Jeugdraad sprak met 3estuurslid „De Geut" Leusdense vrouwen tegen kernwapens Taxi uitgebrand .eusden welkom bij ipen dagen Scouting Blijhot informeert morgen haar leden Planadvies groep vergadert op 20 mei plaatselijk nieuws die veel leden van de Jeugdraad graag naar boven zagen komen Aan die knelpunten besteedt men de ver gadering van 18 juni a s. Wegens tijdgebrek moest ook het verslag van de kadertraining komen te vervallen Hoe verassend de verga deringen van de Jeugdraad kunnen zijn, bewees de heer Cloosterman die als voorzitter de vergadering sloot en zonder te heropenen aan de rond vraag begon Niemand reageerde hier vreemd op en dit feit werd tijdens de rondvraag dan ook niet aan de orde gesteld LEUSDEN Donderdagavond 4 mei vergaderde het algemeen estuur van de Jeugdraad in de leine zaal van „de Blijhof". De iskussie over de funktie en ruktuur van de Jeugdraad ond op het programma, evenals en verslag van het onlangs ge- ouden gesprek met de initiatief- roep. Eindelijk kon de Jeugd- lad een lid van de initiatiefgroep ?rwelkomen tijdens de vergade- ng: de heer Boerma woonde als jrvanger van de heer Defares eze vergadering bij. De heer oerma zit in de technische orga- satie van Stichting „de Geut", ij is penningmeester van deze ganisatie. „De Geut" heeft zijn _Jaam te danken aan het feit dat et dit woord de plaats van de euken op de bouwtekeningen en deze oude boerderij wordt langeduid. Bij het onlangs ge- ouden gesprek met de Jeug- raad waren de heren Boerma en ertens namens „de Geut" aan- ezig. GEN INITIATIEF In het bestuur van ,,de Geut" heb- in 7 mensen zitting Sinds juli vorig ar zijn er geen kontakten geweest et de jeugdraad. heer Boerma vertelde dat de chting nog geen vast beleid op pier heeft. Het enige wat men nu or ogen heeft is de inbreng van het ndige bestuur enigszins op de ach- rgrond te houden. Men wil het initi- ief bij de jongeren laten en het daar ik weer oppakken Men streeft er n ook naar om jongeren in het stuur op te nemen, eventueel be- üeidt door de heer Defares Hgens de heer Boerma is de be- epskracht, de heer van Es van harte ïlkom in ,,de Geut" Deze heeft erigens zelf al het initiatief geno- ïn en is al een keer gaan kijken De er van Es was niet aanwezig bij het Hangs gehouden gesprek, waarbij >k de rol van de beroepskracht ter sprake kwam Dit was de heer Boer ma nog steeds niet duidelijk „De Jeugdraad is een adviserend orgaan", legde de heer Cloosterman uit. „Pim's (van Es') funktie is daarom ook adviserend". Hierop stelde de heer Boerma dat men dus ook kon samenwerken met de andere jonge renorganisaties ook waar het om raadpleging ging Hij vond dat men niet te afhankelijk moet worden van de beroepskracht omdat er dan spra ke zou zijn van een foute konstruktie. Dit waren de anderen met hem eens De leden van de Jeugdraad keerden weer terug naar het eigen initiatief van de jonderen waar men in ,,de Geut" de nadruk op wil leggen. Men wil zich richten op jongeren tussen de 12 en 20 jaar. De overige leden stelden de heer Boerma wel de vraag hoe men zich dat eigen initiatief van de jeugd voor stelt ,,Als een groep jongeren bin nenkomt die de boel in elkaar wil timmeren, laten jullie dat dan ook toe?" vroeg de heer van Es De heer Boerma antwoordde opnieuw dat men nog geen vast beleid had, maar dit soort aktiviteiten zou men zeker niet toelaten Het feit dat men nog niet zozeer bezig is met een vast aktiviteitenplan iets waarop enkele Jeugdraadleden aandrongen in ver band met subsidie werd misschien wel veroorzaakt door het vele werk dat men nu nog heeft aan de verbou wing, aldus