I Dit najaar moeten huizen worden gebouwd WONINGBOUWPROGRAMMA VOOR ACHTERVELD IS NOG NIET ROND Mogelijk dag-MAVO voor volwassenen in Leusden Rooien/rouwen reageren positief op mogelijkheid dag-MAVO Leusden BOUWBEURS leusder krant: Architecten komen met nieuw plan premie-A Bij voldoende belangstelling Herhalings oefeningen Hartstichting DINSDAG 19 ME11981 plaatselijk nieuws (Van één onzer verslaggevers) ACHTERVELD - Het programma voor de bouw van nieuwe koopwoningen in Achterveld is nog steeds niet rond, hoewel het streven bij de gemeente is om in september of oktober van dit jaar de huizenbouw daar te laten starten. Het probleem waarom nog niet vaststaat hoeveel premiekoopwoningen A en B en geschakelde en/of vrije sectorhuizen gebouwd kunnen worden, is dat door de Vijf Vinger Theorie (VVT) voor Achterveld nog niet precies uitge splitst wie in aanmerking komen voor het kopen van een huis. Door de VVT is de gemeente Leusden aan strenge normen gebonden om mensen toe te laten een huis in Achterveld te kopen. De normen zijn inmiddels op aandrang van het gemeentebestuur door de provincie Utrecht verruimd. Mogelijk worden de VVT-eisen binnenkort nog wat soepeler, waardoor het aantal potentiéle kopers groter kan worden. Op dit moment zijn er 54 gegadigden, die voldoen aan de VVT, voor een nieuw huis in Achterveld Uitgaande van dit aantal zou de verdeling van de woningen als volgt uitzien 24 premie koop A, 10 premiekoop B en 20 gescha kelde en/of vrije sector. ,,Maar". zegt directeur-gemeentewerken M Pais, „door de VVT en door het feit dat de hypotheekrente weer zou kunnen stij gen, waardoor misschien twintig gega digden afvallen, kan de gemeente nu niet het woningbouwprogramma vast stellen. Over enkele weken zal echter toch een keer de knoop doorgehakt moeten worden" PROPAGANDEREN Voor wat betreft de premiekoopwo ningen A is de gemeente duidelijk ge charmeerd van een type huis. ontwor pen door architect ir. Aantjes waarvan Fort Bungalowbouw een aantal heeft gebouwd in Nederhorst den Berg Deze premiekoopwoningen kunnen voor minder dan een ton gebouwd worden (de prijs van het huis is weliswaar exclu sief grond) en zijn binnen vier a vijf maanden klaar Volgens directeur-ge meentewerken Pais is het ontwerp van deze geprefabriceerde huizen flexibel, waardoor op de individuele eisen van de toekomstige kopers ingespeeld kan worden Dat was ook een van de voor waarden die de gemeente had gesteld „Het is echter niet zo, dat de gemeente deze Fort-woningen wil propagande- ren", laat Pais weten Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Marnix Kreijns, Bedien Calkoen en Caspar van Loo. Verantwoordelijk redakteur. Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag. 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00.uur. Abonnementsgeld: f 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, f 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet hfct geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis DE LEUSOER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. Inmiddels heeft de gemeente een an der plan voor premiekoopwoningen A aangeboden gekregen. Vrijdagavond 15 mei, vóór aanvang van de bouw beurs heeft namelijk de Achtervelds- Leusdense aannemerscombinatie Bouwmeester/Middelaar/Schoonder- beek een ontwerp van de architecten Willem van Eys en Ivar Hopstaken aan wethouder J. Wagenaar, directeur-ge meentewerken Pais en bouwcoördina- tor voor Achterveld J. Upperman voor geschoteld. De architecten. ..Wethouder Wagenaar was zeer enthousiast over het initiatief van de plaatselijke aannemers, vooral vanwege het feit dat uitvoering van het plan door de Leusdense ondernemers gunstig is voor de werkgelegenheid in de gemeente" Volgens Van Eys, die in Leusden woont, en Hopstaken