,Nine to five": feministisch drietal zet kantoor op z'n kop en baas gevangen kijk op de film Twee films van Akiro Kurosawa in Amersfoort „The exterminator": hard tegen hard leusfler krant „DERSU UZALA" EN KAGEMUSHA" „A force of one" Chuck Norris 'n nieuwe Bruce Lee? DONDERDAG 14 ME11981 kijk op de film Het heeft wat lang geduurd, maar men schijnt dan eindelijk de ware opvolger van Bru ce Lee gevonden te hebben Chuck Norris en hij is nu in Duo 2 te zien in de kortgeleden ook in Nederland uitgebrachte aktiefilm ..A force of one", waarin Chuck Norris zijn vechtkunsten voor de liefhebbers showt. Dat gebeurt dan in een vrij mager verhaaltje over een klein stadje in Californie. waar de zesvoudige wereldkampioen karate Chuck Norris als Matt Logan de plaatselijke narcotica brigade een handje moet helpen om een eind te maken van de steeds grotere vloed verdoven de middelen, die het stadje binnenkomt Chuck, eh Matt, aarzelt aanvankelijk, want hij heeft wel wat beters te doen dan voor politie man te spelen, maar mede dank zij een char mante vrouwelijke agent (Jennifer O Neil), die hem weet over te halen, komt alles best voor elkaar en slaat Chuck - daarbij alle vecht-trucs gebruikend - de plaatselijke onderwereld de gevangenis in Of Norris met deze film meteen tot de ech te opvolger van Bruce Lee bestempeld kan worden, zal misschien worden betwijfeld door de echte kenners, maar duidelijk is, dat Chuck, mits in een toch wat flitsender ver haal geplaatst, vast nog hoge ogen kan sco ren op het karate-fllmfront, waar sinds de dood van Bruce Lee eigenlijk armoe troef is geweest. oudheden - bood voldoende stof voor een spannend verhaal Dat de regisseur zich soms wat al teveel in de beelden van toeris tisch Egypte heeft verdiept moet men dan maar op de koop toe nemen (Cinema 2) Once upon a time in the west. Men kan er maar niet genoeg van krijgen Van deze film van regisseur Sergio Leone en muziek van Enrico Morricone De kenners noemen dit de beste western ooit gemaakt en gezien de nog steeds grote belangstelling ben je bijna geneigd om dit te geloven. In ieder geval is de film voor de zoveelste maal terug gehaald naar Amersfoort en er blijken op nieuw voldoende liefhebbers te zijn om deze superwestern te blijven prolongeren (Euro 12 jaar. 165 minuten) De sheriff maakt zich kwaad. Bud Spencer samen met het ruimtejongetje H7- 25 (Charlie) tegen boosaardige wezens uit de ruimte Dat wordt - volgens het beproefde recept - een aardig stukje knok-amusement voor |ong en oud. dat spreekt. Bud Spencer heeft wat dat betreft al een behoorlijke solo carrière opgebouwd, nadat hij aanvankelijk samen met Terence Hill voor het nodige vuurwerk zorgde Regisseur Michael Lupo weet ook nu weer prima gebruik te maken van Spencer s fysieke kwaliteiten Maar hoewel het verhaaj nog best aardig is. wordt het toch tijd. dat een nieuwe formule wordt uitgedacht door de respectievelijke scena rioschrijvers (Grand 4 alle leeftijden. 90 minuten) Massa-scène uil Kagemusha" van Akiro Kurosawa „The exterminator' (De uitroeier). 