de heer Boerma ,,Het belangrijkste punt is dat het ding open kan Ons doel op kortere ter mijn is de akkommodatie die we heb ben toegewezen gekregen bruikbaar te maken" Aan „de Kelder" is vanuit ,,de Geut" bewust nog geen aan dacht besteed De rol van Soccle in verband met de akkommodatie van ..de Geut" bleek voor iedereen enigs zins onduidelijk te zijn. ook voor de gemeenteafgevaardigde M Pellik- aan, die beloofde hier volgende keer op terug te komen. BELEID Vervolgens ging men over tot het bespreken van de funktie en struk- tuur van de Jeugdraad Had men tijdens een vorige vergadering al zijn of haar visie op de Jeugdraad weer gegeven, ditmaal kregen ..achterblij vers" de kans om alsnog hun visie in te vullen en met de hele groep de doelstellingen en de taken van de Jeugdraad te beschrijven, ieder naar zijn eigen mening. De doelen bleken te zijn - Samen zicht krijgen op het jeugd- en jongerenwerk Leusden Wat gebeurt er. wat gebeurt er niet? Vandaar gezamenlijke invloed uit oefenen op jeugd- en jongerenbe leid. - Plaats van samenkomst voor de jongerenorganisatie, voor erva ringsuitwisseling en onderlinge beleidsafstemming - Ondersteunend werken voor ver betering van bestaand werk bij voorbeeld vormingswerk, welk met doelstellingen, motiveren voor invloed op de samenleving - Begeleiden van jongerengroepen - Ondersteuden van nieuwe initi atieven LEUSDEN Iedere vereniging of organisatie heeft tegenwoordig te kampen met een nijpend tekort aan medewerkers die zich belangeloos willen inzetten om de zaak draaiende te houden. Zo ook speel- en rekre- atievereniging Blijhof. Ogenschijn lijk draait deze vereniging goed en zeer aktief, ware het niet dat de be stuursleden het vele werk bijna niet meer aankunnen. - Zorgdragen voor het optimaal funktióneren van het jeugd- en jongerenwerk Leusden. De taken die per kaartje op deze doelen werden geprojekteerd door alle leden bleken per doel te overlap pen maarook verschillende doelen te kunnen dienen Vervolgens probeerde men te komen tot een beleidsplan. Dit was voor de Jeugdraad geen gemakkelijke opga ve Nadat iedereen zijn of haar zegje gezegd had over het verschil tussen het woord aspekt en het woord krite- rium, het gewicht dat al dan niet aan deze woorden verbonden was en men voldoende van overtuigd was dat de een begreep wat voor beteke nis door de ander aan de woorden werd toegekend was er flink wat tijd verstreken Met kwam toen vrij snel met het volgende beeld op tafel Een inventa risatie die is voortgekomen uit de beschrijving van de aspekten van het jeugd- en jongerenwerk vormt samen met een visie op het jeugd- en jonge renwerk een aanzet tot het beleid van de jeugdraad KNELPUNTEN De volgende stap zou dan moeten zijn het onder de aandacht brengen van bevolking, organisatie en politie ke partijen Dit zou via de pers moe ten gebeuren en men zou plannen kunnen indienen bij het gemeentebe stuur Daarna ontaardde de diskussie in een weinig interessante, langdra dige bespreking van de knelpunten Blijhof kan onderscheiden worden in enerzijds peuterspeelzalen en an derzijds de aktiviteiten voor de jeugd Beide afdelingen worden gerund door aktieve commissies, die ieder nog aangevuld kunnen worden met nieuwe mensen Ook zou het bestuur in de zeer nabije toekomst graag een redaktiecommissie van de grond zien komen In het bestuur zelf zijn ook een aantal vakante plaatsen De vereni ging heeft dringend behoefte aan handige en technische mensen die hand- en spandiensten willen verle nen bij het onderhoud van het vereni gingsgebouw Blijhof doet een beroep op al haar