waren zowel de wethouder als de directeur gemeentewerken in eerste instantie niet gecharmeerd van het platte-afge- schuinde dak in het ontwerp ..Maar door het zeer korte tijdsbestek waarin we het plan konden aanbieden, hadden we geen gelegenheid om uitgebreid op de voordelen van het plan in te gaan", aldus de beide architecten UITGANGSPUNTEN Bij het maken van het ontwerp hadden Van Eys en Hopstaken zich vier uitgangspunten gesteld: a) een optimale verhouding tussen bruik baar oppervlak en inhoud van de wo ning, b) een technische hoogwaar digheid waardoor lage onderhouds kosten, een laag energieverbruik, een lange levensduur en weinig ge luidsoverlast ontstaan, c) een vorm geving van deze tijd met veel varia tiemogelijkheden en d) een goedko pe bouw (maximaal 70.000 gulden). Het ontworpen huis bestaat uit een ruime hal met garderobe, toilet en trap in het middengebied (voorkomt overlast voor de buren) en verder uit een ruime woonkamer/keuken van veertig vierkante meter, drie grote slaapkamers, een badkamer, cv- ruimte en een berging. De woning is ook voorzien van een buitenberging. De architecten vinden: „In vergelij king met andere premiekoopwonin gen A heeft ons type huis zo n 10 tot 15 vierkante meter meer bruikbaar oppervlak. Dit komt mede door de afgeschuinde platte daken". De binnenmuren in het woningont werp zijn uitgevoerd in rode steen die gevoegd in het zicht blijft De vloeren van de begane grond en de verdiepin gen én het dak zijn van gasbeton, waar door een goede isolatie ontstaat De buitenpuien zijn ontworpen in hardhout met onderhoudsvrije puivullingen, die zwaar geïsoleerd zijn (tot 120 mm). De twee architecten hebben ook nog mo gelijkheden gevonden om de woningen enige extra luxe te geven door middel van een verlaagd plafond in de woonka mer en een rookkanaal waarop binnen voorgevel zijgevel zijgevel och tergevel Zo ziet het ontwerp van beide architecten voor een premiekoopwoning A in Achterveld er uit. een open-haard kan worden aangeslo ten en die buiten voor de barbecue ge bruikt kan worden. Met de grond mee gerekend zou dit type woning circa 115.000 gulden moeten kosten VERTRAGING Directeur-gemeentewerken Pais zegt over het ontwerp: ,,lk heb het niet goed- of afgekeurd De jongens zullen echter een nieuw plan moeten maken, omdat de platte daken van hun woning ontwerp niet passen in het beeld van Achterveld Uiterlijk in juni zal een ander plan bij ons in bezit moeten zijn Of het gemeentebestuur zal dienen te beslis sen dat in het belang van de Achterveld- se aannemers het woningbouwpro gramma voor Achterveld vertraagd moet worden". De architecten Van Eys en Hopsta ken willen nu afwachten wat de reac tie van het publiek op hun ontwerp is. Vooralsnog zijn ze niet van plan een aangepast ontwerp te maken. Maar het staat de Achtervelds-Leusdense aannemerscombinatie vrij een ande re architect in de arm te nemen. LEUSDEN - Bij de behandeling van de begroting voor 1981, is door enkele raadsleden ge vraagd de mogelijkheden voor het vestigen van een dagmavo voor volwassenen in Leusden te onderzoeken. Inmiddels heeft dat onderzoek plaatsgevonden, met als resultaat dat bij voldoen de belangstelling de avondscho lengemeenschap Amersfoort be reid is een dagmavo in Leusden te starten. De dagmavo voor volwassenen is een school die zowel aan vrouwen als aan mannen de mogelijkheid biedt het officiële mavo-4 diploma in 3 jaar te be halen. Met het mavo-4 diploma is men toelaatbaar op de havo, tot sommige scholen voor middelbaar beroepson derwijs en tot sommige beroepsoplei dingen Wanneer de studie gericht is oo het be- naien van een diploma dient men in 6 vakken te studeren. Studeert men in minder dan 6 vakken, dus in 12,3,4 of 5 vakken, dan kan men een certificaat behalen. Certificaten