middag-, in de ochtenduren. Jaap Hil lenius probeert naar aanleiding van de ze notities naar een synthese te zoe ken Het zou interessant zi|n als terzij- nertijd drogenaaldetsen. akwarellen én olieverfschilderijen in een gezamenlij AMERSFOORT - Een gevarieerde tentoonstelling is tot en met zater dag 30 mei te zien in het Ploeghhuis, Grote Spul 13. Keramiek, droge naaldetsen. tekeningen, litho's en zeefdrukken van een zestal kunste naars. Van Marian Plug kunt u zeefdrukken zien. Heel bijzondere zeefdrukken, waarvan de groei naar het huidige zeer boeiende beeldstadium in de laatste tien jaar heeft plaats gevon den. Marian Plug is van huis uit schilderes. Naast haar olieverfdoe ken drukte zij vanaf 1965 een jaar of zes etsen. Ging daarna over op li tho's en kreeg een beurs voor het Door middel van zo'n prachtige zelfsluitende aluminium hordeur of raamhor. Dit alles ook in bruin gemoffeld. Glas-, verf- en behangspeciaalzaak Hessenweg 230 Achterveld Tel. 03425-1623 4R christen I m democratisch appèl afd. Leusden. Achterveld ALS IEDEREEN EEN BEETJE RECHTS HOUDT, KOMT ER GEEN BOTSING MET LINKS! Optigard gehoor- beschermer, kop telefoonmodel. Voorkomt beschadi ging van het trommelvlies. Lichtgewicht uit voering 155 gram. Bevestiging met buigzame, verstel bare hoofdband. Normale prijs 23,20 Weikoop treffer Achterveld: tel. 03425-1614 Bameveld: tel. 03420-15177 Putten: tel. 03418-2446 Woudenberg: tel. 03498-. 2314. CHINEES-INDISCH RESTAURANT De Biezenkamp 33-Telefoon 033-944499 3831 JA Leusden. Ruime parkeergelegenheid Speciaal aanbevolen: (gebakken inktvis in zoet-zure saus) 15.50 (inktvis met paprika en Tau si-saus 15.50 Koffietijd: koffie met gebak Tevens vlotte athaalservice! slechts 2.50 Hamersvetdseweg 56 Tel 033-941259 Leusden-C. Oe Biezenkamp 7 lel 033-940282 Leusden C. SLUTE Rij EN WIJNHANDEL Leusden C li m 4,-

Leusder Krant | 1981 | | pagina 10