Vrijdag open ochtend bij deTreeklopertjes Ontbreken warenhuis Hamershof baart college grote zorgen B - Burgemeester bezocht gouden echtpaar Problemen natuurbehoud en milieubeheer toegenomen Groep Fransen bezocht Leusden Uitgebreide werkgroepsvergadering op 9 juli Nieuw lid bestuur S0CCLE Standaard ontwerp dakkapel leusilen hrant Stichtse Milieufederatie: 3 i **-■ t jy Fancy-fair Lisidunahof Scouting- drumband naar Leusden Info over structuur plan verschenen Saturdaynight Fever in „De Til" Mijn ouders wisten het wel, Leusder Krant DONDERDAG 21 ME11981 plaatselijk nieuws - De Treektopenjes aan de Ooievaarshorsterweg LEUSDEN - De peuterspeelzaal ,,de Treeklopertjes" houdt een open och tend op vrijdag 22 mei a.s. Voor belangstellende ouders bestaat er dan gelegenheid om, samen met hun peuters, kennis te maken met de leid sters en sfeer te proeven'' Het is de bedoeling te laten zien hoe een gewone ochtend op de speelzaal verloopt Hoe de peuters de gelegenheid krijgen om. onder begeleiding van de leidsters, te spelen met leeftijdgenootjes. Afge stemd op de sfeer en de behoefte van de groep peuters, wordt getracht enige structuur aan te brengen in de onderlin ge contacten van de peuters door hen uit te nodigen, tot meedoen aan een voudige spelletjes, zingen, bewegen en samen praten Er wordt naar gestreefd een gezellige en zo open mogelijke speelgroep te Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Marnix Kreijns, Bertien Calkoen en Caspar van Loo. Verantwoordelijk redakteur. Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag. 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie. Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00,uur. Abonnementsgeld: f 45,20 per jaar, f 23,10 per half jaar, f 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet hfct geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto s kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van f 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. zijn, waarin ieder nieuw kind van harte welkom is. Voor het voortbestaan van de peuter speelzaal is het dringend noodzakelijk dat het huidige aantal kinderen wordt uitgebreid De peuterspeelzaal is gelegen aan de Ooievaarshorsterweg nr. 5, Leusden- zuid Geïnteresseerden zijn welkom op vrij dag 22 mei a.s tussen 9.00 en 11 30 uur Er is limonade voor de kinderen en koffie voor de ouders! LEUSDEN/DE BILT - Onlangs is het Jaaroverzicht 1980 van de Stichting Stichtse Milieufederatie (SMF) uit De Bilt verschenen. Bij deze stichting zijn ruim vijftig regionale en plaatse lijke werkgroepen aangesloten, die zich bezighouden met natuurbehoud en/of milieubeheer. Ondanks het bestaan van al deze groepen blijkt, aldus de Stichtse Mi lieufederatie, dat de problemen op het gebied van natuurbehoud en mi lieubeheer de afgelopen jaren eerder toe- dan afgenomen zijn. Juist in een tijd van economische recessie zal bij beleidsbeslissingen vaak gekozen worden voor oplossingen, die op korte termijn het goedkoopst zijn. Op langere termijn blijkt goedkoop vaak duurkoop te zijn: men denke aan de kosten van het opruimen nu van gifbelten uit het verleden, zoals in Lekkerkerk. De SMF maakte hier van in de afgelopen jaren een inven tarisatie voor Utrecht. In 1980 ver scheen deze als rapport onder de naam „Stort en opslag in het Sticht terwijl bij het werkbezoek van Konin gin Beatrix aan de provincie een kaart met locaties werd tentoonge steld. De Stichtse Milieufederatie is van mening, dat de milieubeweging op den duur vergeefse arbeid verricht, - en dat ook ieder milieubeleid van de overheid schipbreuk zal leiden-, als de milieu educatie van brede lagen van de bevol king niet goed wordt opgezet. De SMF rekent educatie