1980 Regie en scenario James Glickenhaus Muziek. Joe Renzetti. Camera. Robert M Baldwin. Produk- tie. Mark Buntzman In de hoofdrollen Christopher George. Samantha Eggar. Robert Ginty. Steve James e a. Cinema 1, 16 jaar 90 minuten. Geweld roept geweld op Dat is eigenlijk de basis van deze door de 31 jarige filmre gisseur James Glickenhaus gemaakte aktie film, waarin een voormalige Vietnam-vete- raan (gespeeld door Robert Ginty) een bloe dige vendetta begint als hij wordt gekonfron- Beeld uit The exterminator van regisseur James Glickenhaus teerd met de misdadige praktijken van de New Yorkse onderwereld Het gebruik van geweld, dat hem in Viet nam legaal was geleerd, brengt hij ook van toepassing in de ..civilisatie van New York. Want voor hem is het opeens duidelijk ge worden de oorlog is niet voorbij Integen deel. terwijl hij in bloed en zweet in naam van Amerika in Vietnam vocht, werden de Ameri kanen volgens hem in de rug aangevallen door de onderwereld, die steeds brutaler werd Met die zienswijze als voornaamste leidraad besluit de Vietnam veteraan om op eigen houtje een eind te maken aan deze praktijken, waardoor zijn beste vrienden de dupe zijn geworden Het wordt een tamelijk harde strijd, waarbij de Vietnamveteraan voor soms gruwelijke strijdmethoden kiest. „The ex terminator'' is niet geschikt voor mensen met zwakke zenuwen, want regisseur Glickenhaus schuwt er niet voor om kei- harde aktie te kombineren met vaak gru welijke horror. Inderdaad: zeker voor kij kers boven 16 jaar. Niet mijn eerste keus. eerlijk gezegd V. ..Dersu Uzala" is van een geheel andere strekking dan ..Kagemusha Kurosawa filmde hiervoor in samenwerking met de Russische filmgigant Mosfilm. die in die pe riode buitenlandse regisseurs aantrok voor opdrachtfilms Kurosawa koos voor een reis verhaal van de Russische schrijver Vladimir Arsenjew. Dersu Uzala" over een romanti sche. maar tevens wetenschappelijke expe ditie naar oost-Siberië. daterend uit 1910. Voor de kenners van Kurosawa is deze film een buitenbeentje, omdat de Japanse regis seur zich met deze film voornamelijk over peinzend bezig houdt met het mysterieuze van het grootse en gevaarlijke natuur als tegenhanger van een binnendringende be schaving. gesymboliseerd in de militaire expeditie-leider kapitein Arsenjew en de sterk met de natuur verbonden woudloper en gids Dersu Uzala Ze worden vrienden (Filmhuis Amersfoort, za t.m dinsdag, 20 15 uur) Bibliografie: Dossier Kurosawa. Skoop 6 - filmagenda Filmagenda voor Amersfoort van donder dag 14 mei t/m woensdag 20 mei 1981 GRAND 033-14632 Grand 1 ..Life of Brian 12 jr Zaterdag, woensdag en zondag 18 30-21 15; overige dagen 13 30-18 30-21 15 Grand 2 ..De spiegel barstte", a I Dagelijks: 13.30-18.30-21 15; zondag 13.30-16.00- 1830-21 15 Grand 3 ..Van 9 tot 5 (nine tot five), a l Dagelijks 13 45-18 45-21 30; zondag 13 45-16 15-18 45-21.30 Grand 4 ..De sheriff maakt zich kwaad a I Dagelijks 14 00-19 00-21 15; zondag 14.00-16 30-19.00-21 45 Grand 5 ..Kagemusha". a l Dagelijks 13 30-20 00 uur GRAND MATINEE ..Dumbo het vliegende olifantje a l Zater dag en woensdag 13 30; zondag 13 30- 16 00 CINEMA 033-18900 Cinema 1 .The exterminator" (de uitroeier). 16 jr. Dagelijks 13 45-18 45-21 30. zondag 13 45-16 15-18.45-21 30 Cinema 2 ..Sphinx", 12 jr. Dagelijks 13.30- 18.30-21 15; zondag 13.30-16 00-18 30- 21.15. EURO 033-33655 Euro ..Once upon a time in the west". 12 jr Za. en wo. 20 00 uur Overige dagen 13.45- 20 00 uur Euro ..De schat van kasteel Candleshoe adv Ift 8 jr Za en wo 13 45 DUO 033-16572 Duo 1 ,,Zo vader, zo zoon", 18 jr Dagelijks 14 15-19.15-21 30; zondag 14 15-16 30- 19.15-21 30 Duo 2 ..Force of one". 