Schoolraad gaat mening ouders vragen over andere schooltijden Solifer-weekend in Leusden leusden krant Van Dijk uit raad Leusden Kindermarkt en braderie Biezenkamp Aantal werklozen in Leusden stabiel Extra vergadering over horeca aktiviteiten- centrum CDA bij uitzondering in gebouw gemeente Laatste NBP-lezing ging over Waddenzee Verklaring Bloemhof over PL- splitsing Postkantoor donderdag gesloten Vanwege „droomhuis" KPJ Leusden hernieuwt toneeltraditie plaatselijk nieuws DINSDAG 26 ME11981 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN VVD'er Jan-Ca- rel van Dijk stapt uit de Leusden se gemeenteraad. Donderdag avond deelde burgemeester J. Rademaker mee, dat Van Dijk zijn ontslagbrief heeft ingediend bij het gemeentebestuur. De reden voor het vertrek van het VVD-raadslid is het feit, dat hij naar Amersfoort gaat verhui zen waar hij in de wijk De Berg naar zijn zeggen een „droom huis" heeft gekocht. Als een raadslid in een andere plaats gaat wonen, is hij/zij verplicht de gemeenteraadszetel ter be schikking te stellen. Wie de opvolger wordt van Jan Carel van Dijk is nog niet be kend. De eerstvolgende op de lijst is Rients Bergsma Hij maak te al eerder deel uit van de huidi ge raad, maar werd door om standigheden per 1 juni van het vorig jaar opgevolgd door. Jan Carel van Dijk Binnen VVD- kringen wordt de kans klein ge acht dat Bergsma opnieuw in de Leusdense gemeenteraad komt, omdat hi) het te druk heeft met zijn dagelijks werk De VVD zal binnenkort over de opvolging van Van Dijk gaan praten. Het raadslid vergadert volgende maand voor het laatst mee in de raad van Leusden. In de bijna drie jaar dat de gemeenteraad functioneert zijn met Van Dijk meegerekend vijf plaatselijke politici opgestapt. Die andere vier waren Jan Kuij- pers van Gemeentebelangen, Rients Bergsma van de VVD, Jan Konijnenbelt van het CDA en Raadslid Jan van Dijk (VVD) Marion Defares PPR. die vrij re centelijk haar ontslag indiende Zij zal worden opgevolgd door Jan Jacobs (PvdA), wiens ge loofsbrieven donderdagavond door de raad in orde werden bevonden LEUSDEN Zondag werd door de KPJ Leusden het toneelstuk „Mis daad in Monopolie" opgevoerd Na dat de KPJ talloze malen improvisa- tietalent had bewezen op de kreatie- ve dagen van de provincie Utrecht, werd de oude toneeltraditie nieuw leven in geblazen In de zaal van het Ros Beyaart bevond zich koning Antiquarius (Bert van Eyden) die het regeren in deze kommervolle tijden meer dan moe was Zijn vrouw Rubifemina (Jo sé Huurdeman) was dan wel zijn rechterhand, maar zij besteedde de belastinggelden „links" weer uit Ge lukkig kon Antiquarius door een wis seltruc met zijn paleiskok Willem Buffel (Albert Herder) zijn troon even een weekje vergeten. Maar Willem, de kok maakte de meest vreemdsoor tige wetten en gedroeg zich als een middenstander in een supermarkt Bovendien had hi| alle moeite om de sullige bediende Nicollas Slémiel Jo- docus Plomp (Wim Brundel) niet te laten merken dat de rollen waren omgedraaid. Noq moeilijker werd het voor de Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Marnix Kreijns, Bertlen Calkoen en Caspar van Loo. Verantwoordelijk redakteun Bert Vos. Inlevering kopij en adverten ties: voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag. 12.00 uur, voor het donderdag nummer tot uiterlijk woens dagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozen- daallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00.uur Abonnementsgeld: f 45.20 per jaar, 123,10 per half jaar, I 11,80 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdag avond 18.00 uur te hebben ont vangen. Is dat niet f*t geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische fo to's), bij vooruitbetaling van t 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. de BDU b v. te Barneveld met duidelijke vermelding van ge wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden/Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de