SB oormalige vuilstort in 't Ruige Velt verwijderd □GPV Raad bepaalt volgende maand hoeveel en waar VANIIA Mi IIBG LKIISIIEIt KltAKT Verkiezings- stuif-in VVD 26 mei Iffi! Deel Zuid naar ander stembureau Leusder Krant Het grootste assortiment perkplanten van Leusden 10% KORTING Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden FOTO-KOPIE NODIG? SCHILDERSBEDRIJF Verkoop-expositie Volksschilderkunst Anneke Fraiquin Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaailaan 9 Postbus 11 «1830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. <03420) 16141 Tele» Ö.D.U. 40281 Giro 871441 Abonnement 11.80 per Uitgave B.D.U. B.V Open ochtend Treeklopertjes 3 Ontbreken warenhuis baart zorgen3 i Kantlijn5 Agenda 5 Medische diensten 5 Sport7 Sportlights op firma De Ridder 9 Achtervelds nieuws 9 Film in Amersfoort 11 DOKTERSDIENST Vrijdagavond en zaterdag: 944223; zondag: 944541; Hemelvaartsdag: 944541 LEUSDEN - In het Ros Beijaart aan de Hamersveldseweg zal op 26 mei een verkiezlngs-stuif-in georgani seerd worden. Televisietoestellen op strategische plaatsen en een „score bord" zullen iedere bezoeker in staat stellen, temidden van andere politiek geïnteresseerden de verkiezingsuit slagen te volgen. Deze avond wordt georganiseerd door de VVD-afdeling Leusden. Iedere Leusdenaar is van harte welkom en wordt door de VVD met een kop koffie welkom geheten. De zaal is open om 20.00 uur. Tevens zal gedurende deze avond de prijsuitreiking plaatsvinden aan de gene die middels een formulier tijdens de politieke markt op de Hamershof het juiste (nieuwe) zeteltal van de VVD ir de 2e kamer voorspeld heeft. Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18.00uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te hereiken onder tel nr 03420-16141 <sr Ursulineweg 5 - Leusden. Tel. 033-940593. DONDERDAG 21 ME11981 13e JAARGANG NO. 8 Rozendaailaan 9 Leusden-C den. De gemeenteraad moet nu eerst de omvang van de uit te voeren bezuini gingen vaststellen, en vervolgens aan gegeven waar die uitgevoerd moeten worden Het is de bedoeling dat het col- lege van b. en w aangeeft, hoe groot het te bezuinigingen bedrag zou moe ten zijn. Voorts komt het college met j een voorstel, waar op de begroting be- zuinigd zou moeten worden. Dat voor- stel omvat enkele alternatieve moge-j lijkheden. Vervolgens is het aan de raad om de omvang van de bezuinigingen vast te stellen en uit de alternatieven een keuze te doen. PROCEDURE Als alles volgens planning verloopt, dan kunnen de raadsfracties op 1 juni aanstaande het collegevoorstel ver- I wachten. Op 11 juni wordt er dan een j informele (maar wel openbare) raads vergadering gehouden, waarin het col- legevoorstel wordt besproken Zonodig j kunnen de beraadslagingen op 18 juni worden voortgezet. In de raadsverga dering van 25 juni aanstaande moet de gemeenteraad dan een beslissing over de bezuinigingsoperatie nemen. Een dergelijk strak tijdschema is nodig, omdat men anders in grote problemen geraakt met de opstelling van de begroting voor volgend jaar. Het is in Leusden gebruikelijk om in de maand no vember de begroting voor het volgend jaar te behandelen. Dan moet men echter in mei aan het werk gaan. Nu kan de afdeling „Financiën pas na het raadsbe sluit van 25 juni, dus op 1 juli aan de slag. Het gevolg is, dat de ge meentebegroting voor 1982 pas in januari 1982 behandeld zal kunnen worden. Later kan echt niet. leend van het grondbedrijf. De ver wachting was dat het grondbedrijf dit jaar neutraal zou zijn, dus dat de ge meente er niet aan of van zou behoeven lenen. Er waren echter twee grote te genvallers: de houtskeletbouw in Lan- gebeek kwam niet van de grond, waar door de daarvoor gereserveerde grond ter waarde van 1,7 miljoen niet ontvan gen werd Hetzelfde geldt voor het wo- ningbouwprojekt. dat de Bohan in Mun- nikhove/Bosveld zou realiseren. Die grond heeft een waarde van zeven mil joen gulden En in de derde plaats kwam de sanering van de meelfabriek Van de Berg versneld tot stand, het geen de gemeente een bedrag van vier miljoen gulden kostte Deze gebeurte nissen leidden er toe. dat de gemeente toch moest lenen aan het grondbedrijf, hetgeen renteverliezen oplevert. Want aan het grondbedrijf wordt een rente van 8.5% berekend, terwijl dat geld de gemeente bij de bank tussen 11 en 12% kostte Alle bovengenoemde ontwikkelingen hebben tot gevolg, dat de rekening voor de gemeente Leusden over het jaar 1981 