16 jr Dagelijks: 14.00-19.00-21.15; zondag 14 00-16.15- 19 00-21.15 DUO NACHTVOORSTELLINGEN Duo 1 ..French blue 18 |r Vrij. en za 24 00 Duo2: ..Thunder and lightning", 16 jr. Vrij en za 23 45 ine to five (Van negen tol vijl) 1980 Regie lm Higgms In de hoofdrollen Jane Fonda Lily -niin Dolly Parton en Dabney Coleman Titel- 'g Dolly Parton Alle Leeltgden Grand 3 Gen- lemmistisch getinte komedie „Van negen tot vijf" naar kantoor. Voor sommige vrouwen, die ook thuis nog het nodige werk te klaren hebben, niet altijd een pretje. Bovendien heb je als vrouw op kantoor altijd te maken met mannen, die neerbuigend op je neerkijken, je als werk ster. bediende, koffiejuffrouw en als het even kan als tweede echt- en bedgenote willen gebruiken. Daarbij komt dat je je als vrouw moet proberen te handhaven in een pure mannenwereld, met een man nen-mentaliteit. Als je wat aan deze „eeu wig" bestaande traditie en werkverhou dingen wilt veranderen, zul je dat rigo- reus aan moeten pakken. Dat is het uit gangspunt van deze door Colin Higgms geregisseerde vrouwen-komedie, waarin de zaken inderdaad op een puur Ameri kaanse wijze worden aangepakt Verrassend is het filmdebuut van de coun- try-zangeres Dolly Parton Was zij als zan geres al befaamd, het lijkt er op. dat we - dank zij haar lekker gekke rol in ,,9 to 5 - haar in de nabije toekomst wel wat vaker in speelfilms zullen tegenkomen Wat dat be treft een frisse wind in Hollywood-land. waar maar al te vaak de belangrijkste vrouwenrol len worden ingenomen door sterren die soms weinig nieuws hebben toe te voegen aan hun spelprestaties en dan ook voorna melijk op hun routine draaien Dat laatste is vooral duidelijk in ..Nine to fiveomdat je in die film Dolly Parton als nieuweling ziet spelen naast een gerouti neerde filmactrice als Jane Fonda Dolly wint ongetwijfeld de show Lily Tomlin. die we o m met enige gêne hebben aanschouwd in de geflopte film ..Mo ment by moment met John Travolta, is in deze film bijzonder goed op dreef en vormt samen met Fonda en Parton een hecht trio dat de mannenwereld een fikse slag toe gaat brengen Toch moeten we ons niet al teveel voor stellen van de feministische saus. die regis seur Higgms over deze typische Amerikaan se komedie heeft gegoten Want zoals vaak in dit soort komedies is het gegeven niet bepaald realistisch te noemen Ga maar na. Drie vrouwen werken - samen mei tientallen anderen - op een groot kantoor ergens op een verdieping van zo n bekende wolken krabber Sleurwerk, dagelijkse routine De leuke karweitjes blijven aan de mannen voorbehouden De baas van het spul (ge speeld door Dabney Coleman) probeert zich op slinkse wijze hogerop te werken ..naar de bovenste verdieping", tracht Dolly Parton te versieren en ziet niets van de voortreffelijke kwaliteiten van zijn rechterhand (Lily Tom lin). Jane Fonda speelt de nieuweling op kantoor, die alles met afgrijzen aanziet en best ,.m" is voor vernieuwing en vooral de- mokratie in deze mannenwereld Het drietal begint samen te zweren en een (on-)- gelukkig toeval brengt de zaak aan het rol len Binnen de kortst mogelijke tijd zit de baas van het kantoor gevangen in zijn eigen huis en wordt op ..zijn kantoor een struktu