Schoolraad wil meer ruimte voor openbaar onderwijs „Discussie in raad over oefenterrein" Corn Verduin (PvdA) vindt: VANIIAAI» INDE LEIISDEIt ICItANT OW/RO vergadert Leusder Krant op vrijdag „Gebruikte leerlingenprognoses kloppen niet" Leusder Krant „Ouders, houdt oogje in zeil" FOTO-KOPIE NODIG? Burgemeester over vernielingen: Reimus&Snel Verantwoordelijk redakteur BERT VOS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3030 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495, b.g.g. (03420)16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement f 1J.80 per kwartaal. Uitgave B.D.U, B.V. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Midden vorige week meldde ons mevrouw Spijker van deZwarteweg, dat zij een heleboel kleutertjes op visite ging krijgen. Twee klasjes kleuters zouden komen kijken naar het veulentje, dat de pony van de familie Spijker korte tijd geleden te wereld bracht. En mevrouw Spijker vierde de geboorte van het veulentje zoals het hoort, met beschuit met muisjes. Dus alle kleutertjes werden getracteerd. Of dat niet leuk voor de krant zou zijn? Zeker. Maar helaas kon de fotograaf er niet tegelijk met de beschuit-etende kleutertjes zijn. Wel kon Janus Visser een opname maken van het veulentje, dat /uist bij zijn moeder aan het drinken was. Die voorjaars-foto treft u hierbij aan. En dan bent u meteen geïnformeerd over de kleuters, de beschuiten en de muizen. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN De schoolraad voor het openbaar onderwijs in Leusden zet grote vraagtekens achter de door de gemeente samengestelde prog noses voor wat betreft het te ver wachten leerlingenaanbod op de Leusdense lagere scholen. Op grond van deze prognoses maakt men on der meer een planning voor de scho lenbouw. De schoolraad is van me ning dat het confessioneel onderwijs door de gehanteerde methode duide lijk bevoordeeld wordt. Met als uitgangspunt 1 januari 1980 heeft de gemeentelijke afdeling voor onderwijszaken berekend hoe veel leerlingen men kan verwachten op de Leusdense scholen. Voor de kleuters heeft men deze berekening gemaakt tot 1 januari 1984. voor de lagere schoolleerlingen tot 1 januari 1986 Het maken van een prognose is voor Leusden geen eenvoudige zaak. Er is Drecies bekend hoe de landelijke ver deling is over de verschillende vor men van onderwijs in de toekomst. Steeds minder ouders zenden hun (ind naar een confessionele school. *Het protestants-christelijk onderwijs ïeeft meer te lijden van deze tendens dan het Rooms-Katholieke onder wijs. In Leusden is het echter precies andersom. In onze gemeente neemt de belangstelling voor het R.K on derwijs sneller af dan die voor het PC. onderwijs. Toch geldt ook in Leusden dat de deconfessionalise ring van het onderwijs doorzet De door de gemeente opgestelde prog nose houdt echter geen rekening met deze confessionalisering. De voorzitter van de Leusdense schoolraad voor het openbaar onder wijs. Jaap Brandligt, zei er vorige week. tijdens de maandelijkse verga dering van de schoolraad ..grote moeite mee te hebben dat het confes sioneel onderwijs op deze wijze be voordeeld wordt". Het confessioneel onderwijs zou op deze manier meer ruimte toegewezen krijgen, dan waar ze eigenlijk recht op heeft, zo meen de de heer Brandligt Als voorbeeld noemde de voorzitter van de school raad de situatie bij de naast gelegen scholen aan de Asschatterweg Het gaat hier om de school voor P C. onderwijs ..de Vallei" en deopenbare school ,,de Bongerd". Ondanks de deconfessonalisering neemt het aan tal leerlingen aan de Vallei toe Om dat de gemeente de regel hanteert dat een openbare school niet groter mag worden dan 6 klassen lagere- en (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Volgens raadslid Corri Verduin (PvdA) moet de ge meenteraad van Leusden discus siëren over de voorgenomen uitbrei ding van militair oefenterrein op de Leusderheide en vervolgens één krachtig standpunt innemen. Zij zei dit donderdagavond in de raad naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om een voorbereidingsbesluit te nemen voor enkele natuurgebieden en de Leusderheide. Corri Verduin liet weten dat het defensieterrein moet worden uitge breid voor oefeningen van enorme compagnieën van het leger ..Moet daarvoor een waardevol natuurge bied worden opgeofferd?", vroeg het PvdA-raadslid zich af donderdag avond. Zij vindt dat de gemeenteraad een duidelijk standpunt moet laten horen bij de inspraak van het pas verschenen stuk ..Planologische kernbeslissingen". Burgemeester mr J. W M. Rademaker deelde mee. dat de uitbreiding van het militair oefenterrein niet op Leusdens grond gebied is gepland ..Maar dit feit hoeft