negatief zal zijn. Hoe groot het gat in de rekening zal zijn, is momenteel nog niet te zeggen Dat is in wezen ook niet zo heel belangrijk, want de negatief afsluitende rekening kan worden aan gevuld vanuit de opgebouwde saldire- serve. Een veel wezenlijker probleem wordt het opstellen van een sluitende begroting voor volgend jaar. ACHT TON De afdeling Financien" van de ge meente heeft becijferd, dat voortzetting van het huidige beleid zal leiden tot een tekort op de begroting van 1982 van ongeveer 800 000- Of het tekort bij ongewijzigd beleid inderdaad acht ton zou zijn, is echter heel onzeker Bij het maken van een prognose is men name lijk uitgegaan van een reeks van rand- van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeente Leusden moet fors gaan bezuinigen, gebeurt dat niet, dan zal de begroting voor volgend jaar een gat van tnkele honderdduizenden guldens vertonen. In de loop van de vol lend maand zal het college met een voorstel naar de raad komen, vaarin staat welke omvang de bezuinigingen precies zullen moeten lebben en waar die zouden kunnen plaatsvinden. Duidelijk is nu >chter al, dat er volgend jaar nauwelijks ruimte zal zijn voor nieuwe nvesteringen, terwijl het mes ook zal moeten in het reeds vastgestel- le beleid. voorwaarden, die best wel eens anders uit zouden kunnen vallen. Zo is men er van uitgegaan, dat de investeringsstaat van dit jaar volledig wordt uitgevoerd, maar dat er in 1982 geen nieuwe inves teringen gedaan zullen worden. Men heeft rekening gehouden met een ren testand van 11,75% een getal dat in feite al weer achterhaald is De stijging van de uitkeringen bij Sociale Zaken zijn geprognotiseerd op 15% Verder moeten alle exploitatieopzetten precies zo uitvallen als zij zijn opgezet, is men er van uitgegaan dat het personeelsbe stand niet verder wordt uitgebreid, en moeten er in 1982 op de uitkeringen uit het Gemeentefonds door het Rijk geen verdere kortingen worden toegepast. Of dat ook allemaal zo zal gaan. is deels afhankelijk van externe factoren en kan voor een ander deel bepaald worden door de gemeenteraad. Duidelijk is nu in ieder geval al. dat er volgend jaar nauwelijks ruimte zal zijn voor nieuwe investeringen, terwijl er ook nog eens voor een bedrag van om en nabij de acht ton in het reeds vastge stelde beleid gesneden zal moeten wor kman een onzer verslaggevers) OPDAT HET U WÉL GA. G.J. SCHUTTE LIJST 8 Willem de Zwijgerlaan 8, Leusden-Zuid. Telefoon 033-940928. In de raadsvergadering van vorige laand kondigde het college aan, dat iet zo niet door kan gaan met de mtwikkeling van de gemeentelijke inanciën. Gisteravond zijn de leden fan de raadscommissie „Financiële in Economische Zaken" en overige elangstellende raadsleden verder Ieïnformeerd. Door wethouder Man emaker en zijn ambtelijk medewer- er Jan Heusinkveld werd gister- vond het een en ander uit de doeken edaan over de omvang van de te- orten, het ontstaan er van, de situa- e in 1982 tot en met 1985 bij onge wijzigd beleid en de procedure die et college nu voor ogen staat om leze situatie het hoofd te bieden. )verigens was een deel van de ge- resenteerde gegevens nog zo vers, lat het allemaal nog niet in het colle- e besproken kon worden. De penibele financiële situatie wordt lofdzakelijk veroorzaakt doordat drie tgangspunten. die werden gehan- lerd bij het opstellen van de begroting ior dit jaar, anders zijn uitgepakt dan jen had verwacht Dat zijn de hoge intestand. het explosief groeien van sociale uitkeringen en het feit dat de meer geld heeft moeten le- aan het grondbedrijf Voorts daalde ook nog eens de uitkering uit het en werd de kasgeld- - de mate waarin het de ge- "0 meente wordt toegestaan „rood" te staan bij de bank - door het Rijk terug- geschroef van 25% tot 18% van het totale begrotingsbedrag. RENTE Toen men in mei 1980 begon met de voorbereidingen voor de begroting van dit jaar, werd uitgegaan van een rente percentage van 10%Dat leek toen aan de ruime kant, maar. zoals bekend, heeft de gemeente dit jaar al leningen afgesloten waarvoor rentepercentages van tussen de 11 en 12% betaald moe ten worden en inmiddels is de rente weer verder gestegen. In diezelfde mei maand werd het aantal sociale uitkerin gen, dat de gemeente Leusden dit jaar zou moeten betalen, te laag geschat. Volgens Heusinkveld beschikte de af deling Sociale Zaken in mei vorig jaar over geen enkele aanwijzing, dat het aantal uitkeringen wel eens