tot een van haar be langrijkste taken In het Jaaroverzicht wordt een over zicht gegeven van de activiteiten van de federatie op vele terreinen Zo maakt zij zich ernstige zorgen over de ontwikke lingen rond de ruilverkaveling Lopiker- waard en de landinrichting van Eem- land In Utrecht wordt, in tegenstelling tot de landelijke richtlijnen, het principe ..no pay - no cure" gehanteerd Dit houdt in, dat aan de landbouw geen beperkingen mogen worden opgelegd ten behoeve van natuur en landschap als daar geen financiële compensatie voor wordt gegeven Dit heeft zijn ge volgen voor het in genomende gebie den gevolgde beleid De SMF stelt, dat voor de landbouw dezelfde normen moeten gelden als voor iedere burger of ieder industrieel bedrijf PLANNING De SMF houdt zich vanaf haar op richting in 1972 uitgebreid bezig met ruimtelijke ordening. Het kritisch bekij ken van gemeentelijke en provinciale plannen en dergelijke neemt een be langrijk deel van de tijd in beslag. De laatste jaren worden er voor bepaalde gebieden ook recreatie-basisplannen opgesteld De SMF acht dit een gunsti ge ontwikkeling: een evenwichtige planning voor ruimtelijke scheiding or verwerving van functies als landbouw, recreatie en natuurbehoud is daardoor mogelijk. Een dergelijke planning ont breekt volgens SMF helaas nog steeds op het gebied van ontgrondingen. De SMF is van mening dat de provincie actief dient te streven naar een beper king van de behoefte aan grondstoffen als zand en klei, en dat men eventueel nodige ontgrondingen dient te concen treren op enkel zorgvuldig gekozen plaatsen. In het hoofdstuk Afvalverwerking wordt aangedrongen op de beperking van de hoeveelheid afval, en op het gescheiden inzamelen van verschillen de bestanddelen als papier, glas. plas tic en potentieel gevaarlijke stoffen. Af val dient volgens de SMF zoveel moge lijk opnieuw te worden gebruikt om uit putting van grondstoffenvoorraden en milieuvervuiling te voorkomen. Ver branding moet tot een minimum worden beperkt KOLEN Het Jaaroverzicht bevat een uitge breid artikel over voor- en nadelen vani het gebruik van kolen bij het opwekken van energie Geconcludeerd wordt, dat er grote bezwaren aan verbonden zijn. Zowel landelijk als provinciaal gezien: dient volgens de SMF gestreefd te wor-1 den naar energiebesparing, en naar het stimuleren van toepassing van duurza-, me energie-bronnen als wind en water. I Als tijdelijke oplossing voor de over- gang naar het gebruik van duurzame energie-bronnen in de toekomst is vol-i gens haar het verbruik van kolen aan vaardbaar mits de beste beschikbare technologie en middelen worden toege- past om nadelige gevolgen voor het mi lieu te voorkomen Tenslotte wordt ingegaan op de pro-' blematiek rond het instellen van stilte-1 gebieden in de provincie en de toekom- stige regelingen omtrent milieu-effec- j. tenrapportage; die in de toekomst ver-K plicht zal worden bij belangrijke ingre- j pen op verschillende terreinen. In beide j hoofdstukken worden suggesties ge daan voor het provinciaal beleid in de ze. Het Jaaroverzicht 1980 is te bestel len bij de Stichting Stichtse Milieufede ratie. Bunniksweg 39. De Bilt, door; overmaking van 7.50 op postgiro 2674076. LEUSDEN - Dinsdag 19 mei j.l. bracht een groep van 20 Fransen uit Salnt-Wuentin-en-Yvelines een be zoek aan Leusden om zich op de hoogte te stellen van de in Leusden gerealiseerde voorzieningen op het gebied van openbare speelplaatsen en woonerven. De groep werd op het gemeentehuis welkom geheten door burgemeester Rademaker, waarna onder leiding van ing. H C. Bokkert, chef van de afdeling Stedebouw van de Dienst Gemeente werken. een rondrit door Leusden-cen- trum gemaakt, gevolgd door een wan