leden die. naast hun financiële steun (contributie), daadwerkelijk willen helpen het werk dat ten goede komt aan hun kinderen door te laten gaan Iedereen is van harte welkom, woensdag 20 mei. De avond, aan vang 20 00 uur. zal ingeleid worden met de film ..Blijhof, toen en nu" 't Adres is Ansfriduslaan 49 Een beeld van de verhuizing van Scouting vorig jaar jesorganisaties De Nederlandse Padvinders Vereniging (NPV) en de Katholieke Verkenners" aan de jon genskant en aan de meisjeskant het Nederlands Padvindsters Gilde (NPG) en de Nederlandse Gidsenbe- weging (NG) De drie eerstgenoem de organisaties hadden hun landelijk kantoor in Den Haag, de Gidsen had den het landelijk bureau in Utrecht. In 1968 gingen de vier organisaties samenwerken binnen een federatie Het jaar daarop werd door de federa tie het besluit genomen om te komen tot één landelijk bureau. Tot een definitieve vorm van samenwerking kwam het echter pas jaren later Op 25 november 1972 kwam een volledi ge fusie tot stand, waarna er pas echt sprake was van één organisatie: Scouting Nederland In oktober 1973 werd het eerste landelijk bureau van de nieuwe orga nisatie in gebruik genomen in Amers foort. Na verloop van tijd werd dit kantoor te klein bevonoen en ging men uitkijken naar een geschikte plaats voor een nieuwe huisvesting Deze plaats werd uiteindelijk gevon den in Leusden Naast elke Inwoner van Leusden is ook elk kaderlid van Scouting Neder land tijdens de open dagen van harte welkom. Of er veel leden gebruik maken van de uitnodiging is niet bekend, In ieder geval staan de me dewerkers van het landelijk bureau aan de Larikslaan vrijdag en zaterdag klaar om grote groepen mensen te ontvangen. Al eerder in deze krant is melding gemaakt van de acties tegen kernbe wapening vanuit Leusden en Amers foort. Op 23 meizullen 48 militairen en 48 Leusdense vrouwen naar aanleiding van een vredesdiscussie naar de vliegbasis Soesterberg gaan. Waar de vrouwen de volgende verklaring zullen afgeven Vrouwen, die aan deze vredesactie willen meedoen en die het getal 48 willen helpen volmaken kunnen zich melden bij: Ted Jansen. Karper 9, telefoon 940169 Ria Abbring, Pr Cluistinalaan 7. tele foon 9420471 VERKLARING Als vrouwen kiezen wij voor vrede zonder kernwapens en andere wa pens Als vrouwen protesteren wij tegen kernwapens.omdat wij denken dat de wereld onleefbaar wordt. Als vrouwen willen wij niet langer dat volkeren vijandbeelden van el kaar opgedrongen krijgen. Als vrouwen zeggen wij dat wij niet langer bereid zijn miljarden te beste den aan totale vernietigingswapens, waar een groot deel van de wereld in deerniswekkende omstandigheden leeft. Daarom zeggen wij Wij willen geen kernwapens bezitten omdat 1 Het hebben van kernwapens in houdt dat men bereid is ze te gebrui ken. Het hebben van kernwapens ook inhoudt het risico dat ze per ongeluk, door misverstand, misrekening of misbruik worden ingezet. 2 Het afschrikkingssysteem op de de duur geen veiligheid brengt. Een oorlog gevoerd met kernwapens zul len weinigen overleven. 3 Wij vrouwen vinden, dat men niet abstract moet praten over kernwa pens en het lijden dat ze aanrichten. Kernwapens vernielen, verminken en doden mensen op grote schaal. Vrouwen schenken tot in de derde generatie leven aan verminkte kinde ren. Het lijden plant zich voort. 