ge wenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-kranten- kombinatie te Barneveld. pseudo-Antiquarius toen koningin moeder Vevedea (Josien Herder) plotseling terugkeerde van haar we reldomzwervingen Na een week kwam het fatale moment dat de schatkist totaal leeg bleek te zijn Vevedea loodste haar vriendje Samu el Slim (Gerbrand van Eyden) als muziekleraar Carlo Fiscalo het paleis binnen om deze duistere zaak op te lossen Alles leekeropdatWillem.de kok de schuldige was. maar in een Sherlock Holmes-achtige ontkno ping deed de kwasisullige werkne mer Nicolaas uit de doeken hoe le- dereen(l) geld uit de schatkist had weggenomen en daardoor het land in financieel slechte staat hadden ach tergelaten De KPJ doet er goed aan deze fraaie start in een regelmatig evene ment om te buigen Het plezier was van de gezichten van de spelers af te lezen en de talloze aanwezigen in de zaal hebben dit gewaardeerd Het toneelstuk liep op rolletjes, mede dankzij Wim Mohlmann en Ton v d Berg, die de speelters en spelers begeleidden door souffleren en een perfecte muziek- en lichttiming Opvallend was dat toneelvereniging „Eendracht" spontaan haar decors uitleende. LEUSDEN - Winkeliersvereniging Leusden-Cenlrum heeft voor volgen- de maand twee activiteiten op het programma staan. Dat zijn een kin dermarkt en de jaarlijkse braderie. Op het plein van winkelcentrum De Biezenkamp kunnen kinderen tot 14 jaar op zaterdag 6 juni van 14 00 tot 16 00 uur hun eigen winkeltje inrich ten en daar hun eigen spulletjes, zoals postzegels, stickers, speel- (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN/AMERSFOORT In de gemeente Leusden waren vorige maand 163 mannen en 78 vrouwen werkloos. Vergeleken met de maand maart is het aantal mannen zonder arbeid gestegen met twee, terwijl het aantal werk loze vrouwen daalde met acht. In april '80 waren In Leusden slechts 56 mannen en 40 vrou wen zonder werk. Dat blijkt uit het maandelijks overzicht van het Gewestelijk Arbeidsbureau Amersfoort. Het aantal vacatures in Leus den bedroeg vorige maand 15. In maart van dit jaar was dat nog 17. Volgens het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) geeft dit cij fer echter niet aan, dat het aantal gemelde vacatures zou zijn ge daald, maar hoogstens dat de vraag naar personeel in sneller tempo vervalt. In het rayon Amersfoort, be staande uit de gemeenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten. Soest. Eemnes, Leusden en Woudenberg, waren in april van dit jaar 2215 mannen en 1093 vrouwen werkloos. Ten opzichte van maart daalde de werkloos heid bij de mannen met 26 per sonen. Deze daling was het ge volg door de gestegen vraag in de bouw. Bij de vrouwen werd de werkloosheid nauwelijks min der, twee personen konden maar aan de slag. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Wethouder Jan Man- demaker (partijloos) heeft de leden van de gemeentelijke werkgroep Midden- en Kleinbedrijf uitgenodigd voor een extra vergadering. Deze zal in zijn geheel gewijd worden aan het horecagebeuren in het in aanbouw zijnde aktiviteitencentrum Deze openbare bijeenkomst vindt morgen avond (woensdag 27 mei) plaats en wordt gehouden in de raadszaal van het gemeentehuis, Hamersveldse- weg 2. De vergadering begint om 19 00 uur (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De verkiezings bijeenkomst vrijdagavond van het CDA in de kantine van de gemeente is daar bij hoge uit zondering gehouden. Dat heeft burgemeester J. Rademaker ge antwoord donderdagavond op een vraag van PvdA-raadslid Corrie Verduin. Zij wilde weten of de goedkeu ring aan het CDA voor het orga niseren van een bijeenkomst een nieuw beleid van het college is, omdat is afgesproken geen en kele verkiezingsmanifestatie in een van de gebouwen van de qemeente te laten plaats vinden ,,Het was gewoon een kwestie van overmacht, omdat het CDA vrijdagavond nérgens anders in Leusden terecht