Scouting Nederland was twee dagen lang uitstekende gastheer Leusdense vrouwen legden verklaring af tegenover CDA-minister De Geus Circa 200 mensen op open dag muziekschool Veel belangstelling uit Leusden voor open dagen urr het I 1 BURGERLIJKE STAND NUUGTKAPPVRT DINSDAG 26 ME11981 plaatselijk nieuws (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Ruim zeshonderd handtekeningen stonden er in het receptleboek toen zaterdagmiddag om vijf uur de open dagen van het landelijk bureau van Scouting Nederland werden afgesloten. Veel Leusdenaren hebben vrijdagavond of zaterdag het kantoor aan de Larlkslaan bezocht omdat ze wel eens wilden weten wat er nu eigenlijk gebeurt in een dergelijk gebouw. Medewerkers van het landelijk bureau waren volop aanwezig om op alle vragen antwoord te geven. Voor alle bezoekers zal het duidelijk geworden zijn dat het niet simpel is om als landelijk bureau te fungeren voor een jeugdorganisatie met in totaal ruim 110.000 jongeren- en kaderleden. De rondgang door het gebouw konden de bezoekers maken aan de hand van een boekje, wat aan ieder een bij de ingang werd uitgereikt. Liep men de In het boekje voorgestel de route geheel af, dan passeerde men in totaal 36 punten, waar men Informatie kon krijgen, kon rondkij ken of een kopje koffie of thee kon bekomen. De open dagen waren ook bedoeld voor kaderleden van Scouting Ne derland, een flink aantal, vooral uit de direkte omgeving hadden van de ge legenheid gebruik gemaakt om ook eens een kijkje te komen nenem In ,hun" landelijk bureau. ORGANISATIE PADVINDERIJ Scouting Nederland bestaat eigen lijk nog niet eens zo erg lang Steeds weer blijkt dat mensen in het land geen idee hebben wat er achter de naam scouting schuil gaat. Als men dan vertelt dat het hier gaat om een nieuwe naam, voor wat in het verle den padvinderij, verkennerij etc. ge noemd werd, wordt alles echter in eens duidelijk. Scouting Nederland bestaat als zodanig vanaf 1968. Twee algemene verenigingen en twee ka tholieke verenigingen die zich met Dadvinderij bezig hielden gingen in federatief verband samenwerken Vijf aar later kwam er een echte fusie tot stand. Vier landelijke bureaus wer den opgeheven en er kwam één kan oor, aan de Stadsring in Amersfoort Dmdat de ruimte daar niet toereikend vas voor alle medewerkers en omdat jlannen voor uitbreiding van het ge bouw niet goedgekeurd werden door de gemeente Amersfoort, werd be- loten ergens anders iets nieuws neer te zetten Die nieuwe plaats werd Leusden. Het Landelijk bureau van Scouting Nederland is door de voorzitter van scouting, mr W F (Pim) van Dorp wel eens ,,één van de werkplaatsen" van scouting Nederland genoemd. Het eigenlijke werk gebeurt in de ca. 1500 plaatselijke groepen in Neder land met in totaal zo tegen de 90 000 jongerenleden en ruim 20.000 kader leden De 1500 groepen zijn verdeeld over een honderdtal districten. Afgevaar digden uit alle districten bepalen uit eindelijk het beleid van de vereni ging. Het landelijk bestuur en de landelijke commissies spelen een rol bij de voorbereiding, de uitvoering en het bepalen van het beleid Vanuit het landelijk bureau in Leusden wordt ondersteuning gege ven aan alle leden, scoutinggroepen, districten en gewesten Om dit alles goed'te kunnen laten draaien heeft Scouting Nederland in totaal 125 beroepskrachten in dienst waarvan er 75 in het bureau in Leus den werken DIENSTVERLENING De werkzaamheden van het bureau richten zich vooral op de dienstverle ning aan de verschillende districten in het land. op de beleidsontwikke ling en op de beleidscoördinatie bin nen de vereniging Een rondgang door het gebouw aan de Larikslaan