Je raad niet te weerhouden een itandpunt over deze zaak te formule- en", aldus de burgemeester. In de raadsvergadering, die slechts inderhalf uur duurde, stemde de Veusdense gemeenteraad in met het oorstel van B. en W. om 7 46.00 ha )rond langs en nabij de Hamersveld- e weg te kopen van projectontwik kelaar Eurowoningen BV uit Rotter dam Voor de ontwikkeling van het leelplan Claeverenblad/Wildenburg lient de gemeente over de grond te beschikken, waarvoor Leusden zes ton heeft betaald. VVD'er Gerrit van Tiel had een woord van waardering over voor Eurowoningen, omdat die de grond heeft verkocht zonder voor waarden ..Voor een projectontwik- Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 35 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,11 per regel (37 cent per mm). Losse nummers: 60 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur gaopand. Zaterdags gesloten. twee klassen kleuterschool kan de Bongerd geen leerlingen meer aan nemen De Vallei kan dit echter wel. en heeft inmiddels al twee noodloka- len in gebruik genomen Ook de ge meente geeft nu toe dat de P C school de Vallei kinderen mede be trekt uit ..afgewezen" leerlingen van de Bongerd Eenzelfde situatie zou ook gelden voor de scholen in de onmiddellijke omgeving van de openbare school ..de Hobbit" in de wijk Groenhouten. ONDERZOEK Naar de mening van een aantal leden van de schoolraad zou er een onderzoek moeten komen naar de belangstelling van ouders voor een bepaalde school Omdat de gemeen te in haar prognoses tot 1986 uit< van de situatie zoals die op dit mo ment is, krijgt men naar de mening van de schoolraad geen juist inzicht in de werkelijke behoefte aan scho len. B en W schrijven in hun rapport waarin de prognoses vermeld staan, dat een zuiver belangstellingsper centage dan pas te bepalen is als er een enquête zou worden gehouden onder de ouders van schoolgaande kinderen In de volgende regel schrijft het col lege echter dat een dergelijke enquê te op dit moment weinig zinvol is omdat de bevolking van Leusden steeds in grote mate wijzigt. Twee leden van de schoolraad gaan zich de komende maand buigen over de door B. en W opgestelde progno se om te komen tot een zogenaamd préadvies aan het college Eén con clusie staat al vast: de schoolraad is het niet eens met de percentuele verdeling die de gemeente heeft ge hanteerd voor de diverse scholen tot het jaar 1986 VERSCHUIVING Dat er binnen het Leusdens onder wijs de eerstkomende jaren wel het één en ander zal wijzigen staat als een paal boven water. Door het da lend geboortecijfer en de ..veroude ring" van de wijken in de eerste fase zullen er op de diverse scholen tot 1986 negen leerkrachten bij het lager onderwijs en vier bij het kleuteron derwijs moeten verdwijnen Dit alles in vergelijking met de situatie zoals die per januari 1980 was Voor geheel Leusden-centrum, inclusief de nog te voltooien tweede fase. ligt het cijfer echter wat plezieriger Als netto re sultaat laat de prognose zien dat er alleen al bij het lager onderwijs 17 leerkrachten meer nodig zijn Ook zal men tegen 1986 11 lokalen meer nodig hebben Voor Leusden-Zuid en Achterveld is de situatie minder rooskleurig voor wat betreft de werkgelegenheid in het onderwijs. Tegen 1986 zijn er in Leusden-Zuid 6, en in Achterveld 7 leerkrachten minder werkzaam bij het lager onderwijs. Dit alles als de opgestelde prognoses ook werkelijk zullen uitkomen - Jan Carel van Dijk vertrekt naar A'foortpag. 3 - Schoolraad gaat mening ouders peilenpag. 3 - Scouting twee dagen gastheer pag. 5 - Leusdense vrouwen bij minister De Geus pag. 5 Achtervelds nieuws pag. 6 (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Volgende week dins dag (2 juni) vergadert de raadscom missie Openbare Werken en Ruimte lijke Ordening. De commissieleden komen om 20.00 uur bijeen in het gemeentelijk informatiecentrum, Zwarteweg 16a, ter afhandeling van de navolgende agenda: 1 Opening. 2. Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders. 3. Vaststelling verslag 13 mei 1981 4 Mededelingen - staat van onderhoud Postweg en Stoutenburgerlaan - overname Liniedijk, beheers plan - ontwerp bestemmingsplan Woonwagencentrum - ontwerp bestemmingsplan Achterveld - herziening bestemmingsplan Den Treek 5. Voorbereidingsbesluiten Ha- mersveld Paardenmaat 6. Parkeren nabij De Moespot 7 Vervanging machines 8 Onderzoek tertiaire- en quartaire wegen 9. Verkoop grond aan mevr. van 't Klooster 10 Aankoop grond van de heer G de Groot en ontpachting grond 11. Ontwerp-nota planvoorberei- ding Verkeersplan 12 Rondvraag 13 Sluiting. LEUSDEN - In verband met het feit dat het aanstaande donderdag Hemelvaartsdag is, zal de eerstvolgende