kon. Daarom heeft het gemeentebestuur ge zegd. vooruit dan maar, maar wel bij hoge uitzondering en te gen betaling van gemaakte kos ten", aldus de burgemeester. goed, stripboeken etc. etc. ruilen of verkopen GROTE BRADERIE De jaarlijkse braderie bij winkel centrum de Biezenkamp wordt weer gehouden op 24 juni van 14 00 tot 21 00 uur Door de winkeliers worden er tal van attrakties verzorgd, zoals marmottenrace, spijkers op laag wa ter zoeken, paling vangen etcetera. De brandweer zal aanwezig zijn met een spuitdemonstratie, de Rijkspoli tie met een Porsche Tevens zullen er zijn een schiettent, demonstratie Scouting Nederland, glasgraveur, T- shirts bedrukken, pony-rijden en verfcentriguge Voor de inwendige mens zijn er poffertjes, barbecue. Berliner-bolfen, suikerspinnen enzo voort (van één onzer medewerkers) LEUSDEN De schoolraad voor het openbaar onderwijs, het advies orgaan dat de gemeente adviseert over alle mogelijke zaken welke het openbaar onderwijs betreffen, gaat zelf onderzoeken wat de ouders van leerlingen aan Leusdense basisscho len vinden over andere schooltijden en een overblijfregeling. De schoolraad neemt dit initiatief omdat de gemeente, bij monde van wethouder van Woudenberg heeft laten weten zelf geen enquête te zullen houden. De schoolraad hoopt dat ook het confessioneel onderwijs en de montessorischool voelen voor een dergelijk onderzoek, zodat de enquête groot opgezet kan worden. Al in een vorige vergadering had de schoolraad besloten het initiatief te zullen nemen voor een enquête on der de Leusdense ouders. Een com missie, gevormd uit leden van de schoolraad is daarop aan het werk gegaan om één en ander nader uit te werken Het resultaat werd vorige week donderdag, tijdens de vergade ring van de schoolraad aan de overi ge schoolraadleden voorgelegd. INVENTARISATIE Het onderzoek dat de schoolraad voor ogen staat wil slechts een inven tarisatie zijn van wat er in Leusden leeft met betrekking tot de schooltij denregeling en een eventuele over blijfregeling Op grond van de uitslag van de enquête zou besloten kunnen worden de schooltijden per school, per wijk of voor de hele gemeente te veranderen Alhoewel de opstellers van de enquê te voorstelden de ouders te peilen over hun precieze wens met betrek king tot de schooltijden, werd beslo ten niet te gaan ..zeuren" over een kwartiertje méér of minder. Het on derzoek zal nu toegespitst worden op de vraag of ouders de begin- en eindtijden voor kleuters en lagere- schoolleerlingen gelijk willen heb ben of dat ze daar liever verschil in aangebracht zien. Gelijke begin- en eindtijden zou kunnen betekenen dat als er een overblijfregeling tot stand komt, de kleuters en leerlingen van klas 1 en 2 anderhalf uur tussen de middag beziggehouden moeten wor den. Dit laatste zou in het onderwijs veld ongetwijfeld spanningen oproe pen omdat iy2 uur wel erg lang is. VERKEER In de enquête zullen ouders kun nen zeggen waarom ze vóór een aaneengesloten schoolrooster zijn (met de mogelijkheid van overblij ven) of waarom ze daar juist tegen zijn. In de enquête zelf zijn al een aantal argumenten opgesomd. Bij een aaneengesloten schoolroos ter hoeven kinderen maar2x per dag door het verkeer, ouders die hun kinderen naar school brengen moe ten dat dan nog maar 2x per dag naar school in plaats van 4x (of meer) in de lidige situatie Bij een dergelijk rooster is er voor de kinderen meer aaneengesloten vrije tijd, wat meer mogelijkheden biedt tot buiten schoolse aktiviteiten en sociale kon takten. Ook ouders zijn bij een aan eengesloten schoolrooster meer in de gelegenheid zich te concentreren op werk binnen- en buitenshuis. TEGEN De schoolraad noemt in haar en quête ook een aantal argumenten tégen een aaneengesloten rooster. Het kind zou niet de kans krijgen halverwege de dag de opgedane spanningen thuis af te reageren. Ook gaat het kind de gezelligheid van de lunch thuis misschien missen. Door de korte