4 Wij vrouwen ons niet kunnen indenken, dat er vrouwen, mannen, gezinnen zijn, die zo'n oorlog willen Ook niet bij degene die wordt voor gehouden als 'de vijand' Verschillen in politieke en economische opvat tingen maken volkeren nog niet tot 'vijand' 5 Te veel geld, grondstoffen en talenten van wetenschappers wor den misbruikt voor bewapening Die kunnen beter besteed worden aan opvoeding, ontwikkelingshulpen ge zondheidszorg 6. Wij vrouwen niet meer wensen, dat werkgelegenheid en winst argu menten zijn geworden om een grote defensie-industrie in stand te hou den. LEUSDEN De planadviesgroep vergadert woensdag 20 mei vanaf 19.30 uur in het gemeentelijk exposi tiecentrum aan de Zwarteweg. De agenda ziet er als volgt uit: 1. Opening 2. Verslag vergadering van 15 april 1981 3. Mededelingen 4 Prioriteitstelling Sektor Amateu ristische Kunstbeoefening en ver der. 5. Kandidaten vervangers 6. Rondvraag (van eén onzer verslaggevers) LEUSDEN - Op de Bavoortseweg in Leusden is zondagmorgen omstreeks 10.00 uur een taxi volledig uitgebrand. Het vuur Is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in de bedrading van de wagen. Er was heel even lichte paniek bij de omstanders, omdat de auto. van een inwoner van Amersfoort, was uitgerust met een LPG-tank. Maar omdat deze gastank was voorzien van een veiligheidsventiel, waardoor de LPG langzaam kon wegvloeien, ontstond er geen ontploffingsgevaar. De brandweer van Leusden kon niet voorkomen, dat de taxi volkomen werd verwoest. DINSDAG 19 ME11981 (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN Op vrijdagavond 22 mei van 19.00 tot 21.30 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur is het landelijk bureau van Scouting Nederland voor alle Leusdenaren vrij toegankelijk. Op deze dagen kan iedereen zien wat er op het adres Larikslaan 5 gebeurt, In het bureau van Neerlands grootste en snelst groeiende jeugdorganisa tie. Ook kan men van de gelegenheid gebruik maken om het op 18 oktober van het vorig jaar geopende gebouw te bezichtigen. Met het scoutingwerk van vandaag en gisteren kan men kennismaken aan de hand van per manente diaseries, een tentoonstel ling van het scouting-museum, een tentenshow etcetera. Het landelijk bureau van Scouting Nederland is nu al weer bijna een jaar in Leusden gevestigd In juli werd het gebouw aan de Larikslaan door de 65 medewerkers in gebruik genomen nadat men in twee dagen tijd ver huisd was van de Amersfoortse Hen drik van Viandenstraat/hoek Stads- ring naar de huidige plaats De buren" van het scoutingbureau, bedrijven en instituten op het werk- gelegenheidsterrein Princenhof wer den in augustus op de borrel ge vraagd om een kijkje in het gebouw te nemen. De officiële opening vond echter pas plaats op 18 oktober. Wat moest uitgroeien tot een groots Leusdens kinderfeest mislukte ech ter ten dele Het was op de bewuste dag koud. regenachtig en winderig, de belangstelling viel dan ook erg tegen Opdeopeningsdagzelfwaser voor belangstellenden geen gelegen heid om het gebouw te bezichtigen, de ruimte was zelfs haast te klein om alle genodigden een plaatsje te ge ven. BELOFTE Al tijdens de bouw van het landelijk bureau had de direkteur, de heer P. H Beke aangekondigd dat er zeker een ,,open dag", zou komen voor alJe Leusdenaren. Deze belofte wordt nu dus ingelost. ledereen die het gebouw binnen komt, krijgt een boekje in de hand gedrukt waarin een routebeschrij ving door het hele pand is opgeno men In het boekje is informatie op genomen over wat er zoal in elke kamer gebeurt Alle afdelingen van het landelijk bu reau zullen voor het publiek toegan kelijk zijn, ook wordt er op de rpeeste afdelingen gewoon doorgewerkt en zullen er mensen aanwezig zijn die een deskundige uitleg over de gang van zaken kunnen geven De huisdrukkerij zal tijdens de open dagen gewoon doordraaien, terwijl