deling door de wi|ken Rozendaal en Ak kerhoeve. Mevrouw M J. Hoytema van Konijnenburg-Charrier. inwoonster van Leusden en frangaise van geboorte, trad hierbij op als tolk. Het bezoek aan Leusden werd afgesloten met een lunch in Eetcafé Hakhorst. Saint-Quentin-en-Yvelines, een ge meente die enkele jaren geleden is ont staan uit de samenvoeging van 11 ge meenten, ligt op 40 km ten zuidwesten van Parijs en heeft tot taak de komende tien jaar uit te groeien tot een stad met 220.000 inwoners Het huidige aantal inwoners bedraagt 135.000 Behalve aan Leusden zijn ook bezoeken ge bracht aan Amstelveen, Utrecht (Hoog raven en Overvecht), Amsterdam (Bijl mermeer) en aan Arnhem en Nijmegen. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het ontbreken van een warenhuis in het woon- en winkel centrum De Hamershof vervult het college van vurgemeester en wet houders met grote zorg. Woorden van deze troostrijke strekking staan te lezen in een brief, die het college heeft doen uitgaan aan verschillende bij de Hamershof betrokken perso nen en instanties. In de brief wordt er op gewezen dat het probleem van het nog steeds niet realiseren van een warenhuis in de Hamershof onder werp van gesprek zal zijn in de verga dering van de gemeentelijke werk groep Midden- en Kleinbedrijf van 9 juli aanstaande. Voor die vergade ring zijn, behalve de leden van de werkgroep, ook uitgenodigd de ge meenteraadsleden, makelaardij Schoeman B.V., Delta Lloyd, het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) en de ver schillende Leusdense winkeliersver enigingen. Zoals bekend was er bij de opzet van het winkelcentrum De Hamershof van uitgegaan, dat er in de nabije toekomst ook een warenhuis zou komen Geble ken is echter, dat grootwinkelbedrijven een vestiging in Leusden niet zien zit ten In bovengeciteerde brief van het college wordt de economische recessie als voornaamste oorzaak van de aarze lende houding van de grootwinkelbe drijven aangegeven. Anderzijds maak ten de uitslagen van het onderzoek dat het buro Arnhem in het kader van het opstellen van het structuurplan onlangs deed, duidelijk, dat op dit moment het draagvlak voor een warenhuis in Leus den eenvoudig ontbreekt. Arnhem heeft becijferd, dat Leusden zou moeten doorgroeien naar een inwonertal van 30 000.in 1990 om een warenhuis vol doende draagvlak te bieden Deze ge gevens hebben het college doen con cluderen dat de vooruitzichten met be trekking tot een spoedige realisatie van een warenhuis in de Hamershof uiterst somber zijn Zorgen daarom bij het da gelijkse bestuur van de gemeente „Enerzijds drukken de lasten van de onrendabele bouwgrond op de ge meentekas, anderzijds is het van groot belang dat in de aanloopperiode van de Hamershof zo spoedig mogelijk een „trekker" voor dit winkelcentrum wordt gevonden", aldus het college in de brief Wethouder Jan Mandemaker (partijloos) had het daar onlangs in de laatst gehouden vergadering van de werkgroep Midden- en Kleinbedrijf ook al over Wat die alternatieve „trekker" zou kunnen zijn, is echter nog niet dui delijk. Wellicht dat de belangstellenden daarover wat meer te weten kunnen ko men in werkgroepsvergadering van 9 juli aanstaande De bijeenkomst, die wordt gehouden in de raadszaal van het gemeentehuis (Hamersveldseweg 2), begint om 20 uur. nV i<& isJ »!-..