rele wijziging aangebracht De hoogste prio riteit voor de minderheden wal het perso neelsbeleid betreft, vrouwen zijn niet minder dan de mannen Het kantoor wordt her-inge- richt en verandert van een cleane zaal in een warm-gezellige. erg genoeglijke ruimte, compleet met kinderopvang en wat al niet meer aan fraais En alles loopt pe'fekt heter dan ooit. Het is jammer dat regisseur Higgins juist dét aspekt van de film niet wat meer heeft uitgediept Hij heeft zijn aandacht teveel ver- Scène uit .Van negen tot vijf Te zien in Grand 3 deeld over de sociale én komische elemen ten, waarbij vooral de laatste de overhand hebben gekregen. Logisch, als je een derge lijke film voor een zo groot mogelijk publiek aantrekkelijk wilt houden Humor en aktie met tussen de regels een feministisch uit- roeptekentje, onrealistisch qua verhaal, maar in feite niet zo héél erg ver van de realiteit verwijderd Niettemin is ,,Van negen tot vijf wat mij betreft een aanstekelijke komedie gewor den, waarin prima spel wordt geleverd door Dolly Parton. Jane Fonda en Lily Tomlin. Ze zijn goed aan elkaar gewaagd en het is dui delijk dat ze hun rollen met erg veel plezier hebben gespeeld Dat de film voor alle leeftijden geschikt wordt geacht spreekt vanzelf, maar met een beetje goeie'wil zouden we zeggen: vanaf tien. elf jaar als men de strekking van het verhaal voor het grootste deel ook echt wil begrijpen Hoewel tegenwoordig zelfs de kleuters al schijnen te weten wat feminisme is. V. paarden blijven je bij. want ze spelen een belangrijke rol in deze film over een oorlog tussen Japanse stammen, zich afspelend omstreeks 1570 „Kagemusha" is Japans voor ..een scha duwfiguur In Kurosawa s film speelt zo n Kagemusha een belangrijke rol De grote leider van de Kaï-stam. Shingen Takeda. is vastbesloten de stad Kyoto op zijn vijanden te veroveren Om zijn vijanden de indruk te geven dat hij overal is, maakt hij gebruik van een schaduwfiguur, een Kagemusha Maar zijn jongere broer Nobukado. die de scha duwfiguur moet vertolken, lijkt niet voldoen de op hem Nobukado komt op het spoor van een veroordeelde dief. die werkelijk door kan gaan voor Takeda In ruil voor zijn vrijheid stemt de dief toe de schaduw van de leider te worden Bij een grote strijd wordt Takeda echter dodelijk gewond en sterft. Zijn medestrijders hebben hem voor zijn dood moeten beloven zijn overlijden drie jaar geheim te houden. Zijn dubbelganger moet nu als de echte Ta keda op gaan treden en dat doet hij met ongekend succes en bijzonder geloofwaar dig Totdat hij gewond raakt ..Kagemusha" is een indrukwekkende spektakelfilm over een oorlog, waarin nie mand als winnaar naar voren kan komen „Dersu Uzala'' 1975. Scenario: M Yuri Nagabin en Aklro Kurosawa naar een verhaal van Vladi mir Arseniev. Camera Asakazu Nakai e.a. Mu ziek: Isac Schwalz. In de hoofdrollen: Yurl Salo- min, Maxim Munzuk. Svetrana Danielschenka en anderen 90 minuten Amersfoorts Filmhuis. „A forse of one". 1980. Regie. Paul Aaron. In de hoofdrollen: Chuck Norris. Jennifer O Neil en Ron O'Neil. Duo 2, 16 Jaar. vanaf deze week donderdag In Amers foort in Grand 5 te zien en de Kurosawa- liefhebbers komen wat dat betreft wel aan hun trekken, want In het Amersfoortse Filmhuis is de in 1975 door Kurosawa ge maakte „Dersu Uzala" te zien. „Kagemusha' (De schaduw van een krijgs man). 