Leus der Krant aanstaande vrijdag verschijnen. De sluitingstijd voor het inleveren van kopij en advertenties voor dit nummer blijft ongewijzigd: uiterlijk woensdagmorgen twaalf uur. Morgen ontvangen abon nees van de Leusder Krant een speciale BDU-verkiezings- krant. Daarin aandacht voor de uitslagen van de Tweede Kamerverkiezingen, die van daag gehouden worden. Naast de landelijke uitslagen, com mentaren van lijsttrekkers en dergelijke ook veel aandacht voor het verkiezingsgebeuren in deze regio. Eén pagina zal gewijd zijn aan het verloop van de verkiezingen in Leusden. Redaktie en administratie Leusder Krant VUILNISZAKKEN Corri Verduin keiaar is dat lovenswaardig", zo zei Van Tiel. Het schijnt overigens dat Eurowoningen het financieel niet zo voor de wind gaat en daarom nood gedwongen de grond in Leusden heeft verkocht voor een.zacht" prijs je en zonder voorwaarden Bij de behandeling van het voorstel om vijf bruggen aan te leggen in de nieuwe wijk Langenbeek. liet Corri Verduin verwonderd weten dat daar zomaar een vijftal bruggen moet ko men, terwijl de bewoners in Bavoort al jarenlang zitten te springen om één brug Wethouder J. Wagenaar zei. dat het handjevol verbindingsvoor zieningen in Langenbeek gepland waren en zodoende nu aangelegd moeten worden Hij voegde daaraan toe dat de brug in Bavoort nog steeds ..in discussie" is bij het gemeentebe stuur. Tijdens de rondvraag hield Henk Ossendrijver (CDA) een pleidooi om een toeslag te heffen op vuilniszak ken. Het raadslis zei: „We moeten de mensen bewuster maken hoe om te gaan met huisvuil. Vaak zie je op de stoep rijen vuilniszakken en andere troep voor de gemeentereiniging staan. Dat zijn eigenlijk onnodige kosten voor de gemeente, terwijl de omvang van het huisvuil uitgedund kan worden als bijvoorbeeld glas naar de glascontainers wordt ge bracht en oud papier wordt meege geven aan verenigingen of instanties die dat regelmatig komen ophalen". Wethouder J. Mandemaker ant woordde Ossendrijver dat hij een dergelijke regeling niet zo ziet zitten. „Ik meen tien jaar geleden is in de toenmalige raad eens een discussie geweest over een toeslag op vuilnis zakken. Er is destijds besloten dat niet te doen. Omdat in tien jaar na tuurlijk veel kan veranderen, zal de gemeente het een en ander nog eens bekijken", aldus de partijloze wet houder. Corri Verduin wilde van,college weten of het mogelijk is. dat Leus dense volwassenen die zich hebben aangemeld voor de dag-MAVO in Amersfoort doorverwezen kunnen worden naar Leusden als daar een te gering aantal aanmeldingen is voor de toekomstige dag-MAVO. Wethou der G van Woudenberg ziet daar helemaal geen problemen in. temeer daar het contact met de Amersfoort- se onderwijsinstelling prima is. Burgemeester Rademaker liet de raad bij de mededelingen weten, dat in juni het college met een aanvullen de notitie over de versnelling van de tweede fase komt. Daarin, zo zei hij, zullen ook de resultaten zijn verwerkt van het gesprek dat het gemeentebe stuur donderdagmiddag, tijdens het periodiek overleg, heeft gehad met Gedeputeerde Staten over de ver- snellingsprocedure baars woningen bv. Bemiddeling bij aankoop en verkoop van onroerend goed. Hamersveldseweg 10a, 3833 GP Leusden-C telefoon 033-943880 i Rozendaallaan 9 Leusden C LEUSDEN Burgemeester J.W. emaker heeft donderdag avond tijdens de raadsvergade ring gezegd een beroep te willen doen op de ouders in Leusden om op de hoogte te zijn wat hun kinderen, voor zover zij die heb ben in de leeftijd van 17-19 jaar, doen 's avonds in het weekeinde als zij niet thuis zijn. De burge meester plaatste deze oproep naar aanleiding van de vandalis tische vernielingen die vorig weekeinde zijn aangericht in een aantal scholen en andere ge bouwen in Leusden. „Het is gewoon jammer en zinloos dat dergelijke vernielin gen voorvallen. Ik denk dat kin deren in de leeftijd van 17 tot 19 jaar zo iets zouden kunnen, doen. Daarom vraag ik hun ou ders een oogje in het zeil te houden", aldus burgemeester Rademaker. Hij deed ook een dringend beroep op iedereen die aanwijzingen kan geven in deze zaak. Verzekeringen Gratis huizenpocket Computertiypotheek- adviezen. Eenzijdige courtage Taxaties twmakelaardiiog hamersveldseweg 26 leusden, tel. 033-944569 Speciale aanbiedingen Vaste planten, coniferen en heesters in container. Grote sortering perkplanten tegen lage prijzen. Tevens komkommer- en tomatenplanten. KWEKERIJ STUYVEN- BERG Nieuwstraat 62 Scherpenzeel Tel. 03497-1733. b.g.g. 3830. Geen krant ontvangen? Wanneer u vóór dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141 Vanavond in de Hakhorst. T.V.'s aanwezig. Komt u ook?

Leusder Krant | 1981 | | pagina 1