• (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Burgemeester mr J. W W Rademaker heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan het gouden bruidspaar Van Drie Het was gisteren op de kop al vijftig jaar geleden dat Arts van Drie en Elisabeth van Renselaar elkaar het ya-woord gaven. Dat gebeurde in 1931 dus, in Nijkerk, de geboorteplaats van de heer Van Drie. Het echtpaar Van Dne woont nu al geruime ti/d aan de Heiligenbergerweg nummer 9 in Leusden. Van hun vier Kinderen (twee zoons en twee dochters) woont er geen een meer in Leusden. De heer Van Drie is vroeger landarbeider en werkbaas bij N.H.M. geweest. Op de foto het gouden paar in gezelschap van de burgemeester LEUSDEN - Psychogeriatrisch ver pleegtehuis Lisidunahof houdt za terdag 20 juni een fancy-fair. Hier voor zijn nog spullen nodig als boe ken, platen, kleding, bijouterieën, speelgoed en planten. De opbrengst van de fancy-fair zal worden gebruikt voor het dekken van de kosten van het afbouwen van een plan tenkas in Lisidunahof. De organisatie is in handen van Lisidunahof, Lions Club Leusden en het Gereformeerd Dien stencentrum. LEUSDEN - De heer P. Otten wordt door het college aan de raad voorge steld als nieuw bestuurslid voor SOCCLE. In het bestuur van de be heersstichting voor sociaal culturele accommodaties in Leusden was een vacature ontstaan door het vertrek van de heer F. Lion. LEUSDEN - Voor diverse wijken in Leusden zijn in het verleden standaard ontwerpen voor dakkapellen gemaakt Voor de door Intervam gebouwde 40 premiekoop- en 40 premiehuurwonin gen in Akkerhoeve en Noordwijck is thans ook standaarddakkapel ontwor pen B. en w. hebben besloten met dit ontwerp akkoord te gaan en het voor 25,- per tekening voor belangheb benden verkrijgbaar te stellen. Overi gens dient men ook bij gebruikmaking van dit ontwerp een bouwvergunning aan te vragen, waarvoor de gebruikelij ke leges zijn verschuldigd. LEUSDEN - Ter opluistering van de open dagen, die het landelijk bu reau van Scouting Nederland vrijdag en zaterdag houden, komt een uit Utrecht afkomstige drumband naar Leusden. Het gaat hier om een nog niet zo lang geleden opgerichte band, de Prins Wil lem van Oranje band. De band bestaat geheel uit leden van één Utrechtse scoutinggroep. De drumband zal zater dagmiddag een rondgang maken door Leusden-Centrum; vertrokken wordt om 11 30 uur vanaf het landelijk scou- tingbureau Alle Leusdenaren zijn van harte welkom tijdens de open dagen van Scouting. Openingstijden van het landelijk bureau, Larikslaan 5 zijn vrij dagavond van 19 00 tot 21 30 uur en zaterdag van 10 00 tot 17.00 uur. Tij dens de open dagen kan men behalve het gebouw bezichtigen, ook een goede indruk krijgen van de werkzaamheden waarmee medewerkers van Scouting zich bezighouden LEUSDEN - In de loop van de volgende week wordt een aan het structuurplan gewijd nummer van het gemeentelijk voorlichtingsblad „Info Leusden" huis- aan-huis bezorgd. Deze Info gaat over de uitkomsten van het onderzoek dat in het kader van het structuurplan naar het wonen en werken, de bevolkingsont wikkeling, de landbouw en natuur en landschap is ingesteld. De nu versche nen Info is een vervolg op de Info die vorig jaar over het structuurplan is ver schenen; daarin worden de te onder zoeken vraagpunten behandeld. Inwoners die op 1 juni a.s. nog geen Info hebben ontvangen, wordt vriende lijk verzocht contact op te nemen met het bureau Voorlichting, Zwarteweg 16A, telefoon 941247, toestel 116, waarna alsnog toezending zal plaats vinden. LEUSDEN - In jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg wordt morgen, vrijdag 22 mei, de film Sa turdaynight Fever met in de hoofdrol John Travolta gedraaid. Deze movie begint om 20.00 uur en iedereen vanaf 12 jaar kan tegen be taling van drie piek de bewegende beelden zien. hebben aan iedereen verteld, dat ik geboren was. ledereen kent me nu, dankzij dat leuke geboorte kaartje uit de enorme kollektle van de Kom eens kijken. Je huudt het niet voo> mogelijk. Rozendaallaan 9 - Leusden-C.

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3