1979. Regie: Akiro Kurosawa. Scenario Kurosawa en Masato Ide In de hoofdrollen Tatsuya Nakadai (dubbelrol). Tsutomu Yama- zaki. Shuji Otakl en Hideo Murota Muziek Chi nichlro Ikebe Alle leeftijden. Grand 5. 179 mi nuten. ..Kagemusha" werd in Cannes verdeeld ontvangen, maar wel bekroond met de Gou den Palm De meningen over deze groots opgezette spektakelfilm liepen uiteen van „groots, maar zonder inhoud", via „langdra dig en vervelend" tot „schitterend" De aan hangers van die laatste mening zullen dan wel overwegend in de jury hebben gezete- n. Hoe het ook zij, „Kagemusha" wordt be schouwd als een meesterwerk van deze Ja panse regisseur, die vooral befaamd werd door zijn „The seven Sumurai" De film is van een verpletterende schoon heid. Daérover is iedereen het eens Giganti sche massa-scenes vullen het doek regel matig. Met mensen en paarden Vooral de e Fonda. Dolly Parton en Lily Tomlin in ..Van negen tot vnf Hoewel de Japanse regisseur Akiro Ku rosawa In Nederland pas de laatste jaren pas echt bekend werd, werden zijn films in cinefiele kringen al veel eerder ontdekt. Terecht, want Kurosawa wordt be schouwd als eén der grootste cineasten ter wereld. Bekende Amerikaanse regis seurs als George Lucas, Paul Schrader. Alan Pakula, Francis Coppola en anderen beschouwen hem als hun grote leer meester. Dat laatste resulteerde in de met een Gouden Palm in Cannes bekroonde film „Kagemusha, de schaduw van een krijgsman", die met steun van enkele van deze Amerikaanse regisseurs tot stand kwam (Lucas en Coppola). Deze film is Norris. zesvóudig wereldkampioen karate als filmacteur in A force of one James Bond op het witte doek pleegt uit te spoken „The mirror crack'd" met een keur aan bekende sterren is een op sommige momenten ietwat trage verfilming van een Miss Marple-verhaal. waarbi| het accent voornamelijk ligt op de sfeer uit de vijftiger jaren binnen het Hollywood-bedrijf Kim No- vak. Elisabeth Taylor. Rock Hudson en Tony Curtis spelen hun rollen dan ook uit ervaring Een vakkundig gemaakte film zonder echte hoogtepunten. (Grand 2. alle leeftijden. 103 minuten) Sphinx. Regisseur Schaffner heeft, met Lesley-Anne Down in de hoofdrol - een aantrekkelijke avonturenfilm gemaakt, zich afspelend in Egypte Het is altijd al een ge noegen om de knappe Lesley Anne in een speelfilm te zien maar de fraaie beelden van Egypte maken het allemaal nog aantrek kelijker. Het verhaal van „Sphinx" vind ik voor een vlotte avonturenfilm op sommige momenten wat te ingewikkeld (zeker ten aanzien van de lokatiewisselingen), maar saai is het allemaal met. Het gekozen on derwerp - de zwarte markt in Egyptische of Brian. Het team van Monty Pyt- in deze filmsatire het leven van als een parallel van Christus' leven 'et er uiteraard wel eventjes iets anders an het traditionele Bijbelverhaal, maar Ti biedt niettemin tal van aanknopmgs- en. waarbij de filmmakers hun cynische 'ak in specifieke humor verpakken Voor chte liefhebbers van dit soort humor nd 1. 12 jaar. 93 minuten) ie Mirror crack'd (De spiegel barstte), iseur Guy Hamilton staat eigenlijk meer id als de maker van o m enkele Bond- Het is derhalve toch een kleine vergis te denken, dat deze Agatha Christie- Tung ook maar ergens lijkt op hetgeen

Leusder Krant | 1981 | | pagina 13