voor 6 vakken, waaronder Nederlands en een moder ne vreemde taal, geven recht op een diploma. NIET MEER LEERPLICHTIG Tot de dagmavo kunnen worden toe gelaten personen die niet meer leer plichtig zijn De pariéle leerplicht kan op de dagmavo worden vervuld Wanneer men tot de dagmavo voor vol wassenen is toegelaten, is men ook toegelaten tot de avondmavo in Amers foort. Kan men door bepaalde omstan digheden de lessen niet meer overdag volgen dan bestaat de mogelijkheid de studie aan de avondmavo door te zet ten De leerlingen van de Dagmavo voor Volwassenen die rechtstreeks voor een diploma willen studeren, ontvangen les in 6 vakken en doen in 6 vakken exa men voor het diploma Mavo-4. Men kan kiezen uit de volgende examen vakkenpakketten A en B A (talenpakket) Nederlands, Frans, Duits, Engels, Geschiedenis en Aard rijkskunde. B (handelspakket): Nederlands, Duits. Engels, Geschiedenis, Aardrijkskunde en Handelskennis. Het vak Handelskennis omvat han- delsrekenen, boekhouden en kennis van het economisch leven. Wil men voor een certificaat studeren (deelstudie) dan kan men uit eén exa menvakkenpakket, A of B, 12, 3. 4 of 5 vakken kiezen. Men kan gedeeltelijk aan de Dagmavo voor Volwassenen en gedeeltelijk aan de Avondmavo, waar ook vakken als wiskunde, natuurkunde, scheikunde en biologie worden gegeven, studeren De lessen worden gegeven op maan dag-, dinsdag-, donderdag- en vrijdag morgen van ongeveer 9 tot ongeveer 12 uur. De vakanties vallen over het alge meen samen met de schoolvakanties voor het voortgezet onderwijs. KOSTEN De kosten voor het volgen van de Dagmavo voor Volwassenen bedragen per cursusjaar 25 - als bijdrage aan het schoolfonds en 45,- lesgeld wan neer men 1 t/m 4 lessen per week volgt en 80,- wanneer men per week 5 of meer lessen volgt. Wanneer men meent in aanmerking te komen voor een studietoelage, kan men zich wenden tot de afdeling onder wijs. Telefoon 941247 toestel 148. De Avondscholengemeenschap heeft gesteld dat de Dagmavo in Leusden kan starten wanneer zich tenminste 25 leerlingen voor ieder vak aanmelden. Daarom heeft het college van burge meester en wethouders besloten don derdag 21 mei een advertentie in de plaatselijke kranten te plaatsen met een aanmeldingscoupon om zodoende de belangstelling te peilen. Deze bon dient vóór 4 juni ingeleverd te worden bij de afdeling onderwijs van de gemeente, Hamersveldseweg 2, tele foon 941247 toestel 148 Bij deze afde ling kunt u okok terecht met vragen over de Dagmavo LEUSDEN Woensdagavond 13 mei kwamen de Rooie Vrouwen bij een In „de TH", met als voornaamste punt op de agenda „bezigzijn met de ervaringen van het Born-weekend". Tegen alle verwachtingen In ging een groot deel van de avond al voorbij met het doornemen van de medede lingen. De groep Rooie Vrouwen zweeg ver baasd toen één van hen Ineke Janssen met de mededeling kwam dat Leusden binnenkort waarschijn lijk een dagmavo rijker is. Dit had zij te horen gekregen van wethouder van Woudenberg, nadat zij al met diverse mensen waaronder Eve lien Blom wat informele gesprek ken had gevoerd over dit onderwerp. De heer van Woudenberg had haar verteld dat een oproep tot inschrij ving deze week In de krant geplaatst zou worden. Jitty Wardekker sprak dit waarschijnlijk het meest aan. Zij vroeg tijdens deze vergadering na melijk om een opvolgster binnen het PvdA-bestuur omdat zij zich al heeft laten inschrijven voor een mavo-op- leiding in Amersfoort. Men reageerde wel positief op deze nieuwe ontwikkeling, maar men vroeg zich wel af hoe dit nu zo snel geregeld kon zijn. Andere opleidin gen hebben de inschrijvingstermijn al een paar weken geleden gesloten en daardoor zullen veel Leusdense vrouwen die deze opleiding willen volgen al bij andere scholen inge schreven staan