zeer sterk zou kunnen gaan stijgen. Toch is dat gebeurd, met alle gevolgen van dien, want van sommige uitkeringen komt 10% voor rekening van de gemeente. De gang van zaken bij het grondbe drijf tenslotte viel ook tegen. Voor het grondbedrijf treedt de gemeente op als bankier. Heeft het grondbedrijf een te kort. dan leent de gemeente geld aan het grondbedrijf, heeft het grondbedrijf een overschot dan wordt dit bedrag ge- Dlnsdag is het zover. Dan mag u uw stem uitbrengen op Joop of Hans of Dries of Jan of één van de andere lijsttrekkers, die zich slechts met moeite konden handhaven op de nieuwe Leusdense verkiezingsborden. Zie ook pag. 5. |EUSDEN - De voormalige vuilstort in 't Ruige Velt zal eind deze week z'n geheel verwijderd zijn. Eind vorige week werd begonnen met et afgraven van in totaal 5000 kubieke meter grond. Het spul werd ■vergebracht naar het composteringsbedrijf Van de Bree in Den folder. Met die operatie was een bedrag van 120.000,- gemoeid. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBDUI Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaailaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Totale kosten bijna 120 000.-. De onderzoekers van DHV laten in het midden, wat er gebeurd zou zijn, wanneer men niet aan uitgraven had gedacht in verband met de aan te leg gen Noorderrandweg. Duidelijk is wel. dat het grondwater terecht zou komen in de nabijgelegen slootjes, maar om de mogelijke verontreiniging daarvan vast te stellen zou een aparl onderzoek no dig zijn Overigens ziet de gemeente geen LEUSDEN-ZUID - Kiesgerechtigde be woners van de hieronder genoemde wegen, die tot nu toe gewend waren om bij verkiezingen gebruik te maken van het stembureau in de openbare basis school ,,'t Palet" aan de Willem de Zwij gerlaan, worden erop attent gemaakt dat op hun oproepingskaart voor de 2e kamerverkiezingen op dinsdag 26 mei a.s. een ciiiuer aures siaai veuneiu, n.T de Christelijke basisschool „Loys- den" aan de Prinses Beatrixlaan. De ze verandering van stembussen heeft betrekking op de volgende wegen Appelweg. Arnhemseweg, Buurtweg, Dodeweg, Doornseweg.Kolfschoter- dijk, Langesteeg. Leusbroekerweg, Moorsterweg, vanaf nr 11 en Schutter- hoeflaan. aanleiding om de andere oude vuilstort plaats in deze gemeente aan een on derzoek te onderwerpen. Deze is gele gen aan de Langesteeg en werd onge veer twintig jaar geleden gebruikt voor het storten van huisvuil I Vorige week woensdagavond kon- ligde wethouder Jan Wagenaar yVD) in de raadscommissie Ruimte- Ike Ordening en Openbare Werken pn, dat de grond naar een compos- Irlngsbedrijf zou moeten. De grond loet worden uitgegraven in verband let de aanleg van de Noorderrand- leg tussen het einde van de Midden leg en de Zwarteweg. Bij de aanleg Jan wegen wordt de grond altijd ver- lijderd en vervangen door stabieler fit zand, Bij de gemeente had men de grond van het tracé van deel van de Noorderrandweg te ünnen gebruiken voor de aanleg &n een geluidswal. Die hoop werd de bodem ingeslagen door rapport van het raadgevend in- DHV. januari berichtte dit technisch feviesburo van de Vereniging van jederlandse gemeenten, dat de fond niet zonder meer geschikt was or het aanleggen van een geluids- K HV stelde na het nemen en onderzoe ken van grondwatermonsters vast, dat de grond bepaalde kleine hoeveelhe den giftige stoffenbevatte Het gaat om stoffen in huisvuil - geen chemisch af val dus —.die tussen 1960 en 1965 in de vuilstort zijn gebracht De analyse resultaten van de grondwa termonsters werden vergeleken met de voorlopige grenswaarden voor het op- pervlaktewaarde. Daarbij bleek dat bij een aantal stoffen de grenswaarden werden overschreden. Tot die stoffen behoren chloride, fenol, cyanide, man gaan en cadmium. Overigens bleek de verontreininging niet ernstiger dan bij overige huisvuilstortplaatsen werd vastgesteld Maar DHV adviseerde toch om de grond niet voor een geluids wal te gebruiken Want men ontraadde om deze grond zodanig te storten dat ze in contact met het grondwater zou kun nen komen. Resteerde de mogelijkheid van com- posteren. De firma De Bree vraagt 10 - per kubieke meter te verwerken grond. Transport naar Den Dolder werd beci|ferd op 13 - per vierkante meter - Eind deze week zal de gehele vuilstortplaats verwijderd zijn Vrijdag 22 mei 1981 Gereformeerde Diensten- Centrum te Leusden, van 10.00 tot 16.00 uur.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1