lunchpauze wordt de kinde ren verder niet voldoende gelegen heid geboden zich te ontspannen en heeft niet de kans zich even terug te trekken. Verder zou een bezwaar kunnen zijn dat aan een overblijfre geling kosten verbonden zullen zijn Zelf denkt de schoolraad aan f 1,50 per leerling per dag. een bedrag dat momenteel ook door de montessori school gevraagd wordt aan leerlin gen die daar overblijven Met een cijfer kunnen invullers van de enquê te laten blijken welke waarde zij hechten aan alle gebruikte argumen ten vóór en tegen. ANONIEM Verder zullen op het vragenformu lier wat algemene zaken vermeld kunnen worden. Het gaat hier om vragen als hoeveel kinderen heeft U? en naar welke scholen gaan ze? Op dringend verzoek van één van de schoolraadleden zal het mogelijk zijn de enquête anoniem in te zenden. Wel hoopt de schoolraad dat ieder een het formulier invult om op deze maniereen duidelijk inzicht te krijgen van wat er leeft onder de Leusdense ouders. Omdat het belangrijk is dat de schooltijden in Leusden zoveel mo gelijk gelijk lopen in verband met de verkeersbrigadedienst zou de schoolraad graag zien dat het onder zoek niet beperkt blijft tot het open baar onderwijs. Op 27 mei heeft de schoolraad dan ook het gereformeerd onderwijs, het montessorionderwijs het R.K.- en P C onderwijs de vrouwenraad, de afdeling onderwijs van de gemeente en de leden van de raadscommissie voor het onderwijs uitgenodigd. Op deze dag zal moeten blijken of de enquête voor héél Leusden opgezet kan worden De definitieve enquête zou in sep tember gehouden kunnen worden, waarop men dan in oktober kan over gaan tot het bewerken van het mate riaal. In december zou men dan kun nen komen tot een afgerond voorstel. Een beleid zou vervolgens tot stand kunnen komen in de periode tussen december 1981 en april 1982 Een eventuele nieuwe schooltijden regeling kan dan van start gaan bij het begin van het nieuwe schooljaar 1982/1983. LEUSDEN Dinsdagavond 19 mei hield de heer Marringa uit Wou denberg een lezing over de bedreig de Waddenzee voor de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Deze lezing, die werd gehouden in Groot Krakhorst, bevatte niet alleen infor matie over het aantal bedreigingen voor dit gebied maar gaf ook voor lichting over wadlopen en over de zeehondencreche in Pieterburen. De heer Marringa vertrekt zelf 8 a 10 maal per jaar met een groep naar Pieterburen om van daaruit de over steek naar de Rottumerplaat te ma ken. Vóór de pauze hield de heer Mar ringa een klein praatje over de zee hondencreche Zeehonden hebben te lijdén van ondermeer de vuilwater- lozing vanuit het Rijnmondgebied. Zieke zeehondjes worden in Pieter buren opgevangen, gevoed en na een tijdje weer uitgezet Gebleken is dat vrijwel alle uitgezette dieren dit over leven Naast een leefgebied voor zeehon den vormt de Waddenzee ook een rekreatiegebied voor veel mensen. Eén van de vormen van rekreatie is het wadlopen Na de pauze kreeg men aan de hand van dia's een heel andere kijk op het wadlopen uit de dia's bleek dat de route voor een groot deel over zandgebieden liep, die bijna altijd bestonden uit droog zand. Iets heel anders dan het beeld van modder en natte voeten! Dat laatste kwam slechts voor als men een enkele keer een geul moest over steken. Het idee van het wadlopen is pas in 1963 ontstaan Tijdens de strenge winter liepen velen over het ijs naar de Rottumerplaat. Men is de route daarna ook 's zomers gaan lopen en het idee bleek bij duizenden in te slaan Vóór 1963 begaf zich slechts een enkeling vanuit Groningen en Friesland over de Wadden. Tegen woordig trekken groepen van 25 mensen erop uit naar de Rottumer plaat Iedere groep staat onder lei ding van twee gidsen, die steeds radiokontakt onderhouden met Pie terburen Deze lezing was de laatste, die dit seizoen voor de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen werd gehou den De allerlaatste bijeenkomst van dit seizoen zal echter tijdens een avondwandeling op de Lage Vuur- schezijn op 16 juni Men vertrektdan om 16.30 uur vanaf de parkeerplaats van bejaardencentrum 't Hamers- veld. In verband met het vervoer kan men zich opgeven bij Bep Nolten. tel 944165 LEUSDEN In de raadsver gadering van donderdagavond heeft Rlnze Bloemhof (D'66), ook namens Corrl Verduin (PvdA), een verklaring afgelegd over de splitsing in twee fracties van Progressief Leusden. Zoals bekend viel deze plaatselijke partij begin deze maand uiteen na onderlinge scherpe menings- verscnmen. D 66 opereert nu ge scheiden van de drie overige progressieve partijen in de Leus dense raad. PvdA, PPR en PSP zijn verder gegaan onder de naam Progressieve Kombinatie Leusden (PKL). De verklaring van Bloemhof donderdagavond komt in feite overeen met die van de vier par tijvoorzitter van ex-PL bij het bekend worden van de splitsing binnen die partij. De volledige verklaring van de democraat Bloemhof luidde als volgt: „Als voormalig fraktievoorzitter van Progressief Leusden wens ik na mens mevr. Verduin de volgende verklaring af te leggen. Zoals U wellicht uit de kranten vernomen hebt, is het samenwerkingsver band „Progressief Leusden" op geheven. De PvdA, PPR en PSP zijn een nieuwe politieke samen werking aangegaan en hebben zich gepresenteerd onder de naam „Progressieve Kombinatle Leusden". D'66 zal in de Raad van de gemeente Leusden dan ook als zelfstandige fraktle gaan funktioneren. Deze beslissingen hebben uiteraard ook gevolgen voor het funktioneren van de voormalige fraktie van Progres sief Leusden in de Raad en voor de deelname van haar raadsle den in de commissies van de raad. Voor wat betreft de Raad zal mevr. Verduin het woord voeren namens de fraktie van PKL en ikzelf namens de fraktie van D'66. Beide frakties zullen het programma van Progressief Leusden in deze zittingsperiode als uitgangspunt hanteren en verklaren zich verbonden aan „Samen Onderweg Beide frak ties vertrouwen erop dat de sa menwerking met de frakties in de Raad positief zullen verlo pen". LEUSDEN - Gedurende het afge lopen weekend lag het inwonertal van Leusden ruim 400 boven nor maal. Op het door allerlei voorzienin gen als tijdelijke camping bijzonder geschikte Pon-complex aan de Ba- voortseweg had de Solifer Caravan Club het zich met ruim honderd cara vans erg gemakkelijk gemaakt Twee activiteiten kenmerkten het in sa menwerking met Pon Nautic (impor teur van de rijdende vakantiewoning van Finse makelij) georganiseerde kamp. De nog jonge SCO hield zon dagmiddag ter plekke haar jaarver gadering en tijdens het verblijf in Leusden kon, wie dat wilde, zijn Soli- fer een vakantie-inspectiebeurt laten geven Gratis en het laat zich raden, dat op die conditie de belangstelling groot was Driekwart van het moderne noma- denvolkje kwam reeds vrijdagavond aan de welkomstkoffie en de rest installeerde zich in de loop van de volgende morgen Vooral zaterdag was voor jong en oud van alles te doen Terwijl de jeugd zich onledig hield met tafeltennis en (dankzij Le- os) met volleybal, met vliegeren of met het kijken naar de spannende film van Kuifje en het Haaienmeer, kon pa (en desnoods ook ma) met de aanhanger naar de caravandokter of rij-instructie volgen bij de met veel goede raad ook aanwezige ANWB Voorts behoorden onder andere een foto-zoekrit, shoppen in de Solifer- wmkel en het forceren van het lot d m v bingo tot het keuze-pakket. Ook de directie van de Solifer-fabriek was op het kamp vertegenwoordigd. Alles bijeen was het een zeer ge slaagd weekend, waarbij het niet al tijd even goede weer op de koop toe werd genomen. Wie dat wilde kon gratis met zijn kampeerwagen naar de caravan-dokter. LEUSDEN In verband met He melvaartsdag is het postkantoor aan staande donderdag gesloten. Deze ..luchtfoto" (vanaf het dak van het Pon-gebouw) geeft een goed overzicht van het kamp in de fraaie Leusdense natuur

Leusder Krant | 1981 | | pagina 3