De kans is dus aan wezig dat de Leusdense opleiding niet kan starten, wegens een tekort aan leerlingen De Rooie Vrouwen realiseren zich heel goed dat men dan te horen kan krijgen, dat er schijnbaar toch geen behoefte was aan deze opleiding en willen dan ook alles doen om dit te voorkomen Eventueel zou ook de Vrouwenraad tussentijds bijeen moeten komen, opperde men. BINNENHOF-BLOKKADE In navolging van de Rooie Vrou wen in De Bilt zullen ook de Leusden se Rooie Vrouwen een brief sturen naar burgemeester en wethouders en overige leden van de gemeenteraad van Den Haag waarin zij het optreden van de politie tegenover de vrouwen die op 28 april het Binnenhof blok keerden, bekritiseren Een aantal vrouwen vond echter dat ook het optreden van de demonstrerende vrouwen zwakke punten vertoonden men had geen vergunning aange vraagd omdat men wist dat men voor een blokkade onmogelijk een vergunning kon krijgen en sommi gen hadden moeite met de houding van een aantal radikale vrouwen tij dens de blokkade ledereen vond echter dat de brief geschreven moest worden. Verder nadert de emancipatienota van de Rooie Vrouwen de voltooiing Men is van plan deze nota aan te bieden aan het gemeentebestuur, maar voor het zover is duurt het nog wel even want eerst moet deze nota nog binnen de groep uitvoerig beke ken worden KRAAM Aan het hoogdpunt van de avond kwam men niet meer toe in dezin van het bespreken van de ervaringen van het Bornweekend. Wel wendde men de opgedane ervaringen aan bij het inrichten van een politieke stand vanuit de diverse werkgroepen ging men aan de slag met papier en schaar e.d. om materiaal voor de kraam sa men te stellen. Dit bezigzijn dat eindigde met het uitbeelden van een situatie waarin de werkresultaten ge bundeld werd vormde een ontspan nen afsluiting van deze avond LEUSDEN - De afdeling Leusden van de Hartstichting houdt woensdag 20 mei in ,,De Til" herhalingsoefenin gen voor de deelnemers van de reani- matiecursussen, die de afgelopen jaren zijn geweest De herhalingsoefeningen duren van 20 00 tot 22.00 uur De entree bedraagt een rijksdaalder. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Volgens de organisa toren is de bouwbeurs, die donder dagavond en vrijdag werd gehouden, geslaagd te noemen. Naar schatting 200 mensen hebben een bezoek ge bracht aan het gebouw van Pon's Automobielhandel, waar deze bouw- informatiemarkt plaatsvond. Aan de beurs nam behalve de ge meente een groot aantal Leusdense architecten, aannemers, banken, ma kelaars en fabrikanten van plaatselijk toegepaste bouwsystemen deel Be zoekers konden bij hen terecht met bouw- of verbouwplannen en voor informatie over het ontwerpen, finan cieren en verkopen van woningen. Over ongeveer drie maanden zullen allen, die hebben deelgenomen aan de bouwbeurs, rond de tafel gaan zitten om de resultaten en het effect van deze manifestatie te bepraten Dan zal ook bekeken worden of een dergelijke beurs nog eens gehouden moet worden Donderdagavond kregen de gega digden voor een (geschakelde) vrije sector kavel in de toekomstige wijken Munnikhove en Bosveld van wethou der J Wagenaar en directeur ge meentewerken M Pais de nodige informatie De wethouder hield in zijn praatje meteen een warm pleidooi voor het inschakelen van Leusdense makelaars, aannemers, architecten en banken bij het bouwen van een woning in Munnikhove en Bosveld. Pais deelde mee, dat de kavels als volgt zijn verdeeld 10% voor werkne mers van plaatselijke bedrijven, 10% voor mensen uit de regio en 80% voor de inwoners van Leusden, mits vol daan wordt aan de Vijf Vinger The orie (VVT). Pais zei. dat wanneer niet helemaal voldaan wordt aan die VVT de gemeente wel probeert er een mouw aan te passen. j

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3