men ook de computer van Scouting Nederland aan het werk kan zien In deze computer is onder meer het hele ledenbestand van scouting opgeno men In het fraaie gebouw van scouting is ook een soort postorderbedrijf ge vestigd, met de naam „Scout Shop". Deze scoutingwinkel heeft een as sortiment van zo'n 1500 artikelen, allen toegespitst op het specifieke scoutingwerk. Het bedrijf is vooral gespecialiseerd in kampeerartikelen voor het primi tief kamperen. Het publiek kan een goede indruk krijgen van het tentenassortiment van de scout-shop. Tijdens de open dagen wordt er op het terrein rond het bureau een tenten-show gehou den. KLANKBEELDEN Wat het scouting-van-vandaag te bieden heeft aan de Nederlandse jeugd kunnen bezoekers van het bu reau zien en horen aan de hand van een aantal diaklankbeelden over de zee-, land- en luchtverkennerij. Op dit ogenblik spelen in Nederland bijna 115.000 jongens en meisjes sa men met de begeleidende kaderle den het „spel van verkennen" Dit aantal groeit de laatste jaren elk jaar met zo'n 5 a 10%. Een beetje tegen de verdrukking in zou men haast zeg gen, omdat het geboortecijfer in Ne derland al lange tijd dalende is Het aantal scoutingleden in Neder land is echter niets als men het verge lijkt met het aantal scoutingleden in de hele wereld In ruim 100 landen zijn ruim 24 mil joen leden aangesloten bij hun landelijke organisatie, die op haar beurt lid is van één van de twee wereldbureaus (één voor de jongens en één voor de meisjes) Overigens kan men aan de hand van postzegels, welke in het landelijk bureau van scouting Nederland zijn tentoonge steld, een goede indruk krijgen van het belang dat veel landen hechten aan scouting. Scouting is vele hon derden malen afgebeeld op postze gels De Nederlandse afdeling van de wereldorganisatie van scouting-fila- telisten zal vrijdag en zaterdag van het éen en ander iets tonen MUSEUM Een nog steeds bestaande wens van de Nederlandse scouting-orga- nisatie is het totstandkomen van een echt scoutmgmuseum "Tot op heden is er voor een dergelijk museum ech ter nog geen geschikte plaats gevon den. Materiaal voor het inrichten van een museum is echter wel beschik baar Een deel van dat materiaal is tijdens de open dagen te bezichtigen. Het gaat hier niet alleen om allerlei zaken met een zekere historische waarde, maar ook om allerlei curiosa, verband houdende met scouting Om de hele zaak nog meer te verlevendi gen heeft men de pottenbakster Lies- ke Potters uit Oisterwijk aangetrok ken, die een demonstratie pottenbak ken zal geven Mevrouw Potters is weliswaar geen actief lid van scou ting, maar wordt beschouwd als een „vaste relatie", die veel werkt in op dracht van scouting Scoutingleden die in hun vrije tijd creatief bezig zijn zullen het resultaat van hun werk vrijdag en zaterdag exposeren Het gaat hier om tekeningen, schilderijen en wandkleden Degenen, die moe van het kijken en lopen zijn, kunnen onder het genot van een gratis aan geboden kopje thee of koffie bij mooi weer uitrusten in de tuin van het landelijk bureau of bij een niet zo fraaie weersgesteldheid in de ruime kantine van het scoutingkantoor De naam „Scouting Nederland" bestaat pas vanaf 1968 Scouting wordt in Nederland echter al vanaf 1910 bedreven Scouting Nederland, zoals we dat nu kennen is voortgekomen uit vier ver schillende organisaties, welke zich. ieder op hun eigen wijze, bezig hiel den met „het spel van verkennen", een door Baden Powel bedachte vorm van jeugdwerk Het ging hier om twee „jongens-" en twee „meis-

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5