laat al snel zien dat men met al deze zaken erg druk is. Zonder te willen stellen dat dit de belangrijkste afdeling is. begon de rondleiding aan de hand van het boekje bij de afdeling financien, ver zekeringen en salarisadministratie. Dat er nogal wat geld omgaat in een vereniging met dik boven de 100.000 leden ligt voor de hand. Alleen al aan contributies denkt men dit jaar 1,3 miljoen gulden binnen te krijgen Aan subsidie van CRM verwacht men dit jaar 3.7 miljoen op de rekening bij geschreven te krijgen. REGISTRATIE De gehele ledenadministratie van scouting Nederland is opgeslagen in een computer Op de afdeling waar de registratie verzorgd wordt waren allerlei grafieken opgehangen, waar uit één ding zonneklaar naar voren kwam Scouting Nederland is een nog steeds groeiende vereniging Vlak na de tweede wereldoorlog mochten de organisaties die zich met scouting bezighielden zich verheu gen in een zeer grote belangstelling. Aan het eind van de jaren vijftig en in de jaren zestig werd de belangstel ling duidelijk minder. Van de fusie is echter duidelijk een stimulans uit gegaan Nog even en men zit. on danks het afnemend geboortecijfer weer op het na-oorlogse ledental. De afdeling registratie zorgter ove rigens ook voor dat alle leden elke maand het voor hun bestemde leden blad in de bus krijgen Twee full-time krachten zorgen er voor dat er elke maand drie fraai uitgevoerde bladen verschijnen Het gaat hier om het kaderblad .Scou ting", dat in een oplage van 25 000 stuks verschijnt en de ledenbladen ..Stip" voor de allerjongste leden (welpen en kabouters) en het blad .Actie" voor de wat oudere jeugdle den Op de afdeling waar de redactie van deze bladen is gevestigd verzorgt men verder de spel- en instructie mappen voor de leden. SPEL Een groot deel van de bovenver dieping van het landelijk bureau wordt in beslag genomen door de afdeling spelzaken Vanuit deze afde ling wordt het spelbeleid, zoals dat ontwikkeld is het land ingebracht. Dit gebeurt niet alleen via artikelen in de ledenbladen maar ook door daad werkelijk assistentie te verlenen bij de organisatie van wat grotere evene menten. Elke leeftijdsgroep binnen scouting speelt zijn eigen ..spel", vandaar dat elke leeftijdsgroep zijn eigen professionele medewerkers op het landelijk bureau heeft. Aan de hand van alle mogelijke scoutingsliteratuur konden bezoe kers een goede indruk krijgen van wat scouting de jeugd van vandaag te bieden heeft. Dat er binnen scouting in de loop der tijden wel het een en ander is veranderd, was onder meer te be speuren op het kantoor van de mede werkers die zich,bezighouden met de begeleiding van de jeugdleden boven 16 jaar Voor belangstellenden lag daar een .projectmap", speciaal uitgege ven ter gelegenheid van de op han den zijnde verkiezingen. In deze uit gave werd informatie gegeven over de ontwikkeling van het kiesrecht, het belang van het gaan stemmen en de programma's van de politieke par tijen Een dergelijke uitgave zou bin nen Scouting een tiental jaren gele den niet mogelijk zijn geweest omdat men zich altijd strikt a-politiek op stelde Alhoewel veel kaderleden bin nen scouting een bovenvermelde uit gave niet toejuichen blijkt er binnen deze jongerenorganisatie toch ruim te te zijn om zich bezig te houden met voorlichting over politieke zaken INTERNATIONAAL Dat Scouting een internationaal gebeuren is. bleek uit het feit dat er op het landelijk bureau een afdeling internationale zaken is Vanuit deze afdeling worden contacten onder houden met de zusterorganisaties over de gehele wereld Ruim 24 mil joen leden zijn aangesloten bij orga nisaties in ruim 100 landen. Dit aantal stijgt nog steeds omdat vooral in derde wereld landen de belangstel ling voor ,,het spel van verkennen" nog steeds toeneemt De afdeling internationale zaken vervult ook een junctie als scouting- leden in het buitenland gaan kampe ren. Elke groep die naar het buiten land gaat heeft toestemming nodig van het landelijk bureau, verzekerin gen lopen namelijk allemaal via het kantoor in Leusden Naar verwachting gaan er dit iaar zo'n 10.000 jongens en meisjes in het buitenland kamperen Veel buitenlandse groepen die in Nederland willen kamperen leggen hun eerste contacten via het landelijk bureau Dit jaar zijn het opvallend veel Engelse scoutinggroepen die naar Nederland komen, vanwege het feit dat het eigen land voor de Engel sen toch ook wel erg duur aan het worden is. Verder krijgt men voor de Engelse pond op dit ogenblik redelijk veel Nederlands geld. wat het verblijf in Nederland voor de Engelsen extra goedkoop maakt. SCOUT SHOP Een opvallende plaats binnen het gebeuren in het landelijk bureau van Scouting Nederland neemt de Scout Shop in Het gaat hier om een soort postorderbedrijf dat alle mogelijke artikelen verkoopt die specifiek voor scouting zijn Ómdat de artikelen kunnen variëren van een simpel in- signetje tot een grote bungalowtent is het assortiment erg groot Om de hele goederenstroom en de daaraan verbonden administratie in goede banen te kunnen leiden heeft men sinds kort de beschikking over een computer. De acht mensen die in de Scout Shop werken zorgen er voor dat de bestelde artikelen (in 1980 in totaal 100 000) zo snel mogelijk de deur uitgaan De computer zorgt er voor dat de facturen gemaakt worden (in 1980 20 000 stuks) Een probleem is nog wel eens om ervoor te zorgen dat alle 14 a 1500 artikelen welke in het assortiment zitten, ook werkelijk al tijd op voorraad zijn MUSEUM Tijdens de open dagen konden bezoekers ook kennis nemen van een aantal aardige zaken binnen scou ting Zo streeft men nog altijd naar een eigen Nederlands scoutingmu- seum Tot op heden is een geschikte ruimte echter nooit gevonden Wel zijn al een groot aantal spulletjes beschikbaar, welke in een dergelijk museum een plaats zouden kunnen vinden Een kleine selectie van curi osa op het gebied van scouting was op de bovenverdieping van het landelijk bureau uitgestald Verder kon men kennismaken met deScou- tingfilatelistenclub. Leden van de club lieten zien dat scoutingpostze- gels inmiddels in 115 landen zijn uitgegeven. In totaal gaat het hier om ruim 1200 verschillende zegels Ne derland neemt in dit geheel slechts een zeer bescheiden plaats in Alleen in 1937 zijn er in ons land ter gelegen heid van de hier gehouden wereld jamboree drie zegels uitgegeven Eén ding werd tijdens de open dagen van Scouting Nederland wel erg duidelijk. Scouting is in Neder land een springlevende, nog steeds groeiende organisatie die veel aan trekkingskracht heeft op de jeugd van 8 tot 16 jaar. Medewerkers op het landelijk bu reau van de organisatie werken hard en zijn erg gemotiveerd om descou- tingbeweging in Nederland op een zo goed mogelijke manier te begelei den LEUSDEN - Op vrijdagavond 22 nei was de Minister van defensie drs. P. B. R. de Geus naar de exposi- ieruimte van de gemeente Leusden lekomen in verband met een verkie- ingsbijeenkomst; belegd door het Christen Democratisch Appel, het ÊDA. Na een inleiding zijnerzijds over het beleid van zijn departement en ran de regering ten aanzien van oor- og en vrede, konden de aanwezigen chriftelijk vragen stellen. Van deze jelegenheid en van de mogelijkheid ot interruptie werd zeer intensief ge- iruik gemaakt. Vooral van de zijde van het Interker- elijk Vredesberaad Leusden kwamen ele voor de minister en het CDA con- oversiële vragen aanvullingen en op- lerkingen. Tegen 23.00 uur was de minister toe an de mondeling gestelde vraag van e groep van 48 vrouwen in Leusden 18 vanwege het symbolisch aantal van e 48 kruisraketten die Nederland in ecember 1981 al of niet op zijn grond- ebied zal plaatsen); ..Is het de minister bekend dat er van e zijde van het legercommando ge- reigd is met arrestaties op zaterdag 23 mei Wanneer een vredespeleton van 48 militairen aan de commandant van de vliegbasis Soesterberg een verkla ring wil aanbieden ten aanzien van het afwijzen van kernwapens Door welke dreiging de 48 vrouwen, die zich als echtgenoten, zusters, me demensen verantwoordelijk voelen voor mannen, die zich inzetten tegen de toenemende kernbewapening, ervan hebben moeten afzien om hun verkla ring op Soesterberg aan te bieden Welke verklaring mét uiteenzetting van de dreiging nu aan uw hoede wordt toevertrouwd". Leusden, 22 mei 1981 Aan de heer drs. P B. R. de Geus Minister van Defensie. Een groep van 48 vrouwen uit ver schillende kerkelijke, politieke en maat schappelijke organisaties, die zich in Leusden inzet voor de vrede was voor nemens op zaterdag 23 mei neven- gaande verklaring aan te bieden aan één der op de vliegbasis Soesterberg gedetacheerde vrouwen De groep vrouwen, die zich als echt genoten, moeders, dochters, mede mensen verantwoordelijk voelt voor pn van de vragenstellers tijdens de CDA-bijeenkomst met minister De Geus mannen, die zich verzetten tegen de toenemende kernbewapening, heeft hier vanaf moeten zien. En wel omdat de groep zich bedreigd acht door een eventueel in het vooruit zicht gestelde confrontatie van burgers met de mobiele eenheid, van militairen met de militaire politie of marchaussee, die de 48 militairen die hun verklaring op Soesterberg zullen aanbieden, eventueel zal opwachten. VERKLARING Als vrouwen kiezen wij voor vrede zonder kernwapens, zonder wapens Als vrouwen protesteren wij tegen kernwapens, omdat wij denken dat de wereld onleefbaar wordt Als vrouwen willen wij niet langer dat volkeren vijandbeelden van elkaar op gedrongen krijgen. Als vrouwen zeggen wij, dat wij niet langer bereid zijn miljarden te besteden aan totale vernietingingswapens, waar een groot deel van de wereld in deernis wekkende omstandigheden leeft. Daarom zeggen wij Wij willen geen kernwapens bezitten omdat: 1. het hebben van kernwapens in houdt. dat je ertoe bereid bent ze te gebruiken Het hebben van kernwa pens ook het risico inhoudt, dat ze per ongeluk, door misverstand, misrekening of misbruik worden in gezet; 2 het afschrikkingssysteem op de duur geen veiligheid brengt. Een oorlog gevoerd met kernwapens zullen weinigen overleven; 3. vrouwen vinden dat mannen niet ab stract moeten praten over kernwa pens en het lijden dat ze aanrichten. Kernwapens vernielen, verminken en doden mensen op grote schaal Vrouwen schenken tot in de derde generatie leven aan verminkte kin deren. Het lilden plant zich voort. 4 vrouwen zich niet kunnen indenken, dat er vrouwen, mannen, gezinnen zijn. die zo'n oorlog willen Ook niet bij degene die wordt voorgehouden als ..de vijand" Verschillen in poli tieke en economische opvattingen Minister de Geus was vrijdagavond in Leusden om te komen praten over defensie- vraagstukken, zoals die in het CDA-programma zijn verwoord maken volkeren nog niet tot ..vij and". 5. te veel geld. grondstoffen en talen ten van wetenschappers en andere werkers worden misbruikt voor be wapening Die kunnen beter be steed worden aan opvoeding, ont wikkelingshulp en gezondheids zorg; 6 vrouwen niet meer wensen dat werkgelegenheid en winst argu menten zijn geworden om een grote defensie-industrie in. stand te hou den. De minister antwoordde, dat een ge deelte van de genoemde punten door vragen van de aanwezigen én antwoor den zijnerzijds was afgehandeld En dat hij vanwege het ver gevorderde uur voorstelde om op de overige punten schnfteli|k te antwoorden Waarna de CDA voorzitter van de vergadering de minister dankte voor zijn bereidwilligheid om zo uitge breid alle vragen te beantwoorden. En de CDA aanwezigen opriep om op dinsdag 26 mei aanwezig te zijn in Sporthal Groenhouten, de Meent 4 in Leusden-centrum. Vandaag mag u naar de stembus om uw keus te maken uit de veelheid van partijen De VVD koos zaterdag voor milieu-vriendelijk vervoer, door de paardentram te nemen Deze reed door de gemeente met aan boord plaatselijke VVD-politici Of het heeft geholpen zullen we vanavond weten LEUSDEN - De muziekschool in Leusden heeft afgelopen za terdag een succesvolle open dag gehouden, gezien de be langstelling. Naar schatting tweehonderd mensen kwamen naar de gebouwen van boerderij Krakhorst, waarin de muziek school in het kader van de open dag diverse activiteiten op touw had gezet. Zo speelden doorlo pend leerlingen van de muziek school op instrumenten, die jeugdige bezoekers op verzoek ook eens mochten vasthouden. Aan het eind van de ochtend was daarnaast een optreden van drie ensembles van de school. De bezoekers van de open dag. de grootste drukte was overi gens tussen 11.00 en 12.00 uur. konden ook naar een informatie stand toe waar inlichtingen wer den verschaft over de activitei ten van de Leusdense muziek school: van een muziekoplei ding voor invaliden tot een ge degen vakopleiding voor en thousiaste musici. Volgens di recteur Henk de Ridder is de kans groot dat een open dag een jaarlijks terugkerend evene ment wordt. DEZE WEEK IN DE GEMEENTE LEUSDEN-CENTRUM Dinsdag 26 mei, 20.00 uur: Vergade ring werkgroep Ruimtelijke Orde ning van het C M L., gemeentelijk voorlichtingscentrum. Zwarteweg 16a. Leusden-centrum Dinsdag 26 mei, 21.00 uur: Verkie zingsbijeenkomst D'66, eetkafé De Hakhorst. Waarden 25a, Leusden- Centrum. Dinsdag 26 mei, 20.00 uur: Verkie- zingsinstuif VVD, 't Ros Beyaart, Ha- mersveldseweg, Leusden-Centrum Woensdag 27 mei, 19.00 uur: Verga dering gemeentelijke werkgroep Midden- en Kleinbedrijf, raadszaal gemeentehuis. Hamersveldseweg 2, Leusden-Centrum ACHTERVELD Woensdag 27 mei, 9.00 uur: Hand- werkhobbyclub De Moespot. Donderdag 28 mei, 5.00-6.00 uur: Dauwtrappen per fiets start Moestpot plein. GEBOREN: Geen OVERLEDEN: 16 mei '81 Schreuder. Plonia Wilhel- mina, wed. v. A Ras. oud 81 jaar. GEHUWD: 20 mei '81 C. Hoogendijk en M E. van der Rijst 21 mei '81 J W P van Nimwegenen J. Gussekloo 22 mei '81 J. Mooij en L Fennema, J. P. van Spaendonck en M. C. Bolmers. GEEL LICHT Bij een botsing op het kruispunt Noor derinslag'Rossenberglaan werden woensdag twee auto's beschadigd. J K uit Leusden reed met zijn wagen over de Noorderinslag en moest bij de krui sing met de Rossenberglaan stoppen voor het stoplicht, dat op geel sprong. Amersfoorter A S zag de remmende auto te laat en botste met zijn wagen op die van de Leusdenaar Er raakte nie mand gewond. VERLOREN/WEGGELOPEN Witte handdoek en blauwe zwem broek. zilverkleuria dameshnrinno oan Velona öf Anker dameshorloge, dames portemonnee met 50,-, kindersport- fiets, grijsgestreepte poes. groene Par- ka-regenjas en Eurocheques. GEVONDEN Sleutelbos met loper en kinderpols horloge De open dag van Scoutinq Nederland hier beelden van deze manifestatie